EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0673

Предложение за РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на Хърватия да приложи освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО

/* COM/2014/0673 final - 2014/0312 (NLE) */

52014PC0673

Предложение за РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на Хърватия да приложи освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО /* COM/2014/0673 final - 2014/0312 (NLE) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.           КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията в Съюза се урежда с Директива 2003/96/ЕО на Съвета ([1]) (наричана по-долу „Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията“ или „Директивата“).

Съгласно член 19, параграф 1 от Директивата, в допълнение към разпоредбите, предвидени по-специално в членове 5, 15 и 17 от нея, Съветът, като действа с единодушие по предложение на Комисията, може да даде разрешение на всяка държава членка да въведе допълнително освобождаване или намаление на нивото на данъчно облагане поради специфични съображения.

Целта на настоящото предложение е да се даде възможност на Хърватия да прилага освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на специализирани машини при хуманитарното разминиране. Освобождаването цели да се намалят разходите за юридическите лица, регистрирани за провеждане на операции по разминиране, и по този начин тези операции да се ускорят и да се подпомогне прилагането на политиката по хуманитарно разминиране в Хърватия.

Данъчното облекчение ще ускори операциите по разминиране, които протичат в съответствие с Конвенцията за забраната на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване (Договор от Отава, 1998 г.), Конвенцията по касетъчните боеприпаси, подписана в Осло през 2008 г., в която се забранява използването, трансферирането и складирането на касетъчни боеприпаси и се предвижда унищожаване на запасите от касетъчни боеприпаси в срок от осем години, и Закона за хуманитарното разминиране на Република Хърватия от 2005 г.

Целта на мярката, която Хърватия иска да приложи, е да се създадат условия за по-бързото разчистване на мините от предполагаемите минни полета и за освобождаването на земеделски земи и гори, като по този начин те ще могат отново да бъдат използвани за стопански дейности. Очаква се мярката да има и непосредствено положително въздействие върху живота и здравето на хората в районите, в които има разположени мини и неизбухнали взривни боеприпаси.

Без прилагането на мярката операторите на оборудване за разминиране, които имат разрешение да извършват операции по разминиране на територията на Хърватия, ще трябва да плащат националната акцизна ставка върху газьола, използван като моторно гориво, която възлиза на 2 860 HRK (прибл. 375,54 EUR) ([2]) и която се прилага и при използването на газьол в стационарните двигатели, тежките машини и превозните средства, предназначени за използване извън обществената пътна мрежа (член 8, параграф 2, буква б), в) и г) от Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти). Временното освобождаване от данъчно облагане би позволило на операторите да намалят своите разходи за операциите по разминиране и да увеличат маржа си на печалба за ограничен период от време, като по този начин ще се създаде стимул за активизиране на работата им през периода на прилагане на мярката. Това ще ускори процеса по разминиране.

Предмет на искането и общ контекст

С писмо от 8 април 2014 г. хърватските власти поискаха да бъде прието решение, по силата на което на Хърватия да бъде позволено да приложи освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО. На 15 юли 2014 г. хърватските власти дадоха допълнителна информация и разяснения.

Хърватските власти възнамеряват да прилагат освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране. Мярката ще бъде прилагана чрез система за възстановяване на платените акцизи, с цел да се ускори разминирането на районите, в които все още има мини. Машините, които ще използват газьол, освободен от плащане на акцизи, ще бъдат класифицирани според тяхното предназначение, работните им инструменти и метода им на работа.

Според информацията, предоставена от хърватските власти, към 1 януари 2014 г. предполагаемите минирани райони и районите, в които се намират единствено неизбухнали взривни боеприпаси в Хърватия, са с площ 613,6 km2. Според прогнозите на Хърватия неизползваният производствен потенциал на минираните горски райони води загуби на годишна основа в размер на близо 30 милиона евро. От минираните земеделски площи 55 %  представляват обработваема земя, докато останалите са ливади и пасища. Смята се, че 900 000 души (приблизително 20 % от населението) живеят в непосредствена близост до предполагаеми минирани райони. Между 1991 г. и 2013 г. е имало 1 353 инцидента и произшествия, свързани с мини, в минирани райони, в резултат на което са ранени 1 976 души и са загинали 510 души.

Хърватия поиска освобождаването да бъде предоставено за срок от шест години, което представлява максималният срок, предвиден в член 19, параграф 2 от Директивата.

Обхват

Бенефициерите на мярката ще бъдат юридически лица, които ще получат разрешение от Хърватския център за действия в областта на мините и ще бъдат регистрирани за целите на действия по хуманитарно разминиране в съответствие със Закона за хуманитарното разминиране ([3]), Правилата за провеждане на хуманитарното разминиране ([4]) и Правилата относно техническите изисквания за определяне на съответствието на машините, използвани в хуманитарното разминиране ([5]). Бенефициерите ще извършват разминиране и разчистване на земята с помощта на машини за разминиране и ще създават условия за работа на пиротехниците по дезактивиране на неизбухналите мини. Акредитираните машини ще бъдат определени според техния вид, предназначение и разход на гориво, което на свой ред ще зависи от дълбочината, на която се извършва разчистването, скоростта на машината, гъстотата на разчистването и въздействието на машината върху пътищата с уплътнена местна почва. Мярката ще бъде предоставяна чрез възстановяване на заплатения акциз, като се събират фактурите, по които се плаща за такава употреба на газьола. В регистрите ще се съдържат данните на купувача, серийните номера на машината, броят на изработените часове, количеството на закупения газьол и датата на закупуване.

Според данните, предоставени от хърватските органи, в Хърватия има 36 регистрирани юридически лица с 47 машини за хуманитарно разминиране. Мярката обаче няма да бъде ограничена само до тези акредитирани оператори, а ще се прилага за всички нови акредитирани оператори или машини за разминиране, които могат да се използват за тази цел в бъдеще. Хърватският център за действия в областта на мините акредитира и съхранява информация за всички нови машини за разчистване на мини, които са предназначени да бъдат използвани за хуманитарно разминиране.

Според хърватските власти размерът на облекчението за един бенефициер вследствие на мярката ще зависи от размера на района, който ще бъде разминиран от съоръжението за разминиране, и от общия разход на газьол, използван за експлоатацията на машината при разминирането на такъв район. Хърватия прогнозира размерът на ползите, произтичащи от намаляването на данъка, изчислени въз основа на средните данни за разхода на гориво на всички оператори, участващи в разминирането през 2013 г., да е около 2 907 038 HRK (прибл. 381 736,50 EUR), което означава, че средният размер за всяка машина се изчислява на 61 859,15 HRK или 8 123,01 EUR годишно. По време на шестте години, през които мярката ще се прилага, хърватските власти очакват годишните бюджетни разходи въз основа на прогнозния среден разход на газьол да нараснат и да бъдат: 2 965 179 HRK (прибл. 389 371,23 EUR) за 2015 г., HRK 3 024 482 (прибл. 397 158,66 EUR) за 2016 г., 3 084 971 HRK (прибл. 405 101,83 EUR) за 2017 г., 3 146 671 HRK (прибл. 413 203,87 EUR) за 2018 г., 3 209 604 HRK (прибл. 421 467,94 EUR) за 2019 г., 3 273 796 HRK (прибл. 429 897,30 EUR) за 2020 г., а общият размер да бъде: 18 704 706 HRK (прибл. 2 456 200,83 EUR).

Прилагане на мярката

Компетентните отдели на Хърватския център за действия в областта на мините (HCR) ще осъществяват надзор и ще водят отчети за работата на машините. За всеки проект (обект) ще се водят регистри. За всяка машина ще има специален формуляр, в който за всеки ден ще се вписват часовете на експлоатация, ефективността и разходът на гориво.

Когато даден проект приключи, операторът по разминирането ще представи декларация за акциза върху машините, използвани за работа на обекта, придружен от отчет с данни за всяка машина. Формулярите ще бъдат одобрявани от ръководителя на обекта и проверявани от служител на HCR, отговорен за наблюдението на проекта, който през цялото време ще бъде на разминирвания обект с цел извършване на проверки на място.

Наред с общата си отговорност да наблюдава прилагането на законодателството в областта на акцизите и в допълнение към другите си задължения за мониторинг данъчната администрация на Министерството на финансите ще осъществява, въз основа на информация за обекта, където се провежда операция по разминиране, системни проверки на горивото, използвано в машините за разминиране. Данъчното освобождаване ще бъде предоставено чрез възстановяване на заплатения акциз.

Аргументи на хърватските власти във връзка с въздействието на мярката върху вътрешния пазар

Мярката няма да облагодетелства определени предприятия за сметка на други, тъй като тя ще се прилага към всички предприятия, участващи в хуманитарното разминиране, като така няма да бъде дадено икономическо предимство на никое конкретно предприятие. Хърватия е също така на мнение, че мярката няма да засегне вътрешната търговия в ЕС предвид специфичното си естество и предвид факта, че тя е ограничена до минираните райони в Република Хърватия.

Съществуващи разпоредби в областта на предложението

Директива 2003/96/ЕО на Съвета от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията, по-специално член 8, параграф 1, член 8, параграф 2, букви в) и г).

Оценка на мярката съгласно член 19 от Директива 2003/96/ЕО

Специфични съображения

Член 19, параграф 1, първа алинея от Директивата гласи следното:

„В допълнение към разпоредбите от предишните членове, и по-специално тези от членове 5, 15 и 17, Съветът, като действа единодушно по предложение на Комисията, може да даде разрешение на всяка държава членка да въведе допълнително освобождаване или редуциране на нивата на данъчно облагане поради специфични съображения.“

Посредством въпросното освобождаване от данъчно облагане хърватските власти преследват целта да бъде ускорено разминирането на оставащите засегнати от мини райони в различни региони на Хърватия. Без наличието на такава мярка газьолът, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, би бил облаган с 2 860 HRK (прибл. 375,54 EUR) за 1 000 литра. Трябва да се отбележи, че Хърватия прилага същото ниво на данъчно облагане за газьола, използван като гориво, и за целите, посочени в член 8, параграф 2, букви в) и г) от Директива 2003/96/ЕО. Наред с това ограничено във времето прилагане на исканото освобождаване от данъчно облагане би създало стимул за икономическите оператори, участващи в хуманитарни операции по разминиране, да приключат работата си преди изтичането на шестгодишния срок на действие на мярката и следователно ще допринесат за постигане на поставената цел, а именно ускоряване на разминирането на районите, в които все още има мини. Освен предвижданата мярка, в Хърватия няма други субсидии, които да се прилагат към икономическите оператори, участващи в хуманитарното разминиране на замърсените с мини райони.

Хърватия изтъкна, че прилагането на мярката би имало непосредствено положително въздействие върху живота и здравето на хората в райони, в които има разположени мини и неизбухнали взривни боеприпаси. В съответствие с горепосоченото Комисията отбелязва, че според информацията, представена от компетентните органи на Хърватия, в периода между 1991 и 2013 г. 1 976 души в Хърватия са претърпели наранявания, причинени от мини, като 510 от тях са починали. Тя отбелязва също така, че загубата на приходи от необработването на земеделска земя, в която има мини, би могла да достигне сумата от 50 милиона евро.

Може да се заключи, че намерението за прилагане на освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на  машини при хуманитарното разминиране в различни региони на Хърватия, се основава на специфични съображения, свързани с политиката, по-специално по отношение на социалните въпроси, безопасността, здравеопазването и регионалната политика.

Съгласуваност с други политики и цели на Съюза

Исканата мярка засяга главно регионалната политика на ЕС и политиката на ЕС в областта на здравеопазването и околната среда, доколкото тя отчасти ще помогне за по-бързо намаляване на замърсените с мини райони в Република Хърватия, които представляват заплаха за живота и здравето на хората, домашните и дивите животни. Следва да се отбележи, че според оценките 900 000 души в Хърватия все още живеят в близост до предполагаеми минирани зони, което е заплаха за тяхното здраве и безопасност.

Комисията отбелязва, че мярката е ограничена до газьола, използван в акредитираните машини със специално предназначение, проектирани и изработени специално за разчистване на минирани райони, и че тя също така е ограничена до районите на Република Хърватия, в които има мини. Следва също така да се отбележи, че тези машини не могат да бъдат използвани за никакъв вид превоз по обществените пътища.

Следователно може да се заключи, че мярката е съвместима с политиките на ЕС в областта на здравеопазването, опазването на околната среда, енергетиката и транспорта.

При така описаните обстоятелства мярката изглежда приемлива също и с оглед на правилното функциониране на вътрешния пазар и необходимостта от осигуряване на лоялна конкуренция. По-специално, с нея няма да бъдат облагодетелствани определени предприятия за сметка на други, тъй като тя ще се прилага за всички предприятия, участващи в хуманитарното разминиране в Хърватия. Мярката няма да засегне и вътрешната търговия в ЕС предвид специфичното си естество и предвид факта, че тя е ограничена до минираните райони в Република Хърватия.

Срок на прилагане на мярката

Комисията предлага за срок на прилагане да бъде определен максималният срок, разрешен от Директива 2003/96/ЕО, т.e. шест години. Този срок изглежда подходящ, за да се даде възможност на хърватските власти да съберат информация за оценка на резултатите от мярката и да осигурят за икономическите оператори, които се ползват от мярката, достатъчна степен на сигурност и достатъчно време, за да приключат процеса на разминиране на засегнатите райони.

Правила за държавната помощ

Хърватските власти възнамеряват да прилагат освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, чрез възстановяване на целия размер на акциза. Мярката представлява държавна помощ и Комисията следва да бъде уведомена съгласно член 108, параграф 3 от ДФЕС.

2.           РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултация със заинтересованите страни

Настоящото предложение се основава на искане, отправено от Хърватия, и засяга само тази държава членка.

Събиране и използване на експертни становища

Не бяха необходими външни експертни становища.

Оценка на въздействието

Настоящото предложение се отнася до предоставяне на разрешение за отделна държава членка по нейно искане.

3.           ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Принцип на субсидиарност

Областта на косвеното данъчно облагане, включена в обхвата на член 113 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), сама по себе си не е от изключителната компетентност на Европейския съюз по смисъла на член 3 от ДФЕС.

Упражняването от страна на държавите членки на техните правомощия в тази област обаче е строго определено и ограничено от действащото право на ЕС. Съгласно член 19 от Директива 2003/96/ЕО единствено Съветът разполага с правомощията да предоставя разрешение на държава членка да въведе допълнително освобождаване или намаление по смисъла на посочената разпоредба. Самите държави членки не могат да заместят Съвета.

Поради това предложението е в съответствие с принципа на субсидиарност.

Принцип на пропорционалност

Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност. Данъчното освобождаване не надхвърля необходимото за постигане на въпросната цел (вж. съображенията относно вътрешния пазар и лоялната конкуренция по-горе).

Избор на инструменти

Предлаган(и) инструмент(и): решение на Съвета.

Член 19 от Директива 2003/96/ЕО предвижда единствено този вид мярка.

4.           ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението не създава финансова или административна тежест за Съюза. Следователно предложението няма отражение върху бюджета на Съюза.

2014/0312 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА

за разрешаване на Хърватия да приложи освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2003/96/ЕО на Съвета от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията ([6]), и по-специално член 19 от нея,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)       С писмо от 8 април 2014 г. хърватските власти поискаха да бъде прието решение, по силата на което на Хърватия да бъде позволено да приложи освобождаване от данъчно облагане за газьола, използван за експлоатация на машини при хуманитарното разминиране, в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО.

(2)       С освобождаването от данъчно облагане, което възнамерява да приложи, Хърватия цели да ускори разминирането на районите, в които все още се намират мини, в различни региони. По този начин мярката ще има непосредствено положително въздействие върху живота и здравето на хората в тези региони.

(3)       Мярката е ограничена до акредитираните машини със специално предназначение, проектирани и изработени специално за разчистване на минирани райони.

(4)       Мярката е ограничена до районите на територията на Хърватия, в които се намират мини.

(5)       Мярката ще се прилага за всички оператори, участващи в хуманитарното разминиране в Хърватия, като по този начин няма да бъде дадено икономическо предимство на нито един конкретен оператор.

(6)       Следователно мярката е приемлива от гледна точка на нормалното функциониране на вътрешния пазар и необходимостта от осигуряване на лоялна конкуренция и е съвместима с политиките на Европейския съюз в областта на здравеопазването, околната среда, енергетиката и транспорта.

(7)       От член 19, параграф 2 от Директива 2003/96/ЕО следва, че всяко разрешение, предоставено съгласно този член, трябва да бъде строго ограничено във времето. С цел на засегнатите икономически оператори да бъде дадена достатъчна степен на сигурност и достатъчно време, за да завършат процеса по разминиране на засегнатите райони, разрешението се предоставя за срок от шест години.

(8)       Настоящото решение не засяга прилагането на правилата на Съюза относно държавните помощи,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

С настоящото на Хърватия се разрешава да освободи от данъчно облагане газьола, използван за експлоатация на специализираните машини при хуманитарното разминиране на нейна територия. Мярката е ограничена до акредитираните машини със специално предназначение, проектирани и изработени специално за разчистване на минирани райони.

Член 2

Настоящото решение поражда действие в деня на нотифицирането му. Срокът му на действие изтича шест години след тази дата.

Член 3

Адресат на настоящото решение е Република Хърватия.

Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

([1])            Директива 2003/96/ЕО на Съвета от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамката на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията (ОВ L 283, 31.10.2003 г., стр. 51).

([2])            Всички изчисления се основават на обменния курс към 1 октомври 2013 г., според който 1 EUR се равнява на 7,6153 HRK. Вж. ОВ C 286, 2.10.2013 г.

([3])            Официален вестник на Република Хърватия-NN № № 153/2005, 63/2007 и 152/2008.

([4])            Официален вестник на Република Хърватия-NN № № 53/2007, 111/2007 и 141/2011.

([5])            Официален вестник на Република Хърватия-NN № № 53/2007, 39/2011 и 57/2013.

([6])            ОВ L 283, 31.10.2003 г., стр. 51.

Top