EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0008

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО придружаващ Предложението за Директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на ставките на данъка върху добавената стойност

SWD/2018/08 final - 2018/05 (CNS)

???????, 18.1.2018

SWD(2018) 8 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

придружаващ

Предложението за Директива на Съвета

за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на ставките на данъка върху добавената стойност

{COM(2018) 20 final}
{SWD(2018) 7 final}


Обобщение

Оценка на въздействието във връзка със ставките на ДДС

A. Необходимост от действия

Защо са нужни действия? В какво се изразява проблемът, за чието преодоляване се предприемат те?

Когато общата система на ДДС бе установена през 1967 г., бе поето задължението да се установи окончателна система на ДДС въз основа на принципа на облагане в държавата членка на произход. При създаването на единния пазар през 1993 г. бе запазена целта за въвеждане на система на ДДС въз основа на произхода; тогава в сила влязоха преходните режими за ДДС заедно със сегашните разпоредби за ставките на данъка. В предложението за окончателна система тази цел се изоставя, като се предвижда въвеждане на окончателна система на ДДС въз основа на облагане в държавата членка на местоназначение. Сегашните разпоредби за ставките на ДДС обаче все още съответстват на системата на облагане въз основа на произхода и са изключително ограничаващи за една система на ДДС въз основа на местоназначението. Освен това срокът на действие на специалните разпоредби, с които на определени държави членки се разрешава да получат дерогация от ограниченията, ще изтече с влизането в сила на окончателната система на ДДС.

Какво се очаква да се постигне с настоящата инициатива?

С предложението се определя постоянен минимален размер от 15 % за стандартната ставка на ДДС. При една окончателна система на ДДС ще бъде постигнато еднакво отношение към държавите членки и те вече няма да бъдат възпрепятствани да определят намалени ставки за някои стоки и услуги, ако няма риск от нарушаване на работата на единния пазар.

Каква е добавената стойност от действието на равнището на ЕС? 

В Директивата за ДДС са отразени изискванията за субсидиарността по член 113 от ДФЕС.

Б. Решения

Какви законодателни и незаконодателни варианти за действие са били разгледани? Има ли предпочетен вариант сред тях? Защо?

Бяха разгледани два варианта за действие, като и при двата се изисква изменение на Директивата за ДДС и въвеждане на постоянен минимален размер от 15 % за стандартната ставка на ДДС. При вариант 1 се предвижда сегашните дерогации да бъдат предоставени на всички държави членки чрез включване на националните разпоредби в Директивата за ДДС, което обаче би било трудно постижимо. При предпочетения вариант 2 проблемът с дерогациите се разрешава, като се премахват ограниченията, създали необходимостта от такива дерогации, а именно минималният размер от 5 % за намалените ставки на ДДС и списъкът на стоките и услугите, за които може да се прилагат те (приложение ІІІ); той ще бъде заменен от отрицателен списък на стоките и услугите, за които трябва да се прилага стандартната ставка.

Кой подкрепя отделните варианти?

Държавите членки и участниците в откритата обществена консултация подкрепят еднаквото отношение към всички държави членки.

В. Въздействие на предпочетения вариант

Какви са ползите от предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — от основните варианти)?

При избрания вариант успешно се премахват ограниченията за държавите членки, които вече не са обосновани при облагане въз основа на местоназначението, и се осигурява решение във връзка с изтичането на срока на действие на дерогациите.

Какви са разходите при предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — за основните варианти)?

При предпочетения вариант са нужни предпазни мерки за избягване на рисковете.

Как ще бъдат засегнати големите предприятия, МСП и микропредприятията?

Рискът от нарастване на разходите за спазване на изискванията поради по-голямата сложност ще бъде ограничен чрез предоставяне на сведения за ставките на ДДС на операторите въз основа на статистическа класификация чрез един променен интернет портал.

Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

Държавите членки ще продължат да определят евентуалното въздействие върху бюджета. Разширяването на обхвата на намалените ставки на ДДС или понижаването на размера им без компенсиращи мерки би довело до спад в приходите от ДДС.

Ще има ли друго значително въздействие? 

Предоставянето на възможност за повече гъвкавост на държавите членки би могло да създаде риск от повече спорове.

Г. Последващи действия

Кога ще се извърши преглед на предприетите действия?

Преди влизането в сила на окончателната система на ДДС ще бъде извършен преглед на приложение ІІІ, а след влизането ѝ в сила ще се прави редовен преглед на отрицателния списък.

Top