EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0777

СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО СЪВЕТА, ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ДО КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Работна програма на Комисията за 2012 г. Постигане на европейско обновление

/* COM/2011/0777 окончателен */

Брюксел, 15.11.2011

COM(2011) 777 окончателен

VOL. 1/2

СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО СЪВЕТА, ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ДО КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2012 г.

Постигане на европейско обновление


1.Въведение

Европейският съюз е изправен пред най-голямото предизвикателство на нашето поколение. Това предизвикателство е икономическо и засяга семействата, бизнеса и общностите в цяла Европа. Но то е и политическо предизвикателство, което ще покаже дали Европейският съюз е в състояние да се справи с тази задача. Европейският съюз може и трябва да играе важна роля за преодоляването на настоящата криза от европейските граждани.

Това беше посланието на речта за състоянието на Съюза през септември 2011 г. 1 Речта и дебатът в Европейския парламент потвърдиха съществуването на широк консенсус, че водещият приоритет на ЕС трябва да бъде благоприятстването на устойчиво икономическо възстановяване, придружено от създаването на много нови работни места. Единствено чрез възстановяване на растежа и доверието можем да доразвием уникалния социален модел на ЕС. За да постигнем успех, се нуждаем от активното партньорство между институциите на ЕС и с институциите на национално равнище. Трябва да работим като истински съюз и да използваме общностния метод на вземане на решения за основа на този истински съюз. Настоящата криза показа още веднъж, че когато са изпълнени тези условия, можем да действаме с необходимата решителност и способност за приспособяване.

Комисията отговаря на тези императиви по различни начини. Голяма част от нейните ресурси се използват за непоколебимото изпълнение на решения, които са взети на по-ранен етап — от отдавна установени задачи, като гарантирането на пълното прилагане на правото на ЕС в целия ЕС, през управлението на бюджета на ЕС, пряко или чрез съвместно управление с държавите-членки, до много по-нови отговорности, които произтичат пряко от реакцията на Комисията на настоящата криза. Често пъти тази програма за изпълнение има пряко отражение върху растежа — в държавите-членки се наблюдават пропуски по отношение на изпълнението на ключови законодателни инициативи, които са от решаващо значение за функционирането на единния пазар, но които все още не са изпълнени.

Неотдавна Комисията предложи радикално нова програма, включваща по-всеобхватен надзор върху бюджетните и икономическите политики на държавите-членки, по-специално за държавите-членки от Еврозоната, радикална промяна в надзора и финансовото регулиране и действия, които имат за цел да осигурят незабавни ползи от структурните политики на ЕС. Приетият неотдавна пакет за засилване на икономическото управление (т.нар. „шесторка“) представлява значима нова задача за Комисията.

Изпълнението на всички тези нови политики ще изисква съществена промяна в начина на работа на Комисията. То ще наложи преразпределение на ресурси и изграждане на още по-тясно работно партньорство с държавите-членки. Създаването на работна група на Комисията, която има за задача да подпомага Гърция при изпълнението на нейната програмата на ЕС/МВФ и да пренасочи и ускори усвояването на разходите по структурните фондове на ЕС, е само един пример за новите задачи на Комисията, които произтичат пряко от управлението на кризата.

При изготвянето на настоящата си работна програма за 2012 г. Комисията постигна баланс между необходимостта да отговори на неотложните нови нужди, появили се в резултат на кризата, и непрекъснатата нужда да работи върху структурни въпроси, където законодателите, инвеститорите и гражданите очакват от Комисията да излезе извън рамките на неотложните въпроси и да спомогне за изграждането на благоденствена и устойчива Европа на бъдещето. Повечето от новите инициативи, изложени в приложенията към настоящата работна програма на Комисията, са съсредоточени върху тази дългосрочна перспектива — те допринасят или ще спомогнат за създаването на необходимата правна рамка, която ще позволи да извлечем пълните ползи от мащаба на ЕС за постигането и споделянето на устойчив растеж, високи нива на заетост и справедливо общество в целия ЕС. Това е целта на широк набор от инициативи за насърчаване на конкурентоспособността, подкрепа за справяне със социалните разходи от кризата и насочване на възстановяването към устойчиво бъдеще. Това е също така основната цел на разходните политики на ЕС чрез новото поколение от програми, предложени от Комисията, които ще бъдат с продължителност до 2020 г.

Необходимо е Комисията, Европейският парламент и Съветът да възприемат гъвкав подход при изпълнението на тези инициативи. Не е изключено през идните месеци да възникнат нови спешни ситуации, които не биха могли да бъдат предвидени в настоящата работна програма. Широкият обхват на очакванията, свързани с новото икономическо управление на ЕС, ще изисква много време и внимание от всичките три институции и, както вече видяхме, може да се наложи предишните планове да бъдат загърбени и темпът на преговорите да бъдат забавен, за да може да се вземат неотложни решения. Някои от предложенията в приложенията са от особено значение и трябва да се ползват с по-голям приоритет от други, по-специално това са онези предложения, които биха могли да имат незабавен ефект върху растежа и заетостта и да допринесат реално за възстановяването. Комисията ще вложи специални усилия и ще отдели внимание на тези предложения, но за да имат желания ефект на практика и в ежедневието на хората, тези предложения трябва да бъдат разглеждани приоритетно — чрез ускорена процедура — от Европейския парламент и от Съвета на министрите. Колективният капацитет на институциите да покажат, че имат общо разбиране за това в кои области са необходими най-спешни действия, ще изпрати мощно послание относно решимостта на ЕС да се пребори с кризата и да възстанови растежа. С оглед на бързо променящите се събития всеки списък от мерки, за които се предвижда използването на ускорената процедура, трябва да бъде предмет на често преразглеждане. Първоначалните предложения на Комисията за ускорена процедура ще придружават годишното изследване на растежа за 2012 г.

2.Изграждане на стабилна и отговорна Европа

През последните няколко години сме свидетели на радикална трансформация в икономическия пейзаж в ЕС. „Европа 2020“ 2 е икономическата стратегия на Европейския съюз. В нея се потвърждава взаимозависимостта на нашите държави-членки и се представя начинът, по който ЕС и националните органи могат да работят заедно за постигане на съвместно договорените цели и за връщането на икономиката на пътя на растежа и създаването на работни места, като едновременно с това се поставят основите на едно устойчиво бъдеще. Всички държави-членки получиха специфични препоръки как да преодолеят най-належащите за тях предизвикателства. Второто годишно изследване на растежа ще определи рамката за „Европейския семестър“ за 2012 г. Широкообхватната реформа на финансовото регулиране и надзор постави финансовата система на ЕС върху солидни основи. С приемането на законодателството за подобряване на икономическото управление (т.нар „шесторка“) ЕС разшири и заздрави своите механизми за надзор на националните политики. Няколко държави-членки са поставени под засилен надзор в рамките на програми за икономическо приспособяване. Бяха разработени нови инструменти за справяне с безпрецедентния натиск върху публичните финанси. Сега ЕС трябва да вземе спешни и решителни мерки за изпълнението и ускоряването на реформите. Трябва да демонстрираме, че всички институции работят съвместно за ускореното изпълнение на основните мерки.

Миналия месец Комисията представи пет взаимосвързани елемента под формата на пътна карта за стабилност и растеж 3 . Тези елементи представляват както незабавен отговор на проблемите на Гърция и в банковия сектор с цел възстановяване на доверието в Еврозоната, така и усилие за по-бързото изпълнение на политиките за насърчаване на стабилността и растежа. Тези предложения бяха включени в заключенията на срещата на Европейския съвет и срещата на върха на държавите от Еврозоната и ще продължат да бъдат водеща сила, която ще насочва работата на Комисията през идните месеци.

Необходими са бързи и решителни действия за изпълнението на тази програма през следващите дванадесет месеца. До публикуването от Комисията на годишното изследване на растежа за 2013 г. Европейският съюз би трябвало да е станал свидетел на ефекта от реформите, които доведоха до ново равнище на сътрудничество и надзор между свързаните помежду им икономики на Еврозоната и на ЕС като цяло. Това ще осигури правилния баланс между възстановяването на публичните финанси и ускоряването на растежа, като националните мерки и работата на ЕС по водещите инициативи от стратегията „Европа 2020“ се извършват координирано с цел постигането на максимално равнище на възстановяване.

2.1.Реформа на финансовия сектор: инвестиране в доверието

Доброто функциониране на финансовия сектор е от решаващо значение за осигуряването на растеж и работни места. След настъпването на кризата Комисията предприе всеобхватни реформи на финансовото регулиране и надзор. По-голяма част от основните инициативи вече са приети или са в процес на обсъждане, включително предложения за законодателство относно дериватите 4 , агенциите за кредитен рейтинг 5 , капиталовите изисквания 6 , по-стабилните и по-прозрачни пазари на ценни книжа и борбата с пазарните злоупотреби 7 Освен това ще бъде публикувана и оценка на кумулативния ефект от реформите.

ЕС трябва да се ръководи от ясната амбиция да завърши реформата през следващата година. През първите месеци на 2012 г. Комисията ще предложи останалите законодателни актове, които ще бъдат съсредоточени върху защитата на инвеститорите. Прегледът на правилата за колективните инвестиционни схеми (UCITS) ще има за цел да засили защитата на инвеститорите и да заздрави вътрешния пазар. Защитата на инвеститорите и прозрачността са също така в центъра на инициатива относно преддоговорното оповестяване на информация за комплексни инвестиционни продукти, както и относно застрахователното посредничество.

2.2.Финансиране на бъдещето: гарантиране на устойчиви публични приходи

Програмата за растеж на ЕС е важен принос, който Съюзът може да направи за възстановяване на публичните финанси. Макар данъчното облагане да е преди всичко в правомощията на държавите-членки, действия на равнище ЕС могат да подпомогнат работата на държавите-членки, за да се гарантира, че европейският социален модел може да бъде финансиран и в бъдеще. През 2011 г. Комисията представи няколко важни инициативи за ново балансиране на приноса на финансовия сектор към публичните финанси (данък върху финансовите сделки) 8 , за изместване на финансовата тежест към използването на ресурсите (данъчно облагане на електроенергията) 9 и за подобряване на функционирането на единния пазар (CCCTB) 10 .

През 2012 г. Комисията ще предложи допълнителни мерки, с които ще осигури устойчивостта и стабилността на публичните финанси. Комисията ще работи върху изграждането на съвременна система на ДДС, която е в състояние да се справи с измамите и която ще намали бюрократичната тежест върху МСП и другите предприятия с международна дейност.

Укриването на данъци е заплаха за държавните приходи във всички държави-членки. То нарушава конкурентната среда, като ощетява несправедливо преобладаващата част от гражданите и бизнеса, които спазват правилата. Ще бъде представено предложение за подобрена стратегия, която да помогне на държавите-членки да се справят с проблема на „данъчните острови“ и която ще бъде приносът на ЕС за противодействие на евентуалните загуби за публичната хазна.

Във време на бюджетни ограничения се засилва значението на защитата на парите на данъкоплатците. Всяка година в резултат на измами и други незаконни дейности, засягащи публични средства на ЕС, се регистрират значителни финансови загуби. Комисията ще направи предложение за осигуряване на защитата на финансовите интереси на ЕС в обхвата на наказателното право.

За да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени европейските предприятия в резултат на икономическата криза, Комисията изготвя подробна оценка на нуждата от реформа на Регламента за несъстоятелността. Въз основа на своите заключения тя ще разработи бъдещи варианти за по-ефективни правила за трансгранична несъстоятелност, включително за групи от предприятия.

3.Изграждане на Съюз на устойчив растеж и солидарност

Възстановяването на устойчив растеж и създаването на работни места изискват стимулиращи действия на равнище ЕС и на национално равнище за подпомагане на конкуренцията и социалното приобщаване. Успешното осъществяване на тези цели ще изисква по-енергични действия за създаване на подходяща рамка в подкрепа на предприятията, която ще създаде условия за разкриване на работни места и за навлизане на нови пазари. Това вече е главен аспект в предложенията за разходните програми на ЕС, които са в процес на обсъждане. Новото поколение политики на сближаване 11 е насочено към работните места и растежа на утрешния ден. „Хоризонт 2020“ — следващата рамкова програма за научни изследвания и иновации — ще превърне базата от познания на ЕС в стопански растеж, като в същото време действията в областта на конкурентоспособността ще бъдат насочени по-специално в подкрепа на МСП. „Еразмус за всички“, новата програма за образованието, обучението и младежта, ще ускори модернизирането на образователните системи в Европа. Механизмът за свързване на Европа 12 насочва финансирането към проекти с най-голям принос за европейската икономика и укрепва инфраструктурата като инструмент за растеж.

3.1.Единен пазар за растеж

Единният пазар продължава да бъде нашият най-важен инструмент за растеж и работни места. За да достигне своя потенциал, той трябва да стимулира развитието на подходяща бизнес среда, по-специално за по-малките предприятия, и за потребителите, да осъществява в пълна степен реформите за насърчаване на устойчив растеж и да разполага с ефективна и конкурентна инфраструктура.

Затова Комисията постави началото на амбициозен процес, който има за цел да даде нов импулс на единния пазар, а именно Акта за единния пазар 13 . Своевременното разглеждане на дванадесетте ключови предложения в Акта в рамките на междуинституционалния процес ще гарантира, че ползите от него ще бъдат извлечени възможно най-бързо. През 2012 г. Комисията ще задълбочи работата си по изпълнението и прилагането на законодателството, свързано с единния пазар. Тя ще предложи инициативи за свързване на националните научноизследователски системи и за създаване на структурирано, мобилно и ефективно европейско изследователско пространство, основаващо се на засилена конкуренция и сътрудничество за постигане на изключителни научни постижения и иновации от световна величина. По-специално, тя ще се стреми да отвори за паневропейска конкуренция политиката за назначаване на ключови позиции в университетите. Пълното изпълнение на системата „Единно европейско небе“ не само ще премахне аспектите на неефективност, струващи около 3,8 млрд. EUR годишно, но и ще доведе до намаляване на емисиите на CO2, подобряване на безопасността и намаляване на закъсненията за пътниците. Макар че девет от всеки десет нови работни места се създават в сектора на услугите и въпреки многобройните възможности за бизнеса, които този сектор предлага, Директивата за услугите 14 все още не се прилага в пълна степен и адекватно. Освен това Комисията ще извърши преглед на изпълнението на препоръката относно достъпа до основни платежни услуги, за да прецени дали е необходимо да предприеме допълнителни действия.

Завършването на вътрешния енергиен пазар до 2014 г. ще отключи потенциала на друг ключов фактор за икономическия растеж. Новите предложения за либерализиране на железопътния транспорт също ще спомогнат за модернизирането и декарбонизирането на европейския транспорт чрез по-голяма конкуренция и ще предложат нови, по-новаторски и насочени към клиентите пътнически услуги. Предвид съществените инвестиции за обновяване на нашите енергийни системи (1 трилион EUR за периода 2011—2020 г. 15 ) енергийният сектор е друг важен фактор за икономическия растеж. Комисията ще предприеме няколко инициативи в това отношение, които ще имат за цел именно завършването на вътрешния пазар до 2014 г., за което призова Европейският съвет.

Програмата в областта на цифровите технологии 16 играе централна роля за способността на европейската икономика да се възползва от възможностите на съвременните технологии и интернет за стимулирането на растежа. Навлизането на електронните услуги е от решаващо значение и електронната търговия ще бъде активно популяризирана. През 2012 г. Комисията ще предложи инициатива относно управлението на колективните права на интелектуална собственост. Инициативата ще включва правила относно трансграничното лицензиране на музика в интернет за улесняване на лицензите, валидни за повече от една територия. Паралелно с това инициативата за осигуряване на взаимно признаване на електронната идентификация, електронното установяване на автентичност и електронния подпис ще има за цел да изгради потребителско доверие и да улесни електронните плащания и операции.

Потребителското доверие е ключът към по-голямото търсене и възстановяването на растежа. Подробната програма за защита на потребителите ще покаже как правата на потребителите и безопасността на потребителите могат да осигурят стабилна основа за потребителите на единния пазар. Предложенията за изменение на правилата относно общата безопасност на продуктите ще представят ясен и последователен подход както за потребителите, така и за производителите, и ще обединят различни режими за надзор в общ подход за единния пазар. А по отношение на случаите, в които е необходима защита на потребителите, правилата за колективна защита ще определят как потребителите и бизнесът могат да намерят ефективни решения на широкомащабни проблеми.

3.2.Повече възможности за хората в отворени за всички общества

Понастоящем създаването на работни места продължава да бъде едно от най-големите предизвикателства за Европа и ЕС може да има важен принос в тази област. Водещите инициативи на стратегията „Европа 2020“ — „Младежта в движение“ 17 , „Програмата за нови умения и работни места“ 18 и „Европейската платформа срещу бедността“ 19 —подчертаха необходимостта европейското обновление да бъде насочено към най-нуждаещите се. Новият Европейски социален фонд 20 и Европейският фонд за приспособяване към глобализацията 21 ще подпомогнат усилията на държавите-членки за справяне с кризата при заетостта, като спомогнат за създаването на работни места и подобряването на основни умения. „Еразмус за всички“ ще подкрепя стратегически партньорства между висшите учебни заведения и предприятията, за да гарантира, че младите студенти придобиват набора от знания, който е необходим на трудовия пазар. Осъществяването на тези инициативи ще има съществен ефект върху работата на ЕС за справяне с безработицата, социалното изключване и бедността.

В скоро време Комисията ще представи своите виждания за това как ЕС може да допринесе за решаване на сериозния проблем с безработицата сред младежта, включително чрез мерки за насърчаване на мобилността на младежите, които търсят работа, и да им помогне в търсенето на свободни работни места в други страни. Професионалните обучения могат също така да представляват важен елемент за навлизане на пазара на труда. Това може да е от голямо значение особено с оглед на по-доброто използване на потенциала на секторите, в които е най-вероятно да бъдат създадени работни места в бъдеще.

С активното участие на социалните партньори Комисията ще преразгледа също така принципите на гъвкавата сигурност и ще стартира нова фаза в тяхното прилагане, стимулирайки създаването на работни места и мобилността като начин за смекчаване на ефекта от икономическите затруднения и подготовка за извличането на максимална полза от възстановяването, когато то настъпи. Това е свързано с нуждата от по-добра предварителна подготовка и управление на преструктуриранията на предприятия. Накрая, Комисията ще предложи и начини за укрепване на обществените служби за заетост, включително реформа на Европейската служба за заетост (Eures), с цел да подобри достъпа до възможности за заетост в чужбина.

В по-далечно бъдеще запазването на нашия социален модел означава също така да се гарантира, че можем да финансираме благосъстоянието и в бъдеще. В това отношение застаряващите общества представляват огромно предизвикателство за публичната политика, а съвременният и новаторски здравен сектор е водещ фактор за икономическия растеж. Комисията ще предприеме последващи действия по отношение на специфичните национални препоръки в областта на пенсиите и ще постави началото на инициативи в сфери от трансгранично значение. През 2012 г. това ще включва инициатива за заздравяване на вътрешния пазар за ефективни и сигурни пенсионни продукти. Освен това Комисията ще представи предложения относно допълнителните пенсионни права на лицата, които сменят работата си, като се има предвид ключовото значение на по-лесната мобилност за заетостта и създаването на работни места.

3.3.Полагане на основите на едно устойчиво бъдеще

Устойчивото възстановяване предполага растежът и инвестициите да са насочени към най-динамичните сектори на бъдещето. В подхода на Комисията към икономика с ниски емисии на въглероден двуокис 22 с ефективно използване на ресурсите 23 , който ще бъде включен в икономическата политика и годишното изследване на растежа, се посочва как интелигентният растеж трябва да бъде насочван ефективно, за да превърне предизвикателството на една устойчива Европа в наше конкурентно предимство. Този подход е залегнал в стратегията „Европа 2020“ и представлява основен водещ фактор зад новото поколение предложения в областта на селското стопанство 24  и развитието на селските райони 25 и риболова, за да осигури устойчива основа за сектори, които са от решаващо значение както за нашата околна среда, така и за нашата икономика. Важен пример за стремежа към ресурсна ефективност в секторните политики ще бъдат предложенията през 2012 г. за осигуряване на достъп до чиста вода в достатъчни количества. Комисията ще приеме проект за съхраняване на водните ресурси, за да насочи публичната политика към актуалните проблеми, свързани с недостига на вода.

Устойчивостта е също така в основата на визията на Комисията за енергийната политика. Например своевременното приемане и изпълнение на предложението за директива за спестяване на енергия 26 може да спомогне за реализирането на ползи на средна стойност 1000 EUR годишно на домакинство в ЕС и има потенциал да създаде два милиона работни места, както и да се справи с проблеми, свързани с изменението на климата. Предложението за разширяване на рамката за ядрена безопасност ще интегрира наученото от стрес тестовете на атомните електроцентрали в ЕС, техническия напредък и международните нормативни развития. Освен това Комисията ще представи стратегия за ускоряване на развитието на възобновяемата енергия на вътрешния пазар на ЕС и в съседните на него държави от Южното Средиземноморие. Важен сигнал ще бъде постигането на напредък по отношение на приемането на предложението за регламент за улесняване на инвестициите в необходимата енергийна инфраструктура с цел по-бързото интегриране на възобновяемите източници на енергия.

През 2012 г. Комисията ще продължи да преследва своята цел за истински и всеобхватни глобални усилия за намаляване на емисиите на парникови газове. Тя ще продължи да управлява прехода към изменената система за търговия с емисии и ще разработи нови и изпълнява съществуващи мерки, за да спомогне за постигането на целите в областта на климата и енергията. Прегледът на законодателството в областта на леките автомобили и караваните ще стимулира иновациите и ще гарантира на производителите нормативна сигурност. Работата ще бъде насочена също така към премахване на зависимостта на транспорта от петрол чрез стимулиране на развитието на инфраструктури за алтернативни горива в ЕС.

Срещата на върха Рио+20 през месец юни ще постави в центъра на вниманието глобалните усилия за устойчивост и стимулиране на екологичния растеж. Политиките на ЕС ще заемат водещо място в тези усилия.

3.4.Отворена за гражданите Европа

В наши дни осигуряването на сигурност и правосъдие в Европа без вътрешни граници представлява един от най-големите приоритети за ЕС. Свободата на гражданите да се възползват от възможности в чужбина е централен елемент от самата причина за съществуването на ЕС. За да работи тази система обаче, ЕС трябва да заздрави взаимното доверие, необходимо на системата, и да действа решително и справедливо във връзка със сериозни предизвикателства като тези в района на Средиземно море тази година. ЕС трябва да ускори изпълнението на Стокхолмската програма 27 , включително да намери решение на важни въпроси като търсенето на убежище и да обърне внимание на нови предизвикателства като сигурността на киберпространството.

Единният пазар за гражданите трябва да премахне неоправданите бюрократични пречки пред свободното движение. Две законодателни предложения ще улеснят трансграничното признаване на документите относно гражданското състояние и ще опростят изискванията за легализиране.

Граничният режим на ЕС е основна част от програмата. Модернизирането и използването на нова технология може да гарантира, че системата насърчава трансграничната дейност и осигурява подходящите предпазни мерки. Граничните проверки от следващо поколение ще бъдат по-надеждни, като в същото време ще осигурят на често пътуващите лица по-лесен достъп до ЕС. Ще бъде направено предложение за конкретна стратегия за предотвратяване на трафика на хора и борба с него.

4.Осигуряване на ефективен глас на ЕС на световната сцена

Единен ЕС представлява най-добрата платформа за ефективни действия на Съюза на световната сцена. ЕС е най-голямата икономика в света. ЕС и неговите държави-членки предоставят над половината от световната помощ за развитие и хуманитарна помощ. ЕС защитава и продължава да бъде тясно ангажиран с универсалните ценности, като правата на човека и демокрацията, спазването на международното право и ефективния многостранен подход. Когато ЕС действа единно, той има съществено влияние. За да се справим с предизвикателствата и да се възползваме от възможностите, дадени от глобализацията, действията на ЕС трябва да бъдат все по-уверени с оглед на защитата и популяризирането на нашите интереси и ценности, като в същото време се работи за по-голямо благоденствието и сигурност в света.

Външнополитическата дейност на ЕС се извършва в рамките на многостранни, регионални и двустранни отношения, посредством съществуващи рамки на политиката, като търговската политика и политиката на развитие, както и посредством външнополитическите аспекти на многобройните вътрешни политики на ЕС. Съюзът ще продължи да изпълнява тези политики, като в същото време посреща предизвикателствата на бързо развиващите се събития в световен план.

ЕС трябва да има готовност да реагира на бързопроменящата се обстановка в световен мащаб. ЕС реагира бързо и решително на драматичните промени в съседните държави от Южното Средиземноморие 28 . В основата на отговора на ЕС бяха традициите на доброто управление, отвореността и солидарността и този отговор даде ясно политическо послание и непосредствена практическа подкрепа („повече за повече“). Беше извършен своевременен преглед на помощта, която беше преразпределена, за да се гарантира съгласуваност с настоящите нужди и приоритети. В този контекст бяха приети програмата „Подкрепа за партньорство, реформи и приобщаващ растеж“ (SPRING) и механизмът за гражданското общество. ЕС ще продължи да съсредоточава своето внимание върху съседните държави, като предоставя възможности за взаимно изгодно сътрудничество за стимулиране на стабилността и растежа. Комисията ще се съсредоточи върху изпълнението на ангажиментите, поети в съвместното съобщение с Върховния представител относно новия подход в европейската политика на съседство 29 , който ще играе важна роля в стимулирането на мира и благоденствието в държавите от Южното Средиземноморие и в източните съседи на Съюза, като бъде използван пълен набор от политики и програми на ЕС за стимулиране на по-голяма икономическа, социална и политическа стабилност. Наред с подкрепата за държавите от Южното Средиземноморие в процес на демократизация, други приоритети през 2012 г. ще бъдат пътната карта на Източното партньорство, одобрена на срещата на върха във Варшава, и стабилността в Близкия изток и региона на Кавказ.

В допълнение ЕС допринася за подобряване на сигурността в Африка. Освен това ЕС ще има готовност в бъдеще да реагира на природни бедствия, както направи неотдавна в Турция, Пакистан и Япония.

За да може да се приспособи към променящата се глобална среда и да участва в изграждането на световния ред, ЕС трябва да свърже външните и вътрешните елементи на своите политики. Търговията, развитието, дипломацията, разширяването, политиката на съседство и реакцията при кризи са политики и инструменти, които формират гръбнака на външнополитическата дейност на Съюза. Те могат да развият пълния си потенциал, когато бъдат изпълнявани заедно с нашите вътрешни политики, като единния пазар, политиката в областта на климата, енергийната и паричната политика, които имат огромно влияние върху външния свят.

Европейското благоденствие разчита на конкурентоспособността в световен план. Усилията за възстановяване на растежа и заетостта се полагат в условията на все по-голяма взаимосвързаност и конкуренция. Г-20 демонстрира, че може да бъде ефективен фактор за стимулиране на съгласуван глобален отговор на кризата. На последната среща на Г-20 в Кан се стигна до заключението, че нарастването на селскостопанската продукция и производителност е от решаващо значение за подобряването на продоволствената сигурност и стимулирането на устойчив икономически растеж. Макар че общата цел на търговската политика на ЕС продължава да бъде успешното приключване на продължаващите многостранни преговори, е необходимо интересите на европейските предприятия и потребители да бъдат защитени чрез двустранни споразумения с партньори от трети държави. Поради това в момента се проучва възможността за евентуално споразумение за свободна търговия с Япония и споразумение за инвестиции с Китай.

Солидарността е основна европейска ценност, която се разпростира и извън нашите граници. В позицията си на най-големия донор на помощ за развитие в света ЕС ще играе водеща роля в подпомагането на най-бедните общества в света, като съсредоточи своите усилия върху осигуряването на бързо и ефективно изпълнение на преработената политика за развитие на ЕС 30 и обърне особено внимание на Целите на хилядолетието за развитие. Нов, конкретен израз на солидарността на ЕС в световен план е създаването на Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ.

През 2012 г. ще бъде постигнат напредък и по отношение на изпълнението на подновения консенсус на Съюза относно разширяването и подготовката за приемането на Хърватия като 28-ия член на нашето семейство. През 2012 г. ще продължи работата, имаща за цел Хърватия да се възползва в пълна степен от членството и да изпълни задълженията, произтичащи от него.

5.Разумно регулиране и ефективно изпълнение

За да бъдат осъществени реформите, представени в настоящата програма, е необходимо законодателството на ЕС да функционира ефективно на всеки етап. От идеята, през изпълнението до оценката и актуализирането действията на ЕС трябва да бъдат проверявани на всеки етап, за да отговарят на най-високите стандарти за качество по отношение на тяхната ефективност и ефикасност. ЕС трябва да гарантира, че нормативната тежест е минимална.

Правото на инициатива на Комисията и нейната отговорност като пазителка на Договора ѝ отреждат особена роля в поддържането на високи стандарти. В своята работа, както и при мониторинга и прилагането на приетото законодателство, Комисията е твърдо решена да гарантира, че реформата носи ползи за гражданите, предприятията и публичните органи в ЕС.

5.1.По-разумно използване на средствата

В настоящото време на ограничения трябва да направим така, че нашите ограничени ресурси да бъдат насочени в областите, в които има най-добра възвръщаемост по отношение на бъдещата заетост и растеж. Комисията предложи актуален бюджет, който допълва националните разходи там, където е налице ясна добавена стойност на действията на европейско равнище. Тя ще продължи да полага усилия в процеса на преговори, за да гарантира, че принципите на опростяване, рационализиране и добавена стойност бъдат запазени в крайния пакет.

5.2.Разумно регулиране

Ролята на Комисията в предлагането на законодателни актове нарасна съществено през последните години със затвърждаването на оценката на въздействието като стандартна част от работата на Комисията. През 2012 г. ще бъде направена друга важна стъпка, а именно минималният срок за публичните консултации ще бъде удължен от 8 на 12 седмици. Това ще помогне да се гарантира, че предложенията на Комисията се основават на вижданията на заинтересованите лица и че всички имат възможност да изразят своите мнения относно ключовите избори в областта на публичната политика. Намаляването на административната тежест е особено актуален въпрос във времена на икономически предизвикателства. Със завършването на програмата за намаляване на административната тежест през 2012 г. Комисията ще е надминала успешно целта за намаляване от 25 %, като към този момент ще е представила предложения, съответстващи на намаляване от 31 % и икономии в размер на 39 млрд. EUR. Въз основа на своя опит Комисията ще продължи да полага усилия за запазване на регулаторната тежест на възможно най-ниското ниво. По-специално, тя ще анализира въздействието на законодателството на ЕС върху малките предприятия и ще предложи, където това е необходимо, изключения или специфични решения за микропредприятията. Освен това тя ще представи първите резултати от своите проверки за адекватност на законодателството.

6.Заключение

Европейската комисия е твърдо решена през следващата година да направи всичко възможно за излизане от икономическата криза, която притиска европейските граждани. Мерките, предприети тази есен, свидетелстват за приоритетното място, което Комисията отрежда на насърчаването на растежа и заетостта. Този главен приоритет е отразен и в нейната работна програма за 2012 г., която освен това се съсредоточава и върху дългосрочните цели на ЕС. Задължително е да предприемем мерки в краткосрочен план, като в същото време полагаме основите за устойчив растеж и работни места в дългосрочен план. Едновременните действия в краткосрочен и в дългосрочен план ще помогнат на ЕС да намери изход от кризата, което ще го направи по-силен и по-способен да се справи с изискванията на глобалната конкуренция, да започне да използва източниците на бъдещ растеж и да постигне успешна социална пазарна икономика.

ЕС може да гради върху стабилни основи. Той е най-големият търговски блок в света, произвежда една трета от световната продукция и се гордее с традиции в социалните и технологическите иновации. Той споделя ценности и история, които ни свързват в съвместната ни работа. Той разполага с институции, които споделят ясна визия относно пътя към изграждането на една благоденствена и устойчива Европа, разполага с изпитания подход на общностния метод и притежава необходимата гъвкавост, за да отговори на променящите се обстоятелства. Проявявайки политическа воля за превръщането на намеренията в действия и предприемайки решителни действия за взетите неотдавна решения, ЕС може да се докаже като водеща сила в преодоляването на риска от упадък и да постигне европейско обновление.

(1) Вж. „Реч за състоянието на Съюза, 2011 г.“ от 28 септември 2011 г. (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/11/607&format=HTML&aged=0&language=BG&guiLanguage=en).
(2) COM(2010) 2020, 3.3.2010 г.
(3) COM(2011) 669, 12.10.2011 г.
(4) COM(2010) 484, 11.9.2010 г.
(5) Регламент (ЕС) 513/2011, ОВ L 145/30, 31.5.2011 г.
(6) COM(2011) 452, 20.7.2011 г.; COM(2011) 453, 20.7.2011 г.
(7) СOM(2011) 656, 20.10.2011 г.; COM (2011) 652, 20.10.2011 г.
(8) COM(2011) 594, 28.9.2011 г.
(9) COM(2011) 168, 13.4.2011 г.; COM(2011) 169, 13.4.2011 г.
(10) COM(2011) 121, 16.3.2011 г.
(11) COM (2011) 607—612, 614— 615, 6.10.2011 г.
(12) COM(2011) 657, 665, 676, 19.10.2011 г.
(13) COM(2011) 206, 13.4.2011 г.
(14) 2006/123/EC, 12.12.2006 г., OВ L 376/36, 27.12.2006 г.
(15) COM(2010) 677, 17.11.2010 г.
(16) COM(2010) 245, 19.5.2010 г.
(17) COM(2010) 477, 15.9.2010 г.
(18) COM(2010) 682, 23.11.2010 г.
(19) COM(2010) 758, 16.12.2010 г.
(20) COM(2011) 607, 6.10.2011 г.
(21) COM(2011) 608, 6.10.2011 г.
(22) COM(2011) 571, 20.9.2011 г.
(23) COM(2011) 112, 8.3.2011 г. 
(24) COM(2011) 628, 12.10.2011 г.
(25) COM(2011) 627, 12.10.2011 г.
(26) COM(2011) 370, 22.6.2011 г.
(27) OВ C 115/1, 4.5.2010 г.
(28) COM(2011) 200, 8.3.2011 г.
(29) COM(2011) 303, 25.5.2011 г.
(30) COM (2011) 637, 13.10.2011 г. и COM (2011) 638/2 13.10.2011 г.
Top

Брюксел, 15.11.2011

COM(2011) 777 окончателен

VOL. 2/2

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2012 г.


Приложение I — Предстоящи инициативи 1

Предстоящи инициативи през 2012 г.

С (*) са означени инициативите, които Комисията се ангажира да представи през 2012 г.

Наименование

Вид на инициативата

Описание на обхвата на целите

1.

Годишно изследване на растежа за 2013 г.*

Незаконодателна

Комисията ще представи годишно изследване на растежа, придружено от съобщение, което ще бъде основният принос за дискусиите на пролетната среща на Европейския съвет. Изследването ще включва както преглед на напредъка, така и насочена към бъдещето част, в която са представени стратегически насоки за политиката на хоризонтално равнище за всички държави-членки (четвъртото тримесечие на 2012 г.).

Селско стопанство

2.

Насърчаване и информиране в подкрепа на селскостопанските продукти

Законодателна

Преработване и опростяване на законодателството относно насърчаването и информирането, като бъдат предложени мерки с висока добавена стойност за ЕС, формулирани така, че да отговорят на нуждите на различните пазари (например нуждата от повече информация на вътрешния пазар или нуждата да бъде улеснен достъпът до външните пазари). Това предложение е последваща мярка на Съобщението относно насърчаването и информирането в подкрепа на селскостопанските продукти.

3.

Постепенно премахване на квотната система за млякото

Незаконодателна

В член 184, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета се предвижда преди 31.12.2012 г. Комисията да представи доклад относно развитието на пазарната ситуация и последващите условия за постепенното премахване на квотната система за млякото.

Действия в областта на климата

4.

Цели за емисиите на CO2 от леки автомобили и каравани*

Законодателна

Регламенти ((ЕО) № 443/2009 и (ЕС) № 510/2011) следва да бъдат изменени с оглед на целите за 2020 г., за да се прецени целесъобразността на целта за 2020 г. по отношение на караваните и как да бъдат постигнати целите за 2020 г. по отношение на леките автомобили и караваните. (четвъртото тримесечие на 2012 г.).

5.

Включване на емисиите от морския транспорт в ангажимента на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове

Законодателна

В съответствие със законодателството на ЕС в областта на климата и енергията следва да бъдат взети мерки за включването на емисиите от морския транспорт в задълженията на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове, ако до 2011 г. тези емисии не са включени в целите за намаляване по силата на международно споразумение.

6.

Намаляване на емисиите на флуорирани парникови газове

Законодателна

Целта е постигане на ефективно по отношение на разходите намаление на емисиите на флуорирани парникови газове в контекста на общата цел на ЕС за намаляване на емисиите с 80—95 % до 2050 г. Предложението е последваща мярка на доклада за оценка в съответствие с Регламент (ЕО) № 842/2006.

Конкуренция

7.

Искове за обезщетения за нарушения на антитръстовото законодателство

Законодателна

Целта на тази законодателна инициатива ще бъде да гарантира ефективни искове за обезщетения пред националните съдилища за нарушения на антитръстовите правила на ЕС и да разясни взаимовръзката между тези частноправни искове и изпълнението по публичноправен ред от Комисията и националните органи за защита на конкуренцията, по-специално по отношение на защитата на програмите за освобождаване от глоби, като целта е изпълнението по публичноправен ред да запази своето централно място в ЕС. Правото на потърпевшите на антитръстови нарушения на подобни обезщетения беше вече установено от Съда.

8.

Преглед на съобщението за референтните лихвени проценти

Незаконодателна

Преглед, наложен от пазарните развития

9.

Преглед на известието за гаранциите

Незаконодателна

Преглед, наложен от пазарните развития

10.

Преглед на насоките за държавната помощ за широколентовите мрежи

Незаконодателна

Сегашните насоки трябва да бъдат преразгледани най-късно до 30.9.2012 г.

11.

Регламент на Съвета относно стратегическа инициатива в областта на материалноправните норми в областта на държавните помощи

Законодателна

Изменение на Регламент 994/98 на Съвета за оправомощаване с цел разширяването на обхвата на Общия регламент за групово освобождаване (ОРГО) през 2013 г.

12.

Преглед на насоките на ЕС относно държавната помощ за оздравяване и преструктуриране

Незаконодателна

Настоящите насоки относно държавната помощ за оздравяване и преструктуриране се прилагат до октомври 2012 г. Макар че финансовата криза доведе до удължаването на настоящите насоки относно държавната помощ за оздравяване и преструктуриране, подготвителната работа за тяхното изменение започна още през 2007 г.

13.

Преглед на Съобщението относно филмовата индустрия

Незаконодателна

Сегашното съобщение се прилага най-късно до 31.12.2012 г.

14.

Преглед на съобщението относно застраховането на краткосрочни експортни кредити

Незаконодателна

Сегашното съобщение се прилага най-късно до 31.12.2012 г.

15.

Преглед на Насоките за национална регионална помощ

Незаконодателна

Сегашните насоки се прилагат до 31.12.2013 г. Прегледът ще включва правилата за определянето на регионите, допустимия интензитет на помощта и големите инвестиционни проекти. Този проект ще бъде координиран с предложенията за бъдещата многогодишна финансова рамка след 2013 г., по-специално с предложенията за структурните фондове.

Потребители, промишленост и предприемачество

16.

Пакет за безопасността на продуктите:

1) Обща безопасност на продуктите*

Законодателна

Прегледът на Директивата за общата безопасност на продуктите (2011/95/ЕО) има за цел да укрепи доверието на потребителите и бизнеса във вътрешния пазар на безопасни продукти, като осигури на бизнеса по-ясни правила, по-ниски разходи за постигане на съответствие и като цяло истински равни условия за законния бизнес. С нея ще бъдат създадени условия за органите на държавите-членки за по-ефективно координиране и приоритизиране на техните действия по правоприлагане и за потребителите ще бъде осигурен по-съгласуван вътрешен пазар на безопасни стоки, по-добра здравна защита и безопасност (четвъртото тримесечие на 2012 г.)

2) Нов хоризонтален законодателен инструмент за наблюдение на пазара

Законодателна

Общата цел е ефективната защита на различните обществени интереси, които могат да бъдат засегнати, при едновременното гарантиране на свободното движение на стоки в ЕС. Това включва осигуряването на здравето и безопасността на всички потребители на продукти, опазването на околната среда и насърчаването на енергийната ефективност. За тази цел трябва да бъдат осигурени всички необходими механизми за ефективното и последователно изпълнение и прилагане на рамката на ЕС за пазарно наблюдение.

3) Многогодишен план за действие за пазарно наблюдение

Незаконодателна

Целта на многогодишния план е да обърне внимание на настоящите предизвикателства пред пазарното наблюдение в ЕС. В него ще бъдат разгледани подходящи координационни механизми, средства, действия и начини за подобряване на изпълнението и прилагането на рамката на ЕС за пазарно наблюдение с цел намаляване на броя на опасните и неотговарящите на изискванията продукти на пазара. Целта е да бъдат защитени гражданите, като в същото време се запази високото ниво на безопасност, което е изискване на секторното законодателство.

Потребители и правосъдие

17.

Европейска програма за потребителите

Законодателна/незаконодателна

Тази програма ще предложи стратегическа визия за политика на потребителите, почиваща на принципа за предоставянето на права чрез безопасност, информация и образование, права, средства за правна, достъп до правосъдие и прилагане, в съответствие с принципите на социалната пазарна икономика. Тази програма ще включва всички инициативи, свързани с потребителите, представени от настоящата Комисия (второ тримесечие на 2012 г.)

Развитие

18.

Решение за отвъдморско асоцииране

Законодателна

Решение 2001/822/ЕО на Съвета от 27 ноември 2001 година относно асоциирането на отвъдморските държави и територии към Европейската общност се прилага до 31.12.2013 г. и трябва да бъде заменено с ново решение.

19.

Социална защита в политиката на развитие

Незаконодателна

Комбинираните ефекти от световната финансова и икономическа криза и продължаващият неприобщаващ растеж доведоха до по-голямо осъзнаване на необходимостта от това политиката на развитие да включва социална защита. Социалната защита е от решаващо значение за приобщаващия растеж и за постигането на Целите на хилядолетието за развитие. Това съобщение ще има за цел изработването на подробна рамка на политиката в подкрепа на ефективни системи за социална защита в държавите партньорки.

20.

Съобщение относно гражданското общество и местните власти

Незаконодателна

Съобщението ще се основава главно на резултатите от „структурния диалог за ефективно партньорство в развитието“. Консултацията даде възможност за диалог с много различни традиционни и новопоявили се участници в областта на развитието. Целта е създаването на актуализирана референтна рамка за подкрепата на ЕС за гражданското общество и местните власти в областта на развитието. В съобщението ще бъде дефиниран характерът на партньорството между тези участници в развитието и ЕС с оглед на новата стратегия на ЕС.

Цифрови технологии

21.

Общоевропейска рамка за електронна идентификация, електронно установяване на автентичност и електронен подпис*

Законодателна

В предложението ще бъдат представени законодателни мерки за укрепване на доверието и улесняване на електронните операции, по-специално чрез гарантиране на взаимното признаване на електронната идентификация и електронно установяване на автентичност в целия ЕС, и чрез електронния подпис (второто тримесечие на 2012 г.).

22.

Колективно използване на радиочестотния спектър

Незаконодателна

Съобщението ще съдържа описание на модела за управление на колективното ползване на радиочестотния спектър и неговата роля в баланса межди различните модели. То ще съдържа също така обобщение на сегашната ситуация по отношение на колективното използване на радиочестотния спектър, общите характеристики и разликите в сравнение с други подходи на управление, предимствата и ползите от модела, както и предизвикателствата, на които трябва да се обърне внимание.

23.

Европейска стратегия за сигурността в интернет

Законодателна/незаконодателна

Инициативата ще има за цел да посочи основните рискове и предизвикателства, както и икономическите и геополитическите възможности, да направи сравнение с „готовността“ или политическото внимание, отделяно на този въпрос в други трети държави, да характеризира главните въпроси и проблеми, на които трябва да се намери решение, да направи оценка на настоящите или планираните действия, където и когато такива са налице, но и да подчертае областите, в които е нужна по-енергична намеса от страна на ЕС.

24.

Радиочестотен спектър за по-ефективно производство и доставка на енергия

Незаконодателна

Интелигентните електроразпределителни мрежи и интелигентните измервателни системи притежават потенциал като област, в която хармонизирането на използването на радиочестотния спектър на европейско равнище би донесло съществени ползи за европейските потребители. В инициативата въз основа на проведени проучвания ще бъде разгледана възможността за паневропейска хармонизация на радиочестотния спектър за интелигентни електроразпределителни мрежи и измервателни системи, за да бъдат задълбочени познанията в тази област и да се посочат мерките, които трябва да бъдат взети за задоволяване на исканията, и да се прецени дали е необходим индивидуален радиочестотен спектър или би било достатъчно съвместно използване.

25.

Програма в областта на цифровите технологии за Европа — следващи стъпки

Незаконодателна

След второто „цифрово“ събрание и „таблото за резултатите“ от 2012 г. в средносрочния преглед ще бъдат разгледани стратегическите приоритети за оставащите две години от жизнения цикъл на програмата в областта на цифровите технологии за Европа.

Икономически и парични въпроси

26.

Публични финанси в Икономическия и паричен съюз (ИПС) — 2012 г.

Незаконодателна

Съобщението относно публичните финанси в ИПС през 2012 г. ще съдържа обобщение на ефектите за политиката/предизвикателствата от годишния доклад върху публичните финанси В доклада върху публичните финанси се разглеждат бюджетните развития в държавите-членки на ЕС и се обсъждат важни въпроси в областта на фискалното законодателство и фискалния надзор в ЕС.

Образование, култура и младежта

27.

Нов поглед върху уменията в контекста на „Европа 2020“

Незаконодателна

Съобщението ще съдържа препоръки на политиката към държавите-членки в областите на основните умения, предприемачеството, електронната грамотност, медийната грамотност и многоезичието с цел да бъде постигнат показателят на ЕС за подобряване на постиженията по четене, математика и наука. То ще стимулира шансовете за намиране на работа, конкурентоспособността и междукултурния диалог като насърчи ключовите умения чрез политики за обучение през целия живот.

Заетост, социални въпроси и социално приобщаване

28.

Пакет за заетостта

1) По пътя на възстановяване, включващо създаването на работни места

Незаконодателна

Общо съобщение относно пакета за заетостта, в което ще бъде представен приносът на Комисията за икономиката на растеж и работни места на основата на водещите инициативи, приети като част от стратегията „Европа 2020“ (и по-специално „Програма за нови умения и работни места“ и „Младежта в движение), и което ще вземе предвид насоките от Годишното изследване на растежа за 2012 г.

29.

2) Специален пакет относно гъвкавата сигурност

Незаконодателна

Съобщението ще подчертае водещата роля на политиките в областта на гъвкавата сигурност в настоящия икономически климат. В него ще се съдържат конкретни предложения за укрепване на различните компоненти на гъвкавата сигурност за справяне с икономическите предизвикателства, пред които е изправена Европа, с оглед на намаляване на сегментацията и подпомагане на прехода на пазара на труда.

30.

3) Реформа на Европейските служби по заетостта EURES и изменение на тяхното правно основание

Законодателна/незаконодателна

Инициативата ще има за цел: 1) да подобри достъпа до възможности за заетост и спомогне за създаването на работни места като наложи EURES като инструмент за срещане на търсенето и предлагането на работна ръка за трудова мобилност в цяла Европа; 2) да разшири EURES с цел да подкрепи новата схема „Твоята първа работа с EURES“; 3) да отрази съдебната практика на Европейския съд в областта на услугите по трудово посредничество, които трябва да бъдат отворени за частни служби по заетостта, като едновременно с това разнообрази набора от партньори на EURES. С оглед на горепосоченото може да се наложи преглед на Регламент 1612/1968.

31.

Зелена книга относно преструктуриране и икономическо приспособяване

Незаконодателна

В зелената книга ще бъдат посочени успешни практики и политики в областта на преструктурирането и приспособяването към промените с цел да бъдат стимулирани заетостта, растежът и конкурентоспособността. Тя ще отразява неотдавнашната работа на Европейската комисия, социалните партньори, държавите-членки и много други заинтересовани лица. Целта е на този дебат на политиката да бъде погледнато с нов поглед предвид наученото от икономическата криза.

32.

Здраве и безопасност

Незаконодателна

Съобщението ще използва като основа настоящата стратегия и окончателната оценка на настоящата стратегия, по-специално по отношение на: а) засилване на управлението на здравето и безопасността на работното място на европейско равнище, по-специално с цел изготвянето на национални стратегии за здравето и безопасността на работното място, и координирането на политиките на държавите-членки; б) подобряване на изпълнението на правната рамка на ЕС; в) популяризиране на темата за здравето и безопасността на работното място, като усилията на държавите-членки бъдат подкрепени чрез кампании на европейско равнище и инициативи за повишаване на осведомеността.

33.

Включване на работниците в областта на мореплаването и на плавателни съдове в обхвата на няколко директиви на ЕС в областта на трудовото право

Законодателна

Предложението има за цел да предостави на работниците в областта на мореплаването същите или еквивалентни трудови права като на работещите на брега. Понастоящем работниците в областта на мореплаването са изключени от обхвата на няколко директиви в областта на трудовото право. Поправките, които засягат няколко директиви, ще имат за цел да гарантират еквивалентно равнище на защита, като в същото време се отчитат особените условия и икономическата среда в този сектор.

34.

Защита на допълнителните пенсионни права на лицата, които сменят работата си

Законодателна

Целта е да бъдат приключени преговорите относно предложението на Комисията от 2005 г., изменено през 2007 г. По-специално предложението ще обърне внимание на правопораждащите срокове (продължителност на заетостта преди окончателното придобиване на пенсионни права).

35.

Създаване на Тристранната социална среща

Законодателна

Тази инициатива има за цел изменението на Решение 2003/174/EО на Съвета предвид на Договора от Лисабон и стратегията „Европа 2020“.

36.

Свободно движение на работници в Съюза

Законодателна/незаконодателна

Тази инициатива цели да подобри прилагането на Регламент 1612/1968 на Съвета (кодифицирано с Регламент 492/2011) относно свободното движение на работници в Съюза. С нея ще бъдат премахнати съществуващите пречки пред мобилността на работниците от ЕС, като бъде улеснено упражняването на правата, предоставени от законодателството на ЕС, и на мигрантите, които са обект на дискриминация поради тяхното гражданство, бъде предоставена информация и правна подкрепа.

37.

Детска бедност (норма с незадължителен характер)

Законодателна

Усилията на ЕС и държавите-членки да се справят с детската бедност ще бъдат подкрепени от препоръка. В нея ще бъдат изложени общи принципи за ефективна намеса на политиката в следните ключови области: подпомагане на семействата (достъп до трудовия пазар на родителите, подкрепа на доходите), услуги (детски заведения, образование, здравеопазване, жилища, социални услуги) и участие в обществото.

Енергия

38.

Ядрена безопасност*

Законодателна

Както призова Европейският съвет, и след подробен преглед на съществуващите правила с участието на всички заинтересовани лица ще бъде изготвено предложение за подобряване на нормативната рамка относно ядрената безопасност (третото тримесечие на 2012 г.).

39.

Стратегия за възобновяема енергия (СВЕ)

Незаконодателна

Тази инициатива ще се основава на пътната карта на Комисията за енергията до 2050 г. и ще представи мерки на политиката за по-бързо развитие на възобновяемата енергия. Инициативата ще бъде включена в дебата за формата на пазара на електроенергия и в сегашната инфраструктурна политика, включително аспектите на външната политика.

40.

Вътрешен енергиен пазар

Незаконодателна

Тази инициатива ще разгледа моментната ситуация по отношение на процеса на завършване на вътрешния енергиен пазар до 2014 г. и ще насърчи държавите-членки да положат повече усилия, като подчертае ползите от вътрешния енергиен пазар за гражданите и бизнеса и посочи евентуалните нужди от допълнителни действия за постигането на тази цел.

41.

Улавяне и съхранение на въглероден диоксид (CCS)

Незаконодателна

Анализът на моментната ситуация показва забавяне на програмата за демонстриране на улавяне и съхранение на CO2 въпреки положените съществени усилия. В документа на политиката ще бъдат анализирани възможните варианти за постепенно извеждане от експлоатация на централите, работещи с изкопаеми горива, които не разполагат със система за намаляване на замърсяването.

Разширяване, развитие и политика на съседство

42.

Годишен пакет за разширяването за 2012 г.

Незаконодателна

Съветът прикани Комисията да изготвя периодично доклади относно страните кандидатки и потенциалните кандидатки. Стратегическият документ на Комисията дава възможност на Съвета да определя основните стратегически насоки за разширяването в края на всяка година. Пакетът за разширяването ще включва и мониторинга на Хърватия преди нейното присъединяване.

43.

Подпомагане на устойчивите промени в обществата в преход

Незаконодателна

Въз основата на опита, придобит по време на процеса на разширяване, в това съобщение ще се разгледат начините, по които ЕС може да спомогне за създаването на условия за устойчива стабилност в общества, в които се извършват съществени икономически, социални и политически реформи. То ще се съсредоточи върху съседните държави и други важни развиващи се държави и по-специално върху въпроси, свързани с развитието на приобщаващ политически процес, активно гражданско общество и с укрепването на всички политически участници, както и върху икономическите политики, необходими за устойчив растеж, в това число в областта на заетостта.

44.

Пакет за европейската политика на съседство (ЕПС) и Източното партньорство

Незаконодателна

Съветът прикани Върховния представител и Комисията през 2012 г. да изготвят доклад за изпълнението на предложенията, направени в съобщението относно прегледа на европейската политика на съседство от 25.5.2011 г. Пакетът за ЕПС ще включва съобщение, в което се посочват главните развития и стратегическите насоки за следващата година, отделно съобщение, в което се представя пътна карта за Източното партньорство и няколко приложения, включително доклади за отделни страни за онези партньори, които са приели план за действие в областта на ЕПС.

Околна среда

45.

Съхраняване на водните ресурси в Европа*

Законодателна/незаконодателна

Тази инициатива ще има за цел да оцени изпълнението и постиженията в настоящата политика в областта на сладководните води, да открие пропуските и слабостите и да създаде условия за ефективен принос на водната политика за постигането на целите на пътните карти за Европа за ефективно използване на ресурсите“ (четвъртото тримесечие на 2012 г.).

46.

Протокол от Нагоя относно биологичното разнообразие (международния режим за достъп до генетични ресурси и споделяне на ползите — ABS): изпълнение на протокола за ABS

Законодателна/незаконодателна

Тези инициативи са част от процеса на подготовка на подписването и ратифицирането от ЕС на международното споразумение за достъп до генетичните ресурси и споделяне на ползите. Подписването и ратифицирането на протокола за ABS ще бъде придружено от съобщение относно законодателните и другите мерки, чрез които Комисията ще се стреми да изпълни протокола за ABS в Съюза.

47.

Преглед на Директивата за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

Законодателна

Основната цел на прегледа е да подобри защитата на околната среда на национално равнище, като осигури по-последователно и ефективно прилагане на принципите на оценка на въздействието върху околната среда и съгласуваност със съответните задължения, произтичащи от международни споразумения.

48.

Инвазивни чужди видове (ИЧВ)

Законодателна

Новият специален законодателен инструмент ще запълни пропуските в политиката относно инвазивните чуждите видове и ще осигури подробна рамка на ЕС за ефективно справяне с проблема. Основната цел е да се намали до минимум отрицателното въздействие на ИЧВ върху биологичното разнообразие в ЕС.

49.

Седма програма за действие за околната среда

Законодателна/незаконодателна

Тази инициатива цели да определи приоритетите в контекста на стратегията на ЕС „Европа 2020“ с оглед на все по-ясно изразения системен характер на предизвикателството, свързано с околната среда, и да обърне внимание на продължаващото разрушаване на околната среда, което е предмет на доклада на Европейската агенция за околната среда за 2010 г. и доклада SOER (доклад за състоянието и перспективите на околната среда).

50.

Стратегия в областта на веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система

Незаконодателна

Целта е създаването на адекватна рамка на политиката, която да гарантира, че в ЕС хората и околната среда могат да разчитат на достатъчно високо равнище на защита от рисковете, свързани с веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система (екзогенни вещества или смеси, които изменят дадена(и) функция(и) на ендокринната система и предизвикват съответни вредни здравни ефекти). 

Околна среда и промишленост

51.

Преглед на системата за регистриране, оценка, разрешаване и ограничаване на химични вещества (REACH)

Незаконодателна

Този преглед ще доведе до заключения: а) относно опита на държавите-членки, ще съдържа информация относно действието на Регламента за REACH, статуса на изпълнение и използването на методи и стратегии за тестване, при които не се извършват тестове върху животни, и финансирането за развитието и оценката на алтернативни методи за тестване, б) наученото, особено по отношение на разходите у административната тежест и други отражения върху иновациите. Инициативата ще включва преглед на обхвата и потенциалните припокривания с друго законодателство на ЕС в областта на химичните вещества, както и преглед на дейността на Европейската агенция по химикалите.

Европейска статистика

52.

Европейска демографска статистика

Законодателна

Целта на това предложение за регламент е да бъде създадена обща рамка за развитието, производството и разпространението на европейска статистика относно населението, значимите събития и нетната миграция.

Инструменти на външната политика

53.

Регулиране на търговията на определени стоки, които могат да бъдат използвани за смъртно наказание, изтезание или някои практики на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание

Законодателна

Тази инициатива предвижда изменение на Регламент 1236/2005 вследствие на неговия анализ в отговор на исканията от страна на държавите-членки, ЕП и НПО.

Здравеопазване и потребители

54.

Изменение на Директивата за тютюневите изделия по отношение на производството, представянето и продажбата

Законодателна

Неотдавнашните развития в областта на тютюневите изделия ще бъдат отчетени с актуализирането на Директива 2001/37/EО, което ще включва въпроси на вътрешния пазар и ще засегне новите продукти и етикетирането.

55.

Пакет за иновациите в здравеопазването:

1) Насърчаване на иновациите в областта на медицинските уреди в полза на пациентите, потребителите и здравните специалисти

Незаконодателна

В съобщението се обяснява нуждата от по-нататъшно подобрение на нормативната среда за насърчаване на иновациите в медицински уреди предвид новите развития (като например застаряващото население, информационните и съобщителни технологии (ИСТ) и т.н.). То ще отговори също така на направените неотдавна от Съвета важни заключения.

2) Медицински изделия

Законодателна

Целта на предложението е да гарантира, че нормативната рамка продължава да насърчава иновациите в сектора, като в същото време гарантира безопасността на пациентите. Нормативната рамка ще бъде приспособена към техническия и научния напредък, ще включва по-ясни и по-прости правила и ще предостави необходимите инструменти за управление на равнище ЕС. Това стана необходимо поради нарасналото търсене на пазара на комбинирани продукти, включващи лекарства и медицински изделия. Целите са по-висока ниво на здравна защита за всички европейски пациенти и потребители, укрепване на мястото на Европа в авангарда на иновациите в тази област и постигане на по-безпроблемно функциониране на вътрешния пазар и международната търговия.

3) Диагностични медицински изделия in vitro

Законодателна

Вж. по-горе.

56.

Клинични опити за стимулиране на клиничните изпитвания и иновации във фармацевтичния сектор

Законодателна

Целта на предложението за преглед на Директивата за клиничните изпитвания (2001/20/ЕО) е да подобри знанията и да стимулира иновациите в клиничните изследвания. Въпросите, които евентуално ще бъдат разгледани, включват: намаляване на административните забавяния, справяне с проблема на различаващи се едно от друго решения в ЕС и оптимизиране на процедурите за докладване.

57.

Пакет за здравето на животните и растенията:

1) Укрепване на хранителната верига — актуализирана и опростена правна рамка

Незаконодателна

В съобщението ще бъде поставено ударение върху основните елементи на новия пакет от законодателни актове в областта на здравето на животните и растенията, растителния посадъчен материал и контрола, свързан с тези сектори, с което се цели актуализирането, опростяването и оптимизирането на правилата за по-доброто постигане на целите на законодателството и стимулиране на иновациите и конкурентоспособността на съответните икономически сектори.

2) Законодателство в областта на здравето на животните

Законодателна

Предложението ще се стреми към подход към изискванията в областта на здравето на животните, който се основава в по-голяма степен на риска, премахване на административната тежест по отношение на движението на животни, опростена и по-гъвкава нормативна структура в областта на здравето на животните в ЕС и подобрена безопасност с по-голямо съсредоточаване върху превенцията на заболяванията, което ще доведе до по-малки икономически загуби вследствие на избухване на епидемии на болести.

3) Официален контрол по хранителната верига

Законодателна

Целта на предложението за изменение на Регламент 882/2004 е да се опрости и оптимизира съществуващата правна рамка, за да бъде подобрена ефективността на официалния контрол, провеждан от държавите-членки по хранителната верига, като в същото време се намали до минимум тежестта за операторите. По-ефективното използване на контролните ресурси ще допринесе за предотвратяването на кризи, като в същото време ограничи съответните разходи за икономическите оператори, спазващи правилата, и осигури равни условия. Ще бъдат засегнати и директиви 96/23/EО, 97/78/EО и 91/496/EИО.

4) Законодателство на ЕС в областта на здравето на растенията

Законодателна

Предложението има за цел опростяване, оптимизиране и повишаване на прозрачността и ефективността по отношение на разходите. Фитосанитарните паспорти за движението на растения вътре в Общността ще бъдат опростени, което ще осигури на растениевъдите по-прозрачна и по-стабилна система. Подобреният контрол на вноса ще засили защитата срещу навлизането на нови вредители и болести от трети държави, което в миналото доведе до допълнителна тежест по отношение на борбата с вредителите за растениевъдите от ЕС или до вреда за околната среда.

5) Пускане на пазара на семена и посадъчен материал с цел стимулиране на иновациите в областта на семената

Законодателна

Инициативата цели да насърчи иновациите, да намали общата административна тежест и да създаде гъвкавост в нормативната рамка, която да позволи глобализацията, специализацията и развитието на нови начини на използване на земеделските продукти, заедно с промяна в социалните очаквания по отношение на взаимодействието между земеделието и околната среда. Инициативата ще актуализира и опрости законодателството като замени 12-те директиви относно семената и растителния посадъчен материал с един единствен законодателен акт.

58.

Такси и ефективност на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ)

Законодателна

Регламент 178/2002 ще бъде изменен, за да бъдат подобрени ефективността и ефикасността на ЕОБХ. Това може да включва възможност за определянето на такси за обработка на документацията за разрешение, подадена от предприятията (за услуги, които не са считани за услуги от обществен интерес).

Вътрешни работи

59.

Граничен контрол от следващо поколение

1) Системата за влизане/излизане (EES)*

Законодателна

Целта е да се определят целта, характеристиките и отговорностите на системата за влизане/излизане и да се установят условията и процедурите за регистриране, съхранение и консултиране на информация относно влизане/излизане на граждани на трети държави, пресичащи външните граници на ЕС (второто тримесечие на 2012 г.).

2) Програма за регистриране на пътниците (ПРП)

Законодателна

Целта е да се определят целта, характеристиките и отговорностите на ПРП и на системата за регистриране на пътниците (СРП), на Комисията и на Агенцията за оперативно управление на широкомащабни информационни системи да бъде даден мандат за създаване и експлоатация на ПРП и СРП и за установяване на процедурите и условията за преглед на прилагането на ПРП и обмена на данни между държавите-членки относно регистрирани пътници (второто тримесечие на 2012 г.).

3) Изменение на Кодекса на шенгенските граници*

Законодателна

Инициативата цели изменение на Кодекса на шенгенските граници, за да го приведе в съответствие с Регламента относно програмата за регистриране на пътниците и Регламента относно системата за влизане/излизане. (второ тримесечие на 2012 г.).

60.

Развитие на политика относно Европейска схема за обучение на служители на правоприлагащите органи

Незаконодателна

Целта на насърчаването на полицейското обучение на ЕС е да стимулира истинска култура на европейско правоприлагане, като на всеки в тази област бъдат предложени европейски схеми за обучение.

61.

Рамка за административни мерки, като например замразяване на средства на лица, подозирани в терористична дейност в ЕС (чл. 75)

Законодателна

Целта е създаване на рамка за административни мерки по отношение на капиталовите движения и плащания, като например за замразяването на средства, финансови активи и икономически печалби, принадлежащи на, или които се притежават или държат от физически или юридически лица, групи и недържавни образувания, свързани с терористична дейност в ЕС. Тази рамка ще служи за основата, на която Съветът би могъл да приема решения след предложение на Комисията.

62.

Борба с
престъпленията в европейското кибернетично пространство

Незаконодателна

Тази инициатива цели да повиши капацитета на ЕС за борба с престъпленията в кибернетичното пространство. Тя ще предостави на гражданите на Съюза, държавите-членки и Европейския парламент актуална информация относно предпоставките, които са необходими за ефективен отговор на престъпленията в кибернетичното пространство.

63.

Стратегия на ЕС относно борбата с трафика на хора

Незаконодателна

Главна цел на тази инициатива е бъде формулирана подробна рамка на политиката, чрез която ще се преследват основните цели, а именно същественото предотвратяване и намаляването на феномена на трафика на хора, законодателното преследване на престъпниците и по-добрата защита на жертвите.

64.

Правна и техническа рамка за Европейска система за проследяване на финансирането на тероризма (СПФТ)

Законодателна

Тази инициатива ще осигури новаторски европейски подход за борба с тероризма и неговото финансиране чрез централизирано набиране и анализ на данни за финансови транзакции, и чрез създаване на условия за предоставяне на по-конкретна информация на органите на САЩ в рамките на споразумението между ЕС и САЩ по Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (ППФТ).

65.

Изменение на рамката на ЕС относно запазването на данни

Законодателна

Това изменение се основава на оценката на Директивата за запазване на данни. То ще гарантира бърз достъп на съответните органи до информация от телекомуникациите, което е абсолютно необходимо за борбата с престъпността, ще осигури подходящи ограничения по отношение на запазването на данните и защитни мерки срещу излишни нарушения на правото на неприкосновеност на личния живот и на защитата на личните данни. Освен това с изменението ще бъдат премахнати излишните пречки пред безпроблемното функциониране на вътрешния пазар и ще бъде гарантирано стабилното възстановяване на разходите на телекомуникационните дружества в ЕС, свързани със запазването на данни.

66.

Създаване на Европейска полицейска служба (ЕВРОПОЛ)

Законодателна

Член 88 от ДФЕС предвижда ново правно основание за Европол.

67.

Пакет за критични инфраструктури на ЕС:

1) Преглед на Европейската програма за защита на критичната инфраструктура (EPCIP) и предложение за актуализирана програма

Законодателна/незаконодателна

Първото предложение на Комисията за създаването на Европейска програма за защита на критичната инфраструктура беше направено в съобщение от 2006 г. Понастоящем се извършва преглед на EPCIP, който ще доведе до представяне на актуализирана EPCIP.

2) Установяване и означаване на европейски критични инфраструктура

Законодателна

Изменение на Директива 2008/114/ЕО на Съвета относно установяването и означаването на европейски критични инфраструктури и оценката на необходимостта от подобряване на тяхната защита.

68.

Указания за водене на преговори по споразумения за визови облекчения и реадмисия в някои държави от Южното Средиземноморие в рамката на диалога за миграция, мобилност и сигурност, който ще бъде установен с тези държави

Законодателна

Тази инициатива ще подкрепи и насърчи евентуални реформи в държавите партньорки, като предостави на техните граждани възможност за по-голяма мобилност в държавите-членки на ЕС, като в същото време се обърне внимание на основните причини за миграционните потоци.

69.

Прием на граждани на трети държави за целите на провеждане на научноизследователска дейност, образование, ученически обмен, безвъзмездно обучение или доброволческа дейност

Законодателна

Целта на тази инициатива е да повиши притегателната сила на ЕС като цяло като център за научноизследователска дейност, образование, ученически обмен, обучение и доброволческа дейност. Тя ще цели по-нататъшно улесняване на обмена за целите на научноизследователска дейност, образование, обучение и култура с граждани от трети държави и създаване на по-прозрачни и ефективни условия за тяхното влизане, пребиваване и мобилност в рамките на ЕС. С тази инициатива ще бъдат изменени директиви 2004/114/EО и 2005/71/EО на Съвета.

Хуманитарна помощ и реакция при кризи

70.

Създаване на Европейски доброволен корпус за хуманитарна помощ (EVHAC)

Законодателна

Целта е създаването на рамка за съвместен принос от младите европейски граждани в операциите на Съюза за предоставяне на хуманитарна помощ. Подготвителните действия, започнали през 2011 г., ще спомогнат за установяването на възможни варианти.

Промишленост и предприемачество

71.

Регистрация на моторни превозни средства, вече регистрирани в друга държава-членка

Законодателна

Главната цел на политиката е подобряване на функционирането на вътрешния пазар чрез премахване на пречките пред свободното движение на стоки, услуги и работници, които са резултат от различните административни формалности и изисквания по отношение на регистрацията на моторни превозни средства, които вече са били регистрирани в друга държава-членка.

72.

Индустриална политика в областта на индустрията за сигурност

Незаконодателна

Създаване на силен вътрешен пазар в областта на сигурността чрез: преодоляване на пазарната фрагментация, укрепване на индустриалната основа и повишаване на конкурентоспособността на индустрията на ЕС за сигурността на световните пазари.

Тези различаващи се подходи в държавите-членки доведоха до създаването на различни пазари в областта на сигурността.

73.

Заключения на групата на високо равнище CARS 21

Незаконодателна

Целта е да се направи оценка на препоръките на политиката, направени от групата на високо равнище CARS 21, в нейния окончателен доклад, и да бъдат представени мерките, които Комисията възнамерява да предприеме в отговор на тези препоръки.

74.

Актуализиране и преглед на напредъка в областта на интегрираната индустриална политика в ерата на глобализацията

Незаконодателна

Комисията ще разгледа изпълнението на водещата инициатива е областта на индустриалната политика на стратегията „Европа 2020“ и ще актуализира водещите инициативи, за да осигури своевременен преход към по-устойчива, приобщаваща икономика с по-ефективно използване на ресурсите и активна индустриална основа. Средносрочното актуализиране ще отчете икономическото възстановяване, нововъзникващите предизвикателства и многогодишна финансова рамка.

75.

Индустриална политика в областта на космическата индустрия

Незаконодателна

Като отчита стратегическото значение на космическата индустрия, нейната зависимост от публично финансиране (както за научноизследователска дейност, така и за продажби) и растящата световна конкуренция на търговските пазари, съобщението представя действия за подобряване на рамковите условия за космическата индустрия в Европа с цел да бъде засилена конкурентоспособността на индустрията и да бъде направен принос за балансирано участие на капацитетите в Европа.

76.

Главни базови технологии

Незаконодателна

В отговор на препоръката на групата на високо равнище тази инициатива ще предложи координирана рамка за главни базови технологии с цел осигуряване на приемственост в областта на научните изследвания и развитието и иновациите, в това число технологичен трансфер за използване и насърчаване на екосистеми, които са конкурентоспособни в световен план.

77.

Европейски знак за качество в сектора на туризма

Законодателна

Европейският знак за качество ще има за цел да засили конкурентоспособността и устойчивостта на европейския туризъм като доведе до отчитането в оценката на качеството в сектора на туризма на прозрачността и последователността, да повиши доверието в потребителите и да отличи високото качество в туризма.

Институционални въпроси

78.

Политически партии на европейско равнище и правила за тяхното финансиране

Законодателна

Целта на изменението на Регламент 2004/2003 е създаването на европейски правен статут за политическите партии на европейско равнище.

79.

Предложение относно клаузата за солидарност

Незаконодателна

Тази инициатива, свързана с разпоредбата относно клаузата за солидарност (член 222, параграф 3 от ДФЕС), в която се посочва, че Съюзът и неговите държави-членки трябва да действат съвместно в дух на солидарност, в случай че държава-членка стане обект на терористично нападение или жертва на природно или предизвикано от човека бедствие. В ДФЕС се предвижда съвместно предложение на Комисията и Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Вътрешен пазар и услуги

80.

Защита на инвеститорите: изменение на Директивата за ПКИПЦК по отношение на депозитарните функции на ПКИПЦК, политиката на възнагражденията за мениджърите и административните санкции*

Законодателна

Целта е Директивата за ПКИПЦК (предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа — „ПКИПЦК V“, 2009/65/EО) да бъде изменена, за да: i) бъде създаден нормативен режим със стабилна защита на инвеститорите, ii) бъде допълнително засилена ефективността на вътрешния пазар на ЕС в сектора на инвестиционните фондове и iii) се гарантира, че нормативната рамка за ПКИПЦК не нарушава финансовата стабилност на пазара. По-специално на оперативно равнище инициативата ще се стреми да предостави подходящи решения по въпросите за депозитарите и политиката на възнаграждения на ПКИПЦК (второто тримесечие на 2012 г.).

81.

Банкиране „в сянка“

Незаконодателна

През втората половина на годината ще бъде прието съобщение, с което ще бъде допълнен и приложен работният процес на Г-20.

82.

Защита на инвеститорите: пакети от инвестиционни продукти на дребно (ПИПД)*

Законодателна

Целта на този инструмент е да осигури високо и постоянно равнище на защита на инвеститорите в общностното право с равни условия за кредиторите и търговците на инвестиционни продукти на дребно и повишена ефективност на трансграничната дейност (първото тримесечие на 2012 г.).

83.

Последващи действия, свързани с проверката на ефикасността” на единния пазар на услугите; Задълбочаване на единния пазар на услуги*

Незаконодателна

След провеждането на „проверката на ефикасността” и изпълнението на други мерки (като например оценката на запазени дейности, изискването по отношение на притежаването на капитал и правно организационна форма и задължения за застраховане) тази инициатива има за цел да установи и предложи мерки/действия, необходими за отстраняването на останалите пречки пред функционирането на единния пазар на услуги (второто тримесечие на 2012 г.).

84.

Колективно управление на авторските права: музикални права — музика в интернет*

Законодателна

Предложеният инструмент ще има двойна цел: първо, за всички дружества за колективно управление на авторски права да се прилага същото равнище на управление и прозрачност. Второ, специални правила относно лицензирането на музика в интернет с цел стимулиране на единния цифров пазар и предоставяне на повече трансгранични услуги на потребителите в целия ЕС (първото тримесечие на 2012 г.).

85.

Единен пазар и пенсионни фондове: институции за професионално пенсионно осигуряване*

Законодателна

Целта на прегледа на Директивата относно институциите за професионално пенсионно осигуряване е да се запазят равни условия с „Платежоспособност ІІ“ и да се насърчи трансграничната дейност в тази област. Това ще спомогне за справяне с предизвикателствата на застаряващото населението и публичния дълг (третото тримесечие на 2012 г.).

86.

Изменение на Директивата за застрахователно посредничество

Законодателна

Целта на това изменение е по-ефективното хармонизирането и по-голямата правна сигурност, както и изясняването на определенията, като едновременно с това се намерят решения на сегашните затруднения в прилагането на настоящата директива за застрахователно посредничество на национално равнище.

87.

Изменение на Регламента за марката на Общността и на Директивата за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно марките

Законодателна

Целта е подобряването, оптимизирането и актуализирането на регламента и директивата на ЕС, където това е необходимо, и установяването на засилено сътрудничество между Службата за хармонизация във вътрешния пазар (OHIM) и националните служби за търговски марки с цел системата на търговските марки в цяла Европа да бъде направена като цяло по-ефективна, по-ефикасна и по-последователна.

88.

Инициатива за оповестяването на нефинансова информация от страна на дружествата

Законодателна/незаконодателна

Предложението цели да подобри прозрачността на нефинансовата информация, която дружествата оповестяват, без това да означава излишно увеличаване на административната тежест.

89.

Хазарт по интернет на вътрешния пазар

Незаконодателна

Съобщението следва Зелената книга относно хазарта в интернет и съдържа значима оценка на отговорите на консултацията и на тази основа: 1) основни предизвикателства за съвместното съществуване на национални нормативни модели в рамките на вътрешния пазар и 2) инициативи, които да бъдат предприети на европейско и национално равнище.

90.

Изпълнение на правата върху интелектуална собственост

Законодателна

Основната цел ще бъде приспособяване на Директива 2004/48/EО към съвременните предизвикателства, за да се гарантира, че правата върху интелектуална собственост могат да бъдат защитени ефективно и по еднакъв начин в рамките на ЕС, и по-специално в цифрова среда. Няколко разпоредби в директивата се нуждаят от пояснение с цел постигането на последователно тълкуване и прилагане.

91.

Директива относно законодателството в областта на ценните книжа

Законодателна

Главната цел на мярката е да намали различията между материалноправните норми на различните законодателства в областта на безналичните ценни книжа и следователно да допринесе по значим начин за опростяването на операциите на финансовите пазари и за тяхната правна сигурност.

92.

Приключващо нетиране

Законодателна

Приключващото нетиране е важен инструмент за намаляване на риска, а именно за намаляване на кредитния риск от контрагента, тъй като то дава предимство пред необезпечени кредитори на изправния контрагент в случай на неплатежоспособност. Целта е да бъде повишена правната сигурност и безопасност на споразуменията за двустранно и многостранно нетиране, както и, като част от рамката на ЕС за управление на кризи във финансовия сектор (вж. COM (2010) 579), да бъдат оправомощени националните органи да наложат временно прекъсване на правото на приключващо нетиране.

93.

Инициатива относно процедурите за предупреждаване и премахване от електронната среда

Основните цели на политиката са: да допринесе за доброто функциониране на цифровия единен пазар, да допринесе за борбата с незаконността в интернет, да осигури прозрачността, ефективността, пропорционалността и съответствието с основните права на процедурите за предупреждаване и премахване от електронната среда, да осигури балансиран и ефективен подход по отношение на процедурите за предупреждаване и премахване от електронната среда, като се съсредоточи върху основните права и отражението върху иновациите и растежа.

94.

Схеми за гарантиране на застраховките

Законодателна

Целта е да осигури, че във всички държави-членки съществува схема за гарантиране на застраховките и че тези схеми съответстват на минимален набор от характеристики.

95.

Трета директива срещу изпирането на пари

Законодателна

В момента се извършва преглед на международните стандарти, който трябва да бъде завършен до февруари 2012 г. Прегледът на Комисията е също в ход и е предвиден доклад за началото на 2012 г. След включването на международните стандарти в законодателството на ЕС те трябва да бъдат своевременно приложени.

96.

Изменение на Директивата за финансовите конгломерати (2002/87/ЕО)

Законодателна

В резултат на решението на Съвета за финансова стабилност (Г-20) от януари 2010 г. за проучване на възможността за регулиране на дружествата майки на финансовите конгломерати Комисията се ангажира със споразумения и препоръки на равнище Г-20 за засилване на контрола на надзорните органи на дружествата майки на големи финансови групи, които понастоящем представляват нерегулирани холдингови дружества. Ефективността на директивата за капиталовите изисквания (ДКИ) и на „Платежоспособност ІІ“, както и на свързаните с тях регламенти във финансовия сектор, като например Директивата за ПКИПЦК и Директивата относно лицата, управляващи фондове за алтернативни инвестиции, и най-вече рамката за управление при кризи, би могла да бъде много по-голяма, при условие че дружеството майка е изрично отговорно и се отчита за последователното изпълнение на всички изисквания на равнище конгломерат и на равнище регулираните образувания в групата.

Правосъдие, основни права и гражданство

97.

Напредък в интеграцията на ромското население — първи доклад на Европейската комисия

Незаконодателна

В първия годишен доклад ще бъдат оценени националните стратегии за интеграция на ромите, които държавите-членки трябва да представят до 31.12.2011 г.

98.

Специални гаранции в наказателни производства за заподозрените и обвиняемите лица в уязвимо положение

Законодателна

Тази инициатива има за цел да гарантира, че по време на наказателните производства в целия ЕС на заподозрените и обвиняемите лица в уязвимо положение, които не разбират или не могат да следват съдържанието или значението на производството поради например своята възраст, психическо или физическо състояние, се отделя специално внимание.

99.

Минимални разпоредби относно съставите на престъпленията и наказанията в областта на трафика на наркотици

Законодателна

Целта е да се създадат условия за по-ефективно справяне на държавите-членки с трафика на наркотици и да се насърчи общ подход на ЕС по отношение на трафика на наркотици чрез сближаване на разпоредбите относно нарушенията и наказанията, намирането на решение на слабостите, посочени по време на оценката на Рамково решение 2004/757/ПВР, извършена през 2009 г., и чрез замяната на този инструмент.

100.

Обмен на информация, оценка на риска и контрол върху новите психоактивни вещества

Законодателна

Целта на предложението за изменение на Решение 2005/387/ПВР на Съвета от 10 май 2005 г. е да се подобрят процесът на оценка и някои от етапите на процедурата, като се отчетат натрупаният опит и забелязаните през последните три години ограничения на този законодателен инструмент .

101.

„Европейски акт за достъпност“: подобряване на достъпността на стоките и услугите на вътрешния пазар

Законодателна

Предложение за директива за подобряване на пазара на стоки и услуги, които са достъпни за хората с увреждания и за възрастните хора на основата на принципа „дизайн за всички“. Тази благоприятна за бизнеса инициатива ще включва задължителни мерки за стимулиране на тръжните процедури и хармонизирането на стандартите за достъпност.

102.

Подобряване на баланса между половете в управителните органи на дружествата, търгувани на фондовите борси (норма с незадължителен характер)

Законодателна

След публикуването на стратегията за равенство между половете, балансът на половете в управителните органи на дружествата трябва да бъде подобрен чрез препоръка. Освен че представлява основно право, равенството между половете е от решаващо значение за растежа и конкурентоспособността в ЕС.

103.

Пакетни туристически пътувания, пакетни туристически ваканции и пакетни туристически обиколки

Законодателна

Целта на предложението е да бъде изменена Директива 90/314/ЕИО на Съвета и да бъдат актуализирани настоящите правила относно защитата на потребителите, които купуват пакетни туристически пътувания, по-специално по интернет, както и да се улесни покупката на пакетни туристически пътувания от други държави-членки.

104.

Реформа на структурата на Евроюст

Законодателна

Тази инициатива цели да доразвие и укрепи работата на Евроюст и да определи условията за включване на Европейския парламент и националните парламенти в оценката на дейността на Евроюст.

105.

Обезщетение на жертвите на престъпления

Законодателна

Предложението на Комисията за изменение на Директива 2004/80 ще гарантира, че жертвите на престъпления получават справедливо и подходящо обезщетение във всички държави-членки, като по този начин спомогне за засилване на взаимното доверие между държавите-членки. Предложението ще се основава на подробно проучване относно всички аспекти на обезщетението, за да бъдат установени съществуващите пречки, техният произход и възможните решения.

106.

Преклузивни и давностни срокове при трансгранични пътнотранспортни произшествия

Законодателна/незаконодателна

Тази инициатива има за цел да осигури по-голяма правна сигурност за гражданите по отношение на преклузивните срокове в контекста на трансгранични пътнотранспортни произшествия.

107.

Електронно правосъдие

Законодателна

Тази инициатива ще укрепи проекта за „електронно правосъдие“ като инструмент за насърчаване на растежа и правната сигурност на вътрешния пазар. Проектът за „електронно правосъдие“ има за цел да заздрави политиката в областта на правосъдието посредством използването на информационни и комуникационни технологии за подобряване и оптимизиране на информацията относно сферата на правосъдието в ЕС, улесняване на достъпа до правосъдие във всички държави-членки и на сътрудничеството и процедурите в тази област.

108.

Инструмент за извънсъдебно разрешаване на спорове между предприятия

Законодателна

Тази мярка ще допълни законодателното предложение на Комисията относно извънсъдебното разрешаване на спорове за потребителите с механизъм, пригоден за разрешаване на спорове между предприятия. Насърчаването на извънсъдебното разрешаване на спорове ще подобри доверието сред МСП за участие в трансгранична търговия и функционирането на вътрешния пазар.

109.

Производства по несъстоятелност

Законодателна

Изменение на Регламента за несъстоятелността ((ЕО) 1346/2000), включително въпроса относно несъстоятелността на групи и предприятия, с цел подобряване на ефективността и ефикасността на трансграничните производства по несъстоятелност.

110.

Взаимно признаване на документите за гражданско състояние:

1) Взаимно признаване на действието на някои документи за гражданско състояние

Законодателна

Предложението ще включва взаимното признаване на силата на някои документи за гражданско състояние (например документи, свързани с раждане, роднинска връзка, осиновяване, име, смърт).

111.

2) Премахване на формалностите по легализирането на документи между държавите-членки

Законодателна

Последващо действие на Зелената книга относно свободната циркулация на документи, документи в областта на гражданското състояние, автентични документи и опростяване на законодателството. Предложението ще включва премахване на формалностите по легализирането на документи между държавите-членки.

Правосъдие, потребители и политика на конкуренция

112.

Рамка на ЕС за колективна защита

Предстои да бъде определено

Тази инициатива ще представлява последващо действие на множеството предходни мерки на Комисията в областта на колективната защита на равнище ЕС.

Морско дело и рибарство

113.

Създаване на рамка за морско пространствено планиране

Законодателна

Целта е да се гарантира, че държавите-членки разполагат със стабилна, надеждна и насочена към бъдещето рамка за интегрирано планиране, за да бъде оптимизирано използването на морското пространство, така че да насърчат икономическото развитие и морската среда, както и че в този процес държавите-членки прилагат общ подход с цел да улеснят трансграничното морско пространствено планиране.Предстои да бъде потвърден типа на тази инициатива — най-вероятно директива.

114.

„Син растеж“: устойчив растеж свързан с океаните, моретата и крайбрежието

Незаконодателна

Съобщението ще доразвие констатациите от провеждащото се проучване относно устойчивия растеж и заетостта в установени, новопоявявящи се и бъдещи морски сектори на основата на новаторското използване на морските и крайбрежните ресурси като водещи фактори за иновации и конкурентоспособност.

Защита на финансовите интереси на ЕС

115.

Защита на финансовите интереси на Европейския съюз, включително чрез наказателното право*

Законодателна

Тази инициатива е законодателното последващо действие на Съобщението относно защитата на финансовите интереси на Европейския съюз, включително чрез материалното наказателно право, съгласно чл. 325, параграф 4 от ДФЕС (третото тримесечие на 2012 г.).

116.

Засилване на защитата на еврото от фалшифициране чрез наказателноправни санкции

Законодателна

Тази инициатива може да се базира и да замени Рамково решение 2000/383/ПВР. Тя цели да засили защитата на еврото, като предостави по-ефикасно законодателство и процедури в областта на наказателното право, както и засилен мониторинг на прилагането на правилата на ЕС в държавите-членки. Гражданите трябва да бъдат защитени в достатъчна степен срещу измамите с евро и фалшифицирането чрез наказателноправни санкции.

117.

Взаимопомощ между административните органи на държавите-членки и сътрудничество между последните и Комисията по гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси

Законодателна

Целта е опростяване и изясняване на законодателството, подобряване на достъпността и постигане на бюджетни икономии, тъй като в Регламент 515/97 и Решение 2009/917/ПВР на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно използването на информационни технологии за митнически цели отчасти са засегнати тези въпроси.

Регионална политика

118.

Бъдеща стратегия за най-отдалечените региони

Незаконодателна

Съобщение относно бъдещата стратегия за най-отдалечените райони, което ще последва съвместния меморандум на регионите, приноса „Най-отдалечените райони в „Хоризонт 2020“ и други приноси на държавите-членки.

Научни изследвания и иновации

119.

Рамка за Европейското научноизследователско пространство (ЕНП)

Законодателна/незаконодателна

Рамката за ЕНП ще бъде основата за постигането на стратегическа съгласуваност на политиката и координация между ЕС и държавите-членки с цел да се подобри ефикасността на системата на европейските научни изследвания чрез по-добро оползотворяване на потенциала за трансгранични полезни взаимодействия и взаимно допълване (например мобилност и кариери на изследователите, трансгранични операции на научноизследователски организации и организации, финансиращи научни изследвания, научноизследователска инфраструктура, обмен на знания и сътрудничество с трети държави).

120.

Състояние на инициативата „Съюз за иновации 2012“ — по-бързи промени

Незаконодателна

Съобщението ще съдържа следващите стъпки за насърчаване на растежа и заетостта чрез иновации. То ще включва следните предложения на политиката: Подробно определение на новия показател за бързоразвиващи се, новаторски предприятия със сравнителна оценка на постиженията на държавите-членки в областта на иновациите, последващи действия, свързани с ангажиментите, поети в рамките на „Съюз на иновациите“, при които не е постигнат напредък и предложение за включване на аспекта на иновации в политиките на ЕС.

121.

Засилване и фокусиране на международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите

Незаконодателна

Европа трябва да участва по-стратегически в сътрудничеството със своите основни партньори в областта на науката, технологиите и иновациите, за да нараснат отличните постижения и за да се стимулира конкурентоспособността на индустрията, за да се справи с глобалните обществени предизвикателства и да подкрепи външните политики. В съобщението ще бъдат представени подробни цели, критерии и оперативни принципи за изпълнение, укрепване и фокусиране на действията на ЕС за международно сътрудничество в рамките на общата стратегическа рамка за научни изследвания и иновации.

Данъчно облагане и митнически съюз

122.

Добро управление в областта на „данъчните острови“*

Незаконодателна

С тази инициатива ще бъде разработена засилена стратегия за защита на ЕС от предизвикателствата на юрисдикции извън ЕС, отказващи съдействие (включително „данъчни острови“ и агресивно данъчно планиране) (четвъртото тримесечие на 2012 г.).

123.

Прекурсори на наркотични вещества

Законодателна

В доклада на Комисията (COM (2009) 709) бе подчертан рискът от отклоняването на медицински изделия, съдържащи прекурсори на наркотични вещества. През май 2010 г. Съветът прикани Комисията да предложи законодателни промени. Инициативата ще измени Регламент (ЕО) 273/2004.

124.

Премахване на двойното данъчно облагане на трансгранични изплащания на дивиденти за портфейлните инвеститори

Законодателна/незаконодателна

Решения на проблемите, свързани с двойното данъчно облагане, предизвикани от налагането с данъци, удържани при източника, на трансграничните дивиденти, изплатени на портфейлните инвеститори.

125.

Състояние на митническия съюз

Незаконодателна

Обща оценка на функционирането на митническия съюз, предизвикателствата, пред които е изправен, и възможностите за запазване на единния пазар и защита на гражданите. В отговор на слабостите и нуждите, установени в този анализ, оценката ще набележи бъдещи инициативи в областта на митниците с цел по-нататъшно увеличаване на стойността, която митническият съюз добавя към единния пазар.

126.

Данъчно облагане на автомобили

Незаконодателна

Целта е да се справи с двойното данъчно облагане и с други данъчни пречки в трансгранични ситуации.

127.

Бърз механизъм за реагиране на измами с ДДС

Законодателна

Неотдавнашният опит показа, че капацитетът на Съюза за реагиране не е достатъчно бърз в случаи на неочаквани измами с ДДС в голям размер в някои държави-членки. Досега на отделни държави-членки бяха предоставени дерогации за спиране на този тип измами в засегнатите сектори, но процедурата за предоставяне на дерогации не е достатъчно гъвкава, за да може да осигури незабавна и подходяща реакция. Предложеният нов механизъм за приемането на дерогативни мерки, а именно механизмът за бързо реагиране, ще повиши значително бързината на решаване на тези проблеми. Неговата крайна цел е да противодейства на измамни схеми в голям мащаб преди те да имат видим ефект за националните бюджети.

Търговия

128.

Доклад относно търговските бариери и пречките пред инвестициите

Незаконодателна

Доклад на Европейския съвет, в който ще бъдат набелязани важни пречки пред достъпа до пазара за европейските износители и инвеститорите в трети държави и ще бъдат представени стратегии за отстраняване на пречките.

Транспорт

129.

Железопътен пакет:

1) Достъп до железопътния пазар*

Законодателна

По-нататъшното отваряне на пазара в железопътния сектор (за вътрешния пазар на пътници) означава приспособяване на съществуващото законодателство относно достъпа до железопътния пазар (първи железопътен пакет и следващите изменения) и съответни промени в Регламента относно обществените услуги за пътнически превоз с железопътен транспорт, включително задължително възлагане на договори за предоставяне на обществени услуги в рамките на конкурентна тръжна процедура. Тази инициатива ще осигури също така недискриминационен достъп до железопътната инфраструктура, включително и свързаните с нея услуги, особено чрез структурното отделяне на управлението на инфраструктурата от доставката на услуги (разделяне). Тя ще бъде съпроводена от съобщение относно прегледа на организацията на железопътния пазар и недискриминационния достъп до железопътна инфраструктура.

2) Европейска железопътна агенция (ERA)

Законодателна

С тази инициатива ще бъде утвърдена ролята на ERA в областта на безопасността на железопътния транспорт, по-специално контрола, упражняван от нея по отношение на националните мерки за безопасност, предприети от националните органи за безопасност и постепенната им хармонизация. Тя ще цели също така постигането на единно разрешение за типове возила и единно сертифициране за безопасност на железопътните предприятия. Може да се наложи съответно изменение на директивите за безопасността и оперативна съвместимост (2004/49 и 2008/57) (четвъртото тримесечие на 2012 г.).

130.

Чиста енергия за транспорта:

стратегия за алтернативни горива

Законодателна/незаконодателна

В Бялата книга за транспортната политика се подчертава нуждата от преустановяване на зависимостта на транспортната система от петрол. С тази инициатива се цели ускоряване на налагането на пазара на ЕС на алтернативен транспорт, в това число необходими стандарти за оборудване и системи за съхранение. В инициативата ще бъдат установени възможни действия на ЕС за стимулиране на използването на алтернативни горива в ЕС и пред индустрията, публичния сектор и потребителите ще бъде представена ясна и последователна визия относно пазарните развития в областта на транспортните системи за алтернативни горива.

131.

Права на пътниците във въздушния транспорт: отказан достъп на борда, голямо закъснение на полети и отмяна на полети

Законодателна

Изменението на Регламент (ЕО) 261/2004 ще защити правата на пътниците във въздушния транспорт, като гарантира, че последните получават адекватна информация, подкрепа и, ако това е необходимо, обезщетение за проблеми с полетите от всякакъв тип и за загуба или повреда на багаж. Това изменение ще засили правната сигурност и ще гарантира справедлива и пропорционална икономическа тежест в определени ситуации, в които авиокомпаниите не носят отговорност (при „извънредни обстоятелства“), като за това ще спомогне и по-добро разпределение на финансовите разходи. То ще бъде съпроводено от инициативата „Отговорност на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и на техния багаж“.

Предстоящи инициативи през 2013 г.

Наименование

Вид

Описание на обхвата на целите

Селско стопанство

Биологично земеделие

Законодателна

Преглед на основния акт в областта на биологичното земеделие, който ще бъде направен след обсъждането в Европейския парламент и с държавите-членки въз основа на доклада, представен през 2011 г. (Доклад на Съвета относно прилагането на Регламент 834/2007/EО на Съвета относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2092/91).

Нова стратегия на ЕС в областта на горското стопанство

Незаконодателна

Сегашната стратегия на ЕС в областта на горското стопанство бе приета с резолюция на Съвета през 1998 г. (1999/C 56/01). Целта на инициативата е да оцени до каква степен стратегията ще отговаря на актуалните нужди и на политическия контекст и да предложи нова стратегия, в която се вземат предвид предизвикателствата, възникнали след приемането на сегашната стратегия, по-специално изменението на климата и политиката на ЕС в областта на възобновяемата енергия.

Действия по климата

Стратегия на ЕС за адаптиране

Незаконодателна

Държавите-членки са засегнати от негативния ефект от изменението на климата, който има съществено отражение върху икономиката и околната среда. Стратегията ще предостави на ЕС нужните инструменти за справяне с бъдещото въздействие на изменението на климата. Тя ще се съсредоточи върху действия, които носят добавена стойност на равнище ЕС. Нейните основни цели са укрепването на базата знания относно адаптирането към изменението на климата и разработването на подходяща рамка на политиката на адаптиране на ЕС.

Стратегия за намаляване на емисиите на CO2 от тежкотоварни превозни средства

Законодателна/незаконодателна

Тази инициатива ще засегне проблема с нарастващите емисии на CO2 от тежкотоварни превозни средства. Главната цел е намаляването на тези емисии по ефективен по отношение на разходите начин. Тя ще е последващо действие на Бялата книга относно европейска стратегия за незамърсяващи и енергийноефективни превозни средства (COM (2011)144).

Конкуренция

Инициатива в областта на правилата по същество за държавни помощи: изменение на Общия регламент за групово освобождаване за държавните помощи

Законодателна

Сегашният Общ регламент за групово освобождаване за държавните помощи (ОРГО) изтича в края на 2013 г. и следователно трябва да бъде преразгледан. Нещо повече, процесът на изменение на няколко насоки за държавните помощи, свързани със стратегията „Европа 2020“ (в областта на научноизследователската и развойната дейност и инвестициите, рисковия капитал и околната среда), ще бъде съобразен с изменението на ОРГО. Възможно е след 2013 г. да бъде извършено допълнително консолидиране на насоките (общи насоки за държавна помощ). Освен това е възможно да бъде разширен обхватът на ОРГО въз основа на изменението на Регламента на Съвета за оправомощаване 994/98 (вж. 2012 г.).

Изменение на Регламента de minimis за държавната помощ

Законодателна

Помощта de minimis представлява гъвкав инструмент за предоставяне на помощ в ограничен размер. Регламентът de minimis на Комисията обхваща малки помощи, които не представляват държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от ДФЕС, тъй като не засягат търговията и конкуренцията, и за които следователно не се прилага изискването за уведомяване. Срокът на прилагане на настоящия регламент е до месец декември 2013 г.

Преглед на Рамката на Общността за държавна помощ за научни изследвания, развойна дейност и иновации

Незаконодателна

Изменената Рамка на Общността за държавна помощ за научни изследвания, развойна дейност и иновации влезе в сила през 2007 г. Тя е в помощ на държавите-членки, които желаят да използват държавна помощ като допълнителен инструмент за насърчаване на научните изследвания, развойната дейност и иновациите. Рамката ще бъде преразгледана през 2013 г.

Цифрови технологии

Подготовка на Европейската стратегия за изчислителните облаци

Незаконодателна

В съобщението ще бъдат разгледани няколко аспекта от настоящата нормативна рамка, създадена за по-непретенциозни приложения. По-специално изчислителните облаци са свързани с конкретни въпроси относно защитата и запазването на данните, приложимото законодателство и отговорността, както и защитата на потребителите. Ще бъдат засегнати и аспектите, свързани с оперативната съвместимост, стандартизацията и преносимостта на данните и приложенията.

Образование, култура и младежта

Международно измерение на висшето образование

Незаконодателна

Все по-голям брой висши учебни заведения приемат студенти от държави извън ЕС, обменят студенти, персонал и знания и участват в международно академично и изследователско сътрудничество. В съобщението ще се обърне внимание на стратегията за международно измерение на сектора на висшето образование на ЕС. В един все по-взаимосвързан свят, един от стратегическите начини за справяне с глобалните предизвикателства за ЕС е чрез партньорства в областта на висшето образование, които могат да създадат капацитет за научноизследователска дейност и обучение и могат да дадат заздравят позицията на университетите като агенти на трансфера на знания.

Карта „Младежта в движение“ (акт с незадължителна сила)

Законодателна

Действието, свързано с водещата инициатива „Младежта в движение“, има за цел да улесни мобилността и участието на всички млади хора на възраст 13—30 години, които пребивават в Европа. То ще използва за основа съществуващи карти, които вече осигуряват на младите хора предимства в различни области (пътувания, култура, стоки, жилищно настаняване и т.н.). Съществуващите карти, които отговарят на критериите за качество на ЕС, ще получат означение „Младежта в движение“.

Заетост, социални въпроси и социално приобщаване

Защита на работниците от рискове, свързани с експозицията на канцерогени или мутагени по време на работа

Законодателна

Целта е изменение на сегашната правна рамка (Директива 2004/37) с цел определянето на допустими нива на риска от ракови заболявания, подобряване на управлението на риска и оценка на разширяването на обхвата на директивата с нови рискови фактори и вещества, които са токсични за репродукцията.

Координиране на системите за социална сигурност

Законодателна

Първо изменение на регламенти 883/2004 и 987/2010 след влизането на последния в сила през месец май 2010 г.

Съобщение относно дългосрочните грижи

Незаконодателна

Като се основава на работния документ на службите на Комисията от 2011 г. и обсъжданията в Комитета за социална закрила това съобщение ще съдържа ориентации на политиката в отговор на нарастващата необходимост от разпоредби в областта на дългосрочните грижи.

Енергия

Енергийни технологии в бъдещата европейска енергийна политика

Незаконодателна

В това съобщение ще бъдат набелязани вариантите за ролята на енергийните технологии за постигането на декарбонизация, разработването на всеобхватен подход за развитие на енергийните технологии в съответствие с визията в „Енергия 2050“ и насърчаване на полезните взаимодействия между държавите-членки и Европейската комисия в енергийното законодателство чрез стимулиране на съгласуването и сътрудничеството между националните и европейските програми в областта на иновациите.

Енергийна ефективност

Незаконодателна

Последващо действие във връзка с предложение от юни 2011 г., което се основава на текуща работа по пътната карта на Комисията до 2050 г., и за подготовка на общи насоки за енергийна ефективност до 2020 г. и след това.

Разширяване и европейска политика на съседство

Годишен пакет за разширяването за 2013 г.

Незаконодателна

Съветът прикани Комисията да изготвя периодично доклади относно страните кандидатки и потенциалните кандидатки. Стратегическият документ на Комисията дава възможност на Европейския съвет да определя основните стратегически насоки за разширяването в края на всяка година.

Околна среда

Преглед на политиките за качеството на въздуха

Законодателна/незаконодателна

Целта на инициативата е да направи оценка на изпълнението и постиженията на сегашните политики в областта на замърсяването и качеството на въздуха. Тя включва изменение на законодателните предложения за директиви на ЕО относно качеството на въздуха и националните тавани за емисии.

Здравеопазване и потребители

Използване на техника за клониране за производство на храни

Законодателна

Тази инициатива представлява последващо действие във връзка с доклада на Комисията относно клонирането на животни за производство на храни от 2010 г. и отговор на исканията за разясняване на правото в областта на клонирането на животни на вътрешния пазар.

Разходи във ветеринарната област

Законодателна

Целта на изменението на Решение 90/424/EО на Съвета е разработването на хармонизирана система на ЕС за разпределение на разходите и отговорностите в рамките на новото право на ЕС в областта на здравето на животните, което се изготвя в момента.

Вътрешни работи

Кодекс на имиграцията на ЕС

Законодателна

Консолидиране на цялото законодателство в областта на имиграцията, като се започне от законната миграция, и ако е необходимо, разширяване на обхвата на съпътстващите разпоредби, предвидени в Стокхолмската програма.

Съобщение относно политиката за връщане и доклад относно изпълнението на директивата за връщането

Незаконодателна

Съобщението ще има „инвентарна функция“, т.е в него ще бъде оценен досегашният напредък по отношение на развитието на обща политика на ЕС за връщането, и ще бъдат изложени конкретни идеи за по-нататъшното насърчаване и развитието на тази политика.

Промишленост и предприемачество

Подобряване на изпълнението на вътрешния пазар на моторни превозни средства

Законодателна

Като цяло целта на политиката е да се съхрани и укрепи вътрешният пазар на моторни превозни средства, като се гарантира, че са налице всички необходими механизми за ефективно и единно изпълнение и прилагане на рамковото законодателство относно типовото одобрение на автомобилни продукти.

Вътрешен пазар и услуги

Справедливи компенсации за възпроизвеждането на защитени произведения от физически лица за частно ползване

Законодателна

Целта е се осигури, че схемите за справедливи компенсации в рамките на директивата осигуряват полагащите се доходи на държателите на авторски права без да пречат на функционирането на вътрешния пазар на електронни медии и оборудване.

Платежни услуги на вътрешния пазар

Законодателна

Целта на изменението на Директива 2007/64/EО е да се създаде интегриран, конкурентен, ефективен и благоприятен за потребителите пазар на плащания в Европа.

Трансгранични плащания в ЕС

Законодателна

Изменението на Регламент (ЕО) № 924/2009 ще се съсредоточи върху въпросите, посочени в чл. 15. Въпреки това текущото интегриране на пазара на плащания в ЕС, измененията в Директивата за платежните услуги (ДПУ), която е предмет на паралелен преглед от страна на Комисията, и приемането на Регламента относно преминаване към Единната зона за плащания в евро (ЕЗПЕ) могат да доведат също така до съществени изменения в текста на Регламент 924/2009. Целта е да бъде създаден интегриран, конкурентен, ефективен и благоприятен за потребителите пазар на плащанията в Европа.

Последващо действие на зелената книга Към интегриран европейски пазар за картови, електронни и мобилни плащания“

Законодателна/незаконодателна

Интеграцията на европейския пазар за електронни плащания на дребно е един от главните приоритети в програмата в областта на цифровите технологии, по-специално на цифровия единен пазар. Последващото действие на зелената книга ще цели да спомогне за създаването на по-конкурентен, ефективен, новаторски и сигурен пазар на плащания в Европа.

Възможна рамка за управление на кризи и оздравяване на финансови институции, които не са банки

Законодателна/незаконодателна

След като бъде публикуван доклад относно необходимостта от режим за управление на кризи за финансови институции, които не са банки (централни контрагенти (ЦК), застрахователни дружества, хедж фондове и др.), който ще бъде публикуван до края на 2011 г., е възможно да бъде предложено законодателство, с което на съответните органи да бъдат предоставени правомощия и инструменти за справяне с финансови институции, които не са банки, намиращи се в затруднено положение.

Правосъдие, основни права и гражданство

Регламент относно горещите линии в ЕС за изчезнали деца

Законодателна

Тази инициатива е последващо действие на Съобщението на Комисията относно горещата линия 116 за изчезнали деца от 2010 г. и има за цел да гарантира адекватното функциониране на тази гореща линия във всички държави-членки.

Инструмент на европейското договорно право в областта на застрахователните услуги

Законодателна

Улесняване на трансграничната търговия на някои финансови продукти (по-специално застрахователни продукти) чрез създаването на правила на европейското договорно право в областта на финансовите услуги.

Взаимно признаване на лишаване от права

Законодателна

Тази инициатива има за цел да осигури взаимното признаване на лишаване от права, наложено със съдебно решение по наказателноправни производства, с цел прилагането на такива мерки в държава-членка, различна от тази, която ги е наложила.

Правна помощ в наказателноправни производства

Законодателна

Тази инициатива ще определи общи минимални правила, с които ще се гарантира, че заподозрените и обвиняемите лица в наказателноправни производства имат право на правна помощ във времето между обвинителния акт и края на съдебния процес или производството по обжалване.

Консултация с европейските социални партньори относно прегледа на Директивата за равното заплащане

Незаконодателна

С оглед на все още голямата разлика в заплащането на половете в Европа (около 18 %) Комисията ще проведе консултации с европейските социални партньори относно актуализиране на законодателството на ЕС, свързано с прилагането на принципа на равното заплащане.

Втора фаза на консултации с европейските социални партньори относно съвместяването на професионалния, семейния и личния живот

Незаконодателна

В зависимост от изхода на консултациите Комисията може да предложи мерки, които ще преследват двойствена цел, а именно повишаването на равнището на заетостта сред жените (поради това, че жените носят главна отговорност за отглеждането на децата и други зависими лица) и справяне с демографското предизвикателство.

Европейска информационна система за съдимост за осъдени граждани на трети държави

Законодателна

Тази инициатива има за цел създаването на регистър на граждани на трети държави, осъдени от съдилища в държавите-членки.

Компетентност, признаване и изпълнение на съдебни решения по брачни дела и дела, свързани с родителска отговорност

Законодателна

След оценка на прилагането на Регламент (ЕО) № 2201/2003 този правен инструмент следва да бъде изменен и да бъдат установени общи минимални стандарти по отношение на признаването на решения, свързани с родителска отговорност, с оглед на премахването на производствата по екзекватура за тези решения.

Зелена книга относно възможно разширяване на минимални процедурни права

Незаконодателна

Зелена книга, която ще разгледа въпроса дали е необходимо да бъдат разгледани минималните процесуални права за лица, различни от обвиняемите и заподозрените лица, чиито права са уредени в предишните законодателни предложения (в пътната карта за процесуални права).

Връчване в държавите-членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела (връчване на документи)

Законодателна

Специално място в изменението на Регламент (ЕО) 1393/2007 ще бъде отделено на ефективността на предаващите и получаващите органи и то ще се съсредоточи върху практическото прилагане на изпълнението на искането за предаване на връчване на документи. Инициативата може да включва определянето на общи минимални стандарти и освен това ще доведе също до отмяна на Регламент (ЕО) 1348/2000 на Съвета.

Зелена книга за минималните стандарти за процедурите по гражданско право и необходими последващи действия

Незаконодателна

Спазването на определени стандарти и процедурни гаранции е необходимо условие за трансграничното сътрудничество по гражданскоправни въпроси. Съществуващите европейски правни инструменти, засягащи тези въпроси, не са нито пълни, нито съгласувани. Със зелената книга ще бъде стартирана дискусия относно въвеждането на общи минимални стандарти за процедури по гражданско право в ЕС.

Доклад за гражданството на ЕС за 2013 г. Напредък по отношение на премахването на пречките пред упражняването на правата на гражданите на ЕС

Незаконодателна

Този доклад има за цел да оцени напредъка по отношение на гарантирането на ефективното упражняване на правата на гражданите на ЕС чрез действия, описани в доклада за гражданството на ЕС за 2010 г., както и да предложи допълнителни мерки за осигуряване на премахването на оставащите пречки пред гражданите на ЕС да се възползват от своите права.

Доклад относно правото на гражданите на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и пребивават свободно на територията на държавите-членки

Незаконодателна

Този доклад ще има за цел да представи подробен поглед върху транспонирането на Директива 2004/38/ЕО в националното законодателство и нейното изпълнение във всички държави-членки. Той ще съдържа цялостна оценка на ефекта от разпоредбите на директивата и ще посочва възможни области за подобрение.

Морско дело и рибарство

Опазване на риболовните ресурси чрез технически мерки за защита на морските организми

Законодателна

Това предложение има за цел разработването на нова рамка от технически мерки за Атлантическия океан и Северно море вследствие на реформата в Общата политика за рибарство за опазване на морските биологични ресурси и намаляване на отражението от риболовните дейности върху рибните запаси и морските екосистеми. То ще цели да опрости, обедини, а там, където е уместно, и да подобри ефективността на съществуващите технически мерки, по-специално мерките, посочени в Регламент (ЕО) № 850/98 на Съвета, и в неговите последващи изменения, както и на други технически мерки, включени в Регламент (ЕО) № 1288/2009 на Съвета, и на съществуващите планове за възстановяване.

Бяла книга за морско наблюдение

Незаконодателна

Съобщението ще съдържа оценка на направения напредък и предложения за нови действия. Това включва установяване на финансовия ефект от създаването на обща среда на обмен на информация.

Интегриране на морското наблюдение: изпълнение на общата среда на обмен на информация, включително на съответните финансови аспекти

Незаконодателна

Съобщението ще съдържа оценка на направения напредък и предложения за нови действия. Това включва установяване на финансовия ефект от създаването на обща среда на обмен на информация.

Създаване или изменение на дългосрочните планове за някои запаси и риболовните стопанства, експлоатиращи тези запаси (планове, обхващащи голям брой видове)

Законодателна

Тези планове, обхващащи голям брой видове, ще включват няколко рибни запаси, уловени от едни и същи риболовни стопанства в един и същ район. Те ще използват като основа разпоредбите на реформираната Обща политика за рибарство.

Защита на финансовите интереси на ЕС

Защита на финансовите интереси на Европейския съюз чрез укрепване на административните и наказателноправните процедури, включително взаимно сътрудничество

Законодателна

Правила за обмен на информация, взаимно сътрудничество и събиране на доказателства, доколкото те все още не са включени в обхвата на инициативата за 2012 г. за защитата на финансовите интереси; член 325, параграф 4 от ДФЕС.

Създаване на Европейска прокуратура за защита на финансовите интереси на Съюза

Законодателна

Тази инициатива ще представи рамката и условията за създаването на Европейска прокуратура, която ще се съсредоточи върху защитата на финансовите интереси на Съюза.

Регионална политика: заетост, социални въпроси и социално приобщаване; селско стопанство и развитие на селските райони; морско дело и рибарство

Договори за партньорство с държавите-членки

Законодателна

В договорите за партньорство между Комисията и държавите-членки ще бъдат посочени ангажиментите на партньорите на национално и регионално равнище и на Комисията. Те ще бъдат свързани с целите на стратегията ,,Европа 2020“ и с националните програми за реформи. В тях ще бъде установен интегриран подход за териториално развитие с помощта на средства от политиката за сближаване, развитието на селските райони и морското дело и рибарството, и те ще съдържат цели, стратегически инвестиции и някои условия.

Данъчно облагане и митнически съюз

Инициатива относно арбитража в трансгранични данъчни спорове 

Законодателна

Въпреки съществуващите инструменти (арбитражната конвенция и конвенциите за двойно данъчно облагане между държавите-членки) все още твърде голям брой продължителни спорове, свързани с двойно данъчно облагане, остават неразрешени в ЕС.

Митнически наказания

Законодателна

Тази инициатива има двойната цел да подобри спазването на митническите разпоредби чрез сближаване на определението и квалификацията на престъпленията и равнището на съответните митнически наказания и да осигури равно третиране на икономическите оператори по отношение на митническите наказания.

Търговия

Актуализация на инструментите на ЕС за защита на търговията

Законодателна

Изменение на основните антидъмпингови и антисубсидийни регламенти.

Транспорт

Електронни товари (,,e-Freight“)

Законодателна/незаконодателна

Целта на тази инициатива е създаването на подходяща рамка за включване на електронния информационен поток, свързан с физическия поток на стоки, в помощ на планирането на извършването, мониторинга и докладването относно комбинирания товарен транспорт, гарантиране на надеждността на комбинирания транспорт и насърчаването на безопасен, сигурен и екологичен товарен транспорт.

Рамка за бъдещата пристанищна политика на ЕС, включително законодателни предложения

Законодателна/незаконодателна

С тази инициатива за пристанищата ще бъдат създадени по-благоприятни условия за ефективна обработка на нарастващия обем товари, за да се гарантират непрекъснати логистични вериги. Ще бъде направен преглед на ограниченията за предоставяне на пристанищни услуги и ще бъде подобрена прозрачността по отношение на финансирането на пристанищата и ще изясни разпределението на общественото финансиране между различните пристанищни дейности с цел да се избегне нелоялната конкуренция. Инициативата ще създадени взаимно призната рамка за обучение на пристанищните работници в различните области на пристанищната дейност.

Пакет за вътрешния пазар на автомобилен транспорт

1) Доклад относно ситуацията на пазара на автомобилен товарен транспорт

Незаконодателна

Докладът ще съдържа анализ на ситуацията на пазара на автомобилен товарен транспорт и оценка на ефективността на контрола и подобряването на условията на заетост в професията. В него ще бъде оценена и степента, до която е постигнат напредък в хармонизирането на правилата в тези области, inter alia, на прилагането и потребителските пътни такси, както и на социалното законодателство и законодателството в областта на безопасността, и какво трябва все още да бъде направено. Докладът ще определи начина и графика за постигане на по-нататъшното отваряне на пазара на каботаж.

2) Достъп до пазара на автомобилни превози и до професията автомобилен превозвач

Законодателна

Пакетът ще отвори още повече пазара на каботаж. Това отваряне би могло да доведе до съществено подобряване на ефективността вследствие на намаляването на излишните празни курсове на моторните превозни средства. Възможно е пакетът да включва правила относно мобилните работници в каботажа с цел да се гарантира справедлива конкуренция. Освен това е възможно той да разшири обхвата на съществуващите правила за достъп до професията (например с включването на спедиторите) и да ги хармонизира в по-голяма степен (например в областта на установяването и финансовия капацитет). Предложението ще доведе до изменение на Регламент 1072/2009 относно достъпа до пазара и Регламент 1071/2009 относно достъпа до професията.

3) Минимални правила относно наказанията и тяхното прилагане в търговския автомобилен транспорт

Законодателна

С директивата ще бъдат установени общи минимални правила относно определението на нарушенията и наказанията, включително престъпленията, в областта на търговския автомобилен транспорт. Подобно хармонизиране ще допринесе за намаляването на нарушаването на конкуренцията и на неравното третиране при извършване на нарушение.

4) Системи на таксите за моторните превозни средства

Законодателна

Тази инициатива ще насърчи по систематичното използване на системи за пътни такси, при които се отчита разстоянието, както и инфраструктурата и външните разходи, на основата на принципите ,,замърсителят плаща“ и ,,потребителят плаща“. С нея ще бъде проучена възможността за постепенното въвеждане на хармонизирана система за такси за камиони, която би заменила съществуващите в ЕС такси, обвързани с времето на ползване (евровинетката и националните винетки) и евентуално и други такси (например таксите за превозните средства). Евентуално инициативата ще включва правна рамка за пътнически такси. Тя може да предвижда и разпоредби относно електронните системи за пътно таксуване, ако дотогава не бъде постигната тяхната пълна оперативна съвместимост в съответствие с Директива 2004/52/ЕО.

Предстоящи инициативи през 2014 г.

Наименование

Вид

Описание на обхвата на целите

Разширяване и европейска политика на съседство

Годишен пакет за разширяването за 2014 г.

Незаконодателна

Съветът прикани Комисията да изготвя периодично доклади относно страните кандидатки и потенциалните кандидатки. Стратегическият документ на Комисията дава възможност на Европейския съвет да определя основните стратегически насоки за разширяването в края на всяка година. Пакетът за разширяването ще включва и мониторинга на Хърватия преди нейното присъединяване.

Околна среда

Цели за отпадъците

Законодателна

Предложение за изменение на целите за отпадъците в общностното законодателство (Рамковата директива за отпадъците и Директивата за потоците от отпадъци) за постигане на по-ефективно използване на ресурсите в ЕС.

Цели за отклоняване на отпадъците в съответствие с Директивата за депониране на отпадъците

Законодателна

Цели изменението на съществуващите цели за отклоняване на отпадъците и изготвяне на предложение за нови цели за отклоняване за други потоци от отпадъци с цел постепенното преминаване към нулево депониране на отпадъци през 2050 г.

Екологична отговорност

Законодателна/незаконодателна

Оценка на изпълнението на Директивата относно екологичната отговорност и, ако се налага, нейното изменение.

Стратегия за биологичното разнообразие

Незаконодателна

Последващото действие включва средносрочния преглед на стратегията за биологичното разнообразие до 2020 г.

Правосъдие, основни права и гражданство

Зелена книга относно международното частно право

Незаконодателна

Зелена книга относно компетентността,м приложимото право и въпроси на признаването, свързани с регистрацията и преместването на дружества, асоциации и други юридически лица.

Подобряване на съгласуваността на съществуващото законодателство на Съюза в сферата на гражданското процесуално право

Законодателна

Целта е да се осигури съгласуваността на европейските гражданскопроцесуални процедури и да се определят минимални процесуални стандарти за гражданските производства.

Данъчно облагане и митнически съюз

Определяне на окончателна система за данъчно облагане на търговията в рамките на ЕС

Законодателна

Предложението ще фиксира новата окончателна система за облагане с ДДС на търговията в ЕС и ще сложи край на сегашните договорености с преходен характер. Предложението е свързано с реформата на системата на ДДС в ЕС и ще доведе до по-ефективна и стабилна данъчна система в единния пазар.

Транспорт

,,Интелигентно“ издаване на билети, мултимодални разписания, информация, резервации онлайн

Законодателна/незаконодателна

Това законодателно предложение може да съдържа правила за достъпа до информация, обмена на данни и отговорността.

Ограничаване на емисиите на азотен оксид (NOx) при въздушния транспорт

Законодателна/незаконодателна

Комисията ще разгледа въпроса с емисиите на азотен оксид при въздушния транспорт след провеждане на изчерпателна научна оценка.

Приложение II: Инициативи за опростяване и намаляване на административната тежест

Наименование

Вид на инициативата

Аспекти на инициативата, свързани с опростяване и намаляване на административната тежест

Заинтересована страна, която ще се възползва от опростяването или намаляването на административната тежест

Дата на приемане

Селско стопанство

1.

Правила за прилагане на плащанията по ОСП, за които се прилага кръстосано спазване

Законодателна

Съгласно сегашното законодателство, а именно регламенти (ЕО) № 1122/2009 и № 65/2011, държавите-членки могат да решат да не приложат санкции за нарушение на задължение за кръстосано спазване от страна на земеделските стопани, когато сметнат случая за маловажен или когато сумата на санкциите за кръстосано спазване не превишава 100 EUR. И в двата случая в последствие администрацията във 100 % от случаите трябва да провери дали ситуацията на неспазване е била поправена. Приспособяване на Договора от Лисабон и опростяване чрез пренебрегване на задължението за извършване на последващи проверки за маловажни нарушения и за намаляване броя на последващите проверки до 20 % въз основа на анализ на риска за земеделските стопанства, в които санкцията за кръстосано спазване не надхвърля 100 EUR.

Съответните органи и земеделските стопани в държавите-членки

2012 г.

Цифрови технологии

2.

Общоевропейска рамка за електронна идентификация, електронно установяване на автентичност и електронен подпис

Законодателна

Увеличаване на използването на електронния подпис и осигуряване на възможност за истинска трансгранична оперативна съвместимост чрез взаимно признаване и приемане на националните електронни документи за самоличност (eIDs). Електронният подпис трябва да може да се използва така лесно, както и ръчния подпис, за да бъдат улеснени по-ефективните електронни операции между гражданите, предприятията и администрациите. Взаимното признаване и приемане на националните eIDs в целия ЕС ще позволи на всички граждани и предприятия да използват своите национални eIDs във всички държави-членки, за да получат достъп до електронните услуги, предлагани от националните публични администрации и публичните органи,и ще ускорят значително процедурите.

Предприятията, гражданите и публичните органи

2012 г.

Заетост, социални въпроси и социално приобщаване

3.

Допълнение на устава на европейското дружество по отношение на участието на заетите лица

Законодателна

Набелязване на възможни подобрения на Директива 2001/86/ЕО на Съвета от 8 октомври 2001 г. и съответно опростяване на условията за участие на заетите лица в европейски дружества (Societas Europea (SE)). В зависимост от резултатите от консултациите със социалните партньори са възможни промени, които ще опростят, между другото, участието на заетите лица в случай на промени след регистрацията на SE, взаимоотношенията между националното и транснационалното ниво на участие на равнище група.

Предприятията и заетите лица

2013 г.

4.

Допълнение на устава на европейското кооперативно дружество (ЕКД) по отношение на участието на заетите лица

Законодателна

Набелязване на възможности за опростяване на Директива 2003/72/ЕО на Съвета. В зависимост от резултатите от консултациите със социалните партньори възможните промени включват прилагане на стандартните правила към момент на учредяване на европейското кооперативно дружество, подобрени механизми за адаптиране на участието на заетите лица в случай на промени в ЕКД, установяване на минимален праг за броя на заетите лица във всяка държава-членка, които имат право да участват в специалния орган за преговори, и/или съкращаване на периода на преговори и по-добра съгласуваност на участието на заетите лица на европейско и на национално равнище.

Предприятията и заетите лица

2013 г.

Енергия

5.

Докладване относно прехвърляне в рамките на Общността на ядрени изделия

Законодателна

Целта е да се гарантира, че европейският ядрен сектор може да се възползва в пълна степен от вътрешния пазар. Сегашната система за предварително разрешение на прехвърлянето в рамките на Общността на нечувствителни ядрени изделия е непропорционално средство за набиране на необходимата информация за изпълнение на задълженията на държавите-членки към Международната конвенция за физическа защита на ядрения материал (МААЕ) в съответствие с допълнителния протокол. Някои от възможните варианти биха заменили процедурата на разрешение с процедура на докладване. Избраният подход ще намали административната тежест за администрациите на държавите-членки и за бизнеса.

Съответните органи в държавите-членки и предприятията

2012 г.

Европейска статистика

6.

Тримесечни нефинансови сметки за публичната администрация

Законодателна

Намаляване на тежестта на докладването за органите на държавите-членки, като тримесечните нефинансови сметки за публичната администрация (Регламент 1221/2002) ще бъдат събирани в една таблица, а не в две различни таблици за докладване, както е в момента.

Съответните органи на държавите-членки

2012 г.

7.

Изследвания на структурата на земеделските стопанства (след 2013 г.)

Законодателна

Намаляване на тежестта, свързана с прилагането на Регламент 1166/2008, за респондентите чрез: а) структурата на изследванията; б) възможността да се използват съществуващи подходящи източници и селскостопански регистри.

Земеделските стопани и съответните органи на държавите-членки

2012 г.

Здравеопазване и потребители

8.

Официален контрол по хранителната верига

Законодателна

Целта на предложението за изменение на Регламент 882/2004 е да се опрости и оптимизира съществуващата правна рамка, за да подобри ефективността на официалния контрол по хранителната верига, провеждан от държавите-членки, като в същото време се намали до минимум тежестта за операторите. По-ефективното използване на контролните ресурси ще допринесе за предотвратяването на кризи, като в същото време ограничи съответните разходи за икономическите оператори, спазващи правилата, и осигури равни условия. Ще бъдат засегнати и директиви 96/23/EО, 97/78/EО и 91/496/EИО.

Съответните органи на държавите-членки, операторите и третите държави износителки

2012 г.

9.

5) Пускане на пазара на семена и посадъчен материал с цел стимулиране на иновациите в областта на семената

Законодателна

Инициативата цели да насърчи иновациите и се стреми да намали общата административна тежест и да създаде гъвкавост в нормативната рамка с цел глобализацията, специализацията и развитието на нови начини на използване на земеделските продукти, заедно с промяна в социалните очаквания по отношение на взаимодействието между земеделието и околната среда. Инициативата ще актуализира и опрости законодателството като замени 12-те директиви относно семената и растителния посадъчен материал с един единствен законодателен акт.

Растениевъдите, доставчиците на семена и растителен посадъчен материал, земеделските стопани и другите потребители на семена и растителен посадъчен материал, обработващите селскостопански суровини, крайните потребители, съответните органи на държавите-членки и Службата на Общността за сортовете растения

2012 г.

10.

Клинични опити за стимулиране на клиничните изследвания и иновациите във фармацевтичния сектор

Законодателна

Целта на предложението за изменение на Директивата за клиничните изпитвания (2001/20/ЕО) е да подобри знанията и да стимулира иновациите в клиничните изследвания. Въпросите, които евентуално ще бъдат разгледани, включват: намаляване на административните забавяния, справяне с проблема на вземането на различаващи се решения в различните държави-членки на ЕС и оптимизиране на процедурите за докладване.

Предприятията (производителите) и съответните органи на държавите-членки

2012 г.

11.

Пакет, който включва:

1) ветеринарно фармацевтично законодателство

Законодателна

Целта е да се подобри наличността на медикаменти на пазара, по-специално за лечението на болести, засягащи второстепенни животински видове или на редки болести. Да се намали тежестта за предприятията чрез оптимизирането на разрешителните режими за ветеринарните медикаменти, като в същото време се гарантира опазването на публичното здраве, здравето на животните и околната среда.

Земеделските стопани, производителите на ветеринарномедицински изделия, съответните органи на държавите-членки

2012 г.

12.

2) Законодателство в областта на медикаментозните фуражи

Законодателна

Изменението на законодателството в областта на медикаментозните фуражи (90/167/ЕИО) цели да изясни обхвата по отношение на други части от законодателството в областта на фуражите и законодателството относно ветеринарномедицинските изделия, да разгледа връзката между даването на медикаменти и на медикаментозни фуражи, както и на различните методи за даване на ветеринарни медикаменти в зависимост от техните разходи, безопасност и ефикасност. Инициативата се стреми към създаване на равни условия в ЕС, които гарантират безопасно и ефикасно използване на медикаментозните фуражи.

Земеделските стопани, производителите на медикаментозни фуражи, съответните органи на държавите-членки

2012 г.

13.

Съставни продукти и инспекции на месо (пакет за хигиената)

Законодателна

Съставни продукти

Да се уеднаквят сегашните правила за здравето на животните във връзка с вноса на съставни продукти в правилата за общественото здраве и да се подобри конкуренцията между третите държави и държавите-членки. Да бъде въведен един единствен здравен и ветеринарен сертификат за всички видове храни от животински произход (намаляване на административната тежест).

Инспекции на месо

Преглед на инспекциите на месо с цел те да бъдат адаптирани към епидемиологичните тенденции на някои зоонози. Ще се осигури по-ефективно справяне с нововъзникващите рискове, като в същото време се ограничените рискове ще се ползват с по-малко внимание, чрез подход, който се основава в по-голяма степен на риска, като по този начин се опрости процесът и се намали административната тежест за администрацията. Инициативата ще бъде разработена чрез консултации с важните търговски партньори в трети държави, за да се симулира износът.

Икономическите оператори, търговците с дейност в рамките на ЕС, вносителите, потребителите, съответните органи на държавите-членки, Комисията

2012 г.

Вътрешни работи

14.

Кодекс на имиграцията на ЕС

Директива 2009/50/ЕО, Директива 2005/71/ЕО, Директива 2004/114/ЕО, Директива 2003/019/ЕО и Директива 2003/86/ЕО

Законодателна

Цели се консолидиране на цялото законодателство в областта на имиграцията, което ще започне с петте съществуващи директиви в областта на законната миграция. Целта е също така да се подобри съгласуваността между инструментите, да се повиши прозрачността и да бъдат установени слабостите. Ще бъдат отчетени резултатите от предстоящите доклади относно прилагането на директивата.

Органите на държавите-членки, гражданите на трети държави, които вече са мигрирали в ЕС, и гражданите на трети държави, които възнамеряват да сторят това, работодателите, научноизследователските организации

2013 г.

15.

Изменение на Кодекса на шенгенските граници (81/2009)

Законодателна

Обобщаването на няколко изменения в един правен текст, включително относно използването на визовата информационна система и измененията от 2011 г.

Съответните органи на държавите-членки

2013 г.

Промишленост и предприемачество

16.

Лични предпазни средства

Законодателна

Целта е прегледът и привеждането на Директива 89/686/ЕО в съответствие с новата правна рамка за пускането на продукти на пазара. Ще бъде изяснен обхватът на директивата, за да се улесни нейното прилагане от производителите, органите за пазарно наблюдение и нотифицираните органи. Цели се и опростяването на здравните изисквания и изискванията за безопасност и на процедурите за оценка на съответствието.

Предприятията (производителите)

2012 г.

17.

Въжени линии за превоз на хора

Законодателна

Целта е прегледът и привеждането на Директива 2000/9/ЕО в съответствие с новата правна рамка за пускането на продукти на пазара. Цели се опростяването на текста на директивата, като бъдат изяснени основните концепции, определения и обхват, за да се постигне по-голяма съгласуваност на текста и да се улесни неговото прилагане от производителите, националните органи и всички заинтересовани лица.

Предприятията (производителите)

2012 г.

18.

Торове

Законодателна

Цели се опростяването на процедурите, за да се създадат условия за пускането на пазара на торове, включително на нови видове торове, растежни среди и подобрители на почвата, и да се намали административната тежест за предприятията и съответните органи, като бъде отменен Регламент (ЕО) 2003/2003. Това ще насърчи и търговията с трети държави.

Предприятията (производителите)

2012 г.

19.

Двигатели за извънпътна подвижна техника

Незаконодателна

От 1 януари 2014 г. влиза в сила нов стандарт за отработени газове ,,Етап IV“, който ще е задължителен за двигатели за извънпътна подвижна техника. Една година преди това могат да се бъдат одобрявани двигатели, които съответстват на ,,Етап IV“. Чрез тази инициатива в Директива 97/68/ЕО ще бъдат въведени нови спецификации за изпитване на тези двигатели.

Съответните органи в държавите-членки (техническите служби) и предприятията (производителите)

2012 г.

Вътрешен пазар и услуги

20.

Устав на европейското дружество (SE)

Законодателна

Опростяване на устава на европейското дружество (SE) – Регламент 2001/2157/ЕО в по-широкия контекст на възможно законодателно изменение.

Намаляване на задълженията за предоставяне на информация, докладване, публикуване на информация, използването на независими експерти и изисквания по отношение на събранията.

Дружествата в ЕС, които възнамеряват да учредят SE, и дружествата, чиято организационно правна форма SE

2013 г.

Правосъдие, основни права и гражданство

21.

Избори за ЕП

Законодателна

Намаляване на административната тежест (Директива 93/109/ЕО) за гражданите и националните администрации в избирателния процес и подобряване на ефикасността на сегашния механизъм за налагане на забраната за гласуване в две държави-членки на едни и същи европейски избори.

Гражданите и съответните органи на държавите-членки

2012 г.

22.

Пакетни туристически пътувания, пакетни туристически ваканции и пакетни туристически обиколки

Законодателна

Изменение на Директива 90/314/ЕИО на Съвета с цел да бъдат актуализирани настоящите правила относно защитата на потребителите, които купуват пакетни туристически пътувания, по-специално по интернет, както и да се улесни покупката на пакетни туристически пътувания от други държави-членки.

Може да бъде опростено и ,,олекотено“ прилагането на целия режим за малките и микро пътническите агенции, които организират пакетни пътувания в една единствена държава-членка.

Гражданите и потребителите

2012 г.

23.

Връчване в държавите-членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела

Законодателна

Изменение на Регламент (ЕО) 1393/2007 относно връчването на документи по граждански и търговски дела, което ще се съсредоточи върху ефективността на предаващите и получаващите органи и практическото прилагане на изпълнението на искането за предаване на връчване на документи. Възможно е да бъдат установени общи минимални стандарти.

Опростяването ще е резултат от въвеждането на електронни средства (ускорени процеси, по-малко работа на хартия) и от уеднаквяването на начините на връчването за различни инструменти.

Гражданите и съответните органи на държавите-членки

2013 г.

24.

Подобряване на съгласуваността на съществуващото законодателство на Съюза в сферата на гражданското процесуално право

Законодателна

Целта е да се осигури съгласуваността на европейските гражданскопроцесуални процедури и да се определят минимални процесуални стандарти за гражданскоправните производства.

Гражданите и съответните органи на държавите-членки

2014 г.

Морско дело и рибарство

25.

Дългосрочни планове за някои запаси и за риболовните стопанства, експлоатиращи тези запаси (планове за множество видове)

Законодателна

По-малък брой правни текстове за плановете за множество видове. Опростяване и по-голяма яснота за рибарите. Улеснен контрол и прилагане на плановете от страна на администрацията.

Рибарите и администрациите на държавите-членки

2013 г.

26.

Опазване на риболовните ресурси чрез технически мерки за защита на морските организми

Законодателна

Опростяването ще бъде постигнато чрез премахването на излишни и неприложими елементи на сегашните технически мерки и чрез въвеждането на базиран на цели подход в елементите на новата рамка, при който доказателствената тежест е у заинтересованите страни.

Рибарската промишленост (рибарите), националните администрации, агенциите за контрол и научноизследователските институции

2013 г.

Транспорт

27.

Изменение на законодателството в областта на безопасността на пътническите кораби

Законодателна

Подобрение на безопасността и предотвратяване на нарушаването на конкуренцията за няколко типа пътнически кораби, извършващи международни/вътрешни пътувания. Опростяване и изясняване на сегашната законодателна рамка чрез премахването на прекалено строгите разпоредби, които понастоящем се прилагат за малките кораби и транспортни дружества.

Всички участници в морската верига: плавателните съдове, екипажите, корабните компании, товарните превозвачи, пристанищните общности, широк набор от органи в държавите-членки (регулаторни органи, служби за отбрана, издирване и спасяване, служби за борба със замърсяването и др.) крайбрежните райони, риболовните плавателни съдове, морската среда като цяло, гражданите, Комисията и агенциите на ЕС

2012 г.

28.

,,Единно европейско небе“

Законодателна

По-добро съгласуване на двете нормативни рамки за ,,Единно европейско небе“ (Регламент (ЕО) № 549-552/2004 и Регламента за създаването на Европейската агенция за авиационна безопасност (EAАБ) (Регламент (ЕО) № 216/2008)). С пакета за ,,Единно европейско небе II“ предишните регламенти относно ,,Единно европейско небе II“ не бяха изменени в достатъчна степен, което доведе до липса на яснота по отношение на нормативния подход относно техническите въпроси.

Всички участници в авиационния сектор

2014 г.

Приложение III: Списък на внесени предложения, които ще бъдат оттеглени 2  

COM/SEC/междуинституционален номер

Наименование

Основание за оттеглянето

Позоваване на предложението на Комисията в ОВ

Разширяване и европейска политика на съседство

1.

COM(2007) 0743—част 1 2007/0255/APP 2007/0255 (AVC)

Предложение за Решение на Съвета относно подписване от името на Европейската общност на Споразумение за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави-членки, от една страна, и Република Сърбия, от друга страна

Оттегляне по технически причини. Подписването се състоя на 29 април 2008 г. Това предложение беше представено заедно с предложение COM(2007) 0743-2 относно сключването на Споразумение за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави-членки, от една страна, и Република Сърбия, от друга страна, което остава в сила предвид това, че процесът по ратифициране от държавите-членки все още продължава.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 55, 28.2.2008 г., стр. 5

Околна среда

2.

COM(2004)532 — 2004/0183(COD)

Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно въвеждането на стандартите за хуманност при използването на капани за определени видове животни

Отхвърлено от Европейския парламент. Комисията ще разгледа други алтернативи.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 13, 19.1.2005 г., стр. 6

Вътрешни работи

3.

COM(2009)90 2009/0025(COD)

Предложение за регламент на Съвета за изменение на Конвенцията за прилагане на споразумението от Шенген по отношение на дългосрочните визи и сигналите в Шенгенската информационна система

Оттегляне по технически причини. След изменение в правното основание и в процедурата през декември 2009 г. предложението беше включено в процедурата по предложение COM(2009) 91. Новото предложение беше прието като Регламент (ЕС) № 265/2010 от 25 март 2010 г. за изменение на Конвенцията за прилагане на споразумението от Шенген и на Регламент (ЕО) № 562/2006 по отношение на движението на лица с визи за дългосрочно пребиваване.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 13, 25.3.2010 г., стр. 20

4.

COM(2009) 554

Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно минимални норми относно процедурата за предоставяне или отнемане на международна закрила в държавите-членки (преработена)

Не е актуално. Заменено с предложение COM(2011) 319 (преработено).

Позоваване на приемането от ЕО в ОВ C 13, 28.1.2011, стр. 16

5.

COM(2009) 618

Предложение за решение на Съвета за определяне на позицията, която следва да бъде приета от името на Общността относно механизъм за преглед на прилагането на Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу корупцията, който следва да бъде приет на третата сесия на Конференцията на държавите, страни по Конвенцията на ООН срещу корупцията (Доха/Катар, 9─13 ноември 2009 г.)

Не е актуално. На своята трета сесия, проведена в Доха на 9─13 ноември 2009 г., Конференцията на държавите, страни по Конвенцията на ООН срещу корупцията, прие Резолюция № 3/1, озаглавена ,,Механизъм за преглед“.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 26, 28.1.2011 г., стр. 14

6.

COM(2008) 676

Предложение за решение на Съвета относно Предупредителна информационна мрежа за критичната инфраструктура (CIWIN)

Междувременно беше взето решение системата CIWIN да не е задължителна, като чрез нея няма да се обработват лични данни или класифицирана информация. При тези обстоятелства за функционирането на системата не е нужно правно основание и следователно предложението следва да бъде оттеглено.

Вътрешен пазар и услуги

7.

COM(2000) 0412 окончателен — 2000/0177 (CNS)

Предложение за регламент на Съвета относно патент на Общността

Заменено с по-нови предложения: COM(2011) 0215 — Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита и COM(2011) 0216 — Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита по отношение на приложимите разпоредби за превод

ОВ C 157E, 28.11.2000 г., стр. 278—290.

8.

COM(2003) 827 2003/0326/CNS

Предложение за решение на Съвета за предоставяне на компетентност на Съда на ЕО при спорове относно патенти на Общността

Не е актуално с оглед на по-нови предложения - COM(2011) 0215 — Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита и COM(2011) 0216 — Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита по отношение на приложимите разпоредби за превод

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 96, 21.4.2004 г., стр. 36

9.

COM(2003)828 — 2003/0324(COD)

Предложение за решение на Съвета за създаване на Патентен съд на Общността и относно разглеждането на жалби пред Първоинстанционния съд

Не е актуално с оглед на по-нови предложения - COM(2011) 0215 - Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита и COM(2011) 0216 - Предложение за Регламент на Съвета относно осъществяването на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна защита по отношение на приложимите разпоредби за превод

Позоваване на приемането от ЕО в ОВ C 96, 21.4.2004 г., стр. 36

10.

COM(2008) 194 — 2008/0083/COD

Предложение за директива на Европейския парламент и Съвета за изменение на директиви на Съвета 68/151/ЕИО и 89/666/ЕИО относно задълженията за оповестяване и езиков превод на определени видове дружества

По предложението не беше постигнато съгласие и не съществуват реални очаквания за постигане на квалифицирано мнозинство по това предложение.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 76, 25.3.2010 г., стр. 1

Правни въпроси

11.

COM(2007) 587 2007/0206/CNS

Предложение за директива на Съвета относно структурата и ставките на акциза върху тютюневи изделия (кодифицирана версия)

Заменено с предложение COM(2010) 641 (преработено), въз основа на което бе приета Директива 2011/64/EС на Съвета от 21 юни 2011 г.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 4, 9.1.2009 г., стр. 9

12.

COM(2008) 691 2008/0206/CNS

Предложение за директива на Съвета относно общата система за данъчно облагане на дружества майки и дъщерни дружества от различни държави-членки (кодифицирана версия)

Заменено с предложение COM(2010) 784 (преработено).

13.

COM(2009) 323 2009/0083/CNS

Предложение за регламент (EО) на Съвета относно въвеждането на еврото

Правното основание беше отменено от Договора от Лисабон, следователно не може да бъде приета кодифицирана версия на акта.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 296, 30.10.2010 г., стр. 11

14.

COM(2009)530 — 2009/0149/COD

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите справки при автомобилен превоз на товари (кодифицирана версия)

Заменено с предложение COM(2010) 505 (преработено).

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 26, 28.1.2011 г., стр. 13

Морско дело и рибарство

15.

COM(2009) 120

2009/0038/CNS

Предложение за регламент на Съвета относно сключването на Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Република Гвинея

Вследствие на насилственото прекратяване от страна на правителството на Гвинея на гражданските протести на 28 септември 2009 г. Съветът прие решение за прекратяване на предварителното изпълнение на Протокола и за оттегляне на намерението за сключване на споразумението. Следователно предложението за сключването на споразумението трябва да бъде оттеглено.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 296, 30.10.2010 г., стр. 2

Регионална политика

16.

COM(2005) 108 окончателен

2005/0033/COD

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз

Приложението продължава да бъде блокирано в Съвета от 2006 г., тъй като държавите-членки продължават да имат резерви по отношение на съществените промени в принципите и функционирането на фонд „Солидарност“ и в бъдеще не се очаква да бъде постигнат напредък. Комисията обяви своето намерение за оттегли предложението и да проучи други възможности в своето съобщение от 6 октомври 2011 г. относно бъдещето на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (COM(2011) 613, точка 6).

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 49, 28.2.2006 г., стр. 38

Данъчно облагане и митнически съюз

17.

COM(2007) 52 окончателен

2007/0023/CNS

Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2003/96/EО относно корекцията на специалния данъчен механизъм за газьола, използван като моторно гориво за търговски цели, и съгласуването на данъчното облагане на безоловния бензин и газьола, използван като моторно гориво

Предложението стана излишно вследствие на приемането на предложението за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията — COM(2011) 169.

Позоваване на приемането от ЕК в ОВ C 181, 3.8.2007 г., стр. 5

(1) Пътни карти за отделните инициативи могат да бъдат намерени на адрес: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/roadmaps_2012_en.htm
(2) Оттеглянето влиза в сила в деня на публикуването в Официален вестник на Европейския съюз.
Top