Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0508(06)

Публикация на заявка съгласно член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета относно селскостопански и хранителни продукти с традиционно специфичен характер

OB C 106, 8.5.2009, p. 27–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.5.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 106/27


Публикация на заявка съгласно член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета относно селскостопански и хранителни продукти с традиционно специфичен характер

2009/C 106/10

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 9 от Регламент (ЕО) № 509/2006 (1) на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЗАЯВКА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ НА ХТСХ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 509/2006 НА СЪВЕТА

„SKILANDIS“

ЕО № LT-TSG-007-0032-15.6.2005

1.   Име и адрес на групата заявител:

Име на групата/или организацията (ако е приложимо)

:

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija

Адрес

:

A. Vienuolio g. 8

LT-01104 Vilnius

LIETUVA/LITHUANIA

Телефон

:

+370 52126814

Факс

:

+370 52126814

Адрес за електронна поща

:

lmpa@takas.lt

2.   Държава-членка или трета държава:

Литва

3.   Спецификация на продукта:

3.1.   Наименование(я) за регистрация (съгласно член 2 от Регламент (ЕО) № 1216/2007)

„Skilandis“

3.2.   Наименованието:

Image

e специфично само по себе си

изразява специфичния характер на селскостопанския или хранителен продукт

В справочен материал от Литовския етнографски музей в Rumšiškės се посочва, че думата „Skilandis“ се споменава в писмени записи от различни места на Великото литовско княжество, датиращи от 16-ти до 18-ти век. Името се среща в пруско-литовския речник („Prūsų-lietuvių kalbų žodynas“) от 1680 г. на Theodor Lepner и в литовско-немските речници, публикувани през 1747 г. от Philipp Ruhig, през 1800 г. от Christian Moeleke и през 1883 г. от Friedrich Kurschat. С него се именува продуктът в цяла Литва. Наименованието на продукта е уникално, издържа на проверката на времето и се използва до днес.

3.3.   Търсена ли е регистрация на наименованието съгласно член 13, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006:

регистрация със запазване на наименованието

Image

регистрация без запазване на наименованието

3.4.   Вид продукт (както е определен в приложение II):

Клас 1.2:

месни продукти (варени, осолени, пушени и др.)

3.5.   Описание на селскостопанския или хранителен продукт, за който се отнася наименованието по точка 3.1 (Член 3, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1216/2007):

„Skilandis“ представлява пушен месен продукт в естествена обвивка, свързан с канап, с неравна, грапава повърхност, под форма на сплесната капка или малка тиквичка. Диаметърът му е най-малко 80 mm, теглото му може да варира. В миналото при производството на „Skilandis“ е бил използван свински стомах за обвивка, но от ранния 20-ти век за обвивка се използват свински пикочни мехури или говежди слепи черва. Домашният специалитет „Skilandis“ обикновено се прави само от свинско месо, докато в месопреработвателните предприятия се използва и свинско, и говеждо месо за производството му.

Характерни за „Skilandis“ са киселият, пикантен, добре подправен, солен вкус и специфичният аромат, които се развиват по време на зреене и сушене, както и цветът на сечението, който варира от розово червен до тъмночервен и може да е по-наситен по краищата. Той има ясно изразен пикантен и леко опушен аромат. Продуктът е плътен и твърд. В постното месо неравномерно са разпределени парчета сланина с размер най-много 20 mm.

Физикохимичните характеристики на „Skilandis“ са следните:

максимално съдържание на влага: 40 %,

минимално съдържание на месен протеин, без колаген: 16 %,

максимално съдържание на готварска сол: 5 %,

максимално съдържание на мазнини: 35 %,

pH: най-малко 5,0,

тегло на продукта: 0,4—2,0 kg.

„Skilandis“ може да се предлага на пазара и на половинки или на резени, във вакуумна опаковка или в опаковка в модифицирана газова среда.

3.6.   Описание на производствения метод на селскостопанския или хранителен продукт, за който се отнася наименованието по точка 3.1 (Член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1216/2007):

Съставки:

постно свинско месо, чието съдържание на видими междумускулни мазнини не превишава 5 %. Може да се използват следните части на кланичния труп: бут, плешка без джолан и филе. Постното свинско месо съставлява около половината от „Skilandis“,

до 60 % от постното свинско месо може да бъде заменено със същото количество постно говеждо месо, чието съдържание на видими мазнини и фини сухожилия не надвишава 5 %. Може да се използват следните части на кланичния труп: вътрешност на бута, външен бут, джолан, филе, край на бута, филе от междуребрието, горна, средна и долна плешка,

полутлъсто свинско месо, чието съдържание на междумускулни и подкожни мазнини не превишава 30 %. Може да се използват следните части на кланичния труп: вътрешна плешка, долна половина на плешката и врат,

тлъсто свинско месо без кожа, чието съдържание на мазнини не превишава 55 %. Полутлъстото и тлъстото свинско месо заедно съставляват приблизително една четвърт от теглото на „Skilandis“,

сланина без кожа. Сланината съставлява около една четвърт от „Skilandis“,

готварска сол: 26—30 g на 1 kg месо,

подправки, а именно черен пипер, бял пипер и бахар: 2—3 g на 1 kg месо. Подправките се добавят на прах или на цели зърна.

чесън: 2—3 g на 1 kg месо,

захар: 2—5 g на 1 kg месо,

консервант E 250 (натриев нитрит): 50—180 mg на 1 kg месо,

антиоксиданти Е 300 (аскорбинова киселина) и Е 301 (натриев аскорбат): 0,5—1 g на 1 kg месо,

може да се добавят и ким, дафинов лист на прах и индийско орехче на прах до 2—3 g на 1 kg месо.

Производствен метод:

„Skilandis“ се произвежда по традиционен начин. Препоръчва се използване на месо от възрастни животни.

Охладеното свинско месо се нарязва на парчета с размер 10 до 30 mm, на ръка или с помощта на специални машини, а сланината се нарязва на парчета с размер 5 до 20 mm. Охладеното говеждо месо се смила в месомелачка с решетка с отвори от 2 до 5 mm.

Смляното месо се смесва в смесител или мелничка за храна с готварска сол и натриев нитрит, захар, подправки и хранителни добавки. Смесването продължава поне 10 минути. Така приготвеният пълнеж отлежава най-малко шест часа на температура не по-висока от + 4 °C. С помощта на машини за пълнене месото се пълни в естествени свински пикочни мехури или говежди слепи черва, чието сечение е по-голямо от това на обвивките, които обикновено се използват за студено пушени колбаси. Много е важно при пълненето на мехура или червото да се избегне всмукване на въздух. На следващия етап на производството вътрешните части на „Skilandis“ се подлагат на бавно сушене и интензивна ферментация, което води до характерните органолептични свойства на продукта. Пълнежът се подава бавно в обвивката и се нагнетява в мехура или червото. Влезлият заедно с пълнежа въздух се изстисква от обвивката. Обвивката се пълни толкова плътно, че да не се образуват празни места между повърхността на продукта и обвивката, когато пълнежът се свива вследствие на опушването и сушенето.

Пълненият мехур или пълненото черво се връзва с дебел естествен конец или канап. Пълненият продукт се превързва на ръка с канап по дължина и по този начин се дели на четири части. Ако обвивката е сляпо черво, продуктът допълнително се връзва напречно на интервали от 4 до 5 cm.

Вързаните „Skilandis“ се окачват в рамки така, че да не се опират един в друг, и се оставят най-малко три дни да зреят на температура не по-висока от +4 °C. При тази процедура пълнежът в обвивката става по-компактен, цветът на продукта се стабилизира и настъпва селективно развитие на микроорганизми, което допринася за създаването на условията, придаващи специфичния вкус и аромат на продукта.

След зреенето „Skilandis“ се опушва при 18—30 °C в пушек, получен от тлеещи стърготини от широколистни дървета (елша, трепетлика, бреза, бук, топола, дъб). Първоначалното зреене и пушене може да се извършва в климатични камери и в сушилни с различна конструкция. Продуктът се опушва с прекъсвания, като през интервалите се суши при температура между 18 и 28 °C. Продължителността на процеса на опушване (включително интервалите) зависи от използваното оборудване и от големината на отделните „Skilandis“ и може да е между 2 и 15 дни. Продължителността на опушването определя интензивността на цвета на продукта, а след приключване на процеса продуктът придобива характерна пушена миризма.

Пушените „Skilandis“ се сушат при температура между 8 и 18 °C и при относителна влажност между 90 и 75 %. Биохимичните процеси, предизвикани от развитието на микроорганизми и действието на тъканни ферменти, продължават по време на сушенето, в резултат на което „Skilandis“ придобива характерните си вкус и аромат. Продуктът се суши най-малко в продължение на 30 дни, докато достигне желаното съдържание на влага и придобие типичните органолептични свойства.

„Skilandis“ се съхраняват във висящо положение в помещение при температура 0—15 °C.

3.7.   Специфичен характер на селскостопанския или хранителен продукт (Член 3, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1216/2007):

Най-важните специфични свойства на „Skilandis“ са следните:

Външен вид — „Skilandis“ представлява пушен месен продукт в естествена обвивка от свински пикочен мехур или говеждо сляпо черво, вързан с канап, с неравна, грапава повърхност, под форма на сплесната капка или малка тиквичка. Диаметърът му е най-малко 80 mm, той тежи 0,4—2 kg.

Външен вид на сечението — цветът на резените варира от розово червен до тъмночервен и може да е по-наситен по краищата. В постното месо неравномерно са разпределени парчета сланина с размер най-много 20 mm. Добавените подправки може да са видими.

Производствен метод — свинско и говеждо месо се нарязва на ръка на едри парчета или се смила на едро в месомелачка, подправя се с традиционни подправки и с него се пълни естествена обвивка от свински пикочен мехур или говеждо сляпо черво. След първото сушене продуктите се опушват няколкократно в пушек от дървесината на широколистни дървета и след опушването се сушат в продължение на поне 30 дни.

Вкус и миризма — характерни за „Skilandis“ са кисел, пикантен, добре подправен, солен вкус и специфичен аромат, които са резултат на специални и необичайни ферментационни процеси, протичащи по време на зреене и сушене. Той има ясно изразен пикантен и леко опушен аромат. Гореспоменатите ферментационни процеси зависят главно от съставките на рецептата, които се срещат много често в климатичните условия в Литва.

Традиции на консумацията — предлага се главно по празници, по специални поводи, на събирания и през натоварени периоди на селскостопанската работа. Нарязва се на тънки резени и се яде с черен хляб.

3.8.   Традиционен характер на селскостопанския или хранителен продукт (Член 3, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 1216/2007):

„Skilandis“ се смята за национален специалитет в Литва. В книгата на B. Imbrasienė „Lietuvos kulinarijos paveldas“ (Кулинарното наследство на Литва, издателство Baltos lankos, 2008 г.) той е първият от традиционните месни продукти, които се споменават. От древни времена той се съхранява в литовските села за натоварени със селскостопанска работа периоди (сенокос, жътва на ръж) или за да се предлага на гостите. В публикуваната през 1845 г. книга „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ (Битът на старите литовци) литовският писател Симонас Даукантас пише, че по-рано в Литва „Skilandis“ е била храна, предлагана на гости. „Skilandis“ се споменава и в много други класически творби на литовската литература от 19-ти и 20-ти век. Една карта в „Lietuvių kalbos atlasas“ (Атлас на литовския език, Вилнюс, 1977 г.), която показва разпространението на думата „Skilandis“, разкрива, че наименованието на този хранителен продукт е било известно навсякъде в Литва, с изключение на северозападната част на страната.

В миналото за производството на „Skilandis“ е бил използван свински стомах за обвивка, но от ранния 20-ти век за обвивка се използват свински пикочни мехури или говежди слепи черва. Домашният специалитет „Skilandis“ обикновено се прави само от свинско месо, докато в месопреработвателните предприятия се използва и свинско, и говеждо месо за производството му.

В Литовската съветска енциклопедия („Lietuviška tarybinė enciklopedija“, Вилнюс, 1983 г.) „Skilandis“ се описва по следния начин: „суров или пушен колбас от едро нарязано месо. Произвежда се от полутлъсто свинско месо (≈ 85 %) и говеждо месо (≈ 15 %). Месото се нарязва на парчета с размер 2—3 cm на 1,5 cm. Добавят се сол (≈ 3,5 % от месната смес), селитра (натриев нитрит), захар, черен пипер, бахар и чесън. Със сместа се пълни свински стомах или пикочен мехур или говеждо право или сляпо черво. Обикновено се опушва. Произвежда се в месопреработвателни предприятия или домашно.“

3.9.   Минимални изисквания и процедури за проверка на специфичния характер (Член 4 от Регламент (ЕО) № 1216/2007):

Извършваните проверки обхващат следното:

съответствие на суровините с установените изисквания,

спазване на правилното редуване на стъпките на производствения процес,

спазване на параметрите в производствения процес,

времетраене на сушенето,

органолептичните свойства на крайния продукт (външен вид, вкус, аромат, цвят, плътност),

физикохимичните показатели на крайния продукт (съдържание на влага, съдържание на протеин без колаген, съдържание на готварска сол, стойност на pH, съдържание на мазнини),

съхранение на крайния продукт. По време на съхраняването се контролират околната температура и влагата.

Контролният орган ще провежда необходимите проверки най-малко веднъж годишно. Контролният орган ще проверява системите за наблюдение, контрола на критичните точки, както и документацията на производителите.

4.   Компетентни власти или органи, проверяващи съблюдаването на спецификацията на продукта:

4.1.   Име и адрес:

Име

:

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Адрес

:

Siesikų g. 19

LT-07170 Vilnius

LIETUVA/LITHUANIA

Телефон

:

+370 52404361

Адрес за електронна поща

:

vvt@vet.lt

Imageпубличен  частен

4.2.   Специфични задачи на компетентните власти или орган:

Посоченият в 4.1 контролен орган отговаря за наблюдаването на всички критерии, установени в спецификацията.


(1)  OB L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


Top