EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0260

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Дванадесети доклад относно преместването и презаселването

COM/2017/0260 final

Страсбург, 16.5.2017

COM(2017) 260 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Дванадесети доклад относно преместването и презаселването

x0009


1Въведение

Дванадесетият доклад относно преместването и презаселването съдържа актуализирана информация за прилагането на схемите за преместване и презаселване след последния доклад от 12 април. 1 В него се посочват пропуските и действията, които все още трябва да бъдат предприети за изпълнение на поетите ангажименти по двете схеми.

Един елемент продължава да бъде от решаващо значение за успеха на схемата в хода на нейното изпълнение: взаимното сътрудничество и доверие между държавите членки на преместване и държавите членки бенефициери при спазването и прилагането на решенията на Съвета относно преместването. Месечните прехвърляния се увеличиха значително, тъй като процедурата по преместване започна да функционира и по-голямата част от държавите членки започнаха редовно да поемат ангажименти. Освен това двете държави членки бенефициери положиха допълнителни усилия да подобрят взаимното сътрудничество и доверие с цел да се ускорят преместванията. В резултат на това през първите четири месеца на 2017 г. държавите членки са преместили почти същия брой лица като този за цялата 2016 г. Досега са били преместени общо над 18 000 души, което доказва, че преместването функционира, ако е налице воля да се спазват постигнатите съвместно в дух на лоялно сътрудничество договорености.

Преместването продължава да бъде ключова мярка за облекчаване на натиска върху Гърция и Италия чрез споделяне на отговорността по отношение на кандидатите, които очевидно се нуждаят от международна закрила. Въпреки че броят на пристигащите мигранти продължава да е малък, Гърция все още е подложена на натиск, като на нейната територия все още се намират над 62 000 мигранти, от които около 13 500 на островите и около 48 500 на територията на континентална Гърция. В Италия от началото на 2017 г. досега са пристигнали 45 130 мигранти, което представлява увеличение с 40 % в сравнение със същия период на 2016 г. Въпреки това по-голямата част от пристигналите не са от националности, които очевидно се нуждаят от международна закрила — изискване съгласно решенията на Съвета, на което трябва да отговарят, за да имат право на преместване. Броят на пристигащите еритрейци, които са основната националност в Италия, отговаряща на изискванията за преместване, е спаднал значително през 2017 г.: от втора държава на произход на пристигналите през 2016 г. лица, които представляваха 11,5 % от всички новодошли, те вече са извън първите десет националности, като са приблизително само 2,3 % от новопристигналите. Въпреки този рязък спад броят на еритрейците, които са пристигнали в Италия през 2016 г. и които все още трябва да бъдат регистрирани и преместени в други държави членки, е около 11 000 души.

Както вече беше докладвано, броят на лицата в Италия и Гърция, които отговарят на изискванията за преместване, е под предвидения в решенията на Съвета. В Гърция, където броят на регистрираните кандидати за преместване се очаква да остане стабилен (27 146 души, регистрирани за преместване, 12 707 от които вече са преместени), все още трябва да бъдат преместени около 12 400 души. Досега в Италия за преместване са били регистрирани повече от 8 300 души, от които 5 711 вече са преместени, като скоро трябва да бъдат регистрирани още 700. Освен това над 1 100 еритрейци са пристигнали досега през 2017 г. и все още трябва да бъдат регистрирани за преместване. Следователно преместването до септември 2017 г. на всички лица, които отговарят на изискванията, е възможно и осъществимо и следва да бъде приоритет на всички държави членки. Тези ниски стойности не следва да доведат до намаляване усилията на държавите членки, тъй като сегашният темп на преместване все още не е достатъчен, за да бъдат преместени всички онези, които отговарят на изискванията, до септември 2017 г. и е необходимо постоянно значително ускоряване на процеса, по-специално в Гърция, в съответствие с месечните цели, определени от Комисията в десетия ѝ доклад 2 .

Преместването, както е предвидено в решенията на Съвета, е правно задължение. То представлява също и съвместно усилие, изискващо всички държави членки да извършват премествания от Италия и от Гърция. Въпреки че редица държави членки увеличиха усилията си, за съжаление все още има много, които не са преместили дори едно лице в нарушение на правните си задължения и при неспазване на ангажиментите си по отношение на Италия, Гърция и другите държави членки, които спазват своите ангажименти посредством извършването на премествания.

Въпреки че много от препоръките от единадесетия доклад все още не са изпълнени (поради двумесечния цикъл на преместването), настоящият дванадесети доклад е с акцент основно върху онези държави членки, които системно отказват да изпълняват решенията на Съвета и не са спазили поетите ангажименти.

По отношение на презаселването изпълнението на заключенията на Съвета от юли 2015 г. за презаселване на 22 504 души върви по план, като вече са презаселени две трети от договореният брой. Това представлява значителен напредък в сравнение с ограничения брой държави членки, които извършваха презаселване през 2014 и 2015 г. чрез национални или многостранни схеми, и демонстрира добавената стойност на засиленото сътрудничество в тази област на равнище ЕС.

2 Преместване

Темпът на преместванията продължава да показва положителна тенденция въпреки някои логистични трудности. Допълнителните усилия от страна на всички държави членки биха позволили постигането на заложените цели. Определените от Комисията цели са насочени към гарантиране на ефективното и своевременно преместване на всички отговарящи на изискванията лица, които понастоящем се намират в Италия и Гърция, като се избегнат всякакви оперативни и логистични пречки, които биха възникнали, ако се наложи по-голямата част от оставащите прехвърляния да бъдат извършени през последните седмици на септември. За постигането на тези цели са нужни допълнителни усилия и гъвкавост на всеки етап от процедурата по преместване — от ангажиментите до прехвърлянето, включително достатъчен капацитет за приемане в държавите членки на преместване след извършване на преместването.

Понастоящем почти всички държави членки извършват премествания от Италия и Гърция. Унгария, Полша и Австрия остават единствените държави членки, които не са преместили дори едно лице, в нарушение на правните си задължения 3 , въпреки че Австрия е заявила намерението си скоро да започне процеса. Освен това Чешката република не е поемала ангажимент от май 2016 г. досега и от август 2016 г. не е преместила нито едно лице, като е извършила премествания, съответстващи на по-малко от 1 % от разпределения ѝ дял.

2.1    Няколко държави членки все още не поемат ангажименти и/или не извършват премествания

Понастоящем почти всички държави членки са активни както в Италия, така и в Гърция, и започнаха да поемат ангажименти по-често. Държавите членки, които бяха по-малко активни за известно време (България, Хърватия, Кипър, Словения, Испания или Румъния), сега редовно поемат ангажименти. Латвия обяви, че възнамерява да поема ангажименти всеки месец по отношение на Италия, а Швеция заяви решителен ангажимент да изпълни задълженията си и само през април пое ангажимент за 1650 места (500 от Италия и 1150 от Гърция). Белгия, Литва и Малта обявиха допълнително увеличение на месечните си ангажименти в близко бъдеще. Португалия отново започна да поема ангажименти, като същевременно навакса изоставането. Предишното съобщение на Австрия, че ще започне много скоро да извършва премествания от Италия, при които акцентът ще бъде върху уязвими кандидати, по-специално непридружени ненавършили пълнолетие лица, бе последвано от конкретен ангажимент за 50 места 4 . Сега Австрия следва възможно най-скоро да започне да поема ангажименти по отношение на Гърция.

Някои държави членки изобщо не поемат ангажимент и не извършват преместване от Гърция и Италия: 

·Унгария никога не е поемала ангажименти и не е извършвала премествания след приемането на решенията на Съвета относно преместването.

·Полша пое ангажимент през декември 2015 г. и след това прекрати участието си. През април 2016 г. Полша преустанови обработването на 73 искания за преместване, изпратени от гръцката служба по въпросите на убежището, като фактически замрази процедурата по преместване три месеца и половина след поемането на ангажимента и затова никога не е извършвала премествания. Същото се отнася и за исканията от Италия;

·Чешката република не е поемала ангажимент от май 2016 г. Тя участва много ограничено и прилага строга политика на предпочитания — като приема само кандидати с документи за самоличност или документи за пътуване — и отхвърля всички останали кандидати. Чешката република не е преместила нито едно лице от август 2016 г. и е преместила общо само 12 кандидати от Гърция и нито един от Италия (по-малко от 1 % от правното ѝ задължение).

Унгария и Полша следва незабавно да започнат да поемат ангажименти и да извършват премествания, а Чешката република следва да започне отново да поема ангажименти и да извършва премествания без забавяне.

Освен това някои държави членки, които са извършили премествания от Гърция, не са извършвали премествания от Италия 5 :

 

·България и Словакия имат строга политика на предпочитания (България не желае да приема еритрейци, докато Словакия приема само самотни майки с деца и лица с документи за пътуване), поради което е почти невъзможно Италия да намери кандидати, отговарящи на тези предпочитания. България следва да започне да приема еритрейци, а Словакия да демонстрира гъвкав подход към предпочитанията си и да започне да поема ангажименти и да извършва премествания от Италия възможно най-скоро;

·Естония и Ирландия все още не са преместили нито едно лице от Италия поради строгата политика на Италия по отношение на допълнителните интервюта във връзка със сигурността, провеждани от държавите членки на преместване 6 ;

·Кипър, който не е поемал ангажимент от повече от три месеца, следва да започне да поема ангажименти по отношение на Италия възможно най-скоро.

Всички други държави членки следва да продължат като минимум да полагат настоящите месечни усилия както по отношение на Гърция, така и на Италия.

2.2    Необходими действия за ускоряване на преместванията

Идентифициране и регистриране на мигранти с цел преместване: Италия трябва да положи повече усилия, за да ускори преместването

Както вече беше докладвано, Гърция приключи регистрацията („подаване на молба за международна закрила“) на всички лица, обхванати от процеса на предварителна регистрация, включително на лицата, които отговарят на изискванията за преместване. Към 12 май общо 27 146 души са подали молби в рамките на схемата за преместване; 12 707 души вече са били преместени, а преместването на други 12 385 души все още предстои 7 . Въпреки че преди 26 септември 2017 г. е възможно да бъдат регистрирани още кандидати за преместване, а други лица могат да бъдат изключени от схемата за преместване, общият брой на лицата, регистрирани за преместване, се очаква да остане стабилен.

До момента Италия е регистрирала за преместване около 8300 души, от които 5711 са преместени. Според италианските органи в ход е регистрирането на още 700 души. Освен това през 2017 г. в Италия са пристигнали повече от 1100 еритрейци, които също следва да бъдат регистрирани за преместване. Само през 2016 г. обаче в Италия са пристигнали около 20 700 еритрейци. От съществено значение е да се гарантира, че всички мигранти, които отговарят на изискванията за преместване и които са пристигнали и продължават да пристигат в Италия през горещите точки и други пристанища на слизане, своевременно се регистрират за преместване.

Ето защо Италия следва спешно и постоянно да ускорява процедурите за идентифициране и регистриране на всички отговарящи на изискванията за преместване лица. За тази цел Италия трябва да увеличи капацитета за регистрация на службите Questure и капацитета и броя на служителите, обработващи молбите, и да поеме обработката на молбите за преместване в звеното по Регламента от Дъблин, ако е необходимо с подкрепата на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO). Освен това тя следва да използва пълноценно своята териториална администрация и съществуващите екипи на EASO с цел да достигне, информира и регистрира за преместване големия брой отговарящи на изискванията за преместване мигранти, намиращи се извън първоначалните центрове за преместване. За да се гарантира това, следва да се положат усилия за повишаване на информираността относно схемата за преместване в Questure и в центровете за приемане.

Изключително важно е също така всички отговарящи на изискванията за преместване мигранти, пристигащи в Италия през горещи точки или други пристанища, да се насочват методично към специални центровете за преместване, както е предвидено в пътната карта на Италия. Сегашната практика, при която мигрантите, които отговарят на изискванията за преместване, биват разпръснати по цялата територия на Италия, а определените за това центрове за преместване често не се използват достатъчно, защото приютяват множество мигранти от националности, които не отговарят на тези изисквания, усложнява регистрацията за преместване и създава логистични проблеми в последните етапи от процедурата, по специално по отношение на осигуряването на подходящи медицински прегледи преди извършване на прехвърлянето. Неотдавна Италия положи усилия да централизира последните етапи от процедурата по преместване в няколко центъра и да прехвърля кандидатите за преместване в приемни центрове във или близо до Рим 10 дни преди заминаването. Това е правилна мярка, кяото обаче трябва да бъде систематизирана и допълнена от по-централизиран прием на кандидатите за преместване като цяло.

За да подкрепи Италия в това начинание, наскоро Комисията предостави 15,33 милиона евро спешна помощ по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за осигуряване на настаняване, храна, здравеопазване и езиково и културно посредничество. Помощта ще спомогне и да се засили предоставянето на информация относно преместването на лица, които отговарят на изискванията съгласно схемата 8 . Следователно е от съществено значение да се гарантира, че всички лица, които отговарят на изискванията, се регистрират за преместване и се преместват бързо и ефективно.

Процедура за намиране на съответствие: Държавите членки отбелязват напредък, но трябва да се направи повече, по-специално по отношение на уязвимите кандидати

Инструментът на EASO за намиране на съответствия ще започне да функционира на 23 май в Гърция и ще допринесе за повишаване на ефективността на процеса на намиране на съответствие, тъй като ще могат да бъдат обработвани голям брой случаи и ще бъдат идентифицирани бързо кандидатите, които могат да бъдат преместени в определена държава членка. Въпреки това, както беше посочено в предходния доклад, за да бъде инструментът ефективен, държавите членки следва да съобщават предпочитания, които са достатъчно гъвкави 9 .

Освен това някои държави членки се насърчават да увеличат своите месечни ангажименти, за да гарантират достатъчен брой ангажименти за процедурата по намиране на съответствие (посредством която Италия и Гърция установяват връзка между отделен кандидат и конкретна държава членка). В този смисъл Белгия (съгласно своето съобщение), Испания и Хърватия следва значително да увеличат своите месечни ангажименти по отношение на Италия и Гърция, а Германия, Румъния и Словакия следва значително да увеличат своите месечни ангажименти по отношение на Гърция; Франция следва значително да увеличи своите ангажименти по отношение на Италия и да поема ангажименти на месечна основа, като запази сегашния брой месечни премествания по отношение на Гърция.

Всички държави членки следва да избягват изключването на уязвими кандидати от предпочитанията си, тъй като тяхното преместване трябва да се ползва с приоритет. В този смисъл се приветства поставянето на акцент от страна на някои държави членки, като например Испания, върху особено уязвими кандидати. Също така е изключително важно държавите членки да създадат капацитет за настаняването на особено уязвими кандидати. Всички държави членки следва да бъдат готови да приемат всякакви мигранти (големи семейства, несемейни лица от мъжки пол) и да поемат своя справедлив дял уязвими кандидати, включително непридружени ненавършили пълнолетие лица и лица със сериозни здравословни проблеми.

Намаляване на времето за реакция на държавите членки на преместване

Държавите членки продължават да полагат усилия да съкратят като цяло времето за отговор на исканията за преместване. Въпреки това продължават да са налице забавяния, по-специално в някои от държавите членки и асоциираните държави (Белгия, Германия, Литва, Румъния, Испания и Швейцария), от които се очакват отговори по някои предишни ангажименти (което означава, че отговорите отнемат повече от месец вместо срока от 10 работни дни, определен в протоколите относно преместването). Като цяло държавите членки се насърчават допълнително да увеличат капацитета си за обработване на заявления за кандидатстване и да изпращат отговори в рамките на 10-дневния срок, договорен в протоколите относно преместването.

Преодоляване на оперативни пречки

Предвид това, че 4000 души очакват да бъдат прехвърлени в Гърция и 1388 в Италия, забавянията при прехвърлянията са се понижили в сравнение с предходния период на докладване, но продължават да бъдат основна пречка в процедурата по преместване.

Държавите членки с ограничения в капацитета за приемане (Ирландия, Финландия и Португалия) работиха за преодоляване на трудностите. Също така е постигнат напредък и по отношение на количеството и качеството на сесиите за предоставяне на информация и културна ориентация. В допълнение към добрите практики, подчертани в предходния доклад, Международната организация по миграция (МОМ) организира специално обучение за служителите за връзка в Гърция с цел подобряване на предоставянето на сесии за културна ориентация. След успеха на обучението МОМ ще го организира отново и в Италия. По-голямата част от държавите членки вече са предоставили своите информационни материали на EASO и в момента службата ги разглежда, за да предложи подобрения, ако е необходимо. EASO завърши и изготвянето на нова листовка относно преместването, която е насочена както към правата, така и към задълженията на кандидатите. EASO ще има нужда от подкрепата на държавите членки за широко разпространение на тази нова листовка не само в горещите точки и центровете за приемане в Гърция и Италия, но и на територията на държавите членки на преместване. EASO изготви и специален видеоматериал относно преместването в Португалия, в който акцентът е върху еритрейците 10 .

Допълнителните проверки за сигурност, включително интервютата, провеждани от някои държави членки на преместване и асоциирани държави (по-специално Естония, Ирландия и Швейцария) продължават да пораждат предизвикателства. Гърция и Италия имат задължения да извършват, с подкрепата на агенциите на ЕС, необходимите проверки за сигурност по отношение на кандидатите, преди да бъде изпратено искането за преместване. Държавите членки, които желаят систематично да извършват допълнителни проверки за сигурност, следва да демонстрират гъвкавост и да намерят взаимно приемливи решения с Гърция и Италия относно тяхната организация, за да не забавят процеса на преместване. Тези решения ще подобрят допълнително взаимното сътрудничество и ще ускорят темпа на преместване от Италия и Гърция към всички други държави членки. Всички допълнително проверки за сигурност, включително интервютата във връзка със сигурността, следва да бъдат извършвани в рамките на целта от 10 работни дни, договорена в протоколите относно преместването. В този смисъл държавите членки се насърчават да следват примера на добро сътрудничество между Нидерландия, Франция и Гърция, за да се гарантира, че преместванията могат да се осъществят в рамките на този срок. Важен компонент в това отношение е да се гарантира възможно най-бързо наличието на съответния капацитет за провеждане на интервюта.

Освен това през април 70 % от самолетните полети са били осъществени в последната седмица от месеца. Както беше посочено в предходния доклад, желателно е държавите членки на преместване да проявяват по-голяма гъвкавост и да се координират повече помежду си — от изпращането на потвържденията до организирането на полетите. На 19 май в Атина Комисията ще организира среща, за да съдейства на МОМ и на гръцките органи да преодолеят тези предизвикателства в логистичната координация.


2.3    Преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица: напредък в Гърция, първи стъпки в Италия

В своето Съобщението от 12 април 2017 г. относно закрилата на децата мигранти, 11 в което се посочват действията, които трябва спешно да бъдат изпълнени с цел засилване на закрилата на децата мигранти, Комисията припомни, че е от съществено значение държавите членки да увеличат ангажиментите си за преместване, по специално по отношение на непридружените и отделените от семействата си деца.

Към 15 май в Гърция, са преместени 359 от 576-те непридружени ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на изискванията за преместване. След последния доклад повече държави членки са предложили места за тази категория уязвими кандидати. Държавите членки се насърчават да продължат да предоставят места, необходими 12 за преместване на регистрираните отделени от семействата си ненавършили пълнолетие лица, и да последват примера на Финландия, като демонстрират възможно най-голяма гъвкавост по отношение на преместването на сключили брак деца. В този контекст държавите членки следва да проучат начини за улесняване на преместването на семейните малолетни или непълнолетни лица, като винаги вземат предвид висшите интереси на детето. В съответствие с препоръките от предходния доклад Германия вече демонстрира по-голяма гъвкавост по отношение на доказването на далечни семейни връзки, по-специално във връзка с отделените от семействата си деца.

През 2016 г. рекорден брой от 25 772 непридружени ненавършили пълнолетие лица (91,6 % от 28 129-те ненавършили пълнолетие лица) са пристигнали в Италия, от които 3806 еритрейци, 218 сирийци, 394 иракчани и 13 йеменци (националности, които отговарят на изискванията за преместване). През 2017 г. до 11 май в Италия са пристигнали още 5602 непридружени ненавършили пълнолетие лица, от които около 250 са от националност, отговаряща на изискванията за преместване.

По време на периода на докладване беше извършено първото преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица от Италия 13 . Две непридружени ненавършили пълнолетие лица бяха преместени в Нидерландия през април и май, а няколко други заявления са в процес на разглеждане. За да се постигнат резултати, активното междуинституционално сътрудничество на италианските органи на национално и местно равнище и подкрепата от страна на екипа на Комисията в Италия, EASO и МОМ следва да продължат.

Понастоящем Италия следва да използва опита от тези първи премествания и да стандартизира процедурите, за да направи напълно възможно преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, включително чрез улесняване на бързото определяне на настойници на пристигащите непридружени ненавършили пълнолетие лица, за да могат да получат съдействие при кандидатстване за международна закрила и да бъдат насочвани за преместване, когато това е уместно. Бързото определяне на настойници и приоритизирането на преместването са посочени като спешни действия в Съобщението относно закрилата на децата мигранти. Предоставянето на подходяща информация относно преместването е от съществено значение и следва винаги да бъде осигурявано за всички непридружени ненавършили пълнолетие лица на местата за слизане на сушата и в центровете за приемане. При оценяването на висшия интерес на всяко дете, което отговаря на изискванията, настойниците следва винаги да вземат предвид възможността за преместване. Както вече беше посочено в предходни доклади, за да улесни процедурите, Италия следва да обмисли определянето на едно или повече специализирани съоръжения за преместване за непридружени ненавършили пълнолетие лица. EASO може да окаже помощ с предоставянето на информация, регистрирането на исканията и оценяването на висшия интерес на детето. От своя страна държавите членки следва да продължат да предоставят места за непридружени ненавършили пълнолетие лица в своите ангажименти и да предоставят на италианските органи конкретна информация относно предвиденото приемане.

3Презаселване

Съгласно наскоро публикувани данни на Евростат, 14 през 2016 г. над 14 205 бежанци са били презаселени в държавите — членки на ЕС, чрез национални и многостранни схеми. Това е значителен напредък в сравнение с 8155 души, презаселени през 2015 г. и 6550 през 2014 г. Това увеличение на броя съвпада с първата пълна година на прилагането на схемите за презаселване на равнище ЕС и показва значението и потенциала на засиленото сътрудничество и координацията на равнище ЕС в областта на презаселването.

Продължава да се наблюдава напредък при прилагането на заключенията от 20 юли 2015 г., като вече са завършени над две трети от договорените 22 504 презаселвания. От 10 април 2016 г. досега по схемата са били презаселени 671 души основно от Турция, но също така от Йордания и Ливан.

Към 12 май 2017 г. са били презаселени 16 163 души в 21 държави (Белгия, Чешката република, Дания, Германия, Естония, Франция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Португалия, Испания, Финландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство). Няколко държави членки (Естония, Финландия, Германия, Ирландия, Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство), както и три асоциирани държави (Исландия, Лихтенщайн и Швейцария) вече са изпълнили ангажиментите си. Въпреки че по-голям брой държави членки участват в презаселването в сравнение с предходни години, десет държави членки все още не са започнали да извършват презаселвания по тази схема 15 . Става все по-съмнително, че държавите членки, чиито ангажименти не отговарят до голяма степен на действителното изпълнение, ще успеят да изпълнят ангажиментите си.

Мнозинството от държавите, участващи в схемата за изпълнение на заключенията от 20 юли 2015 г., са посочили, че техните усилия във връзка с презаселването са били насочени основно, но не единствено, към сирийците, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция. Това включва усилията на държавите членки за презаселване на сирийци от Турция съгласно изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г. От 4 април 2016 г. досега 5695 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта относно презаселването от изявлението на ЕС и Турция. От последния период на докладване по този механизъм са били презаселени 1077 сирийци и към момента оставащият брой на всички ангажименти е 25 040. Презаселване съгласно изявлението на ЕС и Турция е извършено в Австрия, Белгия, Естония, Франция, Германия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Испания, Финландия и Швеция. В допълнение Норвегия е презаселила 521 сирийци от Турция от 4 април 2016 г. досега.

Държавите членки, извършващи презаселвания в съответствие с изявлението на ЕС и Турция, напредват добре с подготовката на допълнителни операции, включително мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Австрия вече започна да извършва презаселвания по схемата, а към момента Румъния подготвя първите си презаселвания. Наскоро хърватски експерти участваха като наблюдатели в белгийската мисия за проверка в Анкара. Комисията насърчава този вид сътрудничество между опитни и тепърва трупащи опит в областта на презаселването държави членки и това сътрудничество следва да се възпроизведе допълнително.

Има обаче и държави членки, получили преписки от върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) още през лятото на 2016 г., които обаче след това не са предприели действия (България и Чешката република). Освен това някои държави членки не са извършили презаселване, нито са предприели достатъчни действия за презаселване от Турция (Кипър, Дания, Гърция, Унгария, Ирландия, Малта, Полша, Словакия, Словения и Обединеното кралство). Тези държави членки се насърчават да допринесат за изпълнението на изявлението на ЕС и Турция.

С цел да подпомогне презаселването съгласно изявлението н ЕС и Турция и да обсъди провежданите понастоящем операции, делегацията на ЕС в Анкара продължи седмичните си срещи с Генералната дирекция за управление на миграцията (ГДУМ) на Турция. Делегацията на ЕС организира ежеседмични срещи и с държавите членки, както и с ВКБООН и МОМ, за да обсъжда оперативните промени, да проверява напредъка и да идентифицира пречките.

С цел да се преодолеят недостатъците и да се следва препоръката, посочена в предходния доклад, делегацията на ЕС предложи на държавите членки преработена версия на документа с въпроси и отговори, използван от ВКБООН, за да се гарантира, че информацията, предоставена на сирийските кандидати относно условията за приемане и културните, социалните и правните стандарти в държавите — членки на ЕС, е изчерпателна. Преработената версия на този документ вече е одобрена от ВКБООН, както и от повечето държави членки.

Необходими са незабавни последващи действия в следните области:

·Държавите членки, които все още не са извършили презаселвания в рамките на текущите схеми на равнище ЕС (България, Кипър, Гърция, Хърватия, Малта, Полша, Румъния, Словакия и Словения), и тези, които не са докладвали за напредък и все още са далеч от постигането на своите цели (Чешката република, Дания и Португалия) следва незабавно да увеличат усилията си, за да постигнат своите ангажименти съгласно заключенията от 20 юли 2015 г.;

·България и Чешката република, които са получили преписки от ВКБООН съгласно изявлението на ЕС и Турция още през лятото на 2016 г., следва да увеличат усилията си за приключване на процеса на презаселване от Турция във възможно най-кратък срок;

·Предоставянето на информация на сирийските кандидати съгласно изявлението на ЕС и Турция относно държавите на презаселване следва да бъде подобрено допълнително от държавите членки, като се актуализира подобрената версия на документа с въпроси и отговори, използван от ВКБООН, за да се даде възможност на кандидатите да вземат информирано решение и да се намали броят на отказалите се на късен етап от процедурата по презаселване.

4Предстоящи стъпки

Европейските държавни и правителствени ръководители неведнъж са признавали неотложността на проблема, свързан с миграционната ситуация в Европа, и са призовавали за по-нататъшни действия за ускоряване на прилагането на схемата за преместване като основен израз на солидарност и справедливо разпределение на отговорността по отношение на Гърция и Италия.

С оглед на вече постигнатия напредък определените месечни цели за поне 3000 премествания от Гърция и поне 1500 премествания от Италия до голяма степен вече са постижими. Като се има предвид настоящият брой мигранти в Гърция и Италия, преместването на всички онези, които се очаква да отговарят на изискванията, е възможно и осъществимо до септември 2017 г. Това следва да бъде нашата обща цел, за която всички държави членки трябва да допринесат по справедлив и пропорционален начин. Поради това държавите членки следва да положат допълнителни усилия и да проявят допълнителна гъвкавост, както е посочено в настоящия и в предходния доклад, за да постигнат тази цел и да гарантират по-висок процент на премествания преди следващия доклад през юни 2017 г. Комисията е готова да продължи да съдейства на държавите членки за координиране на тези повишени усилия.

По-голямата част от държавите членки реагираха положително на призивите на Комисията и на малтийското председателство на Съвета на Европейския съюз да увеличат усилията си. Въпреки това редица държави не са извършили преместване на нито едно лице, пренебрегвайки правните си задължения, или са преместили само няколко. С наближаването на септември 2017 г. тези държави членки имат съвсем малко време, за да изпълнят задълженията си и да допринесат по справедлив и пропорционален начин 16 . Други държави членки показаха, че е възможно и осъществимо преместването на голям брой лица за кратко време, ако са налице воля и решителни действия за това.

Поради това Комисията настоява държавите членки, които не са преместили нито едно лице или които не са поели нито един ангажимент по отношение на Италия и Гърция повече от една година, да започнат да извършват посочените действия незабавно и в рамките на един месец. Ако не бъдат предприети никакви действия, в следващия си доклад през юни 2017 г. Комисията ще посочи своята позиция относно използването на правомощията си съгласно Договорите и по-специално относно започването на производства за установяване на нарушения.

Успоредно с това държавите членки следва да продължат да изпълняват ангажиментите си в областта на презаселването, като по-специално държавите членки, които все още не са извършили презаселване или не са постигнали определеното за тях целево равнище, следва да увеличат усилията си.

(1)

     COM(2017) 212 final.

(2)

COM(2017) 202 final.

(3)

     Унгария и Словакия, подкрепени от Полша, оспориха законосъобразността на второто решение на Съвета относно преместването. При все това жалбата за отмяна няма суспензивно действие. Разглеждането на делата пред Съда на Европейския съюз се проведе на 10 май.

(4)

     Австрия официално пое ангажимент на 12 май.

(5)

     Словакия никога не е поемала ангажимент за приемане на кандидати от Италия, докато Естония не поемала ангажимент от декември 2015 г., Ирландия — от ноември 2015 г., а България — от юни 2016 г.

(6)

     Комисията изразява надежда, че текущите контакти между Италия и Естония ще допринесат за взаимно приемливи решения по този въпрос.

(7)

     2054 кандидати за преместване са били отхвърлени от държавите членки на преместване и са били насочени към дъблинската процедура или към гръцката национална процедура (например защото подадената кандидатура е била отменена от Гърция по административни причини, поради отрицателни проверки във връзка със сигурността от страна на гръцката полиция преди подаването на кандидатурата и др.), или, в много ограничен брой случаи, са починали.

(8)

     С това общата спешната помощ, предоставена от Комисията по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) и фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС) от 2015 г. нататък за подкрепа на италианските органи и международните организации, работещи в Италия, възлиза на 74,09 милиона евро. Това финансиране идва в допълнение към сумата от 592,6 милиона евро, вече заделена за Италия в рамките на националните програми за периода 2014—2020 г. (347,7 милиона евро от ФУМИ и 244,9 милиона евро от ФВС).

(9)

     Инструментът отчита различните критерии за съответствие едновременно (квалификации и характеристики на кандидатите, приоритет за уязвимите кандидати, капацитет на държавата членка да приема уязвими лица, предпочитания, крайни срокове). Освен увеличаването на ефективността на процеса на намиране на съответствия инструментът ще гарантира също прозрачността на процеса чрез проследяване на профилите на преместените лица, справедливо разпределение на особено уязвими кандидати и степента, до която са били използвани критерии за съответствие (характеристики и квалификации, които могат да улеснят интеграцията). EASO разработи конкретни насоки и специален формуляр за „предпочитания“.

(10)

     https://www.youtube.com/watch?v=sTAmg2CeV3Q

(11)

     COM(2017) 211 final.

(12)

     Въпреки че по принцип са необходими ангажименти само за още 19 места, необходимостта от допълнителни места може да се увеличи, ако някои от исканията за непридружени ненавършили пълнолетие лица, изпратени до други държави членки съгласно Регламента от Дъблин, бъдат отхвърлени.

(13)

     Преди това едно отделено от семейството си дете е било преместено в Нидерландия, но никога непридружавано ненавършило пълнолетие лице не е пътувало напълно само.

(14)

     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/8001715/3-26042017-AP-EN.pdf/05e315db-1fe3-49d1-94ff-06f7e995580e

(15)

     Тази група държави членки включва Люксембург, въпреки че Люксембург вече презасели сирийци от Турция съгласно изявлението на ЕС и Турция и се очаква през следващите месеци да извърши презаселвания съгласно заключенията от 20 юли.

(16)

     Както е обяснено в десетия и единадесетия доклад относно преместването и презаселването, съгласно решенията на Съвета правните задължения на държавите членки не се прекратяват след септември 2017 г. Затова процедурата по преместване, изложена в тези решения, трябва да продължи да се прилага от държавите членки по отношение на отговарящите на изискванията кандидати за разумен период от време след това.

Top

Страсбург, 16.5.2017

COM(2017) 260 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Дванадесети доклад относно преместването и презаселването







Приложение 1: Премествания от Гърция към 12 май 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

1491

Белгия

725

430

2415

България

530

29

831

Хърватия

60

36

594

Кипър

145

55

181

Чешка република

30

12

1655

Естония

307

122

204

Финландия

1240

790

1299

Франция

4970

3074

12 599

Германия

4740

2430

17 209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

943

459

240

Латвия

363

281

295

Лихтенщайн

10

10

Литва

670

267

420

Люксембург

260

216

309

Малта

117

79

78

Нидерландия

1450

1211

3797

Норвегия

685

468

Полша

65

4321

Португалия

1630

1003

1778

Румъния

1202

523

2572

Словакия

50

16

652

Словения

170

137

349

Испания

1275

742

6647

Швеция 4

1650

2378

Швейцария

630

317

ОБЩО

23 917

12 707

63 302

(1)

   Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

   Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Страсбург, 16.5.2017

COM(2017) 260 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Дванадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 2: Премествания от Италия до 12 май 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

 50

462

Белгия

305

121

1397

България

140

471

Хърватия

36

13

374

Кипър

45

18

139

Чешка република

20

1036

Естония

8

125

Финландия

730

653

779

Франция

970

330

7115

Германия

4010

2048

10327

Унгария

 

306

Исландия

 

Ирландия

20

360

Латвия

105

27

186

Лихтенщайн

0

Литва

120

8

251

Люксембург

160

61

248

Малта

47

47

53

Нидерландия

675

565

2150

Норвегия

815

679

Полша

35

1861

Португалия

588

299

1173

Румъния

780

45

1608

Словакия

 

250

Словения

60

35

218

Испания

225

144

2676

Швеция 4

950

39

1388

Швейцария

900

579

ОБЩО

11 794

5711

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Страсбург, 16.5.2017

COM(2017) 260 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Дванадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Премествания от Италия и Гърция до 12 май 2017 г.

Държава членка

Реално преместени лица от Италия

Реално преместени лица от Гърция

Общо реално преместени лица

Правен ангажимент, заложен в решенията на Съвета 1

Австрия 2

1953

Белгия

121

430

551

3812

България

29

29

1302

Хърватия

13

36

49

968

Кипър

18

55

73

320

Чешка република

12

12

2691

Естония

122

122

329

Финландия

653

790

1443

2078

Франция

330

3074

3404

19 714

Германия

2048

2430

4478

27 536

Унгария

1294

Исландия

Ирландия

459

459

600

Латвия

27

281

308

481

Лихтенщайн

10

10

Литва

8

267

275

671

Люксембург

61

216

277

557

Малта

47

79

126

131

Нидерландия

565

1211

1776

5947

Норвегия

679

468

1147

Полша

6182

Португалия

299

1003

1302

2951

Румъния

45

523

568

4180

Словакия

16

16

902

Словения

35

137

172

567

Испания

144

742

886

9323

Швеция 3

39

39

3766

Швейцария

579

317

896

ОБЩО

5711

12 707

18 418

98 255

(1)

   Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Страсбург, 16.5.2017

COM(2017) 260 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Дванадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 4: Презаселване — актуално състояние към 12 май 2017 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. и съгласно договорения с Турция механизъм „1:1“ (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка/
Асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица съгласно схемата от 20 юли 2015 г., в т.ч. по договорения с Турция механизъм „1:1“

Трета държава, от която се извършва презаселването

Австрия

1900

1694

Ливан: 886; Йордания: 609; Турция: 198 (от които 21 по механизма „1:1“); Ирак: 1

Белгия

1100

892

Ливан: 448; Турция: 306 по механизма „1:1“ (от които 242 в рамките на схемата от 20 юли и 64 извън схемата от 20 юли 1 ); Турция: 8 Йордания: 170; Египет: 24;

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешка република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

20

Турция: 20 по механизма „1:1“

Финландия

293

293 2

Турция: 464 3 по механизма „1:1“, извън схемата от 20 юли; Ливан: 282; Египет: 7; Йордания: 4

Франция

2375

1567

Турция: 731 по механизма „1:1“ (от които 228 в рамките на схемата от 20 юли и 503 извън схемата от 20 юли 4 ); Ливан: 748; Йордания: 474; Ирак: 8; други: 109

Германия

1600

1600

Турция: 2029 по механизма „1:1“ (от които 1600 в рамките на схемата от 20 юли и 429 извън схемата от 20 юли);

Гърция

354

0

Унгария

Исландия

50

50 5

Ливан

Ирландия

520

520 6

Ливан

Италия

1989

946

Ливан: 585; Турция: 208 по механизма „1:1“; Йордания: 53; Сирия: 52; Судан: 48;

Латвия

50

10

Турция: 10 по механизма „1:1“

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

25

Турция: 25 по механизма „1:1“

Люксембург

30

0 7

Турция: 98 по механизма „1:1“, извън схемата от 20 юли;

Малта

14

0

Нидерландия

1000

1000

Турция: 1306 по механизма „1:1“ (от които 556 в рамките на схемата от 20 юли и 750 извън схемата от 20 юли); Турция 7; Ливан: 341; Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Либия: 4; Израел: 2; Ирак, Мароко, Египет, Саудитска Арабия, Сирия: 1

Норвегия

3500

3353

Ливан: 2616; Турция: 521; Йордания: 216;

Полша

900

0

Португалия

191

12

Турция: 12 по механизма „1:1“

Румъния

80

0

Словакия

100

0

Словения

20

0

Испания

1449

418

Ливан: 232; Турция: 186 по механизма „1:1“; 

Швеция

491

491

Турция: 279 по механизма „1:1“ (от които 269 в рамките на схемата от 20 юли); Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

Швейцария

519

519

Ливан: 431; Сирия: 88

Обединено кралство

2200

2200

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

ОБЩО

22 504

16 163

 

Общо 5695 души са презаселени от Турция по механизма „1:1“; 3377 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

(1)

64 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(2)

Този брой не включва презаселването на 464 сирийци от Турция по механизма „1:1“.

(3)

 От общо 464 сирийци, презаселени от Турция по механизма „1:1“, 11 са били презаселени съгласно национална схема за презаселване и 453 трябва да бъдат отчетени съгласно Решение 2016/1754 на Съвета.

(4)

503 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(5)

Исландия е презаселила общо 97 души, всички от Ливан.

(6)

Освен това през същия период Ирландия е приела 259 лица, нуждаещи се от международна закрила, от Ливан по нейната национална програма за презаселване.

(7)

Независимо, че не е осъществено нито едно презаселване съгласно заключенията от 20 юли 2015 г., 98 сирийци са презаселени съгласно националната програма на Люксембург в рамките на механизма „1:1“ и трябва да бъдат отчетени съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

Top