ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 8.12.2016
COM(2016) 790 final
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
План за действие за укрепване на европейския отговор по отношение на измамите с документи за пътуване
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016DC0790
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Action plan to strengthen the European response to travel document fraud
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА План за действие за укрепване на европейския отговор по отношение на измамите с документи за пътуване
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА План за действие за укрепване на европейския отговор по отношение на измамите с документи за пътуване
COM/2016/0790 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 8.12.2016
COM(2016) 790 final
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
План за действие за укрепване на европейския отговор по отношение на измамите с документи за пътуване
I.ВЪВЕДЕНИЕ
Все по-сериозният проблем с измамите с документи за пътуване се оказа в центъра на вниманието в контекста на неотдавнашните терористични атаки в Европа и настоящите миграционни потоци. Документните измами се превърнаха в подпомагащ фактор за тероризма и организираната престъпност и са свързани с трафика на хора 1 и контрабандата на мигранти. От ключово значение е да се повиши сигурността на документите за пътуване, включително свързаната с това инфраструктура за управление на самоличността.
В своето съобщение Повишаване на сигурността в свят на мобилност: подобряване на информационния обмен в борбата срещу тероризма и по-сигурни външни граници 2 Комисията подчерта решаващото значение на сигурността на документите за пътуване и документите за самоличност, когато е необходимо да се установи със сигурност самоличността на дадено лице, и обяви, че ще представи план за действие за справяне с измамите с документи за пътуване. Един подобрен подход ще разчита на надеждни системи за предотвратяване на злоупотребите и заплахите за вътрешната сигурност, произтичащи от пропуски в сигурността на документите.
Най-често документите за пътуване са под формата на паспорти, но могат да бъдат и национални карти за самоличност и разрешения за пребиваване за граждани на трети държави (когато се използват в пространството без граничен контрол на вътрешните граници). Гражданите на ЕС могат да влизат и излизат от ЕС, Шенгенското пространство и някои държави извън ЕС с националната си карта за самоличност, издадена от държава членка. Това означава например, че чуждестранни бойци терористи могат да пътуват между ЕС и Турция, като използват само националната си карта за самоличност.
Сред извършителите на измами има голямо търсене на документи за пътуване, издадени от държава — членка на ЕС. В поне три четвърти от фалшивите документи, установени по външните граници, а така също и в пространството без граничен контрол на вътрешните граници, се посочва като държава на издаване една от държавите — членки на ЕС, или асоциираните към Шенген държави 3 . Според последните доклади на Европейската гранична и брегова охрана по-малко защитените национални карти за самоличност, издадени от държавите членки, са най-често разкриваните фалшиви документи за пътуване, използвани в рамките на Шенгенското пространство. Измамите на основата на „прилика“ (когато лицето, представящо документа, просто прилича на действителния собственик) продължават да нарастват и остават най-често срещаният вид измама през второто тримесечие на 2016 г. Една от най-големите заплахи продължава да бъде получаването на автентични документи въз основа на фалшиви документи за легитимация (удостоверения за раждане, брак и смърт), тъй като разкриването им е много трудно.
В този контекст е от решаващо значение Европейският съюз и най-вече държавите членки да засилят действията за подобряване на сигурността на документите за пътуване, издавани на граждани на ЕС и граждани на трети държави. Сигурността на документите за пътуване е важен фактор за осигуряването на по-добра защита на границите и управление на миграцията, както и за установяването на ефективен и истински Съюз на сигурност 4 .
Естеството на измамите с документи за пътуване се изменя бързо. Престъпните мрежи, които се занимават с фалшифициране и подправяне на документи за пътуване, се специализират все повече и постоянно разработват нови форми на измама, като например манипулиране на устройствата против подправяне и техники за заобикаляне на биометричните проверки, както и нови начини на действие.
Въвеждането на по-сложни защитни елементи, производствени методи и системи за проверка на документи затруднява подправянето и фалшифицирането на документи за самоличност и за пътуване. В отговор на това обаче измамниците все по-често преминават от „традиционния“ вид измама — съсредоточен върху самия физически документ, например чрез промяна на дата на валидност на паспорт (подправяне) или произвеждане на напълно неистински документ (фалшифициране) — към други видове документни измами, като например измама на основата на прилика. Освен това те насочват дейността си и към други видове документи, като например документите за легитимация, използвани в подкрепа на заявленията за истински документи за пътуване.
Според доклада на Европейската гранична и брегова охрана от 2016 г. 5 между първото тримесечие на 2015 г. и първото тримесечие на 2016 г. измамите с присвояване на самоличност и измамното получаване на истински документи са се увеличили съответно с 4 % и 76 %, докато измамите с фалшифицирани документи са намалели (-8 %).
В настоящото съобщение се определя план за действие за подобряване на сигурността на документите за пътуване. Стандартите за сигурност на документи за пътуване и изискванията, свързани с граничния контрол 6 , се определят на равнище ЕС, но държавите членки носят пълна отговорност за документите за легитимация и на практика те изработват и издават документите за пътуване. Планът за действие посочва мерките, които Комисията ще предприеме, и отправя препоръки за действия на държавите членки в рамките на националните им политики по всички аспекти на сигурността на документите за пътуване.
Комисията и държавите членки следва да се уверят, че във всички мерки, посочени в настоящия план за действие, се гарантират основните права, по-специално правото на защита на личните данни.
В качеството си на пазител на Договорите Комисията ще продължи да следи за правилното прилагане на правото на ЕС и да използва правомощията си да налага правилно прилагане, когато е уместно и необходимо.
II. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ
1. Регистрация на самоличността
Особено голяма е трудността да се разкриват автентични документи, съставени на основата на фалшива самоличност, при пресичане на границата или на територията на държава членка. Установяването на самоличността на физическите лица, както и издаването на документи за легитимация 7 , следва да се извършват въз основа на регистрите на населението, които съдържат подходяща актуализирана архивна, социална и географска информация. Държавите, които разполагат с биометрични регистри на населението или бази данни за документите за пътуване, могат да извършват проверка за самоличност на лицата всеки път, когато те подават заявление за нов документ за пътуване, като по този начин няма да бъде допуснато кандидатстването за автентичен документ въз основа на фалшив документ за легитимация.
Въпреки че дадено лице може да има законно право да промени своето име, този процес следва да бъде обект на специално внимание, а процедурите трябва да бъдат безпогрешни. Когато пълнолетно лице се регистрира или подава заявление за издаване на паспорт за първи път (напр. след натурализация) и няма надеждни регистрационни данни, компетентните органи следва да проведат лични интервюта и, когато е уместно, да потърсят допълнителни доказателства, че лицето действително използва заявената самоличност, например чрез проверка на избирателните списъци или социалноосигурителните регистри.
Освен това следва да се осигури минимална степен на сигурност на документите за легитимация, за да се избегне фалшифицирането им. ЕС е отпуснал средства в общ размер на 16 милиона евро за инициативи за научноизследователска и развойна дейност 8 , чиято цел е да се гарантира по-голяма сигурност на документите за легитимация. Бъдещите работни програми за Сигурни общества по линия на „Хоризонт 2020“ за периода 2018—2020 г. ще подкрепят НИРД в областта на сигурността на документите.
Извън ЕС, в обхвата на новата рамка за партньорство по линия на Европейската програма за миграция се осъществяват проекти за разработването на бази данни за биометрична регистрация в ключови трети държави партньори, способни да осигурят функциониращи граждански регистри и дигитализация на пръстовите отпечатъци или на биометричните данни.
Европол финансира разработването на ръководство за разкриването на фалшиви документи за легитимация. В него се съдържат примери и кратки описания на документите за самоличност и документите за легитимация, издавани от държавите — членки на ЕС, но то не се използва в достатъчна степен.
Електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции 9 също могат да спомогнат за разкриването на фалшиви документи и укрепване на сигурността на електронните документи като предоставят доказателство за самоличността и предотвратяват измамите със самоличност чрез взаимното онлайн валидиране на данните за самоличност. Те ще допринесат и за улесняването на сигурни онлайн заявления за подновяване на документи за пътуване.
В наскоро приет регламент за опростяване на движението на официални документи в рамките на Съюза 10 беше предвидена възможността удостоверенията за раждане и за брак, издадени в една държава членка, да бъдат приемани като автентични в друга държава членка без печат за автентичност. Това укрепва борбата с измамите чрез въвеждането на административно сътрудничество, при което държавите членки се уведомяват взаимно посредством Информационната система за вътрешния пазар (IMI) в случай на съмнение относно автентичността на даден официален документ, например за да проверят автентичността на документи за легитимация.
Специфични действия |
Държавите членки следва: -да обмислят най-добрите начини, с които да се избегне издаването на автентични документи въз основа на фалшива самоличност, например чрез засилване на процедурите в случай на регистриране на самоличността на по-късен етап в живота/първо заявление или промяна на името; -да проучат начини за повишаване на защитата от измами на издаваните от тях документи за легитимация, например чрез добавяне на защитни елементи; -да осигурят широко разпространение на наръчника на Европол за документи за легитимация сред всички органи, които отговарят за издаването на документи, и да насърчават неговото непрекъснато използване; и -да приложат в кратък срок Регламента за насърчаване на свободното движение на гражданите чрез опростяване на изискванията за представяне на някои официални документи в ЕС и да използват в пълна степен неговия потенциал, за да повишат сигурността на официалните документи чрез използването на Информационната система за вътрешния пазар. От своя страна Комисията: -ще направи оценка на настоящото положение в държавите членки и ще подпомага обсъждането на биометрични идентификатори (портретна снимка и/или пръстови отпечатъци) в регистрите на населението, при пълно зачитане на законодателството на ЕС за защита на данните и като се вземат предвид националните условия в държавите членки; -ще подпомага, от второто тримесечие на 2017 г. нататък, дискусиите за това как да се повиши сигурността на документите за легитимация; -ще работи с ключови трети държави партньори, за да насърчи и подпомага въвеждането на биометрични идентификатори в техните регистри на населението; -ще укрепи научноизследователските и развойните дейности в областта на документите за легитимация и проверката на документи, включително оценката на мобилни технологии, в рамките на направлението Сигурни общества на програма „Хоризонт 2020“ за периода 2018—2020 г.; и -ще наблюдава прилагането на Регламента за насърчаване на свободното движение на гражданите чрез опростяване на изискванията за представяне на някои официални документи и ще направи оценка на неговия потенциал за по-нататъшно повишаване на сигурността на електронните официални документи. |
2. Издаване на документи:
На заседанието на Съвета през декември 2005 г. всички държави — членки на ЕС, приеха заключения 11 относно минималните стандарти във връзка със сигурността на процесите за издаване на карти за самоличност на държавите членки. Тези заключения бяха последвани от резолюция през 2006 г. 12 Препоръките се отнасят до издаването на карти за самоличност, които се използват като документи за пътуване, но те са приложими за всички документи за пътуване. Въпреки това някои от тези препоръки все още не са изцяло изпълнени (например изискването кандидатите да се явят лично и наблюдението на целия процес на издаване).
Важно е държавите членки да обменят най-добри практики по отношение както на процедурите за биометрично запомняне, така и на процедурите за предоставяне и издаване на документи, за да се постигне по-голяма съгласуваност между националните практики. Комисията ще улесни това, като организира семинари и специални срещи.
Известно е, че децентрализираните процеси за издаване на документи дават по-голяма възможност на измамниците да присвояват и да използват отново непопълнени документи. Централизирането и наблюдението/одитирането на процесите за издаване и персонализиране (попълване на непопълнени документите) предотвратяват разпространението на откраднати документи (по-специално на непопълнени документи).
Специфични действия |
Държавите членки следва: -да гарантират пълно прилагане на Резолюцията от 2006 г. относно минималните стандарти по отношение на сигурността на процесите за издаване на документи; -да обменят информация относно най-добрите практики по отношение на процедурите за биометрично запомняне и за предоставяне и издаване на документи; и -да засилят наблюдението на персонализирането/издаването на документи за самоличност и пътуване, за да се ограничи броят на откраднатите непопълнени документи. От своя страна Комисията: -ще подпомага обмена на добри практики относно процедурите за издаване на документи и за управление на самоличността чрез организирането на семинари от първото тримесечие на 2017 г. нататък. |
3. Изработване на документи
3.1 Защитни елементи в документите за пътуване
ЕС прие законодателство относно стандартите за защитни елементи и биометрични данни в паспортите и документите за пътуване, издавани от държавите членки 13 , както и относно единни формуляри за визи 14 и разрешения за пребиваване на граждани на трети държави 15 . Тези стандарти се използват и за разрешенията за местен граничен трафик 16 и разрешенията, издавани в рамките на достиженията на правото на ЕС в областта на законната миграция. Съответните технически спецификации за документите се актуализират непрекъснато, за да се предотврати извършването на измами, и поради това е важно документите да се изработват в пълно съответствие с последните версии на тези технически спецификации.
Комисията представи две предложения 17 за актуализиране на защитните елементи и създаване на нов дизайн на визите и разрешенията за пребиваване за граждани на трети държави. Бързото приемане на тези предложения ще спомогне за намаляване на използването на подправени документи за влизане в зоната без контрол по вътрешните граници.
Понастоящем нивата на сигурност на националните карти за самоличност, издавани от държавите членки, и на документите за пребиваване за граждани на ЕС, които пребивават в друга държава членка, и членовете на техните семейства, се различават значително, което увеличава риска от фалшифициране и измами с документи, както и води до практически трудности за гражданите, когато искат да упражнят правото си на свободно движение. Като последващо действие на Доклада за гражданството на ЕС от 2013 г. и както бе отбелязано в съобщението от 2016 г. „Повишаване на сигурността в свят на мобилност“, Комисията започна проучване 18 , за да извърши по-нататъшна оценка на въпросите, свързани със сигурността, в това число евентуалната хармонизация на защитните елементи, за да се повиши тяхната устойчивост срещу рисковете от документни измами. Засилването на защитните елементи на документите за самоличност и за пребиваване би могло също така да спомогне за преодоляване на проблемите, констатирани в последните доклади на Европейската гранична и брегова охрана и свързани с факта, че националните карти за самоличност с по-ниско ниво на сигурност са най-често разкриваните фалшиви документи.
В контекста на правото на консулска закрила, с което се ползват гражданите на ЕС, чиято държава членка няма дипломатическо или консулско представителство в трета държава, може да се наложи друга държава членка да издаде временни документи за пътуване на такива граждани. С решение 19 от 1996 г. е установен единен образец за такива временни документи за пътуване, които дават възможност на гражданите да се върнат у дома. Издаването на временни документи за пътуване е най-често срещаният вид консулска помощ. Двадесет години след издаването му това решение е остаряло 20 . Някои държави членки не използват временния документ за пътуване, тъй като сигурността му по отношение на документни измами се счита за недостатъчна. В рамките на това преразглеждане Комисията ще проучи също възможностите за модернизиране на защитните елементи на временните документи за пътуване.
3.2. Запомняне на биометрични данни
На равнището на ЕС бяха приети насоки за органите, които запомнят биометрични идентификатори в паспортите и разрешенията за пребиваване за граждани на трети държави 21 . Това е много важна задача, тъй като повечето случаи на несъвпадение при гранична проверка се дължат на неправилно запомняне на данни към момента на издаване. Качеството на биометричните данни е най-важният параметър, който засяга точността на автоматичните биометрични системи. Следва да се обърне внимание и на факторите на уязвимост при биометричните данни, като например компютърна трансформация на портретна снимка („face-morphing“) и фалшифициране на пръстови отпечатъци („fingerprint spoofing“). 22
Специфични действия |
Европейският парламент и Съветът следва: -да приемат възможно най-бързо предложенията за по-сигурен единен формат за визите и разрешенията за пребиваване на граждани на трети държави, за да се избегнат нови измами. От своя страна Комисията: -ще приключи през първото тримесечие на 2017 г. проучването на вариантите на политиката на ЕС за повишаване на сигурността на картите за самоличност и документите за пребиваване на гражданите на ЕС, които пребивават в друга държава членка, и на членовете на техните семейства, които са от държави извън ЕС, с цел да се ограничи рискът от измами и подправяне. Комисията ще направи оценка на следващите стъпки, различните варианти и тяхното въздействие с цел да представи евентуална законодателна инициатива до края на 2017 г.; -ще провери необходимостта от изменение на Регламент (ЕО) № 1931/2006, за да се гарантира, че условията за издаване на разрешителни за местен граничен трафик и защитните елементи на тези разрешителни гарантират подходящи оценки на риска за сигурността, без с това да се засягат по какъвто и да е начин ползите от регламента и от Кодекса на шенгенските граници за притежателите на разрешително; -ще разработи допълнителни насоки и обучение за правилното запомняне на биометрични идентификатори, по-специално за повишаване на качеството на биометричните данни и преодоляване на слабостите, свързани с тях, считано от третото тримесечие на 2017 г. нататък; и -ще наблюдава съответствието на защитните елементи на документите за пътуване, издавани от държавите членки, с техническите спецификации на ЕС. |
4. Контрол на документите
В Кодекса на шенгенските граници 23 са посочени процедурите за проверка по външните граници на гражданите на ЕС и гражданите на трети държави. Граничната охрана трябва да извършва тези проверки бързо и разчита на технологии/бази данни, обучение и насоки, за да може да проверява документите за пътуване.
4.1 Електронни проверки на документите за пътуване на граждани на трети държави
Електронната проверка на автентичността на документите за пътуване на граждани на трети държави е важен компонент на бъдещата система за влизане/излизане 24 ; тя допринася за сигурността, тъй като спомага за откриването на измами със самоличност и злоупотреби с документи за пътуване и за борбата с тези явления. Освен това системата ще допринася за борбата с измамите със самоличност, като управлява биометричната самоличност на граждани на трети държави по същия начин, както Визовата информационна система прави това за притежателите на визи. За тези цели двете системи са тясно обвързани помежду си.
Получаването на сертификати от държави извън ЕС (от националните сертифициращи органи за подписване на лични документи), чрез които да се провери автентичността на документи за пътуване, е бавен и чувствителен процес, но е необходимо, за да се гарантира, че не е нарушена веригата на доверие от „производителя“ на сертификата до „потребителя“ (ползвателя). През 2015 г. Комисията стартира пилотен проект, с който да проучи начините да събира сертификати, издадени от трети държави, да удостоверява тяхното ниво на надеждност и впоследствие да ги предоставя под формата на общ списък в съответствие със спецификацията на Международната организация за гражданско въздухоплаване. 25 . От 2017 г. нататък този общ списък би могъл да опрости и допълнително да утвърди във всички държави — членки на ЕС, електронната автентификация на документи за пътуване, издавани от трети държави.
4.2 Проверки в бази данни
Притежателите на документи следва незабавно да съобщават за загубата или кражбата на техните документи. Ако държавите членки бързо въведат информацията в Шенгенската информационна система (ШИС) и базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване, както са длъжни да направят по закон, това значително намалява вероятността от извършването на измами със самоличност. Към 24 ноември 2016 г. имаше над 52 милиона сигнала в ШИС за издадени документи и 1 милион сигнала за непопълнени документи. През 2015 г. имаше около 18 500 съвпадения за издадени документи.
Държавите членки следва също така да предоставят на Интерпол данни за изгубени, откраднати или незаконно присвоени документи за пътуване, издадени от трети държави, така че Интерпол да е в състояние да въведе информацията в базата данни за откраднати и изгубени документи за пътуване, когато това е възможно. Това е особено важно, например, по отношение на получените чрез измама сирийски документи за пътуване. В базата данни за откраднати или изгубени документи за пътуване се съдържат над 68 милиона записи, спрямо които между януари и септември 2016 г. бяха извършени над 1 243 милирда търсения, които доведоха до над 115 000 съвпадения.
С предложеното изменение на Кодекса на шенгенските граници 26 извършването на справка в ШИС и базата данни за откраднати и изгубени документи за пътуване ще стане задължително за всички документи за пътуване, независимо от гражданството на притежателя им. Това ще улесни идентифицирането на изгубени, откраднати, незаконно присвоени или обявени за невалидни документи и тяхното отнемане или задържане като доказателство. Освен това предложената Система на ЕС за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) 27 следва да позволи проверката на документите за пътуване на граждани на трети държави, освободени от изискването да притежават виза, в ШИС и базата данни за откраднати и изгубени документи за пътуване преди пристигането на тези граждани на външните граници. Експертната група на високо равнище по въпросите на информационните системи и оперативната съвместимост 28 проучва какви са възможностите оперативната съвместимост да допринесе за по-качествената проверка на документите и самоличността.
4.3 Обучение
Държавите членки, компетентните агенции на ЕС и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (наред с други участници) са разработили обучения за граничните служители относно разкриването на документни измами. Тези обучения се нуждаят от постоянно актуализиране, по-специално за да се насочат към нови форми на измама, като например измамите въз основа на прилика, както и да обхванат всички страни, които участват в проверката на документи, като например превозвачите, консулските служители и местните администрации.
Директивата относно задълженията на превозвачите предвижда финансови санкции за превозвачите, които превозват граждани на трети държави, които не притежават необходимите документи за влизане в ЕС. Следва допълнително да се обмисли въпросът за включване на подходящи разпоредби за обучение за превозвачите, така че да се подобри разкриването на документни измами.
4.4 Работни инструменти
Сред наличните работни инструменти, които подпомагат работата на полицейските и граничните служители и на други субекти за разкриване на документни измами, е базата данни FADO (Фалшиви и автентични документи онлайн), която представлява европейска база данни с изображения със стандартизирани описания на всеки от 24-те официални езика на ЕС на характеристиките за сигурност на документите и на техниките за фалшифициране, както и с няколко опции за връзка, които предоставят пряк достъп до други бази данни, свързани с документи, и национални и търговски приложения.
FADO беше създадена в сътрудничество между държавите членки и следва да бъде включена в правната рамка на ЕС. Понастоящем държавите членки нямат правно задължение да качват документи в базата данни (автентични документи, издадени от самата държава членка, или фалшифицирани документи, които тя е открила) и това води до големи различия в степента на попълване на базата данни, както по отношение на издадените от държавите членки документи, така и на документи от държави извън ЕС. Освен това все още е ограничено действителното използване на базата данни. Следва да се извърши анализ на добавената стойност на системата и на това дали са необходими подобрения.
Освен полицията и граничните органи, граждански и частни субекти 29 , които трябва да извършват проверки на самоличността по различни причини, също разчитат на използването на автентични документи за пътуване и за самоличност. Неспециалистите, които нямат експертни познания в областта на документите, следва също така да могат да разчитат на прости механизми за удостоверяване на самоличността, които не изискват експертни познания или специализирано оборудване. Неспециалистите и широката общественост имат достъп до подсистема на FADO, която дава по-малко подробна информация. Следва да се проучат начини да им се предостави по-широк достъп до сигналите за изгубени или откраднати документи, до базите данни с автентични документи и информация относно последните тенденции в измамите.
4.5 Биометрика в документите за пътуване
Биометричните идентификатори са важен инструмент за откриване на измами. Служителите, извършващи граничен контрол, могат да ги използват, за да установят самоличността, по-специално чрез сравняване на данните върху чипа с тези в документа.
За да могат органите да проверяват електронните компоненти на електронните паспорти и електронните разрешения за пребиваване, е необходимо държавата членка, издала документа, да им предостави необходимите сертификати, за да могат да получат достъп до пръстовите отпечатъци, съхранявани върху чипа. Системната електронна проверка на данните в чипа ще доведе до откриване на най-често срещаните случаи на документна измама, като например манипулацията на снимката на притежателя. За съжаление не всички държави членки обменят своите сертификати.
Потенциалът на ШИС за борба с документните измами ще нарасне с въвеждането на функцията за „търсене на пръстови отпечатъци“. Първите елементи (контролен механизъм за качеството на данните) ще бъдат готови до средата на 2017 г. и работата на централно равнище ще приключи през четвъртото тримесечие на 2017 г. Функцията ще позволи успешно установяване на самоличността (чрез пръстови отпечатъци) на лица, издирвани от властите. Автоматизираната система за дактилоскопична идентификация (AFIS) ще извършва проверки на самоличността и значително ще допринесе за откриването на измами с документи и със самоличност. Държавите членки постепенно ще започнат да я използват от началото на 2018 г.
Вече е възможно вписването в ШИС на откраднати, незаконно присвоени, изгубени или обявени за невалидни паспорти, карти за самоличност, свидетелства за управление на МПС, разрешения за пребиваване и документи за пътуване, но Комисията смята да предложи (като част от преразглеждането на правното основание на системата) да бъдат включени и фалшифицираните документи. Това ще позволи възприемането на по-цялостен подход към откриването и изземването на такива документи.
Специфични действия |
Държавите членки следва: -да регистрират систематично в ШИС и базата данни за откраднати и изгубени документи за пътуване всички откраднати, загубени, незаконно присвоени или обявени за невалидни документи, за да се гарантира, че ако бъдат повторно представени от притежателя си, те ще бъдат иззети и/или съхранени като доказателство при наказателно производство, като по този начин на практика ще бъдат извадени от обращение; -да попълват систематично базите данни на Интерпол с данни за откраднати, незаконно присвоени, изгубени или обявени за невалидни документи за пътуване, издадени от държави извън ЕС, когато тези държави не го правят; -да гарантират, че граничните служители имат по-добър достъп до съответните информационни системи; -да подобрят събирането на данни и обмена на информация относно измамите с документи, особено измамите на основата на прилика, получените чрез измама автентични документи и измамите със самоличност; и -да ускорят въвеждането на функцията за търсене на пръстови отпечатъци в ШИС. От своя страна Комисията: -ще предложи през декември 2016 г. правното основание на ШИС да бъде преразгледано, така че държавите членки да могат да регистрират фалшифицирани документи за пътуване в системата; -ще обсъди с държавите членки как да се подобри използването на базата данни FADO (Фалшиви и автентични документи онлайн), включително разглеждане на вариантите за нейното бъдещо развитие, взаимодействия и добавена стойност, от първото тримесечие на 2017 г. нататък; -ще предвиди редовно актуализиран списък на сертификатите, необходими за електронна автентификация на документите за пътуване, през третото тримесечие на 2017 г.; -ще работи заедно с компетентните агенции на ЕС за засилване на дейностите за обучение в нови области на документните измами; -ще проучи възможността за включване на изисквания за обучение в директивата относно отговорността на превозвачите; -ще разгледа, през четвъртото тримесечие на 2017 г., начини за подобряване на наличността на информация за нови и фалшиви документи за неспециалистите, които нямат експертни познания в областта на документите; -ще продължи да наблюдава прилагането на правото на ЕС относно използването на биометрични приложения за сигурност на документите и обмена на сертификати между държавите членки; и -ще въведе функцията за търсене на пръстови отпечатъци на централно равнище в ШИС през четвъртото тримесечие на 2017 г. |
III. СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ
Комисията призовава държавите членки да предприемат всички необходими мерки, за да гарантират своевременното изпълнение на настоящия план за действие. Тя ще докладва на Европейския парламент и на Съвета до края на първото тримесечие на 2018 г. за постигнатия напредък.
Работен документ на службите на Комисията SWD(2016) 159 final, придружаващ Доклада на Комисията относно напредъка в борбата с трафика на хора (2016 г.).
COM(2016) 602 final, 14.9.2016 г.
През второто тримесечие на 2016 г. в 74,33 % от фалшивите карти за самоличност, 60,46 % от фалшивите разрешения за пребиваване и 17,11 % от фалшивите паспорти за държава на издаване се посочва държава — членка на ЕС (според тримесечния доклад на Европейската гранична и брегова охрана за анализ на риска).
Съобщение на Комисията Изпълнение на Европейската програма за сигурност с цел борба срещу тероризма и подготвяне на условията за ефективен и истински Съюз на сигурност, COM(2016) 230 final, 20.4.2016 г.
По отношение на изискванията, свързани с граничния контрол, вж. дял V, глава 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Документите за легитимация са удостоверенията за раждане, брак и смърт, използвани в подкрепа на заявленията за документи за самоличност, пребиваване и пътуване.
Два проекта, финансирани по тематична област „Сигурност“ на РП 7, са конкретно свързани със сигурността на документите и управлението на самоличността: Fast and trustworthy identity delivery and check with e-passports leveraging traveller privacy (Fidelity) и Recommendations for reliable breeder documents restoring e-passport confidence and leveraging extended border security’ (Origins). В рамките на направление Обществени предизвикателства, точка „Сигурни общества“, по линия на „Хоризонт 2020“ се финансира проект Reliable European identity ecosystem (Aries).
Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73—114).
Регламент (ЕС) 2016/1191 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за насърчаване на свободното движение на гражданите чрез опростяване на изискванията за представяне на някои официални документи в Европейския съюз и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 (OВ L 200, 26.7.2016 г., стр. 1—136).
Заключения на представителите на правителствата на държавите членки относно общите минимални стандарти за сигурност на националните карти за самоличност (1—2 декември 2005 г.).
Резолюция на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета на 4—5 декември 2006 г., относно минималните стандарти за сигурност на карти за самоличност, валидни за пътуване, издадени от държавите членки.
Регламент (ЕО) № 2252/2004, ОВ L 385, 29.12.2004 г., стр. 1. Обединеното кралство и Ирландия не участват в тази мярка.
Регламент (EО) № 1683/95, OВ L 164, 14.7.1995 г., стр.1.
Регламент (EО) № 1030/2002, OВ L 157, 15.6.2002 г., стр.1.
Регламент (ЕО) № 1931/2006, ОВ L 405, 30.12.2006 г., стр. 1.
Предложение за Регламент за изменение на Регламент (ЕО) № 1683/1995 от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи (COM(2015) 303 final); Предложение за Регламент за изменение на Регламент (EО) № 1030/2002 относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни (COM(2016) 434 final).
Проучване, което да спомогне за изготвянето на оценка на въздействието на инициативите на политиката на ЕС относно документите за пребиваване и самоличност, за да се улесни упражняването на правото на свободно движение.
Решение на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета на 25.6.1996 г., ОВ L 168, 6.7.1996 г.
Също така поради влизането в сила на Директива 2015/637/ЕС относно мерките за координация и сътрудничество за улесняване на консулската закрила на непредставени граждани на Съюза в трети държави.
Решение C(2011) 5499 на Комисията от 4 август 2011 г.
Компютърна трансформация на портретна снимка: наслагване на две портретни снимки една върху друга с помощта на цифрови програми; Фалшифициране на пръстови отпечатъци: използване на фалшиви пръстови отпечатъци чрез копиране на пръстови отпечатъци върху гума.
Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) (OB L 77, 23.3.2016 г., стр. 1).
COM(2016) 194 final, 6.4.2016 г.
Основният списък съдържа сертификати от различни национални сертифициращи органи за подписване на лични документи и се публикува от една държава, която е проверила сертификатите и е подписала списъка. Процедурата е посочена в документ 9303 на ИКАО.
Предложението за изменение на Кодекса на шенгенските граници (COM(2015) 670 final, 15.12.2015 г.) ще бъде официално прието през първото тримесечие на 2017 г.
Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Система на ЕС за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) и за изменение на регламенти (ЕС) № 515/2014, (EС) 2016/399, (EС) 2016/794 и (ЕС) № 2016/1624, COM(2016) 731 final.
Тази група беше учредена вследствие на Съобщението на Комисията за по-надеждни и по-интелигентни информационни системи в областта на границите и сигурността (COM(2016) 205 final, 6.4.2016 г.).
Например пощенски служби, банки, нотариуси, туристически агенции, дружества за отдаване на автомобили под наем, агенции за парични преводи.