EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0636

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Шести доклад относно преместването и презаселването

COM/2016/0636 final

Брюксел, 28.9.2016

COM(2016) 636 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Шести доклад относно преместването и презаселването


1Въведение

През септември 2015 г., предвид продължаващите и изключително големи потоци от мигранти в ЕС, Съветът прие двете правно обвързващи решения за създаване на механизъм за временното и извънредно преместване на 106 000 лица от Гърция и Италия 1 — държавите членки, подложени на най-голям натиск. Тези решения са израз на принципа на солидарност, който е в основата на европейския проект.

Същевременно, с цел да предприемат всеобхватни действия за решаване на миграционната криза и да покажат солидарност с третите държави, засегнати в същата степен, на 20 юли 2015 г. държавите членки, заедно с асоциираните държави по Регламента „Дъблин“, се споразумяха да презаселят 22 504 лица, нуждаещи се от международна закрила, от Близкия изток, Африканския рог и Северна Африка.

Поради новаторското естество на механизма за преместване и сложния характер на действията, стоящи в основата му, бе необходимо време, за да може той да достигне нормален ритъм на работа. Италия, Гърция и държавите членки на преместване трябваше да създадат нови структури и да въведат нови процедури, да изградят капацитет и взаимно доверие и да подобрят условията на приемане за настаняването на значителен брой лица, търсещи убежище, които биха могли да се възползват от мерките за преместване.

Днес, една година след влизането в сила на второто решение на Съвета, основите, необходими, за да заработи преместването, вече са положени и в редица области е постигнат значителен напредък. Създадени са горещи точки, а подходът на горещите точки се прилага и отвъд зоните, номинално определени като горещи точки. Държавите членки, агенциите на ЕС и международни организации си сътрудничат тясно с Италия и Гърция за управление на външните граници на ЕС и на миграционните потоци. Освен това процедурите, необходимите, за да се улесни преместването, са въведени както в Гърция, така и Италия. Тези усилия доведоха до създаването на истински европейски оперативни екипи, до постигането на дял на снемане на пръстови отпечатъци от близо 100 %, до повишаване на сигурността и до значително увеличаване на броя на кандидатите, които могат да бъдат преместени.

Постигна се също така значително ускоряване на мерките по преместване, особено през последните месеци в Гърция. По време на отчетния период значителен брой държави членки засилиха своята ангажираност със схемата за преместване, в резултат на което значително нарасна броят на преместените лица. От последния отчетен период насам са били преместени 2595 души (от които 2242 от Гърция), като броят на преместените от началото на септември е 1202 (от които 1026 от Гърция), спрямо 776 през предходния отчетен период. Още държави членки изразиха готовност също да се ангажират в по-голяма степен. В средата на изпълнението на решенията на Съвета досега са били преместени 5651 лица (4455 от Гърция и 1196 от Италия). Предвид непрекъснатото пристигане на мигранти в Италия и все още трудната хуманитарна ситуация в Гърция преместването продължава да е от решаващо значение за облекчаването на натиска върху тези държави.

На заседанието си на 28 юни 2016 г. Европейският съвет 2 повтори своя призив за по-нататъшни действия, чрез които да се ускори прилагането на схемите за преместване и презаселване. В Пътната карта от Братислава от 16 септември 2016 г. 3 бе потвърдена необходимостта от прилагане на принципите на отговорност и солидарност в бъдещата миграционна политика.

В писмото си за намеренията до председателя Мартин Шулц и до министър-председателя Роберт Фицо председателят Юнкер и първият заместник-председател Тимерманс потвърдиха, че ускоряването на преместването на бежанци от Гърция и Италия ще бъде приоритет за Комисията в периода 2016—2017 г.

Сега, когато съответните структури и процедури вече са налице, през втората година на изпълнение на решенията на Съвета, държавите членки на преместване трябва да предприемат действия, стъпвайки върху вече постигнатото, и да отговорят в пълна степен на тези призиви и активизират усилията си в подкрепа на Гърция и Италия, като по този начин изпълнят правните си задължения и приложат солидарността на практика.

Що се отнася до презаселването, прилагането се движи по план. До момента са презаселени 10 695 от договорените по схемата от юли 2015 г. 22 504 души, от които 2426 души след последния доклад, основно от Турция, Йордания и Ливан. По линия на договорените действия, посочени в Изявлението на ЕС и Турция, които започнаха да се прилагат едва от 4 април 4 , от Турция в ЕС са били презаселени 1614 души съгласно механизма 1:1, от които 812 са презаселени след последния доклад.

В шестия доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние спрямо последния доклад от 13 юли 5 и се прави оценка на действията, предприети от всички съответни заинтересовани страни в периода 12 юли — 27 септември 2016 г. (отчетния период) за изпълнение на препоръките, отправени с цел да се ускори прилагането на схемите за преместване и презаселване.

2Преместване

2.1Основни акценти от отчетния период

От 12 юли 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 7300 души 6 . Броят на мигрантите в Гърция се е увеличил спрямо предходния отчетен период и към 27 септември е около 60 500 души — около 13 800 на островите и около 46 700 в континентална Гърция 7 .

През отчетния период общата положителна тенденция при броя на преместванията се запази, като те отбелязаха значително увеличение през септември (1134 преместени лица, от които 577 са преместени в рамките на една седмица) 8 . Освен това на 30 юли гръцката служба по въпросите на убежището — в тясно сътрудничество с Върховния комисар за бежанците на ООН (ВКБООН) и Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) и с финансова подкрепа от Комисията — успешно приключи масовата кампания за предварителна регистрация. Общо 27 592 души 9 са били предварително регистрирани, като 67 % са от националности, отговарящи на условията за преместване 10 . Срещите за допълване на досиетата за подаване на молбите за убежище започнаха на 1 септември, като е отреден приоритет на непридружените ненавършили пълнолетие лица, възрастните хора и сериозно болните. Гръцката служба по въпросите на убежището укрепи капацитета си за обработване на исканията за преместване, като през август беше в състояние да изпрати повече заявления от броя на поетите ангажименти 11 . Понастоящем е изключително важно, успоредно с увеличения капацитет на гръцката система за убежище да обработва искания за преместване, останалите държави членки също да увеличат капацитета си за откриване и запълване на местата за преместване.

В Италия от 12 юли насам са пристигнали 52 656 души 12 . Броят на пристигащите еритрейци — една от националностите, отговарящи на условията за преместване — също остана висок (това е втората по численост националност пристигащи в Италия, с над 2000 пристигнали през отчетния период). По информация на Министерството на вътрешните работи на Италия 5000 еритрейци се намират в страната понастоящем и чакат преместване. При прехвърлянията с цел преместване от Италия се наблюдава сходна тенденция като през предходния отчетен период. Въпреки това, по време на ad hoc заседанието на националните звена за контакт по въпросите на преместването, което се състоя в Рим на 15 септември и беше съпредседателствано от Комисията и италианските органи, беше отбелязан значителен напредък в решаването на основните установени по-рано проблеми, свързани по-специално с въпросите на сигурността. Освен държавите членки на заседанието присъстваха ВКБООН, EASO, Международната организация по миграция (МОМ), Европол и Frontex. Това следва да доведе до значително ускоряване на прилагането на схемата за преместване и от Италия.

Продължи да се увеличава броят на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пристигащи в Италия (над 20 500 пристигнали от началото на януари, от които над 2800 еритрейци и над 115 иракчани). При масовата кампания за предварителна регистрация в Гърция броят на непридружените ненавършили пълнолетие лица е установен на 1225 13 , 48 % от които принадлежат към една от националностите, отговарящи на условията за преместване (36 % сирийци и 12 % иракчани).

Темповете на преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица продължават да са бавни, като през отчетния период да преместени само 46 лица от Гърция. Очаква се обаче преместването на непридружени ненавършили пълнолетие да се активизира в близко бъдеще. Постигнат е напредък в това отношение. Гърция обяви, че на непридружените ненавършили пълнолетие лица ще бъде отреден приоритет след приключването на предварителната регистрация, а Италия възнамерява да извърши първо пилотно прехвърляне с цел преместване. Освен това вече няколко държави членки (Белгия, Нидерландия, Германия и Испания в допълнение към Финландия, Люксембург и Португалия) предлагат места за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица, като се очаква и други държави членки активно да участват в преместването на тази категория уязвими кандидати.

2.2Действия на държавите членки на преместване

От 12 юли до 27 септември са били преместени още 2595 лица — 2242 от Гърция 14 и 353 от Италия 15 . Франция продължи да премества значителен брой хора на полет, а Германия и Белгия изразиха готовност да увеличат усилията си. Финландия, Франция, Нидерландия и Португалия продължиха да извършват редовни ежеседмични и ежемесечни прехвърляния, а Естония, Латвия, Литва, Люксембург и Малта извършват прехвърляния все по-редовно (ежемесечно или всеки два месеца). Франция е страната, в която са преместени най-голям брой кандидати (1952), следвана от Финландия (690) и Нидерландия (726). До края на септември са планирани още 81 прехвърляния с цел преместване от Гърция 16 и най-малко 67 от Италия 17 , а за началото на октомври е предвидено прехвърлянето на 134 души 18 .

Действия за справяне с ограничения брой ангажименти: през отчетния период Германия съобщи, че ще заяви на месечна база готовността си за бързо преместване на кандидати за международна закрила (т.нар. „официални ангажименти“). Този официален ангажимент ще се равнява на 500 души от Италия и 500 души от Гърция. Белгия също обяви ангажимент за 100 души от Италия и 200 души от Гърция. Естония, Латвия, Литва и Люксембург са увеличили честотата на поеманите ангажименти и вече обявяват официални ангажименти всеки месец. Те се добавят към месечните официални ангажименти от страна на Финландия, Франция, Нидерландия и Румъния и редовните официални ангажименти от страна на Португалия, Словения и Швейцария. Освен това Лихтенщайн вече участва в схемата за преместване и официално е поел ангажимент за 10 места от Гърция, а Норвегия представи своя план за преместване от Гърция и официално е поела ангажимент за 20 места.

През отчетния период общо 16 държави членки (Белгия, България, Германия, Естония, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словакия и Словения, Финландия, Франция и Хърватия) 19 , както и Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария 20 са поели официален ангажимент за преместването на 4466 лица (1381 официални ангажимента, поети за Италия, и 3085 за Гърция). Общият брой на официалните ангажименти, поети от държавите членки на преместване, е 13 585 (3809 от Италия и 9776 от Гърция). Въпреки това е необходим допълнителен напредък, за да се гарантира, че всички държави членки поемат ангажимент за достатъчен брой места; към средата на периода на изпълнение Комисията очаква да бъдат поети ангажименти за поне 50 % от кандидатите, разпределени за държавите членки.

Австрия 21 и Унгария продължават да са единствените държави, които не са поели никакъв ангажимент, а от април насам Полша не е напреднала по изпълнението на ангажиментите си и не е поела ангажименти, нито е преместила кандидати 22 .

Действия за съкращаване на срока за отговор по исканията за преместване: Повечето от държавите членки и асоциираните държави, участващи в схемата за преместване, полагат по-големи усилия, за да се дава по-бърз отговор на исканията за преместване и да се достигне целта от 10 работни дни, заложена в протоколите относно преместването. Като цяло повечето държави дават положителни отговори на исканията за преместване. Въпреки това все още има случаи, в които процентът на приетите искания би могъл да се увеличи значително, а отказите следва да се мотивират по-добре. Добрите практики, що се отнася до представянето на адекватни мотиви за отхвърлянето на искания за преместване, както се практикуват например в Нидерландия, следва да се възприемат от другите държави.

По-конкретно по отношение на Словакия и Чешката република продължава да се наблюдава висок процент на отхвърлените искания в сравнение с други държави членки (над 50 % отхвърлени искания), а мотивите за отхвърляне обикновено са свързани с липсата на документи за самоличност или документи за пътуване на кандидатите, която се възприема като пречка за извършването на подходящите проверки за сигурност. Въпреки че Италия и Гърция вече провеждат задълбочени вторични проверки за сигурност, преди да изпратят искания за преместване, държавите членки биха могли при необходимост да използват допълнителни методи за проверка за сигурност, с които разполагат по отношение на кандидатите без документи за пътуване, като например обмен на пръстови отпечатъци.

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: В Италия между 1 юли и 31 август са пристигнали 7036 непридружени ненавършили пълнолетие лица, 1296 от които са от националностите, отговарящи на условията за преместване (1211 еритрейци, 44 иракчани, 40 сирийци, 1 централноафриканец). По отношение на Гърция, въпреки че не е възможно да се узнае броят на пристигналите през същия период непридружени ненавършили пълнолетие лица, Националният център за социална солидарност (ЕККА) докладва, че от началото на 2016 г. към него са били препратени за настаняване 3779 непридружени ненавършили пълнолетие лица. На 19 септември 2016 г. Гърция информира Комисията, че са на разположение 860 места за приемане на непридружени ненавършили пълнолетие лица. В момента тези места в съответните структури са запълнени, като има списък от 1487 чакащи непридружени ненавършили пълнолетие лица, които трябва да бъдат настанени в подходящи структури. Според данните от предварителната регистрация към 19 септември са регистрирани 1225 непридружени ненавършили пълнолетие лица 23 . Счита се, че към 19 септември броят на непридружените ненавършили пълнолетие лица в Гърция е бил 2477.

Преместването на непридружените ненавършили пълнолетие лица продължава да се извършва с бавни темпове. От 12 юли насам 46 непридружени ненавършили пълнолетие са били преместени от Гърция (във Финландия, Люксембург, Германия, Нидерландия, Португалия и Испания), с което общият брой на преместените непридружени ненавършили пълнолетие лица достига едва 75.

Действия за засилване на капацитета на EASO за подпомагане на Италия и Гърция: Що се отнася до Гърция, на 28 юли 2016 г. EASO изпрати до държавите членки напомняне във връзка с петата покана за набиране на експерти 24 в подкрепа на схемата за преместване, тъй като непрекъснато има нужда от нови експерти поради изтичането на срока на разполагането на експертите. През август Комисията също така изпрати писмо, в което призовава държавите членки да изпращат повече старши експерти за по-дълги периоди. След това напомняне EASO получи 28 кандидатури от държавите членки. Общо експертите, разположени в Гърция към 27 септември, са 27 експерти в областта на убежището и 27 устни преводачи, което остава недостатъчно за справяне с увеличения брой случаи след приключването на масовата кампания за предварителна регистрация. 

Що се отнася до Италия, в последната покана на EASO за набиране на експерти, публикувана на 28 май 2016 г., беше отправено искане за още 35 експерти, с което общият брой на експертите би станал 74, както е предвидено в договорения с италианските органи план за действия в извънредни ситуации. Към 27 септември са получи 76 предложения 25 . Общо експертите, разположени в Италия към 27 септември 2016 г., са 33 експерти в областта на убежището и 35 културни медиатори 26 , като това е все още недостатъчно за справяне с все така големия брой пристигащи лица, отговарящи на условията за преместване, и е под нужния брой експерти съгласно плана за действие в извънредни ситуации.

Краткосрочното разполагане е много неблагоприятно за процедурите по преместване като цяло както в Италия, така и в Гърция. Когато настъпи краят на даден срок на разполагане, темпът на регистрациите се забавя до пристигането на заместващи експерти. Краткосрочното разполагане се отразява и на качеството на досиетата за преместване, тъй като на експертите е нужно време, за да се запознаят с действащите процедури. Спешно е необходимо да се определят повече на брой експерти, които да се разполагат за по-дълъг период, така че да се гарантира адекватно присъствие на EASO на място и да се подсигури оперативният капацитет на екипите в Гърция и в Италия. 

2.3Действия, предприети от Гърция и Италия, в т.ч. по ключовите точки от пътните карти

Гърция

Действия за ускоряване на регистрацията и обработването на досиетата на мигрантите: Гръцката служба по въпросите на убежището приключи масовата кампания за предварителна регистрация на 30 юли. Общо 27 592 души са били предварително регистрирани, като 67 % от тях (около 18 000 души) са от националности, отговарящи на условията за преместване (54% сирийци и 13% иракчани). Чрез тази широкомащабна операция хиляди лица получиха карти на кандидати за убежище, което им позволява да пребивават законно в Гърция и да се ползват с достъп до здравни и образователни услуги. Срещите за допълване на досиетата за подаване на молбите за убежище започнаха на 1 септември, като е отреден приоритет на непридружените ненавършили пълнолетие лица, възрастните хора и сериозно болните 27 . Лицата, преминали предварителна регистрация, ще се добавят към тези, които вече са регистрирани и включени в схемата за преместване. Вследствие на това ускоряването на преместването се превръща в приоритет, за да се избегне неустойчивото натрупване на случаи за обработване, което би могло да засегне и доверието в схемата.

Действия за повишаване на капацитета за регистрация на гръцката служба по въпросите на убежището: С цел да увеличи капацитета си във връзка с подаването и обработването на молби, гръцката служба по въпросите на убежището започна процеса по набиране на 177 нови служители, които поетапно ще започнат работа до средата на ноември 2016 г., като 56 от тях ще регистрират кандидатите, отговарящи на условията за преместване. Целта на гръцката служба по въпросите на убежището е да приключи процедурите по подаването на молбите за преминалите предварителна регистрация в срок от четири до пет месеца и най-късно до март 2017 г. Гръцките власти заявиха в писмото от 14 юли 2016 г., че по-бързо увеличаване на броя на служителите не е възможно, тъй като липсват висши служители, които да обучават, наставляват и контролират новоназначените такива.

От 26 септември 2016 г. звеното по преместването ще започне работа от новите си помещения в Атина (Алимос), с което ще се осигури така необходимото допълнително пространство за увеличаване на капацитета за обработване на случаи с цел преместване (регистрация и уведомяване).



Смесените екипи по регистрация на службата по въпросите на убежището и EASO се състоят от 7 експерти в Атина, 6 експерти в Солун и 4 експерти в Александруполис до 27 септември. Тъй като гръцката служба по въпросите на убежището се нуждае от още старши служители и специализирани профили (заради новопостъпилите служители), EASO ще предоставя още подкрепа в различни области. С подкрепата на EASO гръцката служба по въпросите на убежището подава дневно документите на средно 113 кандидати, отговарящи на условията за преместване. Със започването на работа на новите служители и с предоставянето от EASO на разнообразна подкрепа се очаква тази средна дневна стойност още да се увеличи.

Въпреки че разликата между броя на подадените от Гърция искания за преместване и броя на приетите от държавите членки искания е намаляла през отчетния период, разликата между броя на регистрациите, извършени от гръцката служба по въпросите на убежището, и общия брой ангажименти значително е нараснала. Тази разлика се превърна в сериозен проблем през последната седмица на август, когато гръцката служба по въпросите на убежището не можа да изпрати искания за преместване поради липсата на открити ангажименти, като проблемът може да се изостри още повече след масовата операция по предварителна регистрация.

Действия за подобряване на капацитета за приемане в Гърция: към 14 юли общият капацитет за приемане в Гърция е 62 987 места 28 във временни постройки за настаняване и постоянни места за приемане както на незаконни мигранти, така и на лица, евентуално нуждаещи се от международна закрила, които са изразили желанието си да подадат молба за убежище или вече са подали такава. Според информацията, предоставена от гръцките органи, общият планиран капацитет на 39-те постоянни обекта в континенталната част на страната е около 32 700 места. В писмото от 19 септември Гърция потвърди, че тези нови обекти, които осигуряват достойни условия на живот съгласно стандартите на ЕС, са определени и ще им бъде извършен цялостен ремонт. Изключително важно е тези планове действително да се изпълнят без отлагане, а като се има предвид, че някои временни структури ще бъдат превърнати в постоянни, се поддържа и достатъчен капацитет от временни структури за справяне с евентуален недостиг на капацитет в резултат на неочакван приток на мигранти 29 .

От 20 000 места, предвидени по схемата за наем на жилища на ВКБООН за кандидати, отговарящи на условията за преместване 30 , към 19 септември са били налични 12 045 места, в това число 3404 места в хотели/цели сгради, 6559 места в апартаменти, 385 места в приемни семейства и 507 места в специални структури за непридружени ненавършили пълнолетие лица. Освен това, що се отнася до центровете за преместване, към 20 септември е отворен само един от трите центъра за преместване, обещани от гръцките органи (Лангадикия). Към 19 септември в него са на разположение 1190 места. За останалите два центъра гръцките органи още не са определили подходящи терени. Все още текат дискусии между ВКБООН и гръцките органи относно осигуряването на още терени за изграждането на специалните центрове за преместване, по-специално в областта Атика. Трите центъра за преместване следва да достигнат капацитет от 6000 места. Както бе посочено в петия доклад, тези терени следва да бъдат спешно определени, за да се избегнат проблеми при изпълнението на последните етапи от процедурата по преместване след масовата операция по предварителна регистрация.

Италия

Действия за увеличаване на броя на горещите точки и постигане на пълната им оперативност: Пикът в броя на пристигащите през последните месеци показа, че настоящият капацитет от 1600 места в четирите действащи горещи точки (Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто) не е достатъчен. Освен това в повечето случаи мигрантите (около 70 % от тях) продължават да слизат на брега извън зоните на горещите точки. Макар и първите подготвителни стъпки вече да са предприети, Италия следва да ускори отварянето на вече обявените допълнителни горещи точки. Освен това подходът на горещите точки 31 и стандартните оперативни процедури (СОП) за горещите точки 32 следва да се прилагат системно и в максимална степен и в други пристанища, където мигрантите пристигат. Това предполага осигуряването на достатъчно персонал от агенциите на ЕС (Frontex, Европол, EASO). Освен това следва да се предвидят подходящи помещения за прием, където е възможно, дори в пристанищата, които няма спешно да се превърнат в горещи точки в пълния смисъл. Предвид нарастващия брой непридружени ненавършили пълнолетие лица, пристигащи в Италия, във всички горещи точки следва да се осигурят специални зони и специална помощ, а прехвърлянето към приемни центрове на първа или втора линия следва да се извършва във възможно най-кратки срокове. Макар за това да няма законоустановен срок, следва да се установи правилото досиетата на мигрантите да се обработват възможно най-бързо и в рамките на максимум 72 часа.

Действия за подобряване на координацията: След приемането и публикуването на стандартните оперативни процедури (СОП) за горещите точки 33 през юни и първия набор от обучения групата, която изготви СОП, ще наблюдава тяхното изпълнение с цел изготвянето на подходящи показатели. Първото заседание на тази група ще се проведе на 26 септември. Новите и подновените договори между префектурите и управителите на горещите точки ще трябва да бъдат в съответствие със СОП за горещите точки. Все така не достигат италиански координатори във всяка гореща точка, което продължава да затруднява функционирането на горещите точки.

Що се отнася до преместването, проектът на протокол относно преместването се преработва въз основа на заключенията на ad hoc заседанието от 15 септември на националните звена за контакт по въпросите на преместването и ще бъде обсъден по време на следващото заседание на служителите за връзка, предвидено за есента.  

Действия за повишаване на капацитета за обработване в Италия: Както бе посочено в петия доклад и в съответствие с неотдавнашното увеличаване на броя на ангажиментите, поети от държавите членки, капацитетът на италианските органи за регистриране и обработка на молбите ще трябва да бъде приспособен. Това следва също така да допринесе за намаляване на опасността от укриване, тъй като исканията на кандидатите ще бъдат обработвани по-бързо. В този контекст е необходимо да се подсилят екипите, които регистрират молбите, и да се осигури присъствието на EASO в новите центрове за регистрация. 

Действия за съкращаване на срока за отговор по исканията за преместване: По време на ad hoc заседанието на националните звена за контакт по въпросите на преместването бе постигнато съгласие относно подхода, който да бъде следван по свързаните със сигурността въпроси. По-специално, в резултат на редица препоръки, очертани от Комисията в нейния четвърти доклад относно преместването и презаселването 34 , участниците се договориха да засилят участието на Европол с цел улесняване на обмена на пръстови отпечатъци и на допълнителните интервюта за сигурност, а също и на EASO с цел извършването на допълнителни интервюта за изключване. От това следва, че занапред преместването от Италия би трябвало бързо да ускори темпове.

Действия за справяне с предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: от Италия все още не е преместено нито едно такова лице. Прилагането на процедурата е основен приоритет, тъй като тази година в Италия са пристигнали близо 3000 непридружени ненавършили пълнолетие лица, които потенциално отговарят на условията за преместване (повечето от Еритрея). Редица държави членки проявиха интерес към решението на Италия да започне пилотен проект за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица. За да започне своевременно този пилотен проект и, в по-широк план, преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, Италия следва да определи един или повече специални центрове за потенциално отговарящи на условията кандидати, където EASO би могла да разположи свои служители и да оказва съдействие.

Действия за ограничаване на вторичните движения: Като част от действията, предприети от италианските органи за ограничаването на вторичните движения, италианската полиция редовно прехвърля обратно към приемните центрове в южната част на страната мигрантите, които незаконно са се преместили/придвижили към северната част на страната. За да бъдат потенциалните кандидати по-добре информирани относно схемата за преместване, понастоящем се обсъжда евентуалното изпращане на допълнителни екипи на EASO в райони, където има значителен брой кандидати, потенциално отговарящи на условията за преместване, по-конкретно еритрейци. Присъствието и движението на незаконни мигранти на територията на Италия трябва да се следи отблизо, а незаконните вторични движения да се предотвратяват.

2.4Действия на Комисията и агенциите на ЕС

Европейската комисия

Комисията продължава да оказва ежедневна подкрепа на място в Италия и Гърция, като подпомага координацията между различните заинтересовани страни и подкрепя гръцките и италианските органи при анализа и отстраняването на неизправности, бързото разрешаване на проблеми и разработването на процедури. Като част от тази подкрепа, по време на заседанието на служителите за връзка в Атина на 13 септември бяха обсъдени резултатите от операцията по предварителна регистрация и бяха планирани по-нататъшните стъпки заедно с гръцките органи и държавите членки на преместване, като бяха набелязани също така държавите членки, които биха били готови да приемат непридружени ненавършили пълнолетие лица. Ad hoc заседанието на националните звена за контакт по въпросите на преместването, което се проведе в Италия на 15 септември в съпредседателство с италианските органи, послужи за намирането на решения за отстраняване на основните пречки, забавящи преместването в Италия, и по-специално проблеми, свързани със сигурността. Комисията също така поддържа постоянен контакт с държавите членки на преместване за установяването, на двустранна основа, на евентуални препятствия в процедурата по преместване, както и за намирането на решения за тяхното отстраняване.

Комисията продължава да предоставя значително финансиране на Гърция в подкрепа на усилията на държавата да приведе системата си за управление в областта на убежището и миграцията в съответствие със стандартите на ЕС. През отчетния период около 90 милиона евро бяха отпуснати пряко на гръцките власти с цел да се засили капацитетът на страната за подобряване на условията на живот и да се предоставят първични здравни услуги в центровете за настаняване на бежанците, както и за да да се подсигурят условия на приемане и здравни грижи на мигрантите. С тази най-нова финансова помощ, от началото на 2015 г. Комисията е отпуснала на Гърция спешна помощ в общ размер от 352 милиона евро 35 от фондовете в областта на вътрешните работи (фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) и фонд „Вътрешна сигурност“(ФВС), като тези средства са били отпуснати пряко на гръцките власти или чрез агенции на Съюза и международни организации, осъществяващи дейност в страната. Това спешно финансиране идва в допълнение към сумата от 509 милиона евро, вече заделена за Гърция в рамките на националните програми за периода 2014—2020 г. (294,5 милиона евро от ФУМИ и 214,7 милиона евро от ФВС). С цел да се посрещнат основните хуманитарни нужди на мигрантите и бежанците е предоставено и значително финансиране (около 198 милиона евро) на партньорски хуманитарни организации чрез наскоро създадения инструмент за спешна подкрепа.

Финансиране бе предоставено и на италианските власти в подкрепа на усилията им за справяне с нарасналия брой мигранти/лица, търсещи убежище, пристигащи в страната. По време на отчетния период Комисията отпусна на италианската брегова охрана и италианския флот обща сума от 3,2 милиона евро за спешна помощ по линия на ФВС. Към настоящия момент Италия е получила от Комисията спешна помощ по линия на ФУМИ и ФВС от общо 23,5 милиона евро. Те се прибавят към сумата от 592,6 млн. евро, отпусната на Италия по националните програми в рамките на ФУМИ (347,7 милиона евро) и ФВС (244,9 милиона евро).

Като част от процеса на мониторинг по изпълнението на решенията на Съвета относно преместването, Комисията изрази и ще продължава да изразява безпокойство пред държавите членки, които изостават в изпълнението на решенията на Съвета.

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището

Действия за ускоряване на преместването и за увеличаване на капацитета за регистрация в Гърция и Италия: разполагат се експерти, изпълняващи различни функции. В Гърция в момента 20 експерти оказват пряка подкрепа при регистрацията чрез съвместно обработване. Седем други експерти участват в предоставянето на информация, като поддържат две горещи линии и предоставят информация във връзка с регистрацията, преместването и дъблинските процедури. Въз основа на препоръките относно начина да се укрепи процесът на подбор, целящ подходящо съответствие между кандидати и държави членки на приемане, EASO е подготвила план за действие, който ще започне да се прилага през октомври.

След операцията по предварителна регистрация гръцката служба по въпросите на убежището работи за повишаване на капацитета си за регистрация. EASO ще диверсифицира подкрепата си за процедурата по преместване и ще включи повече експерти в области като оценката на уязвимостта, преценката на висшите интереси на детето, показателите за изключване, Регламента „Дъблин“, семейството, документните измами. Тези експерти ще действат извънредно като офис за трудни случаи, което ще спомогне за облекчаването на редовната процедура за регистрация и гарантиране на качеството на досиетата за преместване. Все така е нужна засилена подкрепа през различните етапи на процедурата по преместване, от предоставянето на информация до регистрацията и процеса на намиране на най-подходяща държава членка за всеки мигрант. EASO набавя мобилни офиси в Солун с цел допълнително увеличаване на капацитета за регистрация.

От 11 до 15 юли делегация на управителния съвет на EASO осъществи мисия за анализ на пропуските по отношение на преместванията от Гърция. Делегацията стигна до заключението, че преместването функционира добре, и отправи редица препоръки в съответствие с тези, включени в настоящия и предишни доклади. EASO ще наблюдава изпълнението на други препоръки, които са по-подробни и с по-краткосрочен и практически характер.

В момента EASO изпраща в Италия 33 от поисканите 74 експерти от държавите членки и асоциираните държави: 10 експерти в горещите точки, 8 — в два мобилни екипа (разположени в Рим и Катания), 11 — в центрове за регистрация, и 4 — в звеното по Регламента „Дъблин“ в Рим. EASO разполага и до 48 културни медиатори (за арабски, тигриня и кюрдски), които да съдействат в процеса на преместване (към 27 юли на място са разположени 35 културни медиатори).

3Презаселване

Според информацията, получена от участващите държави, в периода до 26 септември 2016 г. в рамките на схемата за презаселване от 20 юли 2015 г. са били презаселени 10 695 души в 21 държави (Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Португалия, Финландия, Франция, Чешката република, Швеция и Швейцария). За малко повече от година, откакто схемата бе стартирана, Швеция и Обединеното кралство са първите държави членки, изпълнили ангажиментите си съответно за 491 и 2200 презаселени лица, нуждаещи се от международна закрила. Асоциираните държави Швейцария и Лихтенщайн по-рано вече изпълниха съответните си ангажименти.

Голяма част от държавите, участващи в схемата, са посочили, че техните усилия във връзка с презаселването са насочени основно, но не само, към сирийци, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция. Това включва усилия от страна на държавите членки за презаселването на сирийци от Турция съгласно Изявлението на ЕС и Турция от 18 март.

Броят на презаселванията от Турция продължава да нараства успоредно с финализирането от държавите членки на техните оценки на досиетата, изпратени им от Турция чрез ВКБООН. От 4 април 2016 г. досега 1614 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта за презаселването от схемата 1:1. Все по-голям брой държави членки участват активно в схемата. От последния доклад за напредъка освен в Германия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия и Швеция презаселвания са извършени и в Белгия, Естония и Франция.

В Изявлението на ЕС и Турция от 18 март се предвижда привеждането в действие на доброволната схема с Турция за хуманитарно приемане след прекратяването или поне същественото и устойчиво намаляване на незаконните преминавания от Турция в ЕС. В момента в Съвета се разработват стандартните оперативни процедури за схемата в тясно сътрудничество с Комисията, EASO, ВКБООН и МОМ. Понастоящем протичат преговори по текста, който бе представен на Турция на 28 юни, като ще се проведат и допълнителни дискусии с държавите членки и с Турция с цел финализирането му.

Продължиха дискусиите относно предложението на Комисията за изменение на Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета, за да се даде възможност на държавите членки да изпълнят задълженията си във връзка с преместването по отношение на неразпределените 54 000 места, като приемат на своя територия намиращи се в Турция сирийски граждани, които имат явна нужда от международна закрила, чрез презаселване или други форми на законен прием. Съветът постигна съгласие по общ подход с минимални промени на 21 септември, докато Европейският парламент гласува своето становище на 15 септември 2016 г. Очаква се Съветът да приеме предложението през следващите дни.

На 13 юли Комисията прие предложение за регламент за създаване на рамка на ЕС относно презаселването 36 за установяването на обща европейска политика по отношение на презаселването и гарантиране на правилното и безопасно пристигане до Европа на хората, нуждаещи се от международна закрила. Понастоящем текстът се разглежда от съзаконодателите.

4Предстоящи стъпки

Както подчерта председателят на Комисията Юнкер в речта си за състоянието на Съюза, солидарността е спойката на Съюза и често най-лесно се вижда при критични ситуации. Гърция и Италия все още са изправени пред извънредна ситуация, която изисква постоянна проява на солидарност от всички държави членки.

Държавните и правителствените ръководители в различни форуми многократно признаха спешността на ситуацията и призоваха за по-нататъшни действия за ускоряване на прилагането на схемата за преместване като изключително важен израз на тази солидарност.

Комисията признава положените значителни усилия, за които свидетелства ускоряващият се темп на преместванията, по-специално от Гърция. Гърция успешно осъществи сложна операция по предварителна регистрация, която спомогна за това да бъдат идентифицирани лицата, търсещи международна закрила в континенталната част на страната. Понастоящем Гърция предприема необходимите мерки, за да осигури бързото обработване на досиетата на кандидатите за преместване в рамките на срок от четири до пет месеца. Италия продължи да увеличава капацитета си за обработване и показа гъвкавост в отговор на исканията на държавите членки на преместване по отношение на въпросите, свързани със сигурността. ВКБООН, МОМ, EASO, Frontex и Европол увеличават подкрепата си за Италия и Гърция, за да се ускори процедурата по преместване. Някои държави членки демонстрират сериозен ангажимент за преместване и значително допринесоха за положителните тенденции, наблюдавани през последните месеци.

Въпреки това постигнатите резултати все още не са съизмерими с поетите ангажименти и с мащаба на предизвикателствата. Понастоящем призивите на държавните и правителствените ръководители трябва да бъдат последвани от решителни действия на място от страна на компетентните национални служби.

В първия си доклад относно преместването и презаселването 37 Комисията счете, че следва да се извършват поне 6000 премествания на месец. Тази цел остава валидна и сега, в началото на втората година от прилагането на решенията на Съвета относно преместването. Изпълнението на правните задължения по силата на решенията на Съвета ще изисква значително увеличаване на броя на поетите ангажименти и много по-редовното поемане на ангажименти, както и ускоряване на преместването в идните месеци. Ето защо Комисията призовава държавите членки да изпълнят цялостно тези задължения.

За тази цел Комисията призовава държавите членки да поемат ангажименти си и да извършват редовни премествания в съответствие с квотите си, както от Италия, така и от Гърция, а също и да предложат експерти в отговор на различните покани на EASO за набиране на експерти, като се гарантират по-дълги срокове на разполагане и се осигуряват по-опитни експерти с по- специализирани профили. Държавите членки, които все още не са заявили ангажименти или не са извършили преместване, следва да го направят незабавно.

От своя страна Гърция и Италия следва да продължат да повишават капацитета си за обработване. Гърция следва също така възможно най-скоро да отвори останалите центрове за преместване, а Италия — да осъществи първите премествания на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

Комисията ще продължи да следи отблизо и да докладва редовно за напредъка по изпълнението на двете решения на Съвета относно преместването. Тя си запазва правото да предприеме действия срещу държавите членки, които не изпълняват задълженията си.

Успоредно с това държавите членки следва да продължат да изпълняват поетите ангажименти за презаселване, включително като част от изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция 38 .

(1)

Въпреки че общата цел на схемата за преместване е 160 000 души, 54 000 души не бяха разпределени в определена държава членка бенефициер съгласно второто решение на Съвета относно преместването. Съгласно член 4, параграф 2 от второто решение на Съвета, за разпределението на този оставащ брой следваше да се вземе решение на по-късен етап. Предложение на Комисията, даващо възможност тази квота да се използва за целите на презаселването, скоро следва да бъде прието от Съвета (вж. по-долу точка 4).

(2)

 Заключения на Европейския съвет от 28 юни 2016 г. http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/06/28-euco-conclusions/

(3)

  http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/09/16-bratislava-declaration-and-roadmap/  

(4)

SN 38/16, 18.3.2016 г.

(5)

COM(2016) 480 final.

(6)

Незаконни преминавания на границите в Гърция от 13 юли до 25 септември — източник Frontex, съгласно докладваното в приложенията за докладване по съвместните операции (JORA). Данните могат да претърпят промени след потвърждаването им.

(7)

Източник: Гръцките власти и ВКБООН.

(8)

Като се вземат предвид преместванията, които се очаква да се извършат на 28 септември.

(9)

  http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf .

(10)

Според последния тримесечен доклад (за 2-рото тримесечие на 2016 г.), публикуван от Евростат на 22 септември, гражданството на следните държави отговаря на условията за преместване: Сирия, Еритрея, Бурунди, Мозамбик, Бахрейн, Бутан, Катар и Йемен. Държавите, чието гражданство е отговаряло на 75-процентния праг съгласно данните от Евростат от първото тримесечие на 2016 г., но вече не отговаря на този праг, са Централноафриканската република, Доминика, Лаос и Саудитска Арабия. Както беше посочено в предишния доклад, въпреки че иракчаните вече не отговарят на условията за преместване, това не засяга иракчаните, които вече са идентифицирани като евентуално нуждаещи се от международна закрила (т.е. преминалите предварителна регистрация все още могат да бъдат преместени). Това се отнася също така за кандидатите от другите националности, които вече не отговарят на условията за преместване.

(11)

Към края на август не е имало все още открити ангажименти за преместване, по които гръцката служба по въпросите на убежището да изпрати нови искания за преместване до държавите членки. До 29 август гръцката служба по въпросите на убежището е регистрирала около 11 130 искания за преместване, докато общият брой на ангажиментите е бил около 8000, като всички те са били в процес на обработване от страна на държавите членки на преместване (чакал се е отговор от държавата членка на преместване) или вече са били изпълнени (прехвърлянето е било изпълнено или кандидатът е бил отхвърлен).

(12)

Брой на незаконните преминавания на границата в Италия от 13 юли до 25 септември съгласно докладваното в приложенията за докладване по съвместните операции (JORA) и информацията, събрана в рамките на съвместна операция „Тритон“ за 2016 г. Данните могат да претърпят промени след потвърждаването им.

(13)

http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf.

(14)

63 в Белгия, 158 в Германия, 22 в Естония, 31 в Ирландия, 166 в Испания, 7 в Кипър, 306 в Нидерландия, 29 в Латвия, 52 в Литва, 33 в Люксембург, 70 в Португалия, 128 в Румъния, 3 в Словакия, 32 в Словения, 213 във Финландия, 911 във Франция, 10 в Хърватия и 8 в Чешката република.

(15)

10 в Испания, 9 в Малта, 6 в Латвия, 20 в Люксембург, 33 в Нидерландия, 53 в Португалия, 6 в Румъния, 8 в Словения, 80 във Финландия, 50 във Франция и 78 в Швейцария.

(16)

Всички за 28 септември: 15 в България, 31 в Испания, 27 в Португалия и 35 във Франция.

(17)

67 във Финландия. Планирани са прехвърляния също във Франция, Нидерландия и Швейцария.

(18)

12 в Латвия и 110 в Румъния от Гърция, както и 6 в Малта и 6 в Хърватия от Италия.

(19)

Белгия — 200 за Гърция и 100 за Италия, България —50 за Гърция, Германия — 500 за Гърция и 500 за Италия, Естония — 35 за Гърция, Ирландия — 123 за Гърция, Латвия — 60 за Гърция и 45 за Италия, Литва — 80 за Гърция и 20 за Италия, Люксембург — 60 за Гърция и 40 за Италия, Малта — 30 за Италия, Нидерландия — 300 за Гърция и 100 за Италия, Португалия — 400 за Гърция, Румъния — 247 за Гърция и 70 за Италия, Словакия — 10 за Гърция, Словения — 40 за Гърция и 10 за Италия, Финландия — 150 за Гърция, Франция —800 за Гърция и 50 за Италия, и Хърватия — 6 за Италия.

(20)

Лихтенщайн — 10 за Гърция, Норвегия — 20 за Гърция и 80 за Италия, и Швейцария — 330 за Италия.

(21)

В съответствие с Решение (ЕС) 2016/408 на Съвета Австрия се ползва от временно спиране на преместването на до 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. В резултат преместването в Австрия на 1065 кандидати спира до 11 март 2017 г. При все това, за Австрия продължават да се прилагат задълженията съгласно Решение 2015/1601 по отношение на преместването на останалия брой лица от определената за страната квота, така че продължават да се изискват поемане на ангажименти и извършване на премествания.

(22)

В началото на април Полша спря обработването на 73 искания за преместване, изпратени ѝ от гръцката служба по въпросите на убежището въз основа на ангажимент, поет от Полша на 16 декември 2015 г., като по този начин фактически замрази процедурата по преместване три месеца и половина след заявяването на ангажимента. Същото се отнася и за исканията от Италия.

(23)

Възможно е намалелият брой да се дължи на ненавършили пълнолетие лица, напуснали Гърция по маршрута през Западните Балкани по-рано през 2016 г.

(24)

Петата покана на EASO за набиране на експерти, които да осигуряват подкрепа в Гърция при преместването, беше отправена на 21 април, като по нея бе докладвано за първи път в 3-тия доклад относно преместването и презаселването. Срокът на разполагането на някои от експертите изтече през отчетния период.

(25)

Австрия, Швейцария, Литва, Полша, Чешката република, Обединеното кралство, Румъния, Германия, Латвия, Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Малта, Белгия, Словакия и България.

(26)

Пътуващият екип извършва регистрация за преместване на различни места, в които са настанени кандидати за преместване (въз основа на нуждите, посочени от италианските органи), и подпомага местните звена на Questura в извършването на регистрациите.

(27)

Лицата, които не са били в състояние да преминат предварителна регистрация и желаят да подадат молба за международна закрила, ще имат възможност да направят това, като им се насрочи среща за регистрация чрез Skype. Тъй като по-голямата част от желаещите да подадат молба за международна закрила са преминали предварителна регистрация, се очаква, че системата с използване на Skype ще работи по-ефективно и на субсидиарна основа.

(28)

Тези данни не включват местата, осигурени съгласно схемата на ВХБООН за наем на жилища, и местата за приемане в горещите точки.

http://data.unhcr.org/mediterranean/documents.php?page=1&view=grid&Country[]=83

Тези временни структури за спешни случаи и постоянни структури са изградени в горещите точки на островите в Егейско море, както и в континентална Гърция. По данни от 11 юли 2016 г. в момента има само 1138 постоянни места за настаняване, където са настанени изключително кандидати за международна закрила и непридружени ненавършили пълнолетие.

(29)

Препоръка на Комисията до Република Гърция относно предприемането на спешни мерки от Гърция с цел възобновяване на прехвърлянията съгласно Регламент (ЕС) № 604/2013, C(2016) 3805 final.

(30)

Споразумението за делегиране, постигнато с ВКБООН през януари 2016 г. по схемата за наемане на жилища за капацитет от 20 000 места, е от полза най-вече за лицата, търсещи убежище, които отговарят на условията за преместване. Споразумението за делегиране беше преразгледано през юли 2016 г., за да се поясни в текста, че схемата за настаняване включва също възможността за откриване на места в обекти за преместване, управлявани от ВКБООН, както и че групата, към която е насочена схемата за настаняване, включва не само кандидатите за преместване, но и други лица, търсещи убежище. ВКБООН се съгласи да осигури 6000 места по схемата за наемане на жилища за центровете за преместване, за да бъдат настанени всички напълно регистрирани кандидати за преместване.

(31)

А именно участието на агенциите на ЕС (EASO, Frontex, Европол)

(32)

http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf

(33)

Достъпни на адрес:

  http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf

(34)

COM(2016) 416 final.

(35)

 Тази спешна помощ допълва сумата от 509 милиона евро, отпуснати за Гърция за периода 2014 — 2020 г. по националните ѝ програми от фондовете в областта на за вътрешните работи (ФУМИ и ФВС), които също така разполагат със значително финансиране в подкрепа на прилагането на политиките за убежище.

(36)

COM(2016) 468 final.

(37)

COM(2016) 165 final.

(38)

Трети доклад за напредъка, постигнат в изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция (COM(2016) 634).

Top

Брюксел, 28.9.2016

COM(2016) 636 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Шести доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 27 септември 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

Австрия 2

1491

Белгия

400

153

2415

България

260

6

831

Хърватия

10

10

594

Кипър

65

42

181

Чешка република

30

12

1655

Естония

128

49

204

Финландия

590

430

1299

Франция

2970

1721

12599

Германия

740

195

17209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

253

69

240

Латвия

189

68

295

Лихтенщайн

10

Литва

460

86

420

Люксембург

160

104

309

Малта

24

24

78

Нидерландия

750

548

3797

Норвегия

20

Полша

65

4321

Португалия

1130

372

1778

Румъния

1022

190

2572

Словакия

20

3

652

Словения

100

60

349

Испания

350

313

6647

Швеция 3

2378

Швейцария

30

ОБЩО

9776

4455

63 302

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 28.9.2016

COM(2016) 636 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Шести доклад относно преместването и презаселването


Приложение 2: Премествания от Италия до 27 септември 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

Австрия 2

462

Белгия

130

29

1397

България

140

471

Хърватия

16

4

374

Кипър

15

10

139

Чешка република

20

1036

Естония

8

125

Финландия

380

260

779

Франция

350

231

7115

Германия

510

20

10327

Унгария

306

Исландия

Ирландия

20

360

Латвия

75

8

186

Лихтенщайн

Литва

60

251

Люксембург

60

20

248

Малта

47

26

53

Нидерландия

275

178

2150

Норвегия

80

Полша

35

1861

Португалия

388

183

1173

Румъния

610

12

1608

Словакия

250

Словения

30

14

218

Испания

50

50

2676

Швеция 3

50

39

1388

Швейцария

460

112

ОБЩО

3809

1196

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 28.9.2016

COM(2016) 636 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Шести доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Презаселване — актуално състояние към 26 септември 2016 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г.
и съгласно механизма 1:1, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка/
Асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., включително по механизма 1:1 с Турция

Трета държава, от която се извършва презаселването

Австрия

1900

1500 1

Ливан: 880; Йордания: 442; Турция: 173; Ирак: 1

Белгия

1100

450

Ливан: 331; Йордания: 28; Египет: 24; Турция: 67 (от които 63 по механизма 1:1)

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешка република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

11

Турция: 11 по механизма 1:1

Финландия

293 2

272 3

Ливан: 229; Египет: 34; Йордания: 4; Ирак: 3; Йемен: 2
Турция: 62 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

Франция

2375 4

664 5

Ливан: 243; Турция: 228 по механизма 1:1; Йордания: 193

Германия

1600

609

Турция: 609 по механизма 1:1

Гърция

354

0

Унгария

0

0

Исландия

50

48

Ливан

Ирландия

520

439

Ливан

Италия

1989

472

Ливан: 349; Судан: 48; Турция: 75 по механизма 1:1

Латвия

50

6

Турция: 6 по механизма 1:1

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

25

Турция: 25 по механизма 1:1

Люксембург

30

0 6

Турция: 27 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

Малта

14

0

Нидерландия

1000

537

Турция: 177 (от които 170 по механизма 1:1) Ливан: 271; Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Израел: 2; Мароко: 1; Египет: 1

Норвегия

3500

1769

Ливан: 1750; Йордания: 13; Турция: 6

Полша

900

0

Португалия

191

12 7

Турция: 12 по механизма 1:1

Румъния

80

0

Словакия

100 8

0

Словения

20

0

Испания

1449

118

Ливан: 61; Турция: 57 по механизма 1:1;

Швеция

491

491 9

Турция: 269 по механизма 1:1; Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

Швейцария

519

519

Ливан: 431

Сирия: 88

Обединеното кралство

2200

2200 10

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други държави според хуманитарните нужди.

ОБЩО

22 504

10 695

 

Общо 1614 души са презаселени от Турция по механизма 1:1; 1525 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

(1)

     Този брой включва случаи по австрийската програма за хуманитарно приемане.

(2)

  Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г. за презаселването на 750 лица.

(3)

     Този брой не включва презаселването на 62 сирийци от Турция по механизма 1:1, осъществено по финландската национална схема.

(4)

     Този брой е в допълнение към националната квота на Франция и предходни ангажименти.

(5)

     В допълнение към този брой, през същия период Франция е приела около 600 сирийски граждани от региона и 131 бежанци от други части на света извън схемата от 20 юли 2015 г. През април 2016 г. по националната схема за визите и убежището Франция е издала допълнително 81 визи на уязвими сирийски бежанци от Турция.

(6)

Въпреки че все още не е извършено презаселване съгласно заключенията от 20 юли 2015 г., 46 сирийци са презаселени в Люксембург от Турция през 2015 г. съгласно националната програма за презаселване.

(7)

     Португалия е презаселила 39 бежанци от Египет през 2015 г. по националната програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(8)

     Словакия е презаселила 149 асирийци, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(9)

     Швеция е презаселила 1900 души през 2015 г. по националната си програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(10)

Между юли 2015 г. и юни 2016 г. общо 3439 души са презаселени в Обединеното кралство по съществуващите национални схеми на Обединеното кралство за презаселване.

Top