Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015AE4723

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство по отношение на специфичните мерки за Гърция“ [COM(2015) 365 final — 2015/0160 (COD)]

    OB C 32, 28.1.2016, p. 20–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.1.2016   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 32/20


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство по отношение на специфичните мерки за Гърция“

    [COM(2015) 365 final — 2015/0160 (COD)]

    (2016/C 032/04)

    Главен докладчик:

    г-н Carmelo CEDRONE

    На 7 септември 2015 г. Европейският парламент и на 28 септември 2015 г. Съветът решиха, в съответствие с членове 177 и 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно

    „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство по отношение на специфичните мерки за Гърция“

    [COM(2015) 365 final — 2015/0160 (COD)].

    На 15 септември 2015 г. Бюрото на Европейския икономически и социален комитет възложи на специализираната секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“ да подготви работата на Комитета по този въпрос.

    Предвид неотложното естество на работата, на 511-ата си пленарна сесия, проведена на 6, 7 и 8 октомври 2015 г. (заседание от 8 октомври 2015 г.), Европейският икономически и социален комитет реши да определи г-н Carmelo CEDRONE за главен докладчик и прие настоящото становище с 99 гласа „за“, 1 глас „против“ и 4 гласа „въздържал се“.

    1.   Контекст и основно съдържание на предложението на Комисията

    1.1.

    Икономическото и социалното положение в Гърция продължава да е свързано с големи и сериозни трудности, дължащи се на все още слабия растеж и липсата на необходимите за неговото стимулиране публични фондове. Причините за това положение са добре известни и ЕИСК многократно ги е изтъквал през последните месеци и години. Тези трудности дават съществено отражение и върху наличието на средства, необходими за прилагането на планираните програми, за които е предвидено финансиране от структурните фондове за периода 2014 — 2020 г., както и върху остатъчните средства за периода 2007 — 2013 г.

    1.2.

    Комисията представи на Европейския парламент и на Съвета предложение за изменение на Регламент(ЕС) № 1303/2013 (относно общите разпоредби за петте европейски структурни и инвестиционни фонда) по отношение на специфичните мерки за Гърция (1).

    1.3.

    В предложението на Комисията, насочено към преодоляване на липсата на ликвидност и публични ресурси за инвестиции в Гърция, са предвидени две финансови улеснения, които се състоят по същество в предварителното изплащане на суми, за които вече е взето решение да бъдат предоставени на Гърция и които следователно не оказват въздействие върху бюджета за периода 2014 — 2020 г., и в увеличаването на дела на съфинансирането.

    1.4.

    Законодателното предложение се отнася както за периода 2007 — 2013 г., така и за периода 2014 — 2020 г.

    1.5.

    Що се отнася до периода 2014 — 2020 г., Комисията предлага да се увеличи със 7 процентни пункта размерът на първоначалното предварително финансиране от наличните средства за програмите на политиката на сближаване по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ (ЕФРР, ЕСФ и КФ) и програмите, подпомагани от ЕФМДР. Като цяло това възлиза на 1 милиард евро, предоставени в рамките на две години (500 милиона евро през 2015 г. и 500 милиона евро през 2016 г.).

    1.6.

    Що се отнася до периода 2007 — 2013 г., Комисията предлага максимален дял на съфинансиране от 100 % (отнася се за декларираните допустими разходи за изчисляване на междинните плащания и на окончателното салдо за оперативните програми, изпълнявани в Гърция, и за освобождаване по-рано на 5 % от оставащите плащания от ЕС, които обикновено се задържат до приключването на програмите). Това ще се изрази в незабавна допълнителна наличност в размер на около 500 милиона евро през 2015 г. и други 500 милиона евро през 2016 г.

    2.   Забележки

    2.1.

    ЕИСК споделя безпокойството на Комисията, свързано с необходимостта от предоставяне на Гърция на допълнителни финансови средства, които да дадат тласък на инвестициите в подкрепа на устойчивия растеж. От доста време ЕИСК формулира предложения в тази насока за всички страни и територии, изпитващи затруднения, свързани с бюджета, задлъжняването или високите равнища на безработица (2).

    2.2.

    Счита, че предложението на Комисията, което самата тя смята за изключително и което в момента се разглежда от Европейския парламент, не отговаря на поставените цели. Става въпрос за помощ, която както поради своето финансово измерение, така и поради реда и условията за нейното отпускане (предварително изплащане на предвидените средства) е недостатъчна да покрие нуждите на Гърция от публични инвестиции и от възстановяване на равнищата на конкурентоспособност и заетост на нейната производствена система. Ликвидността, която ще бъде предоставена в резултат от прилагането на новия регламент, се оценява на около 2 милиарда евро. Това без съмнение е значителна сума, но тя не се добавя към другите средства и ще бъде компенсирана от равностойното намаляване на сумите, предвидени за следващите години (2018 г. и 2020 г.).

    2.3.

    ЕИСК многократно е заявявал в своите становища, че ако Комисията възнамерява да помогне на Гърция, допълнителните средства, които се отпускат на страната, трябва да бъдат по-съществени — било под формата на нови инвестиционни програми, било чрез още по-голямо намаляване на дела на националното финансиране, който се изисква за финансирането на оперативните програми, финансирани от структурните фондове за периода 2014 — 2020 г.

    2.4.

    ЕИСК изтъква и още едно безпокойство, свързано със забавянията при стартирането на новата програма за структурните фондове. Средствата, отпуснати на Гърция от политиката на сближаване за периода 2014 — 2020 г., възлизат общо на около 35 милиарда евро. Драматичното икономическо, а също и политическо положение, в което се намира Гърция, породи голяма несигурност по отношение на инвестиционните решения, наред с административни забавяния, които не ѝ позволиха да започне необходимите процедури за получаване на достъп до средствата за новия програмен период 2014 — 2020 г.

    2.5.

    ЕИСК се опасява, че тези забавяния, съчетани с мерките за бюджетни ограничения, които ЕС изисква, за да одобри третия план за помощ, и които неминуемо ще доведат до намаляване на публичните средства за инвестиции, ще се отразят и върху реализирането на разходните програми, предвидени от фондовете за следващата година, както и за целия период до 2020 г.

    2.6.

    Проектите, които се реализират понастоящем в Гърция, се финансират до голяма степен със средствата за програмния период 2007 — 2013 г. Последните анализи на остатъчните средства за периода 2007 — 2013 г. показват, че все още е налична сума от порядъка на 1,5 — 2 милиона евро, които ще трябва да бъдат върнати, ако не се изразходват до края на годината. Предвид извънредните обстоятелства в страната, Комисията би могла да включи в своето предложение удължаване на сроковете за отчитане на направените разходи (от n + 2 на n + 3).

    3.   Заключения и препоръки

    3.1.

    В заключение ЕИСК споделя и подкрепя предложението на Комисията, въпреки че го намира за недостатъчно. Всъщност, в съответствие с предложенията, направени в много от неговите становища, Комитетът счита, че европейските институции и държавите членки трябва да изготвят програма за помощ на страните от еврозоната, които изпитват трудности, като се започне от Гърция. Тази програма трябва да бъде по-съществена и да вдъхва по-голямо доверие от това, което е предлагано до момента. За тази цел тя трябва да въведе по-голяма гъвкавост в осъществяването на новото европейско управление на фискалната и бюджетната политика, да увеличи наличните средства за финансиране от ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) въз основа на плана „Юнкер“, да включи и да координира по по-функционален начин средствата, предназначени за финансиране на другите политики на ЕС.

    3.2.

    Накратко, в допълнение към гореизложеното, е необходимо: а) предложението за премахване на съфинансирането за Гърция да се разшири така, че да обхване целия период 2014 — 2020 г.; б) да се ускорят и да се приложат изпреварващо мерките на плана „Юнкер“ за Гърция, за да се насърчат по този начин икономическото възстановяване, развитието и заетостта; в) административните разпоредби да се опростят, а НЕ да се усложняват; г) Комисията да създаде съвместна работна група, която да помага на Гърция и да я подкрепя на различните етапи на използване на различните структурни фондове; д) да се оцени възможността за разширяване на тези или подобни мерки, съпътствани от подходящи проверки, така че те да обхванат и други страни, които са били и продължават да бъдат сред най-силно засегнатите от кризата и в които безработицата е над средната за Европа.

    Брюксел, 8 октомври 2015 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Georges DASSIS


    (1)  COM(2015) 365 final — 2015/0160 (COD).

    (2)  Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление за определени държави-членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения“ [COM(2011) 482 окончателен — 2011/0211 (COD)] (OB C 24, 28.1.2012 г., стр. 81).

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета относно някои разпоредби, свързани с финансовото управление за определени държави-членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения“ [COM(2011) 481 окончателен — 2011/0209 (COD)] (OB C 24, 28.1.2012 г., стр. 83).

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1198/2006 на Съвета за Европейския фонд за рибарство по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление за определени държави-членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения“ [COM(2011) 484 окончателен — 2011/0212 (COD)] (OB C 24, 28.1.2012 г., стр. 84).

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство, обхванати от общата стратегическа рамка, и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006“ [COM(2011) 615 final — 2011/0276 (COD)] (OB C 191, 29.6.2012 г., стр. 30).

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Кохезионния фонд и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1084/2006“ [COM(2011) 612 final — 2011/0274 (COD)] (OB C 191, 29.6.2012 г., стр. 38).

    Становище на Европейски икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно специални разпоредби по отношение на Европейския фонд за регионално развитие и целта „Инвестиции за растеж и работни места“ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1080/2006“ [COM(2011) 614 final — 2011/0275 (COD)] (OB C 191, 29.6.2012 г., стр. 44).


    Top