Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0506(03)

Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на селскостопански продукти и храни

OB C 104, 6.5.2009, p. 21–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.5.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 104/21


Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на селскостопански продукти и храни

2009/C 104/09

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (1) на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006

„WIŚNIA NADWIŚLANKA“

ЕО №: PL-PDO-0005-0586-04.01.2007

ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

1.   Наименование

„Wiśnia nadwiślanka“

2.   Държава-членка или трета държава

Полша

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид продукт [според приложение II]

Клас

1.6 — Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка (1)

Под защитеното наименование Wiśnia nadwiślanka може да се продават само плодове от вида „sokówkа odroślowа“ — вишна за сок, образуваща коренни издънки.

Защитеното наименование за произход обхваща плодовете на вишна Wiśnia nadwiślanka, предназначени както за промишлена преработка, както и — поради изключителните им вкусови характеристики — за пряка консумация. Wiśnia nadwiślanka е един от срещаните в Полша видове вишни „sokówkа odroślowа“ (вишни за сок, образуващи коренни издънки), който е разпространен по бреговете на река Висла, откъдето идва и наименованието му. За наименованието няма латинско съответствие. Става въпрос за вишна, получена чрез селекция от разсад, произхождащ от храстовидната вишна (Cerasus fruticosa). Храстовидната вишна се размножава вегетативно чрез коренни издънки, синоним: степна вишна (Prunus Fruticosa Pall.). Тя спада към семейство розоцветни — Rosaceae Juss., подсемейство сливови — Prunoideae, род слива — Prunus L. и подрод вишна — Cerasus (Mill.).

Доказателство за това, че вишната „wiśnia nadwiślanka“ вероятно произхожда от Prunus fruticosa Pall., са начинът на размножаване, размерът на плодовете, интензитетът на цвета и също така фактът, че в района на култивиране вече може да се намерят само малко естествени землища, в които се срещат реликтови екземпляри на Prunus fruticosa Pall.

Плодовете на „wiśnia nadwiślanka“ са по-малки в сравнение с вишните от култивираните сортове, произхождащи от Prunus Avium L., Prunus cerasus L. или от техни хибриди.

Понятието „sokówka“ означава, че плодовете се ползват предимно като суровина за производство на сокове, поради интензивния цвят на плодовото месо. Костилките им са тъмни, от цвят, подобен на този на месото. Понятието „odroślowa“ е свързано с факта, че пет години след засаждане вишните от този род образуват коренни издънки, които се ползват за размножаване.

Плодовете на wiśnia nadwiślanka притежават интензивен цвят, вариращ от тъмночервен до бордо и е единен за цялата повърхност. Те са кръгли и леко сплеснати. Съотношението между теглото на костилката и на плода зависи от възрастта на овошките и възлиза на 9,4 % до 11,3 %. Средният диаметър на плода е между 12 и 20 mm, а теглото му — между 1,6 и 3,3 g, като и двете зависят от възрастта и местоположението на овошката. В резултат на допълнително подхранване с листен тор и на благоприятни метеорологични условия плодът може да стане по-голям, а диаметърът да достигне 25 mm при тегло до 4 g. Плодовото месо има тъмночервен цвят, единен за целия обем на плода. Интензивният цвят се запазва дори и след преработване. Плодът е ароматичен, вкусът и миризмата му са характерни за вишната, вкусът е много интензивен, леко тръпчив.

Независимо от предназначението им плодовете на wiśnа nadwiślankа трябва да са здрави, без следи от загниване, без всякакви видими чужди вещества, без вредители и причинени от тях вреди, без неестествена външна влага и без всякакъв чужд мирис или вкус.

Предназначените за преработване плодове на wiśnia nadwiślanka трябва да берат без дръжки във фазата, когато кожицата на плода е достигнала окончателния си цвят. Допустими са плодове с различен размер и с щети от слънце и градушка при условие, че са запазени характеристичните особености на wiśnа nadwiślankа.

Предназначените за пряка консумация плодове на wiśnа nadwiślankа трябва да се берат на ръка. Те не трябва да имат щети и да имат свеж вид.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

3.5.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

В определения географски район трябва да бъдат извършени всички етапи на производството. Овощните градини трябва да се намират в географския район, определен в точка 4, върху варовикови или варовиково-глинести почви. Посадъчният материал се придобива от коренните издънки на продуктивните овошки на възраст най-малко пет години, които се намират в посочения географски район. Площта на засаждане не трябва да е под 4 на 2 m, т.е. на всяка овошка трябва да се осигури площ от 8 m2. Наторяването се извършва съгласно стандартните правила за наторяване на овощни растения.

Предназначените за пряка консумация плодове на wiśnа nadwiślankа трябва да се берат на ръка. При беритби през юли плодовете се берат с дръжките, докато през по-късни периоди може да се берат и без дръжки.

Плодовете на вида wiśnа nadwiślankа, които пристигат на мястото за преработване не по-късно от 24 часа след беритбата, не изискват охлаждане. При по-дълъг престой се налага съответно охлаждане.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

Плодовете на вида wiśnа nadwiślankа се опаковат в подходящи опаковки непосредствено на мястото на беритбата. Това задължение беше въведено, за да се гарантира съответното качество на продукта, както и с цел надзор и контрол на произхода. Предназначените за пряка консумация вишни се берат в опаковки от 0,5 до 5 kg.

Плодовете на вида wiśnа nadwiślankа, предназначени за преработка, се берат в единични кошове за най-много 13 kg нетно тегло или в каси-палети с плътно дъно до приетото за такива опаковки тегло.

3.7.   Специфични правила за етикетиране

Не се изискват.

4.   Кратко определение на географския район

Видът wiśnia nadwiślanka се произвежда в географски район, в който влизат:

в Мазовецко войводство (województwo mazowieckie), в околия Липско, общини: Lipsko, Sienno, Solec n/Wisłą,

В Свентокшиско войводство (województwo świętokrzyskie), в околия Opatów, общини: Ożarów и Tarłów,

в Люблинско войводство (województwo lubelskie), в околия Kraśnik, община Annopol.

–   Връзка с географския район

5.1.   Специфична характеристика на географския район

Районът, в който се произвежда видът wiśnia nadwiślanka, е разположен по бреговете на река Висла и се отличава с близки условия на околната среда, както и с варовикови или варовиково-глинести почви. Обикновено дебелината на хумусния пласт не превишава 0,5 m, а под него се намират солидни варовикови скали. Влияние върху климатичните условия в описания район има и разположението по Висла, на-голямата река в Полша, която създава специфичен микроклимат в непосредственото съседство. В района на култивиране на wiśnа nadwiślankа леки замръзвания възникват дори и по време на цъфтежа, което причинява във вревето нестабилно плодообразуване; последствията им обаче се свеждат до минимум от излъчваната от река Висла топлина. Това води до сравнително голямата надеждност, с която този вид вишни може да се отгледа в посочения географски район.

В района на култивиране на вишната преобладават неутрални или алкални почви, а wiśnia nadwiślanka добре понася и pH стойности по-високи от 7,0, докато култивираните сортове такива не толерират, за тях оптималните pH стойности са межди 6,7 и 7,1. Високата pH стойност на тези почви е резултат на високото съдържание на калций (над 1 000 mg/l).

Важен елемент от специфичната характеристика на района са местните знания и уменията на производителите, които са се научили да отглеждат специфичната за този район вишна и да адаптират методите си на култивирането към съществуващите в района почвено-климатични условия. Това се отразява преди всичко в съответния избор на гъстотата на засаждане и в начина на отстраняване на издънките в зависимост от вида на почвата, в която вишната е насадена, както и на отстраняване на коренните издънки от петата година на отглеждането. Ако издънките не се отстранят, овошката се разраства на храст, влошават се фитосанитарните условия, намаляват се размерът на плодовете и добивът. Поради повишената устойчивост на wiśnа nadwiślankа на болести много е важно да се изберат подходящи средства за защита на растенията; това се отнася особено за борбата с черешовата муха (Rhagoletis cerasi), като възрастните насекоми през топли пролети и при по-ранен цъфтеж на този вид вишна може да излитат по време, което за други култивирани видове не е установено.

5.2.   Специфична характеристика на продукта

Характерните особености на вишна wiśnа nadwiślankа са следните:

Размерът на плода е значително по-малък в сравнение с култивираните видове,

много интензивен цвят на плодовия сок,

много високо съдържание на антоцианини: повече от 115 mg/100 g (определено с метода HPLC-Methode),

висок рефрактометричен индекс: 16-23oБрикс,

високо съдържание на захарен екстракт: над 13 %,

висока киселинност (съдържание на органични киселини): най-малко 1,4 %, изразено в ябълчна киселина, при стойност pH от 8,1.

Съдържанието на антоцианини във вида wiśnа nadwiślankа надминава най-малко с 20 % това в плодовете на вида Łutówkа — най-популярния от видовете вишни, които се отглеждат в Полша, и считан за най-пригодния за преработка. Разликата може да достигне дори 100 %. Посочената разлика и стойността на описания параметър зависят от метеорологичните условия на дадената година и местоположението.

Друга особеност на wiśnа nadwiślankа се състои в това, че след отстраняването на дръжката (особено през първите седмици на беритбата) в вдлъбнатината за дръжката се появява малко количество сок, който се превръща в желатинова маса, която не позволява да излиза повече сок, като по този начин удължава трайността на плодовете в сравнение с облагородените видове.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП), или специфичното качество, репутацията или други особености на продукта (за ЗТУ)

Тези видове вишни за сок, образуващи коренни израстъци, първоначално се отглеждат в района около селище Słupiа Nadbrzeżnа. С течение на времето те се разпространяват из целия район покрай реката Висла, с подобни почвено-климатични условия. Поради появата си в тази ясно ограничена територия около реката Висла вишната, произхождаща от местния вид вишни за сок, образуващ коренни издънки, се наименува „wiśniа nadwiślankа“.

Когато растат на алкална почва с по-голямо съдържание на калций, овошките имат кратък живот (20—25 години), а плодовете им са по-малки, по-ароматични и с по-интензивен цвят. На глинести почви, където варовикът се намира по-надълбоко, се срещат овошки на над 50 годишна възраст с по-големи плодове и малко по-слаб аромат. Наличието на калций в подпочвените слоеве определя силната кондензация на сока, която се изразява в сравнително високото съдържание на екстракт и на багрила, а плодовете се отличават със съвършени вкусови качества и се радват на голям интерес от страна на преработващата промишленост. Такива параметри на плодовете не може да се постигнат при отглеждане на почви с pH стойност по-ниска от неутралната и с по-ниско съдържание на калций.

Ако местният вид вишни за сок, образуващ коренни издънки, се пренесе в други географски райони, той по принцип расте добре, но има сериозни проблеми с образуването на плодовете. Проблемите произлизат от сравнително ранния цъфтеж и следователно от щетите, причинени от пролетните студове, така че не може да се постигнат задоволителни добиви. Микроклиматични условия, различни от тези в определения географски район, благоприятстват образуването на по-големи плодове с по-голямо съдържание на вода и по-малко съдържание на екстракт.

Комбинацията от влиянието на наличните почви и близкото разположение на реката се отразява не само на растежа и цъфтежа, но и на високата степен на развитие на плодовете и реколта на висококачествени плодове със специфичните характеристики, описани в точка 5.2. Това качество е тясно и безусловно свързано с местоположението на овошките и съществуващите там почвено-климатични условия. При почвените и климатичните условия в определения район всеки друг вид вишна расте незадоволително и ражда лоши плодове.

Освен специфичната околна следа, в която се среща wiśnia nadwiślanka, крайното качество на продукта се влияе и от изключителните умения на местните производители, описани в точка. 5.1.

Препратка към публикуваната спецификация

(Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

http://www.bip.minrol.gov.pl/strona/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=1620&LangId=0


(1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


Top