EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0064

Доклад на Комисията до Европейския Парламент и съвета относно придобития опит при прилагането на Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища

/* COM/2010/0064 окончателен */

52010DC0064

Доклад на Комисията до Европейския Парламент и съвета относно придобития опит при прилагането на Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища /* COM/2010/0064 окончателен */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 1.3.2010

COM(2010)64 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно придобития опит при прилагането на Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно придобития опит при прилагането на Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища

СЪДЪРЖАНИЕ

ОБОБЩЕНИЕ 4

1 ВЪВЕДЕНИЕ 4

1.1 ПРЕДХОДНО РАЗВИТИЕ И ЦЕЛИ 4

1.2 КОНТЕКСТ НА ПОЛИТИКАТА 5

1.3 ПРАВИЛА ЗА ПРИЛАГАНЕ 6

1.4 ОБХВАНАТИ ДЪРЖАВИ-ЧЛЕНКИ И ДРУГИ СТРАНИ 6

2 ПРИЛАГАНЕ НА РЕГЛАМЕНТА 7

2.1 СРЕЩНАТИ ПРОБЛЕМИ 7

2.1.1 Спазване на правните задължения 7

2.1.2 Тежест за отчитащите се по прилагането страни и редовно предоставяне на данни 8

2.1.3 Събиране на данни, процес на компилиране и потвърждаване 8

2.1.4 Методологични въпроси 9

2.2 РЕЗУЛТАТИ 9

2.2.1 Предаване на данни и потвърждаване 9

2.2.2 Методологично ръководство 10

2.2.3 Разпространение на данни 10

3 ЗАКЛЮЧЕНИЯ 11

3.1 КРАТКОСРОЧНИ ПЕРСПЕКТИВИ 11

3.2 ДЪЛГОСРОЧНИ ПЕРСПЕКТИВИ 12

ИНДЕКС НА ТАБЛИЦИТЕ

Таблица 1: Спазване на изискванията на регламента: предоставяне на групи данни по години 7

Таблица 2: Превоз на товари по вътрешни водни пътища по страни: данни за 2008 г. и растеж за 2007 г. — 2008 г. 10

ОБОБЩЕНИЕ

В член 8 от Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища[1] е определено, че в срок до 15 октомври 2009 г. и след консултации с Комитета на европейската статистическа система (по-рано известен като Статистически програмен комитет) Комисията представя доклад пред Европейския парламент и пред Съвета относно прилагането на регламента. Целта на настоящия доклад е да бъде изпълнено това изискване.

Настоящият доклад представя предходното развитие на законодателството, неговите цели и контекста на политиката. Той разглежда също така и въпроси, свързани с неговото прилагане, и представя основните постигнати резултати. Последният раздел представя заключения и възможностите за бъдещо развитие.

Този регламент доведе до увеличаване на подробната информация относно европейския превоз на товари по вътрешни водни пътища и подобряване на качеството и своевременното представяне на данните. Държавите-членки положиха усилия да изпълнят изискванията на регламента и повечето от тях предоставят всички изисквани данни, като спазват установените крайни срокове.

1 ВЪВЕДЕНИЕ

1.1 ПРЕДХОДНО РАЗВИТИЕ И ЦЕЛИ

Данни за товари, превозвани по вътрешни водни пътища, започнаха да се събират през 1982 г. в резултат на Директива 80/1119/ЕИО на Съвета. Тази стара директива имаше редица недостатъци, които не даваха възможност за правилен мониторинг на този вид транспорт. Регламент (ЕО) № 1365/2006 коригира тези недостатъци и определи общи правила за статистиката на превоза по вътрешни водни пътища.

Регламентът беше предназначен да предостави на Комисията, другите институции на ЕС, националните правителства и обществото като цяло сравними, достоверни, хармонизирани, редовни и пълни статистически данни относно превоза на товари по вътрешните водни пътища на Европейския съюз.

Основните изисквания на Регламент (ЕО) № 1365/2006 могат да се обобщят, както следва:

- само държавите-членки, в които общият обем товари, превозвани годишно (по вътрешни водни пътища), надвишава един милион тона, следва да предоставят изискваните данни,

- периодите на наблюдение са тримесечни и годишни; месечно предоставяне на данни не се изисква с оглед намаляване тежестта на държавите-членки,

- ограничено събиране на данни е предвидено за онези държави-членки, в които няма международен или транзитен превоз по вътрешни водни пътища, в които обаче общият обем товари, превозвани годишно по вътрешни водни пътища на национално ниво, надвишава един милион тона,

- въведена е опростена класификация на видовете плавателни съдове и ново информационно поле, с цел разграничаване на натоварените/празните плавателни съдове и контейнери,

- данни за товара се събират също така и за контейнерни превози,

- данни за географския произход/местоназначението трябва да се предоставят на ниво NUTS2.

1.2 КОНТЕКСТ НА ПОЛИТИКАТА

Превозът по вътрешни водни пътища играе важна роля (около 5 до 6 % в тон/км) във вътрешния превоз на товари в Европа.

Основните характеристики на превоза по вътрешни водни пътища в Европа са:

- наличие на обширна мрежа от водни пътища (повече от 37 000 км); 20 държави-членки имат вътрешни водни пътища и 12 от тях имат взаимосвързана мрежа от водни пътища,

- надеждност, безопасност и слабо въздействие върху околната среда,

- висока степен на безопасност; това е особено важно за превоза на опасни товари,

- висока енергийна ефективност; потреблението на енергия на тон/км е приблизително 17 % от това на автомобилния превоз и 50 % от това на железопътния превоз.

Потенциалът за увеличаване на отрасловия дял на вътрешните водни пътища е съществен; това е от особено значение с оглед на честите задръствания и проблеми с капацитета на другите видове транспорт. По-нататъшното развитие на превоза по вътрешни водни пътища може да помогне да се намали натовареността на претоварената пътна мрежа в гъсто населените райони.

С оглед развитието на Общата транспортна политика ние имаме нужда от възможно най-добро познаване на разпространеността и състоянието на превоза по вътрешни водни пътища. Бялата книга „ Европейската транспортна политика до 2010 г.: време за вземане на решения“[2] определи целта на Общата транспортна политика, която е да допринесе за осигуряването на ефикасни и ефективни транспортни системи за европейските граждани. Тази цел е запазена в Средносрочния преглед на Бялата книга[3], въпреки че в него е ориентирана в по-голяма степен към гарантиране на устойчива мобилност в Европа. Статистиката на Общността относно вътрешните водни пътища се използва при установяване на рамката, при мониторинга и оценката на транспортните политики на ЕС, както и на политиките на ЕС в други области като функционирането на вътрешния пазар. Събирането на данни също спомага за популяризирането на превоза по вътрешните водни пътища и за неговото интегриране в интермодалната логистична верига.

1.3 ПРАВИЛА ЗА ПРИЛАГАНЕ

Регламент (ЕО) № 1365/2006 делегира на Комисията изпълнителни пълномощия, упражнявани посредством процедурата на комитология, както е посочено в членове 9 и 10. Евростат е използвал тази процедура, за да приеме набор от правила по различни аспекти на прилагането. Правилата са приети под формата на регламенти на Комисията след консултация с Комитета на европейската статистическа система.

До момента са приети два регламента на Комисията за прилагане.

Регламент (ЕО) № 425/2007 на Комисията[4] предоставя пълен набор от мерки за прилагане, включително изчерпателен списък от дефиниции, обяснения и указания относно съобщаването на данни. Той дава и подробно описание на изискваните файлове с данни и преносното средство.

С Регламент (ЕО) № 1304/2007 на Комисията[5] се цели главно създаването на NST 2007 като единна класификация на превозваните товари.

1.4 ОБХВАНАТИ ДЪРЖАВИ-ЧЛЕНКИ И ДРУГИ СТРАНИ

Регламент (ЕО) № 1365/2006 се прилага пряко и в своята цялост във всички държави-членки. Не е необходимо да бъде транспониран в националното законодателство.

Според изискванията на регламента 13 държави-членки (BE, BG, CZ, DE, FR, LU, HU, NL, AT, PL, RO, SK и UK) са задължени да предоставят данни. В съответствие с посоченото в член 2 от регламента, Обединеното кралство подлежи само на ограничено събиране на данни.

Въпреки че това не се изисква от регламента, три държави-членки (FI, IT и LT) предоставят данни доброволно. Освен това шест държави-членки (BE, BG, CZ, LU, HU и RO) предоставят доброволно и незадължителни данни (движение на плавателните съдове, превоз на опасни товари и брой инциденти).

По отношение на страните кандидатки Хърватия предостави тримесечни данни и ограничената група данни Д1 за референтната 2007 г. За референтната 2008 г. Хърватия предостави всички данни, изисквани от регламента, както и, доброволно, данни за превоза на опасни товари.

2 ПРИЛАГАНЕ НА РЕГЛАМЕНТА

2.1 СРЕЩНАТИ ПРОБЛЕМИ

2.1.1 Спазване на правните задължения

Спазването на задълженията за предоставяне на данни, посочени в регламента, се е подобрило през въпросния период. Всички държави-членки предоставиха всички задължителни групи данни, като само в няколко случая не спазиха крайния срок, предвиден от регламента. Закъсненията се дължат главно на въвеждането на нови процедури за спазване изискванията на регламента и се очаква да изчезнат в близко бъдеще.

Таблица 1 представя предоставянето на данни за периода 2007 г. — 2008 г. по групи данни и периодичност. Групи данни Г1 и Г2 са тримесечни, а всички останали групи данни са годишни.

Таблица 1: Спазване на изискванията на регламента: предоставяне на групи данни по години

2007 | 2008 |

Тримесечно | Годишно | Тримесечно | Годишно |

2008 г. | Растеж 2007 г. — 2008 г. | 2008 г. | Растеж 2007 г. — 2008 г. |

Белгия | 130 350 | -3,2 % | 8 746 | -2,9 % |

България (5) | 10 956 | +65,4 % | 2 890 | +185,9 % |

Република Чехия | 752 | -34,1 % | 28 | -23,7 % |

Дания | - | - | - | - |

Германия | 245 674 | -1,3 % | 64 056 | -1,0 % |

Естония | - | - | - | - |

Ирландия | - | - | - | - |

Гърция | - | - | - | - |

Испания | - | - | - | - |

Франция | 72 807 | -4,2 % | 8 910 | -3,2 % |

Италия (1) | : | - | : | - |

Кипър | - | - | - | - |

Латвия | - | - | - | - |

Литва (1) | 146 | +15,7 % | 12 | +16,1 % |

Люксембург | 10 984 | +9,9 % | 367 | +6,6 % |

Унгария | 8 829 | +5,0 % | 2 250 | +1,7 % |

Малта | - | - | - | - |

Нидерландия (2) | 333 202 | -3,8 % | 44 979 | -1,9 % |

Австрия | 11 209 | -7,4 % | 2 359 | -9,2 % |

Полша | 6 101 | -5,3 % | 277 | +9,7 % |

Португалия | - | - | - | - |

Румъния | 30 295 | +3,0 % | 8 687 | +6,0 % |

Словения | - | - | - | - |

Словакия | 8 371 | +4,5 % | 1 101 | +9,7 % |

Финландия (1) | 335 | -28,9 % | 80 | -20,9 % |

Швеция | - | - | - | - |

Обединено кралство (3) | 3 415 | -3,6 % | 149 | -8,3 % |

ЕС-27 (2)(4) | 511 442 | -2,7 % | 144 891 | +0,1 % |

Хърватия (1) | 880 | -40,0 % | 79 | -27,9 % |

(1) | Доброволно предоставяне на данни |

(2) | Приблизителни и временни данни |

(3) | Трябва да се предостави само годишна група данни Д1 |

(4) | Данните от Италия за 2007 г. не са взети предвид при изчислението на темпа на растеж |

(5) | Съответното повишение се дължи на факта, че България започна да отчита данни за транзит през 2008 г. |

: | Няма налични |

- | Не е приложимо |

3 ЗАКЛЮЧЕНИЯ

Придобитият опит и получените резултати при прилагането на Регламент (ЕО) № 1365/2006 като цяло могат да се считат за положителни. Приемането на регламента, свършената работа и вложените ресурси в създаването на необходимите структури както на национално, така и на равнище Евростат, позволиха бързото получаване на сравними и висококачествени резултати.

Предоставянето на данни се е подобрило през двете следващи години, въпреки че все още има нерешени проблеми, по-специално относно сравнимостта, изчерпателността и навременността на предоставяните групи данни.

Разгледани са повечето въпроси, свързани с тълкуването на регламента, събирането на данни, компилирането, предаването и потвърждаването. Регламентът е довел до увеличаване на наличната информация за сектора, а също и до намаляване на тежестта за отчитащите се страни.

Относно използването на данните, получените резултати са непосредствено приложими за изготвянето на политиките, и по-специално за разработването, прилагането и мониторинга на политиките за превоз по вътрешни водни пътища на национално равнище и на равнище ЕС. Разпространението на данните посредством различни публични средства допринесе за придаване на видимост на целия процес и за осигуряване на възвръщаемост на инвестираните в него ресурси.

3.1 КРАТКОСРОЧНИ ПЕРСПЕКТИВИ

В краткосрочен план (една до две години) усилията следва да се концентрират върху следните въпроси:

- още по-добро качество на данните за определени елементи. Отчитащите се страни трябва да положат допълнителни усилия за намаляване на разликите, отчетени от огледалните проверки, и за подобряване на предоставянето на данни за транзитния превоз. В това отношение резултати могат да бъдат постигнати посредством подобрено сътрудничество между отчитащите се страни,

- разширяването на ЕС с Хърватия. Евростат ще окаже подкрепа на тази страна кандидатка за постигане на съответствие със законодателството на ЕС относно статистиката на превоза по вътрешни водни пътища.

3.2 ДЪЛГОСРОЧНИ ПЕРСПЕКТИВИ

Регламент (ЕО) № 1365/2007 е твърде нов, но вече е възможно да се определят някои възможни подобрения:

- качеството на събираните данни може да бъде подобрено чрез постепенното въвеждане на Европейски регистър на плавателни съдове за вътрешни водни пътища и широката употреба на речните информационни услуги,

- в зависимост от нуждите на потребителите на данни и евентуалната тежест за отговарящите може да бъде разгледана възможността за събиране на нови или по-подробни променливи. Двата въпроса от особен интерес са: по-нататъшното разширяване на предоставянето на данни за „превоза на опасни товари“ и събирането на по-подробни данни за „вида на товарите“ (класификация NST 2007),

- разширяване на географското покритие на статистиката, евентуално с оглед на бъдещите разширявания на ЕС и доброволното включване на страни извън ЕС и/или международни организации чрез споразумения за сътрудничество.

[1] Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно статистиката за превоза на товари по вътрешни водни пътища, ОВ L 264, 25.9.2006 г., стр. 1.

[2] COM(2001) 370 от 12 септември 2001 г.

[3] COM(2006) 314 от 22 юни 2006 г.: „За Европа в движение. Устойчива мобилност за нашия континент — Средносрочен преглед на Бялата книга за транспорта, публикувана през 2001 г. от Европейската комисия“.

[4] Регламент (ЕО) № 425/2007 на Комисията от 19 април 2007 г. за прилагане на Регламент (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно статистика за превоз на товари по вътрешни водни пътища, ОВ L 103, 20.4.2007 г., стр.26.

[5] Регламент (ЕО) № 1304/2007 на Комисията от 7 ноември 2007 г. за изменение на Директива 95/64/ЕО на Съвета, Регламент (ЕО) № 1172/98 на Съвета, регламенти (ЕО) № 91/2003 и (ЕО) № 1365/2006 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на създаването на NST 2007 като единна класификация на превозваните товари с някои видове транспорт, ОВ L 290, 8.11.2007 г., стр.14.

Top