EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0027

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА ПОДГОТОВКА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА

COM/2020/27 final

Брюксел, 22.1.2020

COM(2020) 27 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

ПОДГОТОВКА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА


ПОДГОТОВКА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА

ПРИНОС НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

22 януари 2020 г.

1. НОВ ТЛАСЪК ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ — СЕГА Е МОМЕНТЪТ

Искам европейците да градят
бъдещето на Съюза ни. Те трябва

да играят водеща и активна роля в

определянето на нашите

приоритети и нивото на

амбициите ни. Искам гражданите

да споделят вижданията си

на конференция, посветена на

бъдещето на Европа, която

да започне през 2020 г.

и да продължи две години.“

Председателят на Европейската Комисия,
Урсула фон дер Лайен


Съюз с по-големи амбиции -
Моята програма за Европа, 16 юли 2019 г
.

През май 2019 г. над 200 милиона европейски граждани гласуваха на изборите за Европейски парламент, което е най-високата избирателна активност през последните двадесет години. Това ясно показва, че европейците искат да имат по-активна роля при вземането на решения за дейността на Европейския съюз. Цифровите технологии и социалните медии коренно променят политическото и гражданското участие и гражданите, особено младото поколение, искат да участват по-активно в начина на изготвяне на политиките, а не само да участват в избори на всеки 5 години.

Трябва да отговорим на това искане.

Демократичната система на Европейския съюз е уникална. Тя обхваща 500 милиона души и надминава границите. За да я направим още по-динамична, интерактивна и от значение за нашите граждани, трябва да използваме нови методи. Председателят Урсула фон дер Лайен пое ангажимент да направи това, като предостави на европейците по-голямо влияние върху дейността на Съюза и върху това как той работи за тях. Това е основният замисъл зад идеята за Конференция за бъдещето на Европа.

Европа се радва на 10-годишен непрекъснат икономически растеж след години на борба с кризи, броят на европейците, които имат работа е по-голям от всякога, и въпреки че е налице известна доза евроскептицизъм, подкрепата на хората за нашия Съюз е на едно от най-високите си равнища за последните почти 30 години 1 . Благодарение на тази вътрешна сила сега можем да погледнем напред и да изградим визия за нашето бъдеще. Узрял е моментът за нов тласък за европейската демокрация.

В един все по-многополюсен свят много европейци са загрижени за бъдещето си и Европейският съюз трябва да покаже, че може да отговори на техните опасения. Европейската политика трябва да помага на гражданите и на предприятията да се възползват от зеления и цифровия преход. Трябва да се справи с неравенствата и да гарантира, че Европейският съюз е справедлива, устойчива и конкурентоспособна икономика. В същото време трябва да покажем, че Европа може да бъде по-убедителна и да утвърждава своите ценности и стандарти в света.

Като важна паневропейска демократична инициатива Конференцията ще бъде нов публичен форум за открит, приобщаващ, прозрачен и структуриран дебат с гражданите във връзка с определен брой важни приоритети и предизвикателства. Подходът при Конференцията ще бъде от „долу нагоре“, тя ще е достъпна за всички граждани, от всички слоеве на обществото и от всички краища на Съюза и ще отразява многообразието на Европа. Конференцията ще бъде отворена за гражданското общество, европейските институции и други европейски органи, включително Комитета на регионите, Европейския икономически и социален комитет, както и националните, регионалните и местните органи, парламенти и други заинтересовани страни, като всички те ще участват като равноправни партньори. В крайна сметка става въпрос за укрепване на връзката между европейците и институциите, които им служат.

Определянето на концепцията, структурата, обхвата и графика на Конференцията трябва да бъде наистина съвместно усилие на Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия. Това сътрудничество следва да бъде под формата на съвместна декларация на трите институции, която по-нататък да бъде отворена за други поддръжници, включително институции, организации и заинтересовани страни. Националните и регионалните парламенти и участници играят важна роля в Конференцията и следва да бъдат насърчени да организират събития, свързани с нея. Тяхното участие следва да гарантира, че Конференцията обхваща не само столиците на Европа, а достига до всеки край на Съюза.

Понастоящем Европейският парламент и Съветът работят върху своя принос към този процес. В своята резолюция от 15 януари 2020 г. 2 Европейският парламент приветства предложението за конференция за бъдещето на Европа, като призовава за открит и прозрачен процес, при които да се възприеме приобщаващ и добре балансиран подход към гражданите и заинтересованите страни, който ги привлича за участие. В своите заключения от 12 декември 2019 г. Европейският съвет подчерта своя интерес за постигане на напредък по Конференцията, като поиска от хърватското председателство да започне работа по позицията на Съвета 3 . Хърватското председателство обяви Конференцията сред приоритетите на председателството си 4 .

Настоящото съобщение съдържа приноса на Комисията към този процес.

2. ОТКРИТА ДИСКУСИЯ С АКЦЕНТ ВЪРХУ ВЪПРОСИТЕ, КОИТО СА ОТ ЗНАЧЕНИЕ ЗА ГРАЖДАНИТЕ

За насочване на дебата и за даване на възможност за ефективни последващи действия, Европейската комисията предлага да организира Конференцията в две успоредни направления: първото с акцент върху политиката и какво следва Съюзът да се стреми да постигне, а второто с акцент върху институционалните въпроси.

2.1 СЪЮЗ С ПО-ГОЛЕМИ АМБИЦИИ

Обхватът на Конференцията следва да съответства на основните амбициозни цели на ЕС, както са посочени в шестте политически приоритета на Комисията 5 и в стратегическата програма на Европейския съвет 6 . Те включват борбата с изменението на климата и екологичните предизвикателства, икономика, която работи за хората, социална справедливост и равенство, цифровата трансформация на Европа, утвърждаването на нашите европейски ценности, засилването на ролята на ЕС на световната сцена, както и укрепването на демократичните основи на Съюза. Тези въпроси следва да послужат за оформянето на дебата, но не следва да ограничават обхвата на Конференцията. Гражданите следва да имат свободата да се съсредоточат върху това, което считат за важно.

2.2 ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ВЪПРОСИ

Второто направление следва да се съсредоточи върху разглеждането на теми, свързани по-специално с демократичните процеси и с институционалните въпроси, а именно процеса за избор на водещ кандидат при избирането на председател на Европейската комисия и транснационални листи за изборите за Европейски парламент. Създаването на транснационални листи ще изисква най-малкото промени в избирателното право на ЕС. Това на свой ред ще изисква предложение на Европейския парламент, което да бъде прието от Съвета с единодушие и одобрено от държавите членки в съответствие с техните конституционни изисквания. Тъй като Комисията не разполага с правомощия в тази област, нейната роля следва да бъде на „съдействащ орган“ и на честен посредник между Европейския парламент и Съвета. В този смисъл и ако е от полза за другите институции, Комисията е готова да предостави правен и институционален опит, проучвания в сферата на избирателните процеси и задълбочени познания за междуинституционалните отношения.

3. СЪЗДАВАНЕ НА ПОДХОДЯЩОТО ПРОСТРАНСТВО, КЪДЕТО ЕВРОПЕЙЦИТЕ ДА ИЗРАЗЯВАТ МНЕНИЕТО СИ

3.1 ПОЛЗВАНЕ НА ПРИДОБИТИЯ ОПИТ

Като начало Конференцията следва да се основава на утвърдените граждански диалози, като същевременно се въведат нови елементи, за да се разшири техният обхват и подсилят начините, по които хората могат да оформят бъдещето на Европа. Европейският съюз следва също така да се възползва от богатия си опит в консултирането на гражданите, за да гарантира, че Конференцията ще достигне до възможно най-голям брой европейци. Този опит включва:

-в периода между 2015 и 2019 г. около 1 850 граждански диалози с участието на 218 700 души на 650 места в Европейския съюз;

-организирането на първия по рода си европейски граждански панел относно бъдещето на Европа, в който участваха 100 граждани от целия Съюз, избрани от експерти по проучвания на общественото мнение;

-над 900 посещения на членове на Комисията в националните и регионалните парламенти от 2014 г. насам.

Комисията вече се е ангажирала да увеличи значително своите контакти с гражданите, най-вече с хората извън столиците. Председателят фон дер Лайен поиска от всеки член на Европейската комисия да посети всички държави членки през първата половина на своя мандат. Всеки член на колегиума следва също така да участва в свързани с Конференцията събития в Европа и да взаимодейства с гражданите, националните, регионалните и местните политици и участници.

Конференцията следва също така да се основава на полезния опит на институциите на ЕС и на държавите членки, извлечен от активния им ангажимент с европейските граждани. Например, през последните години редица членове на Европейския парламент участваха в граждански диалози и в други дебати. Европейският икономически и социален комитет и Комитетът на регионите също стартираха важни инициативи за диалог. Конференцията трябва да се основава на опита от различните форми на граждански консултации и демократични събития с гражданско участие като например гражданските асамблеи, организирани в държавите членки. В този дух националните парламенти, както и социалните партньори, националните и местните органи и гражданското общество трябва да играят основна роля в рамките на Конференцията.

Освен това в рамките на Конференцията следва да се утвърдят и съществуващите инструменти, които позволяват на гражданите да дават своя принос за процеса на създаване на политики на ЕС, като Европейската гражданска инициатива и обществените консултации „Споделете мнението си!“ 7 . Други програми на Европейския съюз като „Еразъм“, DiscoverEU и Европейският корпус за солидарност също могат да се използват за популяризиране на Конференцията, като разпространяват на своите уебсайтове или като част от маршрутите на DiscoverEU информация за това как да се участва в нея.

3.2 ДОСТИГАНЕ НА НОВ ЕТАП НА ГРАЖДАНСКИТЕ ДИАЛОЗИ – НОВИ ФОРМИ НА УЧАСТИЕ

Популяризирането на нови форми на участие на гражданите ще увеличи легитимността и доверието в нашия Съюз и ще допълни неговата представителна демокрация. Конференцията трябва да обърне внимание на един конкретен елемент на гражданските диалози, а именно връзката между мненията на гражданите и процеса на вземане на решения на практика. Това ще покаже на европейците, че мнението им има значение.

Комисията се е ангажирала да предприеме най-ефективните действия заедно с другите институции на ЕС, за да се гарантира, че това, което обсъждат гражданите бива отразено в процеса на вземане на решения в ЕС.

През цялата продължителност на Конференцията следва да заседават посветени на конкретна тема съвещателни панели, които редовно да събират граждани и експерти. В рамките на тези панели следва да бъдат изслушвани становищата, събрани в рамките на Конференцията, както и мненията на заинтересованите страни и на избраните представители, като целта е да се обмислят най-добрите последващи действия заедно с препоръки за действие. Комисията е готова също така да насърчава по-широки и по-децентрализирани съвещателни панели. Може да бъде създаден „панел на европейските граждани“, който да е представителен от гледна точка на географския обхват, пола, възрастта, социално-икономическото положение и/или нивото на образование на гражданите, и който може да заседава няколко пъти по време на Конференцията и да докладва със списък от предложения за препоръки.

Освен гражданските диалози трябва да бъдем отворени към нови форми на участие.

Така например многоезична цифрова платформа би могла да предоставя постоянен и лесен достъп до Конференцията. Целта на платформата ще бъде максималното увеличаване на участието, достъпността и прозрачността чрез:

-включване на цялата документация, свързана с конференцията и обсъжданите теми;

-излъчване на живо на дебатите;

-събиране на резултатите от дебатите на едно място;

-насърчаване на други интерактивни начини за провеждане на дебати като част от Конференцията.

Освен дебатите с гражданите следва да бъде организиран широк набор от други свързани с Конференцията събития с местните, регионалните и националните партньори. Всички институции и партньори от гражданското общество, които желаят да участват в Конференцията, следва да бъдат приканени да се присъединят към принципите и целите, определени в съвместната декларация.

Следва да се използват по-широки, интерактивни и творчески форми на участие като спортни събития или фестивали, по-специално за да се привлекат младите хора. В същия дух може да бъдат организирани свързани с Конференцията „хакатони“, за да се насърчи иновативното мислене по конкретни теми, както и други инициативи за насърчаване на хората да вземат участие по свой начин. По същия начин е важно да се достигне до по-старото поколение и да се гарантира, че е отделено внимание и на традиционните форми на участие.

Най-важната част от процеса е насърчаването на възможно най-широко участие и включване на мнения на хора от всички краища на Съюза. Всички европейци следва да имат равни възможности да участват, независимо дали са млади или стари, дали живеят в селски или градски райони и дали имат познания за Съюза или не. Достигането до неактивното мнозинство европейци, предоставянето им на възможност и на пространство да изразяват мнението си е от жизненоважно значение за нашата демокрация. Многообразието на Европа следва последователно да бъде отразявано в целия процес със събития, които достигат до хората, независимо от това къде живеят в Европа, нито какъв е произходът им. Особено внимание следва да се обърне на гарантирането на равенството между половете, представителството на малцинствата и на хората с увреждания.

4. ИНФОРМАЦИОННА ДЕЙНОСТ

Успехът на Конференцията ще зависи до голяма степен от това колко ефективно и широко се комуникира с европейците. Европейският парламент, Съветът и Европейската комисия следва да обединят усилията си с други институции и органи на ЕС, както и с местни, регионални и национални политически представители, институции и заинтересовани страни, както и да споделят отговорността за популяризирането на Конференцията, като гарантират, че техните действия се допълват и укрепват взаимно. Представителите на изборна длъжност в Европа, които наброяват един милион, на всички равнища в Европа са от основно значение за насърчаване и обогатяване на дебатите в съответните им избирателни райони. 

За амбициозните ни цели следва да са налице подходящи средства. Всички институции на ЕС следва да са готови да предоставят ресурси, а именно финансови, за организирането и провеждането на Конференцията.

Всички членове на колегиума ще играят своята роля за разпространението на информация за Конференцията, като заместник-председателят Шуица ще ръководи работата на Комисията относно Конференцията, с подкрепата на заместник-председателя Йоурова за институционалното направление, както и заместник-председателя Шефчович за прогнозирането и междуинституционалното направление. По същия начин Европейският парламент и държавите членки следва също да определят звена за контакт, които да действат като публични лица или като посланици за дебата. Това може да увеличи видимостта и въздействието на национално, регионално и местно равнище.

Конференцията следва да бъде лесно разпознаваема за гражданите чрез единна визуална идентичност. Тя следва да включва общ визуален облик, който да бъде използван и прилаган от всички партньори за всички дейности, организирани в рамките на Конференцията. Комисията предлага всеобхватен подход за комуникация, който да мобилизира всички институции и техните колективни ресурси, което ще доведе до създаването на полезни взаимодействия и до максимално въздействие от нея. Следва да се създаде съвместен план за популяризиране, в който всяка институция споделя отговорността за успешната комуникация във връзка с Конференцията.

Общите и многоезичните усилия в областта на комуникацията следва да имат особен, но не изключителен акцент върху младите хора и цифровите платформи. Например Конференцията следва да обедини хората, участвали в програма „Еразъм“ и Европейския корпус за солидарност, както и други мрежи, включващи млади хора, които да действат като посланици за Конференцията; по същия начин стотиците хиляди хора, които се регистрираха в уебсайта на  together.eu , биха могли да действат и като посланици на Конференцията.

Представителствата на Комисията в държавите членки и бюрата за връзка на Европейския парламент ще играят ключова роля за повишаване на осведомеността относно Конференцията, като стимулират равно, приобщаващо и справедливо участие, координиране на дейностите, провеждани на национално и регионално равнище и организирането на събития и обсъждания в рамките на Конференцията. 

Мрежите на ЕС, представени на регионално равнище, по-специално мрежите Europe Direct, може да съдействат за стимулиране и организиране на регионални дебати. Например представителствата на Европейската комисия може да набележат определен брой центрове за контакт на Europe Direct, които да действат като регионални центрове, съдействащи за организирането и проследяването на дебатите, за свързването на регионалните и местните органи и за организирането на свои собствени дейности за привличане на по-голям брой участници.

Социалните медии трябва да играят роля, за да спомогнат информацията за и от Конференцията да достигне до повече хора, включително чрез съответни мултиплициращи елементи, като същевременно насърчават цифровите платформи и помагат на гражданите да се присъединят към дебатите физически или онлайн.

Комуникацията относно Конференцията следва да бъде прозрачна и да отразява работата, провеждана в нейния контекст. Многоезичната цифрова платформа ще служи като основен център за цялата информация и всички дейности на национално ниво и на равнище на ЕС. Всички партньори следва да използват онлайн платформата и да прилагат най-високите стандарти за прозрачност, когато разпространяват информация за своите прояви.

Календарът на всички събития, свързани с Конференцията, следва да бъде обществено достъпен чрез платформа, а срещите и широкомащабните прояви да се излъчват на живо, когато е възможно. Становищата и придружаващите материали, включително ясна и образователна информация по разглежданите въпроси, следва да бъдат публикувани онлайн. Особено внимание ще бъде обърнато на борбата с дезинформацията.

5. ПОСЛЕДВАЩИ ДЕЙСТВИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗРАЗЕНИТЕ ОТ ГРАЖДАНИТЕ МНЕНИЯ

Дискусии с такъв мащаб могат да бъдат плодотворни само ако и когато са последвани от реални действия и осезаеми резултати. Затова в политическите насоки председателят фон дер Лайен се ангажира да предприеме последващи действия във връзка с обсъжданите и съгласуваните по време на Конференцията въпроси. Това е ключов резултат и новост на Конференцията, който следва в крайна сметка да покаже, че участието в демокрацията е постоянен процес, който продължава и след изборите.

Въвеждането на механизмът за обратна връзка следва да гарантира, че изразените идеи ще доведат до конкретни препоръки за бъдещи действия на ЕС. Той би могъл да бъде специфичен за определени теми, като може да възприеме различни форми като докладване от представителствата на Комисията, проучвания на общественото мнение от конференции и експертен мониторинг на обсъжданията онлайн и в социалните медии и други налични данни. Комисията може да даде своя принос към този процес, например като публикува тримесечни доклади. Тези доклади следва да бъдат публично достъпни и проактивно представяни на общественото внимание. Те ще предоставят ценна информация и ще бъдат тясно свързани с прогностичната работа на Комисията, като определят социалните, икономическите и политическите тенденции, които могат да допринесат за ориентирано към бъдещото европейско законодателство.

Като част от механизма за обратна връзка ще бъде важно да се определи как да се интегрират коментарите на гражданите в съгласуван набор от препоръки. Комисията е готова да вземе предвид коментарите и предложенията на гражданите при изготвянето на законодателната си програма.

6. ГРАФИК

Комисията предлага да стартира Конференцията в Деня на Европа — 9 май 2020 г. Тази година ще отбележи 70-ата годишнина от подписването на Декларацията на Шуман и 75-ата годишнина от края на Втората световна война. Тъй като стартирането ще съвпадне с ротационното председателство на Хърватия на Съвета на ЕС, началното събитие ще се проведе в Дубровник.

В рамките на всяко ротационно председателство на Съвета може да се провежда събитие извън столиците, което да подчертае местния характер на Конференцията, както и ангажимента на Съвета да играе активна роля в нея. Тези събития ще дадат още една възможност за представяне на междинни цели.

През първата половина на 2022 г. в рамките на френското председателство на Съвета следва да се представят резултатите и препоръките от различните обсъждания и да се разгледат следващите стъпки. Важно е този ангажимент за последващи действия да бъде формализиран от самото начало на процеса в съвместната декларация.

По отношение на институционалното направление, графикът следва да бъде определен от предстоящите избори за Европейски парламент през 2024 г., преди провеждането на които следва да се въведе всяка евентуална промяна на избирателния закон.

7. ЗАКЛЮЧЕНИЯ

С всеки изминал ден става все по-ясно, че гражданите искат да имат по-активна роля в процеса на изработване на политиките, включително на равнището на ЕС. Това важи за Европа, както и за света отвъд границите ни. Основната цел на Конференцията за бъдещето на Европа е да се насърчат европейските граждани и да се улеснят възможностите за тях да участват в демокрацията не само по време на изборите за Европейски парламент. Конференцията не следва да заменя представителната демокрация, но служи като средство за нейното допълване и укрепване.

Конференцията не следва да бъде само един обикновен преглед на положението. Тя трябва да е начин да се даде възможност на европейските граждани да формират политиките на ЕС. Чрез отварянето на по-солидни и по-съгласувани канали за комуникация за гражданите чрез различни платформи, за да може всички европейци да изкажат мнението си, можем да гарантираме, че Европа постига истински резултати за европейците въз основа на техните желания.

Конференцията дава възможност на ЕС да покаже как може да продължи да се развива в бъдеще чрез конструктивно взаимодействие със своите граждани, което може да вдъхнови и други части на света.

Настоящото съобщение представлява приносът на Комисията за дискусията между трите институции с цел съвместно и бързо определяне на обхвата, формата, структурата и целите на Конференцията в съвместна декларация. Тя следва да бъде отворена за други поддръжници, включително институции, организации и заинтересовани страни. Колкото по-широк бъде обхватът, толкова по-добре.

Комисията е убедена, че по-силното партньорство между европейските създатели на политики и европейските граждани ще засили гласовете им и ще насочи европейската политика към бъдещето. Въз основа на импулса и успеха на неотдавнашните разговори с гражданите, сега е моментът да се възползваме от възможността и да стартираме този истински уникален дебат.

(1)

Европейски парламент есенен „Евробарометър“ , декември 2019 г.

(2)

Позиция на Европейския парламент относно конференцията за бъдещето на Европа http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0010_BG.html

(3)

Заключения на Европейския съвет, 12 декември 2019 г.,    
https://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2019/12/12/european-council-conclusions-12-december-2019/

(4)

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/Vijesti/2019/12%20prosinac/31%20prosinca/web_FINAL_PROGRAMME_EN_FINAL.pdf  

(5)

„Съюз с по-големи амбиции: моята програма за Европа“, https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/political-guidelines-next-commission_bg_1.pdf

(6)

Нова стратегическа програма за ЕС 2019—2024 г.: https://www.consilium.europa.eu/media/39923/a-new-strategic-agenda-2019-2024-bg.pdf

(7)

  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_bg

Top