Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015AE0105

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Разработване на системата за управление, предложена в контекста на рамката в областта на климата и енергетиката за 2030 г.“ (проучвателно становище по искане на Европейската комисия)

OB C 291, 4.9.2015, p. 8–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.9.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 291/8


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Разработване на системата за управление, предложена в контекста на рамката в областта на климата и енергетиката за 2030 г.“

(проучвателно становище по искане на Европейската комисия)

(2015/C 291/02)

Докладчик:

Richard ADAMS

Съдокладчик:

Ulla SIRKEINEN

На 16 януари 2015 г. Европейската комисия реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Разработване на системата за управление, предложена в контекста на рамката в областта на климата и енергетиката за 2030 г.“

(проучвателно становище).

Специализирана секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 8 април 2015 г.

На 507-ата си пленарна сесия, проведена на 22 и 23 април 2015 г. (заседание от 23 април), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 152 гласа „за“, 6 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Рамката на ЕС в областта на климата и енергетиката се позовава на значително по обем предишно законодателство, част от което е транспонирана непълно и се прилага неефективно. Въвеждането на енергийния съюз ще наложи още създаването на допълнително законодателство, и по-специално неговото стриктно прилагане. Наличието на стабилна рамка за управление е крайно необходимо. Законодателството е само началото — управлението е ключът към успеха. Прилагането на политиката изисква ангажимент, участие, ангажираност и добра воля от страна на всички заинтересовани страни. Най-ефективният вид управление е този, при който съгласуването на методите за определяне и постигане на целите се разглежда като съвместно начинание с участие на всички заинтересовани страни. Поради това ЕИСК отправя следните препоръки:

Структурираният диалог с всички заинтересовани страни трябва да бъде свързан с процеса на управление, за да се постигне намаляване на социалните пречки пред регулаторните и политическите мерки и осигуряване на подкрепа за промените в поведението и нагласите на гражданите.

Законодателните институции на ЕС следва решително да подемат политическата инициатива да създадат всеобхватен диалог между заинтересованите страни, да участват в него и да се ангажират с въпросите на енергийния преход (например климат, социална справедливост и сигурност), като впишат тези действия в процес, адаптиран към енергийния съюз и европейската борба срещу изменението на климата, който да ги подкрепя и развива в тази насока.

ЕИСК насърчава диалог със социалните партньори, за да се гарантира енергиен преход, които съчетава екологично измерение и социални безпокойства.

Това трябва да се случи основно под формата на независим и надежден европейски енергиен диалог, който дава възможност за балансирано представителство на всички заинтересовани страни, за да обменят информация, да изразяват мнения и да влияят на изготвянето на енергийните политики и следователно да се ангажират активно с енергийния преход.

По-конкретно ЕИСК призовава Европейския съвет и Парламента при обсъждането на Пакета за енергиен съюз да приемат като мерки за действие мерките, изложени в точка 6 от настоящото становище, относно прилагането на европейския енергиен диалог в подкрепа на процеса на управление.

Този диалог ще бъде организиран в рамките на специален форум за участие на всички заинтересовани страни.

2.   Въведение

2.1.

Развитието на енергийния съюз в ЕС и значението на преговорите за постигане на споразумение в областта на изменението на климата в Париж в края на 2015 г. изискват ефективни механизми за управление, свързани с енергийния преход. След съобщението на Комисията относно „Рамка в областта на климата и енергетиката до 2030 г.“ Европейският съвет го одобри и постигна съгласие относно разработването на надеждна и прозрачна система на управление, за да гарантира, че ЕС ще постигне целите на енергийната си политика. Рамката до 2030 г. предложи нова рамка за управление, основана на националните планове за сигурна, устойчива и конкурентоспособна енергетика, както и набор от ключови показатели за оценка на напредъка с течение на времето. Такава рамка следва да позволи постигането на целите до 2030 г. и да улесни съгласуваността на равнище ЕС, като същевременно осигури гъвкавост на национално равнище. Силният процес на управление също така би предоставил обнадеждаващ модел и пример в контекста на световните преговори във връзка с изменението на климата.

2.2.

Необходимостта от ефективно управление никога не отпада. Неуспехът при постигането на крайните срокове на третия енергиен пакет, целящ завършването на силен, единен енергиен пазар в ЕС, до голяма степен се дължи на слабости в управлението. Националните интереси надделяха в случаите на несъответствие с изискванията, целящи укрепването на ЕС като цяло. Новият процес на управление трябва да преодолее този недостатък.

2.3.

Първоначално би трябвало да бъдат определени националните цели и се предлага установяване на непрекъснат процес както за вътрешната разработка на такива планове, така и за координацията им в съгласувана рамка на ЕС, която да отговаря на набелязаните от Съюза цели. Предвиждат се три етапа:

1)

Комисията ще разработи насоки за управлението и за националните планове.

2)

Държавите членки ще представят националните си планове, разработени въз основа на непрекъснат процес с Комисията, след провеждането на консултации със съседните държави.

3)

Впоследствие Комисията ще оцени дали националните планове са в състояние да постигнат целите посредством договорени корекции в рамките на непрекъснат процес до постигането на тези цели. Би трябвало като резерв да се предвиди възможност за законодателно установяване на управленска структура, в случай че доброволният подход не даде резултати.

2.4.

Европейската комисия разполага с богат опит в изготвянето и прилагането на управленски структури, който прилага към този набор от въпроси, свързани с политиките. Настоящото становище подкрепя гореописания подход, но той трябва да се прилага с упоритост и убеждение, с кратки срокове при непрекъснатия процес и с остър и дързък анализ при изготвянето на годишните доклади. Както се посочва в становището относно „Рамка за политиките в областта на климата и енергетиката през периода 2020 — 2030 г.“ (1), ЕИСК призовава държавите членки да отговорят положително на процедурата за ефективно и силно управление и да определят с Комисията и гражданското общество начините за нейното цялостно прилагане.

2.5.

ЕИСК счита, че тази рамка следва да бъде разрешена и подсилена чрез мобилизиране и канализиране на широка подкрепа от заинтересованите страни, в това число от социалните партньори — работодатели и профсъюзи — чрез структуриран европейски енергиен диалог.

3.   Естеството на процеса на управление

3.1.

Процесът на управление трябва да съответства на правната рамка, в която функционира. Тя определя целите и методите за постигането им и трябва да води до дългосрочна политическа сигурност и приемственост, по-специално за инвестициите, обучението и работните места. Трябва да осигурява и съответните показатели. Процесът на управление, който следва да бъде всеобхватен и да включва свързаното с енергетиката законодателство, трябва да бъде в състояние да решава сложни въпроси, включващи различни гледни точки и конфликти на интереси. Управлението би трябвало да подкрепя и допълва процеса на вземане на решения, като същевременно предоставя гъвкавост за справяне с евентуални бързи промени. По същество управлението би трябвало също да бъде съобразено с обществените възприятия, технологиите, геополитическите аспекти и пазара.

3.2.

Системата на управление трябва също да дава възможност мненията, предпочитанията, възприятията и ценностите да бъдат изразявани постоянно, балансирано и представително и да осигурява непрекъснатия им принос към вземането на решения и усъвършенстването на политиките. Управлението трябва да улеснява приспособимостта не чрез чести промени, а чрез предвиждане на областите на различия и създаване на съгласувана и приобщаваща динамика.

3.3.

Това са сериозни изисквания, а трябва да се намери решение и на нарастващия скептицизъм относно способността на ЕС да осигури справедлив и ефективен енергиен преход. Ето защо самият процес на управление изисква ясна рамка, приета от участниците. ЕИСК е на мнение, че традиционен процес на управление няма да бъде в състояние да постигне гореспоменатите цели без участието и подкрепата на гражданското общество в цяла Европа. Това се признава във визията за енергиен съюз: „Най-важното е, че нашата визия е за създаване на енергиен съюз, основан на гражданите, в който последните се чувстват ангажирани с енергийния преход (2). По тази причина разработването на надежден и прозрачен механизъм за постигане на целите в сферата на енергетиката, климата и енергийния съюз би трябвало да се осъществява успоредно с многостепенен процес, основаващ се на диалог, насочен към информиране и включване на всички заинтересовани страни. Това е от съществено значение и за да бъде справедлив енергийният преход, трябва да отчита промените в сферата на труда и да избягва отрицателните социални последици.

3.4.

За ЕИСК управлението не означава увеличаване на бюрокрацията, а приемане на подход, основаващ се на стабилни принципи и насочен към политиките, който цели постигането на договорените цели на ЕС. Управлението следва да обхваща всички равнища и да извлича полза от интегрирането на специализираното и общото познание. ЕС се основава на ценностите мир, демокрация, човешко достойнство, плурализъм, толерантност и солидарност. Тези ценности, които трябва да се превърнат в ясни етични принципи, съставляват основата за оценка на жизненоважните въпроси по време на енергийния преход и могат да предоставят всеобща основа за съгласие. Предизвикателството се състои в това тези принципи да се изразят в приложим, ефикасен процес, при който да се отчитат очакванията на обществото.

3.5.

ЕИСК смята, че на основните социални ценности, свързани с производството и потреблението на енергия, трябва да се наблегне по-силно в този процес на управление. Когато гражданите смятат, че техните ценности и мнение се зачитат и обсъждат във форум с изцяло европейска визия, това ще донесе големи ползи, ще позволи по-голяма политическа съгласуваност и ще породи по-голямо доверие и едновременно с това ще смекчи последствията от непредвидени политически промени. Диалогът би посочил факторите, които стоят в основата на решенията на дадена страна относно енергийния преход. Те често произтичат от ценностните оценки на съответното общество, например по отношение на околната среда, независимо от техническите и икономическите съображения. При тези обстоятелства, и особено поради факта, че националните, регионалните, местните и личните възгледи за енергетиката ще бъдат различни, един призив за последователна, обща или европейска перспектива би могъл да излезе извън рамките на тенденцията за задоволяване на индивидуални, местни, краткосрочни или национални интереси.

3.6.

По-специално многостепенният диалог предполага съобщаването на тези принципи на всички заинтересовани страни и създаването на рамка, в която те да могат да бъдат обсъдени и, където е възможно, проблемите да бъдат решавани на местно, регионално, национално равнище и на равнище съседни държави. Не става въпрос за процес на вземане на решения, въпреки че отговорните за вземането на решения лица трябва да изслушват и да бъдат отворени за приноса, а участниците би трябвало да разбират това.

4.   Многостепенният диалог като основен елемент на управлението

4.1.

Енергийната политика на национално равнище и на равнище ЕС оказва пряко и значително въздействие върху живота на гражданите. При все това съдържанието и обосновката на тези политики често не са ясни за широката общественост и могат да бъдат интерпретирани погрешно от гражданското общество. Това води до слаба публична подкрепа като цяло или до погрешни схващания за основни аспекти на бъдещото развитие на ЕС. Възникват неблагоприятни последици и често гражданското общество не се информира, нито се привлича за участие в сферата на енергийната политика както на национално, така и на европейско равнище, което създава всеобща липса на доверие и политиките не винаги постигат желаните резултати.

4.2.

За да се гарантира, че процесът е приобщаващ, гражданите, организациите на гражданското общество, националните и местните власти и всички видове организации в областта на енергетиката трябва да участват, посредством диалог, в подпомагането на предложения механизъм на управление. Той ще обедини регионалните, националните и европейските перспективи около целта да внесат оперативна добавена стойност в изготвянето и прилагането на политиките. Необходимо е да се действа на национално/регионално равнище, но да се взема предвид по-общият (европейски) аспект.

4.3.

Този процес на диалог ще се фокусира върху енергетиката като основен елемент за осъществяването на справедлив и устойчив преход и въвеждането на екологосъобразна политика. Трябва да се вземат предвид нуждите на хората в неравностойно положение и широкият кръг от социални и екологични въпроси, свързани с енергетиката. Европейският енергиен диалог (ЕЕД), включващ въпроси в областта на климата, ще формулира доброволен подход и разбиране — определени като социален договор за енергетиката — които могат да бъдат използвани от вземащите решения лица като съществена рамка със социално значение. Продължаващият диалог ще допринесе за прилагането на практическите мерки от страна на участниците и гражданите. В краткосрочен план по причини, свързани с ефективността и необходимостта да се отговори на изискванията на процеса на управление, е добре ЕЕД да се съсредоточи върху политическите инициативи, засягащи съществени въпроси в сферата на приемливостта и съпричастността.

4.4.

Този процес ще позволи също така по-голяма съгласуваност на политиката и консолидиране на знания в специфични области — например специалните нужди на островите и връзките с държави извън ЕС в областта на енергетиката.

5.   Тясна връзка с процеса на управление

5.1.

Като цяло рамката в областта на климата и енергетиката е определена като целенасочена. За държавите членки това предполага преориентиране на техния енергиен микс и стратегии за енергийна ефективност по начин, който запазва националния им суверенитет, като същевременно те взаимно се допълват със съседните държави и се съсредоточават върху договорените цели на равнище ЕС. Очертаната структура на управление (вж. 2.3) се състои от обща рамка от насоки, предложена от Комисията, последвана от регионални дискусии, внасяне, оценка и преглед на националните програми и непрекъснати корекции до постигането на задоволително решение.

5.2.

ЕИСК подкрепя категорично този подход, като смята, че той съответства на неотложната необходимост от по-сигурни, по-конкурентни и по-екологосъобразни енергийни доставки за всички в Европа. Управленската структура следва да спомогне да се сведат до минимум изискванията за отчетност и да се намали свързаната с това бюрокрация. Структурата следва да отчита добре крайно важните и нарастващи регионални трансгранични характеристики на дейностите в областта на енергетиката. При все това ефективността на подобен подход ще изисква свързваща политическа воля и трябва да се изгради на основата на сближаване на манталитета на гражданите във всички 28 държави членки.

5.3.

Според ЕИСК европейският енергиен диалог трябва да играе определяща роля в този процес и да продължи функциите си по отношение на прилагането и подкрепата на заинтересованите страни, след като бъде постигнато съгласие. Следователно не трябва да се губи време в създаването, посредством силно политическо лидерство, на ЕЕД като интегриран основополагащ процес най-вече поради факта, че се предвижда националните планове да бъдат съгласувани и да влязат в действие преди 2020 г. Комитетът вече препоръча включването на енергийния диалог в съобщението относно енергийния съюз и е обнадежден, че това е направено: „провеждане на енергиен диалог със заинтересованите страни, за да се осигури информация за формирането на политиките и да се подкрепи активното участие в управлението на енергийния преход (3). ЕИСК отбелязва, че все още не е налице идентифициране на диалога като специфична мярка за действие във връзка с управлението, което би осигурило необходимото одобрение за изграждането на структурите за подкрепа на ЕЕД, и призовава Комисията и Парламента да поправят това, като приемат мерките за диалог, предложени в точка 6 от настоящото становище.

5.4.

Процесът на управление се намира на пресечната точка между политиката и прилагането на мерките. При енергетиката трябва да се осигурят решения на широк кръг компромиси, които ще бъдат необходими на практика. Комитетът възприема своето предложение за ЕЕД като основен катализатор на този процес. Енергийният преход предполага движение, промяна и неизбежно е свързан с известни разногласия. ЕЕД може да намали разногласията между заинтересованите страни на всички равнища и между държавите членки.

5.5.

ЕЕД ще бъде процес за подкрепа на прилагането на целите на енергийния съюз чрез предоставяне на възможност на всички заинтересовани страни да обменят информация, да изразяват мнения и да влияят на изготвянето на енергийните политики. ЕЕД ще насърчава разбирането на необходимите компромиси, чувството за съпричастност с концепцията, участието в търсенето на решения и приемането им, и в крайна сметка промяната на поведението в подкрепа на мерките на политиката, които са в основата на енергийния съюз. Един широкообхватен ЕЕД ще даде възможност за по-добро представяне на националните енергийни предпочитания, които следва да се вземат под внимание на равнище ЕС, и ще бъде от полза за отговорните за вземането на решения лица.

ЕЕД ще доведе до:

по-добро разбиране на определянето и прилагането на енергийните политики, които допринасят за постигането на видимо присъствие на Съюза, приемането и успеха на този ключов приоритет на Комисията,

възможност обществеността да изгради информирано мнение, което води до по-голяма политическа сигурност, както и доказателства за открит, целенасочен и ориентиран към резултатите процес. Това информирано мнение ще бъде резултат от практическата комбинация от общоевропейски интерактивен разговор по повод ЕЕД и общото познание,

по-добро разбиране от страна на потребителите на енергия на тяхната роля и на достъпните за тях мерки за засилване на енергийната икономика, водещи до по-голяма ангажираност от тяхна страна, което е основа за нови и положителни отношения с доставчиците на енергия,

„неутрално дискусионно пространство“ в състояние да насърчава доверието и легитимността чрез предоставяне на рамка и улесняване на обсъжданията, а не чрез предлагане на предварително определени заключения.

6.   Възможен път за приложение

6.1.

Както в случая с официалния процес на управление, независимо че ЕЕД е с общоевропейски характер, ще е необходимо той да бъде приложен във всяка държава членка, като се отчитат съществуващите национални инициативи в сферата на енергийния диалог и се включат целите на рамката в областта на климата и енергетиката. Там, където вече се водят национални диалози в областта на енергетиката, включването им в ЕЕД ще доведе до взаимни ползи и ще предостави структуриран, но по-гъвкав механизъм, който ще помогне на Комисията да прегледа елементите на националния план и да предложи база за информиране на потребителите, като помага на доставчиците на енергия да се ангажират в изграждането на доверие и като предоставя възможност за изразяване на многобройните тревоги на различни групи относно енергийната сигурност, финансовата достъпност и устойчивостта. В резюме биха били необходими следните стъпки:

Ще са необходими значително финансиране и ресурси за ЕЕД. Ще се задейства механизъм за създаването на независимо и безпристрастно финансиране, което ще се осигурява основно от заинтересованите страни в производството на енергия и веригата на доставки, като в допълнение ЕС и правителствата на държавите членки ще предоставят подходяща подкрепа. Като цяло ЕЕД ще бъде високо разходоефективен начин за ангажиране на всички видове потребители с енергийната промяна, като се отчита и насърчава приносът на „произвеждащите потребители“.

Въпреки че Комисията следва да предостави ясни насоки относно структурата на националните планове, възможността за актуализиране/преразглеждане, задълженията за отчетност и приложимостта на националните планове, ЕЕД ще разработи насоки за започване на национални енергийни диалози, като се консултира с Комисията и с всички основни заинтересовани страни.

Ще се създаде напълно независима структура, координираща ЕЕД, с цел насърчаване на действията и прилагането на диалога във всяка държава членка. Наред с другото тази структура ще помогне на Комисията да извърши необходимия преглед на съдържанието и целите на националните планове, както и на тяхното прилагане. Така ще се подчертае приносът, който заинтересованите страни могат да имат при изготвянето на политиките.

Националният процес на участие и подкрепа на заинтересованите страни, провеждан в продължение на 12 месеца във всяка държава членка, ще доведе до създаване на програма за ангажираност и диалог, в рамките на която дебатите по основните приоритети на националните планове ще бъдат основна тема. Подобен процес следва да се стреми и към осигуряване на предсказуемостта и стабилността на националните планове.

Ще се проведат дебати по националните планове и обсъждания на регионално равнище с националните групи за ЕЕД от съседни държави. Националните планове на държавите членки следва да предоставят отчет за проведените със съседните държави консултации, наред с всичко друго и в рамките на ЕЕД, и за договорените в резултат на това области на регионално сътрудничество.

Ще последват дискусии на равнище ЕС между всички групи, отговарящи за диалога по енергийните въпроси. Тези дискусии, проведени чрез независимата координационна структура, следва да имат консултативен характер за институциите на ЕС и да подобрят съотношението между цена и ефективност на политиките на ЕС и на държавите членки.

Онлайн инструментите, например разработените от ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“, ще се използват пълноценно с цел подкрепа на развитието на политиките чрез участие и ангажираност.

6.2.

ЕИСК прие по- подробното описание на ЕЕД в становището си относно „Потребности и методи на обществено участие в сферата на енергийната политика“  (4). ЕЕД е предвиден като постоянен „диалог“, по-подробно описан като независим процес, засягащ всички заинтересовани страни, позоваващ се на най-добрите практики за ангажиране и притежаващ надеждна и продължителна роля в осъществяването на енергийния преход. ЕИСК е изцяло ангажиран с тази инициатива, ще я оглави и, наред с другото, ще предоставя активна подкрепа.

7.   Заключителни бележки

7.1.

ЕИСК приветства изявлението на Комисията (5), че становищата на Европейския парламент, държавите членки и заинтересованите страни трябва да се вземат под внимание при разработването на структурата на управление. Явната подкрепа и одобрението на гражданското общество изглаждат пътя към постигането на амбициозните цели. Процес на управление, свързан с живота и тревогите на хората и подкрепен от ЕЕД, ще спомогне за това енергийният съюз да бъде в съзвучие с очакванията на гражданите. Това ще осигури разбиране на енергийните предизвикателства и компромиси и ще подобри приемливостта и доверието — не на последно място чрез демонстриране на способност за изслушване и привличане на заинтересованите страни за участие.

7.2.

Освен това ще има и значително намаляване на дългосрочната политическа цена, тъй като ще бъде установен процес, при който всички заинтересовани страни участват в разработването на такъв енергиен преход, какъвто мнозинството желае и който е ориентиран към бъдещето и е прагматичен. Това е въпрос, който засяга всички и може да ни накара да преразгледаме позитивно своето схващане за ЕС и неговите процеси и да признаем добавената стойност на ЕС и откритото управление.

Брюксел, 23 април 2015 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


(1)  ОВ C 424, 26.11.2014 г., стр. 39-45.

(2)  COM(2015) 80 final.

(3)  СОМ(2015) 80 final, стр. 18.

(4)  OJ C 161, 6.6.2013 г., стр. 1-7.

(5)  Съобщение относно „Рамка за политиките в областта на климата и енергетиката през периода 2020-2030 година“ (COM(2014) 15 final).


Top