EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ 33-и годишен доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки на ЕС (2014 г.)

COM/2015/0385 final

Брюксел, 3.8.2015

COM(2015) 385 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

33-и годишен доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент
относно антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки на ЕС (2014 г.)

{SWD(2015) 149 final}


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

33-и годишен доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент
относно антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки на ЕС (2014 г.)

Въведение

Настоящият доклад се отнася за антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки, приети от Европейския съюз през 2014 г. Докладът се представя на Европейския парламент и на Съвета в съответствие с разпоредбите на член 22а от Регламент (ЕО) № 1225/2009 на Съвета за защита срещу дъмпингов внос на стоки от страни, които не са членки на Европейската общност („основния антидъмпингов регламент“), член 33а от Регламент (ЕО) № 597/2009 на Съвета относно защитата срещу субсидиран внос от държави, които не са членки на Европейската общност („основния антисубсидиен регламент“) и член 23 от Регламент (ЕС) № 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета относно общите правила за внос.

Антидъмпинговите (АД) и антисубсидийните (АС) разследвания и разследванията във връзка със защитни мерки, провеждани от Комисията, се уреждат от посочените по-горе регламенти на Съвета. Цялостен преглед на съществуващите законодателство, терминология и процедури е на разположение в придружаващия работен документ на службите на Комисията.

Настоящият кратък доклад включва преглед на основните акценти в областта на търговската защита в ЕС през 2014 г. и е придружен, както и през предходните години, от работен документ на службите на Комисията с подробни приложения към него. Докладът следва общата структура на работния документ на службите на Комисията, включително всички раздели, с оглед на по-лесното намиране на по-подробна информация.

Настоящият доклад и работният документ на службите на Комисията също така са публично достъпни на адрес http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Преглед на антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки и свързаните с тях разследвания

1.1.Общи положения

Броят на действащите мерки и текущите разследвания е до голяма степен в съответствие с тези през 2013 г. „Портфейлът“ на случаите обаче е променен, като дейностите през 2014 г. се характеризират с връщане към повече нови разследвания и намаляване на броя на преразглежданията (по-специално преразглежданията с оглед изтичане на срока на действие на мерките) в сравнение с предходната година.

В края на 2014 г. в ЕС са били в сила 81 антидъмпингови и 13 антисубсидийни мерки.

През 2014 г. 0,29 % от общия внос в ЕС е бил засегнат от антидъмпингови или антисубсидийни мерки.

Подробен преглед е направен в работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящия доклад. Препратките към приложенията към работния документ на службите на Комисията са посочени до заглавията на разделите.

По отношение на числените данни относно започването и приключването на процедурите в следващите раздели следва да се отбележи, че повечето процедури, приключени през 2014 г., са били започнати през 2013 г., докато по много от започнатите през 2014 г. ще трябва да бъде взето решение през 2015 г.

1.2.Нови разследвания (вж. приложения А — Д и приложение Н)

През 2014 г. са започнали 16 нови разследвания. При 2 от процедурите са били наложени временни мита. 3 случая са приключени с налагането на окончателни мита. 4 разследвания са приключили без налагане на мерки.

1.3.Разследвания в рамките на преразглеждането

Разследванията в рамките на преразглеждането продължават да бъдат съществена част от дейността на службите на Комисията, отговарящи за инструментите за търговска защита (ИТЗ). В таблица 2 от работния документ на службите на Комисията са посочени статистически данни за периода 2010 — 2014 г.

1.3.1.Преразглеждания с оглед изтичане на срока на действие на мерките (вж. приложение Е)

В член 11, параграф 2 от антидъмпинговия регламент и в член 18 от антисубсидийния регламент се предвижда изтичане на мерките след пет години, освен ако не бъде доказано посредством преразглеждане с оглед изтичането на срока на действие, че те трябва да продължат да се прилагат в първоначалната си форма. През 2014 г. 2 мерки са били автоматично прекратени след изтичане на 5-годишния им срок на действие.

През 2014 г. са започнали 10 разследвания за преразглеждане с оглед изтичане на срока на действие на мерките. 8 преразглеждания с оглед изтичане на срока на действие на мерките са приключили с потвърждаване на митото за нов 5-годишен срок. 4 от преразглежданията с оглед изтичане на срока на действие на мерките са приключили с прекратяване на мерките.

1.3.2.Междинни преразглеждания (вж. приложение Ж)

В член 11, параграф 3 от антидъмпинговия регламент и в член 19 от антисубсидийния регламент се предвижда преразглеждане на мерките по време на срока на тяхното действие. Преразглежданията могат да бъдат ограничени до аспекти, свързани с дъмпинга/субсидирането или с вредата.

През 2014 г. са започнали общо 5 междинни преразглеждания. 5 междинни преразглеждания са приключили с потвърждаване или изменение на митото. 2 междинни преразглеждания са приключили с прекратяване на мерките.

1.3.3.Междинни преразглеждания „от друг вид“ (вж. приложение З)

През периода са приключили 3 преразглеждания „от друг вид“, т.е. такива, които не попадат в обхвата на член 11, параграф 3 от антидъмпинговия регламент и член 19 от антисубсидийния регламент, като не са започвани нови такива преразглеждания.

1.3.4.Преразглеждания за нови износители (вж. приложение И)

В член 11, параграф 4 от антидъмпинговия регламент и в член 20 от антисубсидийния регламент се предвижда съответно преразглеждане за „нов износител“ и „в ускорени срокове“ за определяне на индивидуален дъмпингов марж или индивидуално изравнително мито за нови износители, намиращи се в съответната държава на износа, които не са изнасяли продукта през разследвания период. Тези износители трябва да докажат, че са същински нови износители и че действително са започнали да изнасят за ЕС след края на разследвания период. В качеството им на нови износители за тях може да бъде изчислено индивидуално мито, което обикновено е по-ниско от митото, приложимо в национален мащаб.

През 2014 г. са започнали 2 преразглеждания за нови износители, а 3 такива преразглеждания са приключили.

1.3.5.Разследвания за неутрализиране на наложеното антидъмпингово мито (вж. приложение Й)

При наличието на достатъчно информация, че след първоначалния разследван период и преди или след налагането на мерките експортните цени са се понижили, или че не е настъпила промяна в цените за препродажба или в производните от тях продажни цени на внесения в ЕС продукт, или че тя е недостатъчна, може да бъде започнато преразглеждане за „неутрализиране“, което да установи дали мярката е оказала въздействие върху посочените по-горе цени. В тези случаи дъмпинговите маржове могат да бъдат преизчислени и митото да бъде повишено, за да бъдат отчетени тези по-ниски износни цени. Възможността за провеждане на преразглеждания за „неутрализиране“ е предвидена в член 12 от антидъмпинговия регламент и в член 19, параграф 3 от антисубсидийния регламент.

През 2014 г. има 2 започнати преразглеждания за „неутрализиране“ и няма нито едно приключено такова преразглеждане.

1.3.6.Разследвания за заобикаляне на мерките (вж. приложение К)

В член 13 от антидъмпинговия регламент и в член 23 от антисубсидийния регламент се предвижда възможността дадено разследване да бъде възобновено в случаите, в които са налице доказателства, че мерките се заобикалят.

През 2014 г. са започнали 3 такива разследвания. Приключило е 1 разследване за заобикаляне с удължаване на действието на мерките.

1.4.Разследвания във връзка със защитни мерки (вж. приложение Л)

През 2014 г. ЕС не е наложил никакви защитни мерки.

2.Привеждане в действие на антидъмпинговите/антисубсидийните мерки

2.1.Последващи дейности по отношение на мерките

Последващите дейности по отношение на мерките в сила бяха съсредоточени в четири основни направления: 1) предотвратяване на измамите; 2) наблюдение на търговските потоци и развитието на пазара; 3) подобряване на ефективността с подходящи инструменти и 4) реагиране при нередни практики. Тези дейности дадоха възможност на Комисията да бъде по-активна при гарантирането, съвместно с държавите членки, на адекватното привеждане в действие на мерките за търговска защита в Европейския съюз.

2.2.Мониторинг на доброволните ангажименти за спазване на минимален ценови праг (вж. приложения М и Р)

Мониторингът на доброволните ангажименти за спазване на минимален ценови праг е част от дейностите по привеждане в действие, като се има предвид, че тези ангажименти са вид антидъмпингови или антисубсидийни мерки. Те се приемат от Комисията само ако същата смята, че те могат ефикасно да отстранят вредоносното действие на дъмпинга или субсидирането.

В началото на 2014 г. са били в сила 134 доброволни ангажименти за спазване на минимален ценови праг. През 2014 г. са настъпили следните промени в портфолиото на доброволните ангажименти за спазване на минимален ценови праг: ангажиментът на едно дружество е оттеглен, тъй като е било установено нарушение. Ангажиментите на две дружества са оттеглени поради промяна в обстоятелствата по време на изпълнението на поетите ангажименти. Срокът на ангажимента на едно дружество е изтекъл и ангажиментът на едно дружество е бил отменен от Съда на Европейския съюз. Не е бил приет нито един нов ангажимент. Вследствие на това в края на 2014 г. са били в сила общо 129 ангажимента.

3.Възстановявания

В член 11, параграф 8 от антидъмпинговия регламент и в член 21, параграф 1 от антисубсидийния регламент се дава право на вносителите да подадат искане за възстановяване на съответните събрани мита, ако се докаже, че дъмпинговият/субсидийният марж е бил елиминиран или редуциран до ниво, по-ниско от нивото на действащото мито.

През 2014 г. са подадени 42 нови искания за възстановяване. В края на 2014 г. в ход са били 13 разследвания за възстановяване, обхващащи 31 искания. През 2014 г. са приети 31 решения на Комисията: с 20 от тях се предоставя частично възстановяване, а с 11 се отхвърлят искания за възстановяване. 10 искания са били оттеглени.

4.Модернизиране на инструментите за търговска защита (ИТЗ)

След приемането от Комисията през април 2013 г. на законодателно предложение и на съобщение бе даден ход на обикновената законодателна процедура в Европейския парламент и в Съвета. Парламентът гласува законодателна резолюция през април 2014 г., като по този начин приключи разглеждането на първо четене. По това време Комисията също така взе под внимание проект за насоки по четири теми с оглед на тяхното приемане, когато законодателният процес е на по-напреднал етап.

Инициативата за модернизация е важна за заинтересованите страни, тъй като представлява средство за адаптиране на инструментите за търговска защита към текущата стопанска конюнктура. Днешните условия за търговия значително се различават от тези по време на приключването на Уругвайския кръг преди повече от 20 години, когато бяха извършени последните важни промени на световно равнище в правилата относно ИТЗ. Поради това съществува необходимост от подобряване, в полза на всички заинтересовани страни, на съществуващата в момента система на ЕС за търговска защита.

Целта на инициативата за модернизация е инструментите да бъдат направени по-ефикасни и по-ефективни. Чрез намирането на практически решения на реалните проблеми, които срещат заинтересованите страни, инструментите за търговска защита са предназначени да станат по-достъпни, а мерките — по-ефективно целенасочени отговори на някои нелоялни търговски практики от страна на нашите търговски партньори. Други важни елементи на проекта са увеличената прозрачност, особеното внимание към МСП, като същевременно като същевременно балансът на интереси остава харастеристика от основно значение.

5.Държава със статут на пазарна икономика (СПИ)

Сегашната практика е, че дадена държава може да бъде считана за държава с пазарна икономика за целите на антидъмпинговите разследвания, ако отговаря на пет критерия, които са посочени също и в работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящия доклад. Шест държави поискаха предоставяне на СПИ: Китай, Виетнам, Армения, Казахстан, Монголия и Беларус.

През 2014 г. Виетнам и Казахстан представиха допълнителна информация в подкрепа на своите искания. Представената информация беше проверена през годината по време на специални заседания на работната група по СПИ с длъжностни лица от съответните министерства и в двете страни. Това, заедно с друга информация от независими източници, стана основа за актуализиране на специфичните за отделните държави оценки, давани от Комисията, което продължи до края на 2014 г.

През април 2014 г. службите на Комисията споделиха с Монголия доклад за оценка относно нейния напредък, постигнат по отношение на СПИ, в който петият критерий се счита за изпълнен. В доклада също така се заключава, че въпреки че е постигнат известен напредък във връзка с другите критерии, той не е бил достатъчен като обосновка за изпълнението на някой от останалите четири критерия.

Що се отнася до Китай, от 2008 г. не са били провеждани консултации относно СПИ. През 2014 г. Комисията потвърди готовността си да продължи разискванията относно постигнатия от Китай напредък към постигането на СПИ, изразявайки надежда, че китайските власти ще продължат усилията си в тази насока и ще предоставят информацията, необходима на Комисията за анализа във връзка със СПИ. 

През 2014 г. Армения възобнови ангажимента си в рамките на процеса по получаване на СПИ, като предостави известна актуализирана информация относно развитието на икономиката, както и отговори на въпроси, изпратени през 2010 г. Въз основа на тази нова информация продължи извършването на оценка на досието. Работата по отношение на Беларус е временно преустановена от 2010 г. поради политическата обстановка в страната.

6.Информационни и комуникационни дейности/Двустранни контакти

6.1.Малки и средни предприятия (МСП)

Участието в разследванията за търговска защита могат да създадат известни предизвикателства за МСП поради техните малки размери и ограничени ресурси. През декември 2004 г. бе създадено информационно бюро, което има за цел да подпомага МСП да се справят с трудностите, свързани с разследванията на ИТЗ. През 2014 г. информационното бюро продължи да обработва исканията за предоставяне на информация. Тези запитвания варираха от специфични за конкретна процедура въпроси до по-общи въпроси, свързани с търговската защита, обхващащи както процесуални елементи на процедурите, така и елементи по същество. На уебсайта, посветен на ИТЗ, също изрично се подчертава ролята на МСП при процедурите, свързани с ИТЗ, и се предлагат практически съвети и помощ.

6.2.Двустранни контакти/информационни дейности — промишленост и трети държави

Важна част от работата на службите на Комисията, отговарящи за ИТЗ, е да разясняват законодателството, процедурите и практиката на ЕС по отношение на дейностите, свързани с търговската защита.

През 2014 г. Комисията организира два семинара за служители от някои трети държави, на които се проведе обучение по въпросите на политиката и практиката на ЕС в областта на търговската защита. Бяха осъществени редица други двустранни контакти, посветени на различни теми, свързани с търговската защита, с редица трети държави, като Китай, Корея, Япония, Австралия, Виетнам и Мароко. 

Що се отнася до промишлеността и стопанските организации в ЕС, през февруари 2014 г. бе проведен семинар, на който се срещнаха различните заинтересовани страни, за да обсъдят аспекти на политиката и практиката на ЕС в областта на търговската защита. Сред участниците имаше представители както на сдружения на производителите и на вносителите, така и от отрасъла на дистрибуцията. Освен това през 2014 г. бяха проведени редица срещи с важни европейски сдружения на заинтересованите страни (напр. Business Europe).

7.Служител по изслушванията

Основната роля на служителя по изслушванията (СИ) е да гарантира правото на защита на заинтересованите страни, като по този начин спомага да се осигури прилагането на правилата в търговските процедури по обективен и прозрачен начин. Ролята и правомощията на СИ са определени с решение на председателя на Европейската комисия в официален мандат, гарантиращ справедливото производство в търговските процедури, както и безпристрастността на служителя по изслушването при осъществяването на неговите функции. Служителят по изслушванията е прикрепен за административни цели към члена на Комисията, отговарящ за търговската политика. Дейността на служителя по изслушванията вече няма да се разглежда в настоящия доклад, а ще се предоставя в отделен доклад, който може да бъде намерен на посочения адрес (да се вмъкне връзка).

http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

8.Съдебен контрол: решения, постановени от Съда на Европейския съюз (СЕС) / Общия съд (ОС) (вж. приложение Т)

През 2014 г. Общият съд („ОС“) и Съдът на Европейския съюз („СЕС“) са постановили общо 28 решения, свързани с антидъмпингови или антисубсидийни мерки. 5 от решенията на СЕС са били свързани с обжалване на решения на ОС, а 4 са били преюдициални заключения.

През 2014 г. са били образувани 37 нови производства, 28 от които пред ОС, а 9 — пред СЕС.

В приложение Т към работния документ на службите на Комисията се съдържа списък на антидъмпинговите/антисубсидийните дела на ОС и СЕС, по които в края на 2014 г. все още не е било постановено решение.

9.Дейности в рамките на Световната търговска организация (СТО)

9.1.Уреждане на спорове в областта на антидъмпинговите, антисубсидийните и защитните мерки 

СТО предвижда строга процедура за уреждане на спорове между нейните членове във връзка с прилагането на споразуменията на организацията.

През 2014 г. бяха създадени две специализирани групи — във връзка с антидъмпинговите мерки по отношение на вноса на мастни алкохоли с произход от Индонезия (DS442) и във връзка с антидъмпинговите мерки, наложени по отношение на биодизела от Аржентина (DS473). В рамките на DS397 (процедури за съответствие вследствие на спор в рамките на СТО, свързан с окончателните антидъмпингови мерки, наложени от ЕС по отношение на някои скрепителни елементи от желязо или стомана от Китай) заседанието по същество между страните и с трети страни се проведе през ноември 2014 г. Накрая, ЕС проведе консултации с Русия относно методиките за корекции на разходите и някои антидъмпингови мерки, като специализираната група бе създадена на 22 юли 2014 г. (DS474), с Индонезия относно антидъмпинговите мерки върху биодизела (DS480) и с Пакистан относно изравнителните мерки, приложими по отношение на вноса на полиетилентерефталат (PET) (DS486).

9.2.Други дейности в рамките на СТО 

През 2014 г. не е извършвана дейност по преговори в рамките на групата за преговори относно правилата. Председателят на групата, посланик Wayne McCook, проведе отворени консултации с членовете на СТО на 16 декември 2014 г. за обсъждане на възможните начини за постигане на напредък в областта на правилата през 2015 г., включително организирането на сесия за преглед на постигнатото и възможна дейност в областта на прозрачността.

Техническата група, подгрупа на групата за преговори, проведе две заседания през годината. Групата обсъди редица въпроси, свързани с практическите аспекти на провеждането на антидъмпингови разследвания, включително преразглежданията с оглед на изтичане на срока, ангажиментите, свързани със спазване на минимален ценови праг, и разглежданите продукти.

Едновременно с тези дейности продължи и участието на службите на Комисията в редовната работа на комитетите по антидъмпингови, антисубсидийни, изравнителни и защитни мерки. Комитетите проведоха две специални заседания, за да направят преглед на официалните уведомления, в т.ч. новото и пълно официално уведомление на ЕС за 2013 г. във връзка със субсидиите.

10.Заключение

2014 г. се отличаваше с нарастване на започнатите нови разследвания и с намаляване на броя на преразглежданията с оглед изтичане на срока на действие на мерките. Както и в предходните години, това отразява типа на жалбите, които са били подадени и подкрепени от prima facie доказателства. ЕС не е предприел защитни мерки, с което се продължава тенденцията от предходни години.

Продължи работата по предложението за модернизация на инструментите за търговска защита, като Европейският парламент гласува законодателна резолюция през април 2014 г. и приключи разглеждането на първо четене, а в Съвета се проведоха обсъждания.

Службите на Комисията, отговарящи за ИТЗ, продължиха да провеждат и информационните си дейности, насочени към служители от трети държави, промишлеността на Съюза и вносителите.

Top