Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0128

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно позицията на Съвета във връзка с приемането на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Програма за околната среда и действията по климата (LIFE) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1293/2013

    COM/2021/128 final

    Брюксел, 17.3.2021

    COM(2021) 128 final

    2018/0209(COD)

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    относно

    позицията на Съвета във връзка с приемането на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Програма за околната среда и действията по климата (LIFE) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1293/2013


    2018/0209 (COD)

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз


    относно

    позицията на Съвета във връзка с приемането на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Програма за околната среда и действията по климата (LIFE) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1293/2013

    1.Контекст

    Дата на предаване на предложението на Европейския парламент и на Съвета
    (документ COM(2018) 385 final – 2018/0209 COD):

    18 юни 2018 г.

    Дата на становището на Европейския икономически и социален комитет:

    17 октомври 2018 г.

    Дата на становището на Комитета на регионите:

    9 октомври 2018 г.

    Дата на позицията на Европейския парламент на първо четене:

    17 април 2019 г.

    Дата на приемане на позицията на Съвета:

    16 март 2021 г.

    2.Цел на предложението на Комисията

    Основната цел на предложението беше да се подпомогне преходът към модерна, чиста и по-ефективна кръгова икономика, като се осигури продължаването на програмата LIFE след 2020 г.

    Програмата LIFE е единственият фонд на ЕС, който е предназначен единствено за целите, свързани с околната среда и климата. Със сравнително скромния си бюджет тя е насочена към ниша между програмите на ЕС в подкрепа на научните изследвания и иновациите, включително техните демонстрационни дейности, от една страна, и програмите на ЕС, с които се финансира широкомащабното внедряване, от друга страна. По този начин програмата допринася за намаляване на дистанцията между развитието на нови знания и тяхното прилагане.

    Предложението е резултат от междинната оценка на програмата LIFE и свързаните с нея консултации.

    То се основаваше до голяма степен на действащия сега регламент, като обхватът и приложното поле бяха разширени, така че да се включи преходът към чиста енергия, финансиран засега в рамките на „Хоризонт 2020“. За разлика от действащия регламент за LIFE предложението не съдържа подробни разпоредби за реда и условията за изпълнение, а беше ограничено до определянето на по-широките цели и видовете проекти.

    3.Коментари относно позицията на Съвета

    Позицията на Съвета отразява споразумението, постигнато при тристранните обсъждания. Тя обхваща хоризонталните разпоредби, определени в рамките на преговорите по многогодишната финансова рамка (МФР).

    В сравнение с първото четене в Европейския парламент позицията на Съвета включва следните основни изменения:

    премахване на неограничения срок на действие на програмата;

    предложение за прилагане на регламента с обратно действие от 1 януари 2021 г., за да се избегне правен вакуум преди неговото приемане;

    включване на специфичната за програмата цел в областта на климата и позоваване на амбицията по отношение на биологичното разнообразие;

    намаляване на бюджетния пакет в съответствие с размера, предвиден в първоначалното предложение на Комисията;

    доуточняване на предложението на Комисията във връзка с кумулативното и алтернативното финансиране с цел осигуряване на безпрепятствено прилагане на печата за високи постижения;

    ограничаване на подкрепата за международни споразумения по отношение на организирането на многостранни конференции;

    премахване на разпоредбата за участие на консорциуми в поканата за представяне на предложения, в съответствие със съществуващата практика, и

    премахване на оправомощаване на Комисията да определя допълнителни условия за участието на трети държави в програмата.

    Като цяло това споразумение представлява балансиран резултат между позициите на съзаконодателите, зачита първоначалните цели на Комисията и запазва сходно равнище на амбициозност като залегналото в предложението на Комисията.

    4.Изявления на Комисията

    Комисията направи три декларации, които са поместени в приложението.

    5.Заключение

    Комисията подкрепя резултатите от междуинституционалните преговори и следователно може да приеме позицията на Съвета на първо четене.

    ДОПЪЛНЕНИЕ

    Изявления на Комисията

    (1)Изявление на Комисията относно специфичното лого на програмата

    Комисията изразява съжаление, че съзаконодателите решиха да запазят логото на LIFE. Това противоречи на хоризонталния подход в рамките на бъдещия дългосрочен бюджет да няма специфични за отделните програми лога. Намерението на Комисията е да се гарантира, че благодарение на използването на единната емблема на ЕС за различните програми европейците могат да възприемат Съюза като едно цяло.

    Тази емблема е обща за всички институции на ЕС и ще бъде важна част от ясните, съгласувани и задължителни изисквания за комуникацията и видимостта, които важат за всички програми.

    С оглед на постигането на цялостно споразумение по програмата Комисията може да приеме поддържането на логото на LIFE, при условие че то остане ограничено до програмата LIFE през съответния програмен период.

    Комисията е все така убедена, че комуникацията и видимостта на насочените към широката общественост действия на ЕС са по-ефективни, ако не се използват различни лога за отделните програми. Комисията продължава да бъде на разположение на съзаконодателите, за да докаже това достатъчно рано преди преговорите за следващия програмен период.

    (2)Изявление на Комисията относно клаузата за непредоставяне на становище

    Комисията припомня, че когато законодателят се отклони от критериите, определени в член 2 от Регламент № 182/2011, неговото решене да избере различна процедура, следва да бъде обосновано. Комисията счита, че условието за прибягване до процедурата по разглеждане, а именно, че актът за изпълнение има „значителни последици“, се отнася до размера на предвидения бюджет и че това условие не е изпълнено в случая на програмата LIFE.

    Освен това Комисията подчертава, че системното позоваване на член 5, параграф 4, втора алинея, буква б) е в разрез с духа и буквата на Регламент (ЕС) № 182/2011 (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13). До тази разпоредба трябва да се прибягва в отговор на специална необходимост да се направи изключение от принципното правило, което гласи, че Комисията може да приеме проект на акт за изпълнение, когато не е дадено становище. Предвид че представлява изключение от общото правило, определено в член 5, параграф 4, прибягването до втора алинея, буква б) не може да се разглежда просто като „право на преценка“ на законодателя, а трябва да се тълкува ограничително и следователно да бъде мотивирано.

    (3)Изявление на Комисията относно приноса на програмата LIFE за амбицията по отношение на биологичното разнообразие

    В съответствие с Междуинституционалното споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси (2018/2070(ACI)) Комисията, в сътрудничество със Съвета и Парламента, ще определи ефективна, прозрачна и всеобхватна методика за проследяването на разходите във връзка с биологичното разнообразие с оглед на амбицията през 2024 г. да се предоставят 7,5 % от годишните разходи по МФР за целите в областта на биологичното разнообразие, а през 2026 и 2027 г. съответно по 10 % от годишните разходи по МФР.

    След като методиката бъде определена, в срок до 31 юли 2022 г. Комисията ще представи на Европейския парламент и на Съвета приноса на Регламента за програмата LIFE по отношение на амбицията в областта на биологичното разнообразие. Разходите по програмата LIFE за цели на биологичното разнообразие ще бъдат докладвани ежегодно в програмните отчети на оперативните разходи. Приносът на програмата към природозащитния статус на местообитанията и видовете ще бъде анализиран в рамките на междинната оценка, предвидена за 2024 г. и посочена в член 19 от Регламента за LIFE.

    Top