Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1217(04)

    Доклад относно годишните отчети на Съвместното предприятие ENIAC за периода от 1 януари 2014 г. до 26 юни 2014 г., придружен от отговорите на Съвместното предприятие

    OB C 422, 17.12.2015, p. 25–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.12.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 422/25


    ДОКЛАД

    относно годишните отчети на Съвместното предприятие ENIAC за периода от 1 януари 2014 г. до 26 юни 2014 г., придружен от отговорите на Съвместното предприятие

    (2015/C 422/04)

    СЪДЪРЖАНИЕ

     

    Точка

    Страница

    Въведение

    1-4

    26

    Информация в подкрепа на Декларацията за достоверност

    5

    26

    Декларация за достоверност

    6-16

    26

    Становище относно надеждността на отчетите

    11

    27

    Основание за изразяване на становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    12-14

    28

    Становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    15

    28

    Коментари относно бюджетното и финансовото управление

    17-18

    28

    Изпълнение на бюджета

    17

    28

    Покани за представяне на предложения

    18

    28

    Други въпроси

    19

    29

    Правна рамка

    19

    29

    ВЪВЕДЕНИЕ

    1.

    Европейското съвместно предприятие, отговарящо за изпълнението на съвместната технологична инициатива за наноелектроника (Съвместното предприятие ENIAC) със седалище в Брюксел е създадено през декември 2007 г. (1) за период от 10 години и работи автономно от 2010 г. насам. На 27 юни 2014 г. Съвместните предприятия ENIAC и ARTEMIS (2) бяха слети, за да бъде създадена съвместна технологична инициатива „Електронни компоненти и системи за водещи позиции на Европа“ (Съвместното предприятие ECSEL) (3). Съвместното предприятие ECSEL стартира дейността си на 27 юни 2014 г. и ще функционира за период от 10 години. Като следствие от сливането настоящият доклад обхваща финансовия период на Съвместното предприятие ENIAC от 1 януари до 26 юни 2014 г.

    2.

    Основната цел на Съвместното предприятие беше да определя и изпълнява „научноизследователска програма“ за разработване на ключови умения в областта на наноелектрониката в различни сфери на приложение с цел да се повиши европейската конкурентоспособност и устойчивост, както и да се даде възможност за появата на нови пазари и обществени приложения (4).

    3.

    Учредителите на Съвместното предприятие бяха Европейският съюз, представляван от Европейската комисия, някои държави — членки на ЕС (Белгия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Нидерландия, Полша, Португалия, Швеция и Обединеното кралство) и сдружението за дейности в областта на наноелектрониката в Европа (AENEAS). Други държави членки и асоциирани държави, както и всяка друга държава или всяко друго юридическо лице, способно да направи съществена финансова вноска за постигането на целите на съвместното предприятие ENIAC, може да стане член на Съвместното предприятие ENIAC.

    4.

    Максималната вноска от ЕС в съвместното предприятие ENIAC за покриване на текущи разходи и научноизследователски дейности беше 450 млн. евро, платими от бюджета на Седма рамкова програма за научни изследвания (5). Вноската на AENEAS следваше да бъде с максимален размер 30 млн. евро и е предназначена за текущите разходи на Съвместното предприятие. Държавите — членки на ENIAC следваше да участват с апортни вноски за покриване на текущите разходи (като създават условия за изпълнението на проектите) и финансови вноски, чийто общ размер възлиза най-малко на 1,8 пъти финансовата вноска на ЕС. Апортни вноски се правеха и от участващите в проектите научноизследователски организации, като тези вноски трябваше да са равни или по-големи от размера на вноските общо на Комисията и на държавите членки.

    ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

    5.

    Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, тестване на операции на нивото на Съвместно предприятие и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол. Използвани са също така доказателства, получени от дейността на други одитори (където е приложимо), както и анализ на изявленията на ръководството.

    ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

    6.

    Съгласно разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Сметната палата извърши одит на:

    а)

    годишните отчети на Съвместното предприятие ENIAC, които се състоят от финансови отчети (6) и отчети за изпълнението на бюджета (7) за периода от 1 януари 2014 г.до 26 юни 2014 г., и

    б)

    законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети.

    Отговорност на ръководството

    7.

    Съгласно членове 16 и 22 от Делегиран регламент (ЕС) № 110/2014 на Комисията (8) ръководството отговаря за изготвянето и вярното представяне на годишните отчети на Съвместното предприятие, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции.

    а)

    Отговорностите на ръководството по отношение на годишните отчети на Съвместното предприятие включват: разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки; подбор и прилагане на подходящи счетоводни политики въз основа на счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител (9) на Комисията;изготвяне на счетоводни разчети в съответствие с конкретните обстоятелства. Директорът одобрява годишните отчети на Съвместното предприятие, след като отговорният счетоводител ги е изготвил въз основа на цялата налична информация и е съставил служебна бележка, съпътстваща отчетите, в която, наред с другото, декларира наличието на достатъчна увереност относно вярното и точното представяне на финансовото състояние на Съвместното предприятие във всички съществени аспекти.

    б)

    Отговорностите на ръководството по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, както и по отношение на съответствието им с принципа на доброто финансово управление, се състоят в разработване, въвеждане и поддържане на ефективна и ефикасна система за вътрешен контрол, осигуряваща адекватно наблюдение и подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо — правни действия за възстановяване на неправомерно изплатени или използвани средства.

    Отговорност на одитора

    8.

    Въз основа на извършен от нея одит Сметната палата е длъжна да представи на Европейския парламент и на Съвета (10) декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Сметната палата извършва своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (МФС) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ). Съгласно тези стандарти Сметната палата следва да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че годишните отчети на Съвместното предприятие не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

    9.

    Одитът включва прилагане на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите или съществено несъответствие на операциите с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали това се дължи на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и системите за наблюдение и контрол, въведени с цел осигуряване на законосъобразност и редовност на свързаните с отчетите операции, и се разработват подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Сметната палата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на направените счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

    10.

    Сметната палата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи като база за изготвяне на нейната декларация за достоверност.

    Становище относно надеждността на отчетите

    11.

    Сметната палата счита, че отчетите на Съвместно предприятие за периода от 1 януари 2014 г. до 26 юни 2014 г. дават вярна представа във всички съществени аспекти за неговото финансово състояние към 26 юни 2014 г., както и за резултатите от неговата дейност и за паричните потоци за приключилия на тази дата финансов период, в съответствие с разпоредбите на финансовия регламент на Съвместното предприятие и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

    Основание за изразяване на становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    12.

    Стратегията на Съвместното предприятие за последващ одит (11) е приета на 18 ноември 2010 г. с решение на управителния съвет. Тя представлява ключов контрол (12) за оценяване на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Извършените през 2014 г. плащания във връзка със сертификатите за приемане на разходите, предоставени от националните финансиращи органи на държавите членки, са в размер на 14,2 млн. евро, които представляват 79 % от общия размер на плащанията.

    13.

    Въпреки че одита на декларациите за разходи по проекти е бил делегиран на националните финансиращи органи (НФО), подписаното с тях административно споразумение не включва практически механизми за последващи одити.

    14.

    Съвместното предприятие е получило одитни доклади от националните финансиращи органи за около 76 % (към април 2015 г.) от разходите по приключени проекти. Съвместното предприятие обаче не е направило оценка на качеството на тези одити (13). Сметната палата извърши оценка на одитните стратегии, в т. ч. одитните доклади, на три национални финансиращи органа, която показа, че методологиите, използвани от тези органи, не са позволили на Съвместното предприятие да изчисли по надежден начин нито среднопретегления, нито остатъчния процент грешки. Ето защо не е било възможно да бъде формулирано заключение относно това дали последващите одити са извършени ефективно и дали този ключов контрол предоставя достатъчна увереност по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции.

    Становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    15.

    Сметната палата счита, че с изключение на възможното отражение на описаните в точки 12 — 14 въпроси, операциите, свързани с годишните отчети за годината, приключила на 26 юни 2014 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    16.

    Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразеното от Сметната палата становище.

    КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО И ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ

    Изпълнение на бюджета

    17.

    Първоначалният бюджет на Съвместното предприятие за 2014 г. включва само бюджетни кредити за поемане на задължения за текущи разходи в размер на 2,3 млн. евро. Бюджетът не включва бюджетни кредити за поети задължения за оперативните дейности като последица от плановете за сливане на ENIAC и ARTEMIS през 2014 г. с цел създаване на ECSEL, която да ръководи поканата за представяне на предложения за 2014 г. Степента на усвояване на административни бюджетни кредити за поети задължения е 43 %. Ниската степен на изпълнение на бюджета се дължи основно на факта, че сливането е извършено през юни, а бюджетът е бил приет за цялата година.

    Покани за представяне на предложения

    18.

    По време на сливането са били поети задължения за общата сума, предвидена за поканите за представяне на предложения.

    ДРУГИ ВЪПРОСИ

    Правна рамка

    19.

    Новият Финансов регламент, приложим за общия бюджет на ЕС (14), беше приет на 25 октомври 2012 г. и влезе в сила от 1 януари 2013 г. (15) Моделът за финансов регламент за органите, осъществяващи публично-частно партньорство, споменат в член 209 от новия Финансов регламент (16), обаче не беше влязъл в сила до 8 февруари 2014 г. Поради сливането в Съвместното предприятие ECSEL, финансовите правила на Съвместното предприятие не са били изменени.

    Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Milan Martin CVIKL — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 20 октомври 2015 г.

    За Сметната палата

    Vitor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Председател


    (1)  Регламент (ЕО) № 72/2008 на Съвета от 20 декември 2007 г. за създаване на съвместно предприятие ENIAC (ОВ L 30, 4.2.2008 г., стр. 21).

    (2)  Съвместното предприятие ARTEMIS е създадено с Регламент (ЕО) № 74/2008 на Съвета от 20 декември 2007 г. (ОВ L 30, 4.2.2008 г., стр. 52). Неговата цел е да определя и изпълнява „научноизследователска програма“ за разработване на ключови технологии за вградени компютърни системи.

    (3)  Съвместното предприятие ECSEL е създадено с Регламент (ЕС) № 561/2014 на Съвета от 6 май 2014 г. (ОВ L 169, 7.6.2014 г., стр. 152).

    (4)  В приложението към доклада са обобщени правомощията, дейностите и наличните ресурси на Съвместното предприятие. Тези данни са представени с информационна цел.

    (5)  Седмата рамкова програма, която е приета с Решение № 1982/2006/EО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1), обхваща едновременно всички инициативи на ЕС в областта на научните изследвания и играе ключова роля за постигане на целите за растеж, конкурентоспособност и заетост. Освен това програмата е основен стълб на Европейското изследователско пространство.

    (6)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи, обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

    (7)  Тези отчети включват отчети за изпълнението на бюджета, обобщение на бюджетните принципи и друга разяснителна информация.

    (8)  ОВ L 38, 7.2.2014 г, стр. 2.

    (9)  Счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, се основават на международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС), издадени от Международната федерация на счетоводителите, или, където е приложимо, на международните счетоводни стандарти (МСС)/международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), издадени от Съвета по международни счетоводни стандарти.

    (10)  Член 47 от Делегиран регламент (ЕС) № 110/2014.

    (11)  Съгласно стратегията за последващ одит Съвместното предприятие следва да осигури достатъчно информация относно процедурите за последващ одит, прилагани в държавите — членки на ENIAC, за да оцени доколко националните процедури могат да предоставят достатъчна увереност по отношение на редовността и законосъобразността на операциите, свързани с проектите на Съвместното предприятие ENIAC.

    (12)  Член 12 от Регламент (ЕО) № 72/2008 гласи, че Съвместното предприятие „гарантира, че финансовите интереси на неговите членове са защитени по подходящ начин, като осъществява или възлага на други осъществяването на подходящ вътрешен и външен контрол“ и че предприятието „извършва проверки на място и финансови одити на получателите на публично финансиране от съвместното предприятие ENIAC. Тези проверки и одити се извършват или пряко от съвместното предприятие ENIAC, или от държавите — членки на ENIAC от негово име.“

    (13)  Съгласно стратегията за последващ одит, приета от управителния съвет на ENIAC, Съвместното предприятие следва да извършва поне веднъж годишно оценка дали информацията, получена от държавите — членки на ENIAC, предоставя достатъчно увереност относно редовността и законосъобразността на извършените операции.

    (14)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

    (15)  Член 214 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 освен посочените изключения.

    (16)  Делегиран регламент (ЕС) № 110/2014 на Комисията.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Съвместно предприятие ENIAC (Брюксел)

    Правомощия и дейности

    Правомощия на Европейския съюз, произтичащи от Договора

    (членове 187 и 188 от Договора за функционирането на Европейския съюз)

    Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма предвижда принос на Съюза за създаването на дългосрочни публично-частни партньорства под формата на съвместни технологични инициативи (СТИ), които биха могли да бъдат изпълнени посредством съвместни предприятия по смисъла на член 187 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Регламент (ЕО) № 72/2008 на Съвета от 20 декември 2007 г. за създаване на съвместно предприятие ENIAC.

    Правомощия на Съвместното предприятие

    (Регламент (ЕО) № 72/2008 на Съвета)

    Цели

    Съвместното предприятие ENIAC допринася за изпълнението на Седма рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007 — 2013 г.) и на темата „Информационни и комуникационни технологии“ от тематичната програма „Сътрудничество“ за изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности. По-специално то:

    определя и изпълнява научноизследователска програма за разработване на ключови способности в областта на наноелектрониката в различни сфери на приложение, с цел да се повишат европейската конкурентоспособност и устойчивост, както и да се даде възможност за поява на нови пазари и обществени приложения;

    подкрепя дейностите, необходими за изпълнението на научноизследователската програма (НИРД), предимно чрез предоставяне на финансиране на участници в избрани проекти след покани за предложения на състезателна основа;

    насърчава публично-частното партньорство, насочено към мобилизиране и обединяване на общностни, национални и частни усилия, към увеличаване на инвестициите за научноизследователска и развойна дейност в областта на наноелектрониката, както и към насърчаване на сътрудничеството между публичния и частния сектор;

    осигурява ефективност и дълготрайност на СТИ за наноелектроника;

    постига единодействие и координираност на европейските научноизследователски и развойни усилия в областта на наноелектрониката, включително постепенно интегриране в съвместното предприятие ENIAC на свързаните с тази област дейности, които към настоящия момент се изпълняват чрез междуправителствените схеми за научноизследователска и развойна дейност (EUREKA).

    Управление

    Управителният съвет е ръководният орган на Съвместното предприятие. Изпълнителният екип се ръководи от изпълнителен директор. Отрасълът е представен в Комитет за научни изследвания и промишленост, както и от сдружението AENEAS, което е и учредител. Съветът на публичните органи се състои от Комисията, представяща ЕС, държавите членки и асоциираните държави.

    Ресурси, предоставени на Съвместното предприятие през 2014 г.

    Бюджет

    2 3 56  000,00 евро за поети задължения

    7 6 5 00  250,00 евро за плащания

    Брой на служителите към 26 юни 2014 г.

    15 бройки, предвидени в щатното разписание (7 срочно и 8 договорно наети служители), от които са заети 15 бройки, изпълняващи следните функции: оперативни (6); административни (5); смесени (4).

    Продукти и услуги, предоставени през 2014 г.

    Вж. годишния отчет за дейността на Съвместното предприятие ENIAC за 2014 г. на следния адрес: www.ecsel.eu

    Източник: информация, предоставена от Съвместното предприятие ENIAC.


    ОТГОВОРИ НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ

    13.

    Съвместното предприятие ENIAC се споразумя с националните финансиращи органи (НФО) съгласно приетия от Съвета Регламент (EО) 72/2008 (1), според който задачата да определят общите разходи се възлага на НФО, в зависимост от собствените им споразумения за безвъзмезднa финансова помощ „в съответствие с националните разпоредби, по-специално по отношение на критериите за допустимост и други необходими финансови и правни изисквания“. Регламентът не дава правомощия на Съвместното предприятие да определя правила за НФО и не му дава право да провежда проверки на място и одити на националните финансиращи органи. Тези недостатъци са разгледани и поправени с Регламент (ЕС) № 561/2014 на Съвета за създаване на съвместно предприятие ECSEL, с който Съвместното предприятие се оправомощява да отпуска безвъзмездна финансова помощ при строго спазване на процедурите на „Хоризонт 2020“.

    14.

    Съвместното предприятие ECSEL потвърждава, че извършената от него подробна оценка на националните системи за гарантиране заключи, че те са в състояние да гарантират в разумни граници финансовите интереси на членуващите в Съвместното предприятие страни. Въпреки това, както посочва Палатата, националните методологии не позволяват изчисляване на процент на претеглена грешка, нито процент на остатъчна грешка за проектите, започнати от съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC. Това техническо затруднение не води до отрицателно становище от страна на Палатата, но разбираемо, не й позволява да потвърди законността и редовността на трансакциите без да изрази резерви.


    (1)  Регламент (ЕО) № 72/2008 на Съвета от 20 декември 2007 година за създаване на съвместно предприятие ENIAC


    Top