Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0123

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно качеството на фискалните данни, отчетени от държавите членки през 2016 г.

    COM/2017/0123 final

    Брюксел, 9.3.2017

    COM(2017) 123 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно качеството на фискалните данни, отчетени от държавите членки през 2016 г.


    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно качеството на фискалните данни, отчетени от държавите членки през 2016 г.

    СЪДЪРЖАНИЕ

    1.    Контекст    

    2.    Основни констатации за равнищата на държавния дефицит и дълг, отчетени през 2016 г.    

    2.1.    Навременност, надеждност и пълнота    

    2.1.1.    Навременност    

    2.1.2.    Надеждност    

    2.1.3.    Пълнота на таблиците и подкрепящата информация    

    2.1.4.    Допълнителна таблица за съобщаване за държавна намеса за подпомагане на финансови институции    

    2.1.5.    Въпросник за междуправителственото кредитиране    

    2.2.    Съблюдаване на счетоводните правила и съгласуваност на статистическите данни    

    2.2.1.    Обмен на информация и разяснения    

    2.2.2.    Посещения за водене на разговори и методологически посещения    

    2.2.3.    Конкретни указания от Евростат    

    2.2.4.    Актуални методологически въпроси    

    2.2.5.    Съгласуваност с основните сметки на държавното управление    

    2.3.    Публикуване    

    2.3.1.    Публикуване на основните данни и подробните отчетни таблици    

    2.3.2.    Резерви към качеството на данните    

    2.3.3.    Изменения на отчетените данни    

    2.3.4.    Публикуване на метаданни (списъци)    

    3.    Заключения    


    1.Контекст

    Съгласно член 8, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета за прилагане на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит (EDP), приложен към Договора за създаване на Европейската общност 1 , Комисията (Евростат) трябва да докладва редовно пред Европейския парламент и Съвета относно качеството на действителните данни, съобщени от държавите членки. В настоящия годишен доклад се предоставя цялостна оценка по отношение на навременността, надеждността, пълнотата и съгласуваността на данните, както и съблюдаването при тях на счетоводните правила. Комисията прие предишния доклад (относно данните за 2015 г.) на 23 март 2016 г. 2

    Евростат редовно оценява качеството на действителните данни, отчетени от държавите членки, и съответните сметки на сектор „Държавно управление“. През октомври 2014 г. тези сметки бяха изготвени за първи път съгласно Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз (ЕСС 2010) 3 . При оценката се отделя специално внимание на факторите, обуславящи дефицита/излишъка на сектор „Държавно управление“ и промените в дълга на този сектор. Държавите членки изпращат тази информация на Евростат два пъти годишно като част от нотификационните таблици по EDP, въпросника във връзка с нотификационните таблици по EDP, допълнителната таблица за държавната намеса за подпомагане на финансовите институции, както и чрез двустранни разяснения. Освен това Евростат поддържа връзка с държавите членки, като извършва редовни посещения за водене на разговори във връзка с EDP.

    Настоящият доклад е изготвен въз основа на основните констатации и резултати от данните във връзка с EDP, отчетени от държавите членки през 2016 г. В него акцентът е поставен на последните доклади, представени през октомври 2016 г. Когато беше уместно, са направени сравнения с данните, изпратени през април 2016 г. и през 2015 г.

    2.Основни констатации за равнищата на държавния дефицит и дълг, отчетени през 2016 г.

    2.1.Навременност, надеждност и пълнота

    2.1.1.Навременност

    От държавите членки се изисква да отчитат пред Евростат действителните и планираните си данни във връзка с EDP два пъти годишно — преди 1 април и преди 1 октомври 4 . Съобщените през 2016 г. данни за EDP обхванаха периода 2012 г. — 2016 г. Данните за 2016 г. са планираните от националните органи данни, докато тези за периода 2012 г. — 2015 г. са действителни данни 5 . В съответствие с член 8, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 479/2009 Евростат извършва оценка на действителните данни, съобщени от държавите членки, а не на планираните данни.

    Спазването на отчетните срокове беше много добро. През 2016 г. всички държави членки съобщиха действителните си данни в установения срок и за двете нотификации по EDP.

    2.1.2.Надеждност

    Ревизиите, извършени между нотификациите по EDP през април 2016 г. и през октомври 2016 г., бяха резултат най-вече на актуализиране на изходните данни, на първо място данните за работните салда и за данъците, и на промени в методологията, като например прекласифициране.

    За 2015 г. най-големите положителни ревизии в посока на намаление на дефицита като процент от БВП бяха извършени в Унгария (+0,4 процентни пункта), България, Дания, Люксембург и Словения (+0,3 процентни пункта във всяка), както и в Словакия и Швеция (+0,2 процентни пункта във всяка). Най-големите отрицателни ревизии бяха извършени в Естония (-0,3 процентни пункта, намаляване на излишъка), Гърция (-0,3 процентни пункта, увеличение на дефицита) и в Чешката република (-0,2 процентни пункта, увеличение на дефицита). Най-голямата ревизия във възходяща посока на равнището на дълга през 2015 г. беше направена във Финландия (+1,1 процентни пункта), Швеция (+0,8 процентни пункта) и Люксембург (+0,3 процентни пункта), докато в Румъния равнището на дълга беше ревизирано в низходяща посока (-0,5 процентни пункта).

    Ефектът на знаменателя от ревизиите на БВП е по-голям при съотношенията на държавния дълг, отколкото при тези на държавния дефицит. Ревизията на БВП се отрази върху съотношението на дълга при няколко държави членки. По-конкретно, увеличение на съотношението на дълга беше наблюдавано при Испания (+0,5 процентни пункта), Франция и Люксембург (+0,4 процентни пункта за всяка) и при Гърция (+0,3 процентни пункта), а намаление при Кипър (-1,3 процентни пункта), България, Чешката република и Австрия (-0,7 процентни пункта за всяка), Унгария и Финландия (-0,6 процентни пункта за всяка) и накрая — значително намаление при Ирландия (-15,1 процентни пункта 6 ). Ревизията на БВП имаше ограничено въздействие върху съотношението на дефицита на всички държави членки, с изключение на Ирландия (+0,4 процентни пункта) и България (+0,1 процентни пункта).

    2.1.3.Пълнота на таблиците и подкрепящата информация

    Задължението за попълване на отчетните таблици е установено в законодателството и е от основно значение за правилната оценка на качеството на данните от страна на Евростат. В член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 479/2009 се посочва, че държавите членки трябва да предоставят на Евростат съответната статистическа информация, което „(…) по-специално (…) означава:

    а)    данни от националните сметки;

    б)    списъци;

    в)    нотификационни таблици, използвани при процедурата при прекомерен дефицит;

    г)    допълнителни въпросници и разяснения, свързани с нотификациите.“

    Има четири основни нотификационни таблици по EDP. В таблица 1 се включва отчитането на държавния дефицит/излишък като цяло и по подсектори на управлението, равнищата на дълга като цяло 7 и по категория финансови инструменти. В нея се включват също и БВП по текущи пазарни цени и държавните разходи за бруто образуване на основен капитал и за лихви. В таблици 2А — 2Г се предоставят данни, с които се обяснява преходът между националните определения за бюджетното салдо (наричано в методологията на националните сметки „работно салдо“) и излишъка/дефицита на всеки от подсекторите на управлението (наричано в методологията на националните сметки „нето предоставени/нето получени заеми“) 8 . В таблици 3А — 3Г се предоставят данните, с които се обяснява как държавният излишък/дефицит и другите съответни фактори влияят върху изменението в равнището на държавния дълг и върху консолидирането на дълга. В таблица 4 са включени предимно данни за търговските кредити и аванси 9 . Таблици 1 и 2 по EDP обхващат периода 2012 г. — 2016 г. 10 , докато останалите таблици — периода 2012 г. — 2015 г.

    Всички държави членки предоставиха на Евростат всички нотификационни таблици по EDP 11 както в нотификациите по EDP през април, така и в тези през октомври 2016 г. В подадените през октомври отчети всички държави членки попълниха изцяло таблица 1 по EDP и предоставиха в таблица 2 по EDP данни относно връзката между работното салдо и излишъка/дефицита по EDP за всички подсектори. В Обединеното кралство работното салдо се счита, че е на базата на текущо начисляване и бяха съобщени много малко корекции за преобразуването му в излишък/дефицит съгласно ЕСС 2010. Някои държави не отчетоха всички позиции във връзка с преобразуването, както се изисква в образеца (Германия, Австрия), а други включиха някои остатъчни позиции (Италия, Нидерландия, Финландия и Швеция).

    Не всички държави членки представиха всички разпределения във всички таблици 3 по EDP. По-конкретно, Австрия не представи изискваните подробни данни относно акциите и другите видове собствен капитал, а Германия не представи подробни данни за финансовите деривати. Нито Германия, нито Австрия са попълнили редовете за корекция, свързани с оценката на дълга.

    В таблица 4 по EDP следва да се съобщят всички търговски кредити и аванси на сектор „Държавно управление“. При все това, пълно покритие на всички подсектори на управлението, както и в рамките на подсекторите, беше постигнато от около половината държави членки. Белгия, България, Германия, Ирландия, Гърция, Франция, Италия Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша и Обединеното кралство отбелязаха предоставените данни като временни, т.е. подлежащи на ревизии при бъдещи нотификации.

    Пълнотата на данните в таблиците по EDP може още да се подобри. Не се очаква обаче оставащите проблеми да окажат съществено въздействие върху качеството на данните.

    Всички държави членки представиха отговори на въпросника във връзка с нотификационните таблици по EDP 12 . Въпреки че попълваната в него информация продължава да се разширява и качеството ѝ се повишава в сравнение с предходни години, са необходими още подобрения, тъй като някои държави не представиха всички изисквани във въпросника данни. Това се отнася главно за данните за вземанията и анулирането на дългове на подсектор „Централно държавно управление“, разпределението по други сметки за получаване/плащане, вписванията за държавни гаранции (основно за подсектор „Местно държавно управление“) и данните относно вливането на капитали.

    2.1.4.Допълнителна таблица за съобщаване за държавна намеса за подпомагане на финансови институции

    От 15 юли 2009 г. насам Евростат събира набор от допълнителни данни за държавната намеса за подкрепа на финансови институции. Събраните през 2016 г. данни се отнасят за периода 2007 г. — 2015 г. Всички държави членки освен пет (Естония, Малта, Полша, Румъния и Словакия) съобщиха за различни случаи на държавна намеса през този период. Единствената докладвана намеса във Финландия (2008 г.) и в Чешката република (2013 г. — 2015 г.) се отнася за условни пасиви. През 2015 г. въздействието от подпомагането на финансовите институции върху дефицита е било изключително голямо в Гърция (4,1 % от БВП), Португалия (1,6 % от БВП) и Словения (1,4 % от БВП). Заедно с бюлетина във връзка с EDP Евростат публикува и информационна бележка, в която се дава повече информация за съдържанието на допълнителната таблица и констатациите 13 . 

    2.1.5.Въпросник за междуправителственото кредитиране

    Държавите членки представят също така данни за междуправителственото кредитиране на двустранна основа, което обикновено се извършва по линия на програми за финансово подпомагане. Тези данни и друга информация за Европейския инструмент за финансова стабилност са част от бюлетина за EDP. За периода 2012 г. — 2015 г. данните за междуправителственото кредитиране се отнасят главно за отпускане на заеми на Гърция, Ирландия и Португалия.

    Двустранното междуправителствено кредитиране се приспада при изчисляване на агрегатите за държавния дълг на ЕС-28 и еврозоната съгласно критериите от Маастрихт, тъй като и за двете те са представени на консолидирана основа.

    2.2.Съблюдаване на счетоводните правила и съгласуваност на статистическите данни

    2.2.1.Обмен на информация и разяснения

    По време на нотификационния период между есенния срок за отчитане (1 октомври) и датата на публикуване на данните (21 октомври 2016 г.) Евростат се свърза с националните статистически органи на всяка държава членка, за да поиска допълнителна информация и за да изясни прилагането на счетоводните правила за конкретни трансакции. Този процес обхвана няколко етапа на кореспонденция между Евростат и националните статистически органи. В рамките на първия етап (до 6 октомври) до всички държави членки бяха изпратени искания за разяснения. При втория етап искания за разяснения бяха изпратени до 25 държави членки, при третия — до 13 държави членки, а при четвъртия — до една държава членка. Евростат поиска от някои държави членки да представят ревизирани нотификационни таблици по EDP, ревизирани таблици за основните сметки на държавното управление (т.е. годишните сметки за разходите и приходите и тримесечни финансови и нефинансови сметки) и ревизиран въпросник във връзка с нотификационните таблици по EDP. В повечето случаи измененията в данните, съобщени по време на нотификационния период през октомври 2016 г., бяха корекции на технически грешки, вътрешни несъответствия, корекции, предоставени в нотификационните таблици или в съответния въпросник, или неправилно записване в самите таблици. Няколко промени бяха свързани с конкретни методологически насоки, предоставени от Евростат, или с актуализиране на изходните данни.

    2.2.2.Посещения за водене на разговори и методологически посещения

    В Регламент (ЕО) № 479/2009 се предвижда извършването на посещения за водене на разговори и методологически посещения. При тези посещения като наблюдатели редовно участват представители на ГД „Икономически и финансови въпроси“ и на Европейската централна банка. Посещенията за водене на разговори в държавите членки се провеждат редовно (поне всяка втора година) с цел преглед на отчетените данни, разглеждане на методологически въпроси, обсъждане на статистическите процеси и източници, описани в списъците, и оценка на съблюдаването на съответните счетоводни правила (например за определяне на границите на сектор „Държавно управление“, времето на отчитане и класификацията на държавните трансакции и задължения).

    Честотата на редовните посещения за водене на разговори във връзка с EDP в държавите членки се увеличи през последните години. Ако Евростат повдигне конкретен важен въпрос в държава членка и отговорът му може да се намери само при провеждане на среща със съответните органи, може да се организира специално или техническо посещение в тази държава членка.

    През 2016 г. представители на Евростат направиха посещения за водене на разговори във връзка с EDP в Белгия (21 — 22 януари), Унгария (15 — 16 февруари), Гърция (17 — 19 февруари и 22 — 24 март), Германия (25 — 26 февруари), България (29 февруари — 1 март), Люксембург (15 — 16 март), Литва (19 — 20 май), Малта (8 — 10 юни), Дания (19 — 20 септември), Португалия (9 — 11 ноември) и Чешката република (22 — 23 ноември). Имаше също и три специални посещения в Гърция (27 — 28 юни), Унгария (22 септември) и Полша (17 — 18 ноември). Представители на Евростат направиха също и едно техническо посещение (25 — 27 януари), както и едно специално посещение (26 — 28 септември) в Австрия в контекста на текущото разследване във връзка с възможното манипулиране на данни 14 .

    Окончателните констатации от всяко посещение за водене на разговори, включително договорените точки, по които трябва да се предприемат действия, и осъщественият напредък по повдигнатите въпроси, се съобщават на Икономическия и финансов комитет и се публикуват на уебсайта на Евростат 15 . Изпълнението на такива точки за действия с времето значително подобри качеството на данните.

    През 2016 г. Евростат не проведе методологически посещения.

    2.2.3.Конкретни указания от Евростат

    Държавите членки се обръщат редовно към Евростат за разяснения по различни национални счетоводни въпроси във връзка с бъдещи или минали операции. Евростат предоставя указания в съответствие със съществуващите публикувани насоки 16 . В интерес на прозрачността, от месец юли Евростат публикува всички свои писма с указания 17 без преди това да е поискала съгласието на съответната държава членка, каквато беше практиката дотогава. През 2016 г. са публикувани общо 19 писма.

    2.2.4.Актуални методологически въпроси

    Изданието за 2016 г. на ръководството за държавния дефицит и дълг (РДДД) беше публикувано на 4 март и в него са включени глави, приведени в съответствие с ЕСС 2010, за да се отразят резултатите от работата на експертната група по методологическите въпроси през 2015 г.

    Евростат извърши оценка на правилното прилагане на правилата на ЕСС 2010 и провери прилагането на нейните методологически решения, като анализира съобщените от държавите членки данни във въпросника във връзка с нотификационните таблици по EDP, както и посредством обсъждане с националните статистически органи по време на посещенията за водене на разговори във връзка с EDP.

    Евростат предоставя документация, съдържаща допълнителни методологически насоки относно счетоводните правила във връзка със статистическите данни по EDP и държавната финансова статистика, с която се допълват общите правила на ЕСС 2010. Въз основа на консултации със статистическите органи на държавите членки се дават насоки под ръководството на Евростат. За някои много специфични въпроси, под ръководството на Евростат се дават разяснения и се обясняват счетоводните правила.

    През 2016 г. Евростат публикува три разяснителни бележки: „Статистическо третиране на договорите за публично-частни партньорства“ („The statistical treatment of PPP contracts“) (на 4 март), „Статистически последици от новото законодателство за преструктурирането“ („Statistical implications of new resolution legislation“) (на 31 март) и „Статистическо отчитане на вноските за 2015 г. на националните фондове за преструктуриране“ („Statistical recording of the 2015 contributions to National Resolution Funds“) (на 26 септември).

    Интензивно обсъждане беше проведено също и на статистическото отчитане на публично-частните партньорства, по-специално в контекста на Плана за инвестиции за Европа „Юнкер“. От страна на Евростат бяха положени сериозни усилия правилата за публично-частните партньорства да бъда разяснени на съставителите. В допълнение към издадената през месец март бележка и актуализираната глава в РДДД относно публично-частните партньорства, на 29 септември Евростат издаде съвместно с Европейската инвестиционна банка подробно ръководство относно публично-частните партньорства („Ръководство за статистическо третиране на публично-частните партньорства („Guide to the Statistical Treatment of PPPs“ 18 ).

    През 2016 г. бяха създадени две експертни групи – една за политиката за ревизии (на 3 март и на 24 — 25 май) и друга за РДДД (на 13 — 14 септември). Последната беше съсредоточена върху методологични въпроси, за които е необходимо допълнително изясняване и/или за които би могло в бъдеще да се предвидят насоки или актуализиране на глави от РДДД. Бяха организирани също и три специални срещи на експерти, посветени на вноските за преструктуриране и на схемата за гарантиране на депозитите (на 4 юли), на финансовите структури за анулиране (на 14 ноември) и на трудносъбираемите дългове (на 15 ноември).

    2.2.5.Съгласуваност с основните сметки на държавното управление

    Крайните срокове за нотифициране съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009 — 1 април и 1 октомври — бяха въведени, за да се осигури съгласуваност със съответните годишни и тримесечни сметки на държавния сектор, докладвани на Евростат в различни таблици с данни за ЕСС. Евростат системно анализира съгласуваността на нотификациите по EDP със съответните сметки на държавния сектор. Например общите държавни разходи и приходи следва да съответстват на отчетените данни за дефицита.

    Данните по EDP обикновено съответстваха на тези, които се съобщават за сметките на държавното управление по ЕСС 2010, въпреки че са налице някои опасения във връзка с балансите за финансовите активи и пасиви (наличности) и тримесечните финансови сметки на сектор „Държавно управление“ (таблица 27 от ЕСС). Значителни несъответствия има за България, Кипър, Дания, Германия, Гърция, Ирландия, Люксембург, Португалия, Испания, а по-малки са разликите за Франция и Унгария.

    По отношение на нетните финансови трансакции значителни различия остават в отчета през октомври 2016 г. за Гърция за няколко години, като положението е същото както и при предходните нотификации. Поради това Евростат отново спря от публикуване таблица 27 от ЕСС и измени данните за Гърция, които бяха използвани за агрегатите на еврозоната и ЕС-28. Службата работи с Централната банка на Гърция и ЕЦБ за решаване на проблема.

    Данните при EDP за излишъка/дефицита, бруто образуването на основен капитал и разходите за лихви, отчетени от държавите членки, съответстваха напълно на годишните и тримесечните данни за държавните разходи и приходи (таблици 2 и 25 от ЕСС). Данните за годишния дълг и тримесечните данни за държавния дълг (таблица 28 от ЕСС) също съвпадаха напълно за всички държави членки.

    2.3.Публикуване

    2.3.1.Публикуване на основните данни и подробните отчетни таблици

    Член 14, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 479/2009 предвижда: „В рамките на три седмици след посочения […] краен срок за отчитането […], Комисията (Евростат) предоставя данните за актуалния държавен дефицит и дълг за целите на прилагането на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит. Предоставянето на данните се извършва чрез публикуване.“

    Евростат публикува на уебсайта си данните за държавния дефицит и дълг на 21 април 19 и на 21 октомври 20 , заедно с всички отчетни таблици 21 , нотифицирани от държавите членки, както и с бележка относно корекцията наличности-потоци, бележка относно държавната намеса за подкрепа на финансови институции и бележка относно наличностите от пасиви по търговски кредити и аванси. Службата публикува също съобщение за медиите за тримесечните данни за дълга съгласно критериите от Маастрихт приблизително в рамките на срока t+115 22 дни, както и съобщение за медиите относно тримесечните данни за дефицита на сектор „Държавно управление“.

    Съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009 държавите членки трябва да оповестяват публично своите действителни данни за дефицита и дълга. Всички държави членки публикуват данни за дефицита и дълга на национално равнище. Повечето държави членки информираха Евростат, че публикуват всички свои таблици по EDP. Пет държави членки — България, Италия, Люксембург, Полша и Словакия — публикуват само някои отчетни таблици. Една държава членка — Франция — не публикува нито една от таблиците по EDP на национално равнище.

    2.3.2.Резерви към качеството на данните

    Октомври 2016 г.

    Кипър: Евростат изрази резерва към качеството на данните, съобщени от Кипър, във връзка с поредица технически проблеми, като например отчитането на паричните потоци от ЕС, базата за работното салдо на централното държавно управление, непълното използване на изходни данни за текущо начисляване и липсата на отчитане на статистическа разлика в таблиците по EDP.

    Евростат оттегли резервата си за Франция и запази изразените си резерви в съобщението за медиите във връзка с EDP през април 2016 г. към Белгия и Унгария (резервата за Унгария беше изменена през октомври 2016 г., за да се включи възможното пренасочване на операции, осъществявано от Унгарската централна банка).

    Април 2016 г.

    Белгия: Евростат изрази резерва към качеството на данните, съобщени от Белгия, във връзка със секторната класификация на болниците.

    Франция: Евростат изрази резерва към качеството на данните, съобщени от Франция, във връзка със секторната класификация през 2015 г. на френските фондове за гарантиране на депозитите и за преструктуриране и отчитането на разходите за сетълмент, свързани с преструктурирането на комплексни дългови инструменти, поети от подсектор „Местно държавно управление“.

    Унгария: Евростат изрази резерва към качеството на данните, съобщени от Унгария, във връзка със секторната класификация на Eximbank.

    Евростат оттегли резервата си към Австрия, изразена в съобщението за медиите от 21 октомври 2015 г.

    2.3.3.Изменения на отчетените данни

    Евростат не внесе изменения в данните, отчетени от държавите членки при нотификациите по EDP от април и октомври 2016 г.

    2.3.4.Публикуване на метаданни (списъци 23 )

    В Регламент (ЕО) № 479/2009 се уточнява, че списъците при EDP са част от статистическата информация, която държавите членки трябва да предоставят. С него се изисква също и списъците при EDP да се публикуват на национално равнище.

    Евростат промени формàта на списъците при EDP, като извърши структурни промени и изисква по-подробна информация. Новият образец за списъците, адаптиран към ЕСС 2010, беше съгласуван и до края на 2016 г. Евростат беше публикувала ревизираните списъци за повече от две трети от държавите членки.

    3.Заключения

    Евростат потвърждава продължаващото цялостно подобряване по отношение на съгласуваността и пълнотата на отчитаните данни. Независимо от това, качеството на фискалните данни се нуждае от по-нататъшно подобряване. През 2016 г. Евростат засили двустранните разяснения по време на оценката на нотификациите по EDP. Службата увеличи също така контактите и консултациите си с държавите членки между отделните нотификации. Повиши се честотата на посещенията за водене на разговори. Публикуването на всички методологически писма с указания на Евростат подобри споделянето на знания и прозрачността.

    При няколко държави членки продължават да съществуват някои проблеми във връзка със съгласуваността при тримесечните финансови сметки, особено при Гърция.

    През 2016 г. Евростат изрази четири резерви относно качеството на данните, отчетени от държавите членки. Те се отнасяха до Белгия, Франция и Унгария при нотификацията по EDP през април и до Кипър при нотификацията по EDP през октомври. Службата оттегли резервите си към Австрия (през април 2016 г.) и към Франция (през октомври 2016 г.) и запази резервите си към Белгия и Унгария (през октомври 2016 г.).

    Ревизиите на минали данни за дефицита и дълга се дължаха основно на актуализации на изходните данни, прекласификация на единиците и методологически искания за съвет.

    Общото заключение на Евростат е, че качеството на отчитаните фискални данни продължи да се подобрява и през 2016 г. Като цяло информацията, предоставена от държавите членки, е с по-добро качество и по-пълна — както в нотификационните таблици по EDP, така и в други съответни документи със статистически данни.

    (1)

       ОВ L 145, 10.6.2009 г., стр. 1.

    (2)

       COM(2016) 164 final.

    (3)

       ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1.

    (4)

       Член 3, параграфи 1 и 3 от Регламент (ЕО) № 479/2009.

    (5)

       Действителните данни могат да бъдат окончателни, неокончателни или прогнозни.

    (6)

    http://ec.europa.eu/eurostat/documents/24987/6390465/Irish_GDP_communication.pdf  

    (7)

    Според Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за функционирането на ЕС, държавният дълг представлява консолидираният брутен дълг (по номинална стойност) на целия сектор „Държавно управление“, който е неизплатен в края на годината. Съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009 държавният дълг включва валута и депозити (AF.2), дългови ценни книжа (AF.3) и заеми (AF.4) съгласно определенията в ЕСС 2010.

    (8)

    Член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 479/2009.

    (9)

        Вж. изявленията, придружаващи протокола на Съвета от 22 ноември 1993 г.: https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/gfs/images/e/e7/Statements_9817.en93.pdf

    (10)

        С Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета се изисква изрично от държавите членки да представят планираните данни само в таблици по EDP 1 и 2А.

    (11)

       Представените от държавите членки нотификационни таблици по EDP са публикувани на уебсайта на Евростат: http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables .

    (12)

        Въпросникът се състои от 13 раздела, в които се изисква количествена, а понякога и качествена информация в няколко области — например трансакции в сферите на данъците, социалноосигурителните вноски и вноските в бюджета на ЕС, придобиването на военно оборудване, държавните гаранции, анулирането на дългове, вливането на капитал от страна на държавата в държавни корпоративни предприятия, публично-частни партньорства, пренасочването на трансакциите и други въпроси.

    (13)

        Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/2022710/Background-note-on-gov-interventions-OCT-2016-final.pdf  

    (14)

    Решение C(2016) 2633 final на Комисията от 3.5.2016 г. за започване на разследване във връзка с манипулиране на статистически данни в Австрия по смисъла на Регламент (ЕС) № 1173/2011 на Европейския парламент и на Съвета за ефективното прилагане на бюджетното наблюдение в еврозоната.

    (15)

    Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/eurostat-edp-visits-to-member-states

    (16)

    Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/guidance-on-accounting-rules

    (17)

    Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/advice-to-member-states

    (18)

    http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/7204121/epec-eurostat-statistical-guide-en.pdf

    (19)

        Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7235991/2-21042016-AP-EN.pdf

    (20)

        Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7704449/2-21102016-AP-EN.pdf  

    (21)

          Вж.: http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables

    (22)

    „t“ е последното отчитано тримесечие.

    (23)

        Списъци на методите, процедурите и източниците, които се използват при съставяне на действителните данни за дефицита и дълга, както и на основните сметки на държавното управление.

    Top