Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0664

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

COM/2015/0664 final - 2015/0304 (NLE)

Брюксел, 18.12.2015

COM(2015) 664 final

2015/0304(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Режимът на ЕС за държавен пристанищен контрол (ДПК) е установен с Директива 2009/16/ЕО 1 (преработена), с която беше преработено и укрепено предишното законодателство в тази област, въведено през 1995 г. Режимът се основава на вече съществуващата структура на съществуващия от 1982 г. Парижки меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол (Парижкия МР). В Директива 2009/16/ЕО (преработена) са включени процедури и инструменти на Парижкия МР. В меморандума членуват всички държави — членки на ЕС, имащи излаз на море, както и Канада, Русия, Исландия и Норвегия. Европейският съюз не членува в организацията.

От 1 януари 2011 г. в ЕС и в рамките на Парижкия МР е в сила нов инспекционен режим (НИР) за държавния пристанищен контрол и за да може той да функционира, е необходимо всяка година да бъдат вземани определени брой решения в контекста на Парижкия МР. Тези решения се вземат с консенсус по време на заседанията на Комитета за държавен пристанищен контрол (КДПК), които се провеждат през м. май всяка година. По силата на Директива 2009/16/ЕО решенията, взети от съответния компетентен орган на Парижкия МР, са задължителни за държавите — членки на ЕС.

Съгласно член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на международни организации като Парижкия МР, когато те имат за задача да приемат актове с правно действие, се приема с решение на Съвета, по предложение на Комисията.

Предлага се позицията на ЕС в рамките на КДПК да бъде установена посредством двустепенен подход — с решение на Съвета да бъдат определени ръководните принципи и насоки на позицията на Съюза на многогодишна основа, като тази позиция впоследствие се коригира за всяко ежегодно заседание на КДПК посредством неофициални документи на Комисията, които да се обсъждат от работната група „Морски транспорт“ на Съвета. Целта на предложението е да бъде формулирана позицията на Съюза в рамките на КДПК за периода 2016—2019 г. и да бъдат включени принципите и насоките на политиката на Европейския съюз за подобряване на морската безопасност и условията на живот и работа на борда на корабите и за предотвратяване на замърсяването. Позицията на Съюза взема предвид също така разпоредбите на Договора от Лисабон.

Комисията предлага този подход поради особеностите на процеса на вземане на решение в рамките на Парижкия МР — съгласно вътрешните правила на Парижкия МР крайният срок за представяне на документи от членовете му и от работните групи, натоварени с разработването на насоки и указания, е шест седмици преди заседанието на КДПК. Едва тогава всички изявления са на разположение и Комисията може да започне своя анализ с оглед на изготвянето на предложение за координирана позиция на Съюза съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС, която след това да бъде приета от Съвета. Предвид краткия срок за анализа, изготвянето на позицията на Комисията и приемането ѝ от Съвета, в приложение 2 е определена процедурата за ежегодното уточняване на позицията на Съюза. Посоченото по-долу решение обхваща периода 2016—2019 г.

2. ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Посоченото по-долу решение се основава на Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално на член 100, параграф 2 във връзка с член 218, параграф 9 от него, в който се предвижда, че Съветът, по предложение на Комисията, приема решение за установяване на позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие. Тази разпоредба се прилага по отношение на позицията, която трябва да се заеме от държавите членки от името на Съюза в рамките на КДПК на Парижкия МР.

Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно държавния пристанищен контрол (преработена) е правното основание за определянето на принципите, които да бъдат спазвани от държавите членки в рамките на КДПК на Парижкия МР.

2015/0304 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 100 и член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Морската безопасност, предотвратяването на замърсяването и условията на живот и работа на борда на корабите могат да бъдат ефективно подобрени посредством драстично намаляване на броя на корабите, които са под стандартите във водите на Европейския съюз, чрез стриктно прилагане на конвенциите, международните кодекси и резолюциите.

(2)Въпреки че отговорността за мониторинга на спазването от страна на корабите на международните стандарти за безопасност, предотвратяването на замърсяването и за условията на живот и работа на борда на корабите се носи основно от държавата на знамето, отговорността за поддръжката на изправността на корабите и тяхното оборудване след преглед в съответствие с изискванията на приложимите за корабите конвенции се носи от корабното дружество. Наблюдава се обаче сериозен неуспех от страна на редица държави на знамето да изпълнят и да осигурят прилагането на международните стандарти.

(3)Поради това занапред като допълнителна предпазна мярка срещу морски транспорт, който е под стандартите, мониторингът на спазването на международните стандарти за безопасност, предотвратяване на замърсяването и условията на живот и работа на борда на корабите следва да бъде осигурен също така от държавата на пристанището, като същевременно се признава, че проверката по реда на държавния пристанищен контрол не представлява преглед и съответните протоколи от проверките нямат стойност на свидетелства за мореходност. Чрез наличието на хармонизиран подход за осигуряване на ефективно прилагане на тези международни стандарти от държави — членки на ЕС, имащи излаз на море, за корабите, плаващи във води под тяхната юрисдикция и използващи техни пристанища, следва да се избегне нарушаването на конкуренцията.

(4)С Директива 2009/16/ЕО 2 (преработена) беше установен режимът на ЕС за държавен пристанищен контрол (ДПК) и беше преработено и укрепено предишното законодателство в тази област, въведено през 1995 г. Режимът се основава на вече съществуващата структура на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол — международна организация, създадена през 1982 г.

(5)Що се отнася до държавите — членки на ЕС, Директива 2009/16/ЕО успешно поставя съответните процедури, инструменти и дейности на Парижкия меморандум за разбирателство относно държавния пристанищен контрол в рамките на приложното поле на правото на ЕС. По силата на Директива 2009/16/ЕО решенията, взети от съответния компетентен орган на Парижкия МР относно държавния пристанищен контрол, са задължителни за държавите — членки на ЕС.

(6)Комитетът за държавен пристанищен контрол към Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол заседава всяка година и по време на обсъжданията се произнася по редица точки от дневния ред, необходими за прилагането на Директива 2009/16/ЕО.

(7)Съгласно член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на международни организации, когато тя имат за задача да приемат актове с правно действие, се приема с решение на Съвета, по предложение на Комисията.

(8)Съгласно вътрешните правила на Парижкия МР крайният срок за представяне на документи от членовете му и от работните групи, натоварени с разработването на насоки и указания, е шест седмици преди заседанието на КДПК. Едва тогава всички изявления са на разположение и Комисията може да започне своя анализ с оглед на изготвяне на предложение за координирана позиция на Съюза съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС. Предвид краткия срок за извършването на анализа и приемането на предложението е необходимо да бъдат определени ръководните принципи и насоки на позицията на Съюза на многогодишна основа, както и рамката за ежегодното уточняване на позицията на Съюза.

(9)Настоящото решение следва да обхване периода 2016—2019 г.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

В приложение 1 към настоящото решение е определена позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие.

Член 2

Ежегодното уточняване на позицията на Съюза, която да бъде взета в рамките на ежегодното заседание на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол, се извършва в съответствие с приложение 2 към настоящото решение.

Член 3

Позицията на Съюза, определена в приложение 1 към настоящото решение, се оценява и при необходимост се преразглежда от Съвета по предложение на Комисията най-късно за годишното заседание на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол през 2020 г.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила на 1 януари 2016 г.

Съставено в Брюксел на година.

   За Съвета

   Председател    

(1) Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно държавния пристанищен контрол (преработена) (OВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57).
(2) ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57.
Top

Брюксел, 18.12.2015

COM(2015) 664 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

Позиция на Съюза в рамките на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

към

Предложение за решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол


ПРИЛОЖЕНИЯ

Позиция на Съюза в рамките на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

към

Предложение за решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

Ръководни принципи

В рамките на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол (Парижкия МР) Съюзът:

a)    действа в съответствие с целите си, по-специално за подобряване на морската безопасност и условията на живот и работа на борда на корабите и предотвратяване на замърсяването посредством драстично намаляване на броя на корабите, които са под стандартите, чрез стриктно прилагане на международните конвенции и кодекси;

б)    насърчава използването на хармонизиран подход от страна на членовете на Парижкия МР за осигуряване на ефективно прилагане на тези международни стандарти по отношение на корабите, плаващи във води под тяхната юрисдикция и използващи техни пристанища;

в)    работи заедно с Парижкия МР за прилагането на всеобхватна схема за проверки и за справедливо поделяне на обема на проверки, по-специално чрез приемането на годишни задължения за проверки, изготвени в съответствие с одобрената методика, поместена в приложение 11 към Парижкия МР;

г)    работи заедно с Парижкия МР за насърчаване на назначаването, задържането на работа и обучението от страна на членовете на Парижкия МР на необходимия брой персонал, включително квалифицирани инспектори, като се отчитат обемът и характеристиките на трафика на плавателните съдове във всяко пристанище;

д)    гарантира, че мерките, приети в рамките на Парижкия МР, са съобразени с международното право, и по-специално с международните конвенции и кодекси, отнасящи се за морската безопасност, предотвратяването на замърсяването и условията на живот и работа на борда;

е)    насърчава изготвянето на общи подходи с други органи, извършващи държавен пристанищен контрол;

ж)    осигурява съгласуваност с другите политики на Съюза, по-конкретно в областта на външните отношения, сигурността, околната среда и други.

Насоки

Съюзът се стреми да подкрепя приемането на следните мерки от страна на Парижкия меморандум за разбирателство:

А.    С цел да се осигури ежегодното гладко функциониране на режима на ЕС за държавен пристанищен контрол в съответствие с Директива 2009/16/ЕО:

1.    да се вземат предвид следните елементи на рисковия профил на корабите, използван да се определи кои плавателните съдове да бъдат проверени:

a)    белият, сивият и черният списък на държавите на знамето в съответствие с формулата, разработена от Парижкия МР и посочена в приложението към Регламент (ЕС) № 801/2010 на Комисията от 13 септември 2010 г. за прилагане на член 10, параграф 3 от Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на критериите за държавата на знамето 1 ;

б)    списъкът с постигнатите резултати на признати организации в съответствие с методиката, приета от КДПК на 37-ото заседание от м. май 2004 г. (точка 4.5.2 от дневния ред);

в)    средното съотношение на неизправностите и задържанията във формулата за изчисляване на показателите на дружеството въз основа на приложението към Регламент (ЕС) № 802/2010 на Комисията от 13 септември 2010 г. за прилагане на член 10, параграф 3 и член 27 от Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на показателите на дружеството 2 (изменен).

2.    да се гарантира, че всички промени или актуализации на процедурите и насоките на Парижкия МР са в съответствие с целите на Съюза, по-специално целите за подобряване на морската безопасност и условията на живот и работа на борда на корабите и за предотвратяване на замърсяването.

Б.    В средносрочен план — изготвяне на алтернативен метод на съставяне на белия, сивия и черния списък на държавите на знамето, с цел третирането в него да стане по-справедливо, по-специално по отношение на държавите на знамето с малки флоти.

(1) ОВ L 241, 14.9.2010 г., стр. 1.
(2) ОВ L 241, 14.9.2010 г., стр. 4.
Top

Брюксел, 18.12.2015

COM(2015) 664 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

Ежегодно уточняване на позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

към

Предложение за решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол


ПРИЛОЖЕНИЕ

Ежегодно уточняване на позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

към

Предложение за решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол

Преди всяко ежегодно заседание на Комитета за държавен пристанищен контрол (КДПК) на Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол се предприемат необходимите стъпки, така че при формулирането на позицията, която трябва да бъде изразена от името на Съюза, да се вземе предвид цялата необходима информация, с която разполага Европейската комисия, както и всички документи, подлежащи на обсъждане и попадащи в областта на компетентност на ЕС в съответствие с поместените в приложение 1 водещи принципи и насоки.

За тази цел и въз основа на тази информация службите на Комисията представят на Съвета или на неговите подготвителни органи за разглеждане и одобряване, достатъчно време преди заседанието на КДПК, подготвителен документ, в който са изложени елементите на предвидената позиция на Съюза.

Предвидената в подготвителния документ позиция на Съюза се счита за приета, с изключение на случаите, когато определен брой държави членки, представляващи блокиращо малцинство, се противопоставят по време на заседание на подготвителния орган на Съвета или в рамките на двадесет дни от получаването на подготвителния документ, в зависимост от това кое от двете събития настъпи по-рано. При такова възражение въпросът се отнася до Съвета.

Top