EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015AE4936

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС“ [COM(2015) 341 final — 2015/0149 (COD)]

OB C 82, 3.3.2016, p. 6–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.3.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 82/6


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС“

[COM(2015) 341 final — 2015/0149 (COD)]

(2016/C 082/02)

Докладчик:

г-н Emilio FATOVIC

На 31 август 2015 г. Съветът и на 15 септември 2015 г. Европейският парламент решиха, в съответствие с член 194, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно:

„Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС“

[COM(2015) 341 final — 2015/0149 (COD)].

Секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 7 януари 2016 г.

На 513-ата си пленарна сесия, проведена на 20 и 21 януари 2016 г. (заседание от 20 януари 2016 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с 218 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК подкрепя предложението на Комисията за определяне на нормативна рамка за енергийно етикетиране с убеждението, че нейното правилно прилагане и интегриране с Директивата за екодизайна ще окаже положително въздействие върху околната среда, потребителите, предприятията и работещите.

1.2.

Комитетът счита, че предложението обръща внимание на основните проблеми, свързани с действащото законодателство, включително неговото ефективно прилагане, ефикасното наблюдение на пазара и правото на потребителите да получават ясна, разбираема и съпоставима информация. По-специално, ЕИСК призовава Комисията да продължи по пътя на стандартизацията и опростяването на енергийните класове за всички категории продукти.

1.3.

ЕИСК е съгласен с използването на инструмента на регламента вместо този на директивата, с цел гарантиране на ефективно и еднакво прилагане на регулаторния акт по цялата европейска територия.

1.4.

Комитетът счита за уместно решението за създаване на „продуктова база данни“ като инструмент за повишаване на ефективността на надзора на пазара. Въпреки това ЕИСК счита, че е от съществено значение да се засилят техническите проверки на продаваните продукти, с цел да се провери действителното съответствие между характеристиките на продукта и тези, посочени на етикета.

1.5.

ЕИСК призовава Комисията да създаде и финансира общи и стандартизирани обучения за всички работници и други лица, участващи в наблюдението и контрола.

1.6.

ЕИСК подкрепя решението за връщане към предишната енергийна скала от А до G, като по-лесно разбираема за потребителите, както и въвеждането на цветова скала от зелено до червено за по-доброто идентифициране на енергийната ефективност на даден продукт.

1.7.

Комисията предлага да се изработи ново графично оформление на енергийния етикет с цел борба с фалшифицирането и за да не се създава объркване сред потребителите, особено по време на преходния период. Освен това ЕИСК предлага в цветовата схема сивото да се остави за класовете, които не са заети от пуснати на пазара продукти — в резултат на промяна на енергийния клас или поради ограниченията, наложени от Директивата за екодизайна.

1.8.

ЕИСК предлага новият етикет да бъде допълнен с друга важна информация за потребителите, като например „минимална продължителност на живота на продуктите“ и „потребление на енергия през целия живот на продукта“, с оглед и на въглеродния отпечатък. Тази информация е от решаващо значение, за да станат действително икономически съпоставими енергийните продукти от различни класове, както и за да се противодейства и демотивира планираното остаряване на продуктите.

1.9.

ЕИСК смята, че възлагането на отделните държави членки на един толкова важен аспект, какъвто е приемането на режим за налагане на санкции би допринесло за неравномерното спазване на стандарта, обезсмисляйки използването на регламент в замяна на директивата.

1.10.

Комитетът счита, че въз основа на принципа на субсидиарност Съюзът следва да улесни достъпа до продукти с по-висока енергийна ефективност за социалните групи в най-неравностойно положение, като противодейства на явлението „енергийна бедност“.

1.11.

ЕИСК счита, че с оглед на принципа на „универсален дизайн“, насочен към създаването на продукти, които могат да бъдат използвани от всички, етикетите също ще трябва да стават все по-разбираеми за всички, като се обръща специално внимание на нуждите на гражданите с увреждания.

1.12.

Комитетът призовава Съюза да предприеме действия, които да предотвратят автоматичното прехвърляне на евентуалните допълнителни разходи, предвидени в новата система за етикетиране, върху търговците на дребно или крайните потребители.

1.13.

ЕИСК изразява съжаление поради липсата на специална стратегия за онлайн търговията, която счита за необходима, тъй като това е един от секторите, в които по отношение на прилагането на законодателството има още много да се желае. ЕИСК призовава, по-специално, за бързи действия за регламентиране на обектите от тип „базар“, където се констатират най-големите нарушения на задължението за поставяне на енергийни етикети.

1.14.

ЕИСК отбелязва липсата на специални мерки за „регенерираните“ енергийни продукти. ЕИКС счита за необходимо най-вече регламентирането на търговската реализация на тези продукти, когато те се продават в специализирани търговски обекти, за да не се създават регулаторни пропуски и преди всичко за да се насърчи по-добрата интеграция между стратегиите за енергийна ефективност и за кръгова икономика.

1.15.

Комитетът призовава Европейската комисия да обърне специално внимание на внасяните от трети държави продукти, с цел защита на европейското производство от евентуални форми на нелоялна конкуренция или измама при очевидно фалшифициране на етикетите.

1.16.

ЕИСК счита, че Европейският съюз може да постигне своите цели за енергийна ефективност единствено посредством активното участие на потребителите. Поради това призовава организираното гражданско общество да се присъедини към националните правителства, за да се предизвикат по-ефективни и повсеместни дейности за информиране и повишаване на осведомеността, включително и по отношение на отделните търговци на дребно.

1.17.

Комитетът подкрепя предложението в рекламите задължително да се включва енергийният етикет за всеки отделен продукт или, когато това не е възможно, поне енергийният клас, с цел по-добро информиране и осведомяване на потребителите.

1.18.

ЕИСК счита, че само една седмица в края на преходния период е твърде кратък срок за окончателно преминаване към продукти, етикетирани с новата система. Поради това призовава този срок да се удължи на 30 дни.

1.19.

ЕИСК призовава Комисията да възприеме по-предпазлив и умерен подход по отношение на делегираните актове. Призовава, по-специално, за ясни и определени правомощия, гарантиран контрол от страна на Парламента и най-вече за постоянно обвързване на приемането на делегирани актове с ефективни консултации и участие на държавите членки, ЕИСК и заинтересованите страни.

1.20.

ЕИСК счита за разумен периода от 8 години за преразглеждането на нормативната рамка за етикетирането, но все пак предлага извършването на оценка на въздействието в средносрочен план.

1.21.

ЕИСК смята, че е от съществено значение да бъде дефиниран еднозначен и устойчив механизъм за промяна на енергийния клас, с цел следващите подобни промени, които са необходими поради технологичното развитие на пазара, да бъдат икономични, прецизни и да не водят до противоречия. Поради това се предлага да се пристъпи към прекласиране едва в момента, когато продуктите от енергиен клас А станат най-малко 20 % от пазара.

2.   Въведение

2.1.

На 25 февруари 2015 г. Европейската комисия публикува пакета за енергийния съюз, който е структуриран в три съобщения:

рамкова стратегия за устойчив енергиен съюз (1);

съобщение относно позицията на ЕС за предстоящото глобално споразумение за климата;

съобщение, в което се определят мерките за постигане на целта за 10 % дял на електроенергийна свързаност до 2020 г.

2.2.

Стратегията за енергийния съюз, основаваща се на холистичен подход, има за цел подобряването на сигурността, устойчивостта и конкурентоспособността на енергийните доставки, като е формулирана в пет измерения:

енергийна сигурност, солидарност и доверие;

напълно интегриран европейски енергиен пазар;

енергийна ефективност, допринасяща за ограничаване на потреблението;

намаляване на въглеродните емисии на икономиката; и

научни изследвания, иновации и конкурентоспособност.

2.3.

В рамките на тази стратегия се създава регламентът за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност, с цел отмяна на предходната Директива 2010/30/ЕС (2).

2.4.

Новата нормативна рамка за етикетирането е със сходни характеристики с Директива 2009/125/ЕО за екодизайна (3). Според комисаря за климата и енергетиката Miguel Arias Cañete със съвместното прилагане на двете нормативни уредби „Европа до 2020 г. ще спести толкова енергия, колкото се използва всяка година в Италия, тоест равняваща се на 166 милиона тона петрол“, което ще окаже силно въздействие и върху намаляването на CO2.

2.5.

Новият регламент обръща внимание, наред с другото, на изводите от последващата оценка на действащото законодателство, на резултатите от проведените консултации между гражданите и заинтересованите страни, както и на специфичната оценка на въздействието (4).

3.   Обобщение на предложението на Комисията

3.1.

Предложението на Комисията за първи път е под формата на регламент, а не на директива, с цел опростяване на регулаторната рамка за държавите членки и предприятията, но най-вече за да се гарантира, че съдържащите се в него принципи се прилагат и спазват по еднакъв начин в целия Европейски съюз.

3.2.

Предложението предвижда създаването на база данни за продуктите с цел повишаване на ефективността на надзора на пазара. Производителите ще имат задължението да въвеждат определена информация в гореспоменатата база данни. Важно е да се подчертае, че понастоящем предприятията вече са задължени да предоставят такава информация по искане на националните органи за надзор на пазара. Поради това Европейската комисия предвижда, че допълнителните разходи за предприятията ще бъдат минимални (5).

3.3.

Предложението има за цел преразглеждането на действащата енергийна скала, въведена с Директива 2010/30/ЕС, поради две причини:

а)

беше отчетено, че скалата от A+ до A+++ е направила етикетите по-малко разбираеми, като е демотивирала потребителите да купуват продукти с по-висока енергийна ефективност;

б)

най-високите енергийни класове вече са запълнени за няколко категории продукти.

Поради това Комисията предлага връщане към предишната скала от А до G, считана за по-разбираема, чрез промяна на енергийния клас на всички продукти, намиращи се понастоящем на пазара. Класовете А и Б ще бъдат оставени свободни, за да се избегне проблемът с незабавното запълване на най-високите класове (6). С цел интегриране и допълване се предвижда и въвеждането в етикета на цветова скала от зелено до червено за указване на по-висока или по-ниска енергийна ефективност на продуктите.

3.4.

Предложението предвижда преходен период от шест месеца, в който продаваните понастоящем продукти да се предлагат с двоен етикет, с цел правилно протичане на процеса на промяна на енергийния клас, без да се създава допълнително объркване сред потребителите. На този етап държавите членки ще трябва също така да организират целенасочени кампании за информиране на потребителите относно новата система за етикетиране.

3.5.

Според Комисията както контролната дейност, така и определянето на режим за налагане на санкции, ще трябва да останат в сферата на компетентност на съответните държави членки (7).

3.6.

На Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове, с цел гарантиране на правилното прилагане на нормативната уредба. Това правомощие може да бъде оттеглено във всеки един момент от страна на Съвета и Европейския парламент. За всеки делегиран акт Комисията ще трябва да осигури балансирано участие на представителите на държавите членки и на заинтересованите страни по отношение на конкретната категория продукти. Държавите членки и заинтересованите страни ще бъдат обединени в специален консултативен форум.

3.7.

Следващата оценка на нормативната рамка за етикетирането е предвидена след 8 години. Етикетите на продуктите, които вече са на пазара, ще бъдат преразгледани до 5 години, но не е определен точен срок за промяната на енергийния клас на продуктите, пускани на пазара след приемането на регламента.

4.   Общи забележки

4.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията, което произтича от осъзнаването на факта, че енергийното етикетиране оказва положително въздействие върху околната среда, потребителите, европейските предприятия и равнищата на заетост (8).

4.2.

Освен чисто техническата ЕИСК възлага на новата система за етикетиране важна стратегическа роля, тъй като тя участва пряко и косвено в енергетиката, вътрешната търговия, технологичното развитие, околната среда и като цяло в процесите на устойчивото развитие.

4.3.

ЕИСК признава, че предложението има заслуга за решаване на основните проблеми, свързани с действащото законодателство, въпреки че в някои случаи липсват амбиция и далновидност. Предложението наистина се съсредоточава върху решаването на непосредствените и належащи проблеми, без да предвижда възможното бъдещо развитие на търговията и производството на енергия.

4.4.

Комитетът призовава Комисията да продължи по пътя на стандартизацията и опростяването на енергийните класове за всички категории продукти. Това ще играе важна роля за разпространението на избирателния подход при покупките на потребителите, като придаде стойност на продуктите с по-високо качество.

4.5.

ЕИСК споделя избора за използването на инструмента на регламента вместо този на директивата, с цел гарантиране на ефективно и точно прилагане на регулаторния акт по еднакъв начин за цялата европейска територия. Селективното използване на този инструмент е от решаващо значение и с оглед на ефективния процес на европейска интеграция.

4.5.1.

Комитетът подкрепя предложението за създаване на „продуктова база данни“ като задължителен инструмент за ефективния надзор на пазара. В действителност следва да се отбележи, че в много европейски държави асоциациите на потребителите многократно са поставяли проблема за неизпълнението на предишната Директива 2010/30/ЕС и произтичащото от това наличие на пазара на продукти без етикети за потреблението на енергия. Това следва да се направи и за да се гарантира ефективна равнопоставеност на условията в надпреварата между продукти на вътрешния пазар.

4.6.

Въпреки това ЕИСК смята, че изграждането на „база данни за продуктите“ е важно, но не решаващо в рамките на добрия пазарен надзор, и изразява желание съответните власти да засилят техническите проверки на пуснатите за продажба продукти, за да проверяват съответствието между действителните характеристики на продукта и посочените на етикета.

4.7.

С оглед на твърде техническото естество на дейностите по контрол и наблюдение на пазара, Комитетът призовава Комисията да създаде общи и стандартизирани обучения за всички работници и други лица, участващи в наблюдението и контрола, с финансиране по специални бюджетни редове, с цел да се даде възможност за прилагане на регламента с необходимата бързина и ефективност във всички държави членки.

4.8.

ЕИСК подкрепя решението за връщане към предишната енергийна скала от А до G, като по-лесно разбираема за потребителите. Като пример се отбелязва как между хладилник от клас А+++ и такъв от клас A+ съществува разлика от 42 % в потреблението на енергия, въпреки че настоящата система за етикетиране не позволява да се разбере веднага разликата в енергийната ефективност и разходите. Това води до извода, че за някои категории продукти важи принципът „който харчи повече, харчи по-малко“, тъй като потребителите имат възможност да възстановят в кратки срокове разходите за по-високата категория. Необходимо е обаче етикетите да бъдат по-ясни, разбираеми и съпоставими.

4.9.

ЕИСК смята, че основната цел на настоящото предложение е неговото еднакво прилагане в европейски мащаб, но и че възлагането на един толкова важен аспект като приемането на режим за налагане на санкции на отделните държави членки ще допринесе за неравномерното спазване на правилото, обезсмисляйки използването на регламент в замяна на директивата.

4.10.

Като цяло ЕИСК смята, че така структурираната нова система за етикетиране ще може да гарантира следното:

4.10.1.

Потребителите да получават по-точна, подходяща и съпоставима информация относно енергийната ефективност и потреблението на всички продавани в ЕС продукти, като спомогне за извършването на информирана покупка, която е рентабилна в дългосрочен план, както и за безопасното използване на околната среда.

4.10.2.

Подобряване на свободното движение на продукти при гарантирани равни условия. В допълнение това ще подобри конкурентоспособността на европейските предприятия, които ще бъдат насърчавани да правят нововъведения, получайки предимството да навлязат на пазара преди трети държави, с възможност за по-високи маржове на печалба.

4.10.3.

Повишаване на равнищата на заетост, при условие че европейските предприятия се ангажират да не преместват повече производствата си, тъй като това се явява косвен фактор във възстановяването на европейското производство и вътрешното потребление.

5.   Конкретни бележки

5.1.

ЕИСК счита, че новата система за етикетиране подобрява настоящото законодателство, но не покрива всички информационни нужди на потребителите. В тази връзка препоръчва етикетът да съдържа допълнителна информация като „минимална продължителност на живота на продуктите“ (9) и „потребление на енергия през целия живот на продукта“, с оглед и на въглеродния отпечатък. Тази информация се оказва от решаващо значение, за да станат действително икономически съпоставими енергийните продукти от различни класове, както и за да се противодейства и демотивира планираното остаряване на продуктите.

5.1.1.

Допълнителна информация, която да бъде полезна, но не решаваща за потребителите — като допълнителните разходи за енергия, генерирани от използваните за автоматизацията на дома продукти — може да се осигури с помощта на поставянето на специален QR код на етикета, така че всеки продукт да бъде лесно достъпен от таблети и смартфони, както вече е направено с подобна цел при други търговски продукти с оглед на рационалното развитие на план за действие „Интернет на нещата“ (10).

5.2.

Комитетът предлага да се изработи ново графично оформление на енергийния етикет с цел борба с фалшифицирането и за да не се създава объркване сред потребителите, особено по време на преходния период. Освен това ЕИСК предлага в цветовата схема сивото да се остави за класовете, които не са заети от пуснати на пазара продукти, за да не се демотивират потребителите да купуват. Това трябва да бъде направено както за най-ниските класове, където продуктите са били изтеглени от пазара поради Директивата за екодизайна, така и за най-високите, било защото все още не са постигнати от продуктите на пазара или в резултат на процес на промяна на енергийния клас.

5.3.

ЕИСК припомня на Комисията вече изложеното в становището TEN/516 (11), и по-специално явлението „енергийна бедност“, което засяга над 50 милиона граждани в целия ЕС. Това означава, че въз основа на принципа на субсидиарност Съюзът трябва да улесни максимално достъпа до продукти с по-висока енергийна ефективност, включително за най-бедните и необлагодетелствани социални групи. Същевременно Европейският съюз трябва да предприеме действия, които да предотвратят автоматичното прехвърляне на евентуалните допълнителни разходи, предвидени в новата система за етикетиране, върху търговците на дребно или крайните потребители.

5.3.1.

В много европейски държави вече се прилагат успешно добри практики за субсидиарност и достъпност на енергийните продукти. Една от тях се изразява във възможността за приспадане на разходите за енергийни продукти от по-висок клас в данъчната декларация. Въпреки това, освен добрите национални практики, които във всички случаи са важни и полезни, ЕИСК призовава Европейския съюз и по-конкретно Европейския съвет, предвид значението на предизвикателството за енергийната ефективност, да приложат ефективно принципа на субсидиарност и да предприемат действия за разработване на единна стратегия за включването на всички граждани в процеса на „енергийната революция“.

5.4.

ЕИСК счита, че с оглед на принципа на „универсален дизайн“, насочен към създаването на продукти, които могат да бъдат използвани от всички, етикетите също ще трябва да стават все „по-разбираеми за всички“, като се обръща специално внимание на нуждите на гражданите с увреждания.

5.5.

ЕИСК изразява съжаление поради липсата на конкретна стратегия за онлайн търговията, чийто оборот непрекъснато нараства и която понастоящем представлява един от секторите, в които съпоставимостта на продуктите, и най-вече надзорът на пазара, изглеждат по-сложни и затруднени. По данни на обсерваторията MarketWatch едва 23 % от онлайн продуктите разполагат с правилен етикет. Това се явява фактор, който изкривява пазара и предизвиква видими щети за предприятията и потребителите.

5.5.1.

Комитетът отбелязва, че настоящият делегиран Регламент (ЕС) № 518/2014 относно етикетирането в Интернет на свързани с енергопотреблението продукти, влязъл в сила на 1 януари 2015 г., не е свързан в достатъчна степен с предложения нов регламент. В него, наред с другото, се предвижда етикетът да бъде задължителен само за новите продукти, а не за тези, за които вече са пуснати на пазара — за тях етикетираното да бъде само на доброволна основа. Освен това не се разглежда проблемът с обектите от типа „базар“, където потребителите, често без да разберат, купуват стоки, предлагани за продажба от трети рекламодатели, за чиято лъжлива или грешна реклама обектът не носи отговорност.

5.6.

ЕИСК отбелязва, че нито настоящата, нито новата система за етикетиране обръщат внимание на въпроса за „регенерираните“ енергийни продукти. В тази връзка счита, че уреждането на търговската реализация на тези продукти, по-специално що се отнася до продуктите, продавани в специализирани търговски обекти, е целесъобразно и необходимо, за да не остават пропуски в нормативната уредба, и най-вече за да се насърчи по-добрата интеграция между Директивата за екодизайна и съобщението на Комисията „Към кръгова икономика“ (12). ЕИСК също така припомня вече възприетите в миналото позиции срещу „планираното остаряване“, като подкрепя предлагането на по-трайни и устойчиви продукти (13).

5.7.

ЕИСК призовава Европейската комисия да обърне специално внимание на внасяните от трети държави продукти, с цел защита на европейското производство от евентуални форми на нелоялна конкуренция. Комитетът по-специално призовава Комисията да подеме активна кампания срещу фалшифицирането на етикетите, като ги направи трудни за подправяне, засили проверките за субективно и обективно съответствие и, при доказване на подправяне, санкционира вносителя чрез изтегляне на продукта от пазара.

5.8.

ЕИСК подчертава, че ограмотяването на купувачите и отговорната употреба на продуктите са от ключово значение за постигането на целите, които Европейският съюз си е поставил в областта на енергийната ефективност. С основание държавите членки са призовани да изпълняват ключова роля, организирайки целенасочени кампании за информиране и повишаване на осведомеността. При все това ЕИСК призовава за активно участие на организираното гражданско общество както на национално, така и на европейско равнище, с оглед на по-добрата и всеобхватна комуникация, включително по отношение на отделните търговци на дребно (14).

5.8.1.

Комитетът подкрепя предложението на Комисията в рекламите задължително да се включва енергийният етикет за всеки отделен продукт или, когато това не е възможно, поне енергийният клас, с цел по-добро информиране и повишаване на осведомеността на потребителите при покупката и отговорната употреба на енергийни продукти (15).

5.9.

ЕИСК подчертава възможността да бъдат преразгледани някои аспекти от преходния период, необходим за промяната на енергийния клас на продуктите. Регламентът предвижда в края на посочения по-горе период от 6 месеца, една седмица да бъде достатъчна за преминаването от система на двойно етикетиране към такава, в която да останат само продукти, етикетирани с новата система. Съществува риск този период да се окаже твърде кратък и нереалистичен, поради което се призовава той да бъде удължен на 30 дни, тоест времето, което обикновено се дава на предприятията за извършване на инвентаризация на продуктите.

5.10.

ЕИСК призовава Комисията да поддържа по-предпазлив и умерен подход по отношение на делегираните актове. Изразява желание, по-специално, за ясни и определени правомощия, гарантиран контрол от страна на Парламента и най-вече за постоянно обвързване на приемането на делегираните актове с ефективни консултации и участие на държавите членки, ЕИСК и заинтересованите страни (16).

5.11.

ЕИСК подкрепя създаването на специален консултативен форум, който да даде начало на структуриран диалог между Комисията, държавите членки и заинтересованите страни.

5.12.

ЕИСК счита за разумен периода от 8 години, определен за преразглеждането на нормативната рамка за етикетирането, но все пак призовава за внимателна оценка в средносрочен план, с цел цялостна проверка на въздействието и реалното състояние на прилагане. Тази инициатива се разглежда като особено навременна, тъй като с настоящото предложение се цели да се премине от директива към регламент.

5.13.

ЕИСК смята, че е от съществено значение да бъде дефиниран еднозначен и устойчив механизъм за промяна на енергийния клас, с цел следващите подобни промени, които са необходими поради технологичното развитие на пазара, да бъдат икономични, прецизни и да не водят до противоречия. Във връзка с това се предлага да се пристъпи към промяна на енергийния клас при действителна нужда и едва тогава, когато продуктите от енергиен клас А възлизат на най-малко 20 % от пазара.

Брюксел, 20 януари 2016 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  Вж. COM(2015) 80 final.

(2)  Директива 2010/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 19 май 2010 г. относно посочването на консумацията на енергия и на други ресурси от продукти, свързани с енергопотреблението, върху етикети и в стандартна информация за продуктите (ОВ L 153, 18.6.2010 г., стр. 1).

(3)  Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението (ОВ L 285, 31.10.2009 г., стр. 10).

(4)  SWD(2015) 139.

(5)  COM(2015) 341 final, параграф 2.3 от Доклада.

(6)  COM(2015) 341 final, член 7, параграф 3.

(7)  COM(2015) 341 final, член 4, параграф 5.

(8)  Становище на ЕИСК относно „Екологична съвместмост/енергоемки продукти“ (ОВ C 112, 30.4.2004 г., стр. 25).

(9)  Становище на ЕИСК относно „Продължителност на живота на промишлените продукти и информацията за потребителите“ (ОВ C 67, 6.3.2014 г., стр. 23).

(10)  Становище на ЕИСК относно „Интернет на нещата — план за действие за Европа“ (ОВ C 255, 22.9.2010, стр. 116).

(11)  Становище на ЕИСК относно „Към координирани европейски действия за превенция и борба с енергийната бедност“ (ОВ C 341, 21.11.2013 г., стр. 21).

(12)  COM(2014) 398 final. Становище на ЕИСК относно „Кръговата икономика в ЕС“ (ОВ C 230, 14.7.2015 г., стр. 91).

(13)  Вж. бележка под линия 9.

(14)  Проучване на ЕИСК относно ролята на гражданското общество в изпълнението на Директивата на ЕС за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници Главен координатор: г-н Ribbe, януари 2015 г.

(15)  COM(2015) 341 final, съображение 10 и член 3, параграф 3, буква а).

(16)  Становище на ЕИСК относно „Делегирани актове“ (ОВ C 13, 15.1.2016 г., стр. 145).


Top