Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC1118(01)

    Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    OB C 410, 18.11.2014, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    18.11.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 410/12


    Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    2014/C 410/07

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

    „FRÄNKISCHER GRÜNKERN“

    ЕО №: DE-PDO-0005-01144 – 7.8.2013 г.

    ЗГУ ( ) ЗНП ( X )

    1.   Име

    „Fränkischer Grünkern“

    2.   Държава членка или трета държава

    Германия

    3.   Описание на земеделския продукт или храната

    3.1.   Вид продукт

    Клас 1.6 — Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

    Fränkischer Grünkern е ожънатото на зелено и изсушено зърно на лимеца (Triticum Spelta), вид пшеница. Лимецът се жъне в началото на восъчната зрялост. С последващото сушене, по традиция на огън от букови дърва, Fränkischer Grünkern добива трайност и получава типичния си аромат. Всяка партида Grünkern се разпределя в един от три възможни класа на качество. Сорт I с най-малко 80 %, сорт II с най-малко 70 % и сорт III с най-малко 60 % маслиненозелени зърна. Освен вкусът, критерии за качеството са маслиненозеленият цвят, структурата на зърното и липсата на примеси от други житни растения, див овес или семена на плевели. Водното съдържание не надвишава 13 %.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

    За производството на Fränkischer Grünkern може да се използва единствено лимец от сорта „Bauländer Spelz“.

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

    3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

    Целият производствен процес, от отглеждането през събирането до преработването на Fränkischer Grünkern, т.е. засяване, жътва и сушене, трябва да протече в определения географски район.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране

    Fränkischer Grünkern трябва да бъде означен на всеки етап от разпространение на пазара като „Fränkischer Grünkern“, наред със съответния знак на ЕС. Освен това, на етикета са отбелязани името и адресът на производителя. По желание може да се посочи и регистрационният номер на дружеството за защита на ЗГУ.

    4.   Кратко определение на географския район

    Географският район обхваща следните окръзи на федерална провинция Баден-Вюртемберг: Hohenlohekreis, Main-Tauber-Kreis и Neckar-Odenwald-Kreis, както и окръзите Miltenberg и Würzburg в Бавария.

    5.   Връзка с географския район

    5.1.   Специфична характеристика на географския район

    Големи части от района на отглеждане се простират в суха местност в дъждовната сянка на планинския масив Оденвалд, за предпочитане на склонове, върху обработваеми площи с плитки почви, които не са подходящи за отглеждане на пшеница и със стойности от 20/25, които отчасти ги определят като „райони с природни неблагоприятни условия“. В географския район се срещат предимно варовити изветрени почви. Средната годишна температура в географския район възлиза на 8,4 °C, а годишните валежи — на 770 mm. Върху тези по-плитки и каменисти почви, където отглеждането на зимна пшеница не е възможно, земеделските стопани открай време сеят лимец. Баденският „Bauland“, който е в сърцето на географския район, представлява най-значимият в световен мащаб район на отглеждане на Grünkern. Никъде другаде няма такава вековна и непрекъсната традиция на отглеждане на лимец за производството на Grünkern, която да се е запазила и до наши дни. От поколения насам земеделските стопани в географския район жънат особено заплашения от неблагоприятния климат лимец под дърветата, на синорите и край пътищата още в млечна зрялост и след това го изсушават.

    Получаването на Fränkischer Grünkern от лимец в млечна зрялост е свързано с много усилия и труд. То изисква обширни познания, много ръчен труд и изключителна грижливост и затова е възможно само в малките земеделски стопанства при традиционна съвместна работа. Традиционното сушене на огън от букови дърва се е запазило и до днес. При сушенето въздухът с температура между 120 °С и 150 °С преминава през събраното зърно. В процеса е особено важно пушекът от твърдата дървесина да проникне изцяло в Grünkern, за да му придаде традиционния вкус. Традиционното сушене с перфорирани метални листи и работа на ръка вече се практикува само в изолирани случаи. Придобилият статут на културен паметник ансамбъл от сушилни за Grünkern във Франкония по протежението на пътеката край Walldürn – Altheim (окръг Neckar-Odenwald) доказва какво значение е имал в миналото Fränkischer Grünkern за местното население. И до днес процесът на сушене не се извършва само при поддържане на съответните температури, а изисква известен усет и достатъчен практически опит. Техническите познания на местните жители за сеенето и отглеждането на Fränkischer Grünkern се предават от поколение на поколение.

    Същевременно южна Германия е и традиционният район на търсене за Fränkischer Grünkern. Най-ранните исторически позовавания на Fränkischer Grünkern датират от 17-и век и се намират в сметките на избите или в регистрите на данъчната повинност в селата и малките градове. Още от средата на 18-ти век Fränkischer Grünkern се отглежда в географския район и се търгува като „gröner Kern“. От средата на 19-и век се развива все по-интензивна търговска дейност с Fränkischer Grünkern. Тя се повлиява благоприятно от подпомагането на отглеждането на Fränkischer Grünkern от еврейски търговци в района, както и от наличието на важни пазари за него. Важна предпоставка за разцвета на отглеждането на Fränkischer Grünkern са местните купувачи, като например установената в близкия град Хайлброн фирма Кнор, която още от 1870-те използва брашно от Fränkischer Grünkern.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта

    Fränkischer Grünkern се отличава с равномерна прозрачна структура и цвят, както и със силен, ароматен вкус на пушек от букова дървесина с дъх на ядки. Малкото и тънко зърно на Fränkischer Grünkern има т.нар. силно лепливи свойства, които му придават дъх на ядки при сушенето. Сортът Bauländer Spelz беше предписан задължително на членовете на обединението Vereinigung fränkischer Grünkernerzeuger e.V. през 1960 г., тъй като се отличава с най-добрия аромат и най-високата прозрачност. Bauländer Spelz е одобрен от 1958 г. насам и се причислява към най-старите одобрени сортове лимец. Научни изследвания потвърждават, че разпространеният в географския район сорт е особено подходящ за производството на Fränkischer Grünkern поради това, че оформя твърди люспи и зърна, които на етапа на восъчната зрялост са от особена важност в процеса на сушене. Устойчивият и непретенциозен сорт е отлично приспособен към особените географски и климатични условия и носи средни добиви в отличаващия се с неблагоприятни условия за земеделие географски район дори без прилагането на сложни методи за отглеждане. Научните изследвания на националния институт за изследване на зърното относно влиянието на сорт, време на жътва и сушене върху качествата на Fränkischer Grünkern показват, че сортът Bauländer Spelz, използван за производството на Fränkischer Grünkern в определения географски район, има предимства пред други сортове по отношение както на процеса на сушене за достигане на прозрачност на структурата и цвета, така и по отношение на вкусовите характеристики (Zwingelberg & Münzing, „Grünkern - Einfluss von Sorte, Erntezeitpunkt und Darre auf die Qualitätseigenschaften“, 1991 г., стр. 21). Освен това този местен сорт дава компактни зърна при тегло за хиляда зърна тенденциозно под средното, което е предимство за осигуряването на процес на равномерно изсушаване и хомогенна структура и цвят; добрият рандеман се е доказал като особено благоприятен за производството на Fränkischer Grünkern.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

    Качеството и характерните особености на Fränkischer Grünkern се дължат главно на условията в географския район на произход, включително въздействията от природата и от човека. Тези особености, съчетани с почвените и климатичните условия в географския район и със сорта Bauländer Spelz, са причина за специфичните характеристики на продукта.

    Местните познания и вековната традиция при отглеждането, преработката и производството на Fränkischer Grünkern, особено уменията при събирането на реколтата и преработката от земеделските стопани, допринасят да се подчертаят специфичните и признати органолептични характеристики на Fränkischer Grünkern. За да съхрани кулинарната култура на земеделските стопани от Bauland, през 2010 г. фондацията за биологично разнообразие Slow Food включи Fränkischer Grünkern в международния си проект Presidio.

    Fränkischer Grünkern се предлага в изисканата кухня в района и извън неговите предели. Множество предавани през поколенията рецепти с Fränkischer Grünkern, най-старата от които е от 1821 г., показват значението на продукта във франконската кухня. Различни мероприятия, свързани със „златото на Bauland“, като например провеждащият се от 1978 г. празник на Fränkischer Grünkern в Kupprichhausen или дългата около 100 km велоалея на Fränkischer Grünkern, оживяват културния живот на района.

    Природните дадености и човешкият фактор, например момента на жътвата и процеса на сушене, влияят на характеристиките на продукта така, както не биха могли да го направят в други райони. Така например особените климатични и почвени условия в географския район, наред с местния сорт Bauländer Spelz и възникналата в този район техника на сушене на Fränkischer Grünkern, правят възможно производството на висококачествен продукт, развиването на жизнеспособни предприятия и адаптирането им към географските условия посредством професионални умения.

    Препратка към публикуваната спецификация

    (член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (3))

    https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/40685


    (1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

    (3)  Вж. бележка под линия 2.


    Top