Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC1023(02)

    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 287, 23.10.2010, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.10.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 287/16


    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2010/C 287/09

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „ACEITE CAMPO DE CALATRAVA“

    ЕО №: ES-PDO-0005-0642-11.09.2007

    ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

    1.   Наименование:

    „Aceite Campo de Calatrava“

    2.   Държава-членка или трета държава:

    Испания

    3.   Описание на земеделския продукт или храна:

    3.1.   Вид продукт:

    Клас 1.5:

    масла и мазнини

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

    Студено пресованото маслиново масло (екстра върджин) се получава от плодовете на маслиновото дърво (Olea europea L.) от сорта Cornicabra (с дял не по-малко от 80 %), от една страна, и на признатия сорт Picual, от друга, за останалата част, като и двата сорта са винаги налице в маслата „Campo de Calatrava“. Маслото се получава чрез механична обработка и други физически методи, които не водят до никакво изменение на маслото, запазвайки вкуса, аромата и характеристиките на плодовете, от които то е извлечено.

    Маслините се берат направо от дървото при степен на зрялост между 3 и 6.

    Максимално допустими стойности за студено пресованите маслинови масла (екстра върджин) с наименование за произход „Aceite Campo de Calatrava“:

    Минимално съдържание на олеинова киселина: 70 %

    Киселинност: по-малка или равна на 0,5°

    Пероксидно число: по-малко или равно на 15 mEq O2/kg (милиеквиваленти кислород/kg)

    K232: не повече от 2

    K270: по-малко или равно на 0,15

    Органолептична оценка:

    Медиана на дефектите: Md = 0

    Медиана на признака „с вкус на плодове“: Mf > 3

    Водно съдържание: по-малко или равно на 0,1 %

    Примеси: по-малко или равно на 0,1 %

    От органолептична гледна точка маслата отразяват приноса на всеки един от включените сортове, предлагайки сложни и интензивни сетивни профили на признаците „с вкус на плодове“, които са ясно изразени. Оттук следва, че признакът „с вкус на плодове“ на маслата „Campo de Calatrava“ трябва да е с минимална интензивност от 3 точки. Усещанията в устата за горчивина и пикантност са осезаеми и балансирани; тяхната интензивност варира между 3 и 6 и не се различава с повече от 2 точки от признака „с вкус на плодове“.

    Студено пресованите маслинови масла (екстра върджин), произведени в района Campo de Calatrava, се характеризират общо с подчертаното присъствие на признака „с вкус на плодове“, а именно на зелени маслини и на други пресни плодове, като маслата трябва да съдържат най-малко тези положителни характеристики.

    Съдържанието на мастна олеинова киселина в маслата „Campo de Calatrava“ възлиза на 79,64 %, докато данните от други райони на производство варират от 56,9 % до 78,4 % (Uceda, Cultivo del Olivo). Минимално допустимата стойност е 70 %.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

    3.5.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

    С цел да се запазят особеностите, присъщи на това масло през всеки от етапите, и да се гарантира съблюдаването на качество на маслата със запазено наименование, процесът на опаковане трябва да се извършва в признатия географски район. Инспекционните органи могат по този начин да контролират производството и да следят окончателната обработка на продукта да се извършва от опитните производители от района. Последните знаят най-добре от всички как маслата реагират на процесите на обработка, свързани с опаковането, и по-специално продължителността и начините на декантиране, използването на филтри и филтриращи материали (платна от текстилна материя, влакна, хартия, целулоза, филтрираща пръст, перлит и киселгур), температурите на опаковане, реакцията при студ и складирането. Целта е да бъдат запазени особеностите, присъщи на продукта. Правилното филтриране дава възможност да се представи на потребителя отговарящ на изискванията търговски продукт и да се подобрят условията на съхранение, като се отстранят разтворените твърди остатъци и влагата, чието присъствие не би позволило правилното използване на маслото за кулинарни цели и би улеснило образуването на утайка, която да доведе до анаеробна ферментация на въглехидратите и протеините.

    Предприятието опаковчик трябва да разполага със системи, даващи възможност маслата със ЗНП да се опаковат независимо от другите масла, които то има евентуално за задача да опакова.

    То трябва също така да разполага със системи, одобрени за измерване на масло.

    Опаковането се извършва в съдове от стъкло, полиетилентерефталат, метал с покритие, Тетрабрик или стъклена керамика.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране:

    Върху етикетите, поставени върху опаковките на маслото, наред с търговското наименование фигурират логото на защитеното наименование с думите „Denominación de Origen Protegida“ (или D.O.P.) „Aceite Campo de Calatrava“.

    На опаковките, използвани за продажбата на маслото със запазено наименование, се поставят етикети и етикети за предназначение с данни за защитеното наименование за произход. Етикетите за предназначение трябва да бъдат номерирани, доставени и контролирани от инспекционния орган, така че да не се допусне повторната им употреба. Броят на номерираните етикети, предоставяни на производителите на масло от инспекционния орган, не може да надхвърля количеството маслиново масло, сертифицирано и регистрирано за опаковане.

    Етикетирането е в съответствие с общите правила за етикетиране.

    4.   Кратко определение на географския район:

    Районът на производство, обработване и опаковане се намира в южната част на Castilla-La Mancha и заема централната област на провинция Ciudad Real, образувайки морфологична, географска и историческа единица, която е абсолютно хомогенна. Тя се състои от общините Aldea del Rey, Almagro, Argamasilla de Calatrava, Ballesteros de Calatrava, Bolaños de Calatrava, Calzada de Calatrava, Cañada de Calatrava, Carrión de Calatrava, Granátula de Calatrava, Miguelturra, Moral de Calatrava, Pozuelo de Calatrava, Torralba de Calatrava, Valenzuela de Calatrava, Villanueva de San Carlos и Villar del Pozo.

    5.   Връзка с географския район:

    5.1.   Специфична характеристика на географския район:

    Campo de Calatrava се намира в южна Meseta на Иберийския полуостров, чиято средна височина е над 600 m.

    Интензивното и често наличие на зони на високо налягане, свързано с континенталния характер, оказва съществено въздействие върху температурите; ето защо при възникването на антициклони през зимата те водят до много ниски, а през лятото — до много високи температури.

    Валежите не са особено изобилни, тъй като районът е разположен встрани от зоната на преминаване на фронтовете и бурите от югозапад и от пролива, които са причина за основната част от валежите. Последните обикновено са под 500 mm в района на Campo de Calatrava.

    Почвата е алкална и със средна дълбочина.

    Вулканичните породи на въпросната територия са алкални, като тази особеност на почвата е допълнителен елемент, който я отличава от другите райони на производство и който влияе върху състава на тези характерни масла.

    Тъмният цвят на почвите от региона на Campo de Calatrava поглъща по-голямо количество слънчеви лъчи, което повишава температурата на почвата; поради това от агрономическа гледна точка почвите са по-ранозрейни, т.е. те ускоряват развитието на маслиновото дърво.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта:

    Характеристиките на „Aceite Campo de Calatrava“ са следните:

    най-малко 80 % от маслото се извлича от сорта Cornicabra,

    високо съдържание на олеинова киселина, чиято минимална стойност за тези масла е 70 %,

    признак „с вкус на плодове“ — над 3 с присъствие на характерния вкус на зелени маслини и на други пресни плодове, като маслото трябва да съдържа най-малко тези положителни показатели,

    балансиран сензорен профил с ясни усещания за горчивина и пикантност, вариращи между 3 и 6, без да се различават с повече от 2 точки от признака „с вкус на плодове“,

    това масло се отличава от другите масла със защитено наименование за произход, тъй като то е единственото, което се получава само от сортовете Cornicabra и Picual.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

    Варовиковата почва със средна дълбочина, вулканичните породи, ниската влажност в съчетание със слаби валежи, горещите лета, продължителните зимни слани и ранозрейните от агрономическа гледна точка почви образуват екосистема с тенденция към засушаване, която в течение на векове е запазила чрез естествен подбор сортовете Cornicabra и Picual; те са се приспособили идеално към околната среда и дават краен продукт с ценни характеристики, които го отличават от продуктите от другите райони, където се отглеждат маслини. Тези климатични и почвени условия са причината за по-високо съдържание на мастна олеинова киселина (Civantos, 1999 г.), чиято минимална стойност възлиза на 70 %, а това придава на маслата по-голяма устойчивост срещу окисляване.

    Вследствие на сухите и алкални почви, както и на слабите валежи, маслото „Campo de Calatrava“ има сензорни профили „с вкус на плодове“ (на зелени маслини и на други пресни плодове) с интензивност не по-малко 3 точки.

    Липсата на вода в етапа на зреене на плодовете, дължащо се на оскъдните валежи, придава осезаеми и балансирани усещания за горчивина и пикантност, чиято интензивност варира между 3 и 6 и не се различава с повече от 2 точки от признака „с вкус на плодове“.

    Препратка към публикуваната спецификация:

    (член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    http://docm.jccm.es/portaldocm/verDisposicionAntigua.do?ruta=2007/08/13&idDisposicion=123061987650950829


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top