Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0656

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ Доклад за постигнатия напредък при прилагането на цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от леки и лекотоварни автомобили

/* COM/2010/0656 окончателен */

52010DC0656

/* COM/2010/0656 окончателен */ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ Доклад за постигнатия напредък при прилагането на цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от леки и лекотоварни автомобили


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 10.11.2010

COM(2010) 656 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

Доклад за постигнатия напредък при прилагането на цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO 2 от леки и лекотоварни автомобили

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

Доклад за постигнатия напредък при прилагането на цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO 2 от леки и лекотоварни автомобили

ВЪВЕДЕНИЕ

На 7 февруари 2007 г. Европейската комисия прие Съобщение с номер COM(2007)19 окончателен[1], в което е очертана цялостна нова Стратегия за намаляване на емисиите на въглероден диоксид от новите леки автомобили и вановете, продавани в Европейския съюз. Впоследствие, с текста на член 13 от Регламент (ЕО) 443/2009[2], Комисията бе задължена да представи на Европейския парламент и на Съвета доклад, разглеждащ постигнатия напредък в прилагането на цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от леки и лекотоварни автомобили (CO2 emissions from light-duty vehicles).

В настоящия доклад е направена окончателна оценка на изпълнението на Стратегията отпреди 2007 г. и преглед на напредъка по различните съставни елементи на Стратегията от 2007 г.

ОКОНЧАТЕЛНА ОЦЕНКА НА СТРАТЕГИЯТА ОТПРЕДИ 2007 г.

Стратегията на Общността от периода преди 2007 г. се базираше на три стълба, както бе предложено от Комисията в нейното съобщение от 1995 г.[3] и впоследствие одобрено от Съвета и Европейския парламент[4]. Тази структура даде възможност за комбинация от мерки, насочени както към производството (доброволни ангажименти), така и към използването на автомобили (етикетиране и данъчни мерки).

Стратегията отпреди 2007 г. бе насочена към постигането на цели за 2008 и 2009 г., а данните за тези години се появиха наскоро. Представените по-долу в текста статистически и мониторингови данни показват, както се и очакваше при подготовката на новата стратегия от 2007 г., че целите на предходната стратегия са постигнати само частично.

Първи стълб: доброволни ангажименти от страна на производителите на автомобили

Доброволните ангажименти, поети от три асоциации на производители на автомобили — съответно европейската асоциация (ACEA), японската асоциация (JAMA) и корейската асоциация (KAMA), се отнасят за целево намаляване на средните емисии на новите автомобили в размер до 140 g CO2/km, което трябваше да бъде постигнато до 2008 г. (цел на ACEA) или до 2009 г. (цел на JAMA и KAMA). В поетите ангажименти е уточнено, че емисиите на CO2 от новите леки автомобили (new passenger cars) се измерват съгласно Директива 93/116/ЕО на Комисията[5], на чиято основа са определени целите. Необходимо бе при мониторинга на изпълнението на ангажиментите да бъдат взети под внимание промените в изпитвателната процедура, настъпили след влизането в сила на цитираната директива, като бе въведена корекция на измерените стойности на емисиите на CO2. Корекцията е с 0,7 % надолу и този поправъчен коефициент е приложен при оценката на постигнатия напредък от трите асоциации на производители на автомобили — ACEA, JAMA и KAMA[6].

Фигура 1: Намаление на емисиите на CO2 от новите леки автомобили (new passenger cars), произведени в рамките на всяка от трите асоциации(данните са коригирани във връзка с промените в процедурата на изпитвателния цикъл)

[pic]

Таблица 1: Средни емисии на CO2 от новите леки автомобили (new passenger cars), произведени в рамките на всяка от трите асоциации (данните са коригирани във връзка с промените в процедурата на изпитвателния цикъл)

Изисквания за ефективност на климатичните уредби | В процес на постигане на напредък |

Монтиране на системи за прецизно следене на налягането в гумите | ( |

Пределно допустими стойности за съпротивлението при търкаляне на гумите | ( |

Сигнализатори за необходимост от смяна на скоростната предавка | ( |

Постигане на целта за емисии в размер 175 (160) gCO2/km при новите лекотоварни стопански автомобили | В процес на постигане на напредък |

Увеличено използване на биогорива | ( |

Данъчно облагане | Ограничен напредък |

Информиране на потребителите | Ограничен напредък |

Екологосъобразно шофиране | Ограничен напредък |

СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ

ДЕЙСТВИЯ В СРЕДНОСРОЧЕН ПЛАН

- Стратегията за чисти и енергийно ефективни превозни средства (Clean and Energy Efficient Vehicles strategy)[31] предвижда насърчаване на разработването и масовото използване на чисти и енергийно ефективни („зелени“) превозни средства. Всички законодателни предложения, целящи намаляване на емисиите на CO2 от новите леки автомобили и новите лекотоварни стопански автомобили следва да се основават на принципите за измеримост, наблюдаемост и отчетност на всички намаления на емисиите.

Специфичните действия във връзка със Стратегията, които са предвидени от Комисията за периода 2010—2020 г., включват преразглеждане на средствата и начините за постигане на целта за 95 gCO2/km в 2020 г., която е формулирана в нормативната уредба за автомобилите, а по възможност и средствата и начините за постигане на дългосрочната цел за лекотоварните стопански автомобили, съгласно предложеното в съответния проект за нормативни изисквания. Също така, Комисията възнамерява да предложи въвеждането на нов изпитвателен цикъл, който да отразява по-точно реалните условия на шофиране, както и свързаните с тях емисии на CO2 и консумация на гориво.

Освен това, Комисията планира да разгледа възможността за измерване и сертифициране на емисиите на CO2 на тежкотоварните автомобили. Ако тези методи бъдат съгласувани и одобрени, Комисията ще разгледа възможността за въвеждане на стандарти за ефективност на новите тежкотоварни автомобили.

Също така, Комисията ще продължи да разработва своя анализ на енергопотреблението на превозните средства на база на цялостния жизнен цикъл. Тя ще разгледа въпроса доколко този подход „от източника на енергийни ресурси до колелата“ може да бъде интегриран в изпълнението на дългосрочни цели за превозните средства.

ДЪЛГОСРОЧНА ВИЗИЯ

Предварителните проучвания на Комисията в областта на намалението на емисиите в дългосрочна перспектива показват, че за да може да бъде изпълнена целта за ограничаване на глобалното затопляне до 2°C, необходимо е емисиите от територията на ЕС към 2050 г. да бъдат намалени до количество, представляващо около 70 %[32] от съответното количество в 1990 г. Транспортният сектор следва да има значителен принос към това намаление на емисиите. Но въпреки това, засега емисиите при автомобилния транспорт се увеличават — с 26 % спрямо количеството от 1990 г.

Необходимо е в ЕС да се подобрят ефективността на използване на енергийните ресурси и енергийната сигурност, да се намали замърсяването на въздуха и да се поддържа водеща роля в борбата с изменението на климата. В условията на непрекъснато нарастване на сумарните емисии на CO2 от транспортния сектор, което е налице въпреки постиженията на техническия прогрес, автомобилният транспорт заслужава особено внимание. Необходими са по-големи усилия, за да може устойчиво развитата мобилност да се превърне в реалност. Обсъжданата в настоящия доклад Стратегия е насочена главно към автомобилите, които се появяват на пазара, а е много важно също и по какъв начин те се използват впоследствие.

Чрез законодателните мерки за прилагане на Стратегията бе удължен нейният времеви хоризонт, като бе включена дългосрочна цел за 2020 г. Една такава дългосрочна визия е необходима от гледна точка на необходимостта от значителни намаления на емисиите, както и с оглед на плановите периоди на автомобилостроителния отрасъл. Това ще даде възможност на този отрасъл да подготви следващите стъпки за намаление на емисиите на CO2, ето защо подобна дългосрочна цел бе включена и в предложението за регламент относно нормите за емисии на лекотоварните стопански автомобили.

За да се подобри достоверността на планирането по отношение на сектора на автомобилния транспорт, като в същото време се осигури продължаващо намаление на емисиите на CO2 от леките и лекотоварни автомобили, Комисията обмисля възможността да предложи, въз основа на подробна оценка на въздействието, също и цел за емисиите на леките автомобили, която да бъде достигната в 2025 г. Наред с други варианти, Комисията ще проучи доколко е възможно постигането до 2025 г. на предложената от Европейския парламент цел за емисии до 70 gCO2/km, съгласно посоченото в неговата Резолюция от 24 октомври 2007 г. относно Стратегията на Общността за намаление на емисиите на CO2 от леки и лекотоварни автомобили (P6-TA(2007)0469)[33]. Ще бъде разгледана и възможността за по-нататъшни стъпки за намаляване на емисиите на лекотоварните стопански автомобили. При разглеждането на дългосрочни цели за периода след 2020 г. ще трябва да бъде взето предвид и възможното пазарно проникване на автомобили ползващи алтернативни енергоносители — по-специално електроенергия.

[1] Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент - Резултати от прегледа на Стратегията на Общността за намалявяне на емисиите на CO2 от пътническите леки автомобили и лекотоварните автомобили http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007DC0019:EN:NOT

[2] Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили, ОВ L 140, 5.6.2009 г.

[3] COM (95) 689, Стратегия на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от леки автомобили и повишаване на икономиите на гориво (Community strategy to reduce CO2 emissions from passenger cars and improve fuel economy).

[4] Заключения на Съвета от 25.6.1996 г. и Резолюция на Европейския парламент от 22.9.1997 г.

[5] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31993L0116:en:NOT

[6] Повече информация във връзка с корекцията с 0,7 % може да се намери в документите с номера COM(2002) 693 окончателен и COM(2004) 78 окончателен.

[7] Система за мониторинг — годишни доклади за емисиите на СО2 от нови леки пътнически автомобили: http://ec.europa.eu/environment/co2/co2_monitoring.htm

[8] Регламент (ЕО № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили, като част от цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от леките и лекотоварни превозни средства;

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0443:EN:NOT

[9] Целта за 130 gCO2/km се въвежда поетапно през периода от 2012 г. до 2015 г., като за 2012 г. следва да се постигне съответствие само на 65 % от парка на новите автомобили, като този процент се увеличава както следва: в 2013 г. — 75 %, в 2014 г. — 80 % и в 2015 г. — 100 %.

[10] Специфичните емисии от новите леки автомобили, представени в Таблица 2, не са коригирани подобно на данните в Таблица 1, защото в Регламент (ЕО) № 443/2009 има изискване да се използват данни в съответствие с Регламент (ЕО) № 715/2007.

[11] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/files/projects/report_scrapping_schemes_en.pdf Намалението на емисиите на CO2 от леки автомобили бе постигнато с цената на изключително високи разходи по време на кризата. В проучване на фирмата „IHS Global Insight“, озаглавено „ Assessment of the Effectiveness of Scrapping Schemes for Vehicles: Economic, Environmental and Safety Impacts“ („Оценка на ефективността на схемите за подмяна на стари автомобили — икономически и екологични последици и въздействие върху безопасността“) е направена следната констатация: „По принцип, ако единствената причина за въвеждането на схемите за подмяна на стари автомобили е била да се намалят емисиите, следва да се направи изводът (до който е достигнато и в повечето други проучвания), че тези схеми представляват един скъп механизъм за намаляване на емисиите — поне от гледна точка на общите структурни характеристики на този вид схеми в 2009 г. …ако всички нетни финансови разходи на схемите за подмяна на стари автомобили бъдат отнесени към намалението на емисиите на CO 2 , се получава стойност от порядъка на 1100 евро/тон намалени емисии.“

[12] http://ec.europa.eu/environment/air/transport/co2/co2_monitoring.htm

[13] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0040:en:NOT

[14] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/documents/consultations/2008-future-regulation/index_en.htm

[15] Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях;

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0661:EN:NOT

[16] Съгласно оценка на холандския институт TNO, цитирана в позицията на Европейската асоциация на производителите на автомобили (ACEA) при обсъждането относно индикаторите за необходимост от превключване на скоростната предавка.

[17] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52009PC0593:EN:NOT

[18] Директива 2009/28/ЕО на Eвропейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на Директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО;

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009L0028:EN:NOT

[19] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998L0070:EN:NOT

[20] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:01998L0070-20090625:BG:NOT

[21] COM(2009) 192 окончателен

[22] Достъп за участие в обществено обсъждане е предоставен на следния сайт: http://ec.europa.eu/energy/renewables/consultations/2010_10_31_iluc_and_biofuels_en.htm

[23] http://www.europarl.europa.eu/activities/committees/studies/download.do?language=fr&file=31259

[24] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R1222:EN:NOT

[25] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52005PC0261:EN:NOT

[26] Вж. „Taxation trends in the European Union“ („Тенденции в данъчното облагане в Европейския съюз“), на следния линк: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_structures/2010/2010_full_text_en.pdf , както и „ ACEA Tax Guide“ (Данъчен справочник на Европейската асоциация на производителите на автомобили): http://www.acea.be/index.php/news/news_detail/acea_tax_guide_2010/

[27] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007PC0052:EN:NOT

[28] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0096:EN:NOT

[29] COMPANY CAR TAXATION: Subsidies, Welfare and Environment (ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА ФИРМЕНИТЕ АВТОМОБИЛИ: Субсидии, социални грижи и околна среда) http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_22_en.pdf

[30] http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/doc/studies/energy/energy_eff_study_final.pdf

[31] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/competitiveness-cars21/energy-efficient/index_en.htm

[32] COM(2010)265 окончателен http://ec.europa.eu/environment/climat/pdf/2010-05-26communication.pdf

[33] http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&language=BG&reference=P6-TA-2007-0469

Top