EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE1986

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите — Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“ (COM(2021) 252 final)

EESC 2021/01986

OB C 105, 4.3.2022, p. 77–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.3.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 105/77


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите — Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“

(COM(2021) 252 final)

(2022/C 105/11)

Докладчик:

Neža REPANŠEK

Искане за консултация

Европейска комисия, 1.7.2021 г.

Правно основание

член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

30.9.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

20.10.2021 г.

Пленарна сесия №

564

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

231/0/4

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства ангажимента на ЕС да поеме водеща роля и да запази отвореността в международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите, като същевременно насърчава еднакви условия на конкуренция и реципрочност, подкрепени от основни ценности.

1.2.

ЕИСК приветства заключенията на Бонската декларация относно свободата на научните изследвания, приета на министерската конференция по въпросите на европейското научноизследователско пространство (ЕНП) в Бон на 20 октомври 2020 г., тъй като декларацията представлява предпоставка за динамична среда за научните изследвания и иновациите със стремеж към напредък в знанията и ползи за обществото. ЕИСК подкрепя приемането на тези принципи на международно равнище в бъдеще.

1.3.

ЕИСК счита, че е необходимо организациите на гражданското общество да участват в по-голяма степен в подпомагането на институциите на ЕС и държавите членки в разработването на извънредни политики и специални програми (мобилност на професионалното развитие, привличане/запазване на изследователите и резултати от приложните научни изследвания и иновациите за културата на предприемачество на МСП в ЕС), способни да донесат европейска добавена стойност, която на свой ред може да създаде амбициозно европейско научноизследователско пространство (1) за следващото десетилетие. Това следва да включва по-специално отчитане на поуките, извлечени по време на пандемията, и въздействието на изменението на климата върху обществата и икономиките, както и необходимостта да се гарантира пълният трансфер на знания и технологии чрез цифровата трансформация на научните изследвания. Пандемията изведе на преден план сътрудничеството в областта на здравеопазването, където акцентът трябва да бъде поставен върху предоставянето на здравни грижи, работата за своевременното подобряване и укрепване на здравето, както и върху сътрудничеството между здравните специалисти, където съвместната работа може да доведе до намиране на решения дори на най-сложните здравни проблеми.

1.4.

ЕИСК би искал да изтъкне значението на укрепването на водещата роля на ЕС при подпомагането на многостранните партньорства за научни изследвания и иновации с цел предоставяне на нови решения на екологичните, цифровите, здравните, социалните и иновационните предизвикателства, като се има предвид настоящото въздействие на COVID-19 върху европейските здравни системи, общества, бизнес общности и световната икономика като цяло.

1.5.

За да допринесе конкретно за целта за по-силен ЕС на световната сцена, ЕИСК призовава организациите на гражданското общество да бъдат включени по подходящ начин на равнището на ЕС и на национално равнище в работата на Европейската комисия за мониторинг на действията, както е посочено в нейното съобщение. С оглед на планирания Форум на ЕНП за преход, ЕИСК предлага да се улеснят съвместните действия с институциите на ЕС и националните институции чрез предварителен доклад на Мрежата за знания на гражданското общество, който ще бъде представен и обсъден на международна конференция през 2022 г.

2.   Общи бележки

2.1.

Глобалният подход към научните изследвания и иновациите представя визията на Комисията за европейска стратегия за международно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите. Освен това стратегията има за цел да укрепи партньорствата за намиране на нови решения на екологичните, цифровите, здравните, социалните и иновационните предизвикателства.

2.2.

Новата стратегия се опира на две основни цели. Първо, тя има за цел създаването на среда за научни изследвания и иновации, основана на правила и ценности, която е и отворена, за да помага на изследователите и новаторите по света да работят заедно, в рамките на многостранни партньорства, и да намират решения на глобалните предизвикателства. Второ, тя има за цел да гарантира реципрочност и еднакви условия на конкуренция в международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите.

2.3.

Новият глобален подход следва да се прилага чрез:

модулиране на двустранното сътрудничество на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите, така че то да бъде съвместимо с европейските интереси и ценности и да се укрепи отворената стратегическа автономност на ЕС;

мобилизиране на науката, технологиите и иновациите за ускоряване на устойчивото и приобщаващо развитие и прехода към издръжливи общества и икономики, основани на знанието, в държавите с ниски и средни доходи;

стартиране на инициативи по модела на подхода „Екип Европа“, който съчетава действия на ЕС, финансовите институции и държавите членки за постигане на максимална ефективност и въздействие на действията.

2.4.

Съобщението служи и като ръководство за изпълнение на международното измерение на новата програма на ЕС за граждански научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и нейните полезни взаимодействия с други програми на ЕС, по-специално Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа.

3.   Ангажимент към международната отвореност и основните ценности в областта на научните изследвания и иновациите

3.1.

За да запази водещата си роля, програмата на ЕС за научни изследвания и иновации трябва да остане отворена към света. Това означава, че участниците от цял свят, независимо от мястото им на установяване или пребиваване, следва да могат да участват в програми на ЕС като „Еразъм+“ и „Хоризонт Европа“. Освен това зачитането и общото разбиране на ценностите в научните изследвания следва да бъдат допълнително насърчавани и прилагани във всички международни партньорства.

3.2.

В духа на Европейския кодекс за интегритет в научните изследвания (2), в становището на ЕИСК относно „Ново европейско научноизследователско пространство (ЕНП) за научни изследвания и иновации“ (3) се подчертава необходимостта от включване на принципа на научния и етичния интегритет в етиката и интегритета на научните изследвания, за да се предотвратят загуби по отношение на човешкото здраве, финансовите ресурси и неуспехите в научната област. В съобщението се набляга на ролята на ЕС за защита на общите основни ценности при решаването на етичните предизвикателства и осигуряването на технологични иновации, ориентирани към човека.

3.3.

Академичната свобода, институционалната автономност, етичните и свързаните с интегритета аспекти на научните изследвания, емпиричните основи, равенството между половете, многообразието и приобщаването следва да бъдат внедрени и интегрирани в международното сътрудничество в областта на научните изследвания. ЕИСК споделя безрезервно позицията на Комисията относно значението на баланса и равенството между половете, овластяването и участието на младите хора, приобщаването и многообразието в научните изследвания и иновациите на световно равнище. На всички равнища следва да се насърчават приобщаваща и подкрепяща среда за научни изследвания без политическа намеса, както и възможности за научни изследвания. ЕИСК приветства инициативата на ЕК за разработване и популяризиране на насоки за действие по отношение на чуждестраннатата намеса, насочени към научноизследователските организации и институциите за висше образование в ЕС.

3.4.

Глобалната цел на ЕС е наборите от данни да отговарят на принципите FAIR (Findable, Accessible, Interoperable and Reusable), т.е да са лесни за намиране, достъпни, оперативно съвместими и многократно използваеми в рамките на концепцията за отворени данни и отворена наука.

3.5.

Важно е да се осигури основно финансиране на национално равнище, като се гарантира подходящо равнище на инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, даващо възможност да се постигнат определените за сектора цели.

3.6.

Научната дипломация би могла да помогне на ЕС да прилага „мека сила“ и да преследва по-ефективно своите икономически интереси и ценности, като отговаря на търсенето и интереса на държавите партньори и използва преимуществата на ЕС като движеща сила в областта на научните изследвания и иновациите. ЕИСК е убеден, че конструктивният социален и граждански диалог на всички равнища ще допринесе за успеха на научната дипломация в нашите общности.

4.   Нов баланс — Към еднакви условия на конкуренция и реципрочност в научните изследвания и иновациите

4.1.

Чрез своите политики и програми ЕС е основен катализатор за интернационализацията в областта на научните изследвания и иновациите. Той е състояние да включи и производствените системи и да мобилизира науката, младите изследователи, интердисциплинарните мрежи, технологиите и иновациите, за да ускори устойчивото и приобщаващо развитие, от една страна, и прехода към устойчиви, основани на знанието общества и икономики в държавите с ниски и средни доходи, от друга. ЕИСК подчертава значението на частните и по-специално публичните инвестиции в науката, за да се върви в крак с другите световни сили в областта на научните изследвания и иновациите и същевременно да се защитят правата на човека и основните ценности.

4.2.

Понастоящем други големи сили в областта на науката изразходват повече средства като процент от брутния вътрешен продукт отколкото ЕС. Геополитическото напрежение нараства и правата на човека и основните ценности, като например академичната свобода, са поставени под въпрос. Академичната свобода е гръбнакът на висшето образование в ЕС и следва да бъде защитавана по отношение на трети държави. Във връзка с последните събития ЕИСК приветства и подкрепя призива на европейски учени (4) да се търсят незабавни действия за създаване на ускорени допълнителни законни пътища за изследователите и учените, изложени на риск, включително учени, студенти и представители на гражданското общество от Афганистан, особено жени и етнически и религиозни малцинства.

5.   Съвместно справяне с глобалните предизвикателства

5.1.

ЕИСК подкрепя напълно поставянето на ясен акцент върху справедливия двоен преход, т.е. цифровия преход и Зеления пакт, здравеопазването и дългосрочните политики за възстановяване след COVID-19. Европа трябва да осъществява трансгранично сътрудничество в безпрецедентен мащаб, да се научи как да разработва, съвместно с други партньори, иновативни решения за реализиране на справедлив екологичен и цифров преход в съответствие с целите за устойчиво развитие и да насърчава издръжливостта, просперитета и конкурентоспособността на Европа, особено в полза на МСП, както и да подкрепя икономическото и социалното благосъстояние. Насърчавайки прехода към по-издръжлива европейска икономика, приобщаващото възстановяване, при което не е пренебрегнат нито един европеец, е от съществено значение в рамките на процеса на преход към устойчива европейска икономика, при който същевременно се създават нови възможности за работниците. Социалните иновации също могат да играят важна роля в тези процеси.

5.2.

Взаимната отвореност, свободният обмен на идеи и съвместното създаване на решения са от съществено значение за придобиването и развитието на основни познания. Това са ключови компоненти на една динамична екосистема за иновации, тъй като отвореността на сътрудничеството, която характеризира действията на ЕС, се осъществява в трансформирана глобална среда.

5.3.

Мобилизирането на изследователите и новаторите в света ще бъде от решаващо значение за благосъстоянието на гражданите и на бъдещите поколения. Както показа неотдавнашната световна пандемия, засилването на международното сътрудничество по въпроси като здравеопазването в световен мащаб ни помага да постигнем революционни иновации. ЕС следва да подкрепя целите си за отворена стратегическа автономност, като успоредно с това модулира двустранното си сътрудничество с държави извън ЕС в определени области (5).

5.4.

В отговор на настоящите глобални тенденции ЕС следва да даде пример, като насърчава основаното на правила многостранно сътрудничество. На многостранния ред трябва да се вдъхне нова динамика, за да може да се справя с глобалните предизвикателства и да отговаря на нарастващите изисквания на гражданите за прозрачност, качество и приобщаване. ЕС следва също така да насърчава амбициозната модернизация на ключови многостранни международни институции, като се стреми към обща пътна карта за взаимна отвореност в сътрудничеството в областта на научните изследвания и иновациите, за да се улесни глобалният отговор на глобалните предизвикателства и да се обменят най-добрите практики.

5.5.

ЕС следва да играе водеща роля като създател на глобални устойчиви стандарти и това следва да се развива и чрез засилена роля в международното сътрудничество при „благоприятни за МСП“ изследвания в преднормативната фаза и в областта на стандартизацията. Освен това ЕИСК подчертава значението на мерките за подкрепа на МСП във всички области на защитата на правата върху интелектуалната собственост.

5.6.

ЕИСК напълно подкрепя плана за действие в областта на интелектуалната собственост (6) като много добър и цялостен подход за модернизиране на системата на ЕС за интелектуална собственост; Стартирането на единната патентна система трябва да бъде основен приоритет и то ще повиши значително конкурентоспособността на предприятията от ЕС;

5.7.

Някои държави търсят във все по-голяма степен технологично лидерство чрез дискриминационни мерки и често използват научните изследвания и иновациите като инструмент за глобално влияние и социален контрол. Трябва да се укрепят просперитетът и икономическата конкурентоспособност на ЕС, както и способността му да доставя самостоятелно и да предоставя на своите граждани жизненоважни технологии и услуги, които да са безопасни и сигурни. ЕС следва да бъде начело на разработването на нови глобални норми, международни стандарти и рамки за сътрудничество в области като цифровите технологии, включително изкуствения интелект и други нови технологии. Демократичните и регулаторните сили на ЕС са предимство за изграждането на един по-добър свят, а доверието в него като фактор за мира и неговите структури за сигурност и отбрана могат да спомогнат за подпомагане на многостранните усилия за запазване, трайно поддържане и изграждане на мира.

5.8.

ЕИСК беше в челните редици на дебата относно ИИ от първото си становище по този въпрос през 2017 г. (7) и публикува редица становища по темата през последните няколко години (8). Той се застъпва за подход към ИИ, при който хората запазват както контрола върху ИИ в технически смисъл, така и способността да решават дали, кога и как да го използват в нашето общество като цяло. Наред с другото, вниманието следва да се насочи към въздействието на ИИ върху работните места, значението на намирането на правилния баланс между регулирането, саморегулирането и етичните насоки, както и към въздействието на ИИ върху потребителите. Понастоящем ЕИСК е в процес на изготвяне на официалното си становище относно предложението на Европейската комисия за Законодателен акт за изкуствения интелект (9).

5.9.

Капацитетът на ЕС да бъде глобален фактор се гарантира и чрез съгласуваността между външните действия и вътрешните политики на ЕС във всяка държава членка. Единният и последователен глас на ЕС е от съществено значение за стабилизирането на нашите партньорства и съюзи с трети държави, за подкрепата на многостранните и регионалните организации и за договарянето на основан в по-голяма степен на интересите подход към световните обществени блага.

Брюксел, 20 октомври 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  Бележка на председателството до Съвета: „Обновяване на европейското научноизследователско пространство — как да се подготви разгръщането на амбициозно ЕНП, подготвено за следващото десетилетие?“ и „Ново европейско научноизследователско пространство: Съветът приема заключения“, съобщение за печата, 1 декември 2020 г.

(2)  The European Code of Conduct for Research Integrity, www.allea.org (accessed 6 June 2021).

(3)  Становище на ЕИСК A new European Research Area (ERA) for Research and Innovation (ОВ C 220, 9.6.2021 г., стр. 79).

(4)  https://www.scholarsatrisk.org/2021/08/urgent-appeal-to-european-governments-and-eu-institutions-take-action-for-afghanistans-scholars-researchers-and-civil-society-actors/.

(5)  Интегриране на сътрудничеството с държавите от ЕАСТ, Западните Балкани, Турция, държавите, обхванати от Европейската политика за съседство, и Обединеното кралство, задълбочаване на партньорствата на ЕС с Африка, Латинска Америка и други региони и т.н.

(6)  Становище на ЕИСК относно „План за действие относно правата върху интелектуалната собственост“ (ОВ C 286, 16.7.2021 г., стр. 59).

(7)  ОВ C 288, 31.8.2017 г., стр. 1.

(8)  ОВ C 440, 6.12.2018 г., стр. 1; ОВ C 440, 6.12.2018 г., стр. 51; ОВ C 240, 16.7.2019 г., стр. 51; ОВ C 47, 11.2.2020 г., стр. 64; ОВ C 364, 28.10.2020 г., стр. 87.

(9)  INT/940 — Регламент относно изкуствения интелект (ОВ C 517, 22.12.2021 г., стр. 61).


Top