EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0505(03)

Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 147, 5.5.2015, p. 16–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.5.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 147/16


Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2015/C 147/07)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението за изменение в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ИЗМЕНЕНИЕ, КОЕТО НЕ Е НЕСЪЩЕСТВЕНО, В ПРОДУКТОВАТА СПЕЦИФИКАЦИЯ НА ЗАЩИТЕНИ НАИМЕНОВАНИЯ ЗА ПРОИЗХОД/ЗАЩИТЕНИ ГЕОГРАФСКИ УКАЗАНИЯ

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ИЗМЕНЕНИЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 53, ПАРАГРАФ 2, ПЪРВА АЛИНЕЯ ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1151/2012

„MONTES DE TOLEDO“

ЕС №: ES-PDO-0205-01270 – 29.10.2014

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Група заявител и законен интерес

FUNDACIÓN C.R.D.O. „MONTES DE TOLEDO“

Alférez Provisional, 3

45001 Toledo

ESPAÑA

Тел. +34 925257402

Факс +34 925257402

Електронна поща: domt@domontesdetoledo.com

Интернет страница: www.domontesdetoledo.com

2.   Държава членка или трета държава

Испания

3.   Рубрика от спецификацията на продукта, която подлежи на изменение/изменения

    Наименование на продукта

    Описание на продукта

    Географски район

    Доказателство за произход

    Метод на производство

    Връзка

    Етикетиране

    Друго (национални изисквания, контролен орган)

4.   Вид на изменението/измененията

    Изменение на продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, което не следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

    Изменение на продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, за което не е публикуван единен (или равностоен на него) документ, което не следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

5.   Изменение/изменения

Описание на продукта

Маслини:

Заличава се следният текст:

„Индекс на зрялост (само върху проби, взети от дървото): между 3 и 5 (разработен от Estación de olivicultura y elaiotecnia, Finca „Venta del Llano“, Mengíbar, Jaén)“.

Добавя се следният текст:

„За производството на зехтин със ЗНП „Montes de Toledo“ се използват само пресни, здрави и оптимално зрели маслини от сорта Cornicabra“.

Целта на изменението е да се адаптират изискванията към напредъка в производствените техники, благодарение на които се произвеждат висококачествени масла от маслини с различна степен на зрялост, като в същото време се подчертае основната отличителна характеристика на това наименование за произход, а именно фактът, че маслото се произвежда само от маслини от сорта Cornicabra.

Масло:

Заличава се следният текст:

„Маслиновото масло със ЗНП „Montes de Toledo“ се характеризира с високо съдържание на олеинова киселина, ниско съдържание на линолеинова киселина, както и с висок процент полифеноли, които му придават голяма стабилност — качество, заради което продуктът се цени и предпочита от търговците.“

Този текст се премахва, тъй като тези характеристики вече са посочени в раздела относно специфичната характеристика на продукта и не представляват ограничаващо условие, а само общо описание. Макар влиянието на сорта и на географския район да са отразени в посочения състав, съдържанието на споменатите вещества може да варира според агроклиматичните условия в отделните години на производство, без да се губи автентичният характер на маслото.

Киселинност:

Максималната стойност се променя от 0,7 до 0,5 °.

Подобренията в производствените методи и процеси, постигнати след изготвянето на първоначалната продуктова спецификация през 1998 г., позволяват тази максимална стойност да бъде намалена, за да се гарантира по-високо качество на продукта със защитено наименование за произход.

Ултравиолетово поглъщане (К 270):

Максималната стойност се променя от 0,15 на 0,20.

Това изменение е необходимо, тъй като беше установено, че е възможно стойността на този параметър в зехтините от зелени маслини от сорта Cornicabra естествено да надхвърли 0,15, вследствие на което извън обхвата на ЗНП да останат масла, които отговарят на изискванията за необработено маслиново масло „extra virgin“ и имат изключителни органолептични характеристики и интензивен плодов аромат.

Според статията „Влияние на степента на зрялост на маслините върху качеството на маслата Cornicabra, произведени през 1995/1996 г. и 1996/1997 г.“ („Influencia del índice de madurez de las aceitunas en la calidad de los aceites „cornicabra“ de las campañas 1995/96 y 1996/97“) (F. Aranda Palomo, M.D. Salvador Moya, G. Fregapane Quadri), коефициентът на екстинкция K 270, който представлява мярка за карбонилните съединения (алдехиди и кетони), присъстващи в маслата, бележи нетно намаляване с напредване на процеса на зреене на плодовете, което се различава от трите резултата, получени от Gracía и др. през 1996 г. за масла, произведени от маслини от сортовете Arbequina, Blanqueta, Lechín, Villalonga y Verdial.

По-специално е възможно маслото, произведено от маслини от сорта Cornicabra с индекс на зрялост под 3,5, дори да не получи най-високата категория (extra virgin), тъй като е превишена установената в регламента стойност на параметъра, а посочените стойности не падат под 0,15 до достигане на степен на зрялост приблизително 4.

Органолептична оценка:

Текстът:

„От органолептична гледна точка маслата от този сорт оставят много плътен вкус и силен плодов аромат, като същевременно имат средни стойности за „горчивина“ и „пикантност“ и добре балансиран аромат, при условие че е достигната оптимална зрялост (д-р Francis Gutiérrez, ръководител на групата за анализ и дегустация към Института за изследване на мазнините, част от Висшия съвет за научни изследвания, Севиля).“

се заменя със:

„Маслата със ЗНП „Montes de Toledo“ се характеризират със средни до високи стойности за положителните признаци „плодов вкус“, „горчивина“ и „пикантност“.“

Причината за изменението е, че при предходната формулировка не са взети предвид праговете, определени за термина „интензивен“ в Регламент (ЕО) № 640/2008 на Комисията (2). При изготвянето на предишната версия на спецификацията тези стойности са счетени за „средни“, тъй като не е бил определен праг за интензивността на признаците, чрез който да се отбележи разликата между „среден“ и „интензивен“. Тези прагове бяха определени с публикуването на посочения по-горе регламент, като беше установено, че при голяма част от маслата от маслини от сорта Cornicabra стойностите на признаците „горчивина“ и „пикантност“ са по-високи от 6, в резултат на което тези признаци се класифицират като „интензивни“. Това не отговаря на изискванията на спецификацията, както е формулирана понастоящем. Поради това е необходимо да се адаптират изискванията към характеристиките на маслата Montes de Toledo, чиито признаци „горчивина“ и „пикантност“ варират от средни до интензивни в зависимост от момента на прибиране на реколтата, климатичните условия през стопанската година, както и от географското местоположение вътре в района.

Доказателство за произход

Текстът:

„На първо място, маслините трябва да произхождат от насаждения, които са разположени в района на производство, сертифицирани са и е установено, че в тях се отглежда само разрешеният сорт.“

се заменя със:

„На първо място, маслините трябва да произхождат единствено от маслинови насаждения, разположени в производствения район.“

Причината за тази промяна е, че морфологичните характеристики на сорта Cornicabra са достатъчно отличителни, за да позволят проверката дали е спазено изискването по отношение на сорта да се извърши във фабриката за производство на маслиново масло.

Текстът:

„Производителите на маслини подписват договор с регулаторния съвет на ЗНП „Montes de Toledo“ (Fundación „Consejo Regulador de la Denominación de Origen Montes de Toledo“), с който се задължават да спазват условията на производство, определени в настоящата спецификация.“

се заменя със:

„Производителите на продукта подписват договор с регулаторния съвет на ЗНП „Montes de Toledo“ (Fundación „Consejo Regulador de la Denominación de Origen Montes de Toledo“), с който се задължават да се уверят, че доставчиците на маслините, използвани за производство на маслото Montes de Toledo, спазват условията на производство, определени в настоящата спецификация.“

С настоящото изменение се постига по-висока ефективност на процеса на сертифициране на продукта съгласно стандарт UNE-EN-ISO-IEC 17065, тъй като се премахва необходимостта от подписване на договор с всеки един от хилядите стопани, отглеждащи маслини в района. Преработващите предприятия извършват проверки на доставчиците си като част от системите за проследяване на продукта, а контролният орган извършва съответните проверки за съответствие по време на редовните си оценки.

Добавя се следният текст:

„Бутилирането на маслото се извършва в рамките на определения географски район.

По този начин се запазват типичните характеристики на продукта, контролните органи имат възможност за цялостно наблюдение на производството, като същевременно се гарантира, че крайната обработка на продукта остава поверена на производителите, които най-добре познават специфичната реакция на маслото в зависимост от методите на бутилиране, като например продължителността и начинът на декантиране, филтрирането, употребата на кизелгурови филтри и целулоза, температурата на бутилиране, реакцията при излагане на ниски температури и при продължително съхранение, като в крайна сметка се гарантира качеството и проследимостта на маслото.“

Метод на производство

Заличава се рубриката, отнасяща се до почвите, на които се засаждат маслиновите насаждения, тъй като тя съдържа просто описание на най-характерните за района почви, а не въвежда ограничителни условия, нито оказва влияние върху качеството и специфичните характеристики на продукта.

Текстът:

„Маслините се берат направо от дървото, като се използват традиционни методи на ръчно бране, брулене или механично разклащане, като методите се редуват през различните стопански години, за да се ограничат вредите за маслиновите дървета.“

се заменя със:

„Маслините се берат направо от дървото, като се използват традиционни методи на ръчно бране, брулене или механично разклащане, като е възможно методите да се редуват през различните стопански години, за да се ограничат вредите за маслиновите дървета.“

Целта на изменението е да бъдат отразени промените в методите на прибиране на реколтата, настъпили след изготвянето на заявката за регистрация, тоест, пояснява се, че не е необходимо методите да се променят през всяка стопанска година.

Текстът:

„Ремаркето или контейнерът се почистват с помощта на водна струя с високо налягане преди всяко товарене.“

се заменя със:

„Ремаркето или контейнерът се поддържат чисти“.

Целта е да се гарантира чистотата, независимо от използвания метод на почистване.

Текстът:

„Цеховете трябва да разполагат със служител, който да отговаря за правилното каталогизиране и разделяне на различните видове качество.

В цеховете трябва също така да бъдат въведени системи, гарантиращи разделното разтоварване на маслините, набрани от дърветата, и на тези, събрани от земята, така че да се предотврати каквото и да било смесване на различни видове качество и да се гарантира тяхното разделно преработване.“

се заменя със:

„Цеховете трябва да разполагат със служител, който да осигури правилното каталогизиране и отделяне на различните сортове маслини и видове качество.

В цеховете трябва също така да бъдат въведени системи, гарантиращи разделното разтоварване на маслините, набрани от дърветата, и на тези, събрани от земята, както и на маслините от сортове, различни от разрешения, така че да се предотврати смесването в който и да е момент на различни видове качество и да се гарантира тяхното разделно преработване.“

Това уточнение се налага поради необходимостта да се гарантира, че единственият разрешен за използване сорт се преработва отделно от маслините от други сортове.

Текстът:

„Коритата и хоперите трябва да бъдат измивани с водни струи под високо налягане преди разтоварването всеки ден и винаги, когато това е необходимо.“

се заменя със:

„Фабриките за производство на маслиново масло трябва да разполагат със система за редовно почистване на коритата и хоперите.“,

тъй като целта е да се гарантира, че са налице системи за почистване, независимо от използвания метод.

Заличава се следният текст:

„Водата, която се използва при измиването и обработката, трябва да отговаря на санитарните изисквания и да не съдържа хлор или негови производни.“,

тъй като това изискване се съдържа в действащото законодателство.

Заличава се следният текст:

„Позволява се използването на талк само като технологично спомагателно вещество, като използваните количества трябва да бъдат между 0,5 % и 2,0 %.“,

тъй като талкът е единственото разрешено понастоящем от закона технологично спомагателно вещество за използване при извличането на маслиново масло virgin.

Текстът:

„Фабриките за производство на маслиново масло определят качеството на произведените масла въз основа на вече описаните физикохимични и органoлептични качества на маслото със ЗНП „Montes de Toledo“. За целта те трябва да разполагат със специално акредитирани технически персонал и лаборатории или да наемат такива.“

се заменя със:

„Фабриките за производство на маслиново масло определят качеството на произведените масла въз основа на вече описаните физикохимични и органoлептични качества на маслото със ЗНП „Montes de Toledo“. За целта те трябва да разполагат със специално квалифицирани технически персонал и лаборатории или да наемат такива.“,

тъй като не е от съществено значение техническият персонал и лабораториите, извършващи контрол в предприятието, да бъдат акредитирани.

Текстът:

„Всички утаечните резервоари трябва да имат капак и да са с конусовидна форма или с наклонено дъно, за да могат да бъдат редовно дренирани и почиствани. Не се допуска използването на утаечни резервоари с хоризонтално плоско дъно.“

се заменя със:

„Всички утаечните резервоари трябва да имат капак и да могат да бъдат редовно дренирани и почиствани.“

тъй като целта е да се гарантира, че утаечните резервоари могат да се почистват и дренират, независимо от използвания метод.

Етикетиране

Текстът:

„На всички етикети фигурират логото на наименованието и текстът: „Denominación de Origen Montes de Toledo“

Върху всяка опаковка, в която се разпространява за консумация маслиновото масло със ЗНП, трябва да бъде поставен гаранционен печат, номерирани етикети или контраетикети, предоставени от контролния орган и поставени по начин, непозволяващ повторното им използване.“

се заменя със:

„На всички етикети трябва да фигурират логото на наименованието за произход и текстът: „Denominación de Origen Protegida Montes de Toledo“ или „DOP Montes de Toledo“.

Върху всяка опаковка, в която се разпространява за консумация маслиновото масло със ЗНП, трябва да бъде поставен гаранционен печат и номерирани контраетикети с логото на наименованието за произход, предоставени от контролния орган и поставени по начин, непозволяващ повторното им използване.“

Национални изисквания

За да бъде приведен в съответствие с действащите разпоредби, текстът на тази рубрика се променя на:

„—

Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни;

Orden de 9 de mayo de 1998 de la Consejería de Agricultura y Medio Ambiente, por la que se dictan disposiciones de aplicación del Reglamento (CEE) no 2081/92 del Consejo, de 14 de julio de 1992, relativo a la protección de las indicaciones geográficas y de las denominaciones de origen de los productos agrícolas y alimenticios (Официален вестник на Castilla-La Mancha № 23 от 22 май 1998 г.).

Real Decreto 1335/2011, de 3 de octubre, por el que se regula el procedimiento para la tramitación de las solicitudes de inscripción de las denominaciones de origen protegidas y de las indicaciones geográficas protegidas en el registro comunitario y la oposición a ellas.“

Други (контролен орган)

Този раздел се формулира, както е посочено по-долу, като се заличава списъкът на учредителните актове на посочения орган, тъй като те нямат отношение към продуктовата спецификация.

„Сертифицирането на продукта се извършва от Fundación „Consejo Regulador de la Denominación de Origen de aceite Montes de Toledo“, организация с нестопанска цел, чиито активи се използват предимно за постигането на възложените ѝ цели. Организацията е акредитирана от националния орган по акредитация (Entidad Nacional de Acreditación, ENAC) за прилагането на стандарта UNE-EN/ISO-IEC 17065.

Актуална информация за контролните органи, упълномощени да извършват проверка на съответствието с настоящата продуктова спецификация, е публикувана на следната интернет страница:

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/figuras_calidad/reg_op/buscar_reg_ent.htm

В момента контролен орган е следният сертифициращ орган:

Наименование:

Fundación „Consejo Regulador de la Denominación de Origen de aceite Montes de Toledo“

Адрес:

C/Alférez Provisional, 3

45001 Toledo

ESPAÑA

Тел.

+34 925257402

Факс

+34 925257402

Електронна поща:

domt@domontesdetoledo.com

Контролният орган разполага с разрешение от автономна област Castilla-La Mancha и е акредитиран от ENAC по отношение на изискванията, установени в стандарт UNE-EN 17065 „Общи изисквания за органи, извършващи сертифициране на продукти“ (Requisitos generales para entidades que realizan la certificación de producto).

Контролният орган предприема необходимите мерки, за да оцени съответствието с продуктовата спецификация в съответствие с изискванията на системата за сертифициране на съответния продукт.

Той трябва да отговаря на действащите разпоредби и на всички други изисквания, например по отношение на вземането на проби, изпитването и проверките, които представляват основата на системата за сертифициране, описана в наръчника му относно качеството.

Функциите на органа са:

проверка на пробите;

оценка на съответствието на свойствата на продукта със спецификацията.

одит на регистрите за производството на маслата със ЗНП.“

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„MONTES DE TOLEDO“

ЕС №: ES-PDO-0205-01270 – 29.10.2014

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Наименование

„Montes de Toledo“

2.   Държава членка или трета държава

Испания

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид на продукта

Клас 1.5. Масла и мазнини (масло, маргарин, растителни мазнини и др.)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

Непреработено маслиново масло „extra virgin“, получено от плодовете на маслиновото дърво (Olea Europea, L.) от сорта Cornicabra чрез механична обработка, която не изменя неговите качества и гарантира запазването на вкуса, аромата и особеностите на маслините, използвани като суровина за получаването на продукта.

Физикохимични и органолептични характеристики на маслото:

киселинност: максимум 0,5 %;

пероксидно число: максимум 15 meq O2/kg;

ултравиолетово поглъщане (К 270): максимум 0,20;

влажност: максимум 0,1 %;

онечиствания: максимум 0,1 %;

в зависимост от момента на прибиране на реколтата и географското местоположение вътре в района цветът варира от златистожълт до наситено тъмнозелен;

от органолептична гледна точка маслата със ЗНП „Montes de Toledo“ се характеризират със средни до високи стойности за положителните признаци „плодов вкус“, „горчивина“ и „пикантност“.

3.3.   Фураж (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Отглеждането на маслините и производството на маслото трябва да се извършват в района, описан в точка 4.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

маслото се складира във фабрики за производство на маслиново масло и бутилиращи предприятия, одобрени от контролния орган и разполагащи с подходящи съоръжения, които да осигуряват оптимални условия на съхранение;

бутилиращото предприятие трябва да разполага със системи, позволяващи маслата със защитено наименование за произход да се бутилират отделно от всякакви други масла. Предприятието трябва също така да има и системи с одобрение на типа за измерване на маслото;

маслото се бутилира в съдове, произведени от стъкло, метал с нанесено покритие, ПET или стъклокерамика;

за да се запазят специфичните свойства на продукта на всички етапи от неговото производство, бутилирането се извършва в рамките на определения географски район. По този начин органите за инспекция имат пълен контрол върху производството, като крайната обработка на продукта остава поверена на производителите от района, тъй като те най-добре познават специфичната реакция на маслото в зависимост от дейностите при бутилиране, като например продължителността и начина на декантиране, филтрирането, употребата на кизелгурови филтри и на целулоза, температурата на бутилиране, реакцията при излагане на ниски температури и при съхранение. Целта е да бъдат запазени специфичните характеристики на продукта.

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

На всички етикети трябва да фигурират логото на защитеното наименование и текстът: „Denominación de Origen Protegida Montes de Toledo“ или „DOP Montes de Toledo“.

Върху всяка опаковка, в която се разпространява за консумация маслиновото масло със ЗНП, трябва да бъде поставен гаранционен печат и номерирани контраетикети с логото на наименованието за произход, предоставени от инспектиращия орган и поставени по начин, непозволяващ повторното им използване.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район е разположен в автономната област Castilla-La Mancha и обхваща областите на югозапад от провинция Toledo и на северозапад от Ciudad Real, а централната му ос се състои от планинската верига Montes De Toledo. Географският район на производство се състои от 128 общини в провинциите Toledo и Ciudad Real, 106 от които са в провинция Толедо, а 22 — в Ciudad Real.

Общини в провинция Toledo:

Ajofrín, Alameda de la Sagra, Albarreal de Tajo, Alcaudete de la Jara, Aldeanueva de Barbarroya, Aldeanueva de San Bartolome, Almonacid de Toledo, Añover de Tajo, Arges, Bargas, Belvis de la Jara, Borox, Burguillos de Toledo, Burujón, Cabañas de la Sagra, Calera y Chozas, Campillo de la Jara, Cañumas, Carmena, Carpio de Tajo (El), Carranque, Casasbuenas, Cebolla, Cedillo del Condado, Cobeja, Chueca, Cobisa, Consuegra, Cuerva, Dosbarrios, Espinoso del Rey, Esquivias, Estrella (La), Gálvez, Guadamur, Guardia (La), Herencias (Las), Hontanar, Huerta de Valdecarábanos, Illescas, Layos, Lominchar, Madridejos, Magán, Malpica de Tajo, Manzaneque, Marjaliza, Mascaraque, Mata (La), Mazarambroz, Menasalbas, Mesegar, Mocejón, Mohedas de la Jara, Montearagón, Mora, Nambroca, Nava de Ricomalillo (La), Navahermosa, Navalmorales (Los), Navalucillos (Los), Noez, Numancia de la Sagra, Olías del Rey, Orgaz, Palomeque, Pantoja, Polán, Puebla de Montalban (La), Pueblanueva (La), Pulgar, Recas, Retamoso, Robledo de Mazo, Romeral (El), San Bartolome de las Abiertas, San Martín de Montalbán, San Martín de Pusa, San Pablo de los Montes, Santa Ana de Pusa, Seseña, Sevilleja de la Jara, Sonseca, Talavera de la Reina, Tembleque, Toledo, Torrecilla de la Jara, Totanes, Turleque, Ugena, Urda, Ventas con Peña Aguilera (Las), Villaluenga de la Sagra, Villaminaya, Villamuelas, Villanueva de Bogas, Villarejo de Montalbán, Villaseca de la Sagra, Villasequilla de Yepes, El Viso de San Juan, Yébenes (Los), Yeles, Yepes, Yuncler, Yunclillos и Yuncos.

Общини в провинция Ciudad Real:

Alcoba, Anchuras, Arroba de los Montes, Cortijos (Los), El Robledo, Fernancaballero, Fontanarejo, Fuente el Fresno, Herencia, Horcajo de los Montes, Labores (Las), Luciana, Malagón, Navalpino, Navas de Estena, Picón, Piedrabuena, Porzuna, Puebla de Don Rodrigo, Puertolápice, Retuerta del Bullaque и Villarrubia de los Ojos.

5.   Връзка с географския район

Почвено-климатичните условия в планинската верига Montes de Toledo наравно с труда на много поколения производители на маслини са в основата на естественото утвърждаване на сорта Cornicabra като най-добре приспособен към района и единствен сорт за производството на маслиновото масло „Montes de Toledo“. Що се отнася до връзката между геоложките и почвените характеристики следва да се отбележи как образуването на почвите, които по принцип не са много плодородни, е оставило отпечатък върху тази култура, която е обект на постоянен стрес, като тези обстоятелства на свой ред са послужили за естествен подбор, довел до формирането на отличителните белези на продукта. Сортът Cornicabra в съчетание с почвено-климатичните условия в географския район придава на маслото неговите физикохимични характеристики — високо съдържание на олеинова киселина и ниско съдържание на линолеинова киселина, висок процент полифеноли и специфични органолептични качества — маслото оставя плътен вкус и силен плодов аромат, като същевременно се характеризира със средни до високи за признаците „горчивина“ и „пикантност“.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент (3))

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/20131204_PLIEGO_DOP_ACEITE_MONTES_TOLEDO.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 178, 5.7.2008 г., стр. 11.

(3)  Вж. бележка под линия 1.


Top