Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0617(05)

    Публикация на заявка за регистрация съгласно член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета относно селскостопански и хранителни продукти с традиционно специфичен характер

    OB C 137, 17.6.2009, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.6.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 137/19


    Публикация на заявка за регистрация съгласно член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета относно селскостопански и хранителни продукти с традиционно специфичен характер

    2009/C 137/10

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 9 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЗАЯВКА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ НА ХТСХ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 509/2006

    „BELOKRANJSKA POGAČA“

    ЕО №: SI-TSG-007-0029-29.10.2004

    1.   Име и адрес на групата заявител:

    Наименование:

    Društvo kmečkih žena Metlika

    Адрес:

    Mestni trg 24

    8330 Metlika

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 73059002

    Факс

    2.   Държава-членка или трета страна:

    Словения

    3.   Спецификация на продукта:

    3.1.   Наименование за регистрация:

    „Belokranjska pogača“

    Регистрацията на името се изисква на словенски език. Указанието, което следва да се преведе на чуждите езици е: „приготвена по традиционен словенски начин“.

    3.2.   Моля да укажете дали наименованието:

    Image

    е специфично само по себе си, или

    изразява специфичния характер на селскостопанския или хранителен продукт.

    Наименованието „Belokranjska pogača“ не изразява специфичния характер на продукта, но се използва традиционно за описание на този продукт, както е доказано от различните източници, споменати в т. 3.8.

    3.3.   Изисква ли се запазването на наименованието по член 13, параграф 2 на Регламент (ЕО) № 509/2006?

    Image

    Регистрация със запазване на наименованието

    Регистрация без запазване на наименованието

    3.4.   Вид продукт:

    2.3.

    Хляб, сладкиши, кексове, тесто, сладкарски изделия, бисквити и други тестени изделия

    3.5.   Описание на селскостопанския или хранителния продукт, за който се отнася наименованието по т. 3.1:

    „Belokranjska pogača“ е погача с плоска и закръглена форма и със собствена рецепта за приготвяне. Приготвя се от меко бяло брашно тип 500, хладка вода, добавя се сол и набухвател. „Belokranjska pogača“ е кръгла с диаметър около 30 cm, в средата си е дебела между 3 и 4 cm, а в краищата от 1 до 2 cm, а отгоре ѝ има квадратна решетка от успоредни линии, приблизително на 4 cm една от друга, покрита е с бито яйце и е поръсена с кимион и сол на големи кристали. Печивото има еднообразна коричка без шупли и характерен силен мирис с вкус на сол и кимион.

    Сервира се топла. Не се реже, а по-скоро се разчупва по линиите от решетката.

    3.6.   Описание на метода на производство на селскостопанския или хранителния продукт, за който се отнася наименованието по т. 3.1:

    3.6.

    Описание на метода на производство, за който се прилага наименованието от т. 3.1 (член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1216/2007 на Комисията)

    Съставки:

     

    500 g меко бяло брашно (тип 500)

     

    3 dl хладка вода

     

    2 чаени лъжички сол

     

    20 g мая

     

    половин лъжица захар

     

    1 цяло яйце

     

    1 щипка кимион

     

    1 щипка едра морска сол

    Приготвяне на тестото за „Belokranjska pogača“

     

    Набухвател:

    Разбиват се 20 g мая, 3 лъжици меко бяло брашно, ½ dl хладка вода и дозата захар. Смесват се едни с други, докато се получи полутечна маса и се оставя да бухне, докато обемът ѝ порасне повече от два пъти.

     

    Замесване на тестото:

    Получава се от смесване на мекото бяло брашно (тип 500), хладка вода и набухвателя, мачка се от 8 до 10 минути или докато стане гладко и по-малко твърдо, но да не се лепи по ръцете. Тестото се оставя покрито в съда за смесване да набухне, докато обемът му се удвои.

     

    Оформяне на тестото за „Belokranjska pogača“:

    Бухналото тесто се разстила върху намазана тава и се оформя на ръка, за да бъде с диаметър 30 cm и с дебелина между 1 и 2 cm, като към краищата става по-тънко. Тестото не трябва да се допира до ръбовете на тавата и трябва да бъде по-ниско откъм краищата, отколкото в средата.

     

    Покритие, поръсване и нарязване на повърхността:

    Тестото се нарязва до дъното на тавата от едната до другата страна, като се използват полегати нарези, раздалечени на приблизително 4 cm един от друг. Тестото после се покрива с разбитото яйце, към което са били добавени две щипки кимион на зърна, и се поръсва с едрата морска сол.

     

    Изпичане:

    Тестото се пече в предварително загрята фурна при 220 °C между 20 и 25 минути.

    „Belokranjska pogača“ трябва да се изпече до светлокафяв цвят, коричката трябва да бъде еднообразна като цвят и хрупкавост, без шупли, средата трябва да бъде еднакво порьозна, без „водни кръгове“, бучки сол или брашно и да не е лепкава. В средата погачата трябва да е висока от 3 до 4 cm, по краищата от 1 до 2 cm. Кимионът и солта трябва да бъдат поръсени равномерно. Вкусът и мирисът на кимион и сол трябва да бъдат типичните за „Belokranjska pogača“.

    3.7.   Специфични свойства на селскостопанския или хранителния продукт:

    „Belokranjska pogača“ е класифицирана като словенски кулинарен специалитет. Среща се най-често в община Metlika. Особеният ѝ характер се състои в рецептата и в начина на приготвяне и поднасяне. Повърхността на погачата е насечена с решетка от пресечени линии на около 4 cm една от друга. След изпичане печивото не се реже, а по-скоро се разчупва по линиите от решетката. Друга особеност на „Belokranjska pogača“ е тази, че тя е покрита с разбито яйце и е поръсена с кимион и едра сол, за да ѝ придадат традиционния силен мирис и вкус на кимион при изпичане.

    3.8.   Традиционен характер на селскостопанския или хранителен продукт:

    „Belokranjska pogača“ се е предавала от поколение на поколение, което я запазва като традиционен специалитет на Bela krajina. Най-вероятно е донесена от ускоките, които са населявали високите райони на склоновете на планината Gorjanci откъм Bela krajina.

    Съществуват писмени и устни източници за произхода на погачата. Писмените са доста по-малко.

    Доленският колекционер на народни обичаи, известният словенски писател и пътешественик Janez Trdina с радост е обхождал гореспоменатия район и е познавал и описвал хората, живеещи откъм слънчевата страна на планините Gorjanci. Също така „Belokranjska pogača“ се споменава в неговата книга „Bajke in povesti o Gorjancih“ („Приказки и разкази за Горянци“) от 1882 г.

    Има и народна песен, която гласи „дайте му погача, да може да подскача…“, с която децата обхождали къщите и викали „Зелен Юрий“, писал колекционерът на фолклорни традиции от Metlika и езиковед Иван Навратил. Последният в своята книга „Kresovanje v Metliki“ („Еньовден в Метлика“) (1849 г.) пише за плосък бял хляб, който местните хора наричат „pogača“.

    Авторът Л. Симеонович също споменава погачата в книгата си „Enciklopedija jugoslovanske kuhinje“ („Енциклопедия на югославската кухня“) (1967 г.).

    Има споменаване на „Belokranjska pogača“ в „Etnološki topografiji slovenskega etničnega ozemlja - 20. stoletje“ („Етноложка топография на словенската етническа територия — ХХ век“) (1994 г.) от етнографката М. Балковец, която работи в Музея на Bela Kranjina в Metlika.

    Ksenja Vitkovič Khalil в своята книга „Nerajska prehrana“ („Земно хранене“) (1999 г.) описва погачата като селски продукт. „Belokranjska pogača“ се споменава също в „Leksikon Cankarjeve založbe“ („Лексикон на издателство Cankarjevа založbа“) (1973 г.) и в книгата „Dobra kuharica“ („Добра готвачка“) на Minkа Vasičevа (1902 г.).

    Погачата има дълга традиция Belа krajinа, предава се от поколение на поколение, тъй като е специалитет на региона. Домакините, които пекат хляб във фурната за домашна употреба, винаги са пекли и погача за децата, за да я ядат топла, докато хлябът се оставял да изстине преди ядене.

    Дори и в наши дни това още е широко застъпена практика, домакините я приготвят и предлагат на гостите, поканени в дома им, предлага се също и на посетителите, пристигащи на селски туризъм. Може да се намери на местата, където се продава вино. Старите хора смятат, че погачата попива виното и предпазва от алкохолно опиянение.

    3.9.   Минимални изисквания и процедури за проверка на специфичния характер:

    „Belokranjska pogača“ трябва да притежава всички специфични черти, изложени в спецификацията (използване на предписаните суровини, приготвяне по описания начин, крайният продукт трябва да има предписания вид, форма, ухание, мирис и текстура),

    производителите на „Belokranjskа pogačа“ трябва да водят отчет за получените и използвани суровини, количеството на произведените и продадени от тях погачи,

    проверките за спазване на спецификациите по отношение на употребата на предписаните съставки, производствения процес и външните и органолептични характеристики на крайния продукт трябва да се провеждат от самостоятелните производители и/или сдруженията на производители и поне веднъж годишно от сертификационен орган, който проверява спазването на европейския стандарт EN 45011.

    3.10.   Лого:

    4.   Компетентни власти или органи, които проверяват спазването на спецификацията на продукта:

    4.1.   Име и адрес:

    Наименование:

    Bureau Veritas d.o.o.

    Адрес:

    Linhartova 49a

    Тел.

    +386 14757670

    Факс

    E-mail:

    info@bureauveritas.com

     ПубличниImage Частни

    4.2.   Специфични задачи на компетентните власти или органи:

    Bureau Veritas d.o.o. е контролният орган, отговарящ за проверките във всички етапи от производствения процес, предписани в спецификацията за „Belokranjskа pogačа“.


    Top