EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0817

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 по отношение на някои правила за директните плащания и подпомагането на развитието на селските райони за 2019 г. и 2020 г.

COM/2018/817 final

Брюксел, 7.12.2018

COM(2018) 817 final

2018/0414(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 по отношение на някои правила за директните плащания и подпомагането на развитието на селските райони за 2019 г. и 2020 г.


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Настоящото предложение има за цел да се гарантира сигурност и приемственост на отпускането на подпомагане на европейските земеделски стопани през 2019 г. и 2020 г., като се адаптират два законодателни акта на общата селскостопанска политика (ОСП).

Във връзка с развитието на селските райони са необходими някои изменения на Регламент (ЕС) № 1305/2013 (Регламент за развитие на селските райони), за да се гарантира приемственост на политиката през последните години от програмния период и плавен преход към следващия програмен период. Тези изменения се отнасят до нов график за прогресивно намаляване на плащанията в районите с природни ограничения (РПО), различни от планинските райони, и използването на техническата помощ по линия на ЕЗФРСР по инициатива на Комисията за действия, подготвящи изпълнението на бъдещата ОСП.

Във връзка с директните плащания някои от разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1307/2013 (Регламент за директните плащания) не обхващат календарната 2020 г., тъй като разходите във връзка с календарната 2020 г. се правят през финансовата 2021 г., която е първата година от новата многогодишна финансова рамка (МФР) за периода 2021—2027 г. Към момента на приемането на този регламент не беше следователно възможно да се поемат задължения във връзка с бъдещата МФР. Ако не бъде изменен Регламент (ЕС) № 1307/2013, някои държави членки ще бъдат изправени пред неблагоприятни финансови последици във връзка с директните плащания през календарната 2020 г., надхвърлящи тези за новата МФР (МФР за периода 2021—2027 г.). Тези държави членки ще понесат големи промени в своите директни плащания и пакети за развитие на селските райони, водещи до съществени последици за плащанията на земеделските стопани по тези два стълба. Освен това се добавят други технически елементи, тъй като те ще улеснят изпълнението на настоящата законодателна рамка.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Предложените изменения са съгласувани с Регламента за развитие на селските райони и Регламента за директните плащания, следователно предложението е съгласувано с действащите разпоредби на ОСП.

Съгласуваност с другите политики на Съюза

Не е приложимо.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Член 42 и член 43, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

ДФЕС предвижда, че компетентността за селското стопанство е споделена между Съюза и държавите членки. Съюзът упражнява своята компетентност, приемайки различни законодателни актове, като по този начин определя и осъществява общата селскостопанска политика на ЕС съгласно предвиденото в членове 38—44 от Договора за функционирането на Европейския съюз. С Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 се определя система за подпомагане на развитието на селските райони и за директните плащания на земеделските стопани. Съгласно член 39 от ДФЕС цел на договора за ОСП е, наред с други цели, да осигури приемлив жизнен стандарт за земеделските стопани, а предложената инициатива се вписва в тази цел. По този начин с Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) ОСП финансира директните плащания, а с Регламент (ЕС) № 1307/2013 се регламентират плащанията на равнището на Съюза. Подпомагането на развитието на селските райони е неразделна част от ОСП и допринася за постигане на целите на ОСП, установени в Договора за функционирането на Европейския съюз. Добавената стойност на предложението е гарантирането на сигурност и стабилност на директното подпомагане на доходите на европейските земеделски стопани през 2020 г. и подпомагането за развитие на селските райони през последните години от настоящия програмен период. Тези цели могат да се постигнат единствено чрез изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 от съзаконодателите на ЕС.

Пропорционалност

Предложението не води до нововъведения в политиката по отношение на законодателните актове, които е предвидено да измени. Предложението изменя съществуващите регламенти само в рамките на необходимото за постигане на изложените по-горе цели.

Избор на инструмент

Тъй като първоначалните законодателни актове са регламенти на Европейския парламент и на Съвета, измененията трябва също да бъдат въведени като регламент на Европейския парламент и на Съвета посредством обикновената законодателна процедура.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Предложението се отклонява от стандартната практика, установена в насоките за по-добро регулиране и в набора от инструменти. Отклонението от стандартната практика се налага поради следните основания:

— предложението е подчертано техническо в своето приложно поле;

— инициативата е ограничена до последните години от настоящия програмен период;

— то не въвежда нови политически ангажименти.

За настоящото предложение следователно не са необходими оценка на въздействието, обществена консултация и пътна карта . Освен това, тъй като законодателството трябва да бъде въведено през 2019 г., то трябва да се приеме по спешност от съзаконодателите.

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Не е приложимо.

Консултации със заинтересованите страни

Не е приложимо.

Събиране и използване на експертни становища

Не е приложимо.

Оценка на въздействието

Не е приложимо.

Пригодност и опростяване на законодателството

Не е приложимо.

Основни права

Предложението е съобразено с основните права и принципите, признати по-специално с Хартата на основните права на Европейския съюз.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложената опция за държавите членки да се продължи настоящата гъвкавост между директните плащания и развитието на селските райони през календарната 2020 г. (финансовата 2021 г.) и прехвърлянето на очаквания резултат от намаленията от директни плащания към развитие на селските райони през тази година може, в зависимост от решенията на държавите членки, да засегне разпределението между директните плащания и развитието на селските райони. Каквото и да е прехвърляне няма обаче да окаже въздействие върху общите бюджетни задължения.

Допълнителни подробности относно финансовото въздействие на настоящото предложение са предоставени във финансовата обосновка, приложена към предложението.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Не е приложимо.

Обяснителни документи (за директивите)

Не е приложимо.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

·Развитие на селските райони

Предложението предоставя възможност на държавите членки да променят графика за прогресивно намаляване на плащанията в районите, които са получили такива плащания през предходния програмен период, докато през текущия период не са вече класифицирани като райони с природни ограничения, различни от планинските райони, съгласно член 31, параграф 5 от Регламента за развитие на селските райони. Това изменение е вследствие на удължаването на срока за новото определяне на тези райони до 2019 г., въведено с Регламент (ЕС) 2017/2393, означаващо (към края на текущия програмен период) по-кратък период на приспособяване за земеделските стопани, които не отговарят вече на условията за тези плащания. Изменението ще даде възможност за изчисляване на преходни плащания за 2019 г. и 2020 г. въз основа на равнищата на плащанията за периода 2014—2020 г. Освен това прогресивното намаляване на преходните плащания няма да бъде толкова рязко, тъй като ще бъде определено от държавите членки така, че крайното равнище да се равнява на половината от първоначалното.

С предложението се разширява използването на техническата помощ по инициатива на Комисията, финансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), за действия, свързани с работата по бъдещата ОСП. Предложението се отнася единствено до обхвата на техническата помощ, без да се изменя финансовото подпомагане.

·Гъвкавост между стълбовете през 2020 г. и прехвърляне на резултата от намаленията от директните плащания към развитието на селските райони

Предложението включва разпоредби относно възможността държавите членки да прехвърлят финансови средства между стълбовете през календарната 2020 г. (съответстваща на финансовата 2021 г.). За периода 2015—2019 г. държавите членки имаха възможността да прехвърлят суми от директните плащания към развитието на селските райони и обратно. Действащите правила не предвиждат такава гъвкавост за календарната 2020 г./финансовата 2021 г. Този финансов механизъм е важен за осигуряване на гъвкавост на държавите членки при управлението на техните финансови пакети и за оптимално използване на наличните средства. Опитът показва, че въпросният механизъм се е оказал ефективен инструмент за държавите членки и благодарение на него някои държави членки прехвърлят значителни суми между двата стълба. Липсата на гъвкавост между стълбовете през календарната 2020 г./финансовата 2021 г. би довела по всяка вероятност до тежки финансови проблеми за земеделските стопани в някои държави членки, тъй като въздействието върху техните пакети може да се окаже значително. Ето защо предложението призовава да се запази възможността за прехвърлянето между стълбовете през календарната 2020 г. при същите условия, каквито има понастоящем, и очакваният резултат от намаленията от директните плащания да продължи да се прехвърля към развитието на селските райони.

2018/0414 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 по отношение на някои правила за директните плащания и подпомагането на развитието на селските райони за 2019 г. и 2020 г.

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 42 и член 43, параграф 2 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 1 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета 2 е настоящата правна рамка за подпомагане на развитието на селските райони. Той осигурява подпомагане на районите с природни ограничения, различни от планинските райони. Като се вземат предвид удължаването до 2019 г. на срока за новото определяне на районите с природни ограничения, различни от планинските райони, посредством Регламент (ЕС) 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета 3 , и по-краткият период на приспособяване за земеделските стопани, които няма да отговарят вече на условията за плащане, намаляващите преходни плащания, които започват едва през 2019 г., следва да започнат с не повече от 80 % от средните плащания, определени за програмния период 2014—2020 г. Равнището на плащанията следва да се определи по такъв начин, че крайното равнище през 2020 г. да бъде равно на половината от първоначалното равнище.

(2)С оглед да се осигури помощ на държавите членки и заинтересованите страни за своевременната подготовка на бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП) и да се гарантира плавен преход към следващия програмен период, следва да се поясни, че е възможно да бъдат финансирани дейности, свързани с работата по бъдещата ОСП, чрез техническа помощ по инициатива на Комисията.

(3)Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета 4 е настоящата правна рамка за директни плащания. Повечето от неговите разпоредби могат да се прилагат, докато този регламент остава в сила, но други разпоредби се отнасят изрично до календарните години 2015—2019 г., попадащи в обхвата на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. За някои от другите разпоредби не беше изрично предвидено да се прилагат след календарната 2019 г. През юни 2018 г. Комисията представи предложение за нов регламент, който да замени Регламент (ЕС) № 1307/2013, но считано от 1 януари 2021 г. Целесъобразно е поради това да се пристъпи към някои технически корекции на Регламент (ЕС) № 1307/2013, за да може той да бъде безпрепятствено прилаган през календарната 2020 г.

(4)Задължението, установено в член 11 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 за намаляване на онази част от размера на директните плащания, отпускани на земеделски стопанин за дадена календарна година, която надвишава 150 000 EUR, продължава да се прилага, докато този регламент остава в сила. Към настоящия момент обаче този член предвижда само задължение за уведомление от страна на държавите членки относно техните решения и за очаквания резултат от намаленията за периода 2015—2019 г. За да се осигури приемственост на съществуващата система, следва да се посочи, че държавите членки трябва да уведомяват и за своите решения относно 2020 г., както и за очаквания резултат от намаленията за посочената година.

(5)Гъвкавостта между стълбовете е прехвърляне по избор на средства между директните плащания и развитието на селските райони. Съгласно настоящия член 14 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 държавите членки могат да използват тази гъвкавост по отношение на календарните 2014—2019 г. С цел да се осигури възможността на държавите членки да запазят собствената си стратегия, гъвкавостта между стълбовете следва да е приложима и за календарната 2020 г., отговаряща на финансовата 2021 г.

(6)Като последица от изменението на член 14 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 по отношение на календарната 2020 г., целесъобразно е да се коригират отпратките към този член в контекста на задължението на държавите членки линейно да намалят или увеличат стойността на всички права на плащане поради колебания в годишния национален таван в резултат на уведомленията им относно прилагането на гъвкавост между стълбовете.

(7)Поради това Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 следва да бъдат съответно изменени.

(8)С цел да се осигури бързо необходимата гъвкавост на държавите членки и да се гарантира приемствеността на политиката за развитие на селските райони през последните години от програмния период 2014—2020 г., настоящият регламент следва да се прилага, считано от 1 март 2019 г.,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения на Регламент (ЕС) № 1305/2013

Регламент (ЕС) № 1305/2013 се изменя, както следва:

1)в член 31, параграф 5 се вмъква следната втора алинея:

„Чрез дерогация от първата алинея, съгласно която прогресивно намаляващите плащания започват едва през 2019 г., тези плащания започват при не повече от 80 % от средното плащане, определено в програмата за програмния период 2014—2020 г. Равнището на плащанията се определя по такъв начин, че крайното равнище през 2020 г. да бъде равно на половината от първоначалното равнище.“;

2)в член 51, параграф 1 се вмъква следната втора алинея:

„ЕЗФРСР може да финансира дейности за подготовка на изпълнението на ОСП през следващия програмен период“.

Член 2

Изменения на Регламент (ЕС) № 1307/2013

Регламент (ЕС) № 1307/2013 се изменя, както следва:

1) в член 7 параграф 2 се заменя със следното:

„2. За всяка държава членка и за всяка календарна година полученият резултат от намалението на плащанията, посочено в член 11 (изразяващ се в разликата между националните тавани, посочени в приложение II, към които е добавена наличната сума в съответствие с член 58, и нетният таван, посочен в приложение III), се предоставя под формата на подпомагане от Съюза, финансирано от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).“;

2)в член 11, параграф 6 се добавя следната трета алинея:

„За 2020 г. държавите членки уведомяват Комисията за решенията, взети в съответствие с настоящия член, и за очаквания резултат от намаленията до 31 декември 2019 г.“;

3)член 14 се изменя, както следва:

а)в параграф 1 се добавя следната шеста алинея:

„До 31 декември 2019 г. държавите членки могат да решат да предоставят допълнително подпомагане, финансирано от ЕЗФРСР през финансовата 2021 г., до 15 % от годишните си национални тавани за календарната 2020 г., предвидени в приложение II към настоящия регламент. В резултат на това съответната сума вече няма да е на разположение за отпускане на директни плащания. Това решение се съобщава на Комисията до 31 декември 2019 г., като в него се определя избраният процент.“;

б)в параграф 2 се добавя следната шеста алинея:

„До 31 декември 2019 г. държавите членки могат да решат да предоставят като директни плащания до 15 % или — в случая на България, Естония, Испания, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Финландия и Швеция — до 25 % от сумата, отпусната за подпомагане, финансирано по ЕЗФРСР през финансовата 2021 г. съгласно законодателството на Съюза, прието вследствие на регламента, приет от Съвета съгласно член 312, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз. В резултат на това съответната сума вече няма да е на разположение за подпомагане, финансирано по ЕЗФРСР. Това решение се съобщава на Комисията до 31 декември 2019 г., като в него се определя избраният процент.“;

4)в член 22 параграф 5 се заменя със следното:

„5. Ако таванът за държава членка, определен от Комисията в съответствие с параграф 1, е различен от този за предходната година в резултат на решение, взето от същата държава членка в съответствие с параграф 3 от настоящия член, член 14, параграф 1 или параграф 2, член 42, параграф 1, член 49, параграф 1, втора алинея, член 51, параграф 1, втора алинея или член 53, съответната държава членка линейно намалява или увеличава стойността на всички права на плащане, за да се гарантира съответствие с параграф 4 от настоящия член“.

Член 3

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 март 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

FS/18/CS/pl 5249450

6.15.2018.1

ДАТА: 13.9.2018 г.

1.

БЮДЖЕТЕН РЕД: настоящата МФР: позиция 2, предложение за МФР за периода 2021—2027 г.: позиция 3

Проектобюджет за 2019 г.:

05 03 Директни плащания след прилагането на механизма за финансова дисциплина:

05 04 60 Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)(2014—2020 г.)

БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ:

в млн. ЕUR

40 981,6

14 673,6

2.

НАИМЕНОВАНИЕ:

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) № 1307/2013 по отношение на някои правила за директните плащания и подпомагането на развитието на селските райони за 2019 г. и 2020 г.

3.

ПРАВНО ОСНОВАНИЕ:

Член 42 и член 43, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз

4.

ЦЕЛИ:

Настоящото предложение има за цел да се гарантира приемственост на отпускането на подпомагане на европейските земеделски стопани през 2019 г. и 2020 г., като адаптира два законодателни акта на Общата селскостопанска политика (ОСП): развитие на селските райони съгласно Регламент (ЕС) № 1305/2013 и директни плащания съгласно Регламент (ЕС) № 1307/2013.

5.

ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ

ПЕРИОД ОТ 12 МЕСЕЦА


(в млн. EUR)

ТЕКУЩА ФИНАНСОВА ГОДИНА

2018

(в млн. EUR)

СЛЕДВАЩА ФИНАНСОВА ГОДИНА

2019

(в млн. EUR)

5.0

РАЗХОДИ

-    ЗА СМЕТКА НА БЮДЖЕТА НА ЕС
(ВЪЗСТАНОВЯВАНИЯ/МЕРКИ ЗА НАМЕСА)

-    НА НАЦИОНАЛНИТЕ ОРГАНИ

-    ДРУГИ

н. п.

н. п.

5.1

ПРИХОДИ

-    СОБСТВЕНИ РЕСУРСИ НА ЕС
(НАЛОЗИ/МИТА)

-    НАЦИОНАЛНИ

2017 г.

2018 г.

2019 г.

2020 г.

5.0.1

ОЧАКВАНИ РАЗХОДИ

5.1.1

ОЧАКВАНИ ПРИХОДИ

5.2

МЕТОД НА ИЗЧИСЛЕНИЕ:

Вж. забележките

6.0

МОЖЕ ЛИ ПРОЕКТЪТ ДА БЪДЕ ФИНАНСИРАН ОТ БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ, ВПИСАНИ В СЪОТВЕТНАТА ГЛАВА НА ТЕКУЩИЯ БЮДЖЕТ?

н. п.

6.1

МОЖЕ ЛИ ПРОЕКТЪТ ДА БЪДЕ ФИНАНСИРАН ЧРЕЗ ПРЕХВЪРЛЯНЕ МЕЖДУ ГЛАВИ ОТ ТЕКУЩИЯ БЮДЖЕТ?

н. п.

6.2

ЩЕ БЪДЕ ЛИ НЕОБХОДИМ ДОПЪЛНИТЕЛЕН БЮДЖЕТ?

НЕ

6.3

ЩЕ БЪДЕ ЛИ НЕОБХОДИМО ВПИСВАНЕТО НА БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ В БЪДЕЩИ БЮДЖЕТИ?

ДА (вж. забележките)

ЗАБЕЛЕЖКИ:

Във връзка с подпомагането на развитието на селските райони съгласно Регламент (ЕС) № 1305/2013 (ЕЗФРСР) предложението се отнася до финансовите години 2019—2021 г., докато предложените изменения за директните плащания съгласно Регламент (ЕС) № 1307/2013 се отнасят до календарната 2020 г./финансовата 2021 г.

Предложението е без финансово отражение, изразяващо се в увеличени разходи.

Последиците от предложените разпоредби, предоставящи на държавите членки възможност да прехвърлят средства между разпределените средства за директни плащания през календарната 2020 г./финансовата 2021 г. и ЕЗФРСР през финансовата 2021 г., както и прехвърлянето на очаквания резултат от намаленията от директни плащания през календарната 2020 г. към ЕЗФРСР през финансовата 2021 г., ще зависят от изпълнението от страна на държавите членки, поради което не могат да бъдат изразени количествено към настоящия момент.

Във всички случаи такива прехвърляния няма да окажат въздействие върху общите бюджетни кредити за поети задължения, тъй като всички приспадания от разпределените средства за директни плащания ще бъдат компенсирани от съответно увеличение на разпределените средства по ЕЗФРСР и обратно.

Що се отнася до бюджетните кредити за плащания, ако изпълнението от страна на държавите членки на тези разпоредби доведе до нетно прехвърляне към ЕЗФРСР, това може да причини малко отлагане на плащанията от финансовата 2021 г. за следващите години в сравнение със случая, в който изпълнението от страна на държавите членки се изразява в нетно прехвърляне към разпределените средства за директни плащания или до липса на преразпределяне.

Този ефект не може обаче да се изрази количествено на този етап и във всички случаи се очаква да остане минимален.

Така например, без да се пречи на избора на държавите членки за календарната 2020 г./финансовата 2021 г., гъвкавостта през финансовите 2018 г. и 2019 г. води до нетни прехвърляния към ЕЗФРСР в размер съответно на 612 млн. EUR и 920 млн. EUR. Прехвърлянето към ЕЗФРСР на очаквания резултат от намаленията през същите финансови години е съответно 110 млн. EUR и 111 млн. EUR.

Като се има предвид досегашният опит и бюджетните пакети, предложени за периода 2021—2027 г., нетно прехвърляне към ЕФГЗ изглежда малко вероятно; то не може обаче да се изключи напълно на този етап. В този случай, за да бъдат спазени приложимите тавани, може да се наложи да бъде понижен приоритетът на диференцираните разходи, например на плащанията по ЕЗФРСР.

(1)    OВ C , , стр. .
(2)    Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 487).
(3)    Регламент (ЕС) 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2017 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), Регламент (ЕС) № 1306/2013 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1307/2013 за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и Регламент (ЕС) № 652/2014 за установяване на разпоредби за управлението на разходите, свързани с хранителната верига, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и растителния репродуктивен материал (ОВ L 350, 29.12.2017 г., стр. 15).
(4)    Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕО) № 637/2008 на Съвета и Регламент (ЕО) № 73/2009 на Съвета (OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 608).
Top