EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017SC0099

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО придружаващ Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейската бизнес статистика за изменение на Регламент (ЕО) № 184/2005 и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката

SWD/2017/099 final - 2017/048 (COD)

Брюксел, 6.3.2017

SWD(2017) 99 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

придружаващ

Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно европейската бизнес статистика за изменение на Регламент (ЕО) № 184/2005 и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката

{COM(2017) 114 final}
{SWD(2017) 98 final}


Обобщение

Оценка на въздействието на предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета

относно европейската бизнес статистика („FRIBS“).

A. Необходимост от действие

Защо? Какъв е разглежданият проблем?

Нарастващите потребности от информация за разработването на политики и за други цели все повече изправят Евростат и националните статистически органи (НСО) пред допълнителна необходимост от висококачествена статистика. Сегашната система за европейската бизнес статистика е разпокъсана на 10 отделни и специфични за различни области правни акта, което лишава от гъвкавост съдържанието и техническите изисквания по отношение на изготвянето на данни. Произтичащата от това разпокъсана и негъвкава правна система допринася за следните основни проблеми: 1) липса на съгласувана и интегрирана правна рамка; 2) липса на гъвкавост; 3) недостатъчна подкрепа за използването на иновативни методи и източници на данни; 4) проблеми с качеството, по-специално по отношение на съгласуваността между различните области на бизнес статистиката; 5) висока тежест за доставчиците на данни. Крайната последица от тези проблеми е, че изготвянето на европейска бизнес статистика става все по-неефикасно и по-неадаптивно, а нейните ползватели не са удовлетворени.

Какво се очаква да бъде постигнато с настоящата инициатива?

Целта на инициативата е да се повиши гъвкавостта и способността за реагиране на европейската бизнес статистика спрямо променящите се потребности на ползвателите и да се увеличи нейната съгласуваност и нейното качество. С инициативата се подкрепят основните приоритети на Комисията, като се предоставят по-съгласувани и значими данни за целите на наблюдението, например на растежа, създаването на работни места, конкурентоспособността, научните изследвания и иновациите, цифровия единен пазар, въздействието на глобализацията и на функционирането на вътрешния пазар. Тя улеснява прилагането на по-ефикасни по отношение на разходите и по-съвременни методи за изготвяне на данни и осигурява средствата за значително намаляване на административната тежест за доставчиците на данни (предприятията).

Каква е добавената стойност от действие на равнището на ЕС? 

Съгласно член 338 от ДФЕС от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), законодателите на ЕС разполагат с компетентност да приемат мерки за изготвянето на статистически данни, когато това е необходимо за изпълнението на дейностите на Съюза. Има много области на политиката на ЕС (дейности), чието развитие и наблюдение зависи от наличието на данни от обхвата на бизнес статистиката, например заетост, конкурентоспособност, иновации, търговия, промишленост и регионална, икономическа и парична политика. Поради това събиранията на данни, разглеждани в настоящата оценка на въздействието (ОВ), представляват ресурс за изпълнението на дейностите на Съюза. Съществената необходимост от международна съпоставимост налага намесата на ЕС.

Б. Решения

Какви законодателни и незаконодателни варианти на политиката са разгледани? Има ли предпочитан вариант? Защо? 

Бе разгледан набор от варианти и бяха извършени обстойни консултации със заинтересованите страни. С предпочитания вариант (вариант В4 — модернизиране на бизнес статистиката в единна рамка (FRIBS), като се използва комбинация от мерки (комбинация от подварианти „SIMSTAT“ и „преразгледана Интрастат“)) се постига в най-голяма степен съответствие с целите на политиката и на програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) чрез опростяване и интегриране в единна правна рамка на действащото в областта на бизнес статистиката разнородно и несъгласувано законодателство. Той има най-голям потенциал за намаляване на регулаторната тежест. С този вариант системата на европейската бизнес статистика става пригодна за бъдещето, като се улеснява използването на модерни, разходоефективни методи за изготвяне на данни, подобрява се гъвкавостта и способността за реагиране спрямо потребностите на ползвателите на политиката, повишава се аналитичната стойност и качеството на данните и се увеличава в най-голяма степен добавената стойност на ЕС.

Кой подкрепя отделните варианти? 

Всяко преразглеждане на методите за изготвяне на данни или на изискванията по отношение на данните поражда в краткосрочен план разходи за НСО, но в дългосрочен план се предвиждат потенциални намаления на разходите. Ползвателите на данни подкрепят подобряването на актуалността, съгласуваността и съпоставимостта на данните, както и способността за реагиране спрямо нуждите им. Доставчиците на данни подкрепят и получават полза от потенциала на вариант В за възможно най-голямо намаляване на тежестта за респондентите. По-конкретно, съставителите на данни (НСО) подкрепят предпочитания вариант на политиката В4 — модернизиране на бизнес статистиката в единна рамка (FRIBS), като се използва комбинация от мерки (комбинация от подварианти „SIMSTAT“ и „преразгледана Интрастат“) за осъвременяване на Интрастат.

В. Въздействие на предпочитания вариант

Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — от основните варианти)?

Освен посочените предимства по отношение на качеството вариант В4 има потенциал за намаляване на тежестта за доставчиците на данни (намаляване на тежестта с 13,5 %) при запазване на високото качество на изготвяната статистика. Очаква се с интегрираната и опростена правна рамка да се постигнат целите на програмата REFIT и да се подобри гъвкавостта. Това от своя страна би донесло полза за ползвателите на данни — включително изготвящите макроикономически показатели, като например БНП — като се подобри актуалността, способността за реагиране и качеството на данните и като се гарантира съгласуваността на бизнес статистиката и в дългосрочен план.

Процесите на изготвяне, използвани от съставителите на данни на национално ниво, биха се подобрили вследствие на подобрения достъп до административни и други източници на данни, както и следствие на възможността за използване и обмен на микроданни. По-интегрираните процеси би трябвало също така да улеснят тези съставители при постигането в дългосрочен план на общо намаление на разходите.

Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

Предложението поражда за съставителите на данни първоначално увеличени разходи за изпълнение поради промените в процесите на изготвяне на данните и поради новите изисквания по отношение на данните. Оценката на въздействието показва, че допълнителните краткосрочни разходи за изпълнение за НСО са по-малки от повишаването на ефикасността на системно равнище в по-дългосрочен план. Очаква се еднократните инвестиционни разходи за всяка държава членка да бъдат между 1,25 млн. евро и 1,9 млн. евро, а първоначалните допълнителни оперативни разходи за всяка държава членка — между 691 000 евро и 700 000 евро годишно. Според оценките за въздействието на равнището на ЕС в по-дългосрочен план се очаква то да бъде в диапазона от максимално нетно намаление на разходите в размер на 10 млн. евро до максимално нетно увеличение на разходите в размер на 9 млн. евро за десетгодишен период на изпълнение (в текуща стойност, в зависимост от окончателно приетите условия за изпълнение в отделните държави членки).

Какви ще са последиците за предприятията, МСП и микропредприятията?

От една страна, допълнителните изисквания по отношение на данните може да създадат известна неголяма тежест за МСП, особено по отношение на увеличената информация за сектора на услугите. В предоставените от съставителите отговори в рамките на консултацията по отношение на качеството НСО увериха, че е отделено най-голямо внимание на това да се гарантира, че тежестта за МСП е възможно най-малка, например чрез използване на административни данни или съвременни статистически методи. От друга страна, модернизирането на статистиката за вътресъюзната търговия със стоки също би довело до значително намаляване на тежестта за МСП (извършващи вътресъюзна търговия със стоки). Всяко евентуално увеличение на тежестта за МСП ще бъде ограничено по размер, тъй като за да изпълнят новите изисквания по отношение на данните, много държави ще използват и административните данни (в съчетание с основани на модели методи за оценка).

Ще има ли значително отражение върху националните бюджети и администрации? 

Разходите за изпълнение оказват въздействие върху бюджетите на НСО, поради което индиректно и върху националните бюджети. В статистическата регулаторна рамка се предвиждат предпазни мерки, с които разходите да се ограничат във възможно най-голяма степен. Комисията вече предостави около 13 млн. евро под формата на безвъзмездни средства за финансиране на допълнителните разходи, пред които са изправени НСО, за да адаптират своите процеси на изготвяне към въвежданите с FRIBS промени. В бъдеще ще бъдат въведени допълнителни финансови ресурси — в зависимост от бюджетната наличност — с цел да се улесни изпълнението на FRIBS. Поради повишената ефикасност вследствие на други разпоредби на FRIBS, които не водят до бързо намаляване на разходите, но за чийто ефект е необходимо повече време, се очаква първоначалното увеличение на разходите да бъде компенсирано в средносрочен и дългосрочен план.

Ще има ли други значителни въздействия? 

Не са идентифицирани други значителни въздействия.

Г. Последващи действия

Кога ще се извърши преглед на политиката?

С инициативата се предвижда държавите членки да предоставят редовни доклади за качеството, които да съдържат съответната информация за наблюдението на различните целеви елементи. Европейската статистическа програма, която включва европейската бизнес статистика и в момента обхваща периода 2013 — 2017 г. (с предвидено удължаване до 2020 г.), се оценява в средата на периода и когато приключи. Ключовите показатели за изпълнение се проследяват на годишна база.

Top