EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0699

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА за изпълнението на Решение № 1297/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно Програма за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS)

/* COM/2012/0699 final */

52012DC0699

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА за изпълнението на Решение № 1297/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно Програма за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS) /* COM/2012/0699 final */


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

за изпълнението на Решение № 1297/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно Програма за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS)

1.           ВЪВЕДЕНИЕ

По силата на член 6 от Решение № 1297/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно Програма за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS) (наричано по-нататък „Решение MEETS“) „до 31 декември 2010 г. и след това ежегодно до 2013 г. Комисията предоставя на Европейския парламент и на Съвета доклад относно изпълнението на Програмата MEETS“.

В първия доклад се обърна особено внимание на действията, започнати и/или продължени в годишните работни програми за 2009 г. и 2010 г. Вторият доклад обхвана първоначалните основни резултати, както и главните инициативи, съдържащи се в приетата през 2010 г. годишна работна програма за 2011 г. За 2011 г. нивото на усвояване на оперативните кредити по МЕЕTS е било 97 %[1].

Настоящият трети доклад съдържа преглед на напредъка, осъществен от държавите членки и Комисията (Евростат) при изпълнението на дейностите по Програма MEETS през 2012 г.

Всички дейности по MEETS са в съответствие със стратегията, установена в Съобщението на Комисията до Европейския парламент и Съвета от 10 август 2009 г. за метода за изготвяне на статистическата информация на ЕС: визия за следващото десетилетие[2].

2.           ЦЕЛИ, ГОДИШНИ ДЕЙСТВИЯ И ПРИОРИТЕТИ

През 2011 г. бе обърнато внимание на рационализирането на Програмата MEETS като част от по-широко обсъждане на негативните приоритети в рамките на Европейската статистическа система (ЕСС). Това доведе до интегрирането на редица действия по MEETS.

Мрежите за сътрудничество в ЕСС, известни като „мрежи ЕСС“, остават основни начини за изпълнение на целите на Програмата MEETS. „Мрежите ЕСС“ са начин за разработване на нови проекти, като няколко държави членки с интерес в конкретна област активно си сътрудничат по общи задачи, а после разпространяват резултатите сред държавите членки, които не са участвали. Това спомага да се увеличи ефективността от взаимодействието, да се спестят разходи и да се споделят най-добрите практики, като същевременно се разработват конкретни действия, които са от полза за мрежите EСС като цяло.

Всички мрежи ЕСС, действащи в рамките на програмата MEETS, стартираха по време на първите три години от програмата. Годишната работна програма за 2012 г. продължи започнатите от тези мрежи ЕСС действия за модернизиране на статистиката относно предприятията и търговията. Освен това през 2012 г. бяха започнати допълнителни действия с цел да се подпомогнат държавите членки да постигнат целите за намаляване на тежестта върху предприятията и същевременно да се даде възможност на ЕСС да отговори на новите потребности от статистическа информация.

Бюджетът на ЕС за работната програма за 2012 г. е общо почти 9 млн. евро и обхваща 17 годишни действия, както и техническата и административната подкрепа, необходими за изпълнение на програмата. Най-често използваният инструмент за финансиране на действията (82 %) е предоставянето на безвъзмездни средства — или чрез мрежите ЕСС, или под формата на индивидуални субсидии.

2.1.        Цел № 1: Да се преразгледат приоритетите и да се разработят целеви набори от показатели за нови области

Идентифициране на областите с по-малко значение

След приемането на нов стратегически подход от Комитета на Европейската статистическа система през ноември 2010 г., в рамките на годишния стратегически преглед на приоритетите на Евростат бяха идентифицирани областите с по-малко значение в статистиката относно предприятията и търговията. Преразглеждането през 2010 г. доведе до оптимизиране на програмата MEETS и идентифициране на редица негативни приоритети, които трябва да се развият в конкретни предложения за изменение на съществуващите законодателни актове. Негативните приоритети за 2012 г. засягат статистиките/сериите „Единици по видове дейност“ в приложения 2 и 4 от Регламента относно структурната бизнес статистика[3] и променливата за новите поръчки в промишлеността в приложение А към Регламента относно краткосрочната статистика[4]. Освен това започнаха обсъжданията за намаляване на изискванията по отношение на Интрастат и за промяна на съотношението в статистиката за международната търговия със стоки и услуги в полза на услугите.

Намаляването на изискванията и другите действия с цел опростяване, определени за 2013 г., включват опростяване/хармонизиране на политиките в бизнес статистиката по отношение на преразглеждането, продължаването на работата за осигуряване на общи инструменти, например регистъра Eurogroups; беше подновено и обсъждането на преразглеждането на многогодишната серия в приложения 2—4 към Регламента относно структурната бизнес статистика.

Ще се извърши основно преразглеждане и интегриране на бизнес статистиката посредством обща правна рамка относно събирането, съставянето, пренасянето и разпространяването на статистически данни за икономическата дейност в сектора на бизнеса – Рамковия регламент за интегриране на бизнес статистиката (РРИБС). Общите обозначения, използвани във всички области, ще бъдат NACE (за дейности) и CPA (за продукти). Като цяло този подход се очаква да намали статистическата тежест върху предприятията и националните статистически институти. В тези рамки целта на Евростат е да реформира Интрастат[5] чрез така наречения пакет за търговия или SIMSTAT, с който се разглеждат въпросите относно опростяването на Интрастат, ñ дългоочакваното подобрение на качеството на свързаните статистически данни и същевременно ñ необходимостта от развитие на статистиката на международната търговия с услуги. В момента Интрастат е статистическата област, която води до най-голяма тежест. Тя налага повече от 50 % от цялата статистическа тежест на предприятията.

Разработване на нови области (групи предприятия, глобализация, предприемачество, иновации)

Глобализацията и предприемачеството са две области на политиката, за които не са напълно разработени статистически данни. През 2013 г. ще продължи работата по проследяване на напредъка в методологията и резултатите от тестовете.

В резултат на рационализацията, предприета през 2011 г., в рамките на две мрежи ЕСС се извърши допълнителна методологична работа и оценка на методологията, разработена за съставяне на икономически показатели за глобализацията и статистическите данни за групите предприятия. Определението и разработката на целевия набор от индикатори за глобализация се извърши от мрежите ЕСС за измерване на глобалните вериги на стойността, а общата оценка на методологичната работа по новите показатели, основани на групите предприятия, се извърши от мрежите ЕСС за профилиране на големи и сложни многонационални групи предприятия.

През 2012 г. продължи сътрудничеството с ОИСР във връзка с допълнителното разработване на съвместната програма за показатели за предприемачество (ППП). По-конкретно бе обърнато внимание на създаването на показатели за висок растеж за иновативни дружества, които обслужват новосъздадения „основен показател за Съюза на иновациите“. Същевременно започна инициатива за предоставяне на правно основание за бизнес демография на работодателите, с цел получаване на хармонизирани данни от всички държави — членки на ЕС, съобразени с международните данни за ППП. Бе осигурена продължаваща подкрепа за разработването и създаването на нови показатели, описващи рамката за определяне на областите „достъп до финансиране“, „НИРД, иновации и технологии“, „капацитет/умения“ и „култура на предприемачеството“.

2.2.        Цел № 2: Да се постигне рационализирана рамка за бизнес статистиката

Интегриране на понятия и методи в правната рамка

Бизнес статистиката се съставя в съответствие със законодателството на Общността, което се е развивало през годините и не е непременно последователно по отношение на понятия, приложно поле, определения, методология и т.н. Както бе посочено по-горе, програмата MEETS предвижда изменение на законодателството с цел рационализиране на рамката за бизнес статистиката. Това преразглеждане е необходимо, за да се даде възможност на ползвателите да употребяват и сравняват статистически данни от различни източници. Друг източник на мотивация за по-съгласувано законодателство и методология е новата архитектура на интегрираните системи за изготвяне на бизнес статистика. Без допълнителна хармонизация на понятията, определенията и методологиите тази интеграция не може да се осъществи. За решението на този проблем беше основана мрежата ЕСС за съгласуване на понятията и методите на статистиката, свързана с бизнеса и търговията. През 2010 и 2011 г. бяха изготвени два работни пакета за анализиране на евентуалната липса на съгласуваност на статистическите единици, респективно рамковия обхват на съвкупността за различните проучвания, класификациите и техните приложения. Работата по тези въпроси продължи и през 2012 г. В допълнение през 2012 г. бе разработен трети пакет за анализ на проблемите на съгласуваността, свързани с характеристиките и определенията.

Разработване на статистика за групи предприятия

Може да се отчете значителен напредък в контекста на регистъра EuroGroups[6], който има за цел да осигури последователeн и съгласуван рамков обхват на изследването с цел получаване на висококачествени статистически данни относно глобализацията.

През 2008 г. беше създадена мрежата ЕСС за методологията на регистъра Eurogroups. През 2009 и 2010 г. бяха изготвени съвкупности на регистъра Eurogroups, съдържащи 5000 многонационални групи предприятия (МГП). През 2011 г. съвкупността на регистъра Eurogroups беше разширена до 10 000 МГП. През 2012 г. бе доразвит моделът за данните и методологията за централните и националните процеси по регистъра Еurogroups (Eurogroups, версия 2), заедно с план за бъдещото управление на регистъра. Разпространението бе усъвършенствано с откриване на уебплатформа за документацията на регистъра Eurogroups. През 2012 г. бе създадена нова мрежа ЕСС, която продължи действията с оглед постигане на пълно обхващане на съвкупността на регистъра Еurogroups за статистиката за предприятията с чуждестранен контрол (FAT) и за ПЧИ , както и обединяване на централните банки в регистъра като производители и потребители на данни. Целта е да се изгради стабилна система до края на 2013 г. с обхват, който служи на статистиката за предприятията с чуждестранен контрол и статистиката за ПЧИ. Трябва да е налице дистанционен достъп за ползватели от националните статистически служби и националните централни банки. Основната цел е интегрирането на рамковия обхват на съвкупностите на регистъра Еurogroups, FATS и ПЧИ.

В края на 2009 г. стартира мрежата ЕСС за профилиране на големи и сложни многонационални групи предприятия, която да разработи и приложи методология за профилиране. През 2012 г. мрежата ЕСС продължи работата си по методологията, като взе предвид резултатите от проведените през 2011 г. тестове. Бяха разработени насоки и документация, както и беше финансирано прилагането на оперативните методи за модела на профилиране. През 2012 г. започна работа за изпробване и оценка на методологичната работа по статистиката, основана на групите предприятия в държави членки, които не са част от мрежа ЕСС.

Провеждане на изследвания на Общността с цел намаляване на тежестта върху предприятията

След подготовката, извършена през 2011 г., през 2012 г. се проведе проучване с цел осигуряване на методологии за използване на схемите за изготвяне на извадки на ЕС при събирането на данни.

2.3.        Цел № 3: Да се подкрепи прилагането на по-ефективен метод за изготвяне на статистика относно предприятията и търговията

По-добро използване на данните, които вече съществуват в статистическата система, включително на възможността за изготвяне на приблизителни данни

Работата по съхраняване на данни и свързване на данните при изготвяне на бизнес статистиката се извършва от мрежа ЕСС, създадена през втората половина на 2010 г. През 2011 г. мрежата ЕСС работи основно по преразглеждането на текущите практики в интегрираните системи за бизнес данни в държавите —членки на ЕСС, както и по определянето на главните общи проблеми в тази област. През 2012 г. работата беше ориентирана към три основни области, съдържащи всички теми, определени от държавите членки като най-важни за „хранилищата“ на статистическите данни, а именно: метаданни, свързани с хранилището на данни, и двата основни аспекта от изграждането и изпълнението на хранилището на статистическите данни — методологичния и архитектурния/технически аспект. Първоначалните резултати бяха представени и обсъдени с държавите членки на ЕСС на семинар, проведен през май 2012 г. Работата ще продължи и през 2013 г., като следващият семинар е планиран за февруари 2013 г.

Освен това бе постигнат значителен напредък и в трите проекта за свързване на микроданни за индивидуални статистически данни:

Продължи проектът за свързване на микроданни за възлагането на външни изпълнители с данните от бизнес статистиката. Мрежата ЕСС за измерване на световните вериги за създаване на стойност, която бе създадена през 2011 г., продължи разработването на методологията за съставяне на данни относно все по-глобалния начин на организация на дейността на предприятията и отражението му върху създаването на работни места и устойчивия растеж. Проектът също така има за цел да подпомага създателите на политики да вземат решения въз основата на повече информация и да следят глобализацията/интернационализирането на икономиката, като разработва и предоставя показатели за икономическата глобализация.. През 2012 г. бяха подписани споразумения за отпускане на безвъзмездно финансиране за свързването на микроданните, а през 2013 г. участващите държави членки ще оценят и изпробват методологията за свързване на микроданни и ще изготвят набори от микроданни за анализ на въздействието на международно разпръснати вериги за производство.

– Проектът за свързване на статистическите данни за търговията и предприятията ще бъде подновен през 2013 г. Преди 2011 г. се проведе външно проучване, което създаде методологическата рамка за изготвяне на статистически показатели относно външната търговия по бизнес характеристики, а целесъобразността ѝ беше изпробвана с пилотно събиране на данни. През 2013 г. държавите членки ще разработят и съставят разширен набор от показатели въз основа на микроданните за търговията и предприятията. След това новите показатели ще бъдат включени в базата данни за търговия по характеристики на предприятията.

– Мрежата ЕСС за свързване на микроданни относно ползването на ИКТ беше завършена през 2012 г., като изготви нови статистически показатели като свърза данни от търговските регистри, статистическите изследвания за ползването на ИКТ и електронната търговия в предприятията, структурната бизнес статистика и изследванията за иновациите. Тя също така изготви разширен инструментариум за анализ на въздействието на ИКТ върху резултатите на предприятията, включително хранилище за метаданни и софтуер за свързване и анализ на набори от микроданни. В допълнение към анализа на свързани данни от предприятията, мрежата ЕСС анализира състоянието в участващите държави по отношение на стратегиите за изследвания и изготвяне на извадки за бизнес статистиката и отправи препоръки за подобряване на представителността на свързаните данни. Мрежата ЕСС изготви и одобри протокол, съдържащ реда и условията за разпространение на резултатите от анализа на данните сред широката публика.

Мрежата ЕСС за методология на съвременната бизнес статистика (оптимално изготвяне на извадка, метод за оценяване, основан на модели, интегриране на данни) бе създадена през 2010 г., като вторият етап на програмата ѝ започна в края на 2012 г. Основната ѝ цел е да осигурява методологични насоки в подкрепа на модернизирането и интегрирането на бизнес статистиката на ЕСС. В допълнение на методологичните разработки във връзка с конкретни етапи на изготвянето (проектиране, събиране на данните и оценяване), проектът обобщава масива от методи на бизнес статистиката в единната рамка на електронен наръчник. Наръчникът ще бъде едновременно справочно и учебно средство. Във втория и последен етап мрежата ЕСС ще направи заключения за осъществената дейност на конкретните етапи на изготвяне и ще завърши наръчника така, че да обхване всички етапи от процеса на изготвяне на статистически данни, като по този начин ще допринесе за оптимизацията на бизнес статистиката на ЕСС.

По-добро използване на вече съществуващите в икономиката данни

Мрежата ЕСС за използване на административни и счетоводни данни, започнала дейност през 2009 г., продължава да проучва практическите въпроси, свързани с използването на тези данни за целите на бизнес статистиката. Резултатите от научноизследователската и аналитична работа, извършена в първите две години от дейността, ще бъдат допълнително развити в препоръки и разпространяване на добрите практики. Основните постигнати досега резултати се отнасят до подготовката на общ преглед на националните практики за използване на административни данни, описанието на методи за оценка на непълни набори от данни при използване на административни данни за краткосрочна статистика и изготвянето на списък с показатели за оценка на качеството на бизнес статистиката, основани на административни данни.

За да подпомогне държавите членки да използват административни данни за статистически цели по най-ефективен начин, програмата MEETS осигурява подкрепа на националните статистически институти, за да разработят свои системи с цел интегриране на данни от различни източници в процеса на изготвяне на статистически данни. Това ще доведе до намаляване на тежестта за отчитане на дружествата и ще повиши качеството на статистическата информация.

През 2012 г. държавите членки бяха поканени за участие в проекта „Улесняване на прехвърлянето на данни от предприятията към националните статистически институти“. Беше осигурена подкрепа за разработването на информационни системи за събиране на статистически данни от предприятията, за разработването на национални статистически класификации и създаването на национални статистически класификации на езика XBRL.

Разработване на инструменти за по-ефективно извличане, пренасяне и обработване на данни

През 2012 г. бяха подписани нови споразумения за безвъзмездно финансиране с държавите членки като част от проекта „По-добро прилагане на митническите данни в статистиката на външната търговия (Екстрастат)“. Това финансиране помага на държавите членки да приспособят системите си за събиране на данни за статистиката на Екстрастат към новите митнически системи на Модернизирания митнически кодекс[7].

2.4.        Цел № 4: Да се модернизира Интрастат

Хармонизиране на методите за подобряване на качеството при опростена система на Интрастат

В резултат на рационализацията двата проекта „Подобряване на качеството на данните при опростена система на Интрастат“ и “Намаляване на асиметриите в Интрастат“ бяха обединени в един в края на 2010 г.; заглавието на новия проект е „Хармонизиране на методите за подобряването на качеството на статистиката за вътрешната търговия в ЕС“. През 2012 г. беше обявен търг за допълнително разработване на методи и практики, свързани със съставянето на статистика за търговията в ЕС. Неговата цел е да актуализира информацията и да определи практики за препоръчване. Освен това беше осигурена подкрепа на държавите членки, за да приложат хармонизираните методи и практики, необходими за подобряване на качеството на статистиката относно вътрешната търговия в ЕС. Работата по намаляване на асиметриите на детайлизирано и съвкупно ниво продължи с осигуряване на подкрепа за държавите членки за провеждане на проучвания на двустранното или многостранното равнение.

По-добро използване на административните данни

През 2012 г. бяха подписани и споразумения за безвъзмездно финансиране с цел увеличаване на използването на административни данни от държавите членки при изготвянето на статистика на вътрешната търговия в ЕС. Целта им е да намали тежестта върху респондентите и да подобри качеството на статистическите данни относно вътрешната търговия в ЕС. Дейността е насочена към използването на административни данни за валидиране на данни, събрани в системата Интрастат, и заместването на статистически проучвания, както и към (допълнителното) разработване на съвместни системи за събиране на данни за Интрастат, ДДС и Системата за обмен на информация за ДДС (VIES) в редица държави членки.

Подобряване и улесняване на обмена на данни в рамките на Интрастат

Проведените проучвания и подкрепата, която бе осигурена на държавите членки, доведе до нараснало използване на електронни средства и технологии за събиране, изготвяне, обмен и валидиране на данни чрез автоматизирани и сигурни процеси и до прилагането на усъвършенствани статистически понятия за откриване на грешки и автоматично поправяне.

3.           ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Решението относно MEETS съдържа изложение на действията, които ще бъдат финансирани по време на срока на програмата. Това обосновава относително големия брой инициативи, предприети през първите две години на програмата. Едно от последствията от икономическата и финансовата криза от 2008 г. обаче бе „насищането“ по отношение на възможностите за финансиране в националните статистически институти, дължащо се на недостиг на човешки ресурси. Затова възникна необходимост от оптимизиране на програмата чрез интегриране на някои инициативи и/или пренасочването им към шестте основни области, организирани чрез мрежите ЕСС, които са следните: съгласуваност на понятията и методите; регистър Еurogroups; профилиране на големи и сложни многонационални групи предприятия; свързване на микроданни и хранилища на данни в изготвянето на статистически данни; методология на бизнес статистиката; използване на административни и счетоводни данни.

Мрежите ЕСС, особено тези, започнали да функционират през 2009 г. или в началото на 2010 г., извършиха много добра работа, особено по методологията на регистъра Eurogroups, профилирането и използването на административни данни.Що се отнася до другите основни стълбове на програмата MEETS (съгласуваност на правните актове, хранилищата за данни и инициативите за свързване на данни), това са дейности, по които също се работи активно. През 2011 г. те все още се занимаваха с подготвителни дейности, внедряване на основната инфраструктура (стартиране на мрежите ЕСС, споразумения за безвъзмездно финансиране на множество бенефициери и др.) и създаване на мрежи от национални експерти, но през 2012 г. вече започват да се появяват практически резултати.

Освен това продължи и финансирането под формата на индивидуални субсидии, основно с цел да се подпомага напредъкът в методологията и да се изпробват някои методологични препоръки, но също така и да се разработи инструментариум за по-ефективно извличане, пренасяне и обработка на данни. Вече са налице редица резултати, но повечето действия са все още текущи.

Важно е да се разглеждат всички действия като взаимосвързани инициативи, с цел националните процедури за събиране на статистически данни относно предприятията и търговията да станат по-ефективни. Това предполага дългосрочен ангажимент и постоянно наблюдение.

Докладът за 2012 г. е последният годишен доклад по програмата MEETS, а 2013 г. ще бъде последната оперативна година на тази програма. Всички действия ще бъдат финализирани и конкретните окончателни резултати трябва да са налице до 31 декември 2013 г. Поради това окончателният доклад за изпълнението на програмата MEETS, който следва да бъде представен на Европейския парламент и на Съвета до 31 юли 2014 г., трябва да съдържа и всички действия и резултати от 2013 г. Освен това в окончателния доклад трябва, в светлината на възникналите разходи на Общността, да се оценят ползите от действията за Общността, държавите членки и доставчиците и потребителите на статистическа информация, за да се определят областите за възможно подобрение.

[1]               В това число уравняване в размер на 15 % от бюджета през септември 2011 г.

[2]               COM (2009) 404 окончателен.

[3]               Регламент (ЕО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2008 г. относно структурната бизнес статистика (преработен) ОВ L 97, 9.4.2008 г., стр. 13.

[4]               Регламент (ЕО) № 1165/98 на Съвета от 19 май 1998 г. относно краткосрочната статистика ОВ L 162, 5.6.1998 г., стр. 1.

[5]               Регламент (ЕО)№ 638/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 година за статистиката на Общността, свързана с търговията със стоки между държавите членки, и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3330/91 на Съвета (ОВ L 102, 7.4.2004 г., стр. 1)), изменен с Регламент (ЕО) № 222/2009 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 87, 31.3.2009 Г., стр. 160).

[6]               Правното основание е Регламент (ЕО) № 177/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 20.2.2008 г. за установяване на обща рамка за регистрите на предприятията за статистически цели и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2186/93 на Съвета. OВ L 61, 5.3.2008 г., стр. 6.

[7]               Регламент (ЕО) № 450/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2008 г. за създаване на Митнически кодекс на Общността (Модернизиран митнически кодекс), OВ L 145, 4.6.2008 г., стр. 1.

Top