ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 8.9.2016
COM(2016) 558 final
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането на Директива 98/58/EО на Съвета относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016DC0558
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL on the implementation of Council Directive 98/58/EC concerning the protection of animals kept for farming purposes
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно прилагането на Директива 98/58/EО на Съвета относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно прилагането на Директива 98/58/EО на Съвета относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели
COM/2016/0558 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 8.9.2016
COM(2016) 558 final
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането на Директива 98/58/EО на Съвета относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането на Директива 98/58/EО на Съвета относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели
1. Въведение
Според член 5, параграф 2 от Директива 98/58/ЕО се изисква Комисията да представи на Съвета доклад въз основа на опита, придобит от държавите членки след нейното прилагане.
В Решение 2006/778/ЕО на Комисията 1 са определени разпоредби относно минималните изисквания за събиране на информация по време на инспекциите на производствените обекти относно определени животни, отглеждани за стопански цели. В приложенията към него се съдържат таблици относно изискванията, които следва да бъдат проверени във връзка с несъответствието. Според посоченото решение държавите членки са задължени да изпращат на Комисията годишни доклади, считано от юни 2009 г. Също така в съображение 9 от това решение се казва, че „[с]ъбирането на данни относно инспекциите за благосъстояние на животните е съществено важно за Общността, за да оцени влиянието на нейната политика в тази област“.
В стратегията на ЕС за хуманно отношение към животните за периода 2012—2015 г. 2 се посочва, че неприлагането на законодателството на ЕС е един от основните проблеми, засягащи хуманното отношение към животните. Освен това в доклада на Съюза относно прилагането на Директива 98/58/ЕО на Съвета от 20 юли 1998 г. относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели 3 се предоставя ценна информация за областите на правоприлагането.
2. Методика
Докладът обхваща периода от 1 януари 2011 г. до 31 декември 2014 г.
При изготвянето на настоящия доклад са използвани три източника на информация:
Първо, използваните данни са взети от доклади на Комисията, съдържащи резултатите от одитите, които тя извършва в държавите членки. Докладите са главно от периода 2011—2013 г., тъй като извършваните през тези години одити са насочени по-специално към положението в стопанствата (вж. таблица 1 от приложение I).
Второ, всяка държава членка трябва да гарантира, че инспекциите, свързани с хуманното отношение към животните, се провеждат в съответствие с правилата относно официалния контрол, определени в Регламент (ЕО) № 882/2004 4 . Националните компетентни органи отговарят за докладването на констатациите от тези инспекции пред Комисията на годишна база. Комисията е използвала данните, предоставени от държавите членки 5 за 2013 г. и 2014 г., тъй като тези данни отразяват най-скорошното състояние. В таблица 2 от приложение I е направен преглед на броя на стопанствата, които подлежат на инспекция, и на процента на инспектираните обекти.
Накрая, понякога Комисията получава жалби 6 във връзка с предполагаемото неприлагане на правото на Съюза от страна на една или повече държави членки. Тези жалби също могат да предоставят ценна информация за областите, в които гражданите считат, че правото не се прилага надлежно.
3. Констатации
3.1 Система за наблюдение и инспекции
Одитите на Комисията показват, че държавите членки са въвели основана на риска система за подбор на обектите за инспекция. Сред основните причини за извършването на основани на риска инспекции на хуманното отношение към животните в стопанствата е Регламент (ЕО) № 882/2004 относно официалния контрол и проверките за кръстосано спазване във връзка с единните плащания 7 .
Няколко държави членки описват подробно своите системи за подбор на стопанствата за инспектиране, които също потвърждават използването на основан на риска подход. Освен това според законодателството на ЕС се изисква абсолютният брой на инспекциите 8 да е пропорционален на обема на производството и на броя на съответните животни.
Освен това държавите членки трябва да проследяват изпълнението на препоръките, които са отправени по време на одитите. В своите одити Комисията отбелязва, че националните органи са предприемали действия във всички случаи. Въпреки това Комисията констатира също така, че мерките са недостатъчни за постигането на съответствие в три от държавите членки. В две от тези държави членки е установено, че това се дължи на липсата на санкции с достатъчно възпиращ ефект, а една държава членка не е разследвала случая по подходящ начин.
3.2. Разлики в докладването от страна на държавите членки
Съществените разлики в докладването от страна на държавите членки значително затрудняват тълкуването и съпоставянето на данните като цяло.
През 2012 г. е разработен онлайн формуляр, базиран на таблиците от Решение 2006/778/ЕО, който държавите членки са използвали през 2013 г. и 2014 г. Този онлайн формуляр дава възможност на Комисията по-ефективно да анализира докладваните данни. Някои от несъответствията обаче не са отстранени. В особено голяма степен това важи за домашните птици. Според определението на термина „домашни птици“ 9 тази колона трябва да се използва само за пилета, отглеждани за производство на месо (бройлери). Няколко държави членки обаче са включили в колоната за домашни птици така също данни за малки стопанства за кокошки носачки 10 . По тази причина не е възможно да се прецени дали констатациите са представителни за стопанствата за бройлери или за кокошки носачки.
Подобен проблем съществува също в категория „едър рогат добитък“, която включва системите за производство както на говеждо месо, така и на млечни продукти. Тъй като рисковете за хуманното отношение към животните в двете системи се различават, от полза би било да се направи анализ на данните поотделно.
3.3. Технически констатации
Първо, за да се считат констатациите за представителни за системата на производство, процентът на инспектираните стопанства спрямо общия брой на стопанствата трябва да бъде достатъчно висок (вж. фигура 1 от приложение I). Само в един случай експертите на Комисията отбелязват, че броят на инспектираните съоръжения е твърде нисък с оглед на обема на производството. Комисията не докладва за нередности по отношение на подбора на стопанствата на основата на риска.
Следва да се отбележи, че броят на инспектираните стопанства е бил особено висок за стопанствата с кокошки носачки и свине майки през 2013 г. и 2014 г. Това може да се дължи на забраната за използване на неуголемени клетки за кокошки носачки (2012 г.) и въвеждането на групово отглеждане на свинете майки (2013 г.) и свързаното задължение за осигуряване на пълно съответствие.
Второ, що се отнася до броя на несъответствията, важно е да се има предвид, че те включват всички видове нарушения на законодателството на ЕС, дори и незначителните. Категории А и Б в таблица 3 обхващат административни актове за несъответствие, които водят до искане за отстраняване на проблема или в рамките на три месеца, или понякога в по-дълъг срок. Категория В обхваща по-тежки нарушения, които водят до незабавни действия, свързани с административни или наказателни санкции. Като пример може да се посочи, че само 8,1 % от регистрираните през 2014 г. нарушения в стопанства за домашни птици са били тежки, което е довело до предприемането на незабавни действия.
Накрая, важно е да се има предвид, че ако се следва основания на риска подход, инспекциите специално са насочени към стопанствата, в които има най-голяма вероятност от нарушения. В резултат на това не винаги повишаването на броя на отчетените нарушения е признак за влошаване на положението от гледна точка на хуманното отношение към животните. Освен това основаният на риска подход като цяло би трябвало да води до по-бързо отстраняване на проблемите, свързани с хуманното отношение към животните, и подобряване на състоянието на животните.
С надлежно отчитане на слабостите в методиката, констатациите са следните:
Одити от страна на Комисията
Осемнадесет от одитите на Комисията през периода 2011—2013 г. са насочени към кокошки носачки (13) и/или свине майки (8). Резултатите от тези одити представят добре положението преди въвеждането на забраната за използване на неуголемени клетки за кокошки носачки и прехода към групово отглеждане на свине майки.
Що се отнася до отглеждането на свине, за повечето държави членки, които са били обект на одит, експертите на Комисията отчитат несъответствие във връзка с предоставянето на манипулируеми материали и избягването на купиране на опашката. Констатациите в тези държави членки са твърде разнообразни. За някои е установено, че не правят много за избягване на рутинното купиране на опашката или че не предоставят манипулируеми материали.
В чести случаи от компетентните органи не е проявявана настойчивост в налагането на други мерки като промени в условията на заобикалящата среда или промени в системите на управление. Освен това неподходящи материали като метални вериги са считани за приемливи от длъжностните лица в повечето държави членки, докато някои подходящи материали са определяни например за несъвместими със системите за оттичане.
Четири държави членки са издали насоки или въвели мерки за намаляване на несъответствията. При това одитите показват, че често длъжностните лица на държавите членки нямат достатъчно експертни познания за това как да тълкуват изискванията за предоставяне на манипулируеми материали и за промени в управлението и заобикалящата среда, които трябва да бъдат осигурени преди да се разреши рутинно купиране на опашката.
Комисията извърши също така 9 одита през 2014 г. 11 , при които е констатирано, че за оценка на хуманното отношение към домашни птици/бройлери в стопанствата са използвани данни от кланиците. Само в три от одитираните държави членки обаче тези данни действително са използвани за извършване на проверки на стопанствата. В останалите държави членки при клането редовно са наблюдавани сериозни наранявания, но в редки случаи е подавана обратна връзка към лицата, извършващи проверки в стопанствата.
Доклади на държавите членки
Информация за докладваните от държавите членки нарушения във връзка с отглежданите видове, които са обект на правилата на ЕС за хуманно отношение към животните, е представена в таблица 3 от приложение I.
„Записването“ е една от категориите, в която има голям брой несъответствия за почти всички отглеждани видове. Тази категория е свързана с недостатъчната проследяемост на лечението с лекарствени средства и смъртността, наблюдавана от земеделския стопанин, и е важен източник на информация.
Що се отнася до изискванията, които засягат самото животно, най-честата отрицателна констатация се отнася до „сгради и настаняване“. В тази категория попада неправилната конструкция на сградите, подовете и инсталациите. Освен това категорията обхваща оборудването вътре в сградата/клетката/кочината, както и неподходящото използване на съоръженията като режим на слабо провертяване или осветление.
Основните други видове установени несъответствия се различават в зависимост от отглеждания вид животни. При телетата това са „свободното движение“, което включва възможността на животните да се движат и правилата по отношение на връзването, докато при домашните птици несъответствията се отнасят до редовни проверки на функционирането на „автоматично и механично оборудване“. Проблемите, свързани с „храна, вода и други вещества“, са често срещани при свободно отглежданите кокошки носачки, едър рогат добитък, овце и кози. Последният проблем обхваща самия режим на хранене, достъпа на животното до храна и вода и проверките на всички автоматични хранилки или поилки.
От докладите на държавите членки е видно, че през 2013 г. несъответствията по отношение на свинете и предоставянето на манипулируеми материали представляват 8,4 %. При нараняванията (т.е. купиране на опашката, но също така кастриране и подрязване на зъбите) отчетеният от държавите членки процент на несъответствията е 2,2 %.
Жалби
През 2013 г. и 2014 г. Комисията регистрира осем жалби, касаещи непредоставяне от страна на държавите членки на манипулируеми материали и рутинно купиране на опашката на свинете. Тези жалби отразяват също така констатациите от одитите на Комисията. До момента пет от тях са приключени. Междувременно Комисията издаде насоки в тази област 12 .
Въпреки че има жалби и по други въпроси, свързани с хуманното отношение към животните, като например производството на гъши дроб, транспортирането и хуманното отношение при клане, във всяка от категориите броят се запазва нисък. Всички жалби са разгледани внимателно и е заключено, че няма достатъчни основания да се предприемат действия по никоя от тях. По тази причина по-голямата част от тях са приключени.
4. Заключение
Предвидените в Директива 98/58/ЕО общи принципи и разпоредби за защита на животните, отглеждани за селскостопански цели, са спомогнали за създаването на обща рамка за хуманно отношение към отглежданите животни в ЕС. Директивата така също е помогнала на държавите членки да осигурят правилното прилагане и изпълнението на тези правила. Много важно е, че държавите членки са задължени да представят годишни доклади за резултатите от своите проверки на прилагането на правилата за хуманно отношение към животните и да определят нови цели за подобряване на прилагането; това е довело до приоритетно разглеждане на въпросите, свързани с хуманното отношение. Всъщност в докладите се посочва, че държавите членки явно работят систематично за справяне с всяко установено несъответствие и за прилагане на правилата на ЕС за хуманно отношение към животните. Това се потвърждава от данните от предишния доклад на Комисията от 2006 г. 13 и отчетените данни от държавите членки за 2013 г. и 2014 г. Налице е значително увеличение на броя на съответстващите стопанства.
Всъщност, що се отнася до последните две въведени мерки — забрана за използване на неуголемени клетки за кокошки носачки (2012 г.) и на индивидуалните боксове за свинете майки (2013 г.) — предприетите действия от Комисията за насърчаване на правилното прилагане на тези забрани от всички държави членки са доказали своята ефективност. Според информацията, с която разполага Комисията, понастоящем всички държави членки са постигнали съответствие и използват или уголемени клетки, или алтернативни системи за кокошки носачки. Що се отнася до груповото отглеждане на свине майки, 25 държави членки са постигнали съответствие, като три са декларирали пълно съответствие. Понастоящем Комисията извършва проверка на документацията, предоставена като доказателство в подкрепа на тези твърдения.
В повечето случаи данните показват слаби подобрения между 2013 г. и 2014 г. Например отчетеният процент на съответствие за домашни птици и изискването към „автоматично и механично оборудване“ е увеличено от 82,1 % на 86,4 %. Отчетено е така също общо подобрение между 2013 г. и 2014 г. в категории „записване“ и „сгради и настаняване“ при по-голямата част от видовете и системите на производство. По-голямата част от държавите членки, които са предоставили анализ на констатациите си, отбелязват също така, че е налице обща тенденция на промяна към по-добро. Някои подчертават също така, че често незнанието е причина за несъответствие и по тази причина са въвели мерки за обучение в плановете си за действие за следващата година.
Това общо подобрение се подкрепя както от страна на държавите членки, така и от одитите на Комисията, извършени през същия период. В тях се заключва, че държавите членки са изпълнили препоръките и че положението се е подобрило в сравнение с предходните одити.
Необходимо е обаче да продължи работата с държавите членки, за да бъдат въведени по-нататъшни подобрения в начина на докладване на съответствието с правилата за хуманно отношение към животните. Например след публикуването на Решение 2006/778/ЕО са приети и други правни изисквания в областта на хуманното отношение към животните 14 . Тези законодателни промени, въведени на по-късен етап, не са отразени в настоящите задължения за докладване. Необходимо е да бъдат разгледани възможностите как най-добре може да се осигури съгласуваното предаване на тези допълнителни данни, като в същото време административната тежест бъде сведена до минимум.
Накрая, от събраната информация става ясно, че е необходимо по-добро общо разбиране на съществуващите правила за хуманно отношение към животните и как трябва да бъдат прилагани и изпълнявани. Това важи по-специално за някои правни изисквания за хуманно отношение към свинете. Данните от държавите членки за периода 2013—2014 г. показват, че има само малко увеличение на отчетените нарушения по отношение на предоставянето на манипулируеми материали и че е намалял броят на нарушенията, свързани с купиране на опашката на свинете. Това противоречи на одитните доклади на Комисията, според които броят на нарушенията по тези две изисквания е много по-голям в повечето одитирани държави членки. Освен това броят на жалбите по тези въпроси явно доказва повишена осведоменост сред гражданите на ЕС и интерес от хуманното отношение към свинете. Отчетеният от държавите членки по-малък брой може да е резултат от неразпознаване на несъответствието. Одитите на Комисията показват, че по отношение на купирането на опашката повечето държави членки считат, че съответстват на правото на Съюза. Наред с това по този въпрос се работи в продължение на няколко години, за да се повишат знанията и да се променят нагласите. С Препоръка (ЕС) 2016/336 на Комисията от 8 март 2016 г. се въвеждат редица параметри, отнасящи се до намаляване на хапането на опашките, и се изброяват характеристиките на оптималния материал за обогатяване на средата. С придружаващия работен документ на Комисията на държавите членки се предоставят допълнителни подробности по въпроса, като им се дават така също инструменти и показатели, които могат да използват при оценяване на положението в стопанствата.
Комисията най-малкото ще продължи да следи съответствието с прилагането на Директива 98/58/ЕО на Съвета. От плановете за действие и предоставените коментари е видно обаче, че държавите членки използват различни инструменти за по-добро правоприлагане в тази област. Успоредно с това Комисията счита, че е изключително важно да бъдат осъществени по-нататъшни диалози със заинтересованите страни, с цел да бъдат подкрепени конкретни инициативи и проекти в тази област, които биха могли да са от взаимна полза както от икономическа гледна точка, така и от гледна точка на хуманното отношение към животните. В този контекст Комисията понастоящем работи върху по-систематичен и по-реален формат на този диалог, за да могат всички заинтересовани страни (организации за хуманно отношение към животните, учени, ветеринарни лекари, земеделски стопани, преработвателни предприятия в хранително-вкусовата промишленост, търговци на дребно на храни т.н.) да изразят своята загриженост, да споделят своите знания и ресурси за осъществяването на общи дейности.
Освен това с приемането на Предложението на Комисията относно официалния контрол 15 ще се даде възможност за създаването на европейски референтни центрове за хуманно отношение към животните, което също може да допринесе за допълнителни подобрения чрез създаването и обмена на по-добри технически и научни знания.
Приложение I:
Таблица 1
Списък с одитите, проведени от Комисията през периода 2010—2014 г.
Държава членка |
Номер на доклада |
Предмет на одита за хуманно отношение към животните |
Дата |
Малта |
2010-8386 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, телета, свине, Решение 2006/778/ЕО) |
Януари 2010 г. |
Люксембург |
2010-8385 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, Решение 2006/778/ЕО, кокошки носачки, свине) |
Януари 2010 г. |
Франция |
2010-8390 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине, Решение 2006/778) |
Февруари 2010 г. |
Полша |
2010-8387 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине) |
Февруари — март 2010 г. |
Италия |
2010-8388 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине) |
Март 2010 г. |
Румъния |
2010-8389 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине) |
Април 2010 г. |
България |
2010-8383 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине) |
Април 2010 г. |
Чешка република |
2010-8384 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине) |
Юни 2010 г. |
Швеция |
2010-8391 |
стопанства и транспортиране (Директива 2006/778/ЕО, кокошки носачки, свине) |
Октомври 2010 г. |
Дания |
2010-8392 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине) |
Ноември 2010 г. |
Австрия |
2011-6096 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери) |
Януари 2011 г. |
Португалия |
2011-6052 |
стопанства и транспортиране (бройлери, кокошки носачки, телета, свине) |
Май 2011 г. |
Полша |
2011-6049 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери) |
Май — юни 2011 г. |
Белгия |
2011-6039 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери) |
Юни — юли 2011 г. |
Унгария |
2011-6045 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, бройлери, свине, гъски съгласно Препоръката на Съвета на Европа (СЕ) |
Септември 2011 г. |
Словакия |
2011-6053 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, бройлери, свине) |
Септември 2011 г. |
Италия |
2011-6048 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери) |
Ноември 2011 г. |
Ирландия |
2012-6379 |
кокошки носачки в стопанства |
Март 2012 г. |
Словения |
2012-6375 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери) |
Април 2012 г. |
Нидерландия |
2012-6376 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери, едър рогат добитък съгласно СЕ) |
Май 2012 г. |
България |
2012-6454 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, бройлери, свине) |
Юни 2012 г. |
Латвия |
2012-6525 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, Решение 2006/778/ЕО, кокошки носачки, свине, бройлери, телета, едър рогат добитък съгласно СЕ, стопанства за кожи съгласно СЕ) |
Октомври 2012 г. |
Литва |
2012-6526 |
стопанства и транспортиране (Директива 98/58/ЕО, свине, бройлери, стопанства за кожи съгласно СЕ) |
Ноември 2012 г. |
Франция |
2012-6446 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине, бройлери, мускусни патици съгласно СЕ) |
Ноември 2012 г. |
Румъния |
2012-6374 |
стопанства и транспортиране (кокошки носачки, свине, бройлери, пуйки съгласно СЕ, патици съгласно СЕ) |
Ноември 2012 г. |
Обединено кралство |
2013-6822 |
основни отглеждани видове и пилета за производство на месо (бройлери, пуйки съгласно СЕ) |
Февруари — март 2013 г. |
Дания |
2013-6807 |
основни отглеждани видове и пилета за производство на месо (бройлери, стопанства за кожи съгласно СЕ, едър рогат добитък съгласно СЕ) |
Октомври 2013 г. |
Австрия |
2013-6805 |
основни отглеждани видове — изисквания на Съвета на Европа (Решение 2006/778/ЕО, едър рогат добитък съгласно СЕ, пуйки съгласно СЕ, гъски съгласно СЕ) |
Ноември 2013 г. |
Таблица 2
Обобщение на докладите на всички държави членки за периода 2013—2014 г., по видове
2013 г. |
Описание на категорията |
|
Кокошки носачки — свободно отглеждане |
|
Кокошки носачки — хамбар |
|
Кокошки носачки — уголемени клетки |
|
Пуйки |
|
Домашни птици |
|
Патици |
|
Гъски |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Производствени обекти, предмет на инспекция |
|
6 731 |
|
3 490 |
|
3 236 |
|
19 768 |
|
111 115 |
|
29 877 |
|
13 553 |
|
Инспектирани производствени обекти |
|
20,1 % |
|
33,6 % |
|
40 % |
|
5,1 % |
|
5,3 % |
|
2,8 % |
|
5,6 % |
|
Производствени обекти без несъответствие |
|
89,8 % |
|
89,4 % |
|
87,5 % |
|
90,7 % |
|
82,7 % |
|
89,9 % |
|
89 % |
|
Общо несъответствие за категорията |
|
198 |
|
189 |
|
224 |
|
122 |
|
1275 |
|
132 |
|
127 г. |
|
Описание на категорията |
|
Щраусови птици |
|
Свине |
|
Едър рогат добитък (освен телета) |
|
Телета |
|
Овце |
|
Кози |
|
Животни, отглеждани за кожа |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Производствени обекти, предмет на инспекция |
788 |
685 660 |
1 503 586 |
942 407 |
549 713 |
186 632 |
3 956 |
||||||||
Инспектирани производствени обекти |
13,5 % |
4,3 % |
4,5 % |
4,1 % |
3 % |
2,5 % |
28,8 % |
||||||||
Производствени обекти без несъответствие |
90,6 % |
80,8 % |
86,2 % |
87,2 % |
86,4 % |
80,7 % |
85,1 % |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 г. |
Описание на категорията |
|
Кокошки носачки — свободно отглеждане |
|
Кокошки носачки — хамбар |
|
Кокошки носачки — уголемени клетки |
|
Пуйки |
|
Домашни птици |
|
Патици |
|
Гъски |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Производствени обекти, предмет на инспекция |
|
12 099 |
|
12 772 |
|
3 565 |
|
26 395 |
|
183 920 |
|
75 420 |
|
37 241 |
|
Инспектирани производствени обекти |
|
17,3 % |
|
16 % |
|
40,5 % |
|
5,6 % |
|
4,1 % |
|
1,9 % |
|
3,3 % |
|
Производствени обекти без несъответствие |
|
91,8 % |
|
92,3 % |
|
86,4 % |
|
88,4 % |
|
83,5 % |
|
91,5 % |
|
90,7 % |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Описание на категорията |
|
Щраусови птици |
|
Свине |
|
Едър рогат добитък (освен телета) |
|
Телета |
|
Овце |
|
Кози |
|
Животни, отглеждани за кожа |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Производствени обекти, предмет на инспекция |
1 716 |
|
767 042 |
|
1 626 413 |
|
978 358 |
|
653 721 |
|
235 205 |
4 317 |
|||
Инспектирани производствени обекти |
11,2 % |
|
4,7 % |
|
4,6 % |
|
4,5 % |
|
3,4 % |
|
2,9 % |
28,7 % |
|||
Производствени обекти без несъответствие |
92,2 % |
|
82,2 % |
|
86,6 % |
|
84,7 % |
|
89,5 % |
|
81,4 % |
85,6 % |
Фигура 1
Процент на инспектираните производствени обекти през 2013 г. и 2014 г.
Таблица 3
Брой на производствените обекти в държавите членки, които са били предмет на инспекция, и процент на несъответствията през 2013 г. и 2014 г.
- основни отглеждани видове
2013 г. |
2014 г. |
2013 г. |
2014 г. |
2013 г. |
2014 г. |
2013 г. |
2014 г. |
|||||||||
Описание на категорията |
|
Кокошки носачки — свободно отглеждане |
|
Кокошки носачки — свободно отглеждане |
|
Свине |
|
Свине |
|
Телета |
|
Телета |
|
Домашни птици |
|
Домашни птици |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Производствени обекти, предмет на инспекция |
|
6 731 |
12 099 |
685 660 |
767 042 |
942 407 |
978 358 |
111 115 |
183 920 |
|||||||
Инспектирани производствени обекти |
|
20,1 % |
|
17,3 % |
|
4,3 % |
|
4,7 % |
|
4,1 % |
|
4,5 % |
|
5,3 % |
|
4,1 % |
Производствени обекти без несъответствие |
|
89,8 % |
|
91,8 % |
|
80,8 % |
|
82,2 % |
|
87,2 % |
|
84,7 % |
|
82,7 % |
|
83,5 % |
Брой несъответствия |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
Персонал |
|
5,6 % |
|
5,6 % |
|
2,9 % |
|
3,1 % |
|
2,4 % |
|
2,3 % |
|
14 % |
|
10,5 % |
Инспекция |
|
6,1 % |
|
8,9 % |
|
7,8 % |
|
9,2 % |
|
7,8 % |
|
8,8 % |
|
8,2 % |
|
7,4 % |
Записване |
|
22,7 % |
|
27,1 % |
|
15,5 % |
|
13,5 % |
|
17,4 % |
|
12,8 % |
|
44,5 % |
|
30,5 % |
Свободно движение |
|
0,5 % |
|
2,8 % |
|
3 % |
|
4,1 % |
|
14,2 % |
|
14,3 % |
|
3,4 % |
|
4,4 % |
Позволено пространство |
|
5,6 % |
|
5,1 % |
|
13 % |
|
6,3 % |
|
6,9 % |
|
7 % |
|
4 % |
|
5,1 % |
Сгради и настаняване |
|
78,3 % |
|
84,6 % |
|
27,5 % |
|
28,5 % |
|
40,9 % |
|
39,3 % |
|
36,4 % |
|
37,3 % |
Минимално осветление |
|
2,5 % |
|
3,3 % |
|
5,5 % |
|
8,8 % |
|
1,9 % |
|
2,8 % |
|
0,8 % |
|
2,7 % |
Подово покритие (за свине) |
|
0 % |
|
0 % |
|
8,8 % |
|
9,3 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
Манипулируеми материали (за свине) |
|
0 % |
|
0 % |
|
8,4 % |
|
10 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
Автоматично и механично оборудване |
|
6,6 % |
|
5,6 % |
|
4,7 % |
|
4,2 % |
|
3 % |
|
3,3 % |
|
17,9 % |
|
14,6 % |
Храна, вода и други вещества |
|
28,3 % |
|
35 % |
|
11,8 % |
|
11,5 % |
|
13,3 % |
|
16,4 % |
|
7,2 % |
|
8,3 % |
Хемоглобин (за телета) |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0 % |
|
0,4 % |
|
0,5 % |
|
0 % |
|
0 % |
Храна от фибри (телета и свине майки) |
|
0 % |
|
0 % |
|
0,2 % |
|
0,2 % |
|
0,2 % |
|
1 % |
|
0 % |
|
0 % |
Наранявания |
|
0,5 % |
|
1,9 % |
|
2,2 % |
|
1,8 % |
|
0,3 % |
|
0,3 % |
|
0,8 % |
|
0,4 % |
Процедури на отглеждане (не за кокошки носачки) |
|
0 % |
|
0 % |
|
2 % |
|
1,3 % |
|
1,1 % |
|
1 % |
|
11 % |
|
7,1 % |
Брой категории на несъответствията |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
Категория А |
|
56,1 % |
|
64 % |
|
64,2 % |
|
66,1 % |
|
73,3 % |
|
76,6 % |
|
69,8 % |
|
73,2 % |
Категория Б |
|
37,9 % |
|
25,7 % |
|
20,3 % |
|
22,1 % |
|
15,1 % |
|
12,9 % |
|
23,4 % |
|
18,5 % |
Категория В |
|
6,1 % |
|
10,3 % |
|
15,6 % |
|
11,8 % |
|
11,5 % |
|
10,5 % |
|
6,8 % |
|
8,3 % |
Приложение II
Преглед на законодателството в областта на хуманното отношение към животните, което е приложимо по отношение на положението в стопанствата
Директива 98/58/ЕО на Съвета от 20 юли 1998 г. относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели, ОВ L 221, 8.8.1998 г., стр. 23;
Директива 1999/74/ЕО на Съвета от 19 юли 1999 г. за установяване на минимални изисквания за защитата на кокошки носачки, ОВ L 203, 3.8.1999 г., стр. 53;
Директива 2007/43/ЕО на Съвета от 28 юни 2007 г. за определяне на минимални правила за защита на пилетата, отглеждани за производство на месо, ОВ L 182, 12.7.2007 г., стр. 19;
Директива 2008/119/ЕО на Съвета от 18 декември 2008 г. за определяне на минимални стандарти за защита на телетата (кодифицирана версия), ОВ L 10, 15.1.2009 г., стр. 7;
Директива 2008/120/ЕО на Съвета от 18 декември 2008 г. относно определяне на минималните стандарти за защита на свинете (кодифицирана версия), ОВ L 47, 18.2.2009 г., стр. 5;
Директива 2002/4/ЕО на Комисията от 30 януари 2002 г. относно регистрацията на предприятия за отглеждане на кокошки носачки, предмет на Директива 1999/74/EО на Съвета, ОВ L 30, 31.1.2002 г., стр. 44;
Решение 2006/778/ЕО на Комисията от 14 ноември 2006 г. относно минималните изисквания за събиране на информация по време на инспекциите на производствените обекти относно определени животни, отглеждани за стопански цели, ОВ L 314, 15.11.2006 г., стр. 39.
Решение 2006/778/ЕО на Комисията от 14 ноември 2006 г. относно минималните изисквания за събиране на информация по време на инспекциите на производствените обекти относно определени животни, отглеждани за стопански цели, ОВ L 314, 15.11.2006 г., стр. 39.
COM(2012) 6 окончателен/2.
ОВ L 221, 8.8.1998 г., стр. 23.
Регламент (ЕО) № 882/2004 от 29 април 2004 г. относно официалния контрол, провеждан с цел осигуряване на проверка на съответствието със законодателството в областта на фуражите и храните и правилата за опазване здравето на животните и хуманното отношение към животните. ОВ L 165, 30.4.2004 г., стр. 1.
Някои данни от тези доклади са екстраполирани и представени в приложение I.
Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент — Осъвременяване на начина, по който се осъществяват контактите с жалбоподателя във връзка с прилагането на законодателството на Съюза, COM(2012) 154 final.
Земеделските стопани може да получават директни плащания, при условие че поддържат земята си в добро земеделско състояние и спазват стандартите за обществено здраве, здраве на животните и растенията, околната среда и хуманното отношение към животните (кръстосано спазване), които се съдържат в посочения регламент.
С директиви 2008/120/ЕО и 2008/119/ЕО се изисква инспекциите да „обхващат всяка година статистически представителна извадка за различните системи за отглеждане във всяка държава членка“.
Решение 2006/778/ЕО на Комисията, приложение IV, таблица 2: домашните птици включват птици от вида Gallus gallusi, освен кокошки носачки.
По-малко от 350 кокошки.
Референтни номера на докладите за одит: Испания 7079, Обединено кралство 7080, Дания 7061, Германия 7073, Чешка република 7060, Унгария 7072, Белгия 7059, Нидерландия 7078 и Италия 7075.
Препоръка (ЕС) 2016/336 на Комисията от 8 март 2016 г. за прилагането на Директива 2008/120/ЕО на Съвета относно определяне на минималните стандарти за защита на свинете във връзка с мерките за намаляване на необходимостта от купиране на опашката, ОВ L 62, 9.3.2016 г., стр. 20;
SWD(2016) 49 final
http://ec.europa.eu/food/animals/welfare/practice/farm/pigs/index_en.htm
.
COM(2006) 838 окончателен.
Директива 2007/43/ЕО.
Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с оглед да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и растителния репродуктивен материал, продуктите за растителна защита и за изменение на регламенти (ЕО) № 999/2001, 1829/2003, 1831/2003, 1/2005, 396/2005, 834/2007, 1099/2009, 1069/2009, 1107/2009, регламенти (ЕС) № 1151/2012, 652/2014 и директиви 98/58/ЕО, 1999/74/ЕО, 2007/43/ЕО, 2008/119/ЕО, 2008/120/ЕО и 2009/128/ЕО (Регламент относно официалния контрол). Междуинституционално досие: 2013/0140(COD).