Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0036

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО придружаващ Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно признаването на професионални квалификации за вътрешно корабоплаване и за отмяна на Директива 96/50/ЕО на Съвета и Директива 91/672/ЕИО на Съвета

    SWD/2016/036 final - 2016/050 (COD)

    Брюксел, 18.2.2016

    SWD(2016) 36 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    придружаващ

    Предложение за
    ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
    относно признаването на професионални квалификации за вътрешно корабоплаване и за отмяна на Директива 96/50/ЕО на Съвета и Директива 91/672/ЕИО на Съвета

    {COM(2016) 82 final}
    {SWD(2016) 35 final}


    А. Необходимост от действия

    Защо? Какъв е проблемът?

    Вътрешният воден транспорт (ВВТ) е икономичен и енергийно ефективен вид транспорт, който разполага с голям неизползван капацитет, който може да допринесе за изпълнение на целите на ЕС в областта на енергийната ефективност, растежа и промишленото развитие. Бъдещият принос на сектора на ВВТ за тези цели на политиката на ЕС обаче е възпрепятстван от затруднения, свързани с трудовата мобилност, недостига на работници и несъответствията между търсените и предлаганите умения. Въпреки опитите на сектора да предложи решение на проблемите на двустранно и многостранно равнище, тези трудности възпрепятстват пълноценния принос на вътрешното корабоплаване за подобряване на ефективността на мултимодалните логистични вериги, от които зависи конкурентоспособността и по-нататъшният растеж на европейските предприятия. Установени са два източника на проблеми: 1) работниците изпитват трудности при взаимното признаване на професионалните квалификации; 2) изискванията, свързани с познаването на специфичните условия, могат да създадат ненужни пречки пред трудовата мобилност. Очаква се проблемите и техните източници да продължат да съществуват в периода 2030—2050 г.

    Какви резултати се очаква да постигне инициативата?

    Общата цел е да се подпомогне изграждането на вътрешния пазар на труда в областта на ВВТ, така че секторът на ВВТ да може да даде своя пълноценен принос за постигането на целите на политиката на ЕС в областта на икономиите на гориво, както е посочено в енергийния пакет на Съюза, и за възстановяването на дела на промишлеността в БВП на ЕС до 20 % чрез укрепване на промишлената база на ЕС. Свързаната с това конкретна цел е да се улесни трудовата мобилност в сектора на ВВТ, като се гарантира, че признаването на професионалната квалификация на имащите специализирани умения работници се основава на компетентностите, необходими на борда на плавателните съдове. Това води до следните оперативни цели: 1) гарантиране на взаимното признаване на професионалните квалификации на работниците; 2) гарантиране, че изискванията, свързани с познаването на специфичните условия, са пропорционални на целите, които те си поставят в областта на безопасността, и не представляват ненужна пречка пред трудовата мобилност.

    Каква е добавената стойност на действие на равнището на ЕС? 

    Въпреки че в продължение на десетилетия държавите членки и речните комисии полагат усилия да се борят с трудностите на пазара на труда в ЕС на двустранно и многостранно равнище, пред мобилността на работниците продължават да съществуват пречки. Настоящата организационна и правна рамка, уреждаща сектора, се оказва съществено препятствие за решаването на тези проблеми. Нова регулаторна рамка на ЕС, разчитаща на наскоро създадения CESNI I , ще разшири приложното поле на правната рамка на ЕС чрез включване на река Рейн, по която се осъществява 67 % от общия ВВТ, и ще установи справедлив, безопасен и основан на компетентности достъп до професията. Укрепването на вътрешния пазар на ЕС в областта на ВВТ е от съществено значение за подобряване на енергийната ефективност на транспорта, развитие на промишлената база на ЕС и ефективно функциониране на мрежата TEN-T.

    Б. Решения

    Кои са законодателните и незаконодателните варианти на политиката, които бяха разгледани? Има ли предпочитан вариант?

    Бяха разгледани следните варианти на политиката: A) базов сценарий Б) инициативи, предприети от сектора с подкрепата на ЕС В) признаване на професионалните квалификации въз основа на минимални изисквания за компетентност за моряци и капитани на плавателни съдове, разделен на два подварианта: В1, включващ изпитни стандарти за институциите за обучение и образование, и В2, изключващ изпитни стандарти за институциите за обучение и образование.

    Вариант В трябва да бъде предпочетен пред варианти A и Б от гледна точка на ефективността, ефикасността и последователността. В рамките на вариант В подвариант В1 е оценен като малко по-ефективен и ефикасен в сравнение с подвариант В2. Докладът за оценка на въздействието оставя на отговорните за вземането на политическите решения лица в Колегиума на комисарите да изберат кой е предпочитаният подвариант на политиката в рамките на вариант В.

    Кой подкрепя различните варианти?

    Предпочетеният вариант и неговите два подварианта съответстват на становищата на заинтересованите страни, изразени както в общественото допитване онлайн, така и в рамките на общата експертна група (ОИГ). Заинтересованите страни показаха високо равнище на подкрепа за въвеждането на регулаторни мерки във връзка с хармонизирането на професионалните изисквания, квалификации и изпити, докато въвеждането на доброволни мерки получи много по-малко подкрепа. Оставянето на инициативата на сектора и продължаването на статуквото не получиха подкрепа.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Кои са основните ползи от предпочетения вариант? 

    Вариант В би подобрил трудовата мобилност, по-специално чрез признаване на квалификациите на капитаните на плавателни съдове и оперативните работници по река Рейн. Около 15 % от притежателите на европейски свидетелства за капитани на плавателни съдове, които в момента са изключени от корабоплаването по река Рейн, ще получат автоматично признаване на своите свидетелства на ЕС по река Рейн. Освен това, капитаните на плавателни съдове, които вече се плавали по река Рейн по силата на двустранните договорености с CNNR ще могат да се възползват от отпадането на присъщите на тези споразумения 1 ограничения. Създаването на относими за ЕС критерии за познаване на специфичните ситуации, както и възможността капитаните на плавателни съдове да полагат в собствените си държави изпити за познаване на специфичните условия, допълнително ще насърчи мобилността. Положителното въздействие за оперативните работници, които са два пъти по-многобройни от капитаните на плавателни съдове, е дори по-съществено. Те вече няма да бъдат понижавани в степен поради непризнаване на квалификациите им.

    Новият приток на квалифицирани членове на екипажа ще подобри безопасността (ползите се оценяват на 190 млн. евро до 2050 г.). И накрая, качеството/привлекателността на работните места ще се подобрят поради повишената безопасност и поради по-добрите перспективи за самостоятелност в работата и развитие на кариерата (ползите за възнагражденията на работниците се оценяват на 50 млн. евро до 2050 г.). Ползите от подвариант В1 са малко по-големи в сравнение с тези от подвариант В2. Признаването на дипломите и свидетелствата за преминато обучение, даващо автоматичен достъп до професията без нужда от допълнителни изпити, наложени от административен орган, ще увеличи привлекателността и ще намали административната тежест.

    Косвените последици, свързани с укрепването на вътрешния пазар на труда в областта на ВВТ, са значителни. Преодоляването на една от пречките пред развитието на сектора на ВВТ ще допринесе за повишаване на ефективността на мултимодалните логистични вериги, което е важен фактор за конкурентоспособността на предприятията в ЕС, подкрепяйки по този начин развитието на промишлената база на ЕС.

    Кои са основните разходи, свързани с предпочетения вариант? 

    Вариант В ще наложи еднократни инвестиционни разходи, които се оценяват на 8 млн. евро за подвариант В1 (за сметка изключително на публичния сектор) и на 5,6 млн. евро за подвариант В2 (за сметка на публичния сектор и на институциите за обучение по ВВТ). Основните разходи произтичат от въвеждането на практически изпит на равнище капитан на плавателен съд там, където такъв все още не съществува, и, при подвариант В1, от промените, които трябва да бъдат направени от институциите за обучение. Периодичните ползи от административни икономии (13,2 млн. евро до 2050 г., дължащи се на новата честота на медицинските прегледи) сами по себе си биха надхвърлили периодичните административни разходи (6 млн. евро за подвариант В1 и 8 млн. евро за подвариант В2). Тези разходи са свързани главно със задължителната проверка на компетентностите на равнище моряк и капитан на плавателен съд там, където все още няма такава, и, само за подвариант В1, на системата за признаване/акредитация на изпитните програми в институциите за обучение. Като цяло подвариант В1 би бил по-евтин в сравнение с подвариант В2, но би налагал по-големи разходи за публичния сектор и по-малки за частния сектор (поради освобождаването на работници с признато обучение от необходимостта да полагат административни изпити).

    Как ще бъдат засегнати предприятията, МСП и микропредприятията?

    Частният сектор във ВВТ се състои почти изключително от малки и средни предприятия (МСП) и микропредприятия. Затова всички описани в настоящия доклад преки въздействия върху частния сектор засягат само МСП и микропредприятията. Повишаването на трудовата мобилност ще позволи на МСП да наемат персонал от целия ЕС, като по този начин се намали недостигът на работна ръка. Определянето на квалификации въз основа на компетентности ще повиши безопасността и ще намали разходите във връзка с произшествия. Нарастването на привлекателността на професията ще помогне на МСП да разширят своята стопанска дейност. МСП ще поемат само малка част от общите разходи (по-специално за участие на екипажа в административните изпити), които до голяма степен се поемат от публичния сектор. Разходите за МСП ще бъдат компенсирани в голяма степен от описаните по-горе ползи. Намаляването на административното натоварване за МСП при подвариант В1 ще бъде значително по-малко в сравнение с подвариант В2, което се дължи на освобождаването на вече квалифицирания персонал от полагане на административни изпити. Косвените въздействия върху частния сектор са значителни и са свързани с предимствата от развитието на сектора на ВВТ за промишлеността в ЕС, включително за МСП, чрез подобряване на ефективността на мултимодалните логистични вериги, важен фактор на конкурентоспособността на експортно ориентираните МСП.

    Ще има ли значителни въздействия върху националните бюджети и администрации? 

    Разходите, свързани с предпочетения вариант, основно ще се поемат от националните администрации и институции за обучение. Не всички държави членки ще бъдат засегнати по един и същ начин. Разходите и ползите ще зависят от региона, вече съществуващото положение и решенията относно въвеждането на незадължителни мерки. Като цяло, ползите ще надхвърлят разходите с голяма разлика.

    Ще има ли други значителни въздействия? 

    Предпочетеният вариант ще има положително въздействие върху заетостта. Чрез стимулиране на трудовата мобилност в европейските региони, той ще намали разликата между търсенето и предлагането и ще спомогне за запълване на съществуващите незаети работни места. В резултат на това, наличието на по-привлекателен и енергийно ефективен сектор на ВВТ ще спомогне за подобряване на цялостната горивна ефективност на транспорта на ЕС. Освен това, следва да се отбележи, че няколко мерки в различните варианти на политиката отчетливо ще засегнат различни европейски региони, както е описано в раздел 6.2.5 на доклада за оценка на въздействието.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се преразглежда политиката?

    Службите на Комисията ще извършват мониторинг на прилагането и ефективността на тази инициатива чрез набор от основни показатели за напредъка. Очаква се службите на Комисията да извършат оценка след седем години, считано от датата след края на периода на транспониране на предложеното законодателство.

    (1)

     Например, капитаните от всички държави членки с изключение на Германия (общо 10 000 капитани) трябва да отговарят на допълнителни условия за признаване на свидетелствата си за капитани.

    (I)

    Comité Européen pour l’élaboration des standards pour la navigation intérieure (Европейски комитет за изготвяне на стандарти за вътрешното корабоплаване)

    Top