EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC1218(07)

Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

OB C 308, 18.12.2009, p. 51–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.12.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 308/51


Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

2009/C 308/14

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

РЕЗЮМЕ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„PEMENTO DE HERBÓN“

ЕО №: ES-PDO-0005-0509-15.11.2005

ЗНП ( Х ) ЗГУ ( )

Настоящото резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

Наименование:

Subdirección General de Calidad Agroalimentaria y Agricultura Ecológica — Dirección General de Industrias y Mercados Agroalimentarios — Secretaría General de Medio Rural del Ministerio de Medio Ambiente, y Medio Rural y Marino de España

Адрес:

Paseo Infanta Isabel, 1

28071 Madrid

ESPAÑA

Тел.

+34 913475394

Факс

+34 913475410

Електронна поща:

sgcaae@mapya.es

2.   Група:

Наименование:

S.A.T. PIMERBÓN y otro.

Адрес:

Herbón s/n- Padrón (A Coruña)

Тел.

+34 981810803

Факс

Електронна поща:

Състав:

Производители/преработватели ( X ) Други ( )

3.   Вид продукт:

Клас 1.6 —

Плодове, зеленчуци и зърнени храни, непреработени или преработени.

4.   Спецификация:

(резюме на изискванията съгласно член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

4.1.   Наименование:

„Pemento de Herbón“

4.2.   Описание:

Чушките със защитеното наименование за произход (ЗНП) „Pemento de Herbón“ са плодове от вида Capsicum annuun, L, произлизащи от местните екотипове на вида „Padrón“, отглеждани в площите, вписани в съответния регистър, поддържан от контролния орган. Плодът се бере преди да е напълно узрял (с търговска големина) и е предназначен за пускане на пазара в прясно състояние, притежавайки следните характеристики:

Физични и органолептични характеристики

форма: къс плод (тип C4 съгласно класификацията Pochard), издължен, с три или четири вдлъбнатини на върха,

приблизително тегло: между 3,5 и 4,5 g за бройка,

приблизителна дължина на плода: между 3,5 и 5,5 cm,

максимален диаметър (ширина): между 1,5 и 2 cm,

връх: вдлъбнат,

дължина на дръжката: между 3,5 и 6 cm,

кожица: гладка и лъскава, леко светлозелена на цвят,

дебелина на междинната стена или на месестата част: тънка, около 1,5 mm,

надлъжен разрез: трапецовиден,

съотношение на теглото на плода и теглото на семената: 3,2 (средна стойност),

вкусови качества: умерено силен аромат, сладък вкус, който може да бъде леко пикантен.

Една от най-типичните характеристики на „Pemento de Herbón“ е, че не всички плодове имат пикантен вкус, а само някои („някои са люти, други не“, както гласи популярната фраза за този продукт), и този вкус е лек, тъй като при подбора на продуктите производителите се стараят да отстраняват растенията и плодовете с по-силно изразен пикантен вкус. Начинът, по който е постигнато това, стартирайки първоначално от един пикантен вид, е може би най-важното доказателство за връзката с опита и знанието на производителите от района, както подробно е описана в точка 4.6 „Връзка“.

Химични характеристики (средни стойности)

изразени в g/100 g мокро тегло: вода (91), глюкоза (0,85), фруктоза (0,75), захароза (не се открива), нишесте (0,81), фибри (2,2), пектини (0,73),

изразени в g/100 g мокро тегло: лимонена киселина (28), фурмаринова киселина (1,1), ябълчена киселина (208), оксалова киселина (140), витамин C (24), хлорофил a (7,9), хлорофил b (3,4), лутеин (1,6), β-каротини (0,92).

4.3.   Географски район:

Географският обхват на производствения район, защитен със ЗНП „Pemento de Herbón“, съвпада с района на преработка и пакетиране и е съставен от следните общини: Padrón, Dodro и Rois, принадлежащи към окръг O Sar, разположен в южната част на провинция A Coruña; Pontecesures и Valga от окръг Caldas, разположен в северната част на провинция Pontevedra.

Този район от атлантическото крайбрежие на Галиция е съставен от серия нискоразположени долини, очертани от реките Ulla и Sar и защитени от множество къси планински вериги и полуостров Barbanza, които изолират района и създават много подходящи почвени и климатични условия за отглеждането на тази култура. Според описанието, дадено от Abel Bouhier (La Galice. Essai geographique d’analyse et d’interpretation d’un vieux complèxe agraire. La Roche-Sur_Yvon. 1979 г., том I), районът представлява малко открито поле (openfield) от атлантически тип, където първоначалната структура от тераси и обработваеми земи (agras) още през 1960 г. вече е била доста напреднала в сравнение със системата на задължително редуване на културите, приемайки системата на специализирано отглеждане на култури. Наименованието „Herbón“ е топоним на енорията (традиционно подразделение на общините в Галиция) на кметство Padrón, където се намира манастирът San Antonio de Herbón, с който се свързва въвеждането на този вид чушки, произлизащи от Америка.

4.4.   Доказателство за произход:

Проследяемостта на продукта е гарантирана посредством неговото идентифициране на всеки един етап от производството и предлагането му на пазара.

С оглед на проверката дали са спазени предвидените в спецификацията на продукта предписания, контролният орган поддържа два регистъра, които постоянно биват актуализирани: един на производителите и на насажденията, и друг — на складовете и инсталациите за пакетиране.

Единствено чушките, отглеждани в съответствие с установените в спецификацията условия и с останалите допълнителни норми, в насаждения и от производители, вписани в съответния регистър, могат да бъдат защитени със ЗНП „Pemento de Herbón“. По същия начин, единствено чушките, обработени и пакетирани в съоръженията, вписани в съответния регистър, могат да бъдат защитени със ЗНП „Pemento de Herbón“.

Вписаните лица са задължени освен това да декларират действително произведеното и пуснато на пазара количество чушки със ЗНП „Pemento de Herbón“, на базата на вписвания в създадените за тази цел регистри. Контролният орган проверява съответствието между пуснатите на пазара от опаковчиците количества и количествата, произведени от снабдяващите ги земеделските производители, както и между тези количества и селскостопанските добиви от вписаните площи.

Всички физически или юридически лица, които са титуляри на вписани в регистъра материални активи, както и насажденията, складовете, инсталациите за пакетиране и продуктите подлежат на инспекции и проверки, извършвани от контролния орган, за да се провери дали продуктите със защитеното наименование отговарят на изискванията на спецификацията и на останалите допълнителни норми. Проверките включват инспекция на насажденията, складовете и инсталациите за пакетиране, преглед на документацията и контрол на спазването на физическите параметри (тегло и дължина на плода, дебелина на месестата част и т.н.), описани в параграф 4.2 от настоящия документ, като се следи за това набраните чушки да са цели, здрави, чисти и ненаранени. Освен това ще може да се извърши и мултиостатъчен анализ, за да се потвърди, че получените стойности за пестициди са под максимално допустимите граници на остатъчни вещества, определени от действащото законодателство в областта на растениевъдството.

Цялата продукция се предлага на пазара в опаковки с идентификационни номерирани етикети за ЗНП.

Опаковането следва да става в определения географски район, което е от решаващо значение за запазване на специфичните характеристики и на качеството на чушките от Herbón. Това е така, защото чушките със ЗНП „Pemento de Herbón“ имат тънка, много чувствителна на дехидратация стена, поради което се налага пакетирането и пускането им на пазара скоро след като бъдат набрани. Обикновено пакетирането и последващата дистрибуция в търговската мрежа се извършват преди да са изминали 24 часа и рядко — след като са изминали 48 часа от брането. Избягването на ненужното транспортиране и престой е от основно значение за гарантиране качеството на продукта.

От друга страна, става дума за деликатен продукт, който изисква изключителна грижа при обработката и пакетирането — използват се неголеми торбички (400 g), за да се избегне повреждане и промяна в органолептичните характеристики на чушките.

И накрая, още една причина за пакетирането на мястото на произход е практиката за извършване на подбор след прибирането на реколтата: по време на процеса на пакетиране производителите, осланяйки се на своите традиционни опит и знание, отстраняват онези чушки, които не трябва да бъдат пускани на пазара със защитеното наименование за произход, и най-вече онези, които могат да са твърде пикантни — те ги разпознават по цвета им (не толкова наситен), на допир (опъната кожица, която се разпуква при притискане) и по формата им (по-извити от нормалното). Тази практика от основно значение за запазване на качествата на продукта може да бъде прилагана само ако пакетирането се извършва в производствения район.

4.5.   Метод на производство:

Сред основните практики за обработка, които отличават чушките Herbón, изпъква по-специално внимателният подбор, извършван от земеделските производители в района както за да получат семена за размножаване, така и най-вече, за да подберат една по една чушките, за да се получи продукт с оптимално качество за пускане на пазара.

Методът на производство е следният:

Размножаване и разсаждане

От всяка реколта земеделските производители в определения район, осланяйки се на своите опит и знание, подбират едно по едно растенията, предназначени за производство на семена, които да бъдат използвани през следващия сезон. По този начин на първо място се извършва визуален преглед, при който се вземат под внимание различните критерии за подбор на най-добрите растения (здрави и с добра структура, с плодове с 3 вдлъбнатини, без деформации или петна). След това се извършва дегустация на място на сурови чушки от подбраните при първия преглед растения с цел да се определи тяхната степен на пикантност (ниво на капсаицин) и да се получи търсеният мек вкус; допускат се и някои леко пикантни чушки, тъй като това е органолептична характеристика на чушките Herbón, която ги отличава от чушки от други райони, при които нивото на капсаицин е като цяло много по-високо.

След като са узрели (червени на цвят), набраните плодове се прибират и се накисват във вода, като по този начин семената се отделят от плацентата. Получените семена се подсушават бързо, за да се избегне влошаване на способностите им да покълнат. Семената или кълновете идват от земеделски производители, вписани в регистъра на производителите и на насажденията. Подготовката на лехите и сеитбата започва през октомври и продължава през ноември, декември и януари.

Отглеждането може да става както на открито, така и на закрито. При отглеждането на закрито не се използват изкуствено отопление или осветление, тъй като целта на тези съоръжения е единствено насажденията да бъдат предпазени от възможно измръзване, производството да започва по-рано и да продължава няколко седмици след началото на есента, без това да води до чувствителни разлика от естествените условия на околната среда, при които се отглеждат насажденията. При отглеждането на закрито засаждането се извършва през февруари и март, винаги директно в почвата, за да може брането на плодовете да започне през май. При отглеждане на открито засаждането се извършва през април и май, а брането започва през юни-юли. Гъстотата на насажденията на закрито е от 2—4 растения на квадратен метър, като обичайна практика е те да бъдат завързвани на различни височини с влакна от рафия. Гъстотата на насажденията на открито е 3—5 растения на квадратен метър.

Производствени ограничения

Защитеното наименование за произход (ЗНП) „Pemento de Herbón“ могат да носят както чушките, отглеждани на открито, така и отглежданите на закрито. Максималният разрешен добив е съответно 3,5 kg/m2 при отглеждане на открито и 6 kg/m2 при отглеждане на закрито.

Отглеждане

Поливането има двойно значение при отглеждането на чушките от Herbón. От една страна то оказва влияние върху физиологичното развитие на самото насаждение и трябва да се извършва в основата му, тъй като в противен случай могат да бъдат увредени цветовете или евентуално плодовете. Освен това поливането е от основно значение за предотвратяване на ситуации на воден стрес, тъй като високите температури (над 30 °С), в съчетание с ниска влажност на въздуха и почвата, могат да доведат до значително увеличаване на нивата на капсаицин в плодовете. Торенето е съобразено така, че да поддържа равновесието и нивата на хранителните вещества в почвата и в растенията, като се взема предвид добива от насажденията, хранителното им състояние, нивото на плодородност на почвата и хранителните вещества, доставени по друг начин (чрез вода, органична материя и др.).

Борбата с евентуални паразити и/или болести се извършва чрез прилагане на методи на отглеждане, сред които дезинфекциране на семената или обработка на лехите. Ако се окаже необходима употребата на продукти за растителна защита, се използват активни вещества, които имат най-малко отражение върху околната среда, най-голяма ефикасност, по-слаба токсичност и по-малко остатъчни вещества, ограничено въздействие върху околната фауна и представляват по-малък риск от изграждане на резистентност.

Бране

Брането става ръчно, като през седмиците с най-много продукция то се извършва ежедневно. Плодовете се берат преди да са напълно узрели, в момент, в който, според опитната преценка на земеделските производители от района, те са годни за пускане на пазара, т.е. притежават физическите характеристики, посочени в точка 4.2. Брането става на толкова етапа, колкото е необходимо, за да се получат плодове с отлично качество, като се използват нужните материални (инструменти за рязане, щайги или контейнери и др.) и човешки ресурси, за да се избегне повреждането на продукта.

Транспортиране и складиране

Чушките се превозват в неогъваеми съдове, като се избягва притискането им. Разтоварването става така, че да се ограничат до минимум последиците от свободно падане на продукта. Складовите помещения трябва да са добре проветрени, с условия на околната среда, близки до оптималните за съхранение на продукта между 7 и 13 °C и с относителна влажност между 90 и 95 %.

Подбор след прибирането на реколтата, пакетиране и пускане на пазара

И отново, при подборът на годните за пускане на пазара чушки и отделянето на тези, които не са подходящи, земеделските производители от района се осланят на собствения си опит. Тази операция, макар че отчасти се извършва по време на брането, основно става преди пакетирането. По този начин производителите подбират ръчно само онези плодове, които отговарят на строги изисквания по отношение на цвят (предпочитат се плодовете с по-наситен цвят), допир (при притискане не бива да се разпукват, кожицата не трябва да е прекалено опъната, а чушките с ниско съотношение на теглото на плода и теглото на семената се отстраняват) или форма (допуска се минимална извивка). Така, подбирайки чушките една по една съобразно тези характеристики, осланяйки се на опита и знанието, предавани от поколение на поколение, производителите успяват да подберат плодовете, съхраняващи характеристиките, които ги правят уникални. Чушките, които не притежават посочените характеристики, не се пускат на пазара с посоченото наименование за произход.

Продуктът се пуска на пазара в торбички с тегло около 400 g, от материали, в които се разрешава съхраняването на хранителни продукти съгласно действащото законодателство относно хранителните продукти. Продуктът може да бъде пускан на пазара и в друга опаковка, при условие че се докаже, че тя няма отрицателно въздействие върху неговото качество. Чушките се пускат на пазара в периода между 1 май и 31 октомври, като този период може да бъде променен, когато, в зависимост от сезонните климатични условия, характеристиките на продукта налагат това.

4.6.   Връзка:

Началото на отглеждането на чушките от Herbón в Галиция се свързва със семената, донесени през XVII в. от мексиканския регион Tabasco от монаси францисканци в манастира в Herbón, селище в община Padrón. В края на XVIII в. сушените и стрити чушки вече са се продавали в Herbón, представлявайки важен източник на приходи (Archivo General de Simancas. Catastro de la Ensenada. Respuestas Generales. Provincia de Santiago. Libro 253, fol. 1). Процесът на подбор на вида и практиката на ранно бране датират от тези времена и са били предавани от монашеската общност на земеделците от техния район на влияние, формирайки една високоспециализирана система на производство, при която семената се предават в семейството (представлявайки част от зестрата) и никога извън производствения район. По този начин, специалните географски, почвени и климатични условия в района, генетичната изолация вследствие на това, че семената не напускат района и специфичните практики на подбор, основани на знанията и опита на земеделските производители, са направили възможно съществуването на един много характерен продукт, носещ търговска изгода, чието отглеждане е ограничено в рамките на географския район в продължение на векове, както отбелязват различни автори, сред които вече цитирания A. Bouhier, който изтъква през 60-те години на миналия век „изключително силно специализираното и високопроизводително отглеждане на чушки в малката област Herbón — Padrón“.

Ниското надморско равнище, закрилата, която предполагат планинските вериги, обграждащи производствените долини, и близостта на морския бряг представляват климатични характеристики, които се отличават с повишено количество на валежите (средна годишна сума на валежите около 1 500 mm), преобладаващите югозападни и северни ветрове, меки температури и неголеми температурни амплитуди, със средна годишна температура 15 °C и рядко падащи под 3 °C през най-студените месеци. Този микроклимат без съмнение представлява важен елемент за получаване на специфичните характеристики на чушките от Herbón.

Почвените характеристики се обуславят от два фактора, а именно първичният скален материал и климатът, водещи до киселинни почви, които са в резултат както на изменението на гранитните скали, така и на алувиалните седименти. Почвата се характеризира също така със значителна на дебелина почвена покривка, с не много каменист повърхностен слой, с глинесто-пясъчна консистенция и добър дренаж, което я прави много подходяща за тази култура.

По този начин меките температури и неголемите температурни амплитуди, както и почвите в района, заедно с традиционните практики на отглеждане, оказват пряко влияние върху морфологичните и органолептичните характеристики на чушките, по-специално върху техния цвят и съотношението на теглото на плода и теглото на семената, което има средна стойност 3,2 — значително по-ниска, отколкото при чушките в други производствени райони, което пък от своя страна е причината за ниското съдържание на капсаицин в плодовете (0,114 mg капсаицин на грам сухо тегло при пускането им на пазара). Различни научни изследвания потвърждават, че чушките от Herbón, отглеждани в определения район, могат лесно да бъдат отличени от чушки от същия вид, отглеждани при по-топъл климат (където също се е разпространило производството им). Това е възможно не само заради споменатите морфологични и органолептични характеристики, но и заради дължината на плода (между 3,5 и 5,5 cm) и заради дела на стерола, наречен стигмастерол, чиято средна стойност за Pemento de Herbón достига 1,304 %, докато при отглежданите в южна Испания чушки от търговския вид Padrón тази средна стойност е 5,164 %. Определянето на процента на стигмастерол позволява със 100 % сигурност да бъдат отличени чушките от Herbón от чушките, отглеждани на други географски ширини.

От друга страна, традиционните практики на местните земеделски стопани, които подбират и поддържат най-добрите растения, като същевременно приспособяват техниките за производство към условията на терена, са дали възможност да се получи изключително тясно свързан с околната среда продукт, притежаващ отлични кулинарни качества. Особено важно е да бъде добавено също така, че тази работа по съхраняване и непрекъснат подбор на вида се изразява в това, че земеделските стопани в определения район използват единствено семена собствено производство и изобщо не използват търговския вид „Padrón“, който е разпространен и в други географски райони. Чушките със защитеното наименование за произход (ЗНП) „Pemento de Herbón“ дължат неповторимото си качество и отличителните си характеристики на специалният подбор както на материала за размножаване, така и на плодовете след прибирането на реколтата. Интересно е да се отбележи, че случилото се с чушките „Pemento de Herbón“ е много подобно на това с някои видове грозде: регистрирането на търговския вид „Padrón“ в производствения район позволи разпространението на тази култура в други, много отдалечени географски райони, но без да бъдат запазени специфичните органолептични характеристики на чушките от първоначалния производствен район, в резултат на това чушките „Pementos de Herbón“ продължават да са много търсени на пазара, а потребителите са готови да платят много по-високи, дори повече от двойни цени.

Използваните от десетилетия насам от част от земеделските производители от района системи за отглеждане на закрито са доказателство за адаптирането на техниките на производство, без това да означава прекъсване на връзката между околната среда и специфичните характеристики на продукта: става въпрос за обикновени тунели, покрити с найлон, в които не се упражнява действителен контрол над условията на околната среда по време на отглеждането, което като цяло продължава да протича под влияние на природните условия на околната среда, тъй като тези покрити съоръжения не разполагат с изкуствено отопление или осветление, а отглеждането се извършва направо в почвата.

4.7.   Инспекционен орган:

Наименование:

Instituto Galego da Calidade Alimentaria (INGACAL)

Адрес:

Rúa Fonte dos Concheiros, 11 bajo

15703 Santiago de Compostela

ESPAÑA

Тел.

+34 881997276

Факс

+34 981546676

Електронна поща:

ingacal@xunta.es

Instituto Galego da Calidade Alimentaria (INGACAL) е държавен орган, подчинен на Consellería del Medio Rural de la Xunta de Galicia.

4.8.   Етикетиране:

Чушките, пускани на пазара със защитеното наименование за произход „Pemento de Herbón“, трябва да носят съответния търговски етикет, който съответства на собствената марка на всеки производител/опаковчик, и етикет с буквено-цифров код със съответна номерация, одобрен от контролния орган, както и официалното лого на защитеното наименование за произход. Както върху търговския етикет, така и върху специалния етикет за наименование трябва задължително да фигурира изразът „Denominación de Origen Protegida „Pemento de Herbón““ (Защитено наименование за произход „Pemento de Herbón“). Освен това на търговския етикет трябва да бъде посочен видът на чушките, като се използва изразът „variedad Padrón“.


Top