EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE4578

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Препоръка на Съвета относно смесеното обучение за висококачествено и приобщаващо начално и средно образование“ (COM(2021) 455 final)

EESC 2021/04578

OB C 105, 4.3.2022, p. 128–133 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.3.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 105/128


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Препоръка на Съвета относно смесеното обучение за висококачествено и приобщаващо начално и средно образование“

(COM(2021) 455 final)

(2022/C 105/19)

Главен докладчик:

Tatjana BABRAUSKIENĖ

Главен докладчик:

Michael MCLOUGHLIN

Консултация

Съвет, 30.8.2021 г.

Правно основание

Член 165, параграф 4 и член 166, параграф 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Заетост, социални въпроси и гражданство“

Приемане на пленарна сесия

20.10.2021 г.

Пленарна сесия №

654

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

152/0/0

1.   Заключения и препоръки

1.1

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) приветства факта, че в предложението се отбелязва, че „образованието е основно право на човека и право на детето“. Комитетът приветства също така факта, че намерението на предложението е да се прилага Европейският стълб на социалните права (ЕССП) и други важни инициативи на ЕС (1), които имат за цел засилване на сътрудничеството между държавите членки, за да се превърне качественото и приобщаващото образование в реалност при екологичния и цифровия преход на социалния и икономическия живот и на пазара на труда.

1.2

ЕИСК отново призовава „Европейската комисия и държавите членки да прилагат първия принцип на Европейския стълб на социалните права (ЕССП), който предвижда качественото и приобщаващото образование, обучение и учене през целия живот (УПЦЖ) да се превърне в право за всички в Европа“ (2), и да го прилагат, за да подобрят предоставянето на цифрови умения и компетентности с подкрепа за равен достъп до смесено обучение (СО) за всички и с устойчиво публично финансиране, договорено със социалните партньори и гражданското общество.

1.3

Комитетът се позовава на становището си (3), в което подчертава, че „изпълнението на плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. трябва да гарантира ефективен социален диалог и консултации със заинтересованите страни, зачитане и прилагане на трудовите права и информиране, консултиране и участие на работниците в развиването на цифрови и предприемачески умения, по-специално ПОО, учене за възрастни и обучение на служителите, за да се намали недостигът на умения, с който се сблъскват дружествата“.

1.4

ЕИСК настоятелно призовава държавите членки да се опрат на опита, извлечен от образованието по време на кризата с COVID-19, и да осигурят внимателно планиране и практикуване на смесеното обучение (СО) в балансирани учебни програми с подкрепата на подходящи педагогически инструменти, за да гарантират предоставянето на всички деца на подходяща и иновативна учебна среда и инструменти. Държавите членки трябва да гарантират, че СО е създадено, за да подпомага качественото и приобщаващото образование, по-специално за децата в нужда. Концепцията за СО, въпреки че набира популярност и получава по-голямо внимание, все още се нуждае от повече изследвания и проучване, по-специално от гледна точка на неравностойното положение в образованието, както и за началните училища и прогимназиите.

1.5

ЕИСК отбелязва, че с цел да се осигури по-голяма автономност за учениците в учебния им процес, е важно всички ученици да имат достъп до СО, а не само живеещите в селските райони, където достъпът до училище е невъзможен, или във висшето образование, в което се изисква независимо учене от страна на студентите.

1.6

Комитетът отбелязва, че в случаите на извънучилищно, основано на проекти обучение, трябва да се гарантират здравето и безопасността на учениците, по-специално на учащите в сферата на ПОО. Дългосрочното дистанционно обучение, провеждано по време на кризата с COVID-19, имаше отрицателно въздействие върху психичното и физическото благосъстояние на учениците и учителите, както и върху резултатите на учениците. ЕИСК приветства това, че в предложението се поставя акцент върху факта, че квалифицирани специалисти за психично здраве трябва да предоставят ефективна подкрепа за благосъстоянието на учениците и учителите.

1.7

Комитетът призовава държавите членки да гарантират, че СО е включено в образователната им стратегия след ефективен диалог със съответните социални партньори и заинтересовани страни в областта на образованието по начин, който допринася положително за качествено и приобщаващо обучение за учениците, гарантира достъп до добра среда за преподаване и обучение и необходимите инструменти и подкрепа за учителите, и не оставя учениците без подкрепа.

1.8

ЕИСК освен това призовава държавите членки да гарантират, че СО не вреди на социалната стойност на образованието или на значението на присъственото обучение в образователните програми. Опитът с онлайн обучението и преподаването в извънредната ситуация по време на пандемията от COVID-19 хвърли светлина върху незаменимата стойност на присъственото обучение и на непрекъснатото взаимодействие и получаване на обратна информация между учителите и учениците за гарантиране на качествено и приобщаващо образование. Взаимоотношенията между учениците и учителите са ключов фактор за мотивацията и обучението на учениците, които не трябва да се подкопават от СО.

1.9

ЕИСК призовава държавите членки да гарантират, че при разработването на индивидуализирани образователни планове се вземат предвид изискванията на учениците за помощни технологии. Освен това Комитетът отбелязва, че това налага учителите да бъдат подходящо подпомагани от помощен персонал, да са запознати с тези технологии и да могат да ги използват ефективно, за да се отговори на потребностите на учениците с увреждания.

1.10

ЕИСК подчертава основната роля на учителите в СО. Обменът на персонал, съвместните проекти и индивидуализираното преподаване са възможни, ако на учителите са разпределени достатъчно работни часове за целта и ако училищното ръководство ги подкрепя. Много е важно да се създаде общност в областта на СО, за да се популяризира стойността на технологиите за обучение и преподаване.

1.11

В допълнение ЕИСК отбелязва, че за да се гарантира качествено и приобщаващо образование, СО следва да допринася за изпълнението на „Заключенията на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето“. Във връзка с това Комитетът призовава държавите членки да подпомагат ефективно учителите в тяхната подготовка за предоставяне на подкрепа на учениците относно качествено СО чрез подобряване, актуализиране и привеждане на първоначалното и непрекъснатото професионално развитие в по-голямо съответствие с нуждите на учителите и учениците.

1.12

ЕИСК приветства предложените мерки за подкрепа на грамотността на учителите по ИТ като курсове, програми и инструменти за повишаване на цифровите умения и разработване и разпространение на педагогически модули и ресурси за прилагане онлайн и на място. Освен това предложението следва да подкрепя правото на учителите на актуално и достъпно непрекъснато професионално развитие; това право следва да бъде признато в социален диалог и колективно договаряне на национално, регионално и местно равнище с пълноценното участие на социалните партньори в областта на образованието.

1.13

ЕИСК отбелязва, че масовите отворени онлайн курсове (МООК) не са непременно интерактивни или основани на добри педагогически практики. Ето защо Комитетът призовава Комисията да предоставя по-разнообразна подкрепа за обучението по отношение на СО за учители, обучители, директори на училища и специалисти, подготвящи учителите, на портала за училищно образование, което води до сертифициране. Техническите ресурси и материали, разработени с подкрепата на Комисията, които ще бъдат използвани при СО, трябва да бъдат надеждни, лесни за използване, преведени на всички официални езици на ЕС и единодушно приети от всички заинтересовани страни в учебния процес. ЕИСК препоръчва да бъде поискано проектите на Европейската академия за учители да разработват съвместни акредитирани програми за обучение на учители за подобряване на педагогическите практики по СО. Следва да бъде проучена ролята на микроквалификациите по отношение на СО.

1.14

ЕИСК приветства факта, че в предложението се поставя акцент върху благосъстоянието и привлекателността на учителската професия и предлага държавите членки да наемат повече учители, за да се подпомогне благосъстоянието на учителския персонал. Комитетът отбелязва, че големият недостиг на учители и непривлекателните условия на труд и заплати (4) имат отрицателно въздействие върху качеството на преподаването. Това може да създаде пречки пред развитието на висококачествени и приобщаващи системи за СО.

1.15

ЕИСК отбелязва, че съчетаването на присъственото и дистанционното обучение изисква учителите да бъдат креативни и иновативни (5) и да имат добри педагогически умения. От съществено значение е СО да се разработи по начин, който зачита работното натоварване, работното време и достойните условия на труд на учителите и гарантира, че те разполагат с благоприятна работна среда.

1.16

ЕИСК препоръчва да се гарантира демократично училищно ръководство, при което има ефективна независимост за учениците и учителите да ръководят свой собствен учебен процес и процес на преподаване. Комитетът отново отбелязва значението на осигуряването и укрепването на демократичното управление на системите за образование и обучение, което следва да включва съдържателни консултации с организираното гражданско общество. (6)

1.17

ЕИСК отбелязва, че СО извън формалното образование, например при неформалното и самостоятелното учене, трябва да бъде признато с ефективно изпълнение на Препоръка на Съвета от 20 декември 2012 година относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене. Наистина неформалното и самостоятелното учене играят важна роля в подкрепа на развитието на основни междуличностни, комуникационни и когнитивни умения, включително, наред с другото, креативност, активно гражданство и умения за професионалния живот. Участието в процесите на валидиране трябва да е достъпно за всеки и да се подкрепя с устойчиви публични инвестиции.

1.18

ЕИСК отбелязва, че добре разработеното СО трябва да се подкрепя с устойчиви публични инвестиции, да бъде изтъкнато като част от европейския семестър и да получи подкрепа чрез допълнителни средства от ЕС, като например по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост, „Еразъм+“ и ЕСФ+. За всеки обучаващ се подкрепата за достъп до качествени програми за обучение онлайн е от съществено значение. Необходими са повече инвестиции, по-специално за осигуряване на висококачествено дистанционно обучение за учениците в сферата на ПОО и гарантиране на достъпа им до инструменти и симулатори, които им помагат с необходимото практическо обучение в безопасна среда, както и като се предоставят общностни центрове за обучение през целия живот (7) и библиотеки.

1.19

ЕИСК отбелязва, че нарастващото използване на цифрови инструменти в рамките на СО все по-често застрашава безопасността на данните на учениците и учителите, както и правата на учителите върху интелектуалната собственост. Затова Комисията и държавите членки следва да предоставят устойчиво публично финансиране и да въведат устойчива правна рамка в сътрудничество със социалните партньори и заинтересованите страни в областта на образованието, с които се гарантира защитата на данните и правата върху интелектуалната собственост в образованието. ЕИСК изразява загриженост, че в препоръката се предвижда, че за изпълнението на плановете в предложението „няма да са необходими допълнителни средства“. Финансирането може да бъде начин за мобилизиране на сътрудничеството в области, в които ЕС не разполага с изключителна компетентност. Разходите биха могли да включват разходи за хостинг, поддръжка и оборудване за интегриране на платформа, за хостинг на ресурси за преподаване, сигурност на данните, оборудване на учителите и учениците и др. Учениците в най-неравностойно положение ще пострадат най-много от липсата на достатъчно ресурси.

1.20

ЕИСК призовава Комисията и държавите членки да обърнат внимание на изобилието от доставчици на образование и разширяването на сектора на образователните технологии, които ще се бъдат благоприятствани все повече от прилагането на СО в образователните програми. Комитетът призовава държавите членки да разработят национални разпоредби, включително възможността за създаване на публични платформи за преподаване и обучение онлайн, за да защитят обществената стойност на образованието. Освен това публичните платформи следва да бъдат прилагани при пълноценно консултиране със социалните партньори и заинтересованите страни в областта на образованието, при пълно зачитане на професионалната автономност на учителите и педагогическия персонал, както и на академичната свобода и автономия на образователните институции, без да се оказва натиск върху учителите или педагогическия персонал по отношение на образователните материали и педагогическите методи, които използват.

1.21

Предвид значението, отдавано на цялата област на СО, ЕИСК предлага за настоящата препоръка да бъдат разработени дискретно измерване и диференцирано събиране на данни в зависимост от възрастта, като се отчитат различните нужди от развитие на децата и младежите — това следва да позволи и събирането на информация относно свързаните показатели за неравностойно положение като тормоза и преждевременното напускане на училище. Точните измервания могат да бъдат разработени в сътрудничество със съответните партньори. Също така, вследствие на това трябва да има ясно докладване и наблюдение на изпълнението на препоръката.

2.   Общи бележки

2.1

В настоящото становище се разглежда предложението за препоръка на Съвета относно смесеното обучение за висококачествено и приобщаващо начално и средно образование. В становището също така се поставя акцент върху първоначалното професионално образование в гимназиалния етап на средното образование. В предложената препоръка не се отстоява намаленото присъствие на преподавателите в ученето, нито се насърчава прекарването на повече часове пред екран. ЕИСК приветства участието на младите хора, което следва да се запази и да продължава през целия процес.

2.2

Според проучване на Европейската комисия (8)„смесеното обучение се разбира като хибриден подход, който съчетава ученето в училище с дистанционното обучение, включително обучение онлайн. Смесеното обучение е гъвкав модел, който може да подпомага развитието на проект или курс на обучение, като същевременно не изисква учителите и обучаващите се да бъдат по всяко време на едно и също физическо място“.

2.3

Докато обучението в училище подобрява социалните умения на обучаващите се, благосъстоянието, чувството за принадлежност и за общност и по-доброто взаимодействие между учителите и учениците и между самите ученици, добре организираното СО може да помогне на обучаващите се да постигнат по-независимо, индивидуализирано и самонасочено обучение (9). То може да има особено добри перспективи за свързаното с изкуствата обучение, включително видеоматериали.

2.4

Въпреки че в предложението СО се описва като хибриден подход, като се подчертава неговата гъвкавост и потенциалът му да насърчава независимото учене, необходимо е допълнително пояснение относно ролята, която учителите и обучителите имат в прилагането на СО. В това отношение е важно да се гарантира, че СО се прилага в учебните програми с подход, обхващащ цялото училище, като се вземат предвид потребностите на учителите, учениците и техните семейства. Необходимо е също така СО да се прилага през учебно време и да не води до неустойчиво претоварване на учителите или до допълнителна тежест за семействата на учениците.

3.   Конкретни бележки

3.1

Кризата с COVID-19 принуди учениците от началните, средните и професионалните училища да бъдат по-независими учащи се. Училищата и учителите — в повечето случаи без каквато и да е подходяща подготовка — бяха принудени да се адаптират към спешно онлайн и дистанционно обучение, като използват електронни съобщения, електронна поща, онлайн видео разговори и други средства за връзка с децата, за да предоставят подходящо обучение по време на ограничителните мерки. Това представляваше и значително предизвикателство за децата с увреждания, които са в по-неравностойно положение при взаимодействието чрез електронните медии. Правителствата, телевизионните разпространители, доставчиците на образование и обучение, НПО и хората предприеха невероятно бързо стъпки, за да подпомогнат учителите при създаването на виртуални класни стаи и платформи за сътрудничество, но е необходимо да се направи още много.

3.2

Предвид голямото въздействие на кризата с COVID-19 върху младите хора и образователната система трябва да сме внимателни относно намирането на подходящия момент за промяната. Връщането към присъственото обучение се нуждае от време, за да бъде осмислено, и много млади хора трябва да свикнат с връщането към „нормалното“ — прекалено голяма промяна в прекалено кратки срокове може да бъде дестабилизираща. Децата и младите хора понесоха тежестта на кризата с COVID-19. По време на пандемията тяхното образование, социални контакти, икономически перспективи и психично здраве бяха засегнати особено силно. През предстоящия период приоритет следва да бъде нормализирането и поставянето на специален акцент върху благосъстоянието, психичното здраве и формалното обучение.

3.3

ЕИСК изразява безпокойството си във връзка с възможността учениците в началните училища и дори в началните паралелки на средните училища да могат да се справят със СО, тъй като на тази възраст те често не притежават необходимите компетентности да бъдат активни учащи в среда на СО. Обикновено на тях им липсва самонаправляване, умения за съвместна работа, умения в областта на ИКТ, структура на знанията, умения за самооценка и няколко други така наречени „умения на ХХI век“. Тези умения са необходими за успешно обучение в смесена среда и липсата им при учащите е истинска заплаха за осъществяването на качествено СО. Трябва да се устави принцип, че експерименталните стъпки към СО в образованието започват с по-възрастните ученици, а не с по-малките.

3.4

ЕИСК отбелязва, че по време на кризата с COVID-19 учениците в сферата на ПОО пропуснаха най-много практически учебен опит във връзка със стажовете. Липсата на достъп до широколентов интернет и ИТ инструменти, незадоволителното взаимодействие между учители и ученици и отсъствието на подходяща учебна среда доведоха да повече отпаднали учащи се, по-специално сред момичетата и децата в неравностойно социално-икономическо положение. Следователно смесеното обучение трябва да бъде внимателно разработено и приложено, за да се гарантира, че се осигурява приобщаваща учебна среда и инструменти за всички деца. Въпреки че препоръката в голяма степен е насочена към началното и средното образование, както и към първоначалното ПОО в гимназиалния етап на средното образование, би било полезно да се проучи потенциалът за СО в областта на стажовете.

3.5

Като пряк отговор на кризата сред мерките в предложението е включено „определяне на физическото и психичното благополучие на учащите и техните семейства като приоритет“, както и „стимулиране на изграждането на цифрови компетентности на учащите и семействата“. Във връзка с това ЕИСК отбелязва колко е важно да се разшири обхватът на гарантирането на благополучието и подобряването на цифровите компетентности, за да се обхване цялата образователна система, включително учителите, обучителите и по-специално директорите на училища.

3.6

Комитетът приветства факта, че Комисията предлага в сътрудничество с държавите членки да се разработят специални насоки, ръководства и други конкретни материали въз основа на факти, дейности за партньорско обучение и добри практики. Това ще попълни установените пропуски в подпомагането на разработването на подход за СО на равнището на училищата и на системите. Социалните партньори и други съответни заинтересовани страни следва също да са част от това сътрудничество. Всяка стъпка, промяна или корекция на образователните системи трябва да бъде извършвана много внимателно. Трябва да сме съвсем сигурни, че подобни промени по никакъв начин не влошават неравностойното положение в образованието и преждевременното напускане на училище, които вероятно са най-големите предизвикателства, пред които е изправена образователната ни система.

3.7

ЕИСК счита, че СО има потенциала да промени напълно както преподаването, така и обучението. Въпреки че в предложението се подчертават „възможностите, създавани от смесеното обучение, включително подобряване на качеството и приобщаващия характер на образованието и обучението, както и развиване на общи компетентности и благосъстоянието на учащите“, ЕИСК отбелязва, че ограниченията в прилагането на СО следва да бъдат разгледани внимателно. По-специално в селските и бедните райони, в които липсват инфраструктура (липса на достъп до широколентов интернет и ИТ инструменти) и помощна среда (семейна среда, финансови средства и т.н.) за качествено СО, полезно за учениците. От решаващо значение е свързването с мощни и надеждни мрежи, особено когато се налага цялото семейство да се свърже за своите дейности. Освен това не всички ученици притежават в достатъчна степен цифрови умения, самодисциплина или автономност, необходими за самостоятелно следване на уроците и изпълнение на задачите без лично взаимодействие с учителите. Като цяло успехът на СО зависи много от наблюдението и помощта на родителите — по-специално за по-малките ученици. Това обстоятелство поражда риск от създаване и разширяване на неравенствата в учебните резултати на учениците и принос за увеличаване на процента на преждевременно напусналите училище, тъй като не всеки има родители, които ще могат да изпълняват ефективно тази роля или ще бъдат на разположение за тази цел.

3.8

Въпреки че през последните години в образователните системи се наблюдава нарастване на приватизацията, СО следва да се прилага по начин, който защитава отчетността и прозрачността в управлението на обществените образователни системи от влиянието на частни и търговски интереси и участници. Образованието като обществено благо не трябва да се подкопава от СО.

3.9

Преди пандемията от COVID-19 преподавателите бяха изправени пред предизвикателството на нарастващи разлики между учащите поради различен социално-икономически натиск. Други фактори включват расизъм, сегрегация и общ спад във възходящата мобилност, както и спад в световната икономика. Например като цяло се увеличи разчитането на домашната работа, което служи само за увеличаване на разликите в постиженията. Изолацията и самообучението имат също вредни психологически последици. За много ученици, особено за тези в социално-икономическо неравностойно положение, личното взаимодействие с учителите и връстниците предлага източник на подкрепа и спомага за намаляване на разликите между учащите. Продължаващата пандемия от COVID-19 влоши тези разлики, включително различията в цифровите умения, като повече ученици са изложени на риск да пострадат от загубите от учене.

3.10

ЕИСК обръща внимание на факта, че първоначалното образование и продължаващото професионално развитие на учителите не осигурява в достатъчна степен подходящи умения на учителите, включително цифрови умения, педагогически методи или учебни материали, за да преподават чрез СО. Това се отнася по-специално за работата с ученици със специални потребности, в мултикултурна среда или с ученици в неравностойно положение, която е дори по-проблематична от обичайното, тъй като санкционира точно онези групи от учащите, които се нуждаят от допълнителна подкрепа в настоящата ситуация. Европейският форум на хората с увреждания призовава за равен достъп до образователни услуги за служителите и учениците с увреждания и за предоставяне на мерки като жестомимичен превод, субтитри на живо и адаптирана работа.

3.11

Посочените в предложението инструменти за самооценка, като предстоящия инструмент SELFIE за учителите, имат потенциала да подкрепят прилагането на СО. ЕИСК обаче обръща внимание на риска, че тези инструменти може да създадат база за сравнение между образователните институции с оглед на определяне на класации, категории и конкурси на училищата. Важно е при прилагането на СО да се зачитат специфичните характеристики на всички образователни институции и приоритетите по отношение на използването на информационните и комуникационните технологии (ИКТ), което следва да зависи от съгласието на учителите, обучителите и директорите на училищата.

3.12

Работата с децата и младежите все повече трябва да се основава на реално непрекъснато участие на заинтересованите в съответствие с член 12 от Конвенцията на ООН за правата на детето. С изключение на една консултация в препоръката не е поставен голям акцент върху мнението на децата. Този пропуск следва да бъде преодолян. Много държави членки разработват модели на най-добра практика, а ЕС е в процес на разработване на своя собствена стратегия за правата на детето. Този вид промяна рано или късно следва да се прояви в управлението и оценката на училищата.

Брюксел, 20 октомври 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  COM(2020) 625 final, COM(2020) 624 final, ОВ C 66, 26.2.2021 г., стр. 1, ОВ C 221, 10.6.2021 г., стр. 3.

(2)  ОВ C 56, 16.2.2021 г., стp. 1.

(3)  ОВ C 286, 16.7.2021 г., стp. 27.

(4)  ЕК: Teachers in Europe Careers, Development and Well-being (Учителите в Европа — кариери, развитие и благосъстояние), 2021 г.

(5)  ЕК: Blended learning in school education — guidelines for the start of the academic year 2020/21 (Смесено обучение в училищното образование — насоки за началото на учебната година 2020—2021).

(6)  ОВ C 286, 16.7.2021 г., стp. 27.

(7)  Downes, P. (2011 г.). Multi/Interdisciplinary Teams for Early School Leaving Prevention: Developing a European Strategy Informed by International Evidence and Research (Мултидициплинарни екипи за превенция на преждевременното напускане на училище: разработване на европейска стратегия, основана на международни факти и научни изследвания). Европейска комисия, NESET (Мрежа от експерти, работещи по социалните измерения на образованието и обучението), ГД „Образование и култура“, Брюксел.

(8)  ЕК: Blended learning in school education — guidelines for the start of the academic year 2020/21 (Смесено обучение в училищното образование — насоки за началото на учебната година 2020—2021).

(9)  Пак там.


Top