EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0287

Съобщение на Комисиятадо съвета и до европейския парламент създаване на делегация на ес към организацията на обединените нации (оон) в женева

/* COM/2010/0287 окончателен */

52010DC0287




[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 26.5.2010

COM(2010) 287 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

СЪЗДАВАНЕ НА ДЕЛЕГАЦИЯ НА ЕС КЪМ ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ (ООН) В ЖЕНЕВА

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

СЪЗДАВАНЕ НА ДЕЛЕГАЦИЯ НА ЕС КЪМ ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ (ООН) В ЖЕНЕВА

1. ВЪВЕДЕНИЕ

От 1 декември 2009 г. — деня на влизането в сила на Договора от Лисабон — делегациите на Комисията станаха делегации на ЕС. Те ще бъдат част от Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) под ръководството на Върховния представител на Съюза за общата външна политика и политиката на сигурността и заместник-председател на Комисията г-жа Катрин Аштън.

През октомври 2009 г. Европейският съвет прие Доклад на председателството относно Европейската служба за външна дейност (док. 14930/09), в който бе подчертана и необходимостта от спешното адаптиране на тези делегации на ЕС, в които поради политически и оперативни причини нуждите по отношение на координирането и ефективността на външната дейност са от изключително важно значение. Това важи особено за петте делегации на ЕС към международни организации, като една от тях е делегацията в Женева.

Темата относно делегациите на ЕС е засегната също така и в предложението на Върховния представител на Съюза за общата външна политика и политика на сигурността за решение на Съвета относно организацията и функционирането на Европейската служба за външна дейност от 25 март 2010 г. (док. 8029/10). На 26 април Съветът (Общи въпроси) достигна до политическа ориентация относно основните елементи на бъдещото решение. Преговорите ще продължат, в това число в контекста на предложенията на Комисията относно Правилника за длъжностните лица и относно Финансовия регламент.

В този контекст следва да се отбележи, че с оглед на установяването на ЕСВД, чийто персонал ще бъде съставен от персонал на Комисията, генералния секретариат на Съвета и дипломатическите служби на държавите-членки, през 2010 г. Комисията организира процедура за набиране на кандидати за ръководители на делегации от всяка от трите групи персонал.

Предвижда се също така Бюрото за връзки на Генералния секретариат на Съвета в Женева да се слее с делегацията на ЕС, след като Съветът вземе решение относно ЕСВД.

На тази основа настоящото съобщение засяга разделянето на делегацията на ЕС в Женева, за да може ЕС да поеме новите си отговорности в рамките на ООН. Самото разделяне ще бъде осъществено в рамките на наличните ресурси в настоящите условия, без да засяга по-нататъшно подсилване след установяването на ЕСВД, което ще позволи на делегацията към ООН да изпълнява нарасналите си отговорности.

2. Обосновка за създаването на втора делеганция на ЕС в Женева

1. Широк набор от отговорности

Сегашният мандат на делегацията покрива дипломатическата работа, свързана, от една страна, със Световната търговска организация и от друга страна — с 18-те организации и свързани органи и други специализирани агенции на ООН[1] със седалище в Женева. Делегацията се състои от два политически отдела — единия по въпросите на СТО и свързани икономически и търговски въпроси, а другия по въпроси, свързани с ООН, както и от общ отдел за административни въпроси.

Отговорностите на делегацията по отношение на преговорите в СТО са съществени, като се има предвид изключителната компетентност на Съюза в областта на външната търговия, членството му в СТО, ролята на Комисията като единствен преговарящ от името на ЕС и не на последно място позицията на ЕС като най-голям търговски блок в света. Затова осигуряването на постоянна адекватна позиция за нашето представителство без съмнение е главен приоритет за ЕС.

Ролята на ЕС в рамката на ООН и приносът на ЕС за политиките и програмите на ООН също са значителни, а приносът на делегацията за работата на голям брой органи на ООН продължи да нараства. Главната цел на делегацията в това отношение е да помогне за засилване на сътрудничеството между ЕС и системата на ООН, като гарантира, че политиките и компетенциите на ЕС се вземат предвид в ООН, и като подобри съгласуваността на международно равнище. Все повече делегацията трябва да участва в съвкупността от дейности на ООН в Женева и да осигурява изчерпателно и своевременно докладване и съдействие на Брюксел, особено в областта на човешките права, хуманитарната помощ, миграцията и убежището, здравето, трудовите отношения и интелектуалната собственост, разоръжаването, както и да участва във все по-голям брой редовни и извънредни заседания.

Сътрудничеството с държавите-членки в Женева е аспект от решаващо значение в работата на делегацията, на който са посветени значителни усилия. Освен това делегацията има за задача да насърчава видимостта и разбирането на ролята и политиките на ЕС посредством своите контакти, информационни дейности и създаването и поддържането на контакти с други дипломатически мисии и международни организации, органи и агенции със седалище в Женева.

Освен това в Женева биват посрещани голям брой мисии от Брюксел, в това число и голям брой комисари. Следователно ръководителят/заместник-ръководителят на делегацията трябва да организира, съдейства и придружава, когато е необходимо, и помага при докладването във връзка с входящи мисии от Комисията и, ако бъде помолен, от други институции на ЕС.

Едно от главните предизвикателства за делегацията винаги е било намирането от ръководителя и заместник-ръководителя на делегацията на правилния баланс между дейностите в рамките на СТО и дейностите в рамките на ООН, тъй като дейността, свързана със СТО, изисква работа почти на пълен работен ден за всяка от длъжностите, като в същото време работата в рамките на ООН изисква във все по-голяма степен целодневен ангажимент. Още през 1994 г. инспекционната служба на Комисията препоръча създаването на два отделни поста на заместник-ръководител на делегацията, единия от които за СТО, а другия за ООН. При последната инспекция през 2008 г. бе посочен също така нарастващият обем на работа за ООН и съответно нуждата от отделен посланик към ООН. Например понастоящем се провеждат също толкова координационни срещи по въпроси на ООН, колкото и по въпроси, свързани със СТО. При инспекцията се отбелязва освен това недоволството на държавите-членки на ЕС от ниския статус и присъствие на ЕС в контекста на ООН.

2. Нови предизвикателства

С влезлия в сила Договор от Лисабон делегацията в Женева ще трябва да поеме отговорностите на местно председателство от гледна точка на координацията на място и представителството на Съюза. Това в момента все още не е така, тъй като делегацията не разполага с достатъчно персонал за това. Междувременно делегацията, испанското посолство и посолствата на други държави-членки изработиха прагматични работни договорености. Същото се отнася за другите делегации на ЕС към международни организации.

В бъдеще ръководителят на делегацията ще трябва да извършва много по-голям обем работа във връзка с координирането на позицията на ЕС в различните форуми на ООН. Не на последно място това предполага физическото присъствие на ръководителя на делегацията на различните координационни срещи на ЕС на равнище ръководители на делегации. В същото време „частта по въпросите на ООН“ на делегацията ще трябва да се адаптира към новата си роля, като замести ротационното председателство по отношение на представителството на ЕС към ООН, осигурявайки вътрешна координация и преминавайки от анализи и докладване към по-активна роля, включваща и провеждането на политическа дейност. Това развитие е свързано в по-голяма степен с работата в ООН и другите агенции отколкото със СТО, където делегацията има дългогодишна традиция и дори по-значителна роля, както е описано по-горе.

Процесът в СТО до голяма степен се провежда от посланиците, като преговорите понякога се състоят само между ограничен брой ръководители на мисии, които се намират в Женева, в това число ръководителя на делегацията на ЕС, а не държави-членки. На други срещи на СТО, на които достъпът е ограничен в по-малка степен, ръководителят или заместник-ръководителят на делегацията на ЕС говорят от името на ЕС. Поради изключителната компетентност на Съюза е от голямо значение посланикът на ЕС към СТО да запази високото си ниво и да бъде равностоен на своите колеги, тъй като той ще трябва да поддържа добри и ефективни контакти с трети страни, акредитирани в СТО и с генералния директор на СТО, и ефективно да координира ежедневно работата си с държавите-членки на ЕС.

Посланикът на ЕС към СТО трябва също така да гарантира участието на делегацията във всички преговори и срещи в СТО, когато за това има мандат, и да представя ЕС на официални церемонии и дипломатически функции в Женева, които са свързани с тази длъжност. Това включва неговото присъствие в срещите на ниво висши държавни служители, активно участие в случаи на разрешаване на спорове и дори роля на преговарящ в много случай, в които участие от Брюксел на съответното равнище не винаги е възможно.

Трябва да се отбележи, че поради значителното количество работа както в СТО, така и в ООН, други глобални участници като САЩ, Китай, Канада, Индия, Австралия и Бразилия също имат двама посланици и много често и две отделни мисии, едната към СТО, а другата — към ООН.

В заключение е ясно, че един ръководител на делегация не е в състояние, а още по-малко би могъл в бъдеще, да изпълнява всички нови отговорности, създадени в резултат от разширяването на дейността на ООН и разпоредбите на Договора от Лисабон, и че поради много различното естество на отговорностите, свързани от една страна със СТО, а от друга с ООН и др., делегацията на ЕС в Женева следва да се преобразува в две отделни делегации с двама посланици — съответно към ООН и към СТО. Разделението в две делегации ще трябва да бъде осъществено в рамките на наличните средства и способности. Двете делегации ще използват същите офиси и административен отдел с цел да се възползват по най-ефективен начин от полезни взаимодействия. Окончателната вътрешна организация на тези две мисии ще бъде формулирана след сливането на Бюрото за връзки на Генералния секретариат на Съвета с делегацията на ЕС.

3. ЧОВЕШКИ И БЮДЖЕТНИ РЕСУРСИ

Предлага се запазването на постоянен брой постове. Постът на втори ръководител на делегация ще бъде създаден, като се използва съществуващият пост на заместник-ръководител на делегация, публикуването на който ще бъде отменено в рамките на процедурата за ротация за 2010 г. Постът ще бъде актуализиран и публикуван отново на по-високо ниво.

Намерението е в двете делегации да бъдат създадени, ако бюджетните ресурси го позволяват, постове на заместник-ръководител на делегация. Това може да се осъществи в рамките на създаването на ЕСВД и сливането на делегацията на ЕС и Бюрото за връзки на Съвета. Междувременно броят на персонала на делегацията на ЕС ще се запази постоянен.

Това, заедно с факта, че съществуващият административен отдел ще остане общ за двете делегации, ще ограничи допълнителните разходи до минимума, необходим за съществуването на поста на втори ръководител на делегация, който ще бъде осигурен с налични ресурси.

BG

ОПРОСТЕНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1 Име на проекторешението :

Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент: СЪЗДАВАНЕ НА ДЕЛЕГАЦИЯ НА ЕС КЪМ ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ (ООН) В ЖЕНЕВА

2 Засегната(и) област(и) на политика и дейност(и) от БД:

Области на политика: Външни отношения, търговия, развитие, разширяване

Дейност: Външна служба — Административни разходи на делегациите

3 Правно основание:

( Административна автономия ( Друго (уточнете) : ____________________

4 Описание и обосновка:

Предлага се разделянето на сегашната делегация на две отделни единици, едната от които да се занимава с въпроси, свързани със СТО, а другата — с въпроси на ООН. Това разделяне е необходимо вследствие на нарасналия обем на работа на делегацията в резултат на влизането в сила на Договора от Лисабон, и по-специално поради необходимостта да се гарантира, че ЕС ще бъде представен на необходимото равнище както в СТО, така и в ООН. За да бъде постигната тази цел, вече не е възможно тази задача да се изпълнява само от един ръководител на делегация.

Затова настоящият пост на заместник-ръководител на делегация ще бъде актуализиран от степен AD13 в степен AD 14/15.

Освен тази промяна няма да са необходими допълнителни ресурси, тъй като двете делегация ще използват едни и същи офиси и административни отдели. Постът секретар на новия ръководител на делегация ще бъде осигурен чрез преразпределение на съществуващи ресурси.

5 Продължителност и очакван финансов ефект

5.1 Период на прилагане:

( Решение с ограничена продължителност

( Решение в сила от [YYYY] г. до [YYYY] г .

( Финансов ефект от [YYYY] г . до [YYYY] г.

( Решение с неограничена продължителност в сила от 2010 г.

5.2 Очакван ефект върху бюджета:

Проекторешението води до:

( спестяване

( допълнителни разходи (в този случай посочете функцията/ите от многогодишната финансова рамка, които са засегнати):

Допълнителните разходи, които са незначителни, ще бъдат финансирани от наличните ресурси на Външната служба във Функция 5.

5.3 Принос на трети страни към финансирането на проекторешението: НЯМА

5.4 Обосновка на сумите:

Възникващите допълнителни разходи, на основата на бюджета за 2010 г., засягат:

Пределните разходи за заплати между степен AD 13 и степен AD 15, които се оценяват на 5 000 EUR на месец.

Пределните разходи за официална резиденция в сравнение с обикновено жилище: 29 200 EUR годишно

Допълнителни представителни разходи: 20 000 EUR годишно

Закупуване на официален автомобил: 30 000 EUR през 2010 г. и годишни текущи разходи от 2 400 EUR на година.

Тези разходи са изчислени за 6 месеца през 2010 г. и за 12 месеца през 2011 г. и за следващите години. Автомобилът ще бъде заменен през година 4.

Закупуване на обзавеждане за резиденцията през 2010 г.: 43 000 EUR

6 Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка:

( Предложението е съвместимо със съществуващото финансово планиране.

( Предложението изисква повторно планиране на съответната функция в многогодишната финансова рамка.

( Предложението изисква използването на инструмента за гъвкавост или преглед на многогодишната финансова рамка[2].

7 Ефект на спестяванията или допълнителните разходи върху разпределението на ресурсите:

( Средствата ще бъдат набавени чрез вътрешно преразпределение в отделите

( Средствата са вече разпределени към съответния отдел/съответните отдели

( Средствата ще бъдат заявени в следващата процедура в рамките на ГПС/ППБ

Необходимите административни и човешки ресурси ще бъдат осигурени в рамките на средствата, които могат да бъдат отпуснати на управляващата генерална дирекция в рамките на процедурата за отпускане на средства за годината, в контекста на съществуващите бюджетни ограничения.

ПРИЛОЖЕНИЕ:

ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ (спестявания или допълнителни разходи) ЗА БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ ОТ АДМИНИСТРАТИВНО ЕСТЕСТВО ИЛИ ЗА ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ.

ПРД = Приравнени към пълен работен ден С XX е обозначена засегнатата област на политика или засегнатия дял в млн. EUR (до третия знак след десетичната запетая)

Длъжности по щатно разписание (длъжностни лица и/или временно наети лица) |

n | n+1 | n+2 | n+3 | n+4 | n+5 | n+6 и следващи |

Функция 5 |

Седалища |

XX 01 02 11 01 — Разходи за командировки и приеми |

XX 01 02 11 02 – Срещи и конференции |

XX 01 02 11 03 – Комитети |

XX 01 02 11 04 — Проучвания и консултации |

XX 01 02 11 05 — Информационни системи |

XX 01 02 11 06 — Допълнително обучение |

XX 01 03 01 03 — Оборудване и обзавеждане |

XX 01 03 01 04 — Услуги и други оперативни разходи |

Други бюджетни редове (посочете, където това е необходимо) |

Делегации: |

XX 01 02 12 01 — Мисии, командировки и приеми | 0,010 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,130 |

XX 01 02 12 06 — Допълнително обучение на длъжностни лица |

XX 01 03 02 01 — Разходи за придобиване и наемане и свързани с това разходи | 0,015 | 0,029 | 0,029 | 0,029 | 0,029 | 0,029 | 0,029 | 0,189 |

XX 01 03 02 02 — Оборудване, обзавеждане, консумативи и услуги | 0,074 | 0,002 | 0,002 | 0,002 | 0,032 | 0,002 | 0,002 | 0,116 |

Общо за функция 5 | 0,099 | 0,051 | 0,051 | 0,051 | 0,081 | 0,051 | 0,051 | 0,435 |

Извън функция 5 |

XX 01 04 yy — Разходи за техническа и административна помощ (невключващи външен персонал) от оперативни бюджетни кредити (предишни BA редове) |

- Седалища |

- Делегации |

XX 01 05 03 — Други разходи за управление — непряка изследователска дейност |

10 01 05 03 — Други разходи за управление —пряка изследователска дейност |

Други бюджетни редове (посочете, където това е необходимо) |

Общо извън функция 5 |

ОБЩ СБОР | 0,099 | 0,051 | 0,051 | 0,051 | 0,081 | 0,051 | 0,051 | 0,435 |

[1] Съветът по правата на човека (СПЧ), Службата на Върховния комисар по правата на човека (OHCHR), Международният търговски център (МТС), Икономическата комисия за Европа (ИКЕ), Международната организация на труда (МОТ), Световната здравна организация (СЗО), Световната организация за интелектуална собственост (СОИС), Международният съюз по далекосъобщения (МСД), Световната среща на върха по въпросите на информационното общество (ССРИО), Всемирният пощенски съюз (ВПС), Световната метеорологична организация (WMO), Международната организация за миграция (МОМ), CoD, Конвенцията по биологичното и токсично оръжие (КБТО), Конвенцията за забрани или ограничения върху използването на определени конвенционални оръжия (CCW), Договора за забрана на противопехотните мини (APMBT), Първи комитет на Общото събрание на ООН.

[2] Вж. точки 19 и 24 от Междуинституционалното споразумение.

Top