Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0207

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно действието на Регламент (ЕО) № 1185/2003 на Съвета за премахването на перките на акулите на борда на риболовните кораби, изменен с Регламент (ЕС) № 605/2013, и относно международното развитие в тази област

    COM/2016/0207 final

    Брюксел, 15.4.2016

    COM(2016) 207 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно действието на Регламент (ЕО) № 1185/2003 на Съвета за премахването на перките на акулите на борда на риболовните кораби, изменен с Регламент (ЕС) № 605/2013, и относно международното развитие в тази област


    Доклад до Европейския парламент и Съвета

    относно действието на Регламент (ЕО) № 1185/2003 на Съвета за премахването на перките на акулите на борда на риболовните кораби, изменен с Регламент (ЕС) № 605/2013, и относно международното развитие в тази област

    1.Основание за настоящия доклад

    С Регламент (ЕО) № 1185/2003 на Съвета 1 за премахването на перките на акулите на борда на риболовните кораби беше установена обща забрана на практиката на премахване на перките на акулите, т.e. премахването на перките на акулите и изхвърлянето на останалата част от трупа в морето. Съгласно този регламент държавите членки можеха да издават специални разрешителни за риболов за обработването на акули на борда. За да се предотврати премахването на перките, с регламента беше установено така нареченото съотношение „перка спрямо труп“ за обработените акули.

    Този регламент беше изменен с Регламент (ЕС) № 605/2013 2 . Член 6 от втория посочен регламент гласи: „Ако плавателни съдове под флага на държава членка улавят, задържат на борда, трансбордират или разтоварват акули, държавата членка на флага […] изпраща на Комисията ежегодно […] подробен доклад за изпълнението на настоящия регламент […]. След представянето […] на техния втори годишен доклад […] Комисията докладва на Европейския парламент и на Съвета до 1 януари 2016 г. за действието на настоящия регламент и за международното развитие в тази област.“ С настоящия доклад се изпълнява изискването за докладване.

    2.Докладване от страна на държавите членки

    Използване на специалните разрешителни за риболов до 2013 г.

    Съгласно Регламент (ЕО) № 1185/2003 държавите членки, които бяха разрешили да се премахват перките от мъртви акули на борда, трябваше да докладват ежегодно на Комисията броя на специалните разрешителни, издадени от тях за тази цел. Преглед на разрешителните, издадени от държавите членки, които са се възползвали от тази възможност по стария регламент, е представен в таблица 1 и фигура 1 в приложението.

    Доклади от държавите членки за 2013 и 2014 г.

    Ако плавателни съдове, плаващи под флага на държава членка, улавят, задържат на борда, трансбордират или разтоварват акули, държавата членка на флага трябва ежегодно да представя на Комисията доклад за изпълнението на регламента през предходната година. Това включва описание на извършения от нея контрол и принудително налагане на спазването на регламента и по-специално информация относно:

    броя на разтоварванията на акули,

    броя, датата и мястото на инспекциите,

    броя и естеството на констатираните случаи на неспазване, както и наложената санкция,

    и общите разтоварени количества по видове (тегло/брой) и по пристанища.

    Три крайбрежни държави членки – Хърватия, Италия и Румъния – не представиха никакви доклади за 2013 и 2014 г. 3 ; няколко други държави членки представиха доклад за изпълнението на регламента само през 2013 или 2014 г. Преглед на информацията, докладвана от всички държави членки, е даден в таблица 2 в приложението; тези доклади са достъпни онлайн, ако съответната държава членка не е възразила срещу публикуването. 4  

    От гледна точка на обема седем държави членки съобщиха за разтоварвания от над 50 тона през 2013 г., като сред тях се открояват две държави членки (Испания — с над 60 000 тона, и Франция — с над 15 000 тона). Половината от държавите членки, издали преди това специални разрешителни за риболов, с които се разрешава обработването на акули на борда, не докладваха за никакъв улов на акули от техните флотове.

    Испания и Португалия имат най-високи съотношения на обемите на едно разтоварване (таблица 3, фигура 2). Разбивка на докладваните обеми по видове и държави членки за 2013 г. е дадена в таблица 4. По-специално по отношение на синята акула – вид, за чиито перки има пазар – най-големи дялове по обем имат флотовете на Испания и Португалия (фигура 3).

    Що се отнася до честотата на инспекциите, между държавите членки има известна разнородност (таблица 5, фигура 4). Например през 2013 г. Малта съобщи за средно 84 инспекции/100 разтоварвания, а Франция — за 0,2. От държавите членки, издали преди това специални разрешителни за риболов, с които се разрешава обработването на акули на борда, Литва и Естония не докладваха за никакви инспекции на риболовни кораби.

    За 2013 г. беше съобщено за над 4400 инспекции, при които са констатирани четири случая на нарушения: Кипър съобщи за случай, при който на борда на кораб е открита синя акула без перки, Франция — за случай на премахване на перките на акули от венецуелски кораб, Испания — за случай на премахване на перките на акули от португалски кораб, а Обединеното кралство — за случай на одиране на две акули в морето.

    Испания представи допълнителна информация с оценка на финансовото отражение на регламента върху испанския флот от кораби с парагади.4 Анализът на съответните сегменти от флота, проведен от службите на Комисията с помощта на докладваните разходи за адаптиране към изискванията на новия регламент, сочи, че най-големият сегмент от флота (от гледна точка на броя кораби и заети лица) може да продължи да действа с разумни маржове на печалба. При сегментите, които вече действат на загуба, разходите за адаптиране може да изострят финансовите им проблеми.

    3.Международно развитие

    За да се подобри опазването на акулите и да се насърчат равнопоставените условия на конкуренция за флотовете на Съюза, Комисията насърчаваше и продължава да насърчава в рамките на регионалните организации и органи за управление на рибарството, например Комисията за риболова в североизточните части на Атлантическия океан (NEAFC), и в рамките на съответните международни форуми политики за неотделяне на перките от тялото.

    ЕС е също така ключов инициатор на приеманата от Общото събрание на ООН Резолюция относно устойчивия риболов 5 , която призовава държавите да предприемат незабавни и съгласувани действия за подобряване на прилагането и спазването на съществуващите в рамките на РОУР или в рамките на споразумения мерки, уреждащи риболова и прилова на акули.

    4.Заключение

    Предвиденото в регламента представяне на годишни доклади от държавите членки беше непълно, тъй като само 14 от общо 23 крайбрежни държави членки представиха пълни доклади за изпълнението на регламента от тяхна страна през 2013 и 2014 г., а три крайбрежни държави членки не представиха никакъв доклад, въпреки многобройните напомняния от Комисията. Въпреки това всички държави членки, издали в миналото специални разрешителни за риболов, с които се разрешава обработването на акули на борда, представиха поне по един доклад за изпълнението на регламента от тяхна страна. Освен това държавите членки съобщаваха данните в различна степен и в различен формат.

    С уговорката, че данните са непълни, докладите могат да бъдат полезни, за да се направят някои ограничени заключения. Представените доклади сочат, че риболовът на акули в голям мащаб се извършва главно от корабите на две държави членки. Броят на нарушенията, констатирани при извършените инспекции от държавите членки, които са представили необходимите данни на Комисията, включително двете ключови държави членки, се оказва много ограничен.

    Комисията е запозната с опасенията, изразени в един от докладите на държавите членки, които са сходни с опасенията, изразени от някои държави членки и заинтересовани страни при предишната обществена консултация 6 , а именно, че изпълнението на регламента усложнява обработката на труповете и налага допълнителни разходи на съответните кораби 7 . Тя ще продължи да следи положението и икономическите последици от него. Тези трудности могат да се решат до известна степен със съществуващите инструменти, включително инструментите на ЕФМДР 8 , за да се помогне да се намерят практически решения на предполагаемите затруднения. Комисията смята също, че е важно активното насърчаване на политиките за неотделяне на перките от тялото да продължи на международно равнище в съответствие с искането на Съвета за увеличаване на международната подкрепа, която допринася за по-равнопоставени условия на конкуренция, дори ако предложенията на ЕС не се приемат.

    (1) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32003R1185   
    (2) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32013R0605   
    (3) Италия обаче включи в своя „Годишен доклад за 2013 г. относно защитата на китоподобните срещу прилов“ (Annual report for 2013 on the protection of cetaceans against incidental catches) информация, че нейната програма за контрол обхваща и прилова на акули, като съобщи за „голям брой“ в северната и централната част на Адриатическо море.
    (4) http://ec.europa.eu/fisheries/marine_species/wild_species/sharks/member-states-reports/index_en.htm   
    (5) http://www.un.org/documents/resga.htm Приемана ежегодно с консенсус от 2007 г. насам: A/RES/62/177, -63/112, -64/72, -65/38, -66/68, -67/79, -68/71 и -69/109:  
    (6) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/ALL/?uri=CELEX:52011SC1392   
    (7) В член 3 от регламента се разрешава „с цел улесняване на съхранението на борда перките на акулите могат да бъдат частично срязани по дължина и загънати към трупа“.
    (8) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/ALL/?uri=CELEX:32014R0508   
    Top

    Брюксел, 15.4.2016

    COM(2016) 207 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно действието на Регламент (ЕО) № 1185/2003 на Съвета за премахването на перките на акулите на борда на риболовните кораби, изменен с Регламент (ЕС) № 605/2013, и относно международното развитие в тази област


    Приложение Таблици и фигури

    Ограниченият брой получени доклади за 2014 г. не дава възможност за съдържателно визуално представяне на данните, затова на фигурите е показано само положението през 2013 г.

    Таблица 1: Специални разрешителни, издадени от държавите членки в периода 2004—2012 г.
    по стария Регламент (ЕО) № 1185/2003

     

    2004 г.

    2005 г.

    2006 г.

    2007 г.

    2008 г.

    2009 г.

    2010 г.

    2011 г.

    2012 г.

    2004—2012 г.

    Крайбрежни държави членки, издали специални разрешителни за риболов (подредени по общ брой на издадените разрешителни)

    Испания

    198

    192

    164

    173

    200

    175

    164

    181

    141

    1588

    Португалия

    11

    12

    28

    НД

    НД

    49

    45

    47

    46

    238

    Обединено кралство

    20

    16

    18

    15

    15

    0

    0

    НД

    НД

    84

    Германия

    3

    5

    5

    5

    5

    0

    0

    0

    0

    23

    Литва

    0

    1

    1

    1

    1

    0

    НД

    НД

    НД

    4

    Естония

    2

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    2

    Кипър

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    1

    0

    НД

    1

    Общо

    234

    226

    216

    194

    221

    224

    210

    228

    187

    1940

    Крайбрежни държави членки, които не са издавали специални разрешителни за риболов или не са съобщили за такива разрешителни (подредени по азбучен ред)

    Белгия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    0

    НД

    България

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    0

    НД

    0

    0

    0

    0

    Хърватия

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    Дания

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    НД

    Финландия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    Франция

    0

    0

    0

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    Гърция

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    Ирландия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    0

    НД

    Италия

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    НД

    НД

    Латвия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    Малта

    0

    0

    0

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    Нидерландия

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    0

    НД

    Полша

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    0

    НД

    НД

    Румъния

    нДЧ

    нДЧ

    нДЧ

    0

    0

    0

    0

    НД

    НД

    Словения

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    НД

    0

    НД

    Швеция

    0

    0

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    НД

    Забележки: „НД“ = не е представен доклад до Комисията; „нДЧ“ = държавата още не е била държава — членка на ЕС; Не е водена статистика за държавите членки без излаз на море (Австрия, Чешката република, Унгария, Люксембург, Словакия).

    Фигура 1: Специални разрешителни, издадени от държавите членки в периода 2004—2012 г.
    по стария Регламент (ЕО) № 1185/2003

    Забележки: За изходните данни вж. Table 1 .

    Таблица 2: Съобщени данни от крайбрежните държави членки от 2013 г. насам
    по новия Регламент (ЕС) № 605/2013

    2013 г.

    2014 г.

    Разтоварвания (брой)

    Разтоварвания (тона)

    Инспекции (брой)

    Случаи (брой)

    Разтоварвания (брой)

    Разтоварвания (тона)

    Инспекции (брой)

    Случаи (брой)

    Крайбрежни държави членки, издавали в миналото специални разрешителни за риболов (подредени по общ брой на издадените разрешителни)

    Испания

    26 394

    61 572

    204

    1 b

    32 082

    59 251

    131

    0

    Португалия

    5632

    8218

    676

    0

    не е представен доклад c

    Обединено кралство

    8572

    289

    1025

    1

    14 313

    1634

    1184

    1

    Германия

    10

    0,3

    6

    0

    25

    1,8

    7

    0

    Литва

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Естония

    0

    0

    0

    0

    3 e

    246 e

    3

    0

    Кипър

    381

    3,9

    3

    1

    312

    11,2

    0

    0 f

    Крайбрежни държави членки, които не са издавали в миналото специални разрешителни за риболов или не са съобщили за такива разрешителни (подредени по азбучен ред)

    Белгия

    4783

    483

    102

    0

    няма данни

    527

    83

    0

    България

    247

    31

    81

    0

    не е представен доклад c

    Хърватия

    не е представен доклад c

    не е представен доклад c

    Дания

    428

    21

    29

    0

    не е представен доклад c

    Финландия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Франция

    261 040

    16 085

    480

    1 d

    не е представен доклад c

    Гърция

    докладът е непълен c

    179

    (3630) g

    0

    0

    Ирландия

    4310

    1367

    1490

    0

    4303

    1437

    1274

    0

    Италия

    не е представен доклад c

    не е представен доклад c

    Латвия

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Малта

    345

    20

    291

    0

    не е представен доклад c

    Нидерландия

    няма данни

    79 h

    0

    0

    няма данни

    77 h

    0

    0

    Полша

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Румъния

    не е представен доклад c

    не е представен доклад c

    Словения

    457

    1,7

    27

    0

    444

    1,9

    46

    0

    Швеция

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Общо

    312 599

    88 170

    4414

    4

    51 661

    63 186

    2728

    1

    Забележки: b Случай, свързан с кораб, плаващ под флага на друга държава членка. c Държавите членки, непредставили доклади или представили непълни доклади, бяха приканени от Комисията да изпратят липсващата информация, но това не беше направено до окончателното завършване на настоящия доклад. d Случай, свързан с кораб, плаващ под флага на трета държава. e В своя доклад за 2014 г. Естония беше включила и две разтоварвания през 2015 г., които не бяха взети предвид в настоящия доклад. Естония докладва и потвърди данните за разтоварване на 231 тона скатове от един от нейните кораби в един-единствен ден. f Кипър докладва за три случая, но те се отнасяха за разтоварване на забранени видове, а не за премахване на перки. g Гърция съобщи броя на разтоварените акули, а не теглото им, затова нейните данни не бяха взети предвид за другите таблици и фигури. h Нидерландия не съобщи броя на разтоварванията, затова нейните данни не бяха взети предвид за другите таблици и фигури.

    Таблица 3: Докладвани от държавите членки разтоварвания на акули и обем на разтоварванията през 2013 и 2014 г.

     

    2013 г.

    2014 г.

     

    Разтоварвания (брой)

    Разтоварвания (тона)

    Kg/разтоварване

    Разтоварвания (брой)

    Разтоварвания (тона)

    Kg/разтоварване

    Испания

    26 394

    61 572

    2333

    32 082

    59 251

    1847

    Португалия

    5632

    8218

    1459

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Ирландия

    4310

    1367

    317

    4303

    1437

    334

    България

    247

    31

    125

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Белгия

    4783

    483

    101

    няма данни

    527

    няма данни

    Франция

    261 040

    16 085

    62

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Малта

    345

    20

    57

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Дания

    428

    21

    49

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Обединено кралство

    8572

    289

    34

    14 313

    1634

    114

    Германия

    10

    0,3

    31

    25

    1,8

    71

    Кипър

    381

    3,9

    10

    312

    11,2

    36

    Словения

    457

    1,7

    4

    444

    1,9

    4

    Естония

    0

    0

    0

    3

    246

    81 999

    Общо

    312 599

    88 170

    282

    51 482

    62 582

    1 222

    Забележки: Въз основа на Table 2 .

    Фигура 2: Докладвани от държавите членки разтоварвания на акули и обем на разтоварванията през 2013 г.

    Забележки: За изходните данни вж. Table 3 .

    Таблица 4: Докладвани обеми на разтоварванията (в тонове) през 2013 г. по избрани видове

    BE

    BG

    CY

    DE

    DK

    ES

    FR

    IE

    MT

    NL

    PT

    UK

    Общо

    ALV

    39,8

    40

    BSH

    255

    14 962

    223

    1,9

    2,6

    6420

    199

    22 064

    CMO

    266

    266

    CWZ

    19,0

    19

    DGH

    0,3

    14,4

    0,1

    30,9

    46

    DGS

    31,0

    0,2

    20,2

    0,3

    0,4

    1,9

    3,5

    57

    DGX

    254

    0,1

    9,6

    6,4

    270

    DGZ

    33,0

    1,1

    0,8

    35

    GAG

    1,0

    21,2

    321

    8,8

    0,00

    352

    GAU

    10,6

    0,01

    11

    GUP

    6,0

    2,2

    0,1

    8

    GUZ

    45,1

    45

    HYD

    97,3

    97

    JRS

    7,1

    7

    LMA

    96,7

    2,8

    100

    MAK

    0,3

    13,4

    14

    MSK

    62,4

    62

    QUB

    51,0

    10,4

    61

    RAJ

    2245

    449

    2694

    RJC

    1579

    1579

    RJE

    66,1

    66

    RJF

    159

    159

    RJH

    415

    415

    RJI

    61,4

    61

    RJM

    1190

    1190

    RJN

    2222

    2222

    RJO

    29,3

    29

    SCL

    453

    35,9

    214

    1,2

    704

    SDV

    0,9

    3071

    24,7

    3096

    SHO

    17,5

    17

    SKH

    9,0

    0,04

    0,01

    0,3

    5,9

    15

    SKX

    10,0

    0,02

    10

    SMA

    2439

    5,0

    0,03

    1159

    46,0

    3649

    SMD

    1,6

    1,5

    2,6

    6

    SRX

    975

    28,0

    1002

    SYC

    452

    5321

    0,1

    39,1

    3,2

    5816

    SYT

    21,4

    0,1

    226

    248

    SYX

    196

    16,3

    1,0

    213

    TIG

    5,7

    0,3

    6

    TOE

    7,0

    7

    TRK

    10,0

    0,8

    11

    TTR

    24,2

    24

    Забележки: Включени са само видове с общо докладвано разтоварено тегло над 5 тона; за изходните данни вж. докладите на отделните държави членки, достъпни онлайн (бел. под линия 4 в основния текст). Видовете са обозначени с 3-буквения им код по списъка ASFIS на ФАО; вж. http://www.fao.org/fishery/collection/asfis/en . За кодовете на държавите вж. http://publications.europa.eu/code/pdf/370000en.htm .

    Фигура 3: Докладвани от държавите членки разтоварвания на синя акула (в тонове) през 2013 г.

     

    Забележки: За изходните данни вж. Table 4 .

    Таблица 5: Докладвани от държавите членки разтоварвания на акули и инспекции през 2013 и 2014 г.

     

    2013 г.

    2014 г.

     

    Разтоварвания (брой)

    Инспекции (брой)

    Инспекции/100 разтоварвания

    Разтоварвания (брой)

    Инспекции (брой)

    Инспекции/100 разтоварвания

    Малта

    345

    291

    84,3

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Германия

    10

    6

    60,0

    25

    7

    28,0

    Ирландия

    4310

    1490

    34,6

    4303

    1274

    29,6

    България

    247

    81

    32,8

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Португалия

    5632

    676

    12,0

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Обединено кралство

    8572

    1025

    12,0

    14 313

    1184

    8,3

    Дания

    428

    29

    6,8

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Словения

    457

    27

    5,9

    444

    46

    10,4

    Белгия

    4783

    102

    2,1

    няма данни

    (83)

    няма данни

    Кипър

    381

    3

    0,8

    312

    0

    0

    Испания

    26 394

    204

    0,8

    32 082

    131

    0,4

    Франция

    261 040

    480

    0,2

    няма данни

    няма данни

    няма данни

    Естония

    0

    0

    0

    3

    3

    100

    Общо

    312 599

    4414

    1,4

    51 482

    2725

    5,3

    Забележки: Въз основа на Table 2 .

    Фигура 4: Докладвани от държавите членки разтоварвания на акули и инспекции през 2013 г.

    Забележки: За изходните данни вж. Table 5 .

    Top