Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0830

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Втора междинна оценка на съвместните технологични инициативи ARTEMIS и ENIAC

/* COM/2013/0830 final */

52013DC0830

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Втора междинна оценка на съвместните технологични инициативи ARTEMIS и ENIAC /* COM/2013/0830 final */


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Втора междинна оценка на съвместните технологични инициативи ARTEMIS и ENIAC

(текст от значение за ЕИП)

1.           Въведение

В настоящия доклад се разглеждат констатациите и препоръките на групата от независими експерти, провела втората междинна оценка на съвместните технологични инициативи (СТИ) ARTEMIS и ENIAC. В него освен това се представят забележките на Комисията и се определят последващи мерки. ARTEMIS и ENIAC са съвместните предприятия (СП) за прилагане на СТИ в областта на вградените изчислителни системи и наноелектрониката. По този начин Комисията изпълнява изискванията за оценка, определени в член 11.2 от учредителните актове на СП[1].

2.            Контекст

Съвместните технологични инициативи, учредени под формата на съвместни предприятия съгласно член 187 от Договора за функционирането на ЕС (предишен член 171 от Договора), бяха въведени в Седмата рамкова програма (РП7) с цел да бъдат подкрепени научните изследвания и технологичните разработки ключови области, които са от значение за конкурентоспособността на Европа. Съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC започнаха работа през февруари 2008 г.

СП ARTEMIS и ENIAC са публично-частни партньорства между промишлеността, редица държави — членки на ЕС, и асоциирани държави (държави — членки на СТИ)[2], и Европейския съюз, с една конкретна цел — да се изготви и прилага обща програма за научни изследвания от европейските научноизследователски общности (промишлени и академични/научноизследователски организации), да се постигне синергия и координация на европейските научноизследователски и развойни дейности, да се насърчи участието на МСП и да се извлекат значителни икономически и социални ползи. Основният инструмент е набавянето на средства от ЕС, държавите — членки на СТИ, и промишлеността.

От момента на създаването си СП ARTEMIS и ENIAC са публикували и оценили съответно шест (по една годишно) и девет покани за представяне на предложения (по една през 2008, 2009 и 2010 г. и по две през 2011, 2012 и 2013 г.). До края на 2012 г. по линия на съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC са били финансирани 102 проекта. Досега държавите — членки на ЕС и на СТИ, са отпуснали съвместно над 1,115  милиарда евро общо за двете СТИ (2008—2012 г.) в допълнение към над 1,670 милиарда евро, предоставени за НИРД от частния сектор.

52-та проекта на ARTEMIS до момента представляват обща инвестиция в НИРД в размер на 990 млн. евро, включваща 288 милиона евро национални вноски, 163 млн. евро участие на ЕС и 539 милиона евро участие на промишлеността. Тези проекти обхващат всичките осем подпрограми на стратегическата научноизследователска програма на ARTEMIS в областите безопасност, здравни грижи, интелигентна среда, производство, информационни технологии, сигурност, устойчивост и архитектура на вградените системи. След като през първите четири години държавите — членки на ARTEMIS, се ангажираха сравнително слабо, въвеждането на пилотните проекти за иновации на ARTEMIS през 2012 г. даде тласък на дейността на СП вследствие по-сериозното участие на държавите членки.

50-те проекта на ENIAC към момента представляват обща инвестиция в НИРД в размер на 1,795 милиарда евро, включваща 382 милиона евро национални вноски, 283 милиарда евро участие на ЕС и 1,130 милиарда евро участие на промишлеността. Проектите обхващат всичките осем работни области на стратегическата научноизследователска програма на ENIAC в областите автомобилостроене/транспорт, комуникации/начин на живот, енергетика, здравеопазване, сигурност/безопасност, проектиране на полупроводници, производство на полупроводници и свързаните с тях оборудване и материали. След 2011 г. СП ENIAC се превърна във важен механизъм за изпълнението на пилотни производствени линии в съответствие с препоръките на Групата на високо равнище по въпросите на главните базови технологии. Това доведе до рязко покачване на съвместните инвестиции, предоставени от заинтересовани страни, с което изпълнението на програмата се доближи до предвидения бюджет.

Както е предвидено в Решенията на Съвета за създаване на съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC, Комисията трябва да извърши до 31 декември 2010 г. и до 31 декември 2013 г. междинна оценка с помощта на независими експерти. Оценките засягат качеството и ефикасността на работата в съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC, както и напредъка по отношение на поставените цели. Първата междинна оценка на ARTEMIS и ENIAC бе извършена две години след началото на инициативите[3] и беше насочена предимно към ефикасността, управлението и операциите на СП. Основната цел на втората междинна оценка е да се оценят постиженията на СП ARTEMIS и ENIAC след повече от 5 години работа.

3.            Процес на оценяване

Във фокуса на втората междинна оценка бяха значението, ефективността, ефикасността и качеството на научните изследвания на СП. Освен това в рамките на тази оценка беше проследено изпълнението на препоръките от първата междинна оценка, извършена през 2010 г., и на доклада на Комисията[4], изготвен във връзка с този доклад за междинна оценка.

Комисията назначи група от външни и независими експерти, председателствана от д-р Götzeler[5]. Бяха взети мерки, за да се гарантира достатъчно добро покритие на техническите области от състава на експертната група, както и приемственост по отношение на групата, натоварена с първата междинна оценка. Решенията на експертната група се вземаха с консенсус, а нейните констатации и препоръки се основаваха на обстойни документни научни изследвания, резултати от партньорски проверки и диалози със заинтересованите страни[6].

Оценката беше проведена от експертите през периода септември 2012 — февруари 2013 г. Техният окончателен доклад беше публикуван през юли 2013 г. и е на разположение на уебсайта на Програмата в областта на цифровите технологии[7]. Оценката се проведе успоредно с изготвянето на предложението на Комисията относно създаването на ново СП, което да замени и наследи съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC. Заключенията и препоръките на доклада за оценка на СП ARTEMIS и ENIAC, бяха наред с останалото анализирани и взети предвид при оценката на въздействието за новия регламент за СТИ.

4.            Резултати от оценката и препоръки

Вторият междинен доклад за оценка потвърждава голямото значение и значителните постижения на СП ARTEMIS и ENIAC. По-конкретно групата стигна до извода, че i) СП продължават да имат голямо значение и отбелязват значителен напредък към постигането на своите цели; ii) ефективността им е висока; iii) ефикасността им е добра въпреки значителната регулаторна, административна и финансова тежест; и iv) качеството на прегледите, докладването и мониторинга по проектите, изпълнявани от СП, е високо. Като цяло групата подкрепя тристранния инструмент (СТИ), обединяващ ресурси на промишлеността, ЕС и държавите членки. В своите препоръки тя призовава за по-нататъшно опростяване, подобряване на административните процедури и укрепване на структурите за управление. Комисията приветства и подкрепя становището на експертната група, подчертаващо голямата необходимост от единна европейска стратегия за научните изследвания, разработките и иновациите в областта на електронните компоненти и системи (ECS). Тази стратегия следва да се разработи заедно с матрица от ключови европейски отрасли (KEI) в допълнение към главните базови технологии[8] (ГБТ) като средство за идентифициране, подкрепа и развитие на промишлените екосистеми, необходими за развитието на устойчива европейска дейност в областта на електронните компоненти и системи, съобразявайки се с отворения характер на СП.

Подробният списък с препоръките на групата е поместен в приложението. Сроковете за представяне на препоръките показва дали те трябва да бъдат приложени в рамките на настоящите СП или следва да се вземат предвид в дейността на бъдещото СП за извеждане на Европа във водеща позиция в областта на електронните компоненти и системи (ECSEL), предложено от Комисията[9].

Що се отнася до прилагането на препоръките от първата междинна оценка, експертната група като цяло е удовлетворена и посочва, че по-голямата част от препоръките са били разгледани в доклада на Комисията относно междинния доклад за оценката и като цяло изпълнени по задоволителен начин. Групата обаче оценява изпълнението на някои препоръки, отправени към държавите членки, като не толкова задоволително. Става дума за препоръките, свързани с хармонизирането на практиките за финансиране, процедурите и многогодишните бюджетни задължения на държавите членки, което може да доведе до забавяне на процеса и възникване на административна тежест.

5.            Планирани последващи действия

Комисията приветства втория междинен доклад за оценка. Препоръките се основават на задълбочен и внимателен анализ. Комисията ще изпълни, както е изложено по-долу, препоръките, отправени към нея, и ще си сътрудничи с промишлеността, държавите — членки на СТИ, и съвместните предприятия, за да им окаже съдействие при изпълнението на техните ангажименти.

По-специално Комисията ще предприеме:

· краткосрочни действия за съществуващите СП (т.е. действия до започването на нови СТИ) чрез техните структури за управление; и

· дейности по отношение на правната уредба на СТИ от следващото поколение ECSEL.

Становището на Комисията в отговор на препоръките на групата е изложено по-долу. В посочения раздел са представени също и последващите мерки на Комисията по отношение на нейния доклад относно първата междинна оценка.

5.1.         Общи наблюдения

Комисията потвърждава значението на тристранния модел и е удовлетворена по-специално от положителните констатации относно ефективността и ефикасността на съществуващите СП. Създаването и привеждането в действие на съвместните предприятия беше трудно, но основните препятствия бяха преодолени.

В оперативно отношение СП ENIAC е близо до изпълнението на първоначалната цел на инициативата, т.е. осъществяването на програма за промишлени инвестиции в НИРД в областта на наноелектрониката с привличането на около 2,7 млрд. евро. СП ARTEMIS ще остане по-далеч от първоначалната цел за инвестиции от около 2,5 млрд. евро в НИРД в областта на вградените изчислителни системи. Въпреки това развитието през последните две години показва значително увеличение на обема на дейностите и при ARTEMIS. Комисията е уверена, че и двете инициативи ще са изпълнили очакванията при изтичането си край през 2017 г.

5.2.         Препоръки към промишлените асоциации

Комисията признава важната роля, която промишлените асоциации играят като членове на СП, особено за привличането на промишления сектор, в това число и МСП, за поддържането на модерна научноизследователска програма и в подкрепа на СП. Комисията подчертава значението, което има участието на промишлеността на най-високо равнище за демонстриране на ръководна роля и ангажираност. В този контекст, документът за позицията[10], разработен под егидата на AENEAS[11] и CATRENE[12], очертава съществени перспективи и цели за промишления сектор на наноелектрониката в Европа до 2020 г.

В съответствие със забележките на групата, извършила втората междинна оценка, Комисията счита тенденцията съвместните предприятия да подкрепят проекти на по-високо равнище на технологична готовност (TRL) за навременно и необходимо развитие, което ще засили акцента върху иновациите и внедряването и ще приближи НИРД до пазара. Много успешна бе по-специално поканата за представяне на предложения за пилотни производствени линии, отправена от съвместно предприятие ENIAC през 2012 г. Тази покана е първото широкомащабно прилагане на препоръките на групата на високо равнище за ГБТ. Аналогично пилотните проекти за иновации на ARTEMIS са действително „похвални примери за осъществяване на иновации — от доказването на концепцията и създаването на прототип до изграждането на стабилна промишлена платформа“.

Освен това признание получи и добрата работа в рамките на ARTEMIS-IA[13] по анализ на пакета от теми и ключови показатели за изпълнение. Както промишлените асоциации, така и СП ще бъдат насърчавани да продължават да работят в тази посока, с което ще бъде изпълнена препоръка 15.

Въпреки това Комисията споделя мнението на групата за оценка, изразено в препоръки 1 и 2, че може да бъде направено повече. При новото СП ECSEL партньорите от промишлеността следва да се възползват от възможността за по-координиран и инициативен подход, за да засилят стратегическото измерение на своето сътрудничество. Те ще бъдат приканени да предложат основни насоки за европейския сектор на електронни компоненти и системи, които да го превърнат в движеща сила в криещата голям потенциал област на „повсеместно интелигентните“ продукти и услуги. За тази цел в предложението за регламент на Съвета относно ECSEL е включено изискване за по-широко участие на заинтересованите страни.

В доклада на Комисията относно първата междинна оценка се коментира обстойно позицията на съвместните предприятия по отношение на EUREKA. Сега Комисията потвърждава, че е постигнат значителен напредък. В областта на наноелектрониката CATRENE и ENIAC разработиха общ документ, съдържащ идеята, мисията и стратегията за НИРД в областта на микро- и наноелектрониката в Европа. По подобен начин в областта на вградените системи ITEA2[14] и ARTEMIS провеждат съвместни срещи и разполагат с механизъм за координация[15]. Тези действия ще допринесат за разработването на всеобхватна стратегия на ЕС за научни изследвания, разработки и иновации в областта на наноелектрониката, вградените изчислителни системи и кибернетично-физическите системи съгласно препоръка 16, и те трябва да получат подкрепа.

5.3.         Препоръки за съвместните предприятия

Комисията е съгласна с констатациите на експертната група, че процедурите по оценка и селекция и процесът на технически преглед са рационализирани и качествени и се възприемат от участниците като много полезни. Проектите, започнали в началната фаза на съвместните предприятия, вече приключват и докладването в техния краен етап следва да акцентира върху използването на резултатите. Затова Комисията приветства препоръки 3 и 15 и ще поиска от изпълнителните директори да разгледат възможността те да бъдат приложени и да бъде гарантирано подходящо докладване относно дейностите за използване на резултатите, като същевременно се ограничи тежестта за бенефициерите. Също толкова важно е разработването на подходящи показатели за измерване на въздействието и успеха на проекти на СП.

Както е посочено по-горе, и двете СП доказаха, че са в състояние да реагират бързо и подходящо на променящите се изисквания и да придават на инициативите пазарна насоченост. Различните органи в СП заслужават съответно признание. Поради това Комисията е уверена, че препоръки 4, 6 и 14 ще бъдат приети положително в органите на СП, когато те разглеждат въпроси от предимно оперативен характер.

Прилагането на стратегия за последващ одит от страна на СП бе особено трудно и беше предмет на забележки от страна на Сметната палата. Комисията ще продължи да повдига този въпрос в управителните съвети, за да се постигне приемливо ниво на сигурност, че финансовите операции на СП, са правилни. Препоръки 10, 12 и 13 се разглеждат в предложения Регламент на Съвета за ECSEL доколкото тези препоръки могат да бъдат изпълнени в рамките на приложимата правна уредба.

5.4.         Препоръки към Европейската комисия

Препоръките във връзка със СТИ от следващо поколение бяха взети предвид в предложението на Комисията за регламент на Съвета относно съвместното предприятие ECSEL. Това се отнася по-специално до препоръката да се създаде една единствена СТИ (препоръка 5) с единна интегрирана програма за научни изследвания и иновации (препоръка 1) въз основа на опростен финансов регламент (препоръка 7) и по-съществена стратегическа роля за нейния управителен съвет (препоръка 8). Освен това предложението за ECSEL включва допълнително хармонизиране на правила (препоръка 9) в съответствие с правилата за участие на „ХОРИЗОНТ 2020“.

В допълнение на 23 май 2013 г. Комисията прие европейска стратегия за микро- и наноелектронни компоненти и системи[16] в съответствие с препоръка 16. Основен стълб на стратегията е създаването на новото СП ECSEL с акцент върху иновациите и повишаването на равнището на технологична готовност (TRL).

5.5.         Препоръки към държавите членки

Комисията отчита трудностите на държавите — членки на СП при прилагането на засягащата ги част от препоръките, по-специално по отношение поемането на многогодишни ангажименти, хармонизирането на правилата и ставките на финансиране и синхронизирането на процедурите. Опитът и взаимното разбирателство, изградено в рамките на участието им в съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC, би следвало да направят възможно едно ново начало със СП ECSEL в рамките на „Хоризонт 2020“. Това вече се очертава в регламента за ECSEL, предложен от Комисията, в който се разглеждат тези въпроси. По-специално, там се предлага възможност за използването на общ подход за използване на публичното финансово участие в проектите. Комисията настоятелно призовава държавите членки да предприемат всички необходими мерки в подкрепа на предложеното хармонизиране и опростяване на процесите за бенефициерите в рамките на подбраните бъдещи действия за финансиране.

Комисията също така отбелязва, че съвместните предприятия ARTEMIS и ENIAC напоследък са постигнали голям напредък в намирането на баланс между подпомагането на националните приоритети и постигането на общите европейски цели.

6.            Заключение

Първата междинна оценка помогна на СП да подобрят действията си и да се съсредоточат върху своите оперативни цели, а резултатите от Втората междинна оценка бяха своевременен и значим принос в изготвянето на предложението на Комисията за бъдещия Регламент на Съвета за ECSEL. Въпреки че все още съществуват административни спънки, които могат да бъдат преодолени в бъдещото СП ECSEL, СП ARTEMIS и ENIAC се оказаха ефективен и ефикасен инструмент за прилагане на диктувана от промишлеността програма за НИРД, съфинансирана от държавите членки и ЕС.

Окончателната оценка на СП ARTEMIS и ENIAC е насрочена за 2017 г. в рамките на междинната оценка, предвидена за СП ECSEL. Тази окончателна оценка следва да разгледа цялостното въздействие на проектите, подкрепяни от СП, и да разясни техния принос в общия контекст на Европейската стратегия за микро- и наноелектроника и вградени системи.

 Приложение. Списък от препоръки на групата за оценка

№[17] || Кратко изложение на препоръките || Срокове

Препоръки към промишлените асоциации

1 || Стратегическата научноизследователска програма на СТИ и работните програми трябва да отразяват в по-голяма степен една съгласувана европейска перспектива, свързана с една обща европейска стратегия за научни изследвания, разработки и иновации в областта на електронните компоненти и системи, както се предлага в препоръка 16. || СТИ от следващо поколение

2 || Промишлените асоциации следва да играят по-активна роля при определянето на общите цели и стратегията на СТИ и да се ангажират по-активно със заинтересованите страни, с цел да насърчат и подпомогнат участието в предложения за проекти, особено от страна на МСП, и да разработят и поддържат една модерна Стратегическа научноизследователска програма. || Сега / СТИ от следващото поколение

Препоръки за съвместните предприятия[18]

3 || В рамките на прегледите на проектите по СТИ, включително крайни следпроектни прегледи, извършвани от експертната група между 6 и 12 месеца след края на проекта, следва да се наблюдава по-отблизо и по-строго действителното и планираното равнище на използване на резултатите от проекта, както и въведените мерки от страна на партньорите по проектите за постигане на това планирано използване. || Сега

4 || Проектите на ARTEMIS следва да се основават, когато това е възможно, на вече разработени технологии в рамките на финансирани по линия на ARTEMIS предходни проекти и наред с демонстрираното новаторство разумно да използват повторно резултатите от предходни проекти и да показват подходящо развитие към по-високи равнища на технологична готовност. Делът на финансирането за проекти, чийто предмет са общи приложения и услуги (приложни проекти), следва да бъде увеличен. || Сега / СТИ от следващото поколение

6 || Поканите на ENIAC и CATRENE за представяне на предложения, както и подборът на тези предложения следва да бъдат по-тясно съгласувани (например, чрез използването на общи и/или допълващи се покани за представяне на предложения), като съответните органи за разпределяне на финансиране запазват известна гъвкавост при определянето на най-подходящия източник на финансиране. || Сега / СТИ от следващото поколение

8 || Управителните съвети на СП следва да се съсредоточат върху стратегическите въпроси и намаляване на тяхната административната тежест с цел привличане на участници измежду водещите представители на промишлеността. || Сега / СТИ от следващото поколение

10 || Съвместните предприятия следва да проучат и разработят подходящи механизми за създаване на „система за ранно предупреждение“ за идентифициране на потенциалните забавяния или ограничения в предоставянето на финансирането от страна на държавите членки. С цел да се решат набелязаните по този начин евентуални прекъсвания във финансирането, следва да се разреши авансовото финансиране от страна ЕС (от името на държава членка) за проекти, които са от решаващо значение за изпълнението на мисията. || Сега

12 || Следва да се предприемат стъпки (напр. изменение на критериите за оценка) в рамките на процеса за оценка и подбор на предложенията за подобряване на съответствието на пакета от проекти със стратегическите европейски цели и да се гарантира оптимален обхват на ключовите области, определени в рамките на всеобхватната стратегия на ЕС за електронните компоненти и системи (предложена в препоръка 16), и работните планове от тази стратегия. || СТИ от следващото поколение

13 || Следва да бъдат разработени и приложени специфични подпомагащи механизми за укрепване на процесите на управление на проектите по СТИ. Разходите за управление следва да се финансират изцяло от ЕС за всички проекти по СТИ. || Сега / СТИ от следващото поколение

14 || Проектите по СТИ следва да бъдат предмет само на един процес за преглед на проекта и докладване (т.е. от СП). || Сега

15 || Подходящи показатели за измерване на въздействието и успеха на проектите по СТИ следва да бъдат разработени и използвани както за настоящите, така и за бъдещите СТИ. || Сега

Препоръки към Европейската комисия

5 || СТИ ARTEMIS и ENIAC, заедно с Европейската технологична платформа (ЕТП) за интегриране на интелигентни системи (EPoSS), следва да бъдат интегрирани в единна организация (СТИ за електронни компоненти и системи). || СТИ от следващото поколение

7 || Предложената нова, интегрирана СТИ (от препоръка 5) или която и да е бъдеща СТИ следва да се изгражда като организация, основаваща се на ПЧП, както е определено в член 209 от Финансовия регламент. || СТИ от следващото поколение

13 || Следва да бъдат разработени и приложени специфични подпомагащи механизми за укрепване на процесите на управление на проектите по СТИ. Разходите за управление следва да се финансират изцяло от ЕС за всички проекти по СТИ. || Сега / СТИ от следващото поколение

16 || Следва да бъде ясно определена всеобхватна стратегия на ЕС за научни изследвания, разработки и иновации в областта на електронните компоненти и системи (ECS) в средносрочен до дългосрочен план,  която да е основен двигател при вземането на решения за финансиране. || Сега

Препоръки към държавите членки

9 || Правилата за участие, ставките на финансиране и процедурите на една държава членка следва да са хармонизирани и синхронизирани, когато е възможно, като водещ принцип следва да бъде възприемането на най-добрите практики. || Сега / СТИ от следващото поколение

11 || Държавите членки следва да се ангажират с многогодишна система за финансиране. || Сега / СТИ от следващото поколение

14 || Проектите по СТИ следва да бъдат предмет само на един (т.е. СП) процес за преглед на проекта и докладване. || Сега

[1]               Регламент (EО) № 74/2008 на Съвета от 20 декември 2007 г. за създаване на съвместно предприятие ARTEMIS за изпълнение на съвместната технологична инициатива за вградени изчислителни системи. Регламент (ЕО) № 72/2008 на Съвета от 20 декември 2007 г. за създаване на съвместно предприятие ENIAC.

[2]               Държави — членки на ARTEMIS: Австрия, Белгия, Кипър (оттеглил членството си неотдавна), Чешка република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, Швеция, Словения, Обединено Кралство. Държави — членки на ENIAC: Австрия, Белгия, Чешка република, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словашка република, Испания, Швеция, Обединено кралство.

[3]               http://ec.europa.eu/dgs/information_society/evaluation/rtd/jti/index_en.htm

[4]               COM(2010) 752 окончателен http://ec.europa.eu/dgs/information_society/evaluation/rtd/jti/.

[5]               Експертната група включваше следните членове: M. Götzeler (изпълнителен директор на Aixtron SE); W. Arden (бивш сътрудник на Infineon Technologies); Ch. de Prost (ATMEL); J.-L. Dormoy (EDF); M. Jansz (Technology Foundation STW); T. Luukkonen (Research Institute of the Finnish Economy); A. Sangiovanni-Vincentelli (University of California at Berkeley); D. Wright (University of Exeter).

[6]               Доказателствената база за оценката включваше задълбочен преглед на съответните документи, засягащи правни и финансови въпроси, научноизследователски програми, работни програми, данни за участието и информация за проектите. Бяха проведени 104 диалога с широк спектър от заинтересовани страни от промишлеността, академичните среди, Комисията, националните публични органи, клъстерите EUREKA и съвместните предприятия.

[7]               https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/second-interim-evaluation-artemis-and-eniac-joint-technology-initiatives

[8]               http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/ict/files/kets/hlg_report_final_en.pdf.

[9]               COM(2013) 501 окончателен и  http://ec.europa.eu/research/press/2013/pdf/jti/ecsel_factsheet.pdf.

[10]             Иновации за в бъдещето на Европа: Наноелектрониката след 2020 г.   http://www.aeneas-office.eu/web/downloads/strategic-docs/position_paper_final.pdf.

[11]             Сдружение за дейности в областта на наноелектрониката в Европа (AENEAS) http://www.aeneas-office.eu/web/index.php.

[12]             Клъстер EUREKA за приложни и технологични научни изследвания в областта на наноелектрониката в Европа http://www.catrene.org/.

[13]             Промишлената асоциация за модерни научни изследвания и технологии за вградени интелигентни системи         http://www.artemis-ia.eu/

[14]             Клъстер EUREKA за информационни технологии за напредък в Европа (ITEA)               http://www.itea2.org/

[15]             Концепция на високо равнище за ITEA-ARTEMIS през 2030 — http://www.artemis-ia.eu/publications.

[16]             COM(2013) 298 окончателен.

[17]             Номерацията на препоръките се позовава на доклада на експертите.

[18]             Тези препоръки се отнасят до колективната/съвместната отговорност на всички страни, участващи в СП.

Top