Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XP1215(01)

    Принос на XLIV заседание на КОСАК — Брюксел, 24 — 26 октомври 2010 г.

    OB C 340, 15.12.2010, p. 9–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 340/9


    Принос на XLIV заседание на КОСАК

    Брюксел, 24—26 октомври 2010 г.

    2010/C 340/07

    1.   Устойчиво развитие в стратегията „Европа 2020“

    1.1.

    КОСАК счита стратегията „Европа 2020“ за добре интегриран и координиран подход, който следва да доведе до интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, като взема предвид в достатъчна степен икономическото и научното развитие във и извън ЕС, както и социалните и екологични последици и спазването на правата на човека.

    1.2.

    Подкрепата на КОСАК за стратегията „Европа 2020“ не е безусловна. Следователно Европейската комисия и Съветът са приканени, при изготвянето на бъдещото законодателство, да вземат предвид необходимостта от ограничаване на броя на целите, да се координират с други инициативи на ЕС, да гарантират енергийната сигурност на Европа и да избягват загуби на производителност. Стратегията „Европа 2020“ следва да се вземе предвид в процеса на извършване на реформа на икономическото управление в Европа.

    1.3.

    КОСАК призовава националните парламенти и Европейския парламент да поемат политическа отговорност за стратегията „Европа 2020“, като активно контролират изпълнението ѝ.

    1.4.

    КОСАК също така призовава Европейската комисия, Съвета и Европейския парламент да отразяват по-широко предизвикателствата, заложени в Стратегията за устойчиво развитие на Европейския съюз, в законодателни предложения и други инициативи.

    1.5.

    КОСАК отбелязва със задоволство, че националните парламенти считат, че процесът на вземане на решения е достатъчно строго контролиран и че парламентарният контрол е гарантиран в достатъчна степен. В този контекст, взаимното влияние е от изключително значение.

    1.6.

    Накрая, в рамките на проследяването на изпълнението на стратегията „Европа 2020“, КОСАК призовава националните парламенти да обсъдят бъдещата си роля във връзка с Националните планове за реформи.

    2.   Парламентарен контрол на общата външна политика и политика на сигурност и на общата политика за сигурност и отбрана (наричани за краткост ОВППС и ОПСО)

    2.1.

    КОСАК подчертава необходимостта от парламентарен контрол на ОВППС и ОПСО.

    i)

    Парламентарният контрол на ОВППС и ОПСО следва да включва както националните парламенти, така и Европейския парламент;

    ii)

    Механизмът за парламентарен контрол на ОВППС и ОПСО следва да гарантира по-добра стойност на вложените средства и добавена стойност към дейността на парламентите в тази област;

    iii)

    Не трябва да се създават нови институции или органи;

    iv)

    В парламентарния контрол следва да участват членове, които са специалисти по въпросите на външната политика, отбраната и Европейския съюз.

    2.2.

    Поради това КОСАК би желал новият механизъм за парламентарен контрол на ОПСО да бъде въведен през 2011 г.

    3.   Икономическо управление в Европейския съюз

    3.1.

    Като приветства неотдавнашните предложения относно икономическото управление и призовава за възприемане на подход на ускорено прилагане, КОСАК подчертава, че дълготрайните резултати от предложенията изискват внимателен контрол и подчертава необходимостта от задълбочен процес на вземане на решения, който да доведе до реална политическа ангажираност, еднакво разпределена между националното равнище и равнището на ЕС. Ефективността на парламентарния контрол, упражняван от националните парламенти и от Европейския парламент, не трябва да бъде застрашавана при никакви обстоятелства.

    4.   Бъдещата роля на КОСАК

    4.1.

    КОСАК подчертава ролята си за извършване на мониторинг чрез обмен на информация и най-добри практики и най-вече чрез двугодишни доклади.

    4.2.

    КОСАК обмисля включването на разширено обсъждане на работната програма на Европейската комисия като основна и неизменна част от дневния си ред. По тази причина КОСАК призовава бъдещите председателства да включат обсъждане на работната програма на Европейската комисия в дневния ред на редовните заседания на КОСАК. Когато определят датата на тези заседания, председателствата на КОСАК следва да вземат предвид времето на публикуване на работната програма на Европейската комисия.

    4.3.

    Като форум за обмен, КОСАК е подходящият орган за обсъждане на специфични европейски политики и въпроси. Обсъжданията в КОСАК разкриха сходни интереси на националните парламенти и на Европейския парламент по отношение на този вид обсъждане.

    4.4.

    КОСАК насърчава националните парламенти да играят активна роля за гладкото функциониране на Европейския съюз, като използват всички възможности, които им се предоставят от Договора от Лисабон. По-специално, КОСАК насърчава камарите на европейските парламенти да:

    а)

    следят прилагането на принципите на субсидиарност и пропорционалност съгласно процедурите, предвидени в Протокол № 2, приложен към Договорите;

    б)

    продължат политическия диалог с Европейската комисия, като не го ограничават само до законодателни предложения, а отидат далеч отвъд границите на въпроса за субсидиарността.

    КОСАК ще обърне внимание на резултатите от тези дейности, за да спомогне за обмена на информация и добри практики между националните парламенти.

    5.   Сътрудничество с институциите на Европейския съюз

    5.1.

    КОСАК оценява високо първото участие на Herman VAN ROMPUY, председател на Европейския съвет. КОСАК е убедена, че сътрудничеството му със Съвета, както и с Европейския съвет, ще продължи да бъде така сърдечно и успешно.

    5.2.

    Във връзка с дефиницията на „проект на законодателен акт“, КОСАК се позовава на Принос на XLIII заседание на КОСАК и приканва Съвета да преразгледа първоначалната си позиция.

    5.3.

    КОСАК изразява радостта си от възможността да чуе обръщението на José Manuel BARROSO, председател на Европейската комисия, и приветства последващото обсъждане на предизвикателствата за Съюза през следващата година. КОСАК се надява, че този пряк диалог ще стане редовна част от дневния ред на КОСАК, така че националните парламенти и Европейския парламент да могат да провеждат открито обсъждане с Европейската комисия.

    5.4.

    КОСАК подчертава, че прилагането на рамковото споразумение между Европейския парламент и Европейската комисия следва да подлежи на непрестанен правен мониторинг.

    5.5.

    КОСАК подчертава, че всички институции следва да зачитат институционалния баланс, заложен в текста и духа на Договорите.

    5.6.

    В контекста на предстоящите документи за консултация и законодателни предложения относно Европол и Евроюст, КОСАК подчертава крайната необходимост от широки и навременни предварителни консултации на Европейската комисия с националните парламенти. КОСАК призовава Европейската комисия да публикува едновременно законодателните предложения относно Европол и Евроюст.

    5.7.

    КОСАК приканва Европейската комисия, председателството на Съвета и Европейския парламент да дадат отговор на настоящия принос.


    Top