EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE1368

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно роуминга в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза“ (преработен текст) (COM(2021) 85 final — 2021/0045 (COD)

EESC 2021/01368

OB C 374, 16.9.2021, p. 28–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.9.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 374/28


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно роуминга в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза“ (преработен текст)

(COM(2021) 85 final — 2021/0045 (COD)

(2021/C 374/06)

Докладчик:

Christophe LEFÈVRE

Консултация

Европейски парламент, 24.3.2021 г.

Съвет на Европейския съюз, 11.3.2021 г.

Правно основание

член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

15.6.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

7.7.2021 г.

Пленарна сесия №

562

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

204/0/1

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) посочва, че предложението на Комисията се вписва едновременно в рамките на:

разгръщането на инфраструктури, свързани с премахването на „белите зони“ и с широколентовата свързаност, и разгръщането на технологиите от ново поколение (5G);

целта да се постигне високо равнище на защита на потребителите и да съществува конкуренция между операторите на мобилни мрежи;

създаването на „Европа, подготвена за цифровата ера“, с цел да се предотврати повторното възникване на пречки пред единния пазар.

1.2.

Комитетът посочва, че благодарение на предложението ще се повиши прозрачността на равнището на пазара на дребно, като се предоставя информация, по-специално в договорните условия, относно:

качеството на наличните роуминг услуги в ЕС;

услугите с добавена стойност, вида на услугите, които могат да бъдат предмет на по-високи такси, и друга подобна информация посредством „приветственото кратко текстово съобщение (приветствено SMS съобщение)“, което се изпраща при влизане в нова държава;

различните начини на достъп до услуги за спешна помощ при роуминг.

В по-общ план това предложение ще повиши равнището на защита на потребителите.

1.3.

Като се има предвид, че според направено проучване е налице влошено предоставяне на използваната местна мрежа при роуминг, целта на предложението е роуминг услугите да се предоставят при същите условия, както ако се използват в националната мрежа (роуминг като у дома), заедно с достъп без ограничение до последните налични технологии и поколения мрежи в роуминг. Когато причината е в липсата на качество на местната инфраструктура, ЕИСК препоръчва да се увеличат инвестициите в тази инфраструктура, по-специално за подобряване на покритието на белите зони, но също така да се въведат минимални критерии, които да бъдат постепенно постигнати от операторите, за да се даде възможност на потребителите да използват пълноценно тези услуги.

1.4.

Следва да бъде приветствано и намаляването на горния праг на цените (на английски език „price caps“), с които посетените мрежи могат да таксуват посещаващите оператори, но степента на намаляването е недостатъчна предвид разликата между повторно фактурираните цени и действителните разходи за роуминг в посетената мрежа. Това води до повишаване на базовата абонаментна цена за потребителите и до отслабване на конкурентоспособността на операторите на виртуални мобилни мрежи (ОВММ) (на английски език „mobile virtual network operator“ — MVNO), които трябва да купуват роуминг услуги от основните мобилни оператори. По-специално потреблението на данни нараства с високи темпове. За да се избегнат отрицателните ефекти от мащаба за ОВММ и малките оператори на мобилни мрежи, горните граници на цените на едро трябва да намаляват със същия темп, с който се увеличава потреблението.

1.5.

ЕИСК следва да изрази подкрепата си за предпочитания вариант в предложението, а именно „Вариант 3 — устойчив и действителен „роуминг като у дома“ (РКД) (предпочитан вариант)“, и да се увери, че ще има по-значително намаляване на горния праг на цените, отколкото посоченото в предложението.

1.6.

Макар с предложението за регламент да се подобрява прозрачността на таксите за услуги с добавена стойност посредством въвеждане на номерационни обхвати за тези услуги чрез създаване на достъпна за операторите централизирана база данни на ЕС за тези номерационни обхвати, Комитетът препоръчва в него да се включи възможността за изключване на услугата, когато тя е въведена по измамен начин (на английски език „ping-call“), с подаване на сигнал до съдебните или полицейските органи, като бъдат предвидени средствата за правна защита на операторите на тези услуги.

1.7.

Макар в регламента да се използва понятието „справедливо ползване“, за да се опише ползването при роуминг, Комитетът изразява съжаление, че в него въобще не се уточняват границите на това ползване и не се определят правила за политика на справедливо ползване за неограничените тарифни планове, нито за таксуването на международните повиквания, независимо дали клиентът на изходящия трафик е в роуминг или не. Комитетът предлага да се заличи изразът „при условията на справедливо ползване“ поради липса на уточняване на неговия обхват, тъй като този довод понастоящем се използва от операторите с цел силно ограничаване на използването на фиксирани цени за роуминг.

1.8.

По отношение на предупредителните съобщения за потребление при наближаване на горна граница, определена от потребителя или от оператора, Комитетът препоръчва да се наложи задължение на оператора да предупреждава потребителя отново всеки път, когато обемът, определен в първото предупреждение, отново е бил изчерпан, по-специално по време на същата сесия на повикване или ползване на данни.

1.9.

По-специално Комитетът обръща особено внимание на случаите на ползване на мобилни апарати в трансгранични зони, граничещи с държави, които не са членки на Европейския съюз, и препоръчва:

от операторите, които действат в зоните на Европейския съюз, да се изиска специална връзка с цел разширяване на таксуването за РКД на ЕС така, че да обхване тези държави или съответната погранична географска зона;

да бъдат сключени международни споразумения с тези държави, които граничат с държави от ЕС, с оглед разширяване на РКД на ЕС.

1.10.

Комитетът посочва, че част от цялото проучване и от консултациите, проведени във връзка с преразглеждането на европейския регламент, е осъществена преди кризата с COVID-19. Тази криза доведе до драстични ограничения на пътуванията във вътрешността на Европейския съюз и до масово прибягване към инструментите за дистанционна работа или дистанционно провеждане на университетското обучение, по-специално за студентите в програмата „Еразъм+“.

1.11.

Комитетът посочва, че в Европейския съюз продължават да съществуват множество зони, които не са снабдени с широколентова връзка на равнище абонатна линия, и отбелязва най-вече недостатъчната скорост за обезпечаване на търсенето вследствие на тези видеоконференции, които се характеризират с много високо потребление на данни, независимо дали са в роуминг или не.

1.12.

Комитетът препоръчва много съществено укрепване едновременно на стратегията за обхващане на зоните с високоскоростни оптични кабели и на капацитета за снабдяване с широколентова връзка, независимо дали посредством абонатната линия или мобилните мрежи.

1.13.

ЕИСК препоръчва европейският регламент да се прилага с цел в крайна сметка Европейският съюз да стане една-единствена тарифна зона в рамките на единен пазар, която да позволява повиквания и потребление на данни по „местната“ тарифа към всички мобилни и фиксирани линии на потребители, които са сключили договор за абонамент за телефонни услуги в Европа, и с едни и същи скорости и достъп до инфраструктури, независимо от държавата, от която или към която е повикването.

1.14.

Комитетът изразява загриженост във връзка с предложеното изменение на метода за преразглеждане на максималните таксувания на едро посредством делегиран акт и препоръчва пълно законодателно разглеждане по отношение на обществените аспекти на развитието на роуминга.

2.   Обобщение на предложението на Комисията

2.1.

Целта на предложението е да бъде удължено прилагането на Регламент (ЕС) № 531/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1), чийто срок на действие изтича на 30 юни 2022 г. В предложението се предвижда коригиране на максималните цени на едро, за да се гарантира устойчивостта на предоставянето на роуминг услуги на дребно на цените, използвани в националната мрежа. С него се въвеждат и нови мерки за повишаване на прозрачността и осигуряване на действителен „роуминг като у дома“ по отношение на качеството на услугите и достъпа до услуги за спешна помощ при роуминг. Тъй като Регламент (ЕС) № 531/2012 е изменян няколкократно, целта на предложението е той да се преработи, за да се постигне по-голяма яснота и да се заменят множеството актове за изменение, които той включва.

2.2.

Целта на основните предложени изменения е да се гарантира, че операторите могат да предоставят „роуминг като у дома“ и да възстановят разходите по устойчив начин на равнище търговия на едро. Предложението е на равнището на ЕС да се определят максимални цени на едро за роуминг на изходящи повиквания, SMS съобщения и данни на по-ниски равнища от тези, валидни до 30 юни 2022 г.

2.3.

Освен намаляването на приложимите максимални цени на едро, предложението включва изменения, чиято цел е да се гарантира действителен „роуминг като у дома“ за крайните потребители и да се улеснят иновациите и достъпът до мрежите, като същевременно се създаде ориентирана към бъдещето регулаторна рамка за потребителите и операторите.

2.4.

Като цяло предложението допринася за създаването на „Европа, подготвена за цифровата ера“ и подпомага извличането на максимални ползи от цифровия преход, с цел да се предоставят на хората по-добри възможности за свързване, общуване и улесняване на професионалната и стопанската дейност в рамките на единния пазар. То има за цел да гарантира, че пречките пред единния пазар, отстранени с премахването на надценките на дребно за роуминг, няма да възникнат отново.

3.   Правно основание

3.1.

Правното основание на настоящото предложение е член 114 съгласно обикновената законодателна процедура, чиято цел е създаването или подобряването на функционирането на вътрешния пазар (член 26 от ДФЕС).

4.   Общи бележки

4.1.

Комитетът приветства този проект на европейски регламент и счита, че е необходимо крайната цел на предложението да бъде на потребителите да се осигури едно и също равнище на услугите в чужбина и у дома и едно и също равнище на защита. Операторите обаче следва да имат възможността да преговарят по своите договори за роуминг на едро в съответствие със своите търговски нужди. При все това регламентът не следва да ограничава възможността за сключване на договор за достъп на едро само с онези оператори, които разполагат с най-усъвършенствани мрежи.

4.2.

Комитетът посочва, че предложението на Комисията се вписва едновременно в рамките на:

разгръщането на инфраструктури, свързани с премахването на „белите зони“ и с широколентовата свързаност, и разгръщането на технологиите от ново поколение (5G);

целта да се постигне високо равнище на защита на потребителите и да съществува конкуренция между операторите на мобилни мрежи;

създаването на „Европа, подготвена за цифровата ера“, с цел да се предотврати повторното възникване на пречки пред единния пазар.

4.3.

ЕИСК посочва, че Комисията извърши проучвания на въздействието от 2018 г., по-специално 12-седмична обществена консултация през 2020 г. относно 1) роуминг услугите на дребно (разяснения и мерки, свързани с качеството на услугата, услугите с добавена стойност и спешните повиквания в условията на роуминг); 2) предоставянето на роуминг услуги на едро; 3) административната тежест, свързана с Регламент (ЕС) № 531/2012, и въздействието на потенциалните мерки за опростяване.

4.4.

ЕИСК посочва, че благодарение на предложението ще се повиши прозрачността на равнището на пазара на дребно, като се предоставя информация, по-специално в договорните условия, относно:

качеството на наличните роуминг услуги в ЕС;

услугите с добавена стойност, вида на услугите, които могат да бъдат предмет на по-високи такси, и друга подобна информация посредством „приветственото кратко текстово съобщение (приветствено SMS съобщение)“, което се изпраща при влизане в нова държава;

различните начини на достъп до услуги за спешна помощ при роуминг, по-специално в „приветственото SMS съобщение“.

4.5.

Проучването от 2019 г. на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС) показа влошено предоставяне на услуги при роуминг, въпреки че на цялата територия се прилага стратегия за технически подобрения. Целта на предложението е роуминг услугите да се предоставят при същите условия и със същото качество на услугата, както ако се използват в националната мрежа, и операторите на мобилни мрежи да могат да предоставят достъп до всички налични технологии и поколения мрежи.

4.6.

Следователно предложените мерки са необходими за удовлетворяване на основателните очаквания на потребителите и за постигане на първоначалните амбиции на регламента за роуминга. Когато причината е в липсата на качество на местната инфраструктура, ЕИСК препоръчва да се увеличат инвестициите в тази инфраструктура, по-специално за подобряване на покритието на белите зони, но също така да се въведат минимални критерии, които да бъдат постепенно постигнати от операторите, за да се даде възможност на потребителите да използват пълноценно тези услуги.

4.7.

Следва да бъде приветствано и намаляването на горния праг за цените (на английски език „price caps“), с които посетените мрежи могат да таксуват посещаващите оператори, но степента на намаляването е недостатъчна предвид разликата между повторно фактурираните цени и действителните разходи за роуминг в посетената мрежа. Това води до повишаване на базовата абонаментна цена за потребителите и до отслабване на конкурентоспособността на ОВММ, които трябва да купуват роуминг услуги от основните мобилни оператори.

4.8.

ЕИСК следва да изрази подкрепата си за предпочитания вариант в предложението, а именно „Вариант 3 — устойчив и действителен РКД (предпочитан вариант)“, и да се увери, че ще има по-силно намаляване на горните граници на цените, отколкото посоченото в предложението.

4.9.

С предложението се увеличава степента на прозрачност на равнище търговия на едро по отношение на номерационните обхвати за услуги с добавена стойност, като се създава достъпна за операторите централизирана база данни на ЕС за тези номерационни обхвати.

4.10.

Комитетът препоръчва в предложението да се включи възможността за изключване на услугата, когато тя е въведена по измамен начин (на английски език „ping-call“), с подаване на сигнал до съдебните или полицейските органи, като бъдат предвидени средствата за правна защита на операторите на тези услуги.

4.11.

Предложението гарантира на клиентите в роуминг безплатен достъп до услугите за спешна помощ, като са предвидени конкретни мерки на равнището на пазара на едро, които включват безплатното повикване и установяване на местоположението.

4.12.

Предложението за регламент наистина има за цел да се премахнат аномалиите, констатирани при достъпа до мрежата в роуминг (колеблива връзка, достъп, намален на 3G или 4G…), в сравнение с потребител, който има абонамент в държавата, в която се осъществява роумингът, но ЕИСК посочва, че в предложението при все това не са разгледани практиките, които той счита за аномалии, като например:

намаляването в чужбина на включения в абонамента обем мегабайти, когато той се консумира в роуминг, и

практиката на все така твърде високите такси за потребителя извън роуминг, когато той се свърже с абонат, който е подписал договор за абонамент за мобилни услуги в различна държава.

4.13.

Макар в регламента да се използва понятието „справедливо ползване“, за да се опише ползването при роуминг, Комитетът изразява съжаление, че в него въобще не се уточняват границите на това ползване и не се определят правила за политика на справедливо ползване за неограничените тарифни планове, нито за таксуването на международните повиквания, независимо дали клиентът на изходящия трафик е в роуминг или не. Комитетът предлага да се заличи изразът „при условията на справедливо ползване“ поради липса на уточняване на неговия обхват, тъй като този довод понастоящем се използва от операторите с цел силно ограничаване на използването на фиксирани цени за роуминг.

4.14.

По-специално Комитетът обръща особено внимание на случаите на ползване на мобилни апарати в трансгранични зони, граничещи с държави, които не са членки на Европейския съюз, и препоръчва:

от операторите, които действат в зоните на Европейския съюз, да се изиска специално съединяване с цел разширяване на таксуването за РКД на ЕС така, че да обхване тези държави или съответната погранична географска зона;

да бъдат сключени международни споразумения с тези държави, които граничат с държави от ЕС, с оглед разширяване на РКД на ЕС.

4.15.

Комитетът посочва, че част от цялото проучване и от консултациите, проведени във връзка с преразглеждането на европейския регламент, е осъществена преди кризата с COVID-19. Тази криза доведе до драстични ограничения на пътуванията във вътрешността на Европейския съюз и до масово прибягване към инструментите за дистанционна работа или дистанционно провеждане на университетското обучение, по-специално за студентите в програмата „Еразъм+“.

4.16.

Комитетът посочва, че в Европейския съюз продължават да съществуват множество зони, които не са снабдени с широколентова връзка на равнище абонатна линия, и отбелязва най-вече недостатъчната скорост за обезпечаване на търсенето вследствие на тези видеоконференции, които се характеризират с много високо потребление на данни, независимо дали са в роуминг или не.

4.17.

Комитетът препоръчва много съществено повишаване на качеството едновременно на стратегията за обхващане на зоните с високоскоростни оптични кабели и на капацитета за снабдяване с широколентова връзка, независимо дали посредством абонатната линия или мобилните мрежи.

4.18.

По отношение на предупредителните съобщения за потребление при наближаване на горна граница, определена от потребителя или от оператора, Комитетът препоръчва да се наложи задължение на оператора да предупреждава потребителя отново всеки път, когато обемът, определен в първото предупреждение, отново е бил изчерпан, по-специално по време на същата сесия на повикване или ползване на данни. Ако посочените предупредителни съобщения се окажат неуспешни или не се приложат, следва да се предвидят механизми за възстановяване на неправомерни такси.

4.19.

По отношение на предвидената централизирана база данни за номерационните обхвати за услуги с добавена стойност, Комитетът препоръчва тя да бъде внедрена, като се включи възможността за изключване на услугата, когато тя е въведена по измамен начин (на английски език „ping-call“), с подаване на сигнал до съдебните или полицейските органи, като бъдат предвидени средствата за правна защита на операторите на тези услуги.

4.20.

ЕИСК препоръчва европейският регламент да се прилага с цел в крайна сметка Европейският съюз да създаде реален единен пазар, който да позволява повиквания и потребление на данни по „местната“ тарифа към всички мобилни и фиксирани линии на потребители, които са сключили договор за абонамент за телефонни услуги в Европа, и с едни и същи скорости и достъп до инфраструктури, независимо от държавата, от която или към която е повикването.

4.21.

Комитетът изразява загриженост във връзка с предложеното изменение на метода за преразглеждане на максималните таксувания на едро посредством делегиран акт. Избраният път следва да бъде пълно законодателно разглеждане, така че да бъдат взети под внимание всички обществени аспекти на развитието на роуминга. По този въпрос е важен гласът на Европейския парламент и на организираното гражданско общество.

Брюксел, 7 юли 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  Регламент (ЕС) № 531/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юни 2012 г. относно роуминга в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза (ОВ L 172, 30.6.2012 г., стp. 10).


Top