ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 18.1.2019
COM(2019) 15 final
Препоръка за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52019PC0015
Recommendation for a COUNCIL DECISION authorising the opening of negotiations of an agreement with the United States of America on conformity assessment
Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
COM/2019/15 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 18.1.2019
COM(2019) 15 final
Препоръка за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕПОРЪКАТА
•Основания и цели на препоръката
На 25 юли 2018 г. председателят на Европейската комисия и президентът на Съединените американски щати се договориха да започнат нов етап на търговските отношения между Съединените щати и Европейския съюз с цел да се улесни търговията и да се избегне ескалацията на напрежението в търговията. В съвместното изявление се предвижда да бъде създадена изпълнителна работна група, която да обсъди, наред с другото, мерки за намаляване на административните пречки и разходи, като същевременно се запази високото ниво на защита на всяка от страните.
Настоящата препоръка за започване на преговори със Съединените щати представлява част от по-обширен набор от действия, с които се цели да се подобри сътрудничеството между Европейския съюз и Съединените щати по регулаторни въпроси и по отношение на използването на стандарти в подкрепа на нормотворчеството. В препоръката се предвижда проект на указания за водене на преговорите, за да се улесни търговията и съответно да се увеличат търговските потоци на промишлени стоки между Европейския съюз и Съединените щати посредством намаляване на разходите за оценяване на съответствието, като това се извърши по реципрочен и балансиран начин.
ЕС и САЩ са най-големите и интегрирани икономики в света с дълга обща търговска история и сходен темп на икономическо развитие. САЩ е основният пазар за износа на промишлени стоки от ЕС и вторият по големина износител на промишлени стоки за ЕС (след Китай). Търговията със стоки между ЕС и САЩ през 2017 г. възлиза на 633 млрд. евро и се състои най-вече от промишлени продукти (598 млрд. евро, като най-големият дял от 166 млрд. евро е този на търговията с машини и оборудване). Около 4,7 млн. работни места в ЕС са свързани с производство за износ за САЩ. Промишлените стоки са с най-голям дял от търговията ни със стоки със САЩ (94 % от износа на ЕС и 95 % от вноса). Търговията със стоки между ЕС и САЩ постоянно нараства през последните 10 години. Предвид тези значими търговски потоци стопанските субекти и от двете страни на Атлантическия океан могат да извлекат големи ползи от премахването на дублиращите се изисквания за изпитвания, проверки и сертифициране, което ще доведе до намаляване на разходите на дружествата за достъп до съответните ни пазари.
Европейският съюз и Съединените щати имат своите съответни практики на оценяване на съответствието, с които да гарантират, че производителите могат да пуснат даден продукт на пазара само когато той отговаря на всички приложими изисквания, като така се гарантира, че до съответните пазари на страните не достигат продукти, които не са безопасни или по друг начин не отговарят на изискванията. Тези практики могат да включват изпитвания, проверки и сертифициране. Различията в подходите за оценяване на съответствието могат да породят допълнителни разходи и продължителни и сложни административни процедури, без непременно да подобрят безопасността на продуктите. В случая на задължителното оценяване на съответствието от трета страна (приблизително 70 % от случаите в САЩ), ако на износителите се даде възможност да поискат сертифициране в държавата на износа на продуктите, за да докажат съответствието с приложимите правила в държавата на вноса, това може да улесни търговията. Тази възможност съществува само за някои сектори по силата на действащото споразумение за взаимно признаване, сключено между ЕС и САЩ през 1998 г., което не функционира добре за всички обхванати сектори. Поради това разходите за оценяване на съответствието могат да са значителни за износа от ЕС, и по-специално в ключови сектори, като тези за машини и оборудване.
Намаляването на разходите за оценяване на съответствието може да доведе до значителни икономически ползи, особено за малките и средните предприятия (МСП), които са засегнати от тях в по-голяма степен. Поради техния размер, за МСП е често много по-трудно да преодолеят пречките пред търговията, отколкото за по-големите предприятия. Те често не разполагат с необходимия капацитет и/или необходимите ресурси, за да се справят с различията по отношение на изискванията за продуктите и приложимите процедури за оценяване на съответствието, и трудно намират съответната информация. Поради това намаляването на броя на пречките във връзка с оценяването на съответствието би могло да е от съществена полза за извършващите износ МСП в производствените отрасли. Те вероятно ще спечелят пропорционално повече от намаляването на разходите за търговия. Това намаляване на търговските разходи може понякога да е от решаваща роля за вземането на решението за извършване на износ.
За улесняване на приемането на резултати от оценяване на съответствието е необходимо международно споразумение, за да се даде възможност при изпълняване на съответните изисквания органите за оценяване на съответствието, които не са установени на територията на ЕС, да издадат сертификат за съответствие на съответния продукт с приложимото законодателство на ЕС. Поради това с настоящата препоръка се предлага започване на преговори със САЩ с цел намаляване на разходите за оценяване на съответствието за стопанските субекти от двете страни на Атлантическия океан чрез постигане на съгласие относно приемането на територията на страната вносител на резултати от оценяване на съответствието, извършено от установени на територията на страната износител органи за оценяване на съответствието съгласно техническите изисквания на страната вносител.
•Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
Обхватът на настоящата препоръка е ограничен до изпълнението на част от съвместното изявление от 25 юли 2018 г. за подобряване на търговията със стоки чрез улесняване на приемането на резултати от оценяване на съответствието, като същевременно се гарантира запазване в пълна степен на високото ниво на защита. Целта, която е да се улесни търговията и да се намали напрежението в търговията между ЕС и САЩ, е напълно съвместима с Договора за Европейския съюз (ДЕС), в който е заложено, че ЕС следва да насърчава интеграцията на всички страни в световната икономика, включително чрез постепенно премахване на пречките пред международната търговия 1 .
•Съгласуваност с други политики на Съюза
Препоръката е в съответствие с другите политики на Съюза.
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
Правно основание
Член 207, параграф 3 и параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграфи 3 и 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Субсидиарност (при неизключителна компетентност)
Съгласно член 5, параграф 3 от ДЕС принципът на субсидиарност не се прилага в областите, които попадат в изключителната компетентност на ЕС. Общата търговска политика е сред областите, изброени в член 3 от ДФЕС, в които Съюзът разполага с изключителна компетентност. Тази политика включва договарянето на търговски споразумения по реда на, inter alia, член 207 от ДФЕС.
Пропорционалност
Препоръката на Комисията е в съответствие с принципа на пропорционалност и е необходима предвид целта ни за намаляване на напрежението в търговията със САЩ.
Избор на инструмент
Решение на Съвета на Европейския съюз.
2.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство
Не е приложимо.
•Консултации със заинтересованите страни
От 2012 г. насам бяха проведени няколко консултации със заинтересованите страни под формата на изслушвания и срещи за диалог с гражданското общество, за да бъдат обсъдени евентуалните ползи от по-тясно регулаторно сътрудничество между ЕС и САЩ. Тези консултации допълниха откритите дебати, проведени в Европейския парламент и държавите — членки на ЕС, или организирани от тях.
В контекста на настоящата препоръка скоро ще бъде започнат нов кръг от консултации със заинтересованите страни относно възможни инициативи за регулаторно сътрудничество със САЩ, който ще се изрази в публикуването на пътна карта, съдържаща стратегия за консултации със заинтересованите страни (с възможност за обратна връзка със заинтересованите страни в рамките на период от четири седмици).
Резултатите от консултациите ще бъдат обобщени в кратък обзорен доклад. Комисията ще предостави също така отговор на основните препоръки на заинтересованите страни. Консултацията няма да бъде ограничена до въпроса за оценяването на съответствието, но ще има за цел също така да се установят други инициативи със САЩ, които биха могли да доведат до значителни ползи, като същевременно се запазят — по възможност повишат — съществуващите нива на защита.
•Събиране и използване на експертни становища
При предходните консултативни дейности в периода от 2012 г. насам вече бяха събрани значителни на брой експертни становища за евентуалните ползи от по-тясно сътрудничество между ЕС и САЩ относно оценяването на съответствието (моля, вижте връзките и документите на следния уебсайт: http://trade.ec.europa.eu/doclib/cfm/doclib_section.cfm?sec=146 ). Тези експертни становища обаче ще бъдат актуализирани в контекста на споменатите по-горе нови консултации със заинтересованите страни.
•Оценка на въздействието
Тъй като от политическа гледна точка са наложителни бързи действия, за да се намали напрежението в търговията между ЕС и САЩ, в съответствие със становището на председателя на Комисията след срещата му с президента на САЩ и одобрението на Европейския съвет, дадено по време на неформалното му заседание на 16 май 2018 г. в София, бе решено вместо да се извърши формален процес на оценка на въздействието, да се възприеме по-пропорционален подход, за да се осигури събирането на данни и извършването на консултации със заинтересованите страни. Този пропорционален подход е основателен също така поради това, че се очаква новото споразумение да няма значително икономическо, социално или екологично въздействие, освен ползите от опростяването на оценяването на съответствието за конкретни продуктови сектори.
•Основни права
Препоръката е в съответствие с Договорите за ЕС и с Хартата на основните права на Европейския съюз.
3.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Споразумението относно оценяването на съответствието между Съединените щати и Европейския съюз няма да има отрицателно отражение върху бюджета на ЕС. Може да се очаква непряко благоприятно въздействие от нарасналите търговски потоци.
4.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
•Процедурни аспекти
Комисията ще води преговорите от името на ЕС. В съответствие с член 218, параграф 4 от ДФЕС се предлага Съветът на Европейския съюз да посочи, че комитетът, с който се провеждат задължителни консултации в хода на преговорите, е комитетът „Търговска политика“.
Европейският парламент ще бъде информиран на всички етапи от процедурата в съответствие с член 218, параграф 10 от ДФЕС.
Комисията ще оповести публично настоящата препоръка и приложението към нея непосредствено след тяхното приемане.
Комисията препоръчва указанията за водене на преговорите да бъдат публично оповестени непосредствено след тяхното приемане от Съвета.
Препоръка за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 3 и параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграфи 3 и 4 от него,
като взе предвид препоръката на Европейската комисия,
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Комисията се упълномощава да започне преговори, от името на Европейския съюз, със Съединените американски щати за споразумение относно оценяването на съответствието.
Член 2
Преговорите се водят въз основа на съдържащите се в приложението указания на Съвета за водене на преговорите.
Член 3
Комисията ще води преговорите в консултация със [наименование на специалния комитет — добавя се от Съвета].
Член 4
Настоящото решение и приложението към него се публикуват незабавно след тяхното приемане.
Член 5
Адресат на настоящото решение е Комисията.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Съвета
Председател
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 18.1.2019
COM(2019) 15 final
ПРИЛОЖЕНИЕ
към
Препоръка за Решение на Съвета
за разрешаване на започването на преговори за споразумение със Съединените американски щати относно оценяването на съответствието
ПРИЛОЖЕНИЕ
УКАЗАНИЯ ЗА ДОГОВАРЯНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕ СЪС СЪЕДИНЕНИТЕ АМЕРИКАНСКИ ЩАТИ ОТНОСНО ОЦЕНЯВАНЕТО НА СЪОТВЕТСТВИЕТО
Естество и обхват на споразумението
1.Споразумението следва да съдържа единствено разпоредби за оценяването на съответствието между страните.
2.Споразумението следва да е в пълно съответствие с правилата и задълженията в рамките на Световната търговска организация (СТО).
3.Споразумението следва да предвижда реципрочни ангажименти относно оценяването на съответствието.
Цели
4.Целта на преговорите е да се улесни търговията между ЕС и САЩ чрез установяване на опростени процедури за улесняване на признаването на резултатите от оценяване на съответствието, които потвърждават съответствието на продуктите с техническите регламенти на съответната страна, като същевременно се гарантира пълно запазване на високото ниво на защита.
Съдържание
Опростено хоризонтално споразумение за оценяване на съответствието
5.Страните ще разгледат възможността за въвеждане на по-малко обременяващи изисквания относно оценяването на съответствието въз основа на оценяване на свързания с продукта риск.
6.Страните следва да изготвят изисквания, които биха позволили страната вносител да приема резултатите от оценяване на съответствието, които потвърждават съответствието с нейните технически регламенти и са издадени от установени на територията на другата страна органи за оценяване на съответствието.
7.Споразумението следва да включва също така разпоредби, с които да се осигурят подобрени и ефективни процедури и подходи в сектори, за които в момента е установено наличието на пречки, и по-специално в секторите за машини, електротехника и електроника.
8.Споразумението следва основно да обхваща сектори, за които страната вносител изисква оценяване на съответствието от трета страна, и би следвало да съдържа предварителното условие страните да се споразумеят да упражняват ефективен надзор чрез публичен орган на установените на тяхната територия органи за оценяване на съответствието.
9.Когато е уместно, в споразумението следва да са посочени връзките му със споразуменията между ЕС и САЩ относно взаимното признаване, които понастоящем са в сила.
Заключителни разпоредби
10.Със споразумението следва да се установи институционална структура, с която да се гарантира неговото прилагане.
11.Споразумението следва да съдържа разпоредби за прекратяването му и/или за (частично) спиране на действието му.
12.Текстът на споразумението на всички официални езици на ЕС следва да е с еднаква автентичност и трябва да съдържа езикова клауза за тази цел.