Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0811(04)

    Публикация на заявка за промени съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 242, 11.8.2012, p. 13–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.8.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 242/13


    Публикация на заявка за промени съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2012/C 242/11

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЗАЯВКА ЗА ПРОМЕНИ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    ЗАЯВКА ЗА ПРОМЕНИ СЪГЛАСНО ЧЛЕН 9

    „MÂCHE NANTAISE“

    ЕО №: FR-PGI-0105-0072-26.10.2011

    ЗГУ ( X ) ЗНП ( )

    1.   Рубрика от спецификацията на продукта, която подлежи на промяна:

    Наименование на продукта

    Описание на продукта

    Географски район

    Доказателство за произход

    Метод на производство

    Връзка

    Етикетиране

    Национални изисквания

    Други

    2.   Вид на промяната/промените:

    Промяна в единния документ или в резюмето

    Промяна в спецификацията на регистрирано ЗНП или ЗГУ, за които не е публикуван нито единен документ, нито резюме

    Промяна в спецификацията, за която не се изисква промяна в публикувания единен документ (член 9, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    Временна промяна в спецификацията като последица от налагането на задължителни санитарни или фитосанитарни мерки от страна на публичните органи (член 9, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    3.   Промяна/промени:

    Описанието на продукта е променено, за да бъдат включени критерии на подбор, разработени от зеленчукопроизводителите, и да се уточнят условията, на които трябва да отговарят новите сортове, за да бъдат използвани при ЗГУ.

    Географският район не е променен. Уточнява се, че опаковането се извършва в определения географски район. Този етап дава възможност да се гарантира прясно състояние (доставка в същия ден) на продукта и да се приложат уменията и технологията (брой на съдовете за измиване, температура, референтна система на приемане), създадени от местните работилници, без които не може да бъде получен качествен продукт.

    Доказателството за произхода бе изменено с оглед да бъдат въведени последните усъвършенствания на документите за регистрация, предназначени за съответните производители (сертификат за парцела, сертификат за отглеждане и пр.).

    Начинът на производство е разделът, в който има най-много изменения. Последните дават възможност за модернизиране и адаптиране на производствения процес и обработването на продукта „Mâche Nantaise“. Включени бяха техническите новости, появили се след регистрирането на ЗГУ „Mâche Nantaise“ през 1999 г., с цел да бъде представена актуализирана спецификация. Направените изменения са, както следва:

    уточнение на разположението на парцелите в географския район,

    въвеждане на списък на използвани понастоящем сортове с техните характеристики, необходими за въвеждането на нови сортове,

    преформулиране на изискванията относно гъстотата на засяване,

    уточнение на характеристиките на използвания пясък (въвеждане на гранулометричен състав, заобленост и химическа неутралност),

    срок не повече от 48 часа между експертната оценка на качеството на градинската салата и прибирането на реколтата,

    уточняване на правилата за прибиране на реколтата и сроковете за доставка в работилницата,

    срок не повече от 24 часа между прибирането на реколтата и почистването от пясък на градинската салата в едноредови щайги и не повече от 48 часа между прибирането на реколтата и експедицията,

    срок не повече от 24 часа между прибирането на реколтата и измиването на салатата в съд от алуминиево фолио и в готов за употреба вид (тази разпоредба е по-ограничаваща, ако температурата при започване на прибирането на реколтата е над 12 °C — в този случай измиването трябва да се извърши в деня на прибиране на реколтата),

    уточнения относно измиването на градинската салата в съд от алуминиево фолио и на готовия за употреба продукт (температура на водата, възможност за автоматично сортиране),

    добавяне на максимална стойност на температурата в помещенията за опаковане,

    преформулиране на проверките преди пускане в продажба.

    Изменена бе връзката с произхода, за да бъдат включени техническите постижения след регистрирането на ЗГУ „Mâche Nantaise“ през 1999 г., както и за утвърждаване на репутацията на продукта благодарение на известността, придобита от някои практики, като използването на пясък с определен гранолуметричен състав за производството на „Mâche Nantaise“.

    Измененията в етикетирането имаха за цел премахване на националните изисквания, които не са вече в сила, и вместо поставяне на означението „защитено географско указание“ да се използва систематично логото на ЗГУ на Европейския съюз.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „MÂCHE NANTAISE“

    ЕО №: FR-PGI-0105-0072-26.10.2011

    ЗГУ ( X ) ЗНП ( )

    1.   Наименование:

    „Mâche Nantaise“

    2.   Държава-членка или трета държава:

    Франция

    3.   Описание на земеделския продукт или храна:

    3.1.   Вид продукт:

    Клас 1.6.

    Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени.

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

    Малко бързорастящо растение от семейство Дилянкови (Valerianaceae), род Valerianella, вид olitoria, наречена градинска салата, с коренови листа, удължени, сплеснати, с добре очертани жилки, израстващи по двойки, наложени на кръст едни върху други и образуващи доста гъсти розетки. Основните сортове, използвани понастоящем, са следните: Accent, Agathe, Baron, Calarasi RZ, Cirilla, Dione, Elan, Eurion, Fiesta, Gala, Jade, Juvert, Juwallon, Match, Medaillon, Palace, Princess, Pulsar, Rodion, Trophy, Valentin, Vertes de Cambrai. При въвеждане на нови сортове, същите трябва да отговарят на следните характеристики: със зелен или белезникав цвят, с фенотип, който дава възможност салатата да бъде брана и опакована като цяло растение, регистрирани в официалния френски или общностен каталог и отговарящи на професионалните фитосанитарни стандарти и със способност за покълване. Списъкът със сортовете се разпраща на производителите след всяко изменение, както и на регулаторния орган и на компетентните контролни органи.

    Градинската салата, която не е годна за предлагане на пазара във вида, в който е набрана, трябва да бъде подложена на специална обработка, преди да бъде опакована в едноредова щайга, в съд от алуминиево фолио или в плик като готова за употреба градинска салата, като това са трите вида опаковки на ЗГУ.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

    3.5.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

    Всички етапи на производство (отглеждане, измиване, опаковане) трябва да бъдат извършени в рамките на географския район.

    Изготвянето на „Mâche Nantaise“, изключително деликатен пресен продукт, е сложен процес, включващ различни последователни етапи на обработване на продукта. То изисква тясна връзка между работилниците и производителите, близост на работилниците до парцелите, с цел да бъде постоянно следено качеството на продукта и по този начин да се управляват параметрите на получаване на крайния продукт и да бъде предложен продукт с гарантирана свежест и в добро състояние.

    Това е възможно благодарение по-специално на използването на единна референтна система за качеството, изготвена в района поради липсата на официални стандарти. Тя се прилага както в градината, така и при влизане в работилницата (приемане на неизмития продукт) и по отношение на крайния продукт.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

    Опаковането трябва също да бъде извършено в географския район, за да се гарантира прясно състояние (доставка в същия ден) на продукта и да се приложат уменията и технологията (брой на съдовете за измиване, температура, референтна система на приемане), създадени от местните работилници, без които не може да бъде получен качествен продукт.

    В пряка връзка с производителите работилницата може да се адаптира постоянно и много бързо в зависимост от условията на прибиране на реколтата, климатичните условия или състоянието на продукта, с цел получаване на оптимално качество на градинската салата „Mâche Nantaise“.

    Благодарение на тази съгласуваност производството и обработката (до опаковането) на „Mâche Nantaise“ са разположени днес сред естествения район, което придава на продукта „Mâche Nantaise“ неговата специфична характеристика и гарантира репутацията му. Всички извършени операции се записват в документите за проследяване.

    Трите възможни начина на опаковане са, както следва:

     

    Градинска салата в едноредова щайга: градинска салата с големи листа (100 корена с тегло не по-малко от 200 g всеки), подбрана, подредена, почистена от пясък и поставена в едноредова щайга.

     

    Градинска салата в съд от алуминиево фолио: градинска салата подбрана, почистена от пясък, измита, сортирана, поставена в съд от алуминиево или подобно фолио.

     

    Градинска салата, готова за употреба: градинска салата подбрана, почистена от пясък, измита, сортирана, поставена в плик или херметична опаковка, готова за употреба и с възможност за охлаждане.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране:

    Етикетирането на продуктите, отговарящи на условията на спецификацията „Mâche Nantaise“, трябва освен задължителните означения и тези на предприятието опаковчик да съдържа следните елементи:

    наименованието на ЗГУ: „Mâche Nantaise“,

    логото на ЗГУ на Европейския съюз.

    4.   Кратко определение на географския район:

     

    33 кантона от департамент Loire-Atlantique:

    Aigrefeuille-sur-Maine, Ancenis, Bouaye, Bourgneuf-en-Retz, Carquefou, La Chapelle-sur-Erdre, Clisson, Le Croisic, La Baule-Escoublac, Guérande, Herbignac, Legé, Ligné, Le Loroux-Bottereau, Machecoul, Montoir-de-Bretagne, Nantes, Nort-sur-Erdre, Orvault, Paimboeuf, Le Pellerin, Pontchateau, Pornic, Rezé, Saint-Étienne-de-Montluc, Saint-Herblain, Saint-Nazaire, Saint-Père-en-Retz, Saint-Philbert-de-Grand-Lieu, Savenay, Vallet, Vertou, Vertou-Vignoble;

     

    8 кантона от департамент Vendée (от които 6 съседни на департамент Loire-Atlantique):

    Beauvoir-sur-Mer, Challans, Le Poiré-sur-Vie, Montaigu, Palluau, Rocheservière, Saint-Gilles-Croix-de-Vie, Saint Jean-de-Monts;

     

    2 кантона от департамент Maine-et-Loire (съседни на департамент Loire-Atlantique):

    Champtoceaux, Montrevault.

    5.   Връзка с географския район:

    5.1.   Специфична характеристика на географския район:

    Природни фактори

    Умереният океански климат е напълно подходящ за производството на градинска салата. Той дава възможност за ниски зимни температури, идеални за продукта „Mâche Nantaise“, но без прекалено дълги периоди под 0 °C. Характерен за целия район, той ограничава прекомерните или резките температурни колебания и дава възможност да се получи оптимално и специфично качество през всеки сезон.

    Исторически най-подходящите почви за отглеждането на ранни зеленчуци, каквато е и градинската салата, се състоят от пясъчни наноси и следователно са пропускливи. Те са разположени в близост до град Нант, който предлагал тогава пазар за продуктите, както и до река Лоара, която осигурявала водата и големи количества пясък, необходими за производството.

    В течение на редица поколения пясъкът, използван за отглеждането на градинската салата, идвал от естествените наноси на река Лоара. През 1994 г. държавните органи решават да забранят добива на пясък от Лоара поради уврежданията, причинени на голям брой речни съоръжения (мостове, укрепени брегове и пр.). Зеленчукопроизводителите се насочват към други начини за снабдяване с пясък, имащ същите характеристики.

    Човешки фактори

    Зеленчукопроизводството в Нант е започнало в средата на ХIХ-ти век на запад от града с произвеждането на зеленчуци, предназначени за нуждите на региона и за снабдяването на корабите. Зеленчукопроизводството в района на Нант започва да се развива истински едва след 1919—1920 г., когато повечето големи зеленчукопроизводители напускат местните пазари, за да изпращат продукцията си направо в Париж и големите провинциални градове.

    Също така в периода между двете войни започва и добива конкретни форми професионалното организиране на зеленчукопроизводителите, започнало в края на века. То става един от двигателите на развитието със създаването например на Федерацията на нантските зеленчукопроизводители на 7 юли 1928 г.

    От началото на ХХ-ти век се развива зеленчукопроизводството в парници — съоръжения, признати днес под наименованието „Нантски парници“ („Châssis nantais“), добило известност между двете войни. Парцелите били разделени на лехи, отговарящи на широчината на парниците и разделени от пътеки за преминаване с широчина около 40 cm. Лехите били загърляни за по-лесно изпарение на влагата от почвата — решаващ фактор за ранното производство и качеството на продукта „Mâche Nantaise“. Благодарение на естественото стабилизиране на пътеките за преминаване през лятото, разделянето на лехи давало възможност да се сее и прибира реколтата, без да се уврежда почвата през есента и зимата.

    Този фактор е основен, за да се разбере развитието на градинската салата в региона на Нант. В съчетание с възможността за използване на пясък и благоприятния климат, отглеждането на лехи в парници позволявало получаването на ранен продукт с много добро качество, какъвто никой друг район не бил в състояние да предложи през този период на годината.

    От 50-те години на миналия век насам Нант се налага все повече на френските и европейските пазари. От 60-те и главно през 70-те години традиционният парник е заменен с малки пластмасови тунели, но отглеждането на лехи се запазва.

    От 3 000 тона годишно, произведени през периода 1975—1983 г., до 12 000 тона днес само за региона на Нант, подемът на производството на „Mâche Nantaise“ става възможен благодарение на механизираното прибиране на реколтата и на новите видове опаковки (съд от алуминиево фолио, плик и т.н.).

    Днес средното годишно производство от порядъка на 30 000 тона градинска салата от региона на Нант затвърдява водещата си позиция на национално и европейско равнище. Около половината от произведеното количество е предназначено за износ, по-специално в Германия.

    Специфични умения

    Нантските зеленчукопроизводители са исторически наследници на определени специфични умения.

    Те са разработили отглеждането на лехи — техника, даваща възможност за отглеждане на отделни участъци и за повишаване на броя на ротациите. Отглеждането на лехи играе важна роля за качеството на продукта: в съчетание с пясъка, редуването на лехи, повдигнати чрез загърляне, и пътеки за преминаване дава възможност за по-добро изпарение на влагата от почвите, като се избягва задържането на вода. По този начин се премахват рисковете от развитието на болести.

    Те са въвели отглеждането на закрито: производството на продукта „Mâche Nantaise“ винаги е изисквало покриване на културите. С течение на времето зеленчукопроизводителите са създали покрития, осигуряващи постоянна защита на растенията.

    Те използват специфичен вид пясък: в съчетание с отглеждането на лехи, използването на пясък е от първостепенно значение за производството на „Mâche Nantaise“. Този пясък се характеризира със своята заобленост (не наранява кълновете), с химическата си неутралност (подобрява физическата структура на почвите, без да променя химическия им характер), както и с точен гранулометричен състав, определен през първото десетилетие на 21-ви век след съгласуване със специалистите зеленчукопроизводители. Нанесен на тънък слой с дебелина от 0,5 cm до 1 cm, той представлява идеално легло за семената, като улеснява затоплянето на почвата и благоприятства покълването. Освен това той възпрепятства развитието на мъхове, които се появяват много често при посевки, извършени през късите дни. Пясъкът следователно създава благоприятна среда за отглеждане на продукта „Mâche Nantaise“.

    Зеленчукопроизводителите са създали инструменти, подходящи за прибиране на реколтата: използването на пясъчно легло дава, от друга страна, възможност да се осигури достатъчно пространство за преминаване на режещия инструмент в самата основа на листната дръжка. Механизираното прибиране на реколтата също е било развито благодарение на това пясъчно легло, върху което се плъзга лесно режещият инструмент, давайки възможност за прибиране на градинската салата и поставянето ѝ направо в плитки дървени каси, в които продуктът се измива.

    Създали са подходящи инструменти и умения за обработка на градинската салата след прибиране на реколтата: почистването от пясък и измиването на градинската салата, извършвани много бързо след прибирането на реколтата, са операции, които обуславят качеството на крайния продукт. Първите линии за непрекъснато измиване (автоматични миялни машини) са проектирани и изработени в Нант. Те дават възможност за бързо и ефикасно почистване на пясъка, като салатите остават подредени в касите. Този начин на предлагане на идеално почистен и подреден продукт е типичен за „Mâche Nantaise“. Той е също така призната съставна част от уменията на нантските зеленчукопроизводители.

    Те са оптимизирали система за контрол, гарантираща мониторинг на качеството на продукта „Mâche Nantaise“ през всички етапи на производството: приели са единна референтна система за качеството, която дава възможност за голяма еднородност на качеството на продукта.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта:

    Отглеждането на градинската салата на лехи, използването на пясък и на инструменти, подходящи за производството на крайния продукт, единната референтна система за качеството на градинската салата са също така елементи, влияещи върху качеството и специфичната характеристика на продукта: става въпрос за цяло растение без корен, без пясък и следи от пръст, с намалена честота на разрежданията, намален брой на пожълтелите или черните покълнали листа, на пожълтелите развити листа и на петната, причинени от бактерии.

    Типично е предлагането в традиционни едноредови щайги. Механизираното прибиране на реколтата и съвременните форми на опаковане (плик за готовата за употреба салата и съд от алуминиево фолио) дават възможност за предлагането на продукт без пясък, което по-рано е бил главният проблем.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

    Развито в региона на Нант благодарение на наличието на почви, състоящи се от пясъчни наноси и следователно пропускливи, на град Нант, който предлагал пазар за продуктите, и на река Лоара, която осигурявала необходимите количества вода и подходящ пясък, зеленчукопроизводството в района на Нант е било водещо в отглеждането на ранни зеленчуци.

    Океанският климат в географския район дава възможност за ниски зимни температури, идеални за продукта „Mâche Nantaise“, но без ппериоди под 0 °C. По този начин температурните колебания са сравнително малки, което е особено благоприятно за отглеждането на „Mâche Nantaise“.

    Климатът, както и създаването на доказали себе си умения (използване на специфичен вид пясък с определен гранулометричен състав, заоблен и химически неутрален, отглеждане на лехи, обработването на продукта след прибиране на реколтата), са основните елементи, гарантиращи качеството на „Mâche Nantaise“.

    Произходът на този вид салата е известен на потребителите и дистрибуторите, които признават тези уникални умения.

    Регионът на Нант, със своето специфично географско разположение, е един от основните фактори, на които се гради историческото наследство на зеленчукопроизводството в този регион и на неговия водещ продукт: градинската салата „Mâche Nantaise“.

    Продуктът „Mâche Nantaise“ е посочен в един опис на кулинарното наследство на Франция, изготвен от Националния съвет на кулинарните изкуства (Conseil National des Arts culinaires).

    В наши дни и от 25 години насам градинската салата „Mâche Nantaise“ се подкрепя от голяма обща рекламна кампания: постери в метрото и автобусите на Париж, рекламни клипове по радиото и телевизията във Франция, но също и в чужбина.

    От средата на 80-те години на миналия век продуктът „Mâche Nantaise“ е предмет на статии и публикуване на рецепти (Ouest France, Le Figaro, Le Monde и др.).

    Съчетанието на тези три параметъра (климат, умения и историческа и съвременна репутация на „Mâche Nantaise“) в географския район води до това, че запазеното географско указание (ЗГУ) „Mâche Nantaise“ се радва на истинска легитимност както поради полученото качество, така и поради използваните технически средства.

    Препратка към публикуваната спецификация:

    (Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCMachenantaise31012012.pdf


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top