Вариант 1: Базов сценарий: Решението относно междуправителствените споразумения остава непроменено, но се укрепва политиката спрямо нарушенията.
Вариант 2: Образци на разпоредби, които не нарушават правото/насоките на ЕС, за включване в междуправителствените споразумения:
Предвижда се евентуалното разработване на образци на разпоредби и уточняване на последствията от включването им в междуправителствените споразумения за процеса на оценяване от страна на Комисията.
Вариант 3: Предварителната оценка на междуправителствените споразумения от страна на Комисията би могла да стане задължителна:
Държавите членки евентуално могат да бъдат задължени да информират Комисията на ранен етап за всякакви текущи преговори по междуправителствени споразумения и да представят своите проекти на междуправителствени споразумения на Комисията за предварителна оценка.
Вариант 4: Комисията би могла да получи правото да участва в качеството на наблюдател в преговорите по междуправителствени споразумения:
По силата на досегашното решение относно междуправителствените споразумения дадена държава членка „може да поиска съдействие от Комисията“. Държавите членки обаче биха могли да бъдат задължени да канят Комисията да участва в преговорите в качеството на наблюдател.
Вариант 5: Комисията евентуално да договори споразумения на ЕС в областта на енергетиката:
Задължителната предварителна нотификация ще даде възможност за предварителна проверка и обсъждане на въпроса дали споразумение на равнището на ЕС (било то изключително или смесено) би било по-подходящо средство за постигането на дадена цел.
Заключението от настоящата оценка на въздействието е, че икономически най-ефективен, ефикасен и съразмерен е вариант 3.
|