Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0799

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси за 2012 г., приложими в Черно море

    /* COM/2011/0799 окончателен - 2011/0375 (NLE) */

    52011PC0799

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси за 2012 г., приложими в Черно море /* COM/2011/0799 окончателен - 2011/0375 (NLE) */


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    110

    - Основания и цели на предложението

    В съответствие с Регламент (ЕО) № 2371/2002 на Съвета от 20 декември 2002 г. относно опазването и устойчивата експлоатация на рибните ресурси в рамките на общата политика в областта на рибарството ОПОР се стреми да осигури използване на живите водни ресурси при устойчиви икономически, екологични и социални условия. Един от важните инструменти в това отношение е годишното определяне на възможностите за риболов под формата на общ допустим улов (ОДУ), квоти и ограничения на риболовното усилие.

    Целта на настоящото предложение е да се определят възможностите за риболов на държавите-членки за 2012 г. по отношение на най-важните от търговска гледна точка рибни запаси в Черно море.

    - Общ контекст

    Съобщението на Комисията относно консултация за възможностите за риболов през 2012 г. (COM(2011) 298 окончателен) представя контекста на предложението.

    Научното становище за възможностите за риболов през 2012 г. в Черно море ще бъде представено през ноември 2011 г. от Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР).

    В предложението се съдържа раздел от значение за управлението на риболова в Черно море през 2012 г., в който се определят ОДУ и квотите.

    - Съществуващи разпоредби в областта на предложението

    Възможностите за риболов и начинът на разпределението им между държавите-членки са предмет на годишни регламенти, последният от които е Регламент (ЕС) № 1256/2010 на Съвета от 17 декември 2010 г. за определяне на възможностите за риболов за някои рибни запаси, приложими в Черно море за 2011 г.

    - Съвместимост с други политики и цели на ЕС

    Предложените мерки са в съответствие с целите и правилата на общата политика в областта на рибарството и са съвместими с политиката на Съюза за устойчиво развитие.

    Консултация със заинтересованите страни и оценка на въздействието

    - Събиране и използване на експертни становища

    Основни организации/експерти, с които са проведени консултации

    Научната организация, с която са проведени консултации, е Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР).

    Всяка година Съюзът се обръща към НТИКР с искане за научно становище относно състоянието на важните рибни запаси. Очаква се становището да обхване всички запаси в Черно море, за които се предлага ОДУ.

    - Консултация със заинтересованите страни

    Консултацията със заинтересованите страни беше осъществена посредством съобщението на Комисията относно консултация за възможностите за риболов през 2012 г. Научната основа за предложението ще бъде предоставена от НТИКР.

    - Оценка на въздействието

    В зависимост от научното становище предложените мерки — ако бъдат приложени — могат да доведат до промяна във възможностите за риболов за корабите на ЕС в Черно море по отношение на обема на улова.

    Предложението не е единствено от краткосрочен интерес, а също така се вписва в дългосрочен подход, при който равнището на риболова постепенно се адаптира до достигане на дългосрочни устойчиви равнища.

    Следователно в средно- до дългосрочен план възприетият в предложението подход ще доведе до намалено риболовно усилие, но в дългосрочен аспект той ще доведе до стабилни или увеличаващи се квоти. Очаква се дългосрочните последици от подхода да се изразят в намалено въздействие върху околната среда като следствие от адаптирането на риболовните усилия и непроменени или увеличени разтоварвания на сушата. Устойчивостта на риболовните дейности ще нарасне в дългосрочен план.

    ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    - Обобщение на предлаганите мерки

    Предложението установява ограниченията на улова и усилието, приложими към риболова на ЕС и международния риболов с участието на кораби на ЕС, с оглед постигане на целта на общата политика в областта на рибарството за осигуряване на устойчивост на риболова от биологична, икономическа и социална гледна точка.

    - Правно основание

    Член 43, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    - Принцип на субсидиарност

    Предложението попада под изключителната компетентност на Съюза в съответствие с член 3, параграф 1, буква г) от Договора за функционирането на Европейския съюз. Следователно принципът на субсидиарност не се прилага.

    - Принцип на пропорционалност

    Настоящото предложение е в съответствие с принципа на пропорционалност поради следната причина.

    Общата политика в областта на рибарството е обща политика. Съгласно член 43, параграф 3 от ДФЕС Съветът приема мерките за определянето и разпределянето на възможностите за риболов.

    С въпросния регламент на Съвета се предоставят възможности за риболов на държавите-членки. В съответствие с член 20, параграф 3 от Регламент № 2371/2002 държавите-членки са свободни да разпределят тези възможности сред райони или оператори по своя преценка. Следователно държавите-членки имат голяма свобода на действие по отношение на решенията във връзка с социално-икономическия модел, който ще изберат, за да усвоят предоставените им възможности за риболов.

    Предложението не поражда нови финансови последици за държавите-членки. Тъй като такъв регламент се приема от Съвета всяка година, вече са създадени държавни и частни механизми за неговото прилагане.

    - Избор на инструменти

    Предлагани инструменти: регламент.

    Настоящото предложение засяга управлението на риболова въз основа на член 43, параграф 3 от ДФЕС и в съответствие с член 20 от Регламент (ЕО) № 2371/2002 на Съвета.

    ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Предложението няма отражение върху бюджета на ЕС.

    Допълнителна информация

    - Опростяване

    Предложението предвижда опростяване на административните процедури за публичните органи (на ЕС или национални) и по-специално по отношение на изискванията за управление на усилието.

    - Клауза за преглед/преразглеждане/изтичане на срока на действие

    Тъй като предложението се отнася до годишен регламент за 2012 г., то не включва клауза за преразглеждане.

    - Подробно обяснение

    С предложението се определят възможностите за риболов на определени запаси или групи запаси за 2012 г. за държавите-членки, извършващи риболов в Черно море.

    Предложените цифри отразяват научното становище и рамката за определяне на ОДУ и квоти, посочени в съобщението на Комисията относно консултация за възможностите за риболов през 2012 г.

    Предвид намерението на Комисията да осигури устойчиво използване на рибните ресурси в съответствие с политиката на Съюза и международните ангажименти, като същевременно възможностите за риболов се поддържат на стабилно ниво, годишните изменения на ОДУ и квотите са ограничени доколкото е практично, като се отчита състоянието на съответните запаси.

    ОДУ и квотите, разпределени на държавите-членки, са посочени в приложение I.

    2011/0375 (NLE)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси за 2012 г., приложими в Черно море

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

    като взе предвид предложението на Комисията,

    като има предвид, че:

    1. В съответствие с член 43, параграф 3 от Договора Съветът, по предложение на Комисията, приема мерки за определянето и разпределянето на възможностите за риболов.

    2. В Регламент (ЕО) № 2371/2002 относно опазването и устойчивата експлоатация на рибните ресурси в рамките на общата политика в областта на рибарството[1] се изисква установяването на мерки, уреждащи достъпа до водите и ресурсите и устойчивото осъществяване на риболовните дейности, като се вземат предвид наличните научни становища, и по-специално доклада, изготвен от Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР).

    3. Съветът приема мерки за определяне и разпределяне на възможностите за риболов по вид риболовна дейност или група риболовни дейности, включително някои функционално свързани с това условия, когато това е целесъобразно. Възможностите за риболов следва да се разпределят между държавите-членки по такъв начин, че да осигуряват за всяка държава-членка относителна стабилност на риболовните дейности за всеки запас или риболов, като надлежно се отчитат целите на общата политика в областта на рибарството, определени в Регламент (ЕО) № 2371/2002.

    4. Общият допустим улов (ОДУ) и квотите следва да се определят въз основа на наличните научни становища, като се отчитат биологичните и социално-икономическите аспекти, и същевременно се гарантира справедливо третиране на различните сектори на рибарството, както и въз основа на мненията, изразени при консултациите със заинтересованите страни.

    5. Използването на възможностите за риболов, определени в настоящия регламент, е предмет на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета от 20 ноември 2009 г. за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството[2], и по-специално на членове 33 и 34 от него, отнасящи се до записването на улова и риболовното усилие, и съобщаването на данни относно изчерпването на възможностите за риболов. Следователно е необходимо да се определят кодове, които държавите-членки да използват при изпращането на данни до Комисията относно разтоварванията на запаси на сушата, които са предмет на настоящия регламент.

    6. Съгласно член 2 от Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета от 6 май 1996 г. относно определяне на допълнителните условия за годишното управление на допустимите количества улов и на квотите[3] запасите, които са предмет на различните установени в него мерки, трябва да бъдат посочени.

    7. Важно е тези категории риболов да бъдат открити на 1 януари 2012 г., за да се избегне прекъсване на риболовните дейности и да се осигури поминъка на рибарите от Съюза. Поради съображения за спешност настоящият регламент следва да влезе в сила веднага след публикуването му.

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    ГЛАВА I Обхват и определения

    Член 1 Предмет

    Настоящият регламент определя възможностите за риболов за 2012 г. на определени рибни запаси и групи рибни запаси в Черно море.

    Член 2 Обхват

    Настоящият регламент се прилага за кораби на ЕС, които осъществяват дейност в Черно море.

    Член 3 Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    а) „GFCM“ означава Генерална комисия по рибарство за Средиземно море;

    б) „Черно море“ означава географската подзона на GFCM съгласно определението в Резолюция GFCM/33/2009/2;

    в) „кораб на ЕС“ означава риболовен кораб, плаващ под знамето на държава-членка и регистриран в Съюза;

    г) „общ допустим улов (ОДУ)“ означава количеството риба, което може да бъде уловено от всеки запас в рамките на една година;

    д) „квота“ означава част от ОДУ, предоставена на Съюза, държава-членка или трета държава.

    ГЛАВА IIВъзможности за риболов

    Член 4 ОДУ и разпределяне

    ОДУ, неговото разпределяне между държавите-членки и функционално свързаните с това условия според случая са посочени в приложението.

    Член 5 Специални разпоредби относно разпределянето

    Определеното в настоящия регламент разпределение на възможностите за риболов между държавите-членки се извършва без да се засягат:

    а) размените по член 20, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 2371/2002;

    б) преразпределенията по член 37 от Регламент (ЕО) № 1224/2009;

    в) допълнителните разтоварвания на суша, позволени съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96;

    г) удържаните количества по член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96;

    д) приспаданията, направени съгласно членове 37, 105 и 107 от Регламент (ЕО) № 1224/2009.

    Член 6 Условия за разтоварване на суша на улова и прилова

    Риба от запасите, за които възможностите за риболов са определени в настоящия регламент, се задържа на борда или се разтоварва на суша, единствено ако:

    а) уловът е извършен от кораби на държава-членка, която има квота и тази квота не е изчерпана; или

    б) уловът представлява част от квота на Съюза, която не е била разпределена по квоти между държавите-членки, и тази квота на Съюза не е изчерпана.

    ГЛАВА IIIЗаключителни разпоредби

    Член 7 Предаване на данни

    Когато съгласно членове 33 и 34 от Регламент (ЕО) № 1224/2009 държавите-членки изпращат на Комисията данни относно разтоварванията на суша на уловените запаси, те използват посочените в приложението към настоящия регламент кодове на запасите.

    Член 8 Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз .

    Той се прилага от 1 януари 2012 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Съвета

    Председател

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ОДУ, приложими към кораби на ЕС, в зони с ОДУ по вид и по зона

    В таблиците по-долу се определят равнищата на ОДУ и квотите (в тонове живо тегло, с изключение на случаите, в които е предвидено друго) по запаси и функционално свързаните с тяхното използване условия според случая.

    Рибните запаси се указват по азбучен ред на латинските наименования на видовете. За целите на настоящия регламент се прилага следната таблица за съответствие на латинските и общоприетите наименования:

    Научно наименование | 3-буквен код | Общоприето наименование |

    Psetta maxima | TUR | Калкан |

    Sprattus sprattus | SPR | Трицона |

    Вид: | Калкан | Зона: | Води на ЕС в Черно море |

    Psetta maxima | TUR/F37.4.2.C |

    България | 37 | Аналитичен ОДУ Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага. Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага. |

    Румъния | 37 |

    ЕС | 74 | (1) |

    ОДУ | Не се прилага |

    _________ |

    (1) От 15 април до 15 юни се забранява всякаква риболовна дейност, трансбордиране, вземане на борда и разтоварване на суша. |

    Вид: | Трицона | Зона: | Води на ЕС в Черно море |

    Sprattus sprattus | SPR/ F37.4.2.C |

    България | 8032.5 | Аналитичен ОДУ Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага. Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага. |

    Румъния | 3442.5 |

    ЕС | 11475 |

    ОДУ | Не се прилага |

    _________ |

    [1] ОВ L 358, 31.12.2002 г., стр. 59.

    [2] OВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 1.

    [3] OВ L 115, 9.5.1996 г., стр. 3.

    Top