Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017TA1212(05)

    Доклад относно годишните отчети на Европейското съвместно предприятие за „ITER“ и развитието на термоядрената енергия за финансовата 2016 година, придружен от отговора на Съвместното предприятие

    OB C 426, 12.12.2017, p. 31–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.12.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 426/31


    ДОКЛАД

    относно годишните отчети на Европейското съвместно предприятие за „ITER“ и развитието на термоядрената енергия за финансовата 2016 година, придружен от отговора на Съвместното предприятие

    (2017/C 426/05)

    СЪДЪРЖАНИЕ

     

    Точки

    Страница

    ВЪВЕДЕНИЕ

    1-6

    32

    Създаване на съвместното предприятие F4E

    1-2

    32

    Управление

    3-4

    32

    Цели

    5

    32

    Ресурси

    6

    32

    СТАНОВИЩЕ

    7-29

    32

    Становище относно надеждността на отчетите

    8

    33

    Становище относно законосъобразността и редовността на приходите, свързани с отчетите

    9

    33

    Становище относно законосъобразността и редовността на плащанията, свързани с отчетите

    10-20

    33

    Обръщане на внимание

    11-20

    33

    Отговорност на ръководството и лицата, натоварени с общото управление

    21-23

    34

    Отговорност на одитора за извършване на одит на отчетите и на операциите, свързани с тях

    24-28

    34

    БЮДЖЕТНО И ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ

    30

    35

    Изпълнение на бюджета за 2016 г.

    30

    35

    ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ

    31-35

    35

    Мониторинг на договорите за възлагане на обществени поръчки, свързани с текущата дейност, и на предоставянето на безвъзмездна финансова помощ

    31-34

    35

    Стратегия за борба с измамите

    35

    36

    ПРИЛОЖЕНИЕ —

    ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНИ ГОДИНИ

    37

    ВЪВЕДЕНИЕ

    Създаване на съвместното предприятие F4E

    1.

    Европейското съвместно предприятие за „ITER“ (1) и развитие на термоядрената енергия („Съвместно предприятие F4E“) е създадено през март 2007 г. (2) за период от 35 години. Въпреки че основните инсталации за ядрен синтез е трябвало да бъдат разработени в Кадараш, Франция, седалището на Съвместното предприятие се намира в Барселона.

    2.

    Учредители на Съвместното предприятие са Евратом, представляван от Комисията, страните — членки на Евратом и Швейцария (която е сключила споразумение за сътрудничество с Евратом).

    Управление

    3.

    Структурата на управление на Съвместното предприятие F4E включва управителен съвет, директор и други органи. Управителният съвет носи отговорност за наблюдението на дейността на Съвместното предприятие, свързана с осъществяването на неговите цели. Директорът отговаря за ежедневното управление на Съвместното предприятие.

    4.

    Останалите органи на управление на Съвместното предприятие са Бюрото, Консултативният технически комитет, Комитетът по обществените поръчки и договорите, Комитетът по въпросите на администрирането и управлението, Одитният комитет и Вътрешната група за преглед на действията.

    Цели

    5.

    Целите на Съвместното предприятие F4E са следните:

    а)

    предоставяне на участието на Европейската общност за атомна енергия („Евратом“) в Международната организация по термоядрена енергия „ITER“;

    б)

    предоставяне на участието на Евратом в дейностите от широкообхватния подход с Япония за бързата реализация на термоядрената енергия;

    в)

    подготовка и координация на програмата от дейности по подготовка на изграждането на демонстрационен термоядрен реактор и свързаните с него съоръжения, включително на Международното съоръжение за облъчване на материали за термоядрен синтез.

    Ресурси

    6.

    През 2016 г. бюджетът за плащания за съвместното предприятие F4E е бил 720 млн. евро (2015 г. — 586 млн. евро), а бюджетът за поети задължения — 459 млн. евро (2015 г. — 467,9 млн. евро) (3). Към 31 декември 2016 г. Съвместното предприятие е наброявало 415 служители (2015 г. — 383) (4).

    СТАНОВИЩЕ

    7.

    Сметната палата извърши одит на:

    а)

    отчетите на Съвместното предприятие, които се състоят от финансови отчети (5) и отчети за изпълнението на бюджета (6) за финансовата година, приключила на 31 декември 2016 г., и

    б)

    законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети, съгласно член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Становище относно надеждността на отчетите

    8.

    Сметната палата счита, че отчетите на Съвместното предприятие за годината, приключила на 31 декември 2016 г., дават вярна представа във всички съществени аспекти за неговото финансово състояние към 31 декември 2016 г., както и за резултатите от неговата дейност, паричните потоци и промените в нетните активи за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на Финансовия регламент на Съвместното предприятие и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията. Тези правила се основават на международно признатите счетоводни стандарти за публичния сектор.

    Становище относно законосъобразността и редовността на приходите, свързани с отчетите

    9.

    Сметната палата счита, че свързаните с отчетите приходи за годината, приключила на 31 декември 2016 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    Становище относно законосъобразността и редовността на плащанията, свързани с отчетите

    10.

    Сметната палата счита, че свързаните с отчетите плащания за годината, приключила на 31 декември 2016 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    Обръщане на внимание

    11.

    Без да противоречи на така изразеното становище, Сметната палата иска да обърне внимание на следния въпрос. Заключенията на Съвета на ЕС, приети на 7 юли 2010 г. (7), одобряват средства в размер на 6,6 млрд. евро (по стойност за 2008 г.) за вноската на Съвместното предприятие за фазата от проекта, свързана с изграждането на ITER, първоначално планирана за приключване през 2020 г. Тази цифра не включва 663 млн. евро, предложени от Европейската комисия през 2010 г. за покриване на потенциални непредвидени разходи (8).

    12.

    През ноември 2016 г. Съветът на ITER (9) е одобрил нови параметри на проекта „ITER“ (обхват, график и разходи). Целият график на проекта (10) е одобрен от всички членове на ITER (11) и пълните разходи по проекта са одобрени ad referendum, което означава, че всеки член трябва да поиска одобрение за разходите по проекта чрез своя бюджетен процес.

    13.

    Новият график, одобрен от Съвета на ITER, предвижда подход от четири етапа, като срокът за постигането на първата стратегическа междинна цел от етапа на изграждане на проекта („Първа плазма“) е декември 2025 г., а очакваният срок за завършване на целия етап на изграждане е декември 2035 г. Това представлява забавяне от 15 години в сравнение с първоначално заложените в проекта срокове. Целта на новия поетапен подход е по-пълното съгласуване на изпълнението на проекта с приоритетите и ограниченията на всички членове на ITER IO.

    14.

    След одобряването на новите параметри на проекта „ITER“ съвместното предприятие F4E е определило новия график и е преизчислило свързаните разходи при приключването (ЕАС) на участието си в етапа на изграждане на проекта.

    15.

    Резултатите, представени на Управителния съвет на Съвместното предприятие през декември 2016 г., показват очаквана нужда от финансиране в размер на 5,4 млрд. евро за етапа на изграждане след 2020 г. (82 % увеличение спрямо одобрения бюджет от 6,6 млрд. евро). Сумата от 6,6 млрд. евро, приета от Съвета на ЕС през 2010 г., сега служи като таван за разходите на Съвместното предприятие до 2020 г.

    16.

    Следва да се отбележи, че освен за етапа на изграждане, Съвместното предприятие ще трябва да допринесе и за оперативния етап на проекта „ITER“ след 2035 г. (12), както и за последващия етап на дезактивиране и извеждане от експлоатация. Размерът на тези вноски все още не е изчислен.

    17.

    Доколкото прогнозите на Съвместното предприятие F4E за етап „Първа плазма“ са съвместими с плана на ITER IO за проекта, за график се приема най-ранната дата, възможна от техническа гледна точка (13).

    18.

    През юни 2017 г. Комисията публикува съобщение относно приноса на ЕС към изменения проект „ITER“ (14), като потърси подкрепата на Европейския парламент и мандат от Съвета на ЕС, за да може да одобри новите параметри (15) от името на Евратом.

    19.

    Въпреки че новите параметри не включват резерв за непредвидени случаи, в своето съобщение Комисията е предложила марж за непредвидени обстоятелства до 24 месеца по отношение на графика и 10—20 % по отношение на бюджета (16). Освен това между мерките, взети за спазване на ограничения бюджет от 6,6 млрд. евро, са отлагането на придобиването и инсталирането на всички компоненти, които не са от жизненоважно значение за етапа „Първа плазма“. Въпреки че са били предприети положителни действия за подобряване на управлението и контрола на етапа на изграждане на проекта „ITER“, продължава да съществува риск от допълнителни увеличения на разходите и забавяне на изпълнението на проекта в сравнение с новите предложени параметри.

    20.

    На 29 март 2017 г. Обединеното кралство уведоми Европейския съвет за решението си да напусне ЕС и Евратом. Предстои да се договори споразумение относно реда и условията за неговото напускане. Това може да окаже значителен ефект върху бъдещата дейност на Съвместното предприятие F4E и на проекта „ITER“.

    Отговорност на ръководството и лицата, натоварени с общото управление

    21.

    В съответствие с членове 310—325 от ДФЕС и Финансовия регламент на Съвместното предприятие, ръководството отговаря за изготвянето и представянето на отчетите въз основа на международно признатите счетоводни стандарти за публичния сектор, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Тази отговорност включва разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и представянето на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки. Ръководството също така отговаря за осигуряване на съответствие на дейностите, финансовите операции и отразената във финансовите отчети информация с приложимата нормативна уредба. Ръководството на Съвместното предприятие носи крайната отговорност по отношение на законосъобразността и редовността на операциите, свързани с отчетите.

    22.

    При изготвянето на отчетите ръководството следва да извърши оценка на способността на Съвместното предприятие да продължи да работи като действащо предприятие, да оповестява информация, свързана с принципа на действащо предприятие, ако е приложимо, и да използва счетоводно отчитане на база действащо предприятие.

    23.

    Лицата, натоварени с общо управление, отговарят за контрола върху процедурата за финансово отчитане на Съвместното предприятие.

    Отговорност на одитора за извършване на одит на отчетите и на операциите, свързани с тях

    24.

    Целта на Сметната палата е да получи достатъчна увереност, че отчетите на Съвместното предприятие не са засегнати от съществени неточности и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни. Въз основа на извършения одит Сметната палата също така следва да представи на Европейския парламент и на Съвета или на съответни други органи за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета Декларация за достоверност относно надеждността на отчетите, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. „Достатъчна увереност“ означава високо ниво на увереност, но това не представлява гаранция, че при одита винаги ще бъдат разкривани евентуалните съществени неточности или несъответствия. Те могат да се дължат на измами или на грешки и се считат за съществени, ако може разумно да се очаква, че индивидуално или взети заедно могат да повлияят на икономическите решения, които потребителите вземат въз основа на тези отчети.

    25.

    Одитът включва прилагане на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с отчетите. Избраните одитни процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите и на риска от съществено несъответствие на операциите с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали това се дължи на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, необходим за изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и за осигуряването на законосъобразност и редовност на операциите, свързани с отчетите, с оглед разработване на подходящи за обстоятелствата одитни процедури, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на вътрешния контрол. Одитът включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на счетоводните разчети, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

    26.

    В областта на приходите Сметната палата проверява субсидията, получена от Комисията, и прави преглед на процедурите на Съвместното предприятие за събиране на такси и други приходи, ако е приложимо.

    27.

    В областта на разходите Сметната палата проверява операциите по извършване на плащания, след като разходите са били извършени, вписани и приети. Тази проверка включва всички категории плащания (включително извършените за закупуване на активи), които са различни от авансовите плащания, към момента на тяхното извършване. Проверката на авансовите плащания се извършва, когато получателят на финансови средства представи доказателства за правилното им използване, а Съвместното предприятие приеме тези доказателства и уравни авансовото плащане, през същата година или по-късно.

    28.

    При изготвянето на настоящия доклад и на Декларацията за достоверност Сметната палата взе предвид резултатите от одита на отчетите на Съвместното предприятие, извършен от независим външен одитор, в съответствие с член 208, параграф 4 от Финансовия регламент на ЕС (17).

    29.

    Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразеното от Сметната палата становище.

    БЮДЖЕТНО И ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ

    Изпълнение на бюджета за 2016 г.

    30.

    Окончателният бюджет за изпълнение на дейността за 2016 г. включва бюджетни кредити за поемане на задължения в размер на 488 млн. евро (18) и бюджетни кредити за извършване на плащания в размер на 724 млн. евро (19). Степента на усвояване на бюджетните кредити за поемане на задължения и извършване на плащания е съответно 99,8 % и 98 %.

    ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ

    Мониторинг на договорите за възлагане на обществени поръчки, свързани с текущата дейност, и на предоставянето на безвъзмездна финансова помощ

    31.

    Съвместното предприятие F4E има система за извършване на одити на място при изпълнителите с цел проверка на спазването на изискванията за осигуряване на качеството (20).

    32.

    През септември 2016 г. Службата за вътрешен одит на Комисията (СВО) е проследила прилагането на препоръките в резултат от нейния одит относно изпълнението на споразуменията за възлагане на обществени поръчки. Съвместното предприятие изпълнява план за действие в отговор на отправените препоръки. СВО също така е проследила последващите действия по извършения от нея одит на управлението на договорите и е заключила, че всички свързани с това препоръки са били съответно изпълнени от Съвместното предприятие.

    33.

    През 2016 г. Структурата за вътрешен одит на Съвместното предприятие F4E (IAC) е проследила изпълнението на препоръките от своя одит на обществените поръчки във връзка със сградите на Съвместното предприятие ITER. IAC е отчела важната работа, извършена от Съвместното предприятие за формализирането и проектирането на процеса, насоките, правилата и инструментите, свързани с дейностите по възлагане на обществени поръчки. Тя е отправила също така шест допълнителни препоръки за подобряване на процедурите.

    34.

    Не е изчислен остатъчният процент грешки при плащанията на безвъзмездна финансова помощ поради ниския им дял в бюджета на Съвместното предприятие F4E (21) и малкия брой извършени последващи одити (22). През 2016 г. Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет е започнала последващ одит на бенефициент от името на Съвместното предприятие F4E. Съвместното предприятие е предприело необходимите действия за коригиране на грешките, установени при одити от предходни години.

    Стратегия за борба с измамите

    35.

    През юни 2015 г. Управителният съвет на Съвместното предприятие е приел стратегия за борба с измамите и съответен план за действие. Повечето от действията са изпълнени през 2016 г. Съвместното предприятие обаче не е създало конкретен инструмент за улесняване на мониторинга на действията си във връзка с процедурите за възлагане на обществени поръчки, и по-специално на тези, свързани с оценката на риска и етапите на оценка, преговори и възлагане на процедурите.

    Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Baudilio TOMÉ MUGURUZA — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 3 октомври 2017 г.

    За Сметната палата

    Klaus-Heiner LEHNE

    Председател


    (1)  Международен термоядрен експериментален реактор (International Thermonuclear Experimental Reactor).

    (2)  Решение 2007/198/Евратом на Съвета от 27 март 2007 г. за създаване на Европейското съвместно предприятие за проекта „ITER“ и развитието на термоядрената енергия и за предоставяне на предимства на същото (ОВ L 90, 30.3.2007 г., стр. 58), изменено с Решение 2013/791/Евратом на Съвета от 13 декември 2013 г. (ОВ L 349, 21.12.2013 г., стр. 100) и Решение (Евратом) 2015/224 на Съвета от 10 февруари 2015 г. (ОВ L 37, 13.2.2015 г., стр. 8).

    (3)  Второ изменение на бюджета, одобрено от Управителния съвет през декември 2016 г.

    (4)  Допълнителна информация за съвместното предприятие F4E и неговите дейности може да намерите на неговия уебсайт: http://www.fusionforenergy.europa.eu.

    (5)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс, отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи, обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

    (6)  Отчетите за изпълнението на бюджета се състоят от отчети, в които са агрегирани всички бюджетни операции, и разяснителна информация.

    (7)  Заключения на Съвета относно статута на „ITER“ от 7 юли 2010 г. (Реф. 11902/10).

    (8)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета от 4 май 2010 г. относно състоянието и възможностите за развитие на проекта „ITER“ (COM(2010) 226 окончателен).

    (9)  19-и Съвет на ITER, състоял се на 16—17 ноември 2016 г. Съветът на ITER е управителния орган на организацията ITER IO.

    (10)  Съветът на ITER е прегледал пълния актуализиран график за изграждане на проекта от етапа „Първа плазма“ (2025 г.) до операция „Deuterium-Tritium“ (2035 г.), както е предложено от ITER IO.

    (11)  Китайска народна република, Република Индия, Япония, Република Корея, Руска федерация, Съединени американски щати и Европейски съюз.

    (12)  Оперативният етап на проекта „ITER“ се очаква да продължи до 2037 г.

    (13)  Според петата годишна оценка на групата за независима проверка (31 октомври 2016 г.) и доклада на ръководителя на отдела „Управление на проекти“ на Съвместното предприятие F4E до Управителния съвет от декември 2016 г.

    (14)  COM(2017) 319 окончателен от 14.6.2017 г. (придружен от Работен документ на службите на Комисията SWD(2017) 232 окончателен от 14.6.2017 г.).

    (15)  Приносът на Евратом не засяга предложенията на Комисията, резултата от преговорите относно оттеглянето на Обединеното кралство от Евратом и Многогодишната финансова рамка за периода след 2020 г.

    (16)  COM(2017) 319 окончателен от 14.6.2017 г. (придружен от Работен документ на службите на Комисията SWD(2017) 232 окончателен от 14.6.2017 г.), глава V „ITER: пътят напред“.

    (17)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

    (18)  Промените в окончателния одобрен бюджет за 2016 г. се отнасят главно до 15 млн. евро в целевите приходи от резервния фонд на ITER, 13,5 млн. евро за поети задължения, пренесени от предходните години, и 0,5 млн. евро за възстановяване на извършените в повече плащания по оперативни договори.

    (19)  Промените в одобрения окончателен бюджет за 2016 г. се отнасят главно до плащания на стойност 4 млн. евро от резервния фонд на ITER.

    (20)  Обхватът на тези одити включва различни аспекти от изпълнението на дейността, включително плана за осигуряване на качество, всички случаи на неспазване на конкретно изискване, контрола върху закупуването на стоки и управлението на подизпълнението, управлението на документацията и информацията, управлението на промените и отклоненията, плана за контрол на качеството при строителните дейности, подробния график на проектите, управлението на риска при договорите и плана за контрол на качеството при техническите дейности. Извършените през 2016 г. 29 одита са установили 47 случая на несъответствие с изискванията за осигуряване на качеството и 202 области за подобрение.

    (21)  От основаването си до края на 2016 г. Съвместното предприятие е отпуснало общо 81 млн. евро за 150 договора за безвъзмездна финансова помощ. През 2016 г. Съвместното предприятие е отпуснало сума на обща стойност 5 млн. евро за шест договора за безвъзмездна финансова помощ.

    (22)  Шест бенефициента и обща одитирана сума в размер на 6 млн. евро, което представлява съответно 8 % от общия брой на бенефициентите и 7 % от общия брой на подписаните договори за отпускане на безвъзмездна финансова помощ от създаването на Съвместното предприятие.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

    Година

    Коментари на Сметната палата

    Етап на изпълнение на корективните действия

    (Завършени/Текущи/Предстоящи/Няма данни)

     

    КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО И ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ

     

     

    Представяне на отчетите

     

    2015 г.

    В бележките към финансовите отчети таблицата и информацията, включени в ред 4.3.1.1. „Споразумения за възлагане на обществени поръчки „ITER“ (ITER IO)“, отразяват подписаните споразумения за възлагане на обществени поръчки (колона 3) и споразуменията за възлагане на обществени поръчки, по които са преведени средства до този момент (колона 4). В таблицата обаче не се посочва какъв е действителният напредък при текущите дейности. В годишните отчети за 2015 г. Съвместното предприятие е допълнило тази информация с оценка на текущата работа, като е взело предвид общата стойност на разходите по договорите, свързани със споразуменията за обществени поръчки, както и с графика, на която е представено достигането на основните етапи за всяко споразумение за възлагане на обществени поръчки, подписано с ITER IO. Въпреки съдържащата се в отчетите за 2015 г. оценка, необходима е допълнителна работа, за да бъде представена по-точна информация за състоянието и стойността на извършените до този момент дейности на Съвместното предприятие.

    Текущи

     

    КОМЕНТАРИ ОТНОСНО КЛЮЧОВИ КОНТРОЛИ НА СИСТЕМИТЕ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ

     

    2015 г.

    F4E продължава да разработва централизирана и единна система за интегриране на всички оперативни, финансови и бюджетни данни, което ще позволи редовен мониторинг и контрол на разчетите, разходите и отклоненията. На своята среща на 8—9 юни 2015 г. Управителният съвет е одобрил предложението на директора за изграждането в рамките на две години на система за планиране на ресурсите на предприятието (ERP).

    Текущи

    2015 г.

    Системата, която ще предоставя информация относно стойността на отделните етапи на изпълнението на дейностите (управление на постигнатата стойност), е в процес на обсъждане с ITER IO с цел подобряване на разпределянето на кредити за постигане на ключови етапи при изпълнението на споразуменията за възлагане на обществени поръчки.

    Текущи

     

    Обществени поръчки, свързани с текущата дейност, и безвъзмездна финансова помощ

     

    2015 г.

    Процедурите на договаряне представляват 45 % от всички 84 тръжни процедури, свързани с текущата дейност, които са стартирани през 2015 г. (58 % през 2014 г.). Въпреки че Съвместното предприятие е намалило процента на процедурите на договаряне през 2015 г., необходимо е да се положат усилия за повишаване на конкурентоспособността на неговите оперативни процедури за обществени поръчки. По отношение на безвъзмездната финансова помощ са получени средно по 1,4 предложения за всяка покана.

    Текущи

     

    ДРУГИ ВЪПРОСИ

     

     

    Правна рамка

     

    2015 г.

    На 2 декември 2015 г. Управителният съвет на Съвместното предприятие най-накрая е изменил своя Финансов регламент и Правилата за прилагане, за да бъдат в съответствие с новата финансова рамка на ЕС. През февруари 2016 г. Европейската комисия публикува положително становище относно измененията, въведени от Съвместното предприятие във финансовите му правила, но изисква от него да обмисли допълнително разработване на определени разпоредби в неговите Правила за прилагане, свързани с конкретни дерогации от Финансовия регламент на ЕС и от рамковия финансов регламент, приложими към органите по член 208.

    Текущи

     

    Права върху интелектуалната собственост и индустриална политика

     

    2015 г.

    Решението за прилагането на индустриалната политика на F4E, както и политиката относно правата върху интелектуалната собственост и разпространяването на информация са приети от Управителния съвет на Съвместното предприятие на 27 юни 2013 г.

    Съвместното предприятие е разработило документ за стратегия за обществените поръчки, обхващащ всяко едно действие за възлагане на обществени поръчки. Изготвен е контролен списък за мониторинг на изпълнението на стратегията за обществени поръчки по отношение на собствеността върху новите знания за всяко действие за възлагане на обществени поръчки.

    Текущи

    Към момента на одита (април 2016 г.) Съвместното предприятие е било изпълнило повечето от разпоредбите от Решението на Управителния съвет от 27 юни 2013 г., въпреки че пет все още не са били изцяло изпълнени, а три е предстояло да бъдат изпълнени.

    Завършени

    Планирано е извършване на оценка на въздействието на изпълнението на тези политики, но все още не е изпълнено.

    Текущи

     

    Приемно споразумение с държавата домакин

     

    2015 г.

    Съгласно приемното споразумение, подписано с Кралство Испания на 28 юни 2007 г., на Съвместното предприятие следва да бъдат предоставени постоянни помещения до юни 2010 г.

    След проведените срещи между F4E и испанското правителство, на 10 март 2015 г. на Съвместното предприятие е представено официално предложение. През декември 2015 г. държавата домакин е информирала Управителния съвет на Съвместното предприятие, че дискусиите на ниво министри относно формализирането на предложението от 10 март 2015 г. не са приключили, и е предложила вместо това да бъдат започнати преговори със собственика на сградата, където понастоящем се намира F4E, с цел тя да стане постоянно седалище на Съвместното предприятие. Към момента на одита (април 2016 г.) това ново предложение е в процес на разглеждане от Съвместното предприятие.

    Завършени

     

    Правила за прилагане на Правилника за персонала

     

    2015 г.

    През 2015 г. Съвместното предприятие е продължило да приема по аналогия няколко правила на ЕС за прилагане на Правилника за персонала. Въпреки това някои специфични правила за прилагането на Правилника за персонала все още не са приети.

    Завършени


    ОТГОВОР НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ

    33.

    Към месец юли 2017 г. пет от шестте препоръки на структурата за вътрешен одит (СВО) бяха изпълнени. Препоръката, която е в процес на изпълнение, се отнася до определянето на функциите на Вътрешната група за преглед на действията (IRP). Работата по изпълнение на тази препоръка следва да приключи през октомври 2017 г., тъй като това действие е част от по-широкообхватен проект за повишаване на ефективността, насочен към оптимизиране на откритите процедури за възлагане на обществени поръчки.

    35.

    Понастоящем F4E разработва изискванията за определяне на параметрите на инструмент, който ще използва за систематично събиране на информация за показателите за изпълнение на мерките за борба с измамите в рамките на процедурите по възлагане на обществени поръчки. Наред с това инструментът ще позволи на персонала на F4E да добавя допълнителна информация, свързана с „червени флагчета“, във връзка с всяка процедура по възлагане на обществена поръчка.

    Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

    2015 г. — Представяне на отчетите

    ЕС използва системата на ITER за разпределение на кредити като система за управление на постигнатата стойност. Съотношението между стойността на усвоените кредити и планираната стойност отразява напредъка на F4E към реализирането на дела на ЕС от обществените поръчки. Предназначението на кредитния профил е да отразява стойността на действително изпълнената работа в рамките на отделните етапи на проектите (като например проектиране, производство, доставка, монтаж).

    F4E и ITER IO поеха ангажимент да коригират този профил за всяко споразумение за обществена поръчка, за да гарантират на всички етапи на изпълнението на споразумението за обществена поръчка определянето на подходящо кредитно тегло, което отразява възможно най-точно действителното положение. Такива изменения са внасяни в миналото в определени споразумения за обществени поръчки и се очаква работата по тях да приключи до края на октомври 2017 г.

    2015 г. — Коментари относно ключови контроли на системите за наблюдение и контрол на Съвместното предприятие

    Първи параграф: През март 2016 г. новият директор на F4E възложи на независим консултант изпълнението на проучване за разработване на концепция за интегрирана хоризонтална система за контрол и интегрирана система за контрол на търговските и финансовите дейности. Докладът за изпълнението на това проучване беше предоставен в средата на юни 2016 г., а съдържащите се в него препоръки бяха прегледани и приети.

    Понастоящем F4E работи по внедряването на ведомствена система за контрол на проектите, която се счита за опростен и по-ефективен по отношение на разходите механизъм за постигане на по-висока степен на интегриране на финансовата информация на F4E.

    F4E избра системата Ecosys и понастоящем е в заключителния етап на преговорите за сключване на договор с доставчика. Като следваща стъпка F4E ще реализира пилотен етап на внедряването на системата, като целевият срок за пълното внедряване е първото тримесечие на 2018 г.

    Втори параграф: ЕС използва системата на ITER за разпределение на кредити като система за управление на постигнатата стойност. Съотношението между стойността на усвоените кредити и планираната стойност отразява напредъка на F4E към реализирането на дела на ЕС от обществените поръчки. Предназначението на кредитния профил е да отразява стойността на действително изпълнената работа в рамките на отделните етапи на проектите (като например проектиране, производство, доставка, монтаж).

    F4E и ITER IO поеха ангажимент да коригират този профил за всяко споразумение за обществена поръчка, за да гарантират на всички етапи на изпълнението на споразумението за обществена поръчка определянето на подходящо кредитно тегло, което отразява възможно най-точно действителното положение. Такива изменения са внасяни в миналото в определени споразумения за обществени поръчки и се очаква работата по тях да приключи до края на октомври 2017 г.

    2015 г. — Обществени поръчки, свързани с текущата дейност, и отпускане на безвъзмездни средства

    Въпреки предприемането на по-активни дейности за комуникация и разпространение на информация, по-специално в контекста на интегрирането на новия Финансов регламент, през 2016 г. данните за дела на процедурите на договаряне останаха сходни с резултатите от предходните години (49 % от общия брой процедури през 2016 г. в сравнение с 45 % през 2015 г. и 58 % през 2014 г.). Въпреки това следва да се отбележи, че по-голямата част от тези процедури бяха процедури на договаряне на ниска стойност, които попадат под предвидения в Директивата праг за публикуване и са реализирани в пълно съответствие с Финансовия регламент на F4E.

    Процедурите на договаряне на ниска стойност възлизат на около 40 % от общия годишен брой на сключваните от F4E договори (за 2016 г.: 41 % от общия брой и 0,8 % от стойността на договорите; за 2015 г.: 43 % от общия брой и 0,3 % от стойността на договорите), но съответстват на едва около 1 % от годишния бюджет.

    Използването на процедури на договаряне в тези случаи (в границите, определени от Финансовия регламент на F4E) е в отговор на съображенията за добро финансово управление, тъй като този подход позволява на F4E да използва по-ефективно своите вътрешни ресурси за изпълнението на процедурите за възлагане на обществени поръчки на висока стойност. С оглед на това F4E счита, че не са необходими действия за допълнително намаляване на броя на процедурите на договаряне на ниска стойност, тъй като той отговаря на принципите и изискванията на Финансовия регламент.

    Останалата част от процедурите на договаряне, които в повечето случаи имат за предмет възлагане на договори на по-висока стойност (средно 5 % от общия брой на процедурите), отразяват комплексната и иновативна среда, в която работи F4E. С оглед на характеристиките на пазара за технологии за ядрен синтез в много случаи конкуренцията на този пазар е силно ограничена. Това често води до недостатъчна конкуренция или (в изключителни случаи) до монопол или дори до липса на предложения в отговор на покани за участие в търг.

    От 2012 г. насам F4E предприема по-активни мерки за оповестяване на информация, но участието в процедурите остава ограничено. Мнението на F4E е, че основната причина не е липсата на оповестяване, а по-скоро спорадичният характер на възлаганите от F4E обществени поръчки. F4E стигна до заключението, че естеството на дейностите, свързани с обхвата на големите научни и технологични проекти, е такова, че ограничената конкуренция за съжаление е факт, по отношение на който един изолиран възлагащ орган може да постигне само ограничено въздействие.

    В резултат на това през 2016 г. F4E започна да проучва възможни подходи за решаване на този проблем в сътрудничество с други възлагащи органи, които управляват сходни проекти в Европа и се сблъскват в същата степен с липса на конкуренция. За да повиши въздействието на инициативите за обезпечаване на по-висока степен на индустриална конкуренция и активност, F4E инициира създаването на форум, обединяващ сходни изследователски проекти за разработване на иновативни високи технологии в Европа (CERN, ESA, ESS, ESRF, ESO и др.). Посредством този форум различни организации, които се сблъскват със сходни предизвикателства във връзка с изпълнението на проекти, могат да си сътрудничат за по-координирано и ефективно преодоляване на тези предизвикателства. Това е опит за стимулиране на изграждането на единен пазар за големи научни проекти, който се характеризира с по-голяма стабилност и по-големи мащаби, а оттам и с по-голям потенциал за привличане на интереса на дружествата.

    В рамките на събитие, организирано в Дания през февруари 2018 г., участниците във форума ще получат за първи път възможност да реализират на практика своето ново сътрудничество.

    2015 г. — Правна рамка

    В сътрудничество с Европейската комисия (генерална дирекция „Бюджет“ и генерална дирекция „Енергетика“) Съвместното предприятие разработи изисканите специални разпоредби, които да бъдат добавени към правилата за прилагане на Финансовия регламент на Съвместното предприятие във връзка с четири дерогации, предоставени на Съвместното предприятие по силата на неговия Финансов регламент, от изискванията на общия Финансов регламент на ЕС и рамковия Финансов регламент, приложим за органите, посочени в член 208.

    На 4 юли 2017 г. управителният съвет на Съвместното предприятие прие измененията на правилата за прилагане, за влизането в сила на които трябва да бъде получено положително формално становище от Европейската комисия. След предоставянето на положителното становище четирите разпоредби за прилагане ще влязат в сила на 1 август 2017 г.

    2015 г. — Права върху интелектуалната собственост и индустриална политика

    Що се отнася до оценката на въздействието на индустриалната политика, F4E планира да използва резултатите от оценката на дейността на Съвместното предприятие (и на проекта „ITER“ като цяло), която ще бъде извършена от Европейската комисия през 2017 и 2018 г.


    Top