Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0326(05)

    Публикация на заявление съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета за закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 72, 26.3.2009, p. 67–69 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.3.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 72/67


    Публикация на заявление съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета за закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    (2009/C 72/11)

    Тази публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени от Комисията в срок от шест месеца от датата на тази публикация.

    РЕЗЮМЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „ŠTAJERSKO PREKMURSKO BUČNO OLJE“

    ЕО №: SI-PGI-0005-0418-29.10.2004

    ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

    В настоящото резюме са обхванати с информативна цел основните елементи на продуктовата спецификация.

    1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

    Наименование:

    Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

    Адрес:

    Dunajska 58

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14789109

    Факс

    +386 14789055

    E-mail:

    varnahrana.mkgp@gov.si

    2.   Заявител:

    Наименование:

    GOLICA GIZ

    Адрес:

    Trg svobode 3,

    SI-2310 Slovenska Bistrica

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 28432611

    Факс

    +386 28432613

    E-mail:

    Състав:

    Производители/преработватели ( Х ) Други ( )

    3.   Тип продукт:

    Клас: 1.5: Масла и мазнини (масло, маргарин, растителни масла и др.)

    4.   Спецификация:

    (резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    4.1.   Наименование:

    „Štajersko prekmursko bučno olje“

    4.2.   Описание:

    „Štajersko prekmursko bučno olje“ е нерафинирана хранителна растителна мазнина, получена при пресоването на печени висококачествени тиквени семки от маслодайна тиква.

    Цветът на „Štajersko prekmursko bučno olje“ е от тъмно зелен до червен; ароматът и вкусът му са характерни. Има добър състав на мастни киселини: съдържа около 20 % наситени мастни киселини, около 35 % мононенаситени мастни киселини и около 45 % полиненаситени мастни киселини.

    „Štajersko prekmursko bučno olje“ е и богат източник на токофероли, тъй като съдържа около 50 mg витамин E на 100 g олио. То съдържа и други витамини, микроелементи, каротеноиди, редки аминокиселини и естествен цвят (хлорофил).

    4.3.   Географска област:

    Регионът, в който се произвежда „Štajersko prekmursko bučno olje“ от тиквени семки е ограничен от линията от Dravograd до Slovenj Gradec, Mislinja и Velenje (където границата се формира от главните пътища), Šoštanj, Mozirje, Nazarje, Vransko, Prebold, Zabukovica и Laško. Оттам границата продължава по протежението на реките Savinja и Sava покрай Radeče, Sevnica, Krško и Brežice до Obrežje, след това покрай държавната граница с Хърватска до тази с Унгария, по нея до границата с Австрия и оттам покрай нея (по протежението на планинската верига Караванке) обратно до Dravograd.

    4.4.   Доказателство за произход:

    Всички производители на „Štajersko prekmursko bučno olje“ трябва да са регистрирани в обозначения район и да произвеждат олио от тиквените семки според спецификацията. Те трябва да притежават данни за продавача, за количеството тиквени семки за всеки техен продавач, както и за датите на анализ, резултатите от химичния анализ и физичните и химични параметри. Производителите трябва да притежават отчети за производствения процес, потреблението на суровини, материали и произведеното от тиквените семки олио.

    Надзор по отношение на всички тези фактори упражнява акредитиран в съответствие с европейски стандарт EN 45011 сертифициращ орган.

    4.5.   Метод на производство:

    За производството на „Štajersko prekmursko bučno olje“ могат да се използват различни видове тиквено семе, стига да бъдат спазени посочените изисквания за качество.

    Тези тиквени семки могат да бъдат получени извън посочената географска област, но трябва да бъдат преработени на „Štajersko prekmursko bučno olje“ в нея.

    1.

    Събиране на тиквени семки (проверки на физико-химичните параметри — примеси, съдържание на влага, съдържание на мазнина, част негодни семена — и вид).

    2.

    Съхранение на семките.

    3.

    Почистване на семките (премахване на примесите).

    4.

    Сушене на семките за достигане до съдържание на влага 6-7 %.

    5.

    Смилане на семките.

    6.

    Смачкване.

    7.

    Печене на семките (максимална температура на печената маса 120 °C, 30-60 мин.).

    8.

    Пресоване на печената маса.

    9.

    Утаяване на мазнината.

    10.

    Качествен контрол (физико-химичен и органолептичен анализ).

    11.

    Бутилиране и етикетиране.

    4.6.   Връзка:

    „Štajersko prekmursko bučno olje“ е кулинарен специалитет на посочената в т. 4.3. географска област. Производството на олио от тиквени семки в Štajerska и Prekmurje е традиция, както доказват писмени сведения от създаването на първата преса за олио от тиквени семки във Fram през 1750 г. Широкомащабното производство на тиквени семки в района довежда до създаването на няколко фабрики за ръчно получаване на олио от тях (Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Selo pri Pragerskem и т.н.). През 1904 г. в Slovenska Bistrica Albert Stigar основава фабрика за ръчно получаване на олио от тиквени семки. В Prekmurje няма големи заводи за преработка, а единствено малки, собственост на земеделските стопани. Един такъв завод е Feri Vučak във Vadarci в Goričko. Неговият завод за преработка/мелница е все още действащ след 130 години и в момента се ръководи от четвърто поколение на семейството му.

    Репутацията на „Štajersko prekmursko bučno olje“ се простира извън границите на Словения до останалите европейски държави, САЩ, Австралия, Русия и др., както между впрочем показва и получената за най-иновативен продукт награда на конкурса IFE07 (Международен конкурс за храни и напитки) в Лондон през 2007 г.

    4.7.   Инспекционен орган:

    Наименование:

    Bureau Veritas d.o.o.

    Адрес:

    Linhartova 49a

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14757670

    Факс

    +386 14747602

    E-mail:

    info@bureauveritas.si

    4.8.   Етикетиране:

    Ако „Štajersko prekmursko bučno olje“ се пакетира в географската област, всеки производител може да използва свои собствени опаковка и етикет, като обаче на етикета или другаде трябва да са обозначени защитеното наименование „Štajersko prekmursko bučno olje“, цветното лого Štajersko prekmursko bučno olje и съответният национален или на Общността символ за качество.

    Ако продуктът се пакетира извън посочената географска област е необходимо да бъде гарантирана възможността продуктът да бъде проследен до източника „Štajersko prekmursko bučno olje“. В този случай се запазва изискването на пакетираното „Štajersko prekmursko bučno olje“ да бъде обозначено защитеното наименование, логото и съответният символ на Общността за качество.


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top