EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(01)

Обобщаващ доклад за резултатите от извършения от Сметната палата одит на агенциите и другите органи на ЕС за 2013 година

OB C 442, 10.12.2014, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 442/1


Обобщаващ доклад за резултатите от извършения от Сметната палата одит на агенциите и другите органи на ЕС за 2013 година

(2014/C 442/01)

СЪДЪРЖАНИЕ

 

Точки

Страница

Въведение

1 — 5

2

Информация в подкрепа на становищата на Сметната палата

6

2

Резултати от одита

7 — 20

2

Становище относно надеждността на отчетите

7 — 8

2

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

9 — 11

3

Коментари, които не са в противоречие с изразените от Сметната палата становища

12 — 20

3

Коментари относно надеждността на отчетите

14

4

Коментари относно законосъобразността и редовността на операциите

15

4

Коментари относно вътрешния контрол

16

4

Коментари относно изпълнението на бюджета

17 — 18

4

Други коментари

19

4

Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

20

4

Заключения

21 — 23

4

ПРИЛОЖЕНИЕ I —

Приходи на агенциите (бюджетни прогнози, установени вземания и получени суми) и щатни разписания за персонала

6

ПРИЛОЖЕНИЕ II —

Коментари на Сметната палата от 2013 г., които не са в противоречие с нейните становища

11

ПРИЛОЖЕНИЕ III —

Проследяване на изпълнението във връзка с неприключени коментари от 2011 и 2012 г., които не са в противоречие със становищата на Сметната палата

15

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Съгласно разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз Сметната палата одитира годишните отчети (1) за финансовата година, приключила на 31 декември 2013 година, както и законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети, на 32 децентрализирани агенции (2), 6 изпълнителни агенции, Агенцията за снабдяване към Евратом (Евратом), Европейския институт за иновации и технологии (EIT) и Пенсионния фонд на Европол (наричани по-нататък „агенциите“). Подробна информация за одитираните агенции, техния бюджет и персонал е представена в приложение I.

2.

Настоящият обобщаващ доклад прави общ преглед на резултатите от годишния одит на Сметната палата на агенциите за финансовата 2013 г. Той има за цел да даде възможност за анализ и сравнение на изготвените от Сметната палата 41 специфични доклада относно годишните отчети на агенциите за 2013 г. В тези специфични доклади се съдържат становищата и коментарите на Сметната палата, както и отговорите на агенциите. Настоящият обобщаващ доклад не представлява одитен доклад или становище.

3.

Децентрализираните агенции играят важна роля за изпълнение на политиките на ЕС, особено по отношение на задачите от техническо, научно, оперативно и/или регулаторно естество. Тяхната цел е да позволят на Комисията да концентрира усилията си върху формулиране на политиките и да засилят сътрудничеството между ЕС и правителствата на държавите членки, като обединяват технически и специализиран опит от двете страни. Агенциите са разположени на територията на целия ЕС. Изпълнителните агенции подпомагат Комисията при изпълнението на разходните програми на ЕС. Те се създават за ограничен период от време, а седалището им е там, където е седалището на Комисията.

4.

Бюджетът на агенциите за 2013 г. е в размер на 2 млрд. евро (за 2012 г. — 1,6 млрд. евро), или около 1,4 % от общия бюджет на ЕС (за 2012 г. този процент е 1,2 %). Около 1 млрд. евро представляват субсидии от Европейската комисия, а останалата част са приходи от такси и други източници. В агенциите работят около 6  500 (за 2012 г. броят им е 6  100) постоянно и временно наети служители, или 14 % (за 2012 г. — 13 %) от общия брой на служителите на ЕС, одобрени в общия бюджет на ЕС (щатно разписание). Освен това за агенциите работят около 2  900 други служители (договорно нает персонал или командировани служители).

5.

Финансовият риск, свързан с агенциите, е относително нисък в сравнение с общия бюджет на ЕС, но рискът, свързан с репутацията на Съюза е висок — дейността на агенциите е особено видима в държавите членки и те съществено влияят върху политиките и вземането на решения, както и върху изпълнението на програмите в области от жизнено значение за гражданите на ЕС, като например здравеопазване, безопасност, сигурност, свобода и правосъдие.

ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА СТАНОВИЩАТА НА СМЕТНАТА ПАЛАТА

6.

Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, пряко тестване на операции и оценка на вътрешния контрол на агенциите. Използвани са също така резултати от работата на други одитори (където е уместно) и анализ на изявленията на ръководството. За да може да се оценят специфичните рискове, през 2013 г. одитът беше извършен с особен фокус върху законосъобразността и редовността на операциите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (в 11 от съответните агенции, вж. приложение II) и върху свързания с това вътрешен контрол. Одитът на процедурите за набиране на персонал се съсредоточи върху проследяването на действията във връзка с констатации от предходни години.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ОДИТА

Становище относно надеждността на отчетите

7.

Сметната палата счита, че годишните отчети на всички агенции дават вярна представа във всички съществени аспекти за тяхното финансово състояние към 31 декември 2013 г., както и за резултатите от тяхната дейност и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на приложимите финансови регламенти и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

8.

Без да противоречи на изразеното становище относно EU-LISA, параграфът за обръщане на внимание (3) на Сметната палата има за цел да обърне внимание на оценката в отчетите на тази агенция на Шенгенската информационна система (ШИС II), Визовата информационна система (ВИС) и „Евродак“. През май 2013 г. оперативното управление на тези системи е прехвърлено от Комисията на Агенцията чрез операция без размяна и то представлява основна задача на Агенцията. При отсъствието на надеждна и пълна информация относно общия размер на разходите за разработването на тези системи, те са вписани в отчетите на Агенцията със своите нетни балансови стойности от отчетите на Комисията и са актуализирани в края на годината. Тези стойности се отнасят предимно за хардуерните и стандартизираните софтуерни компоненти и не включват разходите за разработка на софтуер.

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

9.

Както и през предходната година, Сметната палата заключава, че операциите, свързани с годишните отчети за годината, приключила на 31 декември 2013 година, са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти за всички агенции с изключение на EIT (Европейски институт за иновации и технологии) и Frontex (Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите членки на Европейския съюз).

10.

За EIT е изразено становище с резерви (4). Въпреки постигнатите допълнителни подобрения в предварителните и последващите проверки, извършвани от Института, беше разкрито съществено, но не всеобхватно, ниво на грешки по отношение на законосъобразността и редовността на операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ и възлагането на обществени поръчки.

11.

Сметната палата изрази становище с резерви и относно Frontex. Все още липсват достатъчно одитни доказателства по отношение на законосъобразността и редовността на операциите за безвъзмездна финансова помощ. Въпреки че е въведена по-обхватна система за предварителни проверки за подписаните след юни 2013 г. споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, по-голямата част от трансакциите през 2013 г. са извършени по силата на споразумения, подписани преди тази дата. Възможните последствия са съществени, но вече не са всеобхватни, какъвто беше случаят през предходната година (5).

Коментари, които не са в противоречие с изразените от Сметната палата становища

12.

Без да противоречи на изразените становища, Сметната палата е направила общо 97 (за 2012 г. — 123) коментара, засягащи 35 агенции, за да подчертае някои важни въпроси и да посочи възможности за подобряване. Изразени бяха коментари относно надеждността на отчетите, законосъобразността и редовността на операциите, вътрешния контрол, изпълнението на бюджета и други въпроси, като например доброто финансово управление. След извършвания в продължение на няколко години одит на процедурите за набиране на персонал, през 2013 г. одитът се изрази в проследяване на изпълнението във връзка с предишни констатации в тази област (поради което се наблюдава спад в броя на коментарите) (6).

Графика 1

Брой коментари по теми

Image

Източник: Специфични доклади за годишните отчети на агенциите за 2013 г.

13.

Преглед на коментарите, изразени за всяка агенция, е представен в приложение II. Обобщение на най-често срещаните коментари е представено по-долу.

Коментари относно надеждността на отчетите

14.

Изразени са четири коментара по отношение на четири агенции, в които се посочват слабости при вписването на начисления, изчерпателността на приложенията към финансовите отчети, осчетоводяването на дълготрайните активи и равняването на отчетите на доставчиците в края на годината. (През предходната година пет от изразените седем коментара се отнасят до невалидирани счетоводни системи, които след това са били валидирани от отговорните счетоводители на агенциите).

Коментари относно законосъобразността и редовността на операциите

15.

Изразените седем коментара засягат седем агенции. Шест от тези коментари са свързани със слабости в процедурите за възлагане на обществени поръчки в области като прозрачност на процедурите по възлагане, съответствие между обявлението за обществена поръчка и тръжните спецификации, последователно прилагане на критерии за допустимост/подбор и удължаване на рамковите договори. През предходната година са изразени същият брой коментари относно процедурите за възлагане на обществена поръчка.

Коментари относно вътрешния контрол

16.

17-те коментара (за 2012 г. техният брой е 34) са свързани с десет агенции (за 2012 г. — 22). В четири случая (през 2012 г. — пет) коментарите се отнасят до слабости в прилагането на стандартите за вътрешен контрол, които са възникнали поради факта, че стандартите не са били приети в края на годината, или са били приети, но са били приложени само частично, или корективните действия все още не са били приключили. Положително развитие представлява намаляването на броя на коментарите, изразени по отношение на дълготрайните активи (от седем през 2012 г. до два през 2013 г.) и управлението на безвъзмездната финансова помощ (от пет през 2012 г. до два през 2013 г.).

Коментари относно изпълнението на бюджета

17.

Най-често срещаният коментар в тази област продължава да бъде високото ниво на пренасяне на бюджетни кредити за поемане на задължения, което засяга 24 агенции (за 2012 г. техният брой е 26). Въпреки че високото ниво на пренесени кредити обикновено се приема като противоречащо на бюджетния принцип на ежегодност и може да бъде индикация за слабости в планирането и изпълнението на бюджета, то често се дължи на обстоятелства (частично) извън контрола на агенциите (като например фактури или декларации за разходи, които не са получени до края на годината), или е оправдано от гледна точка на многогодишния характер на операциите, процедурите за възлагане на обществени поръчки или проектите.

18.

Висок процент на анулиране на пренесени от предходни години бюджетни кредити е отбелязан в седем случая (през 2012 г. техният брой е девет). Това анулиране показва, че пренесените бюджетни кредити се основават на завишени нужди или са неоснователни поради други причини.

Други коментари

19.

Изразени са 22 (през 2012 г. — 27) други коментара по отношение на 15 агенции (за 2012 г. техният брой е 20). Шест от тези коментари се отнасят до липсата на споразумения относно седалището на агенциите със страната домакин, а 11 засягат въпроси от областта на доброто финансово управление, като например:

размер на изплатените надбавки за дежурство,

агенции със служби на няколко места (дори в рамките на една държава членка) — административните разходи вероятно ще бъдат намалени, ако служителите бъдат събрани на едно място,

касовите наличности в няколко агенции са по-високи от необходимото за оперативните изисквания (общо 506 млн. евро).

Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

20.

Данните, представени в приложение III, показват, че по отношение на 192-те коментара, които са в сила в края на 2012 г., през 2013 г. корективните действия са на етап „приключени“ в 94 случая, „текущи“ в 47 случая и „предстоящи“ в 5 случая (за 46 коментара не се изискват корективни действия, и те са свързани основно с пренасянето на бюджетни кредити).

ЗАКЛЮЧЕНИЯ

21.

Всички агенции са изготвили отчетите си в съответствие с разпоредбите на приложимите финансови регламенти и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

22.

Сметната палата заключава, че операциите, свързани с годишните отчети, са законосъобразни и редовни за всички агенции, освен две. Изразени са становища с резерви по отношение на EIT и Frontex (основно във връзка с операциите за безвъзмездна финансова помощ).

23.

Агенциите са подобрили допълнително прилаганите процедури, като са предприели корективни действия в отговор на коментарите на Сметната палата от предходни години. Въпреки това има съществени възможности за подобрение, както показва големият брой коментари, изразени по отношение на 2013 г.


(1)  Те включват „финансови отчети“ и „отчети за изпълнението на бюджета“.

(2)  Европейската агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието (EU-LISA) е получила финансова самостоятелност от Комисията на 22 май 2013 г. и е одитирана от Сметната палата за пръв път през 2013 г.

(3)  Параграфът за обръщане на внимание се използва, за да се привлече вниманието на читателя към въпрос, който не представлява съществена неточност в отчетите, но е изключително важен за разбирането на тези отчети.

(4)  Сметната палата изразява становище с резерви, когато одиторите са получили достатъчни и подходящи одитни доказателства и са достигнали до заключението, че неточностите или случаите на неспазване на правилата са съществени, но не и всеобхватни за годишните отчети или свързаните с тях операции (както е посочено в точка 10). Сметната палата изразява становище с резерви и в случаите, когато одиторите не са получили достатъчни и подходящи одитни доказателства, чрез които да обосноват своето становище, а евентуалното отражение от това обстоятелство върху годишните отчети или свързаните с тях операции е съществено, но не е всеобхватно (както е посочено в точка 11).

(5)  За финансовата 2012 година Сметната палата обяви отказ от изразяване на становище.

(6)  През 2013 г. Сметната палата изрази 3 коментара, свързани с процедурите за набиране на персонал (през 2012 г. техният брой е 17).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приходи на агенциите (бюджетни прогнози, установени вземания и получени суми) и щатни разписания за персонала

 

2013 г.

2012 г.

Агенция

Отговорна генерална дирекция

Област на политика

Прогнозен бюджет на приходите (2)

(в млн.евро)

Промени в прогнозния бюджет на приходите

2013 спрямо 2012 г.

Установени вземания (2)

(в млн.евро)

Получени суми (2)

(в млн.евро)

Щатно разписание (3)

Промени в щатното разписание

2013 спрямо 2012 г.

Прогнозен бюджет на приходите 4 (4)

(в млн.евро)

Установени вземания 4 (4)

(в млн.евро)

Получени суми 4 (4)

(в млн.евро)

Щатно разписание (3)

Децентрализирани агенции

 

 

 

 

 

 

 

 

Европейска агенция по лекарствата — EMA

ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“

Здравеопазване и потребители

252

14 %

269

240

611

4 %

222

254

224

590

Служба за хармонизация във вътрешния пазар — OHIM

ГД „Вътрешен пазар и услуги“

Вътрешен пазар и услуги

418

-3 %

189

189

861

11 %

429

176

176

775

Европейска агенция за авиационна безопасност — EASA

ГД „Мобилност и транспорт“

Мобилност и транспорт

151

1 %

125

125

692

9 %

150

116

115

634

Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите членки на Европейския съюз — FRONTEX

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

94

4 %

92

92

153

7 %

90

76

76

143

Европейска полицейска служба — EUROPOL

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

83

-1 %

83

83

457

0 %

84

83

83

457

Европейски орган по безопасност на храните — EFSA

ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“

Здравеопазване и потребители

76

-1 %

76

76

351

-1 %

77

77

77

355

Европейска агенция за морска безопасност — EMSA

ГД „Мобилност и транспорт“

Мобилност и транспорт

57

-3 %

58

56

213

0 %

59

54

53

213

Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията — ECDC

ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“

Здравеопазване и потребители

58

0 %

59

59

198

-1 %

58

58

58

200

Център за преводи за органите на Европейския съюз — CDT

ГД „Писмени преводи“

Писмени преводи

52

8 %

54

50

206

-6 %

48

49

45

220

Европейска агенция за околна среда — EEA

ГД „Околна среда“

Околна среда

49

17 %

63

63

138

1 %

42

52

51

136

Европейски орган за засилване на съдебното сътрудничество — EUROJUST

ГД „Правосъдие“

Правосъдие

32

-3 %

32

32

213

0 %

33

33

33

213

Европейска агенция по химикали — ECHA

ГД „Предприятия и промишленост“

Предприятия и промишленост

99

200 %

98

98

503

7 %

33

35

35

470

Европейска железопътна агенция — ERA

ГД „Мобилност и транспорт“

Мобилност и транспорт

26

0 %

26

26

143

-1 %

26

26

26

144

Агенция на Европейския съюз за основните права — FRA

ГД „Правосъдие“

Правосъдие

22

5 %

22

22

78

4 %

21

21

21

75

Европейски банков орган — EBA

ГД „Вътрешен пазар и услуги“

Вътрешен пазар и услуги

26

24 %

26

26

93

37 %

21

19

19

68

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд — EUROFOUND

ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“

Вътрешен пазар и услуги

21

0 %

21

21

101

0 %

21

21

21

101

Европейска фондация за обучение — ETF

ГД „Образование и култура“

Образование и култура

20

-5 %

22

22

96

0 %

21

20

20

96

Европейски орган за ценни книжа и пазари — ESMA

ГД „Вътрешен пазар и услуги“

Вътрешен пазар и услуги

28

40 %

30

30

121

61 %

20

19

19

75

Европейски център за развитие на професионалното обучение — CEDEFOP

ГД „Образование и култура“

Образование и култура

19

0 %

18

18

100

-1 %

19

20

20

101

Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване — EIOPA

ГД „Вътрешен пазар и услуги“

Вътрешен пазар и услуги

19

19 %

18

18

80

16 %

16

14

14

69

Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании — EMCDDA

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

16

0 %

16

16

84

0 %

16

16

16

84

Европейска агенция за безопасност и здраве при работа — EU-OSHA

ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“

Вътрешен пазар и услуги

15

0 %

16

16

44

0 %

15

15

15

44

Служба на Общността за сортовете растения — CPVO

ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“

Здравеопазване и потребители

14

8 %

13

13

48

4 %

13

13

13

46

Европейската агенция за ГНСС — GSA

ГД „Предприятия и промишленост“

Предприятия и промишленост

14

8 %

54

54

77

75 %

13

21

21

44

Европейска агенция за контрол на рибарството — EFCA

ГД „Морско дело и рибарство“

Морско дело и рибарство

9

-10 %

9

9

54

0 %

10

10

10

54

Европейски институт за равенство между половете — EIGE

ГД „Правосъдие“

Правосъдие

7

-13 %

8

8

30

0 %

8

8

8

30

Европейски полицейски колеж — CEPOL

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

8

0 %

9

9

28

0 %

8

9

9

28

Европейска агенция за мрежова и информационна сигурност — ENISA

ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“

Съобщителни мрежи, съдържание и технологии

10

25 %

10

9

47

0 %

8

8

8

47

Агенция за сътрудничество между регулаторите на енергия — ACER

ГД „Енергетика“

Енергетика

12

71 %

12

12

49

14 %

7

7

7

43

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището — EASO

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

11

57 %

10

10

45

18 %

7

2

2

38

Служба на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения — BEREC

ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“

Съобщителни мрежи, съдържание и технологии

4

33 %

4

4

16

0 %

3

3

3

16

Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието — eu-LISA

ГД „Вътрешни работи“

Вътрешни работи

34

 

19

19

120

Финансова самостоятелност от 2013 г.

Изпълнителни агенции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура — EACEA

ГД „Образование и култура“

Образование и култура

51

2 %

52

52

105

2 %

50

50

50

103

Изпълнителна агенция за научни изследвания — REA

ГД „Научни изследвания и иновации“

Научни изследвания и иновации

47

2 %

47

47

140

9 %

46

47

47

128

Изпълнителна агенция на Европейския съвет за научни изследвания — ERCEA

ГД „Научни изследвания и иновации“

Научни изследвания и иновации

40

3 %

40

40

100

0 %

39

39

39

100

Изпълнителна агенция за конкурентоспособност и иновации — EACI

ГД „Енергетика“

Енергетика

16

0 %

16

16

37

0 %

16

17

17

37

Изпълнителна агенция за трансевропейска транспортна мрежа — TEN-TEA

ГД „Мобилност и транспорт“

Мобилност и транспорт

10

0 %

10

10

33

0 %

10

10

10

33

Изпълнителна агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите — EAHC

ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“

Здравеопазване и потребители

7

0 %

7

7

12

0 %

7

7

7

12

Други органи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Европейски институт за иновации и технологии — EIT

ГД „Образование и култура“

Образование и култура

99

27 %

97

97

34

21 %

78

77

77

28

Агенция за снабдяване към Евратом (1)EURATOM

ГД „Енергетика“ и ГД „Научни изследвания и иновации“

Енергетика, научни изследвания и иновации

0,1

0 %

0,1

0,1

25

0 %

0,1

0,1

0,1

25

Пенсионен фонд на Европол — EPF

ГД „Вътрешни работи“

Административни разходи на Европол

 

 

Общо

 

 

2  026

10 %

1  830

1  794

6  536

8 %

1  844

1  582

1  545

6  075

 

 

2013

2012

 

Дял на субсидията от Комисията в приходите на агенциите

 

51,9 %

64,0 %

 

Прогнозен бюджет на приходите на агенциите в сравнение с общия бюджет на ЕС:

 

1,4 %

1,4 %

 

Щатно разписание на агенциите в сравнение с общия брой на служителите съгласно общия бюджет на ЕС:

 

14,0 %

13,1 %


(1)  Агенцията за снабдяване към Евратом не е консолидирана в годишните отчети на ЕС.

(2)  Съгласно предварителните консолидирани годишни отчети на ЕС за 2013 г.

(3)  Само постоянно и временно наети служители на ЕС (категории AD и AST), съгласно щатното разписание. Освен това около 2  880 служители работят в агенциите на ЕС като договорно наети лица или командировани служители.

(4)  Съгласно окончателните консолидирани годишни отчети на ЕС за 2012 г. (с корекция за OHIM).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Коментари на Сметната палата от 2013 г., които не са в противоречие с нейните становища

 

Общ брой на коментарите

Надеждност на отчетите

Законосъобразност/редовност на операциите

Вътрешен контрол

Изпълнение на бюджета

Други коментари

Слабости в процедурите за обществени поръчки

Друго

Не са въведени изцяло системи за вътрешен контрол

Слаб контрол върху дълготрайните активи/инвентаризацията

Слаб контрол върху безвъзмездната финансова помощ

Друго

Висок процент пренесени кредити

Висок процент бюджетни трансфери

Висок процент анулирани пренесени кредити от 2012 г.

Недостатъчни кредити за задължения

Друго

Набиране на персонал

Добро финансово управление

Липсва споразумение за седалището със страната домакин

Друго

1

ACER — Любляна

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

X

 

X

 

 

2

BEREC — Рига

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

X

 

 

3

CdT — Люксембург

4

 

X

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

X

 

4

CEDEFOP —Солун  (1)

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

CEPOL — Брамсхил  (1)

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

 

 

 

6

EFCA — Виго

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

7

CPVO — Анже

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

8

EACEA — Брюксел

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

9

EACI — Брюксел

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

10

EAHC — Люксембург

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

11

EASA — Кьолн

3

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

12

EASO — Валета  (1)

6

X

 

 

X

 

 

X

X

 

 

 

X

X

 

 

 

13

EBA — Лондон

2

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

14

ECDC — Стокхолм  (1)

4

 

X

 

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

15

ECHA — Хелзинки

2

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

X

16

EEA — Копенхаген  (1)

1

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

EFSA — Парма  (1)

3

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

EIGE — Вилнюс

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

19

EIOPA — Франкфурт

4

 

 

 

X

 

 

XX

X

 

 

 

 

 

 

 

 

20

EIT — Будапеща  (1)

4

 

 

X

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

21

EMA — Лондон

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

EMCDDA — Лисабон  (1)

1

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

EMSA — Лисабон

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

ENISA — Хераклион

4

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

XX

 

 

25

ERA — Валенсиен

5

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

X

X

X

X

26

ERCEA — Брюксел

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

ESMA — Париж

4

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

XX

 

 

28

ETF — Торино

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

29

EU-LISA — Талин

8

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

XXXX

 

X

X

 

30

EU-OSHA — Билбао

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

31

Евратом — Люксембург

2

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

EUROFOUND — Дъблин

4

X

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

33

EUROJUST — Хага  (1)

2

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

34

Европол — Хага

2

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

35

EPF — Хага

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36

FRA — Виена

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

37

FRONTEX — Варшава  (1)

5

X

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

X

 

 

X

 

38

GSA — Прага  (1)

2

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

39

OHIM — Аликанте

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

 

X

 

 

40

REA — Брюксел

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41

TEN-TEA — Брюксел

3

 

 

 

 

 

 

XX

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Междинен сбор:

97

4

6

1

4

2

2

9

24

3

7

6

7

3

11

6

2

Общо:

4

7

17

47

22

 

 

4 %

7 %

18 %

48 %

23 %


(1)  Управление на безвъзмездната финансова помощ


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Проследяване на изпълнението във връзка с неприключени коментари от 2011 и 2012 г., които не са в противоречие със становищата на Сметната палата

 

 

Общо

Завършени

Текущи

Предстоящи

Не е приложимо

 

Децентрализирани агенции

 

 

 

 

 

1

Европейска агенция по лекарствата — EMA

8

4

1

 

3

2

Служба за хармонизация във вътрешния пазар — OHIM

5

2

 

 

3

3

Европейска агенция за авиационна безопасност — EASA

5

3

 

 

2

4

Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите членки на Европейския съюз — FRONTEX

10

4

6

 

 

5

Европейска полицейска служба — EUROPOL

14

10

1

 

3

6

Европейски орган по безопасност на храните — EFSA

6

3

1

 

2

7

Европейска агенция за морска безопасност — EMSA

6

3

2

 

1

8

Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията — ECDC

3

 

1

 

2

9

Център за преводи за органите на Европейския съюз — CDT

2

 

2

 

 

10

Европейска агенция за околна среда — EEA

1

 

1

 

 

11

Европейски орган за засилване на съдебното сътрудничество — EUROJUST

4

2

1

 

1

12

Европейска агенция по химикали — ECHA

4

2

 

 

2

13

Европейска железопътна агенция — ERA

6

3

3

 

 

14

Агенция на Европейския съюз за основните права — FRA

3

2

 

 

1

15

Европейски банков орган — EBA

7

5

1

 

1

16

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд — EUROFOUND

0

 

 

 

 

17

Европейска фондация за обучение — ETF

1

 

 

 

1

18

Европейски орган за ценни книжа и пазари — ESMA

13

4

6

0

3

19

Европейски център за развитие на професионалното обучение — CEDEFOP

5

4

 

 

1

20

Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване — EIOPA

6

4

 

1

1

21

Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании — EMCDDA

6

2

4

0

 

22

Европейска агенция за безопасност и здраве при работа — EU-OSHA

4

3

1

 

 

23

Служба на Общността за сортовете растения — CPVO

3

1

2

 

 

24

Европейската агенция за ГНСС — GSA

3

2

 

 

1

25

Европейска агенция за контрол на рибарството — EFCA

3

2

 

 

1

26

Европейски институт за равенство между половете — EIGE

4

2

2

 

 

27

Европейски полицейски колеж — CEPOL

10

2

4

1

3

28

Европейска агенция за мрежова и информационна сигурност — ENISA

2

1

1

 

 

29

Агенция за сътрудничество между регулаторите на енергия — ACER

7

5

2

 

 

30

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището — EASO

12

2

1

1

8

31

Служба на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения — BEREC

14

11

3

 

 

32

Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието — eu-LISA  (1)

 

 

 

 

 

 

Изпълнителни агенции

 

 

 

 

 

33

Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура — EACEA

1

 

 

 

1

34

Изпълнителна агенция за научни изследвания — REA

2

1

 

 

1

35

Изпълнителна агенция на Европейския съвет за научни изследвания — ERCEA

0

 

 

 

 

36

Изпълнителна агенция за конкурентоспособност и иновации — EACI

2

2

 

 

 

37

Изпълнителна агенция за трансевропейска транспортна мрежа — TEN-TEA

1

 

 

 

1

38

Изпълнителна агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите — EAHC

3

 

 

 

3

 

Други органи

 

 

 

 

 

39

Европейски институт за иновации и технологии — EIT

3

2

1

 

 

40

Агенция за снабдяване към Евратом — EURATOM

2

1

 

1

 

41

Пенсионен фонд на Европол — EPF

1

 

 

1

 

Общо

192

94

47

5

46


(1)  Агенцията е одитирана за пръв път през 2013 г., поради което няма коментари за 2012 г.


Top