EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0360

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Трети доклад относно преместването и презаселването

COM/2016/0360 final

Брюксел, 18.5.2016

COM(2016) 360 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Трети доклад относно преместването и презаселването


1Въведение

В третия доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние спрямо последния доклад от 12 април 1 и се прави оценка на действията, предприети от всички релевантни заинтересовани страни в периода 12 април — 13 май 2016 г. (отчетният период), за изпълнение на препоръките, отправени с цел да се ускори прилагането на схемите за преместване и презаселване.

От 12 април 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 2 581 души 2 . Това е явен спад (75 % по-малко в сравнение с периода, обхванат от предишния доклад), докато в континенталната част на страната положението се е запазило до голяма степен непроменено. Вследствие на затварянето на границата между Гърция и бившата югославска република Македония около 46 000 лица са все още в континентална Гърция 3 , като според прогнозите на върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) 4 65 % от тях са от националности, отговарящи на условията за преместване. От 12 април в Италия са пристигнали 10 242 души 5 , което показва тенденция, сходна със ситуацията за същия период през 2015 г. През последните седмици е било докладвано за по-голям брой пристигащи еритрейци, в това число и непридружени малолетни и непълнолетни деца.

Като цяло напредъкът, постигнат след втория доклад относно преместването и презаселването, е незадоволителен. В първия си доклад относно преместването и презаселването Комисията определи като цел до средата на май да бъдат преместени поне 20 000 души. Реалната ситуация е далеч от постигането на тази цел. През отчетния период са били преместени само още 355 души, с което общият брой на преместените досега лица става 1 500 (909 от Гърция и 591 от Италия). До голяма степен държавите членки, посочени и в предишния доклад, са продължили да увеличават усилията си за преместване, особено в Гърция, докато в Италия трансферите за преместване продължават да са малко на брой.

Що се отнася до презаселването, от договорените 22 504 души по схемата от юли досега са били презаселени 6 321, главно от Турция, Йордания и Ливан. По линия на договорените действия, посочени в Изявлението на ЕС и Турция, които започнаха да се прилагат едва от 4 април 6 , от Турция в ЕС са били презаселени 177 души съгласно механизма 1:1, от които 98 са презаселени след последния доклад.

2Преместване

2.1Действия на държавите членки, към които се извършва преместване

От 12 април до 13 май са били преместени само още 355 души — 294 от Гърция (във Франция, Нидерландия, Латвия, Румъния, Финландия, България, Малта, Чешката република, Естония и Словения) 7 и 61 от Италия (във Финландия, Латвия, Португалия, Румъния и Швейцария) 8 . През този период са били извършени и първите трансфери за преместване в Швейцария и Словения. До края на май са планирани допълнителни 307 трансфера от Гърция 9 и 137 от Италия 10 .

Действия за преодоляване на проблема с ограничения брой ангажименти: 11 държави членки (Белгия, Хърватия – за която това е първи ангажимент 11 , Чешката република, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Латвия, Литва, Нидерландия и Словения) 12 са заявили готовността си да осъществят бързо преместване на нови 1 220 кандидати за международна закрила („официални ангажименти“). Общо официалните ангажименти за преместване, поети от държавите членки, възлизат на 5 736 (1 658 от Италия и 4 078 от Гърция).

Австрия 13 , Унгария и Словакия все още не са поели никакви ангажименти. Освен това редица държави членки (Германия и Полша) все още не спазват предвиденото в Решението на Съвета задължение да съобщават на всеки три месеца броя на кандидатите, които могат да бъдат преместени бързо на тяхна територия. На последно място, повечето държави членки засега не поемат ангажименти, които да са съизмерими с квотата, която им е определена за целия период, обхванат от решенията (напр. Хърватия, Чешката република, Германия, Нидерландия, Полша и Испания са поели ангажимент за едва 5 % или по-малко от определената им квота).

Действия за съкращаване на срока за отговор по исканията за преместване: някои държави членки (Финландия, Люксембург, Малта и Словения) са положили допълнителни усилия за съкращаване на срока за отговор по исканията за преместване и изпълняват целта за отговор в рамките на две седмици.

От друга страна, Чешката република, България и Естония продължават да отхвърлят искания за преместване, като или не представят обосновани причини, или посочват основания, различни от посочените в решенията на Съвета относно преместването. Наред с това, Полша продължава да прилага спиране de facto на процедурата по преместване 14 .

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: Според последните данни на Евростат през 2015 г. в ЕС са потърсили убежище почти 90 000 непридружени ненавършили пълнолетие лица. През 2015 г. непридружените ненавършили пълнолетие лица, търсещи убежище в ЕС, са били предимно граждани на Афганистан (51 % от общия брой на непридружените ненавършили пълнолетие лица), Сирия (16 %) и Еритрея (6 %) 15 . Тази тенденция продължи през 2016 г. 1 824 непридружени ненавършили пълнолетие лица пристигнаха в Италия между 1 и 30 април 16 . По отношение на Гърция, въпреки че не е възможно да се узнае броят на пристигналите през същия период, Националният център за социална солидарност (ЕККА) докладва, че от началото на 2016 г. към него са били препратени за настаняване 1 609 непридружени ненавършили пълнолетие лица. Съгласно решенията на Съвета относно преместването държавите членки следва да отдават приоритет на преместването на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пристигащи в ЕС. От 12 април досега не е било преместено нито едно непридружено ненавършило пълнолетие лице. Очаква се обаче през следващите седмици 8 непридружени ненавършили пълнолетие лица да бъдат преместени от Гърция във Финландия, едно в Португалия и две в Люксембург 17 . През отчетния период Малта и Белгия са последвали призива на Комисията за увеличаване на броя на местата за непридружените ненавършили пълнолетие лица. Като част от своя нов ангажимент към Гърция и Италия, Малта предложи 12 места за тази категория уязвими кандидати (шест за Италия и шест за Гърция). Като част от новия си ангажимент към Гърция, Белгия предложи 10 места за тази категория уязвими кандидати.

Действия за по-доброто приемане на схемата от страна на мигрантите и за повишаване на тяхното доверие в нея, както и за избягване на оттегляния: използвайки като основа образеца и насоките, разработени от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) — в които се определят основните елементи, които трябва да бъдат включени в информацията преди заминаване, която трябва да се предоставя от държавите членки — Румъния стана първата държава, предоставяща информация преди заминаване въз основа на образеца.

Действия за засилване на капацитета на EASO за подпомагане на Италия и Гърция: в последната покана на EASO за набиране на експерти за Италия се търсеха 42 експерти за периода 15 април 2016 г. — 17 юни 2016 г. Досега са предложени (в допълнение към очаквани други шест разполагания на експерти по места) само 27 експерти (от Австрия, България, Германия, Естония, Латвия, Малта, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Румъния, Словакия, Унгария, Франция, Швейцария и Швеция). Необходими са повече експерти за покриване на текущите оперативни нужди в Италия, като може да се очаква и допълнително нарастване на потребностите, предвид вероятността от по-голям брой пристигащи през летния период.

На 21 април EASO отправи 5-та покана за набиране на експерти в подкрепа на схемата за преместване за Гърция, с искане за минимум 62 експерти. Досега държавите членки (Литва, Нидерландия, Румъния, Финландия, Франция и Швеция) са посочили само 26 експерти за разполагане по места. EASO подготвя значително увеличение на подкрепата за процеса на регистрация, за да улесни планираната от Гърция кампания за масово предварително регистриране, при което ще бъдат включени и експерти от държавите членки.

2.2Действия, предприети от Гърция и Италия, в т.ч. по ключовите точки от пътните карти

Гърция

Действия за постигането на пълна оперативност на горещите точки: понастоящем всички горещи точки са оперативни с изключение на тази на остров Кос.

Действия за ускоряване на регистрацията на мигранти: гръцката служба по въпросите на убежището в тясно сътрудничество с ВКБООН и EASO планира да извърши през идните месеци масова кампания за предварителна регистрация на три етапа, като през първия етап се визират около 35 000 души, които се намират в официалните места за прием в континентална Гърция. С това ще се подпомогнат усилията на гръцката служба по въпросите на убежището за по-добро откриване на мнозинството от незаконните мигранти, които може да се нуждаят от международна закрила във вътрешността на страната (включително подробности за гражданството, възрастта и уязвимостта). Очаква се този процес да улесни и ускори пълното регистриране на молби за международна закрила.

Действия за повишаване на капацитета за регистрация на гръцката служба по въпросите на убежището: капацитетът на гръцката служба по въпросите на убежището за обработване на исканията за преместване се е увеличил значително през миналия месец, след като в Атина, Солун и Александруполис бяха създадени смесени екипи от служители по регистрацията от гръцката служба по въпросите на убежището и експерти по регистрацията от EASO. Очаква се този капацитет да нарасне още повече през следващите седмици. Гръцката служба по въпросите на убежището е наела неотдавна още 21 служители за обработването на искания за преместване. Към това ще се добави и разполагането по места на същия брой допълнителни експерти от EASO. EASO е набавила и доставила нов сървър за звеното по Регламента от „Дъблин“ на службата по въпросите на убежището, което ще доведе до значително ускоряване на темповете на изпращане на исканията за преместване до държавите членки, тъй като новият сървър може да осигури едновременна поддръжка за повече потребители.

Като цяло, както се вижда от графиката, капацитетът на гръцката система за убежище да се регистрират и подават искания за преместване нараства непрекъснато. Макар че в отговор на нарастването на броя на регистрациите има подобно нарастване на броя на поетите ангажименти, капацитетът за подаване на искания за преместване се увеличава с много по-бърз темп, отколкото отговорите от държавите членки, към които се извършва преместване. Тази разлика в темповете може да се превърне в сериозно затруднение, предизвикващо забавяне при последващите действия след масовата кампания за предварително регистриране.

Действия за подобряване на координацията и за съкращаване на срока за отговор на исканията за преместване: стандартните оперативни процедури за горещите точки остава все още да бъдат приети, за да се вземе предвид Изявлението на ЕС и Турция. Комисията, гръцката служба по въпросите на убежището, ВКБООН, EASO и Международната организация по миграция (МОМ) изготвиха Протокол относно преместването с цел да се гарантира бързото прилагане на процедурата по преместване. В Протокола се описва задачата на всеки участник и се определят конкретни срокове за всеки етап от процеса по преместване, включително времето за отговор от страна на държавите членки, към които се извършва преместването, с цел то да бъде ускорено. На 26 април Протоколът беше обсъден в Атина със служителите за връзка на държавите членки. Сега е необходимо той да бъде спешно одобрен, най-късно на следващата среща на служителите за връзка, която ще се проведе в Атина в началото на юни.

Действия за повишаване на капацитета за прием в Гърция: Към 13 май общият капацитет за прием в Гърция е възлизал на 47 400 места. От общо 20 000 места, за които през декември 2015 г. ВКБООН пое ангажимент по схемата за наем на жилища, към 11 май са били на разположение 5 368 места, включително 2 514 места в хотели/цели сгради, 1 789 места в апартаменти, 875 места в центъра в Лангадикия, 120 места в приемни семейства и 70 места в специални структури за непридружени ненавършили пълнолетие лица. По тази схема ВКБООН планира да постави на разположение общо 6 000 места в центровете за преместване, където ще могат да бъдат настанени всички напълно регистрирани кандидати за преместване. Към 13 май в центъра в Лангадикия вече са били на разположение 875 места и са били настанени 723 мигранти. ВКБООН и гръцките власти обсъждат предоставянето на повече терени за изграждането на специални центрове за целите на преместването, по-специално в областта Атика.

ВКБООН е поел ангажимент да осигури превоза на всички кандидати за международна закрила, чиито молби за преместване са били приети от държавите членки, към които се извършва преместване, до съоръженията в Атина, използвани с подкрепата на ВКБООН, за изпълнение на фазата, предшестваща заминаването. Този напредък се очаква да подобри значително ефикасността на процеса по преместване.

Италия

Действия за постигането на пълна оперативност на горещите точки: понастоящем са оперативни горещите точки на Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто. В Поцало са необходими допълнителни ремонтни дейности за по-нататъшно подобряване на функционалността на горещите точки и условията на работа в тях. В Таранто трябва да се вдигне височината на огражденията около съоръжението и трябва да се инсталира климатик, за да се гарантира добре организирано управление на миграционните потоци в съоръжението. Вследствие на кулминациите в броя на пристигащите през последните дни стана ясно, че наличният капацитет на функциониращите горещи точки не би бил достатъчен за летните месеци. В резултат на това Италия определи допълнителни места за горещи точки, които следва да бъдат открити през лятото.

Като се има предвид, че голям брой лица слизат от плавателните съдове извън настоящите горещи точки, италианските власти следва да ускорят създаването на мобилни горещи точки. За тази цел италианските власти приключват процеса на създаване на мобилни горещи точки, като последните следва да започнат да функционират преди лятото. Понастоящем италианските власти обсъждат с Frontex набавянето и разполагането на някои инсталации в съответните пристанища. Наред с това са финализирани стандартни оперативни процедури за горещите точки, които предстои да бъдат разпространени до съответните местни органи и заинтересовани страни.

Действия за подобряване на координацията: новите помещения на Регионалната работна група на ЕС (EURTF) в Катания се използват за работа от 27 април 2016 г. В сътрудничество с италианското Министерство на вътрешните работи EASO подготвя сесия за повишаване на капацитета по въпросите, свързани с преместването, която ще бъде представена пред работещите на местно равнище (questure и prefetture), като това ще допринесе за ефикасността при обработването на досиетата за преместване и за установяването на постоянна практика. Като цяло, препоръчително е също за всяка гореща точка да се назначи координационно звено, което да бъде партньор на агенциите, участващи в операциите, и да изготвя планове за действие при извънредни ситуации във всяка гореща точка за предвиждане на допълнителни смени и на капацитет за регистриране на мигрантите през летните месеци.

Действия за подобряване на капацитета за прием и обработка в Италия: като част от усилията за рационализиране на преместването и осигуряване на допълнителни помещения, които да бъдат на разположение в специално предназначените за целта регионални центрове, Министерството на вътрешните работи мести мигрантите от тези центрове и обновява допълнителни центрове. Осигуряването на наличен капацитет за приемане на втора линия, както за кандидати за преместване, така и за обикновени лица, търсещи убежище, може да се окаже предизвикателство през летните месеци и да се превърне в пречка за доброто функциониране на горещите точки. Процесът по откриване на тръжна процедура за възлагане на поръчка за полети за транспортиране на мигранти на територията на Италия от местата на пристигане следва да приключи възможно най-бързо.

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: с Министерството на вътрешните работи бяха проведени допълнителни срещи във връзка с въвеждането на процедури за преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица, но тези процедури все още не са финализирани. През идните седмици следва да започне изпълнението на специални пилотни проекти, чрез които да се гарантира капацитет за преценка на възрастта в подбрани горещи точки. Препоръчва се също така изграждането на допълнителен капацитет за оказване на помощ на жертвите на изтезания и трафик на хора, за да се гарантира подходящото им настаняване.

Действия за по-доброто приемане на схемата от страна на мигрантите и за повишаване на тяхното доверие в нея, както и за избягване на оттегляния: по искане на италианските власти и с цел да се предотвратят оттеглянията от схемата и сред целевите групи да се изгради позитивна представа за преместването, EASO, в сътрудничество с държавите членки, към които се извършва преместване, събира свидетелства от хора, преместени успешно от Италия, които споделят положителния си опит с други кандидати за преместване. Вече са получени първите видео материали от Латвия и Румъния и те ще бъдат използвани като част от информацията, предоставяна преди заминаване. По време на неотдавнашни посещения на място няколко заинтересовани страни са потвърдили, че у мигрантите с гражданство, отговарящо на условията, се наблюдава по-голяма готовност за преместване.

2.3Действия на Комисията и агенциите на ЕС 

Европейска комисия

Комисията продължи да оказва подкрепа на Италия и Гърция на място. Това включваше подкрепа за разработването на Протокола относно преместването в Гърция и за организиране на срещите на служителите за връзка в двете страни. Комисията планира специални срещи за справяне с трудностите, предизвикващи забавяне при преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

Комисията също така работи с нидерландското председателство на Съвета и си сътрудничи с италианските и гръцките органи с цел да улесни изпълнението на препоръките, съдържащи се в Първия доклад относно преместването и презаселването и в двата документа на председателството 18 ; това включва разработването на въпросник, чрез който да се установи какви са опасенията на държавите членки, свързани със сигурността, и да се намерят начини за преодоляването им.

През отчетния период Комисията предостави над 56 милиона евро под формата на спешна помощ, за да окаже подкрепа на гръцките власти, както и на международните организации и НПО, осъществяващи дейност в Гърция, в работата им по управление на кризата с бежанците. С това общият размер на спешното финансиране за Гърция възлиза на 237 милиона евро от началото на 2015 г.

Накрая следва да се посочи, че като елемент от осъществявания от нея мониторинг за изпълнението на решенията на Съвета относно преместването, Комисията изрази и ще продължава да изразява загриженост във връзка с онези държави членки, които досега не са изпълнили задълженията си.

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището

Действия за ускоряване на процеса на преместване и за повишаване на капацитета за регистрация на гръцката служба по въпросите на убежището: понастоящем EASO има 33 експерти, 8 устни преводачи и 3 свои служители, които са разположени по места, за да оказват помощ в Гърция по процедурата по преместване. EASO изпълнява пилотен проект за регистрация в Гърция. Проектът постигна успех, тъй като удвои капацитета за регистрация на някои регионални офиси на гръцката служба по въпросите на убежището (например в Солун капацитетът за регистрация е нараснал от 25 случая на ден до 50 случая на ден).

Поуки от пилотния проект на EASO

1.Реорганизацията на задачите в рамките на регистрационния процес може значително да повиши ефикасността.

2.Смесените екипи (служители на гръцката служба по въпросите на убежището, експерти на EASO и устни преводачи) правят процеса по-ефикасен. За постигане на стабилност на екипите е необходимо експертите на EASO и устните преводачи да бъдат разположени по места поне за 6 седмици, за да се оптимизират ресурсите (намаляване на времето за обучение).

3.Координаторите от EASO и гръцката служба по въпросите на убежището улесняват разпределението/организацията на задачите.

4.Допълнителна експертна подкрепа от EASO ще бъде необходима и за предприемане на последващи действия по по-деликатните случаи.

EASO ще окаже също така подкрепа за масовата кампания за предварителна регистрация в Гърция чрез изпращането на четирима експерти във всеки екип и ще участва в масовата информационна кампания, предшестваща предварителната регистрация. Освен това EASO ще увеличи помощта си за регистрацията, извършвана от гръцката служба по въпросите на убежището, и ще предостави до 70 експерти след приключването на кампанията за предварителна регистрация. Капацитетът при следващите етапи от процедурата по преместване ще трябва да бъде увеличен по подобен начин, за да се избегне създаването на забавящи пречки за осъществяването на тези следващи етапи.

В Италия екипите на EASO за подкрепа в областта на убежището продължават да прилагат гъвкав подход, благодарение на разполагането на мобилни екипи, които могат да се изпращат на различните места, използвани за сваляне на брега. Наред с това, изпращането на персонал на други места се адаптира бързо в зависимост от непрекъснато менящите се нужди. От началото на май в новия регистрационен център в Кротоне са изпратени един експерт на EASO и един културен посредник, за да се гарантира своевременното регистриране на новопристигналите, отговарящи на условията за преместване. Успоредно с това беше прекратено изпращането на персонал в Милано поради промяна на потребностите.

3Презаселване

Въз основа на информацията, получена от участващите държави, в периода до 13 май 2016 г. по схемата за презаселване от 20 юли 2015 г. са били презаселени 6 321 лица към 16 държави на презаселване (Австрия, Белгия, Германия, Дания, Ирландия, Исландия, Италия, Литва, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Финландия, Франция, Чешката република и Швейцария). По-голямата част от участващите в схемата държави са посочили, че техните усилия за презаселване са насочени на първо място, но не единствено, към сирийците, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция.

Броят на презаселванията от Турция продължава да нараства благодарение на приключването на преценките на държавите членки по досиетата, изпратени им от Турция посредством ВКБООН. От 4 април 2016 г. досега от Турция са били презаселени 177 сирийци съгласно частта относно презаселването в рамките на схемата 1:1. Най-голям брой хора — 55, са били приети в Швеция, следвана от Германия — 54, Нидерландия — 52, Финландия — 11 и Литва — 5. Други 723 души са вече одобрени и чакат да бъдат прехвърлени в 7 различни държави — членки на ЕС.

Общо 19 държави членки и една асоциирана държава са посочили, че засега за презаселване от Турция са заделени близо 12 200 места. От тях понастоящем се очаква близо 1 900 места да бъдат заети между май и юли 2016 г., в зависимост от броя на сирийците, върнати от Гърция.

Успоредно с това Европейската комисия спомогна за дискусиите между държавите — членки на ЕС, и асоциираните държави, Турция, ВКБООН и EASO за бързо финализиране на стандартните оперативни процедури (СОП), в които се определя разпределението на отговорностите между различните участници. В крайна сметка СОП бяха одобрени на 12 май 2016 г. чрез размяна на писма между държавите — членки на ЕС, асоциираните държави и Турция.

Наред с това в Анкара, Брюксел и Женева продължават в тясно сътрудничество консултации относно начините за допълнително координиране на операциите, рационализиране на процедурите и оптимизиране на ресурсите, за да се осигури достатъчно бърз и ефикасен процес на презаселване, така че да се спазят изискванията на схемата 1: 1, като същевременно бъдат отчетени потребностите на отделните кандидати. За тази цел Комисията създаде екип на ЕС относно презаселването в делегацията на ЕС в Анкара. Организират се ежеседмични заседания с представители на държавите — членки на ЕС, и асоциираните държави. Договорено беше също така ежеседмично да се провеждат срещи на техническо равнище между екипа на ЕС относно презаселването и турската Генерална дирекция за управление на миграцията. Това дава възможност за събиране на информация и за сравняване на бележки по конкретни затруднения. Тези срещи помагат също така да се оказва конкретна подкрепа на държавите членки, които имат малък или нямат никакъв опит в областта на презаселването. Осигурява се и координация с представителите на ВКБООН и Международната организация по миграция (МОМ). По-конкретно, продължи работата по договарянето на хармонизиран набор от информация за кандидатите за презаселване, която да бъде предоставяна от ВКБООН на отделните държави членки, по набор от стандартни услуги, свързани с презаселването, предлагани от МОМ, както и относно възможностите за организиране на съвместни съоръжения, които държавите членки да могат да използват за целите на мисиите си за подбор в Анкара (помещения за провеждане на интервюта и др.).

Съветът подкрепи на равнище Корепер предложението на Комисията, внесено на 21 март 2016 г., за предоставяне на допълнителни места за презаселване или други форми на законен прием от Турция чрез изменение на Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета от 22 септември за преместването от Италия и Гърция на лица, кандидатстващи за международна закрила 19 . Очаква се становището на Европейския парламент по решението.

4Предстоящи стъпки

Гърция е изправена пред хуманитарна криза, която изисква бързо и пълно изпълнение на задълженията, поети от държавите членки в решенията на Съвета относно преместването. Що се отнася до Италия, макар броят на хората, които са на разположение за преместване, все още да не нараства бързо, установените сезонни модели на миграцията сочат, че има голяма вероятност от увеличаване на броя на пристигащите.

В заключенията на Европейския съвет 20 се признава извънредният характер на ситуацията и се призовава за ускоряване на процеса на преместване. Призивите на държавните и правителствените ръководители трябва да бъдат съчетани с решителни действия на място от страна на компетентните национални служби.

Постигнатите досега резултати не са съпоставими с въпросните призиви. В своя Първи доклад относно преместването и презаселването Комисията прецени, че до 16 април следва да приключат най-малко 6000 премествания, а до 16 май — 20 000 премествания. Комисията продължава да вярва, че този темп на премествания може да бъде постигнат бързо, ако всички заинтересовани страни, и по-специално държавите членки, към които се извършва преместване, покажат желание да съдействат за осъществяване на преместването и действат съвместно и бързо.

Взети са мерки за ускоряване на процеса. Италия предприема положителни действия за повишаване на капацитета, необходим за справяне с вероятното увеличение на броя на пристигащите лица. Гърция планира масова кампания за бърза предварителна регистрация, която ще ускори откриването и пълното регистриране на кандидатите за преместване. След тази масова кампания за предварителна регистрация значителен брой лица, търсещи убежище, ще бъдат готови да бъдат преместени през следващите месеци. Всички партньори на място, включително МОМ, EASO, ВКБООН и Комисията, повишават усилията и финансовата си подкрепа, за да се гарантира успехът на масовата кампания за предварителна регистрация и последващите действия във връзка с нея.

Държавите членки следва да планират по съответстващ на това начин и да реагират адекватно чрез повишаване на броя на поеманите ангажименти и съкращаване на срока за отговор по исканията за преместване (включително като ограничат допълнителните проверки за сигурност само до конкретни и надлежно обосновани случаи). Гърция и Италия ще се нуждаят също така от допълнителна подкрепа от страна на държавите членки за изпращане на експерти на EASO с цел повишаване на капацитета за регистрация през следващите месеци. Комисията призовава настоятелно държавите членки да спазват изцяло задълженията си съгласно решенията на Съвета относно преместването, и призовава по-специално държавите членки, за които са определени големи квоти, да се ангажират по-активно с процеса на преместване и да поемат ангажименти, съразмерни на квотите им.

От своя страна, Гърция следва изцяло да се посвети на осигуряването на успеха на кампанията за предварителна регистрация и да гарантира, че всички предвидени центрове за преместване са отворени и функционират. Засега е отворен само центърът за преместване в Лангадикия, близо до Солун. Останалите два центъра за преместване, по-специално за Атина, следва да бъдат завършени възможно най-скоро и най-късно до изготвянето на следващия месечен доклад.

Италия следва да продължи да засилва капацитета си в горещите точки, за да бъде в състояние да се справи с очакваната сезонна кулминация през летните месеци. Тя следва също така да въведе специални процедури, които да позволяват преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

В по-общ план са нужни и допълнителни усилия от страна на всички участници, за да се ускори преместването на непридружените ненавършили пълнолетие лица, и по-специално да се предостави подходяща за деца информация относно процедурата по преместване и в официалните ангажименти да се предвидят допълнителни места за непридружените ненавършили пълнолетие лица.

Комисията ще продължи да наблюдава изпълнението на препоръките и целите, включени в Първия доклад относно преместването и презаселването, посредством изготвянето на ежемесечни доклади и си запазва правото да предприеме действия, ако държавите членки не изпълняват задълженията си.

Успоредно с това държавите членки трябва да продължат да изпълняват ангажиментите си в областта на презаселването, включително като част от изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция. През юни Комисията ще представи доклад относно изпълнението на Изявлението, включително относно усилията за презаселване, полагани като част от него.

(1)

COM (2016) 222 final.

(2)

Незаконно пристигащи лица — източник: Frontex, въз основа на данни, подадени от Гърция в рамките на дневния доклад от Западните Балкани.

(3)

Източник: гръцките органи и ВКБООН.

(4)

  http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Брой на лицата, пристигащи незаконно в Италия през морските граници, съгласно докладваното в приложенията за докладване по съвместните операции (JORA) и информацията, събрана в рамките на съвместна операция „Тритон“ 2016. Данните за незаконните влизания между 1 май и 13 май (3 550 души) могат да бъдат различни след валидиране.

(6)

SN 38/16, 18.3.2016 г.

(7)

120 във Франция, 94 в Нидерландия, 15 в Латвия, 14 в Румъния, 34 във Финландия, 2 в България, 5 в Малта, 4 в Чешката република, 12 в Естония и 28 в Словения.

(8)

13 души във Финландия, 2 в Латвия, 30 в Португалия, 6 в Румъния и 10 в Швейцария.

(9)

38 във Финландия (предвидени за 16 май), 166 в Португалия (включително 26 на 17 май), 6 в Малта, 77 в Люксембург и 20 в Белгия.

(10)

8 в Кипър, 10 в Словения, 34 в Португалия, 24 в Испания, 32 във Финландия, 5 в Белгия и 24 в Швейцария.

(11)

По време на отчетния период Хърватия съобщи за готовността си да започне през юли преместване на 20 души (10 от Италия и 10 от Гърция). Поради това, въпреки че ангажиментът е официален, той ще бъде активен едва от юли нататък.

(12)

Естония — 20 от Гърция, Финландия — 270 от Гърция и 30 от Италия, Франция — 400 от Гърция, Ирландия — 40 от Гърция, Латвия — 15 от Гърция, Литва — 140 от Гърция, Нидерландия — 100 от Гърция и 25 от Италия, и Словения — 30 от Гърция.

(13)

Австрия се ползва от временно спиране на преместването в размер до 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. Вследствие на това за Австрия се прилага едногодишен период на спиране по отношение на преместването на 1 065 души. При все това, по отношение на преместването на останалия брой хора от определената квота за Австрия се прилагат нормалните правни задължения, така че все пак се очакват поемане на ангажименти и извършване на премествания.

(14)

 В началото на април Полша спря обработването на 73 искания за преместване, изпратени ѝ от гръцката служба по въпросите на убежището въз основа на ангажимент, поет от Полша на 16 декември 2015 г., като по този начин замрази de facto процедурата по преместване три месеца и половина след заявяването на ангажимента. Същото се отнася и за исканията от Италия.

(15)

  http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-press-releases/-/3-02052016-AP .

(16)

Източник: италианският министър на вътрешните работи.

(17)

Общо 21 непридружени ненавършили пълнолетие лица са били преместени досега (20 във Финландия и 1 в Нидерландия) от Гърция и нито едно от Италия.

(18)

 С цел да помогне на държавите членки да засилят усилията си в областта на преместването, нидерландското председателство на Съвета разработи два документа с препоръки — първият визира горещите точки и преместването, а вторият — проверките за сигурност. Препоръките съответстват до голяма степен на препоръките, отправени от Комисията в нейния Първи доклад относно преместването и презаселването.

(19)

COM(2016) 171 final.

(20)

Заключения на Европейския съвет от 7 март 2016 г. http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/03/07-eu-turkey-meeting-statement/

Top

Брюксел, 18.5.2016

COM(2016) 360 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Трети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 13 май 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

Австрия 2

1491

Белгия

200

2415

България

160

4

831

Хърватия

10

594

Кипър

65

6

181

Чешка република

30

4

1655

Естония

58

19

204

Финландия

440

111

1299

Франция

1370

362

12599

Германия

40

37

17209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

80

10

240

Латвия

71

21

295

Лихтенщайн

Литва

220

6

420

Люксембург

70

30

309

Малта

24

11

78

Нидерландия

250

142

3797

Норвегия

Полша

65

4321

Португалия

330

89

1778

Румъния

385

29

2572

Словакия

652

Словения

60

28

349

Испания

150

6647

Швеция 3

2378

Швейцария

ОБЩО

4 078

909

63 302

(1)

   Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Предложение на Комисията за пълно спиране за една година на задълженията на Швеция съгласно решенията за преместване (COM(2015)677 final) — още в процес на обсъждане от Съвета и Европейския парламент.

Top

Брюксел, 18.5.2016

COM(2016) 360 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Трети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 2: Премествания от Италия до 13 май 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

Австрия 2

462

Белгия

30

24

1397

България

90

471

Хърватия

10

374

Кипър

15

139

Чешка република

20

1036

Естония

8

125

Финландия

180

148

779

Франция

200

137

7115

Германия

10

20

10327

Унгария

306

Исландия

Ирландия

20

360

Латвия

30

2

186

Лихтенщайн

Литва

30

251

Люксембург

30

248

Малта

17

15

53

Нидерландия

75

50

2150

Норвегия

Полша

35

1861

Португалия

388

122

1173

Румъния

330

6

1608

Словакия

250

Словения

10

218

Испания

50

18

2676

Швеция 3

50

39

1388

Швейцария

30

10

ОБЩО

1 658

591

34 953

(1)

   Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Предложение на Комисията за пълно спиране за една година на задълженията на Швеция съгласно решенията за преместване (COM(2015) 677 final) — още в процес на обсъждане от Съвета и Европейския парламент.

Top

Брюксел, 18.5.2016

COM(2016) 360 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Трети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Презаселване — състояние към 13 май 2016 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. и съгласно „механизма 1:1“, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка/асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., включително по механизма 1:1 с Турция

Трети държави, от които се извършва презаселването

Австрия

1 900

1 443 1

Ливан: 827; Йордания: 442; Турция: 173; Ирак: 1

Белгия

1 100

321

Ливан: 313; Йордания: 4; Турция: 4

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешка република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1 000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

0

Финландия

293 2

139 3

Ливан; Турция: 11 по механизма 1:1 (национална схема)

Франция

2 375 4

221 5

Йордания: 65, Ливан: 156

Германия

1 600

54

Турция: 54 по механизма 1:1

Гърция

354

0

Унгария

0

0

Исландия

50

48

Ливан

Ирландия

520

263

Ливан

Италия

1 989

266

Ливан

Латвия

50

0

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

5

Турция: 5 по механизма 1:1

Люксембург

30

0 6

Малта

14

0

Нидерландия

1 000

353

Ливан: 216; Йордания: 2; Турция: 57 (от които 52 по механизма 1:1); Мароко: 1; Етиопия: 8; Кения: 69

Норвегия

3 500

323

Йордания, Ливан, Турция

Полша

900

0

Португалия

191

0 7

Румъния

80

0

Словакия

100 8

0

Словения

20

0

Испания

1 449

0

Швеция

491

55 9

Турция: 55 по механизма 1:1

Швейцария

519

413

Ливан: 349

Сирия: 64

Обединено кралство

2 200

1 864 10

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други страни въз основа на хуманитарните нужди

ОБЩО

22 504

6 321

 

Общо 177 души са били презаселени от Турция съгласно механизма 1:1; 166 от тях са били презаселени чрез схемата от 20 юли 2015 г.

(1)

     Този брой включва случаите на събиране на семейства и презаселване по австрийската хуманитарна програма за приемане.

(2)

  Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г., а именно 750 лица за презаселване. 

(3)

     Този брой не включва 11 сирийци, презаселени от Турция по механизма 1:1 чрез финландската национална схема.

(4)

     Този брой е в допълнение към националната квота на Франция и предишните ѝ ангажименти.

(5)

     Този брой е в допълнение към броя на лицата, презаселени съгласно предишните национални схеми на Франция в областта на презаселването и ангажиментите ѝ за същия период. Наред с това, съгласно националната схема за визите и убежището през април 2016 г. Франция е предоставила 81 визи на уязвими сирийски бежанци от Турция.

(6)

Досега не е осъществено нито едно презаселване съгласно Заключенията от 20 юли 2015 г., но през 2015 г. 46 сирийци са били презаселени от Турция в Люксембург по Националната програма за презаселване.

(7)

     През 2015 г. Португалия е презаселила от Египет 27 сирийци по своята национална програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(8)

     Словакия е презаселила 149 асирийци, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(9)

     През 2015 г. Швеция е презаселила 1 900 души по своята национална програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(10)

По съществуващите национални схеми за презаселване през 2015 г.

Top