Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0200

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Пети доклад за напредъка на изпълнението от Украйна на Плана за действие за либерализиране на визовия режим

COM/2015/0200 final

Брюксел, 8.5.2015

COM(2015) 200 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Пети доклад за напредъка на изпълнението от Украйна на Плана за действие за либерализиране на визовия режим

{SWD(2015) 104 final}


I. ВЪВЕДЕНИЕ

Европейският съюз започна диалог за либерализиране на визовия режим с Украйна през 2010 г. На 22 ноември 2010 г. Европейската комисия представи на украинското правителство план за действие за либерализиране на визовия режим (ПДЛВР). В този план бяха определени целевите показатели, които Украйна трябва да изпълни, преди украинските граждани, притежаващи биометрични паспорти, да могат да влизат в Шенгенското пространство за краткосрочно пребиваване, без да имат нужда от виза.

След четвъртия доклад на Комисията (от 27 май 2014 г.) 1 и неговото одобрение от Съвета (23 юни 2014 г.), Украйна е официално във втората фаза на плана за действие като степента на прилагане на законодателната рамка и рамката на политиката предстои да бъде оценена. В съответствие с методологията, очертана в ПДЛВР, Комисията организира оценка на място с участието на експерти от държавите членки.

От септември 2014 г. до март 2015 г. Комисията проведе мисии за оценка на четирите тематични области на ПДЛВР, с помощта на експерти от държавите членки, Европейската служба за външна дейност и Делегацията на ЕС в Украйна.

Това е първият доклад за напредъка на Украйна относно изпълнението на втората фаза на ПДЛВР. В него се посочва доколко ефективно и устойчиво правителството на Украйна е разгледало целевите показатели от първата фаза. Настоящият доклад се придружава от работен документ на службите на Комисията 2 , в който се разглеждат подробно постиженията, описани в доклада. В приложение към работния документ на службите на Комисията, както се изисква от методологията на ПДЛВР, Комисията предоставя анализ на фактите и информация, базирана на статистически данни по отношение на очакваното въздействие върху миграцията и сигурността от бъдещото либерализиране на визовия режим. Наличните данни и информация очертават бъдещите основни тенденции в областта на миграцията и сигурността, което показва, че ЕС е привлекателна дестинация за мигрантите от Украйна, което представлява потенциално предизвикателство пред сигурността и следва да бъде наблюдавано.

2. ОЦЕНКА НА МЕРКИТЕ ПО ЧЕТИРИТЕ ТЕМАТИЧНИ ОБЛАСТИ ОТ ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЛИБЕРАЛИЗИРАНЕ НА ВИЗОВИЯ РЕЖИМ

2.1. Тематична област 1: Сигурност на документите, включително биометрични данни

Считано от 12 януари 2015 г., бе предприета важна стъпка чрез издаването на обикновени паспорти с биометрични данни, които съответстват на изискванията на Международната организация за гражданско въздухоплаване. Налице са много съществени подобрения и е постигнат съществен напредък във връзка с висока степен на надеждност и сигурност на процеса на подаване на заявления, персонализацията и разпространението на международните паспорти. Същото се отнася за личните паспорти и други документи за легитимация. Започна своевременно и системно докладване до базата данни на Интерпол за изгубени и откраднати паспорти и този целеви показател може да се счита за изпълнен.

Счита се, че целевият показател „сигурност на документите“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират, че граничните контролно-пропускателни пунктове са оборудвани, за да извършват проверки на втора линия, като използват пръстови отпечатъци.

Относно процеса на подаване на заявления и установяване на самоличността на заявителя, следва да бъде осъществено възможно най-бързо свързването на базата данни на бившата Държавна миграционна служба с оперативната част на единния държавен демографски регистър за издаването на биометрични паспорти. Следва да има автоматична връзка със съответната база данни с цел да се провери положението на заявителя, що се отнася до съдебното му досие.

Да приложат мерки за ефективно противодействие на възможните странични ефекти от промяната на името.

2.2. Тематична област 2: Интегрирано управление на границите, управление на миграцията и предоставяне на убежище

2.2.1 Интегрирано управление на границите

Украинските органи в момента са изправени пред огромно предизвикателство, тъй като човешките и финансовите ресурси са пренасочени към сигурността по източната граница. В този контекст е важно да се гарантира ефективен контрол на административната гранична линия с Крим/Севастопол и на фронтовата линия в източна Украйна. С изключение на източната граница, управлението на границите като цяло е на добро ниво на изпълнение 3 .

Счита се, че целевият показател „интегрирано управление на границите“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да осигурят достъп до базите данни на Интерпол по граничните контролно-пропускателни пунктове.

Да подобрят ефикасността на граничния контрол чрез прилагане на съвместни патрули за наблюдение на границите и чрез развиване на сътрудничеството по отношение на граничните проверки на граничните пунктове, които се споделят със съседни държави.

Да реализират стратегии за интегрирано управление на границите и плановете за действие, включително подобряване на междуведомственото сътрудничество, обмен на данни между правоприлагащите агенции и въвеждането на методология за анализ на риска, които да са разработени и избрани на централно равнище.

2.2.2 Управление на миграцията

Законодателството е в сила. Положението в Източна Украйна и бюджетните ограничения обаче оказват въздействие върху прилагането на миграционната политика на практика. Взаимодействието и сътрудничеството между Държавната служба за миграция, Държавната служба за гранична охрана и бюрата по труда функционират добре. Съгласно постановлението на Министерския съвет на Украйна от 5 април 2014 г. броят на служителите на Държавната служба за миграция бе намален. Вследствие на реорганизацията бе създаден отдел за борба с незаконната миграция. Разкриването на незаконни мигранти във вътрешността на страната все още не се извършва в достатъчно голяма степен поради липса на персонал в Държавната служба за миграция. Украйна е подписала споразумения за обратно приемане с Руската федерация, Грузия, Узбекистан, Туркменистан, Република Молдова и други държави. Считано от септември 2014 г., бяха сключени общо 17 споразумения за обратно приемане.

Счита се, че целевият показател „управление на миграцията“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да приемат възможно най-скоро закон за външната трудова миграция, което ще регулира проблемите с реинтеграцията на законодателно равнище. Непосредствено след приемането на този закон следва да бъде изготвена новата схема за отговорностите, компетентните органи, мерките и задачите.

Да увеличат капацитета на Държавната служба за миграция за процедурите по разкриване на мигранти във вътрешността на страната.

Да засилят езиковото обучение на служителите от Държавната служба за миграция.

Да завършат миграционните профили през 2014 г. и да създадат „контактен аналитичен център“ и база данни за наблюдение на миграционните процеси.

2.2.3 Предоставяне на убежище

Законодателството в областта на предоставяне на убежище се е подобрило, но все още има нужда от изменения на съществуващото законодателство и неговото прилагане, за да се постигнат целевите показатели. Условията в центровете за прием са добри, но някои аспекти следва да бъдат подобрени. Бяха положени усилия за интеграция на лицата, ползващи се с международна закрила, но достъпът до заетост и равнището на социално подпомагане биха могли да се подобрят. Съществува добро сътрудничество между централните и регионалните нива на Държавната служба за миграция, но все още може да се опрости процедурата по предоставяне на убежище и да се постигне по-голяма ефективност на регионално равнище.

Счита се, че целевият показател „предоставяне на убежище“ е отчасти изпълнен и има добри перспективи за по-нататъшен напредък. На украинските органи се препоръчва:

Да продължат да предоставят основна правна помощ на лица, търсещи международна закрила, и да се подготвят за предоставяне на вторична безплатна правна помощ, като се започне възможно най-скоро, но най-късно на 1 януари 2017 г.

Да създадат подсистема за „бежанците“, ползвайки базата данни за чужденците, както и да повишат ефективността на използването на информацията за страната на произход. Това следва да се извърши чрез възстановяването на отдела за страните на произход или назначаване на длъжностни лица, които да създадат и управляват актуална и обективна база данни за страните на произход.

Да изяснят правните основания за задържането на лица, търсещи международна закрила, и да гарантират, че техните случаи ще са с приоритет.

Да установят правила относно статута, правата и задълженията на чужденците, които не могат да бъдат върнати, но които нямат право на международна закрила.

Да осигурят необходимите средства за устойчиво подобряване на центровете за временно настаняване на лицата, търсещи международна закрила, и на лицата, които се ползват от международна закрила. По-специално, следва да се открие център за временно настаняване в Яхотин (Киевска област) и работата по обновяването на центъра за прием в Одеса следва да продължи. Сумата, предоставяна за храна, е твърде ниска — 12 UAH (под 1 евро) на човек на ден — и следва да бъде увеличена.

Да подобрят обучението на персонала, работещ в центровете за прием, включително езиково обучение и обучение на съдиите.

2.3. Тематична област 3: Обществен ред и сигурност

2.3.1. Предотвратяване на организираната престъпност, тероризма и корупцията и борба с тях

2.3.1.1. Предотвратяване и борба с организираната престъпност

Украйна започна комплексна реформа на Министерството на вътрешните работи, чрез която бе преструктурирана работата на агенциите, отговарящи за предотвратяването и борбата с организираната престъпност. През февруари 2015 г. Парламентът прие закон за реформа на органите за вътрешна сигурност. Вследствие на това бе премахната GUBOZ (главната дирекция за борба с организираната престъпност). В процеса на реформата, заедно с Министерството на информацията, Службата за сигурност си запазва оперативните и досъдебни разследващи правомощия за борба с организираната престъпност. Реформата предвижда създаването на допълнителен орган в борбата с организираната престъпност — Държавно бюро за разследване.

Въз основа на горепосочените констатации този целеви показател се счита за отчасти изпълнен, но с добри перспективи за по-нататъшен напредък. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират цялостна визия и посока на процеса на реформи и да консолидират съществуващите планове за действие в единен, добре структуриран план за действие, който ще даде възможност да се проследява напредъкът.

Да установят подход за наказателно правосъдие, приложим както за правоприлагането, така и за наказателното преследване, за да определят приоритетите и да разпределят ресурсите в съответствие с приоритетите.

Да предприемат стъпки за реформа на процедурата по разследване, за да се създаде ясна връзка между отговорностите за различните етапи от процеса на разследване и наказателно преследване.

Да намалят драстично досъдебните разследващи правомощия, с които разполага понастоящем Службата за сигурност по разузнаване и контраразузнаване.

Да осигурят специализиране на съдиите и прокуратурата в дела, свързани с организираната престъпност.

Да гарантират ефективността на специализиран отдел „защита на свидетелите“ в съответствие с международните стандарти.

2.3.1.2. Трафик на хора

Настоящата правна рамка е широка и предоставя възможности да се отговори на предизвикателствата, породени от трафика на хора на местно, национално и международно равнище. Рамката доведе до идентифициране на жертвите, както и до наказателно преследване и осъждане на извършителите. Броят на официално идентифицираните жертви обаче намаля, а това е в противоречие с международните оценки на процъфтяващата секс индустрия в Украйна. В Украйна редовно се предприемат и провеждат все повече обучения и информационни програми във всички сектори.

Счита се, че целевият показател „трафик на хора“ е отчасти изпълнен с добри перспективи за по-нататъшен напредък. На украинските органи се препоръчва:

Да оценят причините за намаляването на идентифицираните жертви на трафика със сексуална цел и да обмислят предприемането на по-активен подход по отношение на секс индустрията.

Да наблюдават потенциалните нови тенденции във връзка с трафика на хора, по-специално в контекста на конфликта (вътрешен трафик, трафик на деца).

Да укрепят процеса на идентификация, включително идентифицирането на чуждестранни жертви чрез наблюдение и преразглеждане на високото равнище на отказите.

Да продължат да предоставят систематично обучение на длъжностни лица относно тяхната роля и отговорности във връзка с процеса на идентифициране.

Да гарантират прозрачността на финансирането на действията, свързани с борбата срещу трафика на хора, и по-специално предоставянето на помощ на жертвите.

Да приложат система за мониторинг и оценка на съществуващия план за действие и на плана от 2016 г. и след това. Това следва да включва ясна роля на неправителствените организации и достатъчно средства за ефективното им участие.

Статутът на неправителствените организации (НПО) в рамките на националния механизъм за насочване на жертви на трафик следва да се дефинира официално и да се създадат механизми, които да гарантират достъпа на НПО до държавно финансиране.

2.3.1.3. Предотвратяване на корупцията и борба с нея

Постигнатият досега напредък по отношение на политиките за борба с корупцията бе предимно на законодателно равнище и се основаваше на някои подготвителни стъпки към новата институционална рамка. През октомври 2014 г. беше приет пакет от мерки за борба с корупцията, включително национална стратегия за 2014—2017 г., който поставя основите на нова институционална рамка за политиките за превенция. През февруари 2015 г. бяха отстранени някои недостатъци в закона за Националното бюро за борба с корупцията, включително предпазните клаузи за заплатите на персонала, както и рамка за специализирана служба на прокуратурата за борба с корупцията. Наемането на ръководния персонал на Бюрото приключи след открит конкурс, провеждан от независима комисия на 16 април 2015 г., когато председателят назначи директора на Бюрото. Централният регистър на дружествата се попълва с данни за действителните собственици. Бе постигнат напредък с намаляването на освобождаванията в обществените поръчки. Налице е обаче ниска степен на приоритизиране и последователност по отношение на прилагането, от което вече преобладаващата фрагментираност се увеличава. Освен това Комисията ще продължи да следи привеждането в действие на антикорупционните гаранции за приватизационните сделки, държавните или контролираните от държавата предприятия, както и големите обществени поръчки; приемането на законодателство, което да отразява препоръките на GRECO за финансиране на партиите и изборните кампании, както и следването на препоръките на Венецианската комисия и реалистична рамка по отношение на задачата за „лустрация“ на съдиите и прокурорите, предвидена от украинските органи.

Целевият показател „борба с корупцията“ се счита само за частично изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират, че е налице координационен механизъм на високо равнище за борба с корупцията, за да се осъществи стратегията за борба с корупцията и да гарантират, че е налице последователен подход на политическо равнище.

Да създадат оперативно и независимо национално бюро за борба с корупцията, специализирана служба на прокуратурата за борба с корупцията и национална агенция за превенция на корупцията с ясни насоки за междуведомствено сътрудничество.

Да въведат процедури, чрез които да осигурят: своевременното публикуване на всички декларации за текущото имотно състояние; ефективна проверка на имущественото състояние и конфликтите на интереси на длъжностни лица; пълна оперативност и точност на централните електронни бази данни, включително относно декларирането на имущество и информацията относно действителните собственици; и единен уеб портал за оповестяване на публичните разходи.

Да създадат национална служба за възстановяване на активи и ефективна междуведомствена координация за създаване на регистър за възстановяване на активи.

Да проведат реформи, свързани с имунитета на съдиите и депутатите.

2.3.1.4. Изпиране на пари и финансиране на тероризма

Нормативната уредба и рамката на политика за предотвратяване на изпирането на пари и на финансирането на тероризма и борбата с тях са налице и са в съответствие с европейските и международни стандарти. На 14 октомври 2014 г. украинският парламент прие закон за предотвратяване и противодействие на узаконяването (изпирането на пари) на облаги от престъпна дейност или финансиране на тероризма, както и финансиране на разпространението на оръжия за масово унищожение, който влезе в сила на 7 февруари 2015 г. Законът доближава Украйна с една значителна стъпка напред до спазването на новите препоръки за изпирането на пари от 2012 г. на Специалната група за финансови действия (FATF) и дори до четвъртата директива на ЕС относно изпирането на пари.

Счита се, че целевият показател „изпиране на пари“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират, че Националната банка на Украйна ще продължи да предприема мерки срещу банки, които не разкриват крайния действителен собственик.

Да осигурят ефективна клиентска идентификация по отношение на различни услуги, предлагани от юридически лица или оператори (например услугите „webmoney“).

Да създадат специализиран отдел, фокусиран върху координацията между разследванията за изпиране на пари и за финансиране на тероризма.

Да въведат координиран план за обучение, който би могъл да подпомогне качеството на разследванията.

2.3.1.5. Наркотици

Националната стратегия за борба с наркотиците и свързаният с нея план за действие продължават да се осъществяват посредством втория план за действие за периода 2015—2020 г. На 25 март 2015 г. наредбите за Министерството на здравеопазването и за Държавната служба за лекарствени средства бяха одобрени с резолюция на правителството. Тези наредби потвърдиха премахването на Държавната служба за лекарствени средства и прехвърлянето на функциите на политиката по отношение на наркотиците към Министерство на здравеопазването. Прилагането на меморандума за разбирателство с Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании е в сила от 2010 г. и се прилага напълно.

Въз основа на горепосочените констатации се счита, че целевият показател „борба с наркотиците“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да прецизират плана за действие, в който да се включат срокове за важните етапи, и да изготвят оценка на въздействието на планираните действия.

Да обмислят обединяването на разпоредбите, уреждащи въпросите, свързани с наркотиците, в единен правен инструмент, например кодекс за борба с наркотиците.

Да осигурят достатъчно мерки, насочени към разкриване и конфискация на облаги от престъпна дейност.

2.3.2.    Съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси

Украйна има правна рамка, която обхваща всички съответни области на сътрудничество, като например взаимопомощ, екстрадиция, предаване на осъдени лица, прехвърляне на наказателни производства, както и признаване и изпълнение на чужди наказателни присъди. Украйна е страна по 73 международни споразумения в сферата на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, 50 от които са двустранни, а 23 многостранни. Подписването на проекта за споразумение за сътрудничество с Евроюст е спряно в очакване на изменения на законодателството за защита на данните в Украйна. Необходимите разпоредби влязоха в сила през 2014 г., като по този начин деблокираха последващи процедури. Подписването на споразумението следва да стане в близко бъдеще.

Въз основа на горните констатации и в очакване на подписването на споразумението с Евроюст, целевият показател „съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси“ се счита за изпълнен.

2.3.3.    Сътрудничество в областта на правоприлагането

Сътрудничеството между различните правоприлагащи агенции подлежи на сложни реформи. Приоритет е наскоро започналата реформа в патрулната полиция, която е необходима, за да се възвърне доверието на гражданите и да се намали усещането за корупция. Украинските правоприлагащи агенции си сътрудничат с Европол в обмена на информация. Оперативното споразумение с Европол, което ще даде възможност за обмен на оперативна информация, бе подписано на 19 март 2015 г.

Счита се, че целевият показател „сътрудничество в областта на правоприлагането“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да подобрят междуведомственото сътрудничество чрез създаване на платформа за свързване на съществуващите системи за правоприлагане из цялата страна.

Да ускорят вече започналата процедура за сключване на оперативно споразумение с Европол, като съблюдават изискванията на приложението на Европол за мрежа за сигурен обмен на информация.

Да обмислят разработването на доклад с национална класификация за оценка на заплахата по модела на структурата и методологията на оценката на Европол на заплахата от тежката и организираната престъпност.

2.3.4.    Защита на данните

Украйна прилага задоволително добре закона за защита на личните данни и гарантира ефикасното функциониране на независимия орган за надзор на данните. Беше създаден отдел за защита на данните към Службата на омбудсмана, който ще бъде допълнително подсилен, за да поеме напълно отговорностите си.

Счита се, че целевият показател „защита на личните данни“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да укрепят допълнително отдела за защита на данните.

2.4. Тематична област 4: Външни отношения и основни права

Въпреки значителните външни и вътрешни предизвикателства, пред които е изправена страната, Украйна постигна напредък в ефективното прилагане на изискванията, свързани с външните отношения и основните права.

2.4.1 Свобода на движение в рамките на Украйна

Украинските органи осъществиха напредък по отношение гарантирането, че свободното движение на украинските граждани, на законно пребиваващите чужденци или на лицата без гражданство в Украйна не подлежи на неоснователни ограничения. Органите прилагат правната рамка относно свободата на движение и са предприели стъпки да се разшири обхватът на нейните разпоредби, като ги направят приложими за граждани, пребиваващи в територии, които не са под ефективния контрол на украинските органи. Информация относно изискванията за регистрация на чужденци се предоставя публично и е достъпна онлайн.

Счита се, че целевият показател „свобода на движението“ е почти изпълнен. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират, че при подаване на заявление за разрешение за имиграция статусът по отношение на ХИВ/СПИН няма да бъде оправдание за ограничаване на свободата на движение или на избора на място на пребиваване.

Да гарантират, че мерките, приети по отношение на движението към територии и от територии, които не са под ефективния контрол на украинските органи, се основават на ясни правни критерии и не създават допълнителни административни тежести за гражданите.

2.4.2 Условия и процедури за издаване на документи за пътуване и документи за самоличност

Украинските органи показаха напредък с осигуряването на ефективен достъп до документи за самоличност и пътуване за всички украински граждани. Правната рамка, регламентираща достъпа до документи за пътуване и документи за самоличност за всички украински граждани, е в процес на изпълнение.

Този целеви показател се счита за изпълнен.

2.4.3 Права на гражданите, включително защита на малцинствата

Що се отнася до борбата с дискриминацията, бе създаден орган по въпросите на равенството, ръководен от парламентарния комисар по правата на човека. Той управлява и следи активно, в тясно сътрудничество с гражданското общество, прилагането на закона за предотвратяване и противодействие на дискриминацията, включително чрез стратегията относно предотвратяването и борбата с дискриминацията в Украйна за периода 2014—2017 г. В тази област бе установена съдебна практика. Необходимо е законът за борба с дискриминацията да е по-ясен в някои аспекти. Въпреки това средствата, предоставяни на органа по въпросите на равенството, не отразяват неговата нарастваща роля и законови правомощия. Политиките за борба с дискриминацията и кампаниите за повишаване на осведомеността се правят предимно от неправителствени организации, които често са финансирани от международни организации. Украйна прилага разумно правната рамка за защита на лицата, принадлежащи към национални малцинства.

Счита се, че този целеви показател е отчасти изпълнен и има добри перспективи за по-нататъшен напредък. На украинските органи се препоръчва:

Да гарантират чрез вторичното законодателство или съдебна практика, че законът за борба с дискриминацията (дерогации, санкции, компенсация, обхват и др.) ще се тълкува и прилага в съответствие с международните и европейски стандарти.

Да подкрепят политиките за борба с дискриминацията чрез разпределяне на достатъчно бюджетни средства и човешки ресурси, за да се гарантира тяхното устойчиво прилагане; Да предоставят достатъчно бюджетни и човешки ресурси на органа по въпросите на равенството.

Да изменят Кодекса на труда, така че изрично да бъде забранена дискриминацията въз основа на сексуална ориентация.

Да засилят кампаниите за повишаване на осведомеността в областта на борбата с дискриминацията.

Да приемат правителствена стратегия за превенция и борба срещу дискриминацията.

Да предоставят на служителите от правоприлагащите органи, прокурорите и съдиите един по-систематичен и постоянен подход за обучение по законодателството и политиките за борба с дискриминацията, включително чрез укрепване на връзките с международни организации.

Да поддържат постоянен и ефективен диалог между хората, принадлежащи към националните малцинства, и други заинтересовани страни с цел да се преодолеят евентуални опасения, породени от конфликта в източна Украйна, от икономическата криза и от признаците на надигаща се вълна от национализъм.

3. ЦЯЛОСТНА ОЦЕНКА И СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ

Комисията оцени начина, по който Украйна е изпълнила критериите от втората фаза на плана за действие за либерализиране на визовия режим в съответствие с установената методология. ЕС продължава да наблюдава напредъка на Украйна в области, свързани с ПДЛВР, в рамките на Съвместния комитет ЕС – Украйна за улесняване на издаването на визи, Комитета ЕС – Украйна за обратно приемане, Съвместния подкомитет ЕС – Украйна за правосъдие, свобода и сигурност, както и в рамките на диалога за правата на човека. Във всеки от тези форуми се смята, че диалогът и сътрудничеството между ЕС и Украйна са в напреднала фаза.

Поради извънредните обстоятелства и вътрешните и външните предизвикателства, пред които е изправена Украйна, напредъкът, постигнат от нея в рамките на четирите тематични области на ПДЛВР, е забележителен. Значителните усилия, полагани от украинските органи за изпълнението на ПДЛВР като приоритет на национално равнище, доведоха до заслужаваща похвала законодателна рамка и ангажимент за постигане на институционална уредба. Трябва да продължи обаче всеобхватният устрем, направляван от най-високо равнище, за да се гарантира, че приоритетите са признати на всички равнища с цел да се постигне ефективно прилагане на реформите.

С оглед на значителния напредък, постигнат през последните няколко месеца, Комисията е готова да съкрати периода до следващия доклад, при условие че продължи бързият напредък въз основа на целевите показатели и текущата ситуация, както е описано в настоящия доклад и работния документ на службите на Комисията.

Въпреки това, необходими са още повече целенасочени усилия в съответствие с препоръките в настоящия доклад. Също така е важно е да продължи организирането на целеви информационни кампании, имащи за цел разясняване на правата и задълженията, свързани с безвизовото пътуване, както и на правилата, регламентиращи достъпа до трудовия пазар на ЕС.

Изпълнението на действията, изисквано от настоящия доклад, ще позволи на Украйна да завърши изпълнението на всички критерии от втората фаза на ПДЛВР. Комисията ще продължи да наблюдава и да прави всичко възможно, за да помогне на Украйна с изпълнението на ПДЛВР, и ще докладва за напредъка до края на 2015 г.

(1)

COM(2014) 336 final.

(2)

COM(2015) 104 final.

(3)

Като се вземе предвид специфичната ситуация в някои части на границата, не е извършвана оценка на ситуацията по източните граници.

Top