EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0473

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави членки“ (преработен текст) COM(2011) 714 final — 2011/0314 (CNS)

OB C 143, 22.5.2012, p. 46–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.5.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 143/46


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави членки“ (преработен текст)

COM(2011) 714 final — 2011/0314 (CNS)

2012/C 143/10

Докладчик: г-н MORGAN

На 20 декември 2011 г. Съветът на Европейския съюз реши, в съответствие с член 115 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно:

„Предложение за директива на Съвета относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави членки“ (преработен текст)

COM(2011) 714 final – 2011/0314 (CNS).

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 2 февруари 2012 г.

На 478-ата си пленарна сесия, проведена на 22 и 23 февруари 2012 г. (заседание от 22 февруари 2012 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с 230 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Комитетът изразява положително становище относно приложното поле на предложената директива за изменение. Комитетът изразява задоволство от факта, че изменената директива и Директивата за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества вече ще бъдат уеднаквени. Особено горещо се приветства определянето на прага за дялово участие, при чието достигане дружествата могат да бъдат определени като свързани, на 10 %. Това изискване беше подчертано от Комитета още през юли 1998 г (1).

1.2

Комитетът отбелязва, че в резултат на това предложение данъчните приходи на много държави членки ще намалеят. В този период на данъчна криза в държавите членки може да се предположи, че ще бъде необходимо време, за да се получи одобрението на 27-те държави членки. Предходната директива беше окончателно приета от Съвета едва пет години след публикуването на предложението.

1.3

ЕИСК подкрепя това предложение и настоятелно приканва държавите членки да го одобрят възможно най-бързо, за да може да се рационализират удържаните при източника данъци и да се премахне още една пречка пред гладкото функциониране на вътрешния пазар.

2.   Въведение

2.1

В Европейския съюз съществуват две успоредни течения в законодателството, свързани с премахването на двойното данъчно облагане между дружествата майки и трансграничните дъщерни дружества. Директивите за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества се отнасят до двойното данъчно облагане на дивидентите. Второто течение в законодателството е замислено с цел премахване на двойното данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения. Тези две течения не са синхронизирани.

2.2

Първата директива за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества (90/435/ЕИО) беше приета през 1990 г. Ключовият момент беше, че за да може да бъде освободено от данъци, дружеството майка трябва да притежава най-малко 25 % от акциите в дъщерното дружество. В края на 2003 г. Съветът прие директива за изменение (2003/123/ЕО). С нея прагът за акционерното участие, при който дружеството може да бъде освободено от данъци, се намалява поетапно и достига 10 % до януари 2009 г. С тази директива за изменение се актуализира списъкът на дружествата, обхванати от директивата.

2.3

Имаше предложение успоредно с директивите за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества да се изготви законодателство относно плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения. В действителност това беше приоритетен въпрос в доклада Ruding от 1992 г (2). Никакъв компромис обаче не беше постигнат до 1998 г., когато Комисията публикува своите предложения (COM(1998) 67). Въпреки това въпросът си остана спорен – сред държавите членки имаше губещи и печеливши – и Съветът прие директивата (2003/49/ЕО) едва през юни 2003 г. Поради съществуващите разногласия, за Гърция, Испания и Португалия бяха въведени преходни периоди както за лихвите, така и за авторските и лицензионните възнаграждения. С последваща директива от 2004 г. преходните разпоредби обхванаха и някои от новите държави членки (Латвия, Литва, Полша и Чешката република, като с протокол от 2005 г. към тях бяха добавени България и Румъния).

2.4

ЕИСК одобри предложението относно лихвите, авторските и лицензионните възнаграждения от 1998 г. в становище, прието на пленарната сесия през юли 1998 г (3). Това становище съдържаше четири конкретни бележки: една от тях беше предложението за намаляване на прага от 25 % на 10 %, а другите три бяха свързани с някои пояснения.

2.5

През юни 2006 г. Европейската комисия публикува проучване за прилагането на директивата. След това проучване, на 11 ноември 2011 г. Комисията излезе с ново предложение за преработване на директивата, с цел разширяване на нейното приложно поле. По този начин разпоредбите относно лихвите, авторските и лицензионните възнаграждения биха били съгласувани с Директивата за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества.

2.6

Преди Комисията да вземе решение да предложи съгласуване на разпоредбите относно лихвите, авторските и лицензионните възнаграждения с разпоредбите на Директивата за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества, беше направена оценка на въздействието на редица варианти.

2.7

Съгласно оценката на въздействието:

по отношение на плащанията на лихви, загубата на данъчни приходи не би трябвало да надхвърли 200-300 милиона EUR и би засегнала 13-те държави членки на ЕС, в които все още се прилага удържан при източника данък върху изходящите лихвени плащания — Белгия, България, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Обединеното кралство и Чешката република;

по отношение на плащанията на авторски и лицензионни възнаграждения, загубата на данъчни приходи не би трябвало да надхвърли 100-200 милиона EUR и би засегнала седемте държави с най-голямо отрицателно салдо при тези плащания като дял от БВП — България, Гърция, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Чешката република. Този вариант беше предпочетен от повечето заинтересовани страни, взели участие в публичната консултация.

2.8

Според оценката на въздействието, инициативите в рамките на настоящото предложение за преработка, предвиждащи премахване на удържаните при източника данъци, в повечето случаи биха довели до икономии за предприятията на разходи за спазване на изискванията в размер от 38,4 – 58,8 милиона EUR.

3.   Основно съдържание на предложението

3.1

Комисията направи предложението от 11 ноември 2011 г. с цел:

да промени приложното поле на директивата, като разшири списъка на дружествата, за които тя се отнася;

да намали изискванията за дяловото участие, при които дружествата могат да бъдат определени като свързани, от 25 % пряко участие до 10 % участие;

да разшири определението на понятието „свързано дружество“ с включването на непреките акционерни участия;

да се посочи ясно, че държавите членки трябва да предоставят предимствата от директивата на съответните дружества на дадена държава членка, само ако те не са освободени от облагане с корпоративен данък за съответните получавани лихви или авторски и лицензионни възнаграждения. Тази разпоредба се отнася по-специално до случаите, когато дадено дружество е задължено да плаща корпоративен данък, но ползва специален ред на облагане с освобождаване от данък на получаваните от друга държава лихви или авторски и лицензионни възнаграждения. В такива случаи държавата източник не би била задължена да го освободи от удържан при източника данък съгласно директивата.

преходните периоди остават без промяна.

3.2

Както в случая с Директивата за сливанията и Директивата за данъчното облагане на дружествата майки и дъщерните дружества, предимствата, предвидени в Директивата относно плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения, се предоставят само на дружества, облагани с корпоративен данък в ЕС, които са местни лица за данъчни цели в държава членка на ЕС и са сред видовете дружества, изброени в приложението към директивата. Тъй като в приложението към директивата са включени само видовете дружества, съществуващи в 15-те държави, които са станали членки на ЕС преди 1 май 2004 г., видовете дружества в новите държави членки са добавени с Директива 2004/66/ЕО на Съвета от 26 април 2004 г.

3.3

Новото предложение за изменение, направено от Комисията, представлява преработка на всички тези директиви, с цел да се предостави актуализиран списък на дружествата в приложението към директивата. Предложеният нов списък ще включва също:

европейското дружество (Регламент (ЕО) 2157/2001 на Съвета и Директива 2001/86/ЕО на Съвета), което може да се учредява от 2004 г., и

европейското кооперативно дружество (Регламент (ЕО) 1435/2003 на Съвета и Директива 2003/72/ЕО на Съвета), което може да се учредява от 2006 г.

3.4

Преразгледаната директива трябва да влезе в сила от 1 януари 2013 г.

Брюксел, 22 февруари 2012 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Staffan NILSSON


(1)  Становище на Комитета относно „Предложение за директива на Съвета относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави членки“, ОВ C 284, 14.9.1998 г., стр. 50.

(2)  „Доклад на Комитета на независимите експерти относно данъчното облагане на дружествата“, март 1992 г.

(3)  ОВ C 284, 14.9.1998 г., стр. 50.


Top