EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0591

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Обновен план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.)

COM/2021/591 final

Брюксел, 29.9.2021

COM(2021) 591 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Обновен план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.)


Въведение

Наличието на категоричен европейски отговор на контрабандата на мигранти в рамките на ЕС и извън него е съществена част от всеобхватния подход към миграцията, изложен в Новия пакт за миграцията и убежището 1 . Контрабандата на мигранти е трансгранична престъпна дейност, която излага на риск живота на мигрантите, като в стремежа си към печалба показва неуважение към човешкия живот и достойнство и подкопава целите на ЕС в областта на управлението на миграцията, както и основните права на засегнатите лица.

Въпреки постигнатия напредък на равнището на ЕС с въвеждането на необходимите структури, като например създаването на Европейски център за борба с контрабандата на мигранти към Европол и засилването на оперативното сътрудничество между правоприлагащите агенции на държавите — членки на ЕС, съответните агенции на ЕС и държавите партньори, което доведе до разбиването на някои престъпни мрежи, контрабандата на мигранти продължава да бъде сериозно предизвикателство, на което трябва да се противодейства непрекъснато, съгласувано и колективно.

В заключенията си от 24—25 юни 2021 г. 2 Европейският съвет потвърди отново значението на борбата с контрабандистите на хора, изрази сериозна загриженост във връзка с тенденциите по някои миграционни маршрути, изискващи спешни действия, и призова при справянето с тях да се подходи към всеки маршрут в неговата цялост, включително чрез премахване на контрабандата на мигранти и трафика на хора. Освен това, след заключенията на Европейския съвет от 24—25 май 2021 г. 3 и в отговор на нарастващата роля на държавните участници в подпомагането на незаконната миграция и използването на хора за оказване на натиск по външните граници на ЕС, ЕС и неговите държави членки изразиха силната си решимост и действаха съвместно, за да отговорят на тези заплахи и да защитят ефективно външните граници на ЕС срещу инструментализирането на миграцията за политически цели.

Засилването на действията в отговор на контрабандата на мигранти е общо предизвикателство както за ЕС, така и за неговите държави членки и партньорски държави. То изисква подход, обхващащ целия маршрут, който съчетава международно сътрудничество и координация с нашите партньори и между държавите членки, за да се разруши бизнес моделът на контрабандистите.

Работата с партньорските държави за намаляване на стимулите за предприемане на опасни пътувания предполага подкрепа за тях по целия набор от свързани с миграцията аспекти, предоставяне на закрила на нуждаещите се, преодоляване на първопричините за незаконната миграция, създаване на възможности за работа и насърчаване на достойни условия на труд, насърчаване на законната миграция и безопасни законни пътища към Европа, както и укрепване на капацитета на тези държави за управление на границите и миграцията. Ефективното връщане и устойчивата реинтеграция на лицата без законно право на престой в ЕС също допринасят за намаляването на стимулите за незаконна миграция и предоставят възможност за ново начало за хората, които се завръщат в своите държави на произход 4 . Възможността незаконните мигранти да намерят работа в сивата икономика е един от основните двигатели на незаконната миграция. Ефективното прилагане на Директивата за санкции срещу работодателите 5 е важно за възпирането на незаконната миграция и за защитата на правата на работниците, които са незаконни мигранти. Заедно с настоящия обновен план за действие на ЕС Комисията представя своята оценка на постигнатото по отношение на прилагането, придружена от набор от мерки, необходими за повишаване на неговата ефективност, с акцент върху санкциите срещу работодатели, мерките за защита на правата на незаконните мигранти и инспекциите 6 .

В обновения план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.), в който се вземат предвид резултатите от целевите консултации със заинтересованите страни, както и от обществена консултация 7 , се определят основните стълбове и конкретните действия, необходими за противодействие и предотвратяване на контрабандата и за гарантиране на цялостна защита на основните права на мигрантите. Като надгражда вече постигнатото, той насърчава продължаващото изпълнение и обновяване на успешните действия, предприети в рамките на плана за действие на ЕС за периода 2015—2020 г. 8 Същевременно ЕС трябва да засили действията си в отговор на новите и променящи се реалности и практики, възникващи по миграционните маршрути, в сътрудничество с държавите на произход и на транзитно преминаване в дух на партньорство и взаимна отговорност.

Обновеният план за действие на ЕС допринася за изпълнението на Новия пакт за миграцията и убежището (Новия пакт), като има за цел да предотврати загубата на човешки живот, да намали опасната и незаконната миграция и да улесни организираното управление на миграцията и установяването на устойчива политика на ЕС в областта на миграцията и убежището. Като допринася за разбиването на престъпната дейност, той също така подкрепя целите на Стратегията на ЕС за Съюза на сигурност 9 , както и на стратегиите на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. 10 и за борба с трафика на хора за периода 2021—2025 г., които ще бъдат изпълнени при пълно взаимодействие 11 .

1.Положението с контрабандата на мигранти

Според Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) над 90 % от незаконните мигранти, които пристигат в ЕС, използват контрабандисти по време на цялото си пътуване или през част от него. Две трети от тях не отговарят на критериите за предоставяне на международна закрила и накрая ще трябва да бъдат върнати. Ограничителните мерки в контекста на пандемията от COVID-19 направиха контрабандата на мигранти по-сложна, което доведе до засилено участие на престъпни мрежи, по-високи цени и в крайна сметка по-високи печалби. През първата половина на 2021 г. незаконните преминавания на границите се увеличиха с 59 % в сравнение със същия период през 2020 г. Ясно е, че контрабандистите на мигранти бързо се адаптират към новите обстоятелства: след първоначално забавяне през март и април 2020 г. дейностите бързо бяха възобновени 12 .

Как функционират престъпните мрежи за контрабанда

Контрабандистите излагат живота на хората на риск, като предлагат лъжливи перспективи и причиняват сериозни вреди на мигрантите. Основните права на мигрантите нерядко са сериозно нарушавани, като мигрантите често не могат да потърсят помощ поради нередовния си статус. Мигрантите — особено тези в уязвимо положение, като децата и непридружените малолетни и непълнолетни лица — са жертви на насилие, изнудване, експлоатация, изнасилване, малтретиране, кражба, отвличане и дори убийство 13 . Според Международната организация по миграция от 2014 г. насам над 20 000 мигранти са загинали при опит да прекосят Средиземно море, от които 1369 през 2021 г.

Контрабандата на мигранти е ключова дейност за престъпните мрежи, поддържана от продължаващото търсене. Очаква се това търсене да се запази, подхранвано от няколко фактора: демографския растеж със съпътстващите социално-икономически трудности и липсата на възможности за работа, дискриминацията, нестабилността, конфликтите, влошаването на състоянието на околната среда и изменението на климата, възприемането на ЕС като по-стабилен в икономическо, политическо, социално и екологично отношение регион; дезинформацията и невярната картина, обрисувана от контрабандистите, които привличат мигрантите да предприемат опасни пътувания с обещания, които не съответстват на действителността. Освен това в средносрочен и дългосрочен план санитарните, икономическите, социалните и политическите последици от пандемията могат да стимулират незаконната миграция към Европа, като по този начин се поддържа търсенето на услугите на контрабандистите. В миналото държавите, особено засегнати от продължителната безработица, ставаха държави на произход както за контрабанда на мигранти, така и за трафик на хора към по-богати държави 14 . Освен това влошаването на икономическите условия в ЕС може да увеличи търсенето на евтина работна ръка на черния пазар, който е с по-голяма вероятност да привлича незаконни мигранти и да води до трудова експлоатация, включително принудителен труд.

Мрежите за контрабанда са в състояние бързо да адаптират предлагането на незаконни услуги. Те функционират по различни начини в зависимост от географското местоположение и контекста, в който работят. Мрежите предлагат различни услуги, включително различни видове транспорт, безопасни къщи по маршрута и фалшиви документи за пътуване. При въздушния транспорт документните измами за лични карти и визи играят ключова роля, докато по суша укриването в превозни средства или дори преминаването на границата с вървене е част от пътуването.

Контрабандистите използват различни платежни системи, вариращи от онлайн методи до незаконни банкови системи, в които парите се депозират и се получават при изпълнението на договорената услуга. Контрабандата на мигранти чрез използване на цифрови технологии е ново предизвикателство за правоприлагащите и съдебните органи, тъй като контрабандистите все повече използват цифрови услуги и инструменти, като например социални медии и мобилни приложения за набиране на желаещи, комуникация и парични преводи, събиране и предаване на мигранти, предоставяне на насоки за маршрутите, споделяне на снимки и видеоматериали от документи и билети и дори наблюдение на дейностите по правоприлагане.

Изчислено е, че мрежите за контрабанда реализират значителни печалби от престъпната си дейност, които варират между 4,7 и 6 милиарда евро годишно в световен мащаб 15 . Макар че цените на услугите за контрабанда изглежда се различават в зависимост от маршрутите и предоставяните услуги за подпомагане на миграцията, разследванията на случаи на контрабанда на мигранти показват, че цените на услугите за контрабанда като цяло могат да достигнат 20 000 EUR на човек.

Профилът, организацията и дейностите на контрабандистите и мрежите за контрабанда на хора, както и равнището на предоставяните незаконни услуги, се различават значително в зависимост от социално-икономическия, политическия и културния контекст в държавите партньори. Контрабандата на мигранти като незаконна икономическа дейност подпомага много по-широк кръг от дейности в държавите на произход, транзит и местоназначение — от собственици на магазини, продаващи спасителни жилетки или туристически стоки, до отдаване под наем на превозни средства, или от собственици на плавателни съдове и хотели в определени транспортни възли до бюра за парични преводи. Мрежите за контрабанда често зависят от установените връзки в рамките на общността, чрез които услугите на контрабандистите се препоръчват на други потенциални мигранти и се гарантират плащанията 16 .

Структурите на организираната престъпност, способни да извършват сложни операции, обхващащи целия спектър от услуги за контрабанда на мигранти по целия маршрут, представляват висок риск за сигурността на Европа, по-специално хората в по-високите ешелони на тези престъпни организации. Приблизително 50 % от мрежите, занимаващи се с контрабанда на мигранти, са поликриминални, като се занимават и с трафик на хора, трафик на наркотици, измами с акцизи, трафик на огнестрелни оръжия и изпиране на пари 17 . Престъпните мрежи все по-често организират фиктивни бракове като част от сложни схеми за измама, които генерират печалби, като привличат предимно жени в уязвимо положение в дейност, която изглежда, че ще им носи „лесни пари“, а вместо това ги вкарва в капан на експлоатация и злоупотреби 18 .

В някои случаи тези мрежи имат връзки с престъпни организации, използващи насилие, и/или въоръжени групировки, като например в някои райони на Сахел, като плащат за безопасното преминаване през участъци от територията под техен контрол. В други случаи, като например в Либия, местните милиции все по-често участват в контрабандни дейности.

Развитие на незаконните миграционни потоци

Въпреки че маршрутите могат да се променят бързо в отговор на засилените гранични мерки и контрол, дейностите в областта на правоприлагането или рисковете за сигурността, контрабандните центрове, където се срещат търсенето и предлагането на контрабандни услуги, обикновено са относително стабилни. Обикновено това са столици или главни градове, разположени на кръстопътя на важни миграционни маршрути. Контрабандистите на мигранти набират потенциални мигранти проактивно, включително чрез дезинформационни кампании относно маршрутите, рисковете и условията в приемащите държави. Трите маршрута през Средиземно море (западен, централен и източен), както и западноафриканският маршрут (често наричан също атлантически маршрут) все още се използват преобладаващо от мрежите за контрабанда за вкарването на незаконни мигранти в ЕС. Смята се, че 85—90 % от контрабандата на мигранти в ЕС се осъществява по море.

По маршрута през Централното Средиземноморие броят на пристигащите в Италия и Малта постоянно нараства в сравнение с 2020 г. По маршрута през Западното Средиземноморие/атлантическия маршрут Алжир се превърна в ключова отправна точка за континентална Испания, като Канарските острови все по-често се превръщат в цел по маршрута през Западна Африка. От август 2019 г. насам на Канарските острови се наблюдава постепенно увеличаване на разкритите незаконни преминавания на границите по море, като се наблюдава експоненциално нарастване от август 2020 г. насам. По маршрута през Източното Средиземноморие, въпреки че с времето общите миграционни потоци към Гърция и България да са намалели, те не престават. Търсенето на контрабандни услуги от мигранти, преминаващи транзитно през Западните Балкани, продължава да е високо. В резултат на ограниченията за пътуване, наложени в отговор на пандемията от COVID-19, броят на мигрантите, които остават в Западните Балкани, се увеличи през 2020 г. и 2021 г. Продължаващата нестабилност в държави като Сирия или Южен Судан би могла да поддържа или да увеличи миграционния натиск 19 . Текущата криза в Афганистан може допълнително да увеличи риска от принудително разселване, миграционни потоци в региона и контрабанда на мигранти към ЕС. В съответствие със заключенията на Съвета от 21 септември 2021 г. ЕС ще постави началото и на регионална политическа платформа за сътрудничество с непосредствените съседи на Афганистан, за да се спомогне за предотвратяването на отрицателните странични ефекти в региона и за да се подкрепят икономическата устойчивост и регионалното икономическо сътрудничество, както и нуждите от хуманитарна помощ и защита.

Контрабандата не спира на външните граници на ЕС. Предлагането на услуги за подпомагане на неразрешени движения в рамките на ЕС е разнообразно. Мрежите за контрабанда продължават да експлоатират маршрути в рамките на ЕС от Испания, Италия или Гърция за Франция, Германия и други, като подпомагат движението на незаконни мигранти по суша, пеша или в превозни средства, плавателни съдове и самолети. Общ начин на действие е укриването в затворени отделения или използването на автомобили под наем. Контрабандистите предлагат услугите си онлайн и на местата, където се намират повечето мигранти, например в кварталите на приемните центрове. Контрабандистите използват документни измами, за да се осъществи пътуването със самолет, и понякога предлагат услуги за узаконяване на статуса на пребиваване на мигрантите. Незаконните мигранти често имат за цел да достигнат държави в рамките на ЕС или Обединеното кралство, в които имат роднини, приятели или диаспора и където считат, че имат най-добри перспективи за намиране на работа и препитание. Налице са нови доказателства, че контрабандистите подпомагат неразрешените движения на лицата, на които е предоставена международна закрила.

Инструментализиране на незаконната миграция от страна на държавни участници

Силно обезпокоително явление, наблюдавано напоследък, е нарастващата роля на държавни участници за изкуственото създаване и подпомагане на незаконна миграция, като те използват миграционните потоци като инструмент за политически цели 20 .

От юни 2021 г. насам се наблюдава ново и сериозно развитие, което има за цел да дестабилизира Европейския съюз и неговите държави членки, като Беларус действа в отговор на санкциите на ЕС чрез организирана, спонсорирана от държавата контрабанда на мигранти към ЕС със самолет от няколко трети държави (главно от Ирак, а също и от Република Конго, Камерун, Сирия и др.), обикновено с валидна виза или безвизов режим. Беларус обяви спирането на споразумението на ЕС за обратно приемане, ратифицирано през 2020 г., и отказа да приеме обратно незаконните мигранти, които са преминали транзитно през Беларус. Контрабандистите на мигранти се възползваха от положението, по-специално от действията на беларуските органи, предлагайки незаконни услуги и онлайн насоки на мигрантите относно начините за незаконно достигане до Беларус и незаконно преминаване на външната граница на ЕС към Литва, Латвия или Полша 21 .

Случаите на организирани опити за използване на незаконната миграция за политически цели 22 представляват все по-тревожно явление, с което ЕС и неговите държави членки следва да се справят съвместно.

2.Надграждане върху постиженията на първия план за действие на ЕС (2015—2020 г.)

През 2020 г. действията в рамките на EMPACT (Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи) доведоха до 2110 международни разследвания, 2280 ареста, от които 16 на субекти от особен интерес, идентифицирането на 27 и разбиването на 14 престъпни мрежи, разкриването на 2350 случая на документни измами и изземването на 0,7 милиона евро в брой, както и на превозни средства, огнестрелни оръжия и наркотици. В рамките на тези действия бяха открити 26 175 незаконни мигранти.

Тази дейност беше подкрепена от Европейския център за борба с контрабандата на мигранти. От 2016 г. насам Центърът е подпомогнал 175 разследвания на място, свързани с контрабандата на мигранти.

Обновената европейска борба срещу контрабандата на мигранти трябва да отговори на трайните предизвикателства, като същевременно се обърне внимание на предизвикателствата, възникващи в настоящата обстановка. Новите действия трябва да се основават на постиженията на плана за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2015—2020 г.), като насърчават изпълнението на ключовите етапи на политиката и оперативната рамка за борба с контрабандата на мигранти.

Планът за действие на ЕС за периода 2015—2020 г. установи за първи път всеобхватен и мултидисциплинарен подход на ЕС с цел превръщането на мрежите за контрабанда на мигранти от „нискорискови операции с висока рентабилност“ във „високорискови операции с ниска рентабилност“, както и гарантирането на пълното зачитане и защита на основните права на мигрантите. В него се определят конкретни действия в четири основни стълба: подобряване на правоприлагащите и съдебните мерки в отговор на контрабандата на мигранти; събиране и споделяне на информация; подобряване на предотвратяването на контрабандата на мигранти и на помощта за уязвимите мигранти; и засилване на сътрудничеството с държавите партньори. Напредък бе постигнат в прилагането и на четирите стълба.

Европол и Евроюст си сътрудничат чрез Европейския център за борба с контрабандата на мигранти. Евроюст подкрепя дейностите по EMPACT на държавите членки във връзка с конкретни начини на действие, като фиктивни бракове и контрабанда по море или по въздух.

Създаването на Европейския център за борба с контрабандата на мигранти към Европол през 2016 г. е ключов етап в укрепването на сътрудничеството в областта на правоприлагането. Центърът предоставя оперативна подкрепа на държавите членки в техните разследвания, като обединява следователи от държавите членки, предоставя анализи и участва в дни на действие, през които служителите на Европол извършват кръстосана проверка на оперативната информация относно случаи на контрабанда. Освен това Европейската мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи (EMPACT) подобри разузнаването за престъпността, обмена на информация и оперативното сътрудничество между държавите членки и с трети партньори. Един от приоритетите на платформата е разбиването на дейността на престъпните мрежи по основните маршрути към и в рамките на ЕС, като се съсредоточи върху мрежите, чиито методи застрашават живота на хората (като използване на укриване в камиони и тирове и използване на негодни за плаване плавателни съдове), като предлагат услуги онлайн и използват документни измами.

Разузнавателната общност Африка-Frontex, обхващаща 30 африкански държави, подкрепя увеличаването на аналитичния, превантивния и оперативния капацитет в борбата с контрабандата на мигранти, по-специално чрез звена за анализ на риска. На 9 февруари 2021 г. обменът на информация между Гамбия и Сиера Леоне доведе до задържането в случай на трафик на 13 млади граждани на Сиера Леоне, 10 от които са на възраст под 18 години.

Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) е ключов фактор за засилването на ответните мерки на съдебната система срещу контрабандата на мигранти. Евроюст постепенно увеличава подкрепата си за дейности в тази област. Към 2020 г. е имало 217 сложни дела, свързани с трансгранична съдебна координация. Евроюст подкрепи създаването на 71 съвместни екипи за разследване 23 , свързани с наказателни разследвания на случаи на контрабанда на мигранти. Целева група по въпросите на контрабандата на мигранти, създадена за съдии и прокурори, насърчава идентифицирането на предизвикателствата и обмена на най-добри практики и извлечени поуки при разследването и наказателното преследване на случаи на контрабанда на мигранти.

Съвместният оперативен екип Mare (JOT Mare), стартиран през 2015 г., подкрепя засиления обмен на разузнавателни данни с Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) и тясното сътрудничество с Международната организация на криминалната полиция (Интерпол), включително чрез разполагането на национални експерти от държавите членки в Европол. Той събира, анализира, подобрява и разпространява разузнавателни продукти, като подпомага десетки разследвания за борба с престъпните мрежи, занимаващи се с контрабанда на мигранти по море и свързаните с това неразрешени движения към държавите на местоназначение. Със съдействието на Frontex и други партньори в базите данни на Европол са включени над 1000 плавателни съда, заподозрени в участие в контрабанда на мигранти.

Подходът на горещите точки се оказа от съществено значение в борбата с контрабандата на мигранти за агенциите на ЕС — Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO), Frontex, Европол и Евроюст — като те работят в тясно сътрудничество с органите на държавите членки, изправени пред миграционен натиск по външните граници на ЕС, за да спомогнат за изпълнението на техните задължения съгласно правото на ЕС и за бързото идентифициране, регистриране и снемане на пръстови отпечатъци на пристигащите мигранти. Frontex подкрепи идентифицирането и регистрирането на мигрантите, пристигащи на външните граници на ЕС, и провеждаше интервюта за събиране на информация относно мрежите за контрабанда и маршрутите за целите на анализа на риска и за осигуряването на сведения за наказателни разследвания. Участието на Европол в разпитите и по-системният достъп за събиране на информация и на разузнавателни данни допринесоха за идентифицирането на практиките, мрежите и маршрутите за контрабанда.

През последните години ЕС и неговите държави членки възложиха на мисиите по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) да се насочат към предизвикателствата пред сигурността, свързани с незаконната миграция, като засилят сътрудничеството между агенциите в областта на ОПСО и агенциите на ЕС за свързване на въпросите, свързани с вътрешната и външната сигурност. Това доведе до няколко инициативи 24 с Европол, Frontex и Евроюст в областта на обмена на информация 25 . Обхватът на дейностите, предприети в рамките на ОПСО, варираше от подкрепа за органите на приемащите държави в усилията им за контрол и предотвратяване на незаконната миграция и за борба със свързаните с нея престъпления 26 , до гарантиране на управлението на границите и борбата с контрабандата на мигранти и трафика на хора 27 и справяне с несигурността или лошата система на правовата държава като първопричина за незаконната миграция 28 . Освен това двете операции на военноморските сили на ЕС IRINI 29 и ATALANTA 30 допринасят за разбиване на бизнес модела на контрабандата на мигранти и трафика на хора.

Регламентът относно европейската мрежа от служители за връзка по въпросите на имиграцията 31 , който влезе в сила през 2019 г., засили събирането и обмена на информация чрез нова рамка за сътрудничество и координация между служителите за връзка по въпросите на имиграцията, изпратени в трети държави от държавите членки, Комисията и агенциите на ЕС. Механизмът за обмен на информация на Европол постави основата за по-бърз обмен и обработка на информация от Frontex, Интерпол и мисиите по линия на ОПСО. Той подобрява разузнавателната картина на контрабандата на мигранти от държавите на произход и транзитно преминаване. Звеното на ЕС за сигнализиране за незаконно съдържание в интернет в Европол укрепи капацитета на органите за разследване на злонамерено съдържание в интернет и в социалните медии, както и за откриване и искане за премахване на съдържание, използвано от мрежите за контрабанда. Допълнителното развитие на разузнавателната общност Африка-Frontex със звена за анализ на риска в Гамбия, Гана, Нигер, Нигерия и Сенегал засили събирането и обмена на информация.

През 2019—2020 г. в Нигер беше проведена кампания за информация и за повишаване на осведомеността с цел насърчаване на информираното вземане на решения относно миграцията. Тя се състоеше в пряко участие на общностно равнище чрез индивидуални консултации в областта на миграцията и по-мащабни обществени прояви, както и онлайн и медийно покритие. 10 580 души, които преминават през Нигер, са присъствали на лични консултации от повече от 20 държави на произход, от които 7502 съобщават за повишаване на осведомеността си в ключови рискови области.

Що се отнася до засиленото предотвратяване на контрабандата на мигранти и подпомагането на уязвимите мигранти, Комисията стартира кампании за информация и за повишаване на осведомеността в ключови партньорски държави, за да информира потенциалните мигранти за рисковете при контрабанда и незаконна миграция и да противодейства на картината, обрисувана от контрабандистите. Бяха стартирани кампании в Западните Балкани, Африка и Азия 32 . Въз основа на информацията, получена по време на предишни кампании, и на проучване, извършено от Комисията по тази тема 33 , Комисията разработва набор от инструменти с добри практики и препоръки относно проучванията и оформянето на кампании, тяхното провеждане и методи на работа.

Съвместният екип за разследване в Нигер започна работа през 2016 г. До 27 май 2021 г. той подкрепи задържането на 554 заподозрени лица и 338 съдебни дела, както и идентифицирането на 50 национални и 138 международни престъпни мрежи.

През 2020 г. започна да се прилага ново общо оперативно партньорство с Кот д’Ивоар. Френските органи започнаха дейности по обучение и наставничество с цел укрепване на специализираните звена за разследване на контрабандата на мигранти и трафика на хора.

В рамките на четвъртия компонент на плана за действие за периода 2015—2020 г. Комисията подкрепи двустранното и регионалното оперативно сътрудничество в борбата с контрабандата на мигранти с цел по -силно и тясно сътрудничество с държавите партньори по основните миграционни маршрути. Това сътрудничество включваше подкрепа за правоприлагането и съдебното сътрудничество, изграждане на капацитет в управлението на границите, кампании за информация и за повишаване на осведомеността.

Регионалните и националните общи оперативни партньорства 34 улесниха съвместните действия и осигуриха изграждането на капацитет за правоприлагащите и съдебните органи в държавите партньори, като подкрепиха обмена на най-добри практики и информация. Общото оперативно партньорство за Северна Африка, осъществявано от Австрия, Франция, Италия, Германия, Нидерландия и Интерпол, с финансиране от ЕС, работи с компетентните органи на африканските държави, региони и организации, с акцент върху Кот д’Ивоар, Гвинея, Тунис, Нигерия, както и с държавите от Африканския рог и Механизма на Африканския съюз за полицейско сътрудничество (AFRIPOL). Бяха развити общи оперативни партньорства и съвместни екипи за разследване с Гамбия, Мавритания, Мали, Нигер, Сенегал, Турция и Западните Балкани, като беше предоставена подкрепа за създаването на мрежа от общи оперативни партньорства в Западна и Централна Африка 35 .

На регионално равнище Съвместният план за действие от Валета подкрепи укрепването на управлението на миграцията между Европа и Африка. Министерската конференция от юли 2020 г. между ЕС, неговите държави членки и северноафриканските партньори 36 потвърди взаимната решимост за предотвратяване и борба с контрабандата на мигранти. На 10—11 май 2021 г. беше организиран семинар на високо равнище с участието на партньори от ЕС и Африка 37 , на който беше потвърден ангажиментът на участниците да подходят съвместно към въпросите, свързани с борбата с незаконната миграция и контрабандата на мигранти, създаването на инструменти за връщане и обратно приемане, както и законната миграция и мобилност. От 2018 г. насам процесът „Ниамей“ подкрепя сътрудничеството между ЕС, неговите държави членки и държавите от Западна и Северна Африка за предотвратяване и борба с контрабандата на мигранти и трафика на хора. Освен това регионалният оперативен център в Хартум (РОЦХ), създаден през 2019 г. с помощта на ЕС, подкрепи сътрудничеството в областта на правоприлагането и обмена на информация, като изготви 245 разузнавателни доклада и доведе до 19 ареста. ЕС инвестира също значителни средства в подкрепа на държавите партньори, по-специално в съседните на ЕС държави, като подобрява тяхното управление на границите и способността им да извършват операции по издирване и спасяване по суша и по море.

Участието на партньорите от Западните Балкани в оперативния план за действие на EMPACT във връзка с подпомагането на незаконната миграция допринася за разбиването на организирани престъпни мрежи, занимаващи се с контрабанда на мигранти и злоупотреба със законни канали за миграция, включително използването на фалшиви документи. По проекта за борба със сериозните престъпления в Западните Балкани, финансиран от ЕС, бяха създадени пет съвместни екипи за разследване и бяха подкрепени 115 наказателни разследвания от 2017 г. насам (довели до наказателно преследване в 37 случая), от които 14 са свързани с трафика на хора и контрабандата на мигранти.

Изявлението на ЕС и Турция от 2016 г. допринася за разрушаването на бизнес модела на контрабандистите на мигранти чрез засилен граничен контрол, извършван от турските органи, и за предотвратяване на нови морски или сухопътни маршрути за незаконна миграция. Като част от изявлението Турция и ЕС се споразумяха да продължат укрепването на мерките срещу контрабандистите на мигранти. Освен това те постигнаха съгласие да улеснят връщането на незаконни мигранти от гръцките острови, като същевременно увеличат възможностите за презаселване на сирийци от Турция в ЕС. ЕС очаква Турция да изпълни всички елементи на Изявлението на ЕС и Турция. Пълното му прилагане ще бъде тема и в контекста на диалога на високо равнище между ЕС и Турция по въпросите на миграцията и сигурността през октомври 2021 г.

Що се отнася до държавите по Пътя на коприната, регионална програма, финансирана от ЕС и изпълнявана от Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) и Международната организация по миграция (МОМ), подпомогна разследването и наказателното преследване на 184 случая на контрабанда на мигранти, което доведе до 80 разследвания и 69 съдебни дела 38 .

3.Обновяване на европейската борба с контрабандата на мигранти

Въпреки че през последните години ЕС предприе значителни стъпки в борбата с контрабандистите на хора, предизвикателствата остават, като се появяват и нови, които изискват засилени действия и обновен всеобхватен подход. Това се отнася както до работата ни с държавите партньори, така и за работата в рамките на ЕС и всяка от неговите държави членки, борбата с престъпните мрежи, засилването на сътрудничеството и подпомагането на работата на правоприлагащите органи за борба с контрабандата на мигранти.

Обновеният план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.) се гради върху следните основни стълбове на действие: 1) засилено сътрудничество с държавите партньори и международните организации, 2) прилагане на правните рамки и санкциониране на контрабандистите, действащи в рамките на ЕС и извън него, 3) предотвратяване на експлоатацията и гарантиране на защитата на мигрантите, 4) засилване на сътрудничеството и подкрепа за работата на правоприлагащите и съдебните органи в отговор на новите предизвикателства и 5) подобряване на познанията относно начините на действие на контрабандистите.

3.1Засилено сътрудничество с държавите партньори и международните организации

В Новия пакт се подчертава, че е важно да се развиват всеобхватни, балансирани, съобразени с нуждите и взаимноизгодни партньорства в областта на миграцията с ключови държави на произход и транзитно преминаване, за да се отговори на общите предизвикателства и да се използват споделените възможности. Партньорствата в областта на миграцията имат за цел подобряване на ръководството и управлението в областта на миграцията, подкрепа за бежанците и приемните общности в държавите партньори, създаване на икономически възможности, насърчаване на достойни условия на труд и справяне с първопричините за незаконната миграция 39 , засилване на сътрудничеството в областта на връщането, обратното приемане и реинтеграцията, като същевременно се разработват законни пътища за миграция и се привличат умения и таланти в Европа. Борбата с контрабандата на мигранти е важна част от тези партньорства.

ЕС вече създаде успешни рамки за сътрудничество с държавите партньори, които допринасят за борбата с незаконната миграция и контрабандата. Досега обаче действията и усилията са разпокъсани и контрабандата продължава да бъде явление, пораждащо нарастваща загриженост както за ЕС, така и за държавите партньори. Необходим е по-координиран и структуриран подход за засилване на полезните взаимодействия, постигане на максимална ефективност на съществуващите инструменти и справяне с новите предизвикателства, предотвратяване на контрабандата и гарантиране на ефективното изпълнение на разследванията, наказателните преследвания и присъдите, като трябва да се възприеме по-координиран и структуриран подход. В съответствие с Новия пакт ЕС следва да надгражда съществуващите рамки за сътрудничество и да разработи специални и съобразени с конкретните нужди оперативни партньорства за борба с контрабандата с трети държави или региони по миграционните маршрути към ЕС. Тези партньорства за борба с контрабандата следва да бъдат неразделна част от всеобхватните партньорства на ЕС в областта на миграцията с държавите на произход и на транзитно преминаване и да подкрепят регионалното и международното сътрудничество.

На международно равнище борбата с контрабандата на мигранти изисква постоянна активна ангажираност с Организацията на обединените нации (ООН), Интерпол, други международни и регионални организации, както и с други донори. ЕС следва да продължи активното си сътрудничество с ООН и нейните специализирани агенции, по-специално СНПООН, и нейната работна група по въпросите на контрабандата на мигранти 40 .

Освен това е необходим структуриран и координиран подход, за да се гарантира ефективен и бърз отговор на незаконната миграция, подпомагана от държавни участници, който следва да бъде обсъден и на многостранни и международни форуми.

3.1.1 Оперативни партньорства за борба с контрабандата

За да се противодейства ефективно на транснационалния характер на контрабандата на мигранти извън границите на ЕС, е необходимо по-тясно сътрудничество с ключови партньорски държави на произход и транзитно преминаване както на двустранно, така и на регионално равнище. Като част от всеобхватните партньорства на ЕС това сътрудничество ще бъде превърнато в специално разработени партньорства за борба с контрабандата, основани на непрекъснат обмен и взаимноизгодно сътрудничество между ЕС и държавите партньори. Действията ще са насочени към укрепване на правните, политическите, оперативните и стратегическите рамки в държавите партньори и към увеличаване на въздействието, ангажираността и устойчивостта на усилията за борба с контрабандата на мигранти.

Трябва да се насърчават и гарантират полезни взаимодействия и съгласуваност с други политики и действия, включително в областта на сигурността (напр. гранична сигурност, борба с организираната престъпност), сътрудничеството за развитие (напр. образование и обучение, развитие на общностите, устойчиво и приобщаващо икономическо развитие) и доброто управление (напр. борба с корупцията).

Оперативните партньорства за борба с контрабандата ще включват някои или всички от следните компоненти, адаптирани към нуждите на държавите партньори или региони и насочени към засилване на оперативното сътрудничество чрез непрекъснат обмен, който ще осигури целева подкрепа чрез:

-Подпомагане на установяването на солидни правни рамки — или укрепването на действащите — въз основа на Протокола на ООН относно контрабандата на мигранти по суша, море и въздух. Когато държавите партньори все още не са страна по Протокола на ООН, ЕС, в сътрудничество с СНПООН, ще ги призове и ще ги подкрепи да ратифицират Протокола. Това е ключова стъпка към ефективното възпиране и наказателно преследване на контрабандата на мигранти, така че контрабандистите да могат да бъдат задържани и наказвани за престъпленията си в държавите на произход. Наличието на стабилни правни рамки е също толкова необходимо за ефективно сътрудничество с държавите членки и агенциите на ЕС, включително Европол, Frontex и Евроюст.

-Гарантиране на прилагането на правните рамки чрез разработване на основани на факти политики, стратегии и планове за действие на национално, регионално и континентално равнище. От съществено значение ще бъде да се оказва подкрепа на държавата партньор, както и на регионалните и континенталните организации, при събирането на данни, анализа и проучванията, които да насочват лицата, отговорни за вземането на решения.

-Изграждане на оперативния капацитет на националните и местните органи в държавите партньори за предотвратяване и възпиране на незаконната миграция, включително, когато е уместно, чрез надграждане на съществуващите структури 41 или създаване на специални координационни центрове. Следва също така да се засили капацитетът на държавите партньори за предоставяне на помощ на хората в уязвимо положение, по-специално на децата и жените, които могат да бъдат подложени на насилие, експлоатация, злоупотреба и трафик.

-Подкрепа за капацитета за управление на границите на държавите партньори с цел предотвратяване на незаконното заминаване и транзитно преминаване.

-Предоставяне на оперативна подкрепа за правоприлагането и съдебното сътрудничество с цел създаване и укрепване на капацитета и ангажираността в държавите партньори, засилване на използването на съвременни инструменти и техники за разследване и улесняване на координацията и сътрудничеството между съответните национални органи. Това следва да се основава на резултатите и опита от настоящите общи оперативни партньорства и съвместни екипи за разследване.

-Засилване на сътрудничеството с държавите партньори по отношение на измамите със самоличност и документи, за да се спомогне за намаляване на броя на визите, издавани въз основа на откраднати и/или фалшифицирани документи за самоличност. Това следва да насърчи използването на нови технологии за откриване на документни измами, за контрол на издаването и връчването на паспорти, за модернизацията и компютризацията на гражданските регистри, както и на евентуални обучителни дейности.

-Засилване на дейностите за превенция и повишаване на осведомеността чрез целенасочени кампании за информация и за повишаване на осведомеността в общностите на произход и транзитно преминаване (включително в бежанските и приемните лагери в транзитните държави и диаспората в ЕС) относно рисковете от незаконна миграция и контрабанда, както и съответните алтернативи, като се противодейства на лъжливата картина, популяризирана от престъпните мрежи.

-Предоставяне на подкрепа, когато е уместно, за справяне с проблемите на сигурността, свързани с контрабандата на мигранти, насърчаване на синергиите с действия, насочени към борба с всички форми на престъпност, тероризъм и насилствен екстремизъм.

-Непрекъснат диалог и координирано взаимодействие с държавите на произход и транзитно преминаване, засегнати от новото явление на инструментализиране на миграцията от страна на дадена държава.

Комисията, заедно с върховния представител и държавите членки, системно ще насърчава сътрудничеството в борбата с контрабандата на мигранти като въпрос от взаимен интерес в отношенията на ЕС с държавите партньори. Те ще подкрепят държавите и регионите партньори при определянето на актуалните нужди във връзка с предотвратяването и борбата с контрабандата на мигранти, като се отчита специфичното им положение, включително социално-икономическите аспекти на контрабандата на мигранти за местните общности. Въз основа на тези нужди партньорствата за борба с контрабандата ще бъдат разработени като съгласувана рамка, обхващаща съответните компоненти, посочени по-горе.

Комисията, заедно с върховния представител и държавите членки, и държавите партньори ще стартират и прилагат съвместно тези партньорства за борба с контрабандата, потвърждавайки взаимния ангажимент за преследване на общи цели срещу контрабандистите на мигранти. За тази цел Комисията също така ще организира конференции на високо равнище с държавите партньори по маршрути, за да се анализират съществуващите предизвикателства, да се насърчи сътрудничеството, да се одобрят препоръките на техническите работни групи и да се направи преглед на напредъка, постигнат по отношение на мрежите за контрабанда на мигранти. Като приоритет ще бъде даден старт на оперативните партньорства за борба с контрабандата по маршрута през Източното Средиземноморие/Западните Балкани, основани на подход, обхващащ целия маршрут, който включва държавите по Пътя на коприната, както и в Северна и Западна Африка, в сътрудничество с партньорските държави или региони.

Като обединяват знания и ресурси в дух на „Екип Европа“ органите на държавите членки следва да играят централна роля в разработването и прилагането на оперативните партньорства за борба с контрабандата. Държавите членки разполагат с оперативен капацитет и знания, за да предоставят необходимата помощ на държавите партньори, и те следва да продължат текущите дейности, изпълнявани в държавите партньори, в подкрепа на борбата с контрабандата.

Агенциите на ЕС, по-конкретно Европол, Frontex и Евроюст, следва да предлагат помощ в съответствие със своите мандати, включително чрез улесняването на обмена на информация, предоставянето на техническа подкрепа, изграждането на капацитет и обучение, както и разполагането на служители за връзка. В зависимост от съответните държави или региони партньори и от установените нужди агенциите на ЕС могат да сключват нови споразумения (напр. споразумения на Frontex за статуса или работни договорености с компетентните органи); когато са налице такива споразумения или договорености, пълното им прилагане следва изцяло да съдейства за постигането на целите на новите оперативни партньорства за борба с контрабандата. Когато е целесъобразно, ще бъде вземан предвид и приносът на Интерпол.

Оперативните дейности на мисиите в рамките на общата политика за сигурност и отбрана могат да подкрепят органите в приемащата държава. На тях може да бъде възложено да предоставят стратегически съвети относно разработването или реформирането на правните рамки, стратегиите и плановете за действие, както и да предлагат изграждане на капацитет в областта на управлението на границите, правоприлагането и съдебното сътрудничество, използването на фалшива самоличност и документните измами и др.

За да гарантира успехът на новите оперативни партньорства за борба с контрабандата, ЕС трябва да осигури адекватно финансиране, което съответства на амбицията и целите на обновения план за действие на ЕС и ги подкрепя и превръща в действия. За изпълнението на различните елементи на партньорствата няколко финансови инструмента ще предоставят подкрепа по допълващ се начин: Инструментът за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа и Инструментът за предприсъединителна помощ III (ИПП III) за периода 2021—2027 г., Фонд „Вътрешна сигурност“, Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и инструментът за управление на границите и визите, както и други подходящи за целта пакети, като се вземат предвид националните стратегии на партньорите и се гарантира тяхната ангажираност. Оперативните партньорства за борба с контрабандата ще послужат за стратегическото и направлявано от политиката програмиране на външното финансиране на ЕС и за изпълнението на програмните документи на инструментите. От общия бюджет в размер на 79,5 милиарда евро за ИССРМС — Глобална Европа, индикативно 10 % ще бъдат предназначени за действия, които са насочени пряко към конкретни предизвикателства, свързани с миграцията и принудителното разселване, включително борбата с контрабандата.

3.1.2Отговор на инструментализирането на незаконната миграция от страна на държавни участници

Неотдавнашните събития по външната граница на ЕС с Беларус са най-пресните примери за предизвикващи безпокойство събития и показват, че тясното сътрудничество и непрекъснатата бдителност са от първостепенно значение за защитата на външните граници, предотвратяването и реагирането на незаконната миграция, подпомагана от държавни участници. Държавите членки, институциите на ЕС и агенциите на ЕС (по-конкретно Frontex, Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) и Европол) реагираха незабавно на бързо променящите се събития на източната граница на ЕС, като предоставиха подкрепа на държавите, пряко подложени на натиск, чрез Механизма за гражданска защита на Съюза. Използването на мрежата на ЕС за подготвеност и управление на кризи в областта на миграцията (Blueprint network) предостави най-актуална ситуационна осведоменост на всички заинтересовани страни и осигури своевременна и координирана оперативна реакция. Освен това Комисията предоставя и спешна финансова подкрепа, за да помогне на Литва да се справи с краткосрочните потребности за осигуряването на достойни условия на приемане на мигрантите, използвани за политически цели, както и средносрочна подкрепа за защитата на външните граници с цел противодействие на организираната незаконна миграция.

Тези събития показват, че чрез съгласуван колективен ангажимент държавите партньори, чиито граждани са били използвани в рамките на тази държавно ръководена схема, биха могли да се съгласят да си сътрудничат с ЕС, за да бъде спрян този начин на действие, като участват в конструктивен и всеобхватен диалог в полза на всички страни. В това отношение диалогът и съвместният ангажимент на ЕС с Ирак доведоха до положителни резултати, с което опитите за достигане до ЕС по незаконен начин намаляха, а доброволното връщане бе улеснено.

Примери като този за съгласувани действия на ЕС с цел справяне със ситуации на организиран миграционен натиск по външните му граници показват, че тясното сътрудничество и солидарността между държавите членки, както и непрекъснатият и широк диалог и координираната ангажираност с държавите на произход и транзитно преминаване във връзка с предотвратяването на незаконната миграция, справянето с новото явление на инструментализиране на миграцията и улесняването на връщането, могат да доведат до конкретни резултати.

За да се отговори по съвместен и ефективен начин на предизвикателствата, свързани с това ново явление, и за да гарантира защитата на външните си граници, ЕС се нуждае от укрепен инструментариум, в който да бъде обединен стратегически пълният набор от оперативни, правни, дипломатически и финансови инструменти, с които разполага.

Агенциите на ЕС — по-специално Frontex, Европол и EASO, също и в сътрудничество с Интерпол и други международни участници — трябва да могат бързо да мобилизират своите ресурси и активи и да предоставят оперативна подкрепа за защита на външните граници на ЕС, събиране на разузнавателни данни и оперативна информация, както и да съдействат на мигранти, които са станали жертви на инструментализиране, ръководено от държава. Отговорът на използването на незаконната миграция от страна на държавни участници трябва да бъде включен и допълнително засилен в рамките на диалога с държавите партньори, особено оперативните партньорствата за борба с контрабандата. Когато е целесъобразно и приложимо, може да се разгледа използването на ограничителни мерки съгласно глобалния режим на ЕС на санкции за нарушения на правата на човека по отношение на конкретни лица, образувания и органи, участващи в държавно ръководени схеми, и отговорни, участващи или свързани с тежки нарушения на правата на човека. Освен това ЕС следва да предприеме последващи мерки в различни области на политиката, които са от значение за отношенията със съответната трета държава, като при необходимост предприема целенасочени действия в областта на визите, търговията, развитието, финансовата помощ и др. Частичното спиране на прилагането на Споразумението за облекчаване на визовия режим с Беларус, което Комисията приема днес заедно с обновения план за действие на ЕС, е конкретен пример за такива мерки.

Както беше обявено от председателя Фон дер Лайен в речта ѝ за състоянието на Съюза за 2021 г., Комисията, „като част от работата по Шенген, ще определи нови начини за отговор на такава агресия и за гарантиране на единството при защитата на външните ни граници“. В този контекст Комисията ще обмисли укрепването на правната рамка на ЕС с цел да се гарантира общ подход за по-добра защита на външните граници и основните интереси на ЕС и неговите държави членки, като същевременно винаги се гарантира зачитането на основните права.

Освен това намирането на обща основа относно управлението на миграцията при всички обстоятелства ще бъде от съществено значение, за да се гарантира, че опонентите ще спрат да се възползват от липсата на обща ефективна и справедлива система. Новият пакт съдържа всички компоненти — включително предназначен за това инструмент, позволяващ временни дерогации от нормалните процедури по време на криза, което е необходимо, за да могат държавите членки да се справят с различните видове предизвикателства, пред които са изправени. Затова е от първостепенно значение Съветът и Европейският парламент да постигнат бързо напредък в преговорите.

Ключови действия

-Комисията, заедно с върховния представител и държавите членки, ще установи оперативни партньорства за борба с контрабандата с държавите партньори по миграционните маршрути като част от всеобхватни, балансирани, целенасочени и взаимноизгодни партньорства в областта на миграцията в рамките на Новия пакт.

-Комисията ще насърчава регионалното сътрудничество, както и сътрудничеството в рамките на съответните международни организации като СНПООН и Интерпол.

-Комисията, върховният представител, държавните членки и агенциите на Съюза ще обединят и ще доразвият всички оперативни, правни, дипломатически и финансови инструменти, с които разполагат, за да се справят с инструментализирането на незаконната миграция от страна на държавни участници.

3.2Санкциониране на контрабандистите на мигранти и предотвратяване на експлоатацията на мигранти

За противодействие на подпомагането на незаконната миграция е необходимо оптимално прилагане на методи за санкциониране на контрабандистите на мигранти, най-вече тези, които ръководят престъпни мрежи. Това изисква ефективно разглеждане и подобряване на действащите правни рамки от страна на държавите членки и на държавите партньори въз основа на Протокола на ООН относно контрабандата на мигранти по суша, вода и въздух, допълващ Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност, а в рамките на ЕС, Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата 42 .

Загубата на човешки живот на мигранти, прекарвани незаконно в Европа и между държавите в нея, както и различните форми на нанасяне на вреди и на експлоатация, на които са били подложени, не могат да бъдат приети. Основните права на мигрантите трябва да бъдат защитавани по всяко време, като се започне с хората в уязвимо положение. Мигрантите, които също са жертви на престъпления, са често в уязвимо положение и може да срещнат трудности при достъпа до правосъдие. В рамките на Директивата за правата на жертвите 43 всички жертви на престъпления се ползват от набор от права, включително подкрепа и защита, които следва да бъдат гарантирани при всички обстоятелства. ЕС следва да предостави помощ и закрила на незаконно преведените през граница мигранти, по-специално на уязвимите групи като децата и жените.

3.2.1Санкции срещу контрабандистите, действащи по миграционните маршрути

Протоколът на ООН срещу незаконния трафик на мигранти по суша, море и въздух се отнася до предотвратяването, разследването и наказателното преследване на контрабандата, както и до защитата на правата на лицата, които са били обект на такива престъпления. Протоколът на ООН срещу незаконния трафик задължава държавите — страни по него 44 да определят като престъпления контрабандата на мигранти и всички други форми на дейност в подкрепа на тази контрабанда, като същевременно мигрантите не следва да подлежат на наказателно преследване за това, че са били незаконно преведени през границата. Както санкции на ООН, така и самостоятелни санкции от страна на ЕС могат да предоставят инструмент за справяне с контрабандата на мигранти чрез налагането на санкции на отговорните лица или образувания, като например забрана за пътуване или замразяване на финансови активи, или забрана за предоставяне на средства или на икономически ресурси.

ЕС транспонира в правото на ЕС договорените от ООН санкции. В това отношение на 7 юни 2018 г. Съветът за сигурност относно Либия добави шестима трафиканти и контрабандисти на хора, действащи в Либия, към своя списък със санкции на лицата и образуванията, които са обект на замразяване на активи, забрана за пътуване и други мерки. На 14 юни 2018 г. Съветът на ЕС транспонира тези мерки в законодателството на ЕС. В допълнение към транспонирането на санкциите, одобрени на равнище на ООН, ЕС може да използва автономните инструменти, с които разполага, когато това е целесъобразно. Приетият на 7 декември 2020 г. глобален режим на ЕС на санкции за нарушения на правата на човека 45 предостави на ЕС уредба, която му позволява да вземе на прицел лицата, отговорни, участващи или свързани с тежки нарушения на правата на човека по света. Този нов режим на санкции обхваща, между другото, контрабандата на хора, както и тежки нарушения на правата на човека от страна на контрабандистите на мигранти, доколкото тези нарушения са широко разпространени, систематични или по друг начин будят сериозна загриженост по отношение на целите на общата външна политика и политика на сигурност 46 .

В рамките на ЕС в Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата се определя като престъпление подпомагането на незаконното влизане, транзитно преминаване или пребиваване, и се посочват съответните наказателни санкции. С Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, от държавите членки се изисква да санкционират по съответен начин всеки, който умишлено помага на гражданин на трета държава да влезе или да премине транзитно през държава от ЕС или с цел финансова изгода, да пребивава там. Основната му цел е да се противодейства на престъпните мрежи, отговорни за контрабандата на мигранти. В оценката от 2017 г. на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата 47 се стигна до заключението, че ефективността му по отношение на постигането на неговите цели е частична. Въпреки че бе счетено, че някои аспекти на инструмента могат да бъдат изяснени, като например определението за престъпление, чрез осигуряването на по-голяма правна сигурност по отношение на разграничението между престъпно подпомагане на миграцията и хуманитарна помощ, ефективността на други основни аспекти от Пакета, като общото сближаване на наказателноправната рамка на държавите членки 48 , бе оценена с положителни и неутрални становища. При все че като цяло разпоредбите на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, бяха транспонирани от всички обвързани от него държави членки 49 , неговото въздействие върху действителното равнище на наказателно преследване и на издаване на присъди не можа да бъде оценено поради липсата на надеждни, цялостни и сравними данни. За да се подобри базата от знания относно прилагането на Пакета, държавите членки следва да подобрят качеството и наличността на данните, предоставяни на статистическата служба на Европейския съюз (Евростат). Комисията ще подкрепя обмена на най-добри практики и ще предоставя насоки чрез националните звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти.

Директивата, която е част от Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, позволява на държавите членки да не криминализират хуманитарна помощ, чието предоставяне не се изисква по закон. В отговор на все по-трудните условия, при които неправителствените организации и отделните лица оказват помощ на мигранти, включително в контекста на операции по търсене и спасяване по море, Комисията предостави насоки 50 , с които се изяснява, че изисканото по закон предоставяне на хуманитарна помощ (например в рамките на операции по търсене и спасяване) не може да бъде криминализирано, и прикани държавите членки, които все още не са направили това, да се възползват от възможността за разграничаване между хуманитарна помощ (която не се изисква по закон) и дейности, целящи подпомагането на незаконно влизане или транзитно преминаване, тъй като тя позволява помощта да не бъде криминализирана.

Като последващо действие във връзка с оценката на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, Комисията започна процес на редовни консултации с гражданското общество и агенциите на ЕС, включително с Агенцията за основните права и с Евроюст, за да натрупа знания и да събере данни с цел установяване на проблемите, свързани с тълкуването и прилагането на Директивата за подпомагането. Комисията ще работи с държавите членки чрез националните звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти с цел подобряване на прилагането на директивата.

Комисията също така ще засили своето наблюдение на прилагането на достиженията на правото на ЕС, за да гарантира въвеждането на подходящи, ефективни и възпиращи наказателноправни санкции, като същевременно се избягват рисковете от криминализиране на тези, които предоставят хуманитарна помощ на бедстващи мигранти. Комисията ще установи тесни връзки с националните органи на държавите членки, за да събира информация относно прилагането на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, и когато е целесъобразно при нарушения на правото на ЕС, ще започне производства за установяване на нарушение. През 2023 г. Комисията възнамерява да докладва по прилагането на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, включително относно прилагането на насоките от 2020 г. Ако е необходимо, Комисията ще предложи преразглеждане на правната рамка, за да гарантира, че ЕС разполага с необходимите инструменти, за да прилага рамката на политиката, създадена с настоящия план за действие на ЕС, с цел да се отговори на постоянно променящите се предизвикателства в тази област.

3.2.2Предотвратяване на експлоатацията и гарантиране на защита на незаконно превежданите мигранти

Незаконно превежданите мигранти са изправени пред голям риск да загубят живота си или да претърпят вреди по време на пътуването си. Основните права често са обект на сериозни нарушения, извършвани чрез насилие и експлоатация. Предоставянето на защита и помощ на незаконно превежданите уязвими мигранти е от основно значение, с особено внимание към децата и жените, включително в рамките на стратегиите на ЕС относно правата на жертвите за периода 2020—2025 г. 51 и относно борбата с трафика на хора за периода 2021—2025 г., както и Стратегията на ЕС за правата на детето 52 . Защитата на основните права при полицейски и съдебни производства трябва да бъде гарантирана, като вниманието е конкретно насочено внимание към случаите, когато мигрантите стават жертви на трафик.

По време на пътуването си изчезват мигранти , а семейства рискуват да бъдат разделени 53 . С финансовата подкрепа на ЕС държавите членки и държавите партньори могат да предотвратят разделянето на семейства по време на пътуването и да разработят механизми за търсене на изчезнали мигранти. Тази работа следва да се основава на дейностите, които вече се изпълняват от Международния комитет на Червения кръст и от националните дружества на Червения кръст и на Червения полумесец, както и от други имащи отношение международни организации и организации на гражданското общество.

При пристигането си на територията на ЕС хората със специални нужди следва да бъдат определени като приоритет и да получават адекватна подкрепа от подходящи организации. В този смисъл е важна ролята на бъдещия скрининг преди влизането в ЕС 54 с подкрепата на агенциите на ЕС, а именно Frontex и EASO. Междувременно агенциите на ЕС ще продължат да оказват подкрепа на държавите членки, по-специално по отношение на процедурите за идентифициране и насочване в съответствие с Директивата за условията на приемане 55 и с Директивата за процедурите за убежище 56 .

Центровете за прием на лица, търсещи убежище, са местата, където контрабандистите набират хора, които искат да извършват неразрешени движения в рамките на ЕС или които могат да станат жертва на контрабанда и експлоатация. Контрабандистите на мигранти им помагат да се преместят в държавите на местоназначение по незаконен начин или когато притежават документи за убежище. За да се предотвратят контрабандата и трафикът на мигранти в рамките на ЕС, органите в областта на убежището и други съответни органи на държавите членки следва да засилят своите дейности по наблюдение в рамките на центровете за прием и около тях. Освен това органите на държавите членки и EASO следва да включат информация относно рисковете, свързани с контрабандата, в информационните материали, които те трябва да предоставят на лицата, търсещи убежище, и на други мигранти.

Една трета от децата мигранти, пристигащи в ЕС, са непридружени ненавършили пълнолетие лица. Те са много уязвима група, която е изправена пред различни рискове, включително трафик на хора. Някои непридружени малолетни и непълнолетни лица изчезват след пристигането си в ЕС, преди да бъдат регистрирани от органите в областта на убежището 57 . Центровете за приемане се използват от трафикантите за набелязване на потенциални жертви и за организиране на превоз до места, където ще бъдат експлоатирани децата и други уязвими лица 58 . В Директивата за борба с трафика на хора 59 се предвиждат правно обвързващи правила за предотвратяване на трафика на хора, за ефективно наказателно преследване на престъпниците и за защита на жертвите. В Стратегията на ЕС относно борбата с трафика на хора за периода 2021—2025 г. се определя планът на Комисията в подкрепа на прилагането на посочената директива и се посочва необходимостта да ѝ бъде направена оценка. Въз основа на резултатите от оценката Комисията ще разгледа възможността за преразглеждането ѝ. Успоредно с това Комисията ще продължи да подкрепя държавите членки при прилагането на Директивата за борба с трафика на хора, по-специално по отношение на аспектите, свързани с пола, и чувствителните спрямо децата аспекти.

В Директивата за правата на жертвите се предвижда набор от правнообвързващи права за всички жертви на престъпления и за членовете на техните семейства. Правата на жертвите трябва да се прилагат спрямо жертвите по недискриминационен начин, независимо от статуса им на пребиваване 60 . Комисията също така ще започне проучване относно прилагането на Директивата за разрешенията за пребиваване 61 , в която се определят правила относно разрешенията за пребиваване, издадени на граждани на трети държави — жертви на трафик на хора или обект на контрабанда, които сътрудничат на компетентните органи.

Възможността незаконните мигранти да намерят работа в неформалната икономика, като по този начин печелят средства за издръжката на членовете на семейството в държавата на произход, е един от главните двигатели за незаконната миграция. Ефективното прилагане на Директивата за санкции срещу работодателите е важно за възпирането на незаконната миграция и за защитата на правата на работниците, които са незаконни мигранти. Това се прави чрез санкциониране на работодателите, които наемат незаконни мигранти без право на престой, като се гарантира, че са налице ефективни механизми за изплащане на неизплатените заплати, за подаване на жалби и за докладване на престъпления, както и като се извършват ефективни проверки в икономическите сектори, в които рисковете от незаконна заетост са най-високи. За тази цел Комисията представя заедно с настоящия обновен план за действие своята оценка, придружена от набор от мерки с цел подобряване на ефективността на Директивата за санкции срещу работодателите.

Ключови действия

Комисията:

Съветът и държавите членки следва:

Държавите членки следва:

-ще работи с държавите членки чрез националните звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти и с други компетентни национални органи за подобряване на прилагането и изпълнението на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, и когато е уместно, ще започва производства за установяване на нарушение;

-ще докладва през 2023 г. относно изпълнението на Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, и ще разгледа възможността за допълнителни действия;

-ще подобри защитата на мигрантите чрез засилване на прилагането на Директивата за борба с трафика на хора и на Директивата за пребиваването;

-ще повиши ефективността на Директивата за санкции срещу работодателите в сътрудничество с държавите членки, съответните агенции и заинтересовани страни.

-да санкционират контрабандистите на мигранти чрез транспониране на санкциите на ООН и когато е целесъобразно, да използват глобалния режим на ЕС за санкции за нарушения на правата на човека.

-да изпълняват цялостно Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата, и да прилагат подходящи санкции спрямо контрабандистите, като се обърне най-вече внимание на субектите от особен интерес;

-да подобрят идентифицирането на мигрантите, нуждаещи се от закрила, по-специално децата и непридружените ненавършили пълнолетие лица, като се прилагат процедурите за идентифициране и насочване в съответствие с достиженията на правото и с помощта на агенциите на ЕС;

-да прилагат изцяло Директивата за борба с трафика на хора с подкрепата на Комисията и с финансовата помощ от ЕС в съответствие със Стратегията на ЕС за борба с трафика на хора за периода 2021—2025 г.

3.3Укрепване на сътрудничеството и подкрепа за работата на правоприлагащите органи и на съдебната власт

Контрабандистите на мигранти бързо се адаптират към променящите се обстоятелства, както стана ясно по време на пандемията от COVID-19. За да са успешни, рамките за правоприлагане и за съдебно сътрудничество трябва да бъдат гъвкави и да се адаптират към променящите се обстоятелства въз основа на засилено оперативно сътрудничество и на обмена на информация.

Необходимо е да се надгражда върху оперативните дейности, въведени по линия на Плана за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти за периода 2015—2020 г., както и да се укрепи допълнително сътрудничеството между националните органи и това с агенциите на ЕС. Агенциите на ЕС, включително EASO, Frontex, Европол и Евроюст, следва да засилят стратегическия междуведомствен обмен и анализ на информация. Те трябва да си сътрудничат на ранен етап на случаите на контрабанда на мигранти, да използват своите допълващи се мандати в подкрепа на националните органи, като се основават на успешното съвместно изготвяне на доклади за стратегически анализ от EASO, Frontex и Европол. С цел противодействие на извършваната с помощта на цифрови технологии контрабанда на мигранти, провеждането на ефективни финансови разследвания и отнемането на активи, както и борба с документните измами, правоприлагащите и съдебните органи следва да разработят нови целенасочени действия за повишаване на оперативното сътрудничество и обмена на информация.

3.3.1Повишаване на оперативното сътрудничество в областта на правоприлагането за борба с контрабандата на мигранти

Разследванията в областта на правоприлагането не следва да се ограничават до задържането на дребни престъпници. Ускоряването на демонтирането на структурите на организираната престъпност е от решаващо значение, като целта му са групите, представляващи по-висок риск за сигурността на Европа, и лицата от висшите ешелони на престъпните организации. Разследванията следва да са насочени към престъпни мрежи, които са активни в целия ЕС, и да водят до разбиването на бизнес моделите им. Това следва да доведе до увеличаване на броя на разследванията, наказателните преследвания и присъдите, по-специално на субекти от особен интерес.

Въз основа на успешните действия от предходните години държавите членки и оперативните партньори следва да използват оптимално специализираните услуги, предоставяни от Европейския център за борба с контрабандата на мигранти към Европол, и да споделят информация от служителите за връзка по въпросите на имиграцията, общите оперативни партньорства и мисиите и операциите на общата политика за сигурност и отбрана чрез звеното за централизиране на информацията (Information Clearing House) 62 . Държавите членки, които консолидират използването на приложението за мрежа за сигурен обмен на информация (SIENA) с участието на Европол, ще могат да избегнат фрагментирането на разузнавателната картина. В съответствие със Стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. Комисията ще активизира преговорите за сътрудничество между Европол и държавите партньори с цел улесняването на обмена на лични данни за целите на разследването 63 .

Оперативните работни групи на Европол ще продължат да подкрепят и обединяват усилията на държавите членки и на държавите партньори в рамките на общи разследвания на набелязани субекти от особен интерес, включително от държави партньори. С цел увеличаване на основаните на разузнаването координирани действия срещу престъпни мрежи, действащи в ЕС, държавите членки следва да подкрепят работата на създадената през 2019 г. съвместна работна група за връзка по въпросите на контрабандата на мигранти и трафика на хора.

Европейската мултидисциплинарна платформа за борба с организираната престъпност (EMPACT) е ключов инструмент за изпълнението на този план за действие и за подобряването на сътрудничеството между националните и европейските участници. EMPACT, с подкрепата на фонд „Вътрешна сигурност“ и на пакета за EMPACT по линия на бюджета на Европол, включва борбата с контрабандата на мигранти като един от своите приоритети за 2022—2025 г. Когато определят конкретните действия за този приоритет, държавите членки и агенциите на ЕС трябва да следват мултидисциплинарен и интегриран подход в рамките на всички приоритети на ЕС в борбата с престъпността през периода 2022—2025 г., залегнали в националните и европейските стратегии и действия.

С цел подобряването на координацията на национално равнище между всички съответни служби, като например правоприлагащите органи, инспекциите по труда и службите за управление на центровете за прием, държавите членки следва да подновят участието си в работата на националните звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти. Мрежата от национални звена за контакт, създадена от Комисията, ще насърчава обмена на най-добри практики с цел разработването на национални стратегии за борба с контрабандата на мигранти. В същия дух Европейската мрежа от служители за връзка по въпросите на имиграцията (ILO network) ще продължи да подкрепя изграждането на капацитет и оперативния обмен във и с държавите партньори с цел борба с контрабандата на мигранти.

Успешните действия на съвместния оперативен екип MARE при провеждането на координирани и основани на разузнавателна информация действия срещу подпомагащите незаконната миграция следва да продължат с използването на информацията от Европейската система за наблюдение на границите (EUROSUR) 64 , която понастоящем има по-важна роля в борбата с трансграничната престъпност, и общата среда за обмен на информация в морската област 65 . Frontex следва да използва засиления си аналитичен капацитет в морската област, като използва пълноценно мандата си за предоставяне на информация относно външните граници и предграничната зона 66 . Frontex следва да продължи да подпомага правоприлагащите органи на държавите членки и Европол, като предоставя актуализиран профил на подозрителни плавателни съдове, които да бъдат наблюдавани, идентифицирани, конфискувани и след приключване на съответните наказателни разследвания обезвредени, и като обменя информация за такива плавателни съдове с Европол.

С Новия пакт Комисията предложи интегрирана процедура на външната граница, обхващаща скрининг преди влизане в ЕС, процедура на границата за убежище и процедура на границата за бързо връщане, като по този начин се обединяват процеси, които понастоящем са отделни. С новия скрининг преди влизането в ЕС 67 ще бъде насърчено по-тясното сътрудничество между всички съответни национални органи и агенции на ЕС, включително с цел събирането на информация и разузнавателни данни относно контрабандата. Освен това с преразгледания Регламент за Евродак 68 , с който регистрирането на незаконното влизане и престой става задължително и се включва възможността за съхраняване и търсене на информация относно незаконните мигранти, ще се намалят възможностите за неразрешено движение на незаконни мигранти в рамките на ЕС след преминаване на външните му граници. Комисията призовава Европейския парламент и Съвета да напреднат с преговорите по Регламента за скрининг и да приемат Регламента за Евродак като приоритетен въпрос.

3.3.2Укрепване на съдебното сътрудничество за борба с контрабандата на мигранти

За да бъдат разбити мрежите за контрабанда на мигранти и извършителите да бъдат изправени пред съда, е необходимо участието на съдебните органи в случаите на контрабанда на мигранти да започва на ранен етап на разследванията. Подобно на сътрудничеството в областта на правоприлагането, така действията на съдебната система в отговор на контрабандата на мигранти следва да бъдат насочени към високорисковите престъпни мрежи от особен интерес, действащи в целия ЕС, като се цели тяхното демонтиране.

Постигането на тази цел изисква тясно сътрудничество между съдебните органи. Броят на случаите на контрабанда на мигранти, за които е бил сезиран Евроюст обаче е относително малък 69 . Държавите членки следва да използват в по-голяма степен подкрепата на Евроюст, по-специално за съвместни екипи за разследване и оперативни инструменти като координационни срещи и координационни центрове за обмен на информация, свързана с конкретни случаи. Целевата група за прокурорите, работещи в областта на контрабандата на мигранти, създадена в рамките на Евроюст през 2020 г., ще подсили обмена на информация между практикуващите юристи по отношение на съществуващите предизвикателства, тенденции и възможни решения, включително справянето със злоупотребата с административни процедури, като фиктивните бракове. Целевата група предлага форум за дискусии за съдии и прокурори от държавите членки и от тези държави, които са сключили споразумение за сътрудничество с Евроюст.

Освен това, за да се подпомогне сътрудничеството между правоприлагащите и съдебните органи, Евроюст и съдебните органи следва да бъдат част от съвместната работна група за връзка по въпросите на контрабандата на мигранти и трафика на хора. Евроюст и съдебните органи следва допълнително да засилят участието си в EMPACT, като Евроюст следва да участва по-активно в дейностите за споделяне на информация на Звеното за централизиране на информацията на Европол. За да се даде възможност за съдебно сътрудничество с Евроюст в съответствие със Стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г., Комисията ще започне преговори за споразумения за сътрудничество между Евроюст и трети държави 70 .

Службите за убежище и прием могат да съдействат при разследването и наказателното преследване на дейности за контрабанда на мигранти чрез предоставянето на информация на мигрантите, проучването на показатели, свързани с контрабандата на хора по време на интервюта за получаване на убежище, или чрез наблюдения от страна на службите за приемане. Тази информация следва да се предоставя на прокуратурите, когато това е целесъобразно. Обменът на информация между службите за убежище и прием и националните прокуратури следва да бъде засилен чрез хармонизиран подход, подпомаган от Евроюст и включващ държавите членки 71 .

3.3.3Справяне с новите предизвикателства в областта на контрабандата на мигранти чрез използване на цифрови технологии, финансовите разследвания и документните измами

Обновените правоприлагащи и съдебни мерки в отговор на контрабандата на мигранти трябва да може да се адаптира бързо към постоянните промени в престъпната среда. По-специално е необходимо да се обърне внимание на контрабандата на мигранти чрез използване на цифрови технологии, финансовите разследвания и отнемането на активи, както и на документните измами.

Подсилването на наблюдението на социалните медии е необходимо с цел непрекъснатото изработване в реално време на ясна картина относно динамиката, свързана с контрабандата на мигранти. Това може да спомогне за предвиждането на скорошни събития, както и за прогнозирането на средносрочните тенденции. То следва да се прилага за наблюдението на дейностите на престъпните мрежи и общото развитие в държавите партньори, което има отражение върху бъдещите миграционни движения към ЕС. Frontex следва да разгърне капацитета си за наблюдение в социалните медии, за да подобри анализа на риска по отношение на бъдещи движения на незаконни мигранти, като същевременно се вземат предвид съображенията за защита на данните. Агенцията следва също така да си сътрудничи с трети държави в тази област, включително чрез обмен на информация и изграждане на капацитет.

За да бъдат разбити мрежите за контрабанда на мигранти, които участват в контрабанда чрез цифрови технологии, е необходимо, с помощта на звеното за сигнализиранe на незаконно съдържание в интернет на Европол да бъде укрепен капацитетът на правоприлагащите и съдебните органи за фокусиране върху присъствието на мрежите онлайн и използването от тях на съвременни технологии за комуникационни цели. Следва да се предостави специализирано обучение, включително с подкрепата на Агенция на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането (CEPOL) и на Европейската мрежа за съдебно обучение, както и да се осигури наличието на техническо оборудване и софтуер за разследващите звена.

С пакета за електронните доказателства 72 на националните правоприлагащи и съдебни органи ще бъдат предоставени инструменти, които са адаптирани към особеностите на цифровия свят, като същевременно в него се съдържат солидни гаранции. Веднага след като пакетът бъде приет, той ще насърчи ефективното разследване и наказателно преследване на всички престъпления, при които има електронни доказателства.

Освен това Евроюст може да подпомага държавите членки чрез улесняването и гарантирането на събирането на електронни доказателства, най-вече когато те са свързани с криптирани средства за комуникация. Евроюст следва да насърчава обмена на най-добри практики по отношение на събирането на електронни доказателства, особено до приемането на пакета за електронните доказателства. Сътрудничеството на Европол и Евроюст с трети държави в тази област следва да се засили, за да се подпомогнат международните разследвания и за да се гарантират ефективни наказателни преследвания.

Контрабандата на мигранти генерира големи печалби от престъпна дейност, което е основната цел на тези дейности. За да се противодейства на тези мрежи, като се попречи печалбите да бъдат използвани за разрастване на престъпните дейности, всяко разследване по случай на контрабанда на мигранти следва да включва финансово разследване за проследяване, изземване и отнемане на активи, придобити от престъпна дейност. Това не се случва достатъчно редовно. Финансовите разследвания за „проследяване на парите“ трябва да започват успоредно с текущите редовни разследвания на заподозрени лица, начини на действие и маршрути. Използването на нерегламентирани финансови канали и връзки между престъпните мрежи и законните стопански структури възпрепятства този подход.

В съответствие със Стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. финансовите разследвания и процедурите за отнемане на активи следва да бъдат засилени на национално, европейско и международно равнище. По-специално държавите членки следва систематично да провеждат финансови разследвания и да отнемат активи в рамките на разследвания на организираната престъпност с подкрепата на Центъра на Европол за борба с финансовата и икономическата престъпност и на Евроюст. Анализът на риска на Европол в сътрудничество с трети държави и международни организации (т.е. Интерпол) следва да подкрепя и насочва действията на държавите членки. Помощта на Евроюст 73 при координацията и сътрудничеството между държавите членки и с трети държави следва да бъде използвана по-систематично, включително чрез най-добри практики и препоръки за трансгранично проследяване, замразяване, конфискуване и обезвредяване 74 .

През последните години постоянно се откриват случаи на използване на фалшиви визи за влизане в Шенгенското пространство. Между 2016 и 2019 г. бяха открити 32 029 граждани на трети държави, използващи фалшиви документи на граничните пунктове при влизане в ЕС или Шенгенското пространство 75 . За процедурите за кандидатстване за виза контрабандистите на мигранти организират изготвянето на първични документи, удостоверяващи лични данни, след което осигуряват на незаконните мигранти истински визи, издадени от посолствата на държавите членки, с цел улесняване на незаконното влизане по въздушни маршрути в Шенгенското пространство. Цифровизацията на визовите процедури, която е обявена в Новия пакт и предстои да бъде представена през следващата година, допълнително ще укрепи сигурността на настоящата визова процедура и на стикерите, като значително ще намали рисковете от подправяне и измами. По-голямата подкрепа за държавите членки за справяне с измамите със самоличност и документи, включително чрез обучение относно осведомеността за консулските служители, е от първостепенно значение за демонтирането на тези мрежи. В рамките на ЕС документните измами също представляват проблем. Контрабандистите на мигранти предлагат подправени документи, които могат да се използват за узаконяване на статуса на пребиваване. Необходимо е по-тясно сътрудничество между органите, издаващи документи, и органите за контрол на документите, включително чрез извършване на проверки в базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване (SLTD), както и установяване на връзки с частния сектор по отношение на производството на защитени документи и проверката на документи.

За тези цел държавите членки следва да използват нови информационни системи 76 за идентифициране на фалшифицирани документи. Ролята на Центъра на Frontex за високи постижения в борбата с документните измами следва да бъде засилена, включително чрез разполагането на експерти по документни измами в рамките на оперативните дейности на Frontex в държавите членки и в трети държави. Като част от оперативните партньорства за борба с контрабандата следва също така да продължи сътрудничеството с държави партньори за справяне с измамите със самоличност и документи.

Ключови действия

Държавите членки следва:

Комисията:

Комисията призовава държавите членки, подкрепени от агенциите на ЕС Европол, Frontex, Евроюст и CEPOL,

-да засилят използването на Центъра на Европол за борба с контрабандата на мигранти и на Звеното за централизиране на информацията;

-да използват в по-голяма степен подкрепата на Евроюст за трансгранични разследвания чрез съвместни екипи за разследване;

-да разработят национални стратегии за борба с контрабандата, като се възползват и от най-добрите практики, обменяни чрез мрежата от национални звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти;

-ще представи предложение за пълна цифровизация на визовите процедури през първата половина на 2022 г.;

-ще призове Европейския парламент и Съвета да приключат с преговорите по Регламента за скрининг и да приемат Регламента за Евродак като приоритетен въпрос;

-призовава Европейския парламент и Съвета да приключат преговорите относно пакета за електронните доказателства;

-призовава Frontex да укрепи допълнително капацитета си за наблюдение на определени морски зони и за идентифициране на подозрителни плавателни съдове;

-призовава Евроюст и съдебните органи да увеличат участието си в EMPACT, като същевременно Звеното на Европол за централизиране на информацията следва да осигурява своевременен обмен на информация, свързана със съдебни разследвания и наказателни преследвания;

-призовава Frontex, Европол и Евроюст да продължат да подкрепят сътрудничеството с държавите партньори за борба с контрабандата на мигранти чрез използване на цифрови технологии и международните разследвания и наказателни преследвания.

-да продължат да укрепват правоприлагащите и съдебните мерки чрез EMPACT;

-да укрепят своя отговор на новите услуги за контрабанда, предлагани онлайн;

-да провеждат финансови разследвания и отнемане на активи в случаи на контрабанда на мигранти;

-да засилят борбата с използването на фалшива самоличност и с документните измами.

3.4Подобрена база от знания

Проучванията и събирането на данни са от първостепенно значение за по-доброто разбиране на миграционните тенденции, естеството и обхвата на престъпните мрежи, участващи в контрабандата на мигранти, въздействието на политиките за борба с контрабандата на мигранти, ролята и значението на дейностите, свързани с контрабандата на мигранти в местните общности, както и връзките между контрабандата на мигранти и други области на престъпност, като трафика на хора, трафика на наркотици и тероризма. Технологичният напредък и новаторските подходи, които подпомагат предотвратяването на контрабандата на мигранти и борбата с нея, включително използването на изкуствен интелект 77 , могат да дадат възможност данните да се превърнат бързо в информация, позволяваща предприемането на действия по по-ефективен начин.

За тази цел следва да се използва „Хоризонт Европа“ — рамковата програма за научни изследвания и иновации за периода 2021—2027 г., като се определят съответните нужди от научни изследвания и темите, свързани с предотвратяването и борбата с контрабандата на мигранти.

Агенциите на ЕС следва също така да засилят своята роля в научните изследвания и иновациите, като увеличат максимално ролята на инициативата на Европол за иновационен център и участието на Frontex в разработването и управлението на научноизследователски и иновационни дейности, включително в сътрудничество с промишлеността, с цел набелязването на възможности за развитие на нов капацитет за разкриване, предотвратяване и борба с контрабандата на мигранти. За да се подобрят познанията относно дейностите за контрабанда на мигранти, агенциите на ЕС следва да засилят сътрудничеството си с частния сектор, а именно с банковия сектор, сектора за отдаване под наем (включително съвместното ползване на автомобили), услугите за доставка на колетни пратки, туристическите агенции, авиокомпаниите, услугите за парични преводи, както и доставчиците на онлайн услуги.

Европол и Frontex следва да работят заедно за съвместно и редовно докладване относно контрабандата на мигранти, което да обхваща перспективата по отношение на миграцията и на правоприлагането. Такъв цялостен преглед на явлението, свързано с контрабандата на мигранти, ще бъде от основно значение по отношение на оценката на въздействието на настоящия обновен план за действие и за набелязването на необходимите ответни действия на политиката.

Ключови действия

-Европол и Frontex следва да изготвят редовни съвместни доклади относно контрабандата на мигранти;

-Държавите членки със съдействието на Комисията и агенциите на ЕС следва да подкрепят разработването на нови технологии, включително изкуствен интелект, с цел увеличаване на базата от знания относно незаконната миграция и контрабандата на мигранти;

-Агенциите на ЕС като Европол и Frontex следва да установят сътрудничество с частния сектор с цел подобряването на базата от знания относно дейностите, свързани с контрабанда на мигранти.

4.Заключение

Предотвратяването и борбата с контрабандата на мигранти е основна стратегическа цел на Новия пакт за миграцията и убежището и на Стратегията на ЕС за Съюза на сигурност.

Комисията, върховният представител, държавите членки, агенциите на ЕС и делегациите на ЕС ще работят заедно с държавите партньори, международните организации и заинтересованите страни, ангажирани в миграционната политика, за изпълнението на всички аспекти на настоящия обновен план за действие, за да се гарантира, че всички действия на равнището на ЕС и на национално равнище са добре планирани и координирани с цел насърчаване и подкрепа за предотвратяването на контрабандата на мигранти и борбата с нея.

Тясното сътрудничество с държавите партньори ще бъде от ключово значение за изпълнението на няколко аспекта на този план за действие на ЕС. Новият пакт за миграцията и убежището демонстрира промяна в парадигмата по отношение на ангажираността на ЕС с международните партньори в областта на миграцията. За тази цел Комисията в тясно сътрудничество с върховния представител ще се ангажира с приоритетни държави по миграционните маршрути към ЕС и ще развива с тях оперативни партньорства за борба с контрабандата на мигранти чрез конкретни инструменти като част от всеобхватни, балансирани, целенасочени и взаимноизгодни партньорства в областта на миграцията, като допълнително се надграждат доверието и взаимното сътрудничество. Комисията, върховният представител, държавните членки и агенциите на ЕС ще обединят всички оперативни, правни, дипломатически и финансови инструменти, с които разполагат, за да се справят с инструментализирането на незаконната миграция от страна на държавни участници.

Комисията ще подкрепи изпълнението на обновения план за действие на ЕС, за да гарантира, че той допринася за всеобхватния подход на Новия пакт за миграцията. Тя ще направи това в тясно сътрудничество с националните звена за контакт по въпросите на контрабандата на мигранти и с агенциите на ЕС, а именно чрез специалната експертна група на Комисията по въпросите на контрабандата на мигранти и европейската мултидисциплинарна платформа за борба с организираната престъпност (EMPACT). През периода 2021—2027 г. фондът „Убежище, миграция и интеграция“, инструментът за управление на границите и визите, фондът „Вътрешна сигурност“, Инструментът за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа и Инструментът за предприсъединителна помощ III (ИПП III) ще подкрепят ефективното му изпълнение по отношение на дейности както в рамките на ЕС, така и извън него. Комисията ще информира редовно Европейския парламент и Съвета за изпълнението на плана за действие на ЕС и за постигнатите резултати в рамките на неговите действия.

(1)

COM(2020)609 final.

(2)

Заседание на Европейския съвет (24—25 юни 2021 г.) — Заключения, документ на Съвета EUCO 7/21 от 25 юни 2021 г.

(3)

Извънредно заседание на Европейския съвет (24—25 май 2021 г.) — Заключения, документ EUCO 5/21 на Съвета от 25 май 2021 г.

(4)

COM(2021)120 final.

(5)

Директива 2009/52/EC (OВ L 168, 30.6.2009 г., стр. 24).

(6)

COM(2021)592 final.

(7)

Между 24 март и 11 юни 2021 г. беше проведена широка обществена консултация.

(8)

COM(2015)285 final.

(9)

COM(2020)605 final.

(10)

COM(2021)170 final.

(11)

COM(2021)171 final. Основната разлика между контрабандата на мигранти и трафика на хора е, че в първия случай мигрантите доброволно участват в незаконния процес, като плащат за услугите на контрабандист за преминаване на международна граница. Във втория случай хората са подложени на трафик с цел експлоатация, те са жертви, нуждаещи се от помощ и подкрепа, а дейностите не са непременно трансгранични. Двете явления са често свързани, тъй като контрабандираните лица могат да станат жертви на трафиканти с цел трудова, сексуална или друга експлоатация. Ето защо обновеният план за действие на ЕС допринася както за разбиването на дейността на трафикантите, така и за борбата с контрабандните мрежи.

(12)

Европейски център за борба с контрабандата на мигранти, 5 годишен доклад — 2021 г. (Европол, 2021 г.).

(13)

Global study on smuggling of migrants (Глобално проучване относно контрабандата на мигранти) (Служба на ООН по наркотиците и престъпността, 2018 г.).

(14)

United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Research Brief ‘How COVID-19 restrictions and the economic consequences are likely to impact migrant smuggling and cross-border trafficking in persons to Europe and North America’ (Служба на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН), Резюме на изследване „По какъв начин ограниченията, свързани с COVID-19, и икономическите последици вероятно ще окажат въздействие върху контрабандата на мигранти и трансграничния трафик на хора към Европа и Северна Америка“ (СНПООН, 14 май 2020 г.).

(15)

Global study on smuggling of migrants (Глобално проучване относно контрабандата на мигранти) (Служба на ООН по наркотиците и престъпността, 2018 г.).

(16)

Typology of Migrant Smuggling: A holistic understanding (Типология на контрабандата на мигранти: цялостно разбиране) (International Centre for Migration Policy Development (Международен център за развитие на миграционната политика), април 2021 г.).

(17)

Европол, Serious and Organised Crime Threat Assessment 2021 (,,Оценка на заплахите от тежката и организираната престъпност за 2021 г.“).

(18)

Цените варират от 15 000 EUR до 20 000 EUR за организирана контрабандна дейност чрез фиктивен брак (Доклад относно националното законодателство и анализ на работата на Евроюст по случаи относно фиктивните бракове (Евроюст, 2020 г.).

(19)

Доклад за стратегическо прогнозиране за 2021 г. (COM(2021) 750 final).

(20)

Ibid.

(21)

 Декларация от 30 юли 2021 г. на върховния представител от името на Европейския съюз относно инструментализирането на мигрантите и бежанците от режима ( https://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2021/07/30/belarus-declaration-of-the-high-representative-on-behalf-of-the-eu-on-the-instrumentalisation-of-migrants-and-refugees-by-the-regime/ ); Изявление на словенското председателство относно положението по външните граници на ЕС с Беларус (ipcr-presidency-statement-final_18—8-2021.pdf (europa.eu).

(22)

Изявление на Съвета по външни работи от 6 март 2020 г.

(23)

Чрез съвместните екипи за разследване органите на две или повече държави сключват правно споразумение с цел провеждане на разследвания с участието на прокурори, правоприлагащи органи и съдии. Евроюст предоставя оперативна, правна и финансова подкрепа за това сътрудничество. През периода 2015—2020 г. бяха подписани нови споразумения за 29 съвместни екипи за разследване.

(24)

Примери за това са обменът на оперативна информация чрез механизма за обмен на информация на Европол и звеното за информация за престъпността, първоначално установен в рамките на операция Sophia съвместно с Frontex и Европол. Въпреки че тази инициатива даде възможност за структуриран и иновативен обмен на оперативна информация, други мисии по линия на ОПСО обменят стратегическа информация само с агенции, като често следват ad hoc подход (Мисията на ЕС за изграждане на капацитет (EUCAP) Sahel или Мисията на ЕС за гранична помощ (EUBAM) в Либия, която си сътрудничи с Евроюст).

(25)

 Допълнителни предложения за засилване на сътрудничеството между ОПСО, правосъдието и вътрешните работи в областта на контрабандата на мигранти могат да бъдат намерени в миниконцепцията за възможни граждански усилия по линия на ОПСО за справяне с предизвикателствата в областта на сигурността, свързани с незаконната миграция, която беше споделена с държавите членки през ноември 2020 г.

(26)

EUCAP Sahel Niger и EUBAM Libya.

(27)

EUCAP Sahel Mali и EUBAM Rafah.

(28)

Консултативна мисия на ЕС (EUAM) Украйна, мисия на ЕС в областта на върховенството на закона (EULEX) Косово, EUAM Iraq, EUCAP Somalia, полицейска мисия на ЕС за палестинските територии (EUPOL COPPS) и EUAM Central African Republic.

(29)

Операция IRINI прилага оръжейното ембарго, наложено от Съвета за сигурност на ООН, като допринася за спиране на потока от оръжия към Либия и спомага за създаването на условия за трайно прекратяване на огъня. Операцията също така допринася за прекъсването на бизнес модела на мрежите за контрабанда и трафик.

(30)

Операция ATALANTA е съсредоточена върху борбата с пиратството край бреговете на Сомалия. Операцията също така предоставя информация на Интерпол и Европол относно всички открити престъпни дейности и контрабанда, включително контрабандата на мигранти.

(31)

Регламент (ЕС) 2019/1240 (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 88).

(32)

Албания, Афганистан, Бангладеш, Етиопия, Гамбия, Гана, Гвинея, Кот д’Ивоар, Мали, Мароко, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сомалия, Судан, Тунис и Западните Балкани.

(33)

Проучване на най-добрите практики в кампаниите за повишаване на осведомеността относно незаконната миграция (Европейска комисия, април 2021 г.).

(34)

Общите оперативни партньорства представляват гъвкави рамки за сътрудничество за борба с мрежите на организираната престъпност, занимаващи се с контрабанда на мигранти и трафик на хора, съобразени с нуждите на държавата партньор. Една или повече държави членки работят заедно с правоприлагащите, съдебните и други съответни органи на държава партньор в сътрудничество с агенции на ЕС и международни организации. Подкрепата може да включва обучение, наставничество, обмен на информация и предоставяне на оборудване.

(35)

Чрез фонд „Вътрешна сигурност“ — Полиция бяха предоставени 12,9 милиона евро като принос от ЕС, а чрез Извънредния доверителен фонд на ЕС за Африка бяха предоставени 27,9 милиона евро.

(36)

Мароко, Алжир, Тунис, Либия и Мавритания.

(37)

С участието на африкански държави, държави членки, Комисията, Европейската служба за външна дейност, Комисията на Африканския съюз, агенции на ЕС и международни организации.

(38)

Глобалното действие срещу трафика на хора и контрабандата на мигранти — Азия и Близкия изток (GLO.ACT), което включва действия в Афганистан, Бангладеш, Иран, Ирак и Пакистан.

(39)

COM(2021)56 final.

(40)

В съответствие със Съвместното съобщение относно засилване на приноса на ЕС към основаното на правила многостранно сътрудничество (JOIN(2021)3 final).

(41)

Като Декларацията от Ниамей, сътрудничеството с AFRIPOL, последващите действия във връзка със срещата на върха във Валета, както и процесите от Рабат, Хартум, Будапеща и Прага.

(42)

Директива 2002/90/EО на Съвета (OВ L 328, 5.12.2002 г., стр. 17) и Рамково решение 2002/946/ПВР на Съвета (OВ L 328, 5.12.2002 г., стр. 1).

(43)

Директива 2012/29/EС (OВ L 315, 14.11.2012 г., стр. 57).

(44)

Към 18 февруари 2021 г. има 150 страни по Протокола относно контрабандата на мигранти, включително ЕС (представляван от Европейската комисия) и неговите държави членки с изключение на Ирландия.

(45)

Регламент (ЕС) 2020/1998 на Съвета (OВ L 410, 7.12.2020 г., стр. I/1) и Решение (ОВППС) 2020/1999 на Съвета (OВ L 410, 7.12.2020 г., стр. I/13).

(46)

Декларация по член 21 от Договора за Европейския съюз.

(47)

SWD(2017)117 final.

(48)

От една страна, чрез установяването на общо определение за престъплението, което е предмет на Директивата, а от друга — чрез определянето на минимални правила за санкциите, отговорността на юридическите лица и компетентността, които са обхванати от Рамковото решение.

(49)

Всички държави членки с изключение на Дания и Ирландия. В съответствие с Решение за изпълнение (ЕС) 2020/1745 на Съвета (ОВ L 393, 23.11.2020 г., стр. 3) Ирландия привежда в действие и прилага Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата временно най-късно от 1 януари 2022 г.

(50)

C(2020)6470 final.

(51)

COM(2020)258 final.

(52)

COM(2021)142 final.

(53)

Между 2015 г. и 2018 г. националните дружества на Червения кръст заедно с Международния комитет на Червения кръст събраха молби за проследяване на семейства в Европа и в държавите на произход с цел да бъдат намерени почти 60 000 граждани на трети държави, които са пътували незаконно към или през Европа. Това показва, че значителен брой лица са изчезнали или са били разделени от семействата им, също и след пристигането им в ЕС.

(54)

COM(2020)612 final.

(55)

Директива 2013/33/ЕС (OВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 96).

(56)

Директива 2013/32/ЕС (OВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 60).

(57)

За допълнителна информация вж. информацията за 2020 г. на Европейската мрежа за миграцията (European Migration Network Inform) https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/default/files/00_eu_inform_uam_2020_en_0.pdf .

(58)

Европол.

(59)

Директива 2011/36/ЕС (OВ L 101, 15.4.2011 г., стр. 1).

(60)

Член 1, параграф 1 от Директива 2012/29/ЕС (OВ L 315, 14.11.2012 г., стр. 57).

(61)

Директива 2004/81/ЕО на Съвета (OВ L 261, 6.8.2004 г., стр. 19).

(62)

Звеното за централизиране на информацията обработва информация от различни свързани действия с цел подобряването на разузнавателната картина относно организираната контрабанда на мигранти от държавите на произход.

(63)

Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мароко, Тунис, Турция и Нова Зеландия.

(64)

Регламент (ЕС) 2019/1896 (OВ L 295, 14.11.2019 г., стр. 1) и Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/581 на Комисията (OВ L 124, 12.4.2021 г., стр. 3).

(65)

Общата среда за обмен на информация е инициатива на ЕС, чиято цел е постигането на оперативна съвместимост между европейските и националните системи за морско наблюдение.

(66)

Географската зона отвъд външните граници, която е от значение за управлението им чрез анализ на риска и ситуационна осведоменост.

(67)

COM(2020)612 final.

(68)

COM(2016)132 final и COM(2020)614 final.

(69)

Докато броят на регистрираните случаи в Евроюст показва тенденция към нарастване през периода 2017—2020 г., абсолютният им брой остава под този на повечето други области на престъпност (Евроюст).

(70)

Алжир, Аржентина, Армения, Босна и Херцеговина, Бразилия, Египет, Израел, Йордания, Колумбия, Ливан, Мароко, Тунис и Турция.

(71)

Factsheet on the judicial use of information following the debriefing of migrants at external borders (Информационен документ относно използването за съдебни цели на информация след разпитването на мигранти на външните граници) (Евроюст, 2021 г.).

(72)

COM(2018)225 final и COM(2018)226 final.

(73)

Включително чрез обмен и съдействие за изпълнението на заповеди за замразяване и конфискуване, сертификати, изземване на активи, изпълнение на заповеди за конфискуване и европейски заповеди за разследване.

(74)

Съгласно доклада на Евроюст Casework in asset recovery (Поглед върху оперативната работа по отнемането на активи) от 12 февруари 2019 г.

(75)

Frontex (данни към 20 септември 2021 г.).

(76)

Система за фалшиви и автентични документи онлайн (FADO), Система за електронни документи на Интерпол и Frontex (FIELDS), Профилиране на фалшиви документи за самоличност (PROF ID) и лабораторията за криминалистични анализи на Европол.

(77)

Вж. Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани правила за изкуствения интелект (Законодателен акт за изкуствения интелект) и за изменение на някои законодателни актове на Съюза, COM(2021) 206 final.

Top