EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0242

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА относно прилагането на Регламент (ЕО, Евратом) № 58/97 и на Регламент (EО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно структурната бизнес статистика (преработен), който отмени и замени Регламент № 58/97

/* COM/2011/0242 окончателен */

52011DC0242

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА относно прилагането на Регламент (ЕО, Евратом) № 58/97 и на Регламент (EО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно структурната бизнес статистика (преработен), който отмени и замени Регламент № 58/97 /* COM/2011/0242 окончателен */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 4.5.2011

COM(2011) 242 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

относно прилагането на Регламент (ЕО, Евратом) № 58/97 и на Регламент (EО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно структурната бизнес статистика (преработен), който отмени и замени Регламент № 58/97

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

относно прилагането на Регламент (ЕО, Евратом) № 58/97 и на Регламент (EО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно структурната бизнес статистика (преработен), който отмени и замени Регламент № 58/97

СЪДЪРЖАНИЕ

1. ВЪВЕДЕНИЕ 3

2. РЕГУЛАТОРНИ РАЗВИТИЯ 3

3. НАЛИЧНОСТ И КАЧЕСТВО НА ДАННИТЕ ЗА СТРУКТУРНАТА БИЗНЕС СТАТИСТИКА 4

3.1. Основни набори от данни 4

3.2. Своевременност, достъпност и значение на наборите от данни 5

3.3. Правила за поверителност и прилагане 9

3.4. Точност 9

3.5. Съгласуваност и сравнимост 9

4. СПАЗВАНЕ НА РЕГЛАМЕНТА ОТНОСНО СТРУКТУРНАТА БИЗНЕС СТАТИСТИКА (СБС) 9

5. ТЕЖЕСТ ЗА ПРЕДПРИЯТИЯТА И ДЕЙСТВИЯ ЗА НЕЙНОТО НАМАЛЯВАНЕ 9

5.1. Въведение 9

5.2. Мерки за намаляване на тежестта 9

6. ПО-НАТАТЪШНО РАЗВИТИЕ 9

ВЪВЕДЕНИЕ

Целта на Регламент № 58/97 на Съвета (наричан по-нататък „Регламент № 58/97“ или „Регламентът относно СБС“), определена в член 1, е да установи обща рамка за събирането, изготвянето, предаването и оценката на статистиката на Общността за структурата, дейността, конкурентоспособността и производителността на предприятията в Общността. В Регламента относно СБС се установяват нормите, стандартите и определенията, които са необходими за създаването на сравнима статистика на Общността.

Настоящият доклад е посветен на прилагането на Регламент (ЕО) № 58/97. Следва да се отбележи, че Регламент № 58/97 беше отменен и заменен с Регламент (ЕО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно структурната бизнес статистика (преработен) (наричан по-нататък „Регламент № 295/2008“).

Докладът беше изготвен отчасти съгласно разпоредбите на член 14, параграф 1 от Регламент № 58/97, що се отнася до окончателните данни за референтната 2007 година и отчасти съгласно разпоредбите на член 13, параграф 1 от Регламент № 295/2008, що се отнася до предварителните данни за референтната 2008 година.

Причината за изготвянето на самия доклад беше фактът, че първите пълни набори от данни, обхващащи всички приложения към Регламент № 295/2008 за референтната 2008 година, няма да бъдат валидирани до началото на 2011 г., а тогава ще е твърде късно за представянето на доклад в сроковете, определени в Регламент № 295/2008, като това е причина за частичното докладване по двата регламента.

Като цяло докладът има за цел да представи информация за действията, предприети от Европейската комисия, за да се гарантира, че на потребителите се предоставя висококачествена европейска структурна бизнес статистика, а също така и за начина и степента на приложение на Регламента за СБС от всяка една от държавите-членки. Освен това в доклада се предоставя информация относно тежестта за предприятията и предприетите от държавите-членки действия за намаляване на тази тежест.

РЕГУЛАТОРНИ РАЗВИТИЯ

От публикуването на предишния доклад през 2007 г. през 2008 г. беше отменен Регламентът относно СБС с приемането на Регламент № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета на 11 март 2008 г. Поради това, че в миналото бяха направени серия от промени в Регламент № 58/87 и се предвиждаха допълнителна промени, за яснота бе предпочетен вариантът на „преработване“.

Основните цели на регламента бяха да се отговори на нарасналата нужда от статистически данни, особено в областта на услугите, и, когато е възможно, да се опрости и да се намали размерът на изискваните данни.

Към Регламент 295/2008 бяха добавени две нови приложения (Приложение VIII — „Структурна статистика за бизнес услугите“ и Приложение IX — „Структурна статистика за бизнес демографията“) и бяха засилени изискванията за информация за сектора на услугите.

Освен това бе добавен гъвкав модул за провеждане на специфично и ограничено ad hoc събиране на данни за характеристики на предприятия. Беше взето решение първото използване на гъвкавия модул на преработения Регламент относно СБС да бъде за събиране на данни относно „достъпа до финансиране“. Резултатите от това събиране на данни се очакват през 2011 г.

Беше предприето и известно опростяване: бяха премахнати известен брой задължителни и незадължителни променливи, а честотата на събиране на данни за някои променливи беше променена от веднъж годишно на веднъж на няколко години.

Настоящият доклад обхваща седемте приложения към Регламент № 58/97, които могат да бъдат намерени под същите наименования и в Регламент № 295/2008.

Приложение І Общ модул относно годишната структурна статистика

Приложение II Структурна статистика за промишлеността

Приложение III Структурна статистика за търговията

Приложение IV Структурна статистика за строителството

Приложение V Структурна статистика на застраховането

Приложение VI Структурна статистика за кредитните институции

Приложение VII Структурна статистика за пенсионните фондове

В съответствие с член 12 от Регламент № 58/97 (член 11 от Регламент № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета) в Регламент (ЕО) № 1618/1999 (Регламент (ЕС) № 275/2010 на Комисията) се определят критериите за оценяване на качеството на структурната бизнес статистика.

НАЛИЧНОСТ И КАЧЕСТВО НА ДАННИТЕ ЗА СТРУКТУРНАТА БИЗНЕС СТАТИСТИКА

Основни набори от данни

Структурната бизнес статистика дава обща представа за структурата, развитието и характеристиките на европейските предприятия и техните различни дейности. По-общо казано данните обхващат всички пазарни дейности с изключение на селскостопанския сектор и персоналните услуги.

Основните характеристики (променливи), които се включват в данните за СБС, са следните:

- Демографски променливи за бизнеса (например брой предприятия);

- Променливи, „свързани с резултатите” (например оборот, добавена стойност);

- Променливи, „свързани с вложените ресурси”: влагане на труд (например трудова заетост, изработени часове); влагане на стоки и услуги (например общ обем на покупките); влагане на капитал (например инвестиции в материални активи).

- Няколко важни производни показатели се генерират под формата на коефициенти на някои монетарни характеристики или стойности на глава от населението.

Няколко набора от данни се предават от всички държави-членки в съответствие с извикванията, определени в Регламент № 251/2009 на Комисията[1], като най-важни са сериите, класифицирани като:

- годишна статистика за предприятията;

- годишна статистика за предприятията, разбита по класове по размер;

- годишна регионална статистика.

- В серията „Годишна статистика за предприятията“ всички характеристики се публикуват по държави и са разбити до ниво класове на NACE Rev 1.1 (4 цифри).

Годишна статистика за предприятията, разбита по класове по размер . Всички характеристики се публикуват по държави и са разбити до ниво групи на NACE Rev 1.1 (3 цифри) и по класове по размер на трудовата заетост. За дейности, свързани с търговията на дребно, е на разположение допълнителна допълваща разбивка по класове по размер на оборота.

В серията „Годишна регионална статистика“ се публикуват четири характеристики по регион NUTS-2[2] и са разбити до ниво раздел на NACE Rev 1.1 (2 цифри). В раздела за търговията на дребно данните се публикуват на ниво група на NACE Rev 1.1 (3 цифри).

Данните, изискани след референтната 2008 година, ще бъдат публикувани на уебстраницата на Евростат с новите кодове за класификация на дейностите (NACE Rev. 2).

Повечето данни за СБС се събират от националните статистически институти (НСИ) чрез статистически проучвания, проучвания на бизнес регистъра или от различни административни източници. НСИ могат да използват един или повече от тези източници според избраната стратегия на проучване, като отчитат разходите, качеството на данните и тежестта върху предприятията, свързана с предоставянето на отговор. На ниво Евростат всички получени от държавите-членки данни се проверяват от гледна точка на тяхното качество и се публикуват на уебсайта на Евростат.

Своевременност, достъпност и значение на наборите от данни

3.2.1. Своевременност на наборите от данни

Крайните срокове (изразени в месеци след края на референтната година) за предаване на данни на Евростат са следните:

- Т+10 за предварителни данни по приложения I—IV;

- Т+10 за приложение VІ;

- Т+12 за приложения V и VII;

- Т+18 за окончателни данни по приложения I—IV.

3.2.2. Достъп до оповестените данни за СБС

Всички данни са достъпни безплатно на уебсайта на Евростат[3] в рубрика „Промишленост, търговия и услуги”.

Окончателни данни за 2007 г. по приложения V—VII бяха публикувани на уебсайта на Евростат през май 2009 г., а по приложения I—IV — през ноември 2009 г.

Обобщените окончателни данни за ЕС за 2007 г. са изчислени въз основа на наличните данни, предоставени от държавите-членки, а при липса на данни — въз основа на прогнози. В началото на 2010 г. бяха публикувани неповерителни обобщени данни за ЕС.

Предварителни данни за 2008 г. по приложения I—IV в NACE Rev.2 бяха публикувани на уебсайта на Евростат през януари 2010 г. за повечето от държавите.

3.2.2.1. Програма на публикациите за 2009 г.

Освен публикуването им на уебсайта на Евростат, резултатите бяха представени и в няколко публикации, в това число в една сборна публикация „European Business: Facts and figures“ („Европейските предприятия: факти и цифри“), десет издания на „Statistics in Focus“ („Статистиката на фокус“) и в нов преструктуриран раздел, посветен на европейските предприятия , на уебсайта на Евростат.

Данни за СБС бяха използвани също така и в много други публикации. Съществен принос беше направен през 2009 г., по-специално в годишника на Евростат, джобното издание на Евростат и регионалния годишник.

Освен това в средата на 2009 г. бе разработен нов инструмент („Statistics Explained“ („Статистиката в достъпна форма“))[4] за разпространение на (мета)данни чрез уебсайта на Евростат. „Statistics Explained“ се основава на технология от типа „Wiki Web 2.0“ и има за основна цел да обясни европейската статистика, като представя данни и посочва интересното и изненадващото в тях, предоставяйки цялата необходима основна информация.

3.2.3. Ефективност на регламента и значение на наборите от данни: пълнота

Най-общо казано от таблици 1, 2 и 3 може да се заключи, че предадените от държавите-членки данни са достатъчно изчерпателни за приложения I—IV, но с много по-малки данни се разполага като цяло за приложенията, отнасящи се за финансовите сектори (приложения V—VII).

Освен това от цифрите, представени в таблиците по-долу, може да се види, че наличността на данни на уебсайта на Евростат е била намалена поради наличието на поверителни данни, особено за малките държави по отношение на окончателните данни по приложения I—IV.

По отношение на предварителните данни за 2008 г. по приложения I—IV беше отбелязана висока степен на наличност на данните и ниска степен на поверителност, тъй като тези данни се изискват само на ниво три цифри на NACE Rev.2.

Таблица 1. Наличност и поверителност на окончателните данни за 2007 г. по приложения I—IV, NACE Rev.1.1

Държави[5] | Общо предадени клетки в % от изискваните съгласно Регламента относно СБС | Поверителни клетки в % от предадените клетки |

Големи държави | 94 | 13 |

Средни държави | 92 | 22 |

Малки държави | 86 | 26 |

ОБЩО | 90 | 22 |

Таблица 2. Наличност и поверителност на окончателните данни за 2007 г. по приложения V—VII, NACE Rev.1.1

Държави | Общо предадени клетки в % съгласно изискваните от Регламента относно СБС | Поверителни клетки в % от предадените клетки |

Големи държави | 63 | 9 |

Средни държави | 78 | 11 |

Малки държави | 70 | 6 |

ОБЩО | 73 | 9 |

Таблица 3. Наличност и поверителност на предварителните данни за 2008 г. по приложения I — IV, NACE Rev.2

Държави | Общо предадени клетки в % от изискваните съгласно Регламента относно СБС | Поверителни клетки в % от предадени клетки |

Големи държави | 99 | 5 |

Средни държави | 95 | 16 |

Малки държави | 91 | 14 |

ОБЩО | 94 | 13 |

3.2.3.1. Значение за потребителите

Показател за значението на данните за СБС за нашите потребители е броят данни или публикации, свалени от уебсайта на Евростат, както и броят на продадените през 2009 г. публикации.

Цифрите, представени в таблицата по-долу, представляват данните, които са били консултирани от нашите потребители и които са достъпни на уебсайта за публикации на Евростат през 2009 г.

Таблица 4. Брой консултирани данни

Продадени публикации (копие на хартиен носител) | 64 |

- „European Business: Facts and figures“ (издания от 2007 г. до 2009 г.)[6] |

Публикации за безплатно съхраняване | 14 584 |

- „European Business: Facts and figures“ |

Набори от данни за безплатно съхраняване |

Приложения I—VII - Годишна статистика за предприятията - Годишна статистика за предприятията по класове по размер - Годишна регионална статистика - Предварителни данни - Други | 49 230 22 814 8 594 11 463 1 744 4 615 |

Правила за поверителност и прилагане

Таблиците в параграф 3.2 показват до каква степен поверителността е намалила наличните данни. Всички държави приложиха подобни правила за поверителност, предимно с цел да защитят данните на едно или повече предприятия. Освен това в няколко държави-членки този подход се допълваше от „правило за доминантност”, съгласно което данни не се разпространяват, ако един респондент доминира в числените данни с повече от определен фиксиран процент, като използваният процент леко варира.

В допълнение към поверителността на данните на ниво държава не бяха разпространени и данни на общностно ниво, за да бъдат защитени поверителни национални данни. В харта за поверителност, договорена с всички държави-членки, са заложени правилата за определяне на съвкупните данни за ЕС, които не трябва да бъдат разгласявани. В резултат на прилаганите правила по отношение на данните за 2007 г. 7 % от всички обобщени данни за ЕС за годишната статистика за предприятията по приложения I—IV не можеха да бъдат публикувани от съображения за поверителност.

Таблица 5. Поверителност на основните променливи на годишната статистика за предприятията, за които бяха публикувани обобщени данни за ЕС за 2007 г.; всички нива на дейност на NACE Rev.1.1

Приложение | Общ брой клетки | Брой поверителни клетки | Брой поверителни клетки в % от общия брой |

Приложение І | 856 | 57 | 7 |

Приложение II | 5652 | 480 | 8 |

Приложение III | 1252 | 42 | 3 |

Приложение IV | 324 | 14 | 4 |

Приложения I—IV | 8084 | 593 | 7 |

За да посрещне нуждите от информация на потребителите, понастоящем Европейската комисия проучва възможностите за предоставяне на повече обобщени данни за ЕС. Бяха изследвани начини за изчисляване на прогнози за поверителните обобщени данни за ЕС, които да осигуряват достатъчна защита на данните на отделните респонденти, като същевременно се гарантира определена степен на точност на обобщените данни. Тези начини ще се прилагат от референтната 2008 година нататък.

За момента прогнози се използват за предоставянето на повече обобщени стойности за ЕС въз основа на неповерителни национални данни с цел да бъде запълнена липсата на данни, там, където не можеха да бъдат публикувани реални стойности.

Точност

Съгласно разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1618/99 на Комисията от 23 юли 1999 г. (наричан по-нататък „Регламент № 1618/99“) относно критериите за оценка на качеството на структурната бизнес статистика всяка година държавите-членки предоставят на Евростат информация относно качествени показатели, като например коефициентите на отклонение, процента на неполучени отговори, и два специални доклада — един, за прилаганата методология и един за основната дейност.

Въз основа на информацията, предоставена от всички държави-членки, Евростат проведе годишна оценка за референтната 2007 година като основните части от нея са включени в настоящия доклад.

С цел да бъде оценено качеството на данните, предоставени на равнище ЕС, Евростат изчисли обобщени коефициенти на отклонение за ЕС за шест характеристики на ниво група (3 цифри) на NACE Rev.1.1 и за всички сектори на дейност.

Таблицата по-долу показва, че, с малки изключения, обобщените коефициенти на отклонение за ЕС за шестте обобщени характеристики (брой предприятия, оборот, добавена стойност, разходи за персонал, брутни инвестиции, брой на заетите лица) са под 1,5 %. Като цяло предоставените коефициенти на отклонение са по-ниски за промишлените сектори и малко по-високи за строителството, търговията и услугите.

Таблица 6. Разпределение на обобщените коефициенти на отклонение за ЕС (в %)

0,6—1,5 | 26,5 | 97,2 | 63,7 | 57,1 | 67,8 | 48,5 |

1,6—2,5 | 0 | 0,9 | 5,9 | 0,6 | 4,2 | 2,4 |

>2,5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1,8 | 0,6 |

Като се започне със събирането на данни за референтната 2008 година, данните за СБС ще бъдат оценявани ежегодно от началото на 2011 г. въз основа на новия Регламент (ЕО) № 275/2010 на Комисията относно прилагането на Регламент (ЕО) № 295/2008 по отношение на критериите за оценка на качеството на структурната бизнес статистика. Докладите ще бъдат изготвяни в съответствие с Практическия кодекс за европейската статистика.

Съгласуваност и сравнимост

Тъй като всяка държава-членка сама избира начина, по който събира данните за СБС, е необходимо стриктно спазване на регламентите на Комисията, за да се осигури сравнимост на данните от различните държави.

Както беше споменато по-горе, държавите-членки бяха помолени да предоставят за всяка референта година два доклада, в които имат възможността да предоставят на Евростат и на своите потребители информация относно прилаганата методология.

Съгласуваността се отнася до степента, до която статистиката ще позволи комбинираното използване на данни от различни източници, и поради тази причина Евростат се опита да установи общите характеристики на СБС и на други бизнес проучвания, както и до каква степен те са последователни („последователност“ може да се смята за синоним на „съгласуваност“). Сравнимостта е специален случай на последователност, при който се използват данни от същия източник, но за различни времеви периоди и/или региони.

Данните за СБС могат да бъдат свързани с няколко други статистически области, като например: националните отчети, проучването на трудовите разходи, трудовата сила и краткосрочната статистика. За да може обаче да се използва комбинирано тази статистика, трябва да бъде гарантирана нейната съгласуваност.

Съгласуваността между структурната бизнес статистика и горепосочените области беше анализирана в миналото, като бяха установени известен брой разлики в данните и методологията. Това не е изненадващо, тъй като. във всяка от областите методологията е определена по начин, който е най-подходящ за съответния анализ.

Бизнес статистиката и статистиката за търговията са изправени пред големи предизвикателства в един глобализиран свят. Силната тенденция към интегрирането на световните пазари променя структурата на икономиката и начина, по който функционират предприятията. Затова Евростат разработи програма за модернизиране и по-добро интегриране на европейската статистика относно предприятията и търговията („MEETS“)[8]. Програмата ще продължи шест години от 2008 г. до 2013 г.

Един от важните проекти в рамките на програмата „MEETS“ е относно „Последователността на концепциите и методите на свързаната с бизнеса статистика“ , който започна през третото тримесечие на 2010 г. и ще продължи 48 месеца. Този проект ще спомогне за подобряването на последователността на концепциите и за улесняване на разработването на интегрирано законодателство, което да се прилага в областта на статистиката относно предприятията и търговията в бъдеще.

СПАЗВАНЕ НА РЕГЛАМЕНТА ОТНОСНО СТРУКТУРНАТА БИЗНЕС СТАТИСТИКА (СБС)

Спазването на Регламента относно СБС се оценява въз основа на навременността на данните, предадени от държавите-членки, както и въз основа на пълнотата им и броя на необходимите версии преди данните да бъдат окончателно публикувани.

Като цяло степента на спазване на Регламента относно СБС по отношение на данните за 2007 г. е нараснала в сравнение със степента на спазване, отбелязана в предходния доклад. Пълен анализ на всички въпроси, свързани със спазването, и по-специално въпросите относно сравнимостта, няма да бъде възможен преди да станат достъпни обновените доклади за качеството през май 2011 г.

Като цяло през годините навременността се е подобрила. Някои страни, обаче, все още изпращат своите данните с известно закъснение, което оказва влияние върху своевременното разпространяване на обобщените данни за ЕС.

В сравнение с предишния доклад най-значителните подобрения от гледна точка на навременността бяха постигнати от Белгия, Ирландия, Гърция и Словения.

Белгия и Гърция, обаче, изпратиха своите данни с известно закъснение. Малта предостави първите данни за 2007 г. с голямо закъснение.

Що се отнася до пълнотата на наборите от данни, изпращани от държавите, когато се съберат заедно всички набори от данни за окончателните серии от приложения I—IV, предоставяни от държавите от ЕС27 и Норвегия, те съставляват 90 % от изискваните данни. Това е едно безспорно подобрение в сравнение със ситуацията, описана в предишния доклад, изпратен до Европейския парламент и до Съвета през 2007 г., но все още е недостатъчно. Няколко страни предприемат действия за подобряване на наличността на данните.

Предварителни данни за 2008 г. бяха предоставени от повечето държави преди определения в регламента краен срок. Няколко държави изпратиха своите данни с известно закъснение, например Белгия и Италия — около 20 дни след крайния срок, а Гърция и Полша — над един месец след този краен срок. Като цяло навременността не се е подобрила за тези набори от данни в сравнение с миналата година, но това се дължеше на факта, че референтната 2008 година бе засегната от прилагането на NACE Rev.2. Като цяло са налице 94 % от изискваните данни.

За някои серии по приложения V—VII все още липсваха данни. Като цяло са налице 73 % от изискваните данни за финансовите приложения.

В таблица 7 се прави цялостна оценка на съответствието за всички държави-членки, по отношение на които се прилага Регламентът относно СБС за референтната 2007 година (ЕС27 и Норвегия).

Оценката беше извършена въз основа на навременността, пълнотата на данните и броя на версиите, предоставени за окончателните данни за 2007 година по приложения I—VII, а също и по отношение на предварителните данни за 2008 година по приложения I—IV.

Страните бяха разделени на четири категории на съответствие:

VG = много добро съответствие, всички изисквани данни (с незначителни изключения) са били предадени навреме

G = добро съответствие, липсват малко на брой елементи или е налице минимално забавяне в предаването на данните

P = частично предаване на данните, но липсват съществени елементи на съответствие или крайните срокове не са били спазени

N = голяма част от данните липсват или е било налице съществено забавяне в предаването на данните

Таблица 7. Цялостна оценка на съответствието

Държави | Общ резултат |

EE, ES, FR, LV, LT, HU, AT, PT, RO, SK, FI, SE, NO | VG |

BE, BG, CZ, DK ,DE, IE, IT, CY, LU, NL, PL, UK, SI | G |

GR | P |

MT | N |

От горната таблица се вижда, че равнището на съответствие е било „много добро“ или „добро“ за повечето държави-членки. Освен това Малта положи значителни усилия да разреши проблемите, свързани с несъответствието, и започна да предава данни за предишни референтни години. Всички държави възнамеряват да увеличат степента на съответствие от референтната 2008 година нататък.

Евростат проведе действия с цел да повиши равнището на съответствие в две области. Първо, два пъти годишно се предава доклад за съответствието на ръководната група за СБС и веднъж годишно — на директорите в областта на бизнес статистиката. Освен това в случаите на сериозно несъответствие генералния директор на Евростат изпраща писма до директорите на националните статистически институти. В допълнение към мониторинга и докладването бяха осъществени двустранни контакти с цел разследване и разрешаване на проблеми по отношение на съответствието.

Второ, Евростат се опита да намери начини за улесняване на предаването на данните, например чрез опростяване на форматите за предаване на данни и чрез рационализиране на изискванията по отношение на данните, по-специално с новия преработен Регламент относно СБС.

ТЕЖЕСТ ЗА ПРЕДПРИЯТИЯТА И ДЕЙСТВИЯ ЗА НЕЙНОТО НАМАЛЯВАНЕ

Въведение

Съобщението на Комисията от март 2005 г. относно „По-добро регулиране за растеж и заетост” определи опростяването като приоритетно действие за ЕС. В Съобщението на Комисията относно намаляването на тежестта върху респондентите усилията за опростяване и определяне на приоритети в областта на статистиката на Общността (COM (2006) 693, окончателен) бяха насочени по-специално към статистиката.

Както беше споменато по-рано, за да бъде намалена тежестта за предоставящите данни лица и за предприятията, преработеният Регламент относно СБС има за цел да гарантира възможно най-малка тежест за предприятията и затова бяха премахнати известен брой задължителни или незадължителни променливи или тяхната честота беше променена от веднъж годишно на веднъж на няколко години.

Мерки за намаляване на тежестта

В този раздел се обобщават мерките, предприети от Евростат и държавите-членки през последните години за намаляване на разходите и тежестта върху предприятията.

Евростат работи съвместно с националните статистически институти за намиране на начини за намаляване на тежестта върху предприятията. В преработения вариант на Регламента относно СБС беше намален броят на задължителните променливи, като честотата на някои променливи беше променена от веднъж годишно на веднъж на няколко години и бяха премахнати някои незадължителни променливи.

Освен това с преработения Регламент за СБС беше въведена възможността държавите да правят приноси само към общите европейски данни („CETO“ маркери), без да са задължени да предоставят подробни данни в случаите, в които цифрите не са достатъчно надеждни, за да бъдат публикувани на национално ниво.

Някои от мерките, предприети от държавите-членки, бяха свързани с техния начин на организиране на събирането на данни за СБС. По-голямата част от държавите-членки често пъти използваха извадкови проучвания. Всички 27 държави-членки с изключение на една са използвали извадково проучване или комбинация от извадково проучване и данни, събрани от други източници, вместо пълно статистическо преброяване. Държавите-членки съсредоточиха своето внимание върху прилагането на нови стратегии за изготвяне на извадки с цел да намалят тежестта върху предприятията и разходите за националните статистически институти.

В допълнение към това, известен брой държави изключиха малките предприятия от своите проучвания и вместо това използваха административни източници на данни в комбинация с прогнози.

В много държави-членки съществува силно и нарастващо предпочитание за използването на административни източници на данни вместо провеждането на проучвания. Съществуват обаче редица пречки за използването единствено на административни източници на данни поради факта, че административните данни обикновено се различават от статистическите данни по отношение на определения, формати, кодове, протоколи на предаване и т.н. Затова е необходима политическа подкрепа за постигане на договореност между националните статистически институти и съответните правителствени организации за съставянето на административни данни, които да служат за съответните цели.

Преминаването от проучвания към използването на административни източници на данни изисква първоначална инвестиция под формата на допълнителни вътрешни ресурси и нови адаптирани работни методи на равнището на националните статистически институти, преди да може да се отчете повишаване на ефикасността.

Освен това някои държави започнаха да проучват по-преки начини за събиране на данни, например направо от счетоводните отчети на дружествата. В идеалния случай статистически данни ще се генерират от предприятията като страничен продукт на редовното счетоводство, данните ще се обработват автоматично, общи идентификатори ще позволят събраната информация да се използва по най-ефикасния начин и информацията да се предава по-нататък автоматично, например до Евростат, веднага щом бъде обработена.

В заключение тежестта за предприятията е въпрос, който се отчита при всяка промяна на изискванията по отношение на данните или процесите, свързани със съставянето на данните. Въпреки това основната цел е съставянето на данни за СБС с високо качество, които съответстват на нуждите на потребителите по рентабилен начин.

ПО-НАТАТЪШНО РАЗВИТИЕ

Европейската статистическа система е в постоянно търсене на начини за справяне с нови и нововъзникващи нужди от статистически данни, като едновременно с това се полагат големи усилия за намаляване на тежестта за респондентите и разходите за съставянето на статистически данни.

Освен това, като се има предвид нарастващото значение на европейската статистика, на равнище ЕС, за развитието, прилагането, мониторинга и оценката на политиките на ЕС, Комисията (Евростат) публикува Съобщение за метода за изготвяне на статистическата информация на ЕС: визия за следващото десетилетие[9]. В това съобщение се предлага визия за промяна метода за изготвяне на европейската статистическа информация.

Чрез споменатата по-горе програма „MEETS“ за модернизиране и по-добро интегриране на статистиката относно предприятията и търговията се предприемат практически стъпки за реализирането на тази визия. Целите на програмата са да бъдат разработени целеви набори от показатели и да бъде предприето преразглеждане на приоритетите; да се създаде рационализирана рамка от статистически данни, свързани с бизнеса; и да бъде приложен по-интелигентен начин за събиране на данни и за модернизиране и опростяване на Интрастат.

[1] Регламент (ЕО) № 251/2009 на Комисията от 11 март 2009 г. за прилагане и изменение на Регламент (ЕО) № 295/2008 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на сериите от данни за съставяне във връзка със структурната бизнес статистика и адаптациите, необходими след прегледа на статистическата класификация на продуктите по дейности (КПД).

[2] Обща класификация на териториалните единици за статистика (Регламент (ЕО) № 1059/2003).

[3] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home

[4] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Structural_business_statistics_overview

[5] Класификация с отметката „СЕТО“ (европейските обединени показатели):

- големи държави: DE, FR, IT, UK;

- средни държави: BE, DK, ES, GR, IE, NL, AT, PL, PT, FI, SE, NO;

- малки държави: BG, CZ, EE, CY, LV, LT, LU HU, MT, RO, SI, SK.

[6] Издаването на копия на хартиен носител беше преустановено през 2010 г.

[7] Коефициентите на отклонение бяха изчислени за окончателните данни за 2007 г. за сериите 1A, 2A, 3Б и 4A (приложения I—IV), по NACE Rev.1.1, на трицифрено ниво (групи) или прегрупирания, както е посочено в раздел 9 от приложение 1 към Регламента относно СБС.

[8] OВ L 340, 19.12.2008 г. (Решение № 1297/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно Програма за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS)).

[9] COM(2009) 404 окончателен: Съобщение на Комисията до Европейския Парламент и Съвета за метода за изготвяне на статистическата информация на ЕС: визия за следващото десетилетие.

Top