Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0150

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с изменението на Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС относно Центъра за развитие на предприятията (ЦРП)

    COM/2021/150 final

    Брюксел, 30.3.2021

    COM(2021) 150 final

    2021/0074(NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с изменението на Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС относно Центъра за развитие на предприятията (ЦРП)


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.Предмет на предложението

    Настоящото предложение се отнася до решението за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с предвиденото приемане на решение за изменение на Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС, с цел да се даде възможност на попечителя да осигури изпълнението на пасивната фаза на Центъра за развитие на предприятията (ЦРП), докато ЦРП не уреди всички свои задължения и не осребри всичките си активи.

    2.Контекст на предложението

    2.1.Споразумението за партньорство от Котону

    От 2000 г. насам Споразумението за партньорство от Котону (СПК) 1 очертава рамката на отношенията между ЕС и 79-те държави от АКТБ. Споразумението бе сключено за срок от 20 години — от 1 март 2000 г. до 29 февруари 2020 г. Впоследствие то бе преразгледано през 2005 г. и 2010 г.

    На 4 декември 2020 г. прилагането на разпоредбите на Споразумението за партньорство от Котону беше удължено за втори път чрез решение на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС за преходни мерки до 30 ноември 2021 г. или до влизането в сила на новото споразумение, или до временното прилагане на новото споразумение между Съюза и държавите от АКТБ, в зависимост от това кое от тях настъпи първо 2 .

    2.2.Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС

    Комитетът на посланиците е създаден в съответствие с член 16 от СПК. Той се състои, от една страна, от постоянните представители на всяка държава членка в ЕС и от представител на Комисията и, от друга страна, от ръководителя на мисията на всяка от държавите от АКТБ в ЕС.

    Комитетът на посланиците подпомага Съвета на министрите при изпълнението на неговите задачи и осъществява всеки мандат, който му е възложен от Съвета (член 16, параграф 2 от СПК). В тази връзка Съветът на министрите може да делегира правомощия на Комитета на посланиците (член 15, параграф 4 от СПК). Той също така наблюдава прилагането на споразумението и напредъка за осъществяване на целите, предвидени в него.

    В съответствие с член 1 от процедурния правилник на Комитета на посланиците 3 той заседава редовно, по-специално за да подготвя заседанията на Съвета на министрите, както и по искане на една от страните, когато това е необходимо. В член 5 от Процедурния правилник на Комитета на посланиците се предвижда и писмена процедура.

    2.3.Предвиденият акт на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС

    На своята 39-а сесия, състояла се в Найроби на 19 и 20 юни 2014 г., Съветът на министрите АКТБ—ЕС постигна съгласие в съвместна декларация да се пристъпи към „закриване по установения ред на Центъра за развитие на предприятията, който е съвместен технически орган по Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС, създаден с приложение III към него. В своята съвместна декларация, съгласно член 15, параграф 4 от СПК Съветът на министрите делегира правомощия на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС да вземе необходимите решения, „включително съответното изменение на приложение III към Споразумението от Котону“ 4 .

    В своето Решение № 4/2014 5 Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС упълномощи Изпълнителния съвет на ЦРП да предприеме всички подходящи мерки за закриването на ЦРП. Впоследствие Изпълнителният съвет на ЦРП подписа договор с попечител със срок до 31 декември 2016 г.

    Съгласно Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС (наричано по-нататък „Решение № 3/2016“) 6 фазата на закриване беше последвана от „пасивна фаза“, в която ЦРП съществува единствено за нуждите на закриването му.

    Решение № 3/2016 въведе необходимите промени в приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и представлява новата правна рамка на ЦРП, считано от 1 януари 2017 г. (член 3, параграф 1 от Решение № 3/2016).

    Тази пасивна фаза, ръководена от попечител, включва административни задачи, наред с другото, съхраняване на архивите на ЦРП, изпълнение на административни формалности или следене на неприключилите съдебни спорове, които не са могли да бъдат уредени по време на фазата на закриване. Пасивната фаза започна в деня след приключване на фазата на закриване, т.е. на 1 януари 2017 г. Съгласно съображенията на Решение № 3/2016 намерението на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС беше пасивната фаза да приключи след период от 4 години или когато ЦРП е уредил всичките си задължения и е осребрил всички свои активи, в зависимост от това кое от двете събития настъпи по-рано.

    Съгласно член 2, параграф 1 от Решение № 3/2016 преди края на фазата на закриване, а именно 31 декември 2016 г., Европейската комисия следва да сключи договор с попечител, който да следи за провеждането на пасивната фаза, считано от 1 януари 2017 г. и за срок от четири години или докато ЦРП не уреди всички свои задължения и не осребри всички свои активи, в зависимост от това кое от двете настъпи по-рано. Впоследствие на 21 декември 2016 г. Комисията подписа с попечителя договор за услуги за първоначален период на изпълнение от четири години.

    През последните месеци на 2020 г. се оказа, че ЦРП няма да е уредил всички свои задължения и да е осребрил всичките си активи до 31 декември 2020 г.

    Поради това Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС трябва да приеме изменение на член 2, параграф 1 от Решение № 3/2016, за да се даде възможност на попечителя да осигури изпълнението на пасивната фаза на ЦРП, докато ЦРП не уреди всички свои задължения и не осребри всичките си активи. Това ще гарантира правилното приключване на изпълнението на пасивната фаза под ръководството на попечителя. През януари 2021 г. членовете на Комитета на посланиците от Организацията на държавите от АКТБ изразиха съгласието си с подобно изменение.

    3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза

    Комисията предлага Съюзът да одобри предвиденото изменение на член 2, параграф 1 от Решение № 3/2016. Предложената позиция на Съюза следва да се заеме на сесия на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС или по целесъобразност чрез писмена процедура.

    4.Правно основание

    4.1.Процесуалноправно основание

    4.1.1.Принципи

    В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

    Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат дейността на съответния орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба“ 7 .

    4.1.2.Приложение в конкретния случай

    Комитета на посланиците АКТБ—ЕС е орган, създаден със споразумение, а именно Споразумението за партньорство от Котону.

    Актът, който Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС има за задача да приеме, представлява акт с правно действие. Предвиденият акт ще бъде обвързващ по силата на международното право в съответствие с членове 15 и 16 от СПК. Съгласно член 15, параграф 3 от СПК Съветът на министрите може да взема решения, които са обвързващи за страните по споразумението, докато в съответствие с член 15, параграф 4 от СПК Съветът на министрите може да делегира правомощия на Комитета на посланиците. Комитетът на посланиците е създаден по силата на член 16 от СПК. Съгласно член 16, параграф 2 от СПК Комитетът на посланиците, в рамките на възложения му от Съвета на министрите мандат, може да приема или изменя решения, които са обвързващи за страните.

    Европейският съюз е договаряща страна по Споразумението за партньорство от Котону наред с държавите — членки, и следователно ще бъде обвързан от предвиденото решение на Комитета на посланиците.

    Предвиденият акт не допълва, нито изменя институционалната рамка на споразумението.

    Поради това процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.

    4.2.Материалноправно основание

    4.2.1.Принципи

    Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.

    4.2.2.Приложение в конкретния случай

    Материалноправното основание за решението на Съвета следва да бъде същото като това за приемането на Решение (ЕС) 2016/1098 на Съвета от 4 юли 2016 г. относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с преразглеждането на приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС 8 , т.е. член 209, параграф 2 от ДФЕС.

    4.3.Заключение

    Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 209, параграф 2 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

    5.Публикуване на предвидения акт

    Тъй като актът на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС ще измени Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС, е целесъобразно след приемането му това решение да бъде публикувано в Официален вестник на Европейския съюз.

    2021/0074 (NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с изменението на Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС относно Центъра за развитие на предприятията (ЦРП)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 209, параграф 2 от него, във връзка с член 218, параграф 9 от него,

    като взе предвид Споразумението за партньорство между членовете на Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, (наричано по-нататък „Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС“),

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)В член 15, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС се посочва, че Съветът на министрите АКТБ—ЕС може да делегира правомощия на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС.

    (2)На своята 39-а сесия, състояла се в Найроби на 19 и 20 юни 2014 г., Съветът на министрите АКТБ—ЕС постигна съгласие в съвместна декларация да се пристъпи към закриване по установения ред на Центъра за развитие на предприятията (наричан по-нататък „ЦРП“). За тази цел Съветът на министрите АКТБ—ЕС взе решение да делегира на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС правомощия да придвижи въпроса с цел приемане на необходимите решения.

    (3)Преразглеждането на приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС беше прието с Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 12 юли 2016 г. 9 , с което бяха въведени необходимите промени в приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и беше определена новата правна рамка на ЦРП, считано от 1 януари 2017 г., по време на която неговата правосубектност се запазва единствено за нуждите на закриването му.

    (4)Член 2, параграф 1 от Решение 3/2016 предвижда, че попечител следи за провеждането на пасивната фаза, считано от 1 януари 2017 г. и за срок от четири години или докато ЦРП не уреди всички свои задължения и не осребри всичките свои активи, в зависимост от това кое от двете настъпи по-рано.

    (5)ЦРП няма да е уредил всички свои задължения и да е осребрил всичките си активи преди 31 декември 2020 г. Поради това се счита за необходимо да се измени Решение 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС, за да се гарантира правилното приключване на пасивната фаза под ръководството на попечителя.

    (6)На някое от заседанията си или чрез писмена процедура Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС трябва да приеме изменението на Решение № 3/2016.

    (7)Целесъобразно е да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС, тъй като предвиденият акт ще има обвързващо действие за Съюза.

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Позицията, която трябва да се заеме от Съюза в рамките на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС по отношение на ЦРП, е следната:

    да се замени член 2, параграф 1 от Решение 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС със следното: „Европейската комисия сключва договор с попечител, който да следи за провеждането на пасивната фаза докато ЦРП не уреди всички свои задължения и не осребри всичките свои активи“;

    решението на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС за изменение на Решение 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС се прилага от 1 януари 2021 г.

    Член 2

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    След приемането му решението на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Споразумение за изменение за втори път на Споразумението за партньорство между държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3; OВ L 287, 28.10.2005 г., стр. 4; OВ L 287, 4.11.2010 г., стр. 3).
    (2)    Решение № 2/2020 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 4 декември 2020 г. за изменение на решение № 3/2019 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС за приемане на преходни мерки в съответствие с член 95, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (ОВ L 420, 14.12.2020 г., стр. 32).
    (3)    Решение № 3/2005 на Съвета на министрите АКТБ—ЕС от 8 март 2005 г. относно приемането на процедурния правилник на Комитета на посланиците АКТБ—ЕО (ОВ L 95, 14.4.2005 г., стр. 51).
    (4)    Съвместна декларация АКТБ—ЕС относно Центъра за развитие на предприятията (ЦРП), 3 юли 2014 г., ACP-UE 2120/14.
    (5)    Решение № 4/2014 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 23 октомври 2014 г. по отношение на мандата, който да бъде предоставен на Изпълнителния съвет на Центъра за развитие на предприятията (ЦРП) (ОВ L 330, 15.11.2014 г., стр. 61).
    (6)    Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с преразглеждането на приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (OВ L 192, 16.7.2016 г., стр. 77).
    (7)    Решение на Съда на ЕС от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвета, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
    (8)    OВ L 182, 7.7.2016 г., стр. 39–43.
    (9)    Решение № 3/2016 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС във връзка с преразглеждането на приложение III към Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (OВ L 192, 16.7.2016 г., стр. 77).
    Top