Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0317

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно разходите по линия на ЕФГЗ Система за ранно предупреждение № 4-5/2017

COM/2017/0317 final

Брюксел, 7.6.2017

COM(2017) 317 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ

Система за ранно предупреждение № 4-5/2017


СЪДЪРЖАНИЕ

1.Въведение

2.Целеви приходи, предназначени за ЕФГЗ

3.Коментари относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2017 г.

4.Усвояване на целевите приходи, предназначени за ЕФГЗ

5.Заключения

Приложение 1:

Предварителни данни за усвояването на бюджетни кредити по линия на ЕФГЗ към 31.3.2017 г.

1.Въведение

В настоящия доклад се съдържа актуализирана информация относно изпълнението на бюджета за 2017 г. на Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) за периода от 16 октомври 2016 г. до 31 март 2017 г. В таблицата в приложението се съдържа сравнение между реалното равнище на изпълнението на бюджета и прогнозния профил на разходите на Системата за ранно предупреждение и мониторинг, въведена съгласно член 28 от Регламент (ЕС) № 1306/2013. По-долу следва кратък коментар по някои бюджетни статии, по които се наблюдават най-значителните отклонения между реалното и очакваното равнище на изпълнение на бюджета за 2017 г.

2.Целеви приходи, предназначени за ЕФГЗ

Въз основа на разпоредбите на член 43 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 приходите за 2017 г., получени от финансови корекции по силата на решения за счетоводно уравняване и уравняване по съответствие и вследствие на нередности, се считат за целеви приходи, предназначени за финансиране на разходите по линия на ЕФГЗ.

В съответствие с посочените разпоредби целевите приходи могат да се използват за финансиране на всички разходи по линия на ЕФГЗ. В случай че част от тези приходи не е усвоена в рамките на бюджетната година, тя автоматично се пренася към следващата 1 .

Бюджетът на ЕФГЗ за 2017 г. включва:

·най-актуалните прогнози на Комисията относно нуждите от финансиране на пазарни мерки и директни плащания,

·прогнозите относно целевите приходи, които се очаква да бъдат събрани през съответната бюджетна година

·и пренесените суми от целевите приходи, останали неизползвани от предходната бюджетна година.

В предложението си относно бюджетните кредити за ЕФГЗ за 2017 г. Комисията взе предвид общия размер на прогнозираните целеви приходи и поиска в бюджета за 2017 г. да бъдат включени кредити, изчислени чрез приспадане на прогнозните целеви приходи от прогнозните нужди. Бюджетният орган прие бюджета на ЕФГЗ, като взе предвид очакваните целеви приходи.

Според прогнозните изчисления на Комисията наличните целеви приходи към момента на изготвянето на бюджета за 2017 г. възлизаха на 2732 млн. евро, които включваха:

·целевите приходи, които се очакваше да бъдат генерирани в течение на бюджетната 2017 г. и чийто прогнозиран размер бе 1430 млн. евро (1278 млн. евро от корекции във връзка с уравняване по съответствие и 152 млн. евро от възстановявания вследствие на нередности);

·целевите приходи, подлежащи на пренасяне от 2016 г. към 2017 г., чийто прогнозиран размер бе 1302 млн. евро.

Комисията разпредели тези прогнозирани целеви приходи от 2732 млн. евро по следните схеми:

·400 млн. евро за оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците и

·2332 млн. евро за схемата за основно плащане.

Сумата на одобрените бюджетни кредити и на целевите приходи за тези схеми съответства на:

·855 млн. евро за оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците и

·17 628 млн. евро за схемата за основно плащане.

В приложението, в което се съдържат предварителните данни за изпълнението на бюджета за 2017 г. за периода до 31 март 2017 г., гореспоменатите целеви приходи не са взети предвид в данните за бюджетните кредити по статиите за плодовете и зеленчуците и за отделените от производството директни плащания. Данните представляват одобрените бюджетни кредити по тези статии, възлизащи съответно на 661,5 млн. евро и 33 191,8 млн. евро.

С включването на разпределените за тези статии целеви приходи общите суми, предвидени в бюджета за 2017 г., са 1061,5 млн. евро за сектора на плодовете и зеленчуците и 35 523,8 млн. евро за отделените от производството директни плащания.

3.Коментари относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2017 г.

3.1.Пазарни мерки

Усвоените бюджетни кредити за интервенции на пазарите на селскостопански продукти бяха със 73,0 млн. евро повече от очакваното. Когато се вземат предвид целевите приходи в размер на 400 млн. евро, разпределени за схемата за плодовете и зеленчуците, резултатът е ограничено неизпълнение в размер на 39,6 млн. евро спрямо прогнозния профил на разходите.

3.1.1.Плодове и зеленчуци (+ 59,5 млн. евро)

Надвишаването с 59,5 млн. евро на профила на разходите се премахва, когато се вземат предвид целевите приходи, предназначени за този сектор, което води до разлика в размер на 53,1 млн. евро (вж. бележка под линия (*) в приложението). Равнищата на разходите обаче са в съответствие с предишните години за схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата и схемата за помощи за организации на производители. Малката разлика спрямо профила на разходите не е изненадваща, тъй като помощта за групите производители постепенно се прекратява и не могат да се направят надеждни прогнози за темповете на усвояване на бюджетните кредити за текущите извънредни мерки.

3.1.2.Продукти от лозаро-винарския сектор (+ 27,8 млн. евро)

По отношение на програмите за подпомагане за лозаро-винарския сектор държавите членки ускориха ритъма на усвояване през последните два месеца, особено за насърчаване, преструктуриране и конверсия на лозя, както и инвестиционните мерки.

3.1.3.Мляко и млечни продукти (– 24,9 млн. евро)

Важен фактор за степента на усвояване по тази статия е изпълнението на извънредната помощ за приспособяване за секторите на животновъдството 2 . Сумата от 350 млн. евро бюджетни кредити за тази схема за подпомагане е вписана в бюджетна позиция 05 02 12 99 — Други мерки (мляко и млечни продукти). Въпреки това, тъй като държавите членки могат да предоставят помощта на производители от всички сектори на животновъдството, усвояването на бюджетните кредити по тази статия е по-ниско от предвиденото в бюджета.

По отношение на усвояването по посочената по-горе схема, както и по схемата за намаляване на производството на мляко (с предвиден бюджет от 150 млн. евро), според профила на усвояването се прогнозира равномерно разпределяне на разходите през периода на допустимост до 30 септември 2017 г.

3.1.4.Свинско месо, яйца и птиче месо, пчеларство и други животински продукти (+ 11,9 млн. евро)

Това усвояване в превишение на усвояването съгласно профила е най-вече резултат от извънредната помощ за приспособяване, посочена в точка 3.1.3 по-горе, според която разходите за съответната помощ в сектора на свинското месо са обявени в посочената статия, а целият размер на предвидените бюджетни кредити е вписан в статия 05 02 12 — Мляко и млечни продукти. В резултат на това се получава надхвърляне на одобрените бюджетни кредити по тази статия, което се покрива чрез прехвърляне на бюджетни кредити от бюджетна статия 05 02 12.

3.2.Директни плащания 

Усвояването на бюджетни кредити за директни плащания е с 1466,3 млн. евро по-малко в сравнение с профила на усвояване. Когато се вземат предвид целевите приходи по тази глава от бюджета (вж. също точка 2 по-горе), се наблюдава неизпълнение в размер на около 3,5 млрд. евро. Следва да се отбележи обаче, че усвояването на 30,7 млрд. евро до 31 март 2017 г. представлява значително подобрение в сравнение с усвоените 24,4 млрд. евро към същата дата от предходната година, която бе първата година на изпълнение на схемите за директни плащания, договорени в рамките на реформата на общата селскостопанска политика от 2013 г.

За редица схеми изпълнението на директните плащания видимо се е подобрило в сравнение с резултатите по същото време през бюджетната 2016 г.

3.2.1.Отделени от производството директни плащания (– 1937,8 млн. евро)

В сравнение с предвидените бюджетни кредити разходите не са напълно показателни поради целевите приходи, предназначени за схемата за основно плащане (вж. също точка 2 по-горе). Като се вземат предвид целевите приходи, плащанията изостават с 3990,8 млн. евро спрямо профила на усвояване (вж. бележка под линия (*) в приложението), което обаче представлява видимо подобрение спрямо същия период през бюджетната 2016 г. (разлика от 9641,7 млн. евро).

Комисията ежемесечно следи степента на изпълнение и прогнозите за бъдещи разходи на държавите членки. Към настоящия момент отклонението се счита за временно и забавянето при изпълнението на отделените от производството директни плащания следва да бъде намалено преди края на бюджетната година.

3.2.2.Други директни плащания (+ 471,5 млн. евро)

Настоящата степен на усвояване, която е над профила на усвояване, се дължи главно на ускоряване на изпълнението на мерките за доброволно обвързано с производството подпомагане в различни държави членки, както и на плащането на значителна сума за памук от една държава членка.

4.Усвояване на целевите приходи, предназначени за ЕФГЗ

Таблицата в приложението показва, че към края на март 2017 г. са събрани целеви приходи, възлизащи на 626,5 млн. евро. По-конкретно:

·приходи от корекции въз основа на решения за счетоводно уравняване и за уравняване по съответствие в размер на 560,8 млн. евро, като до края на бюджетната година се очакват допълнителни суми,

·приходи от финансови корекции вследствие на нередности в размер на 63,4 млн. евро, като до края на бюджетната година също се очакват допълнителни суми, и

·известна сума остатъчни приходи от налога в сектора на млякото и млечните продукти в размер на 2,3 млн. евро.

Сумата на целевите приходи, пренесени от 2016 г. към 2017 г., възлиза на 1304 млн. евро.

В резултат на това общата сума на наличните целеви приходи за финансиране на разходите по ЕФГЗ към 31 март 2017 г. възлиза на 1930,5 млн. евро, като в течение на бюджетната година се очаква да бъдат събрани допълнителни суми.

5.Заключения

Съгласно предварителните данни за усвояването на бюджетни кредити за ЕФГЗ за 2017 г., за периода до 31 март 2017 г. месечните възстановявания в полза на държавите членки са с 1409,2 млн. евро по-малко от изчисления профил на усвояване. Въпреки това разликата е намаляла значително в сравнение с положението към 31 януари 2017 г.

Вече са налице целеви приходи в размер на 1930,5 млн. евро, като в течение на бюджетната година се очаква да бъдат събрани и допълнителни суми.

Към настоящия момент Комисията очаква усвояването на бюджетните кредити за разходи, свързани с пазара, и бюджетни кредити за директни плащания да се ускори през следващите месеци, по-специално за някои от държавите членки, и всички директни плащания да бъдат извършени според първоначалните очаквания при изготвянето на бюджета за 2017 г. Освен това Комисията смята, че средствата от целеви приходи, които ще бъдат налични към края на годината, ще бъдат достатъчни за финансиране както на оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците, така и на схемата за основно плащане.

(1)

   В член 14 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, се определя, че вътрешните целеви приходи се пренасят само за една година. Поради това, в интерес на доброто бюджетно управление, тези целеви приходи по принцип се използват преди всички одобрени бюджетни кредити по съответната бюджетна статия.

(2)

     Секторът на млякото и млечните продукти, както и секторите на говеждото и телешкото месо, на свинското и на овчето и козето месо.

Top

???????, 7.6.2017

COM(2017) 317 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ

Система за ранно предупреждение № 4-5/2017


Top